S)e ft2id<se(5oii/Yci/nt Wilde zeeën vochten met schepen»SL ®awf" Cairooverweegt breukmetLonden De kwestie der vrije verkiezingen Wie niet willig is krijgt geen eten Bemiddeling in oliegeschil? MAANDAG 10 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12456 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd„ f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.! 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De besprekingen op Korea BIJ REDDING VAN NEDERLANDERS ZES BUITENLANDERS OMGEKOMEN Reddingsboot omgeslagen De storm, die Zondag over Neder land joeg, heeft het vele schepen op de Noordzee moeilijk gemaakt. Om streeks het middaguur meldde het te Rotterdam thuisbehorende schip „Westkust" dat het, 25 mijl ten Noord-Oosten van Flamborough Head aan de Noord-Oostkust van Engeland, zinkende was. De redding boot van Scarborough voer uit. De bemanning van de „Westkust" was tegen een uur klaar om in de eigen boten te gaan. Om drie uur kwam het bericht dat een der boten in het stormweer verloren was gegaan en de andere zwaar was beschadigd. De reddingboten van Flamborough en Bridlington voeren toen eveneens uit. Britse trawlers en stoomschepen zetten koers naar de aangegeven po sitie. Door het slechte weer en de hevige regenbuien was het zoeken naar de „Westkust" niet gemakke lijk. De „Air sea rescue" dienst van de „Royal Air Force" werd te hulp geroepen en een vliegtuig steeg op om de „Westkust" op te sporen. Tegen vier uur meldde het Neder landse schip dat het kaap Flambo rough Head kon zien. Het maakte een slagzij van 30 tot 40 graden. Het duurde nog een uur voordat de „Westkust" een schip zag. Het Ne derlandse schip gaf lichtsignalen, die kort daarop door de Britse trawler „Ottillie" werden gezien. Ook het Britse stoomschip „Ayton" seinde dat het de lichtsignalen had gezien. Om 19 uur lag de „Ottillie" vlak bij de Nederlandse boot. Zeven bange uren had de Nederlandse bemanning naar dit ogenblik uitgezien. Om 20.45 uur verliet zij de „Westkust" do'or over te springen op de reddingboot van Scarborough. Wat er van de Ne derlandse schuit is geworden is op dit ogenblik nog niet bekend. De redding van de bemanning van de Rotterdamse kustvaarder „West kust" heeft één mensenleven gekost. Een lid van de bemanning van de reddingboot van Scarborough, die de opvarenden van de „Westkust" aan boord had genomen, is namelijk om gekomen. In de vroege ochtenduren heeft deze reddingboot de uitgeput te Nederlandse zeelieden in Brid lington aan land gezet. Twee hunner waren gewond. De kapitein, die aan de schouder gewond was, is in het ziekenhuis van Bridlington opgeno men. De anderen zijn elders in Brid lington ondergebracht. REDDINGBOOT OMGESLAGEN. Zeer rampzalig is wel de poging van Deense redders om de Neder landse hopper-zuiger „Kinhe m" te hulp te komen, afgelopen. De „Kinhem", eigendom van de Aanne mingsmaatschappij Den Breejen van der Bout te Aerdenhout, had de ha ventoegang van Esbjerg uitgediept en was nu op weg terug. Bij Hvide Sande, tussen Esbjerg en Ringkoe- bing aan de westkust van Jutland, raakte het vaartuig echter in moei lijkheden. Het gaf lichtsignalen (ra dio was er niet aanboord) en daarop voer, ondanks de zeer sterke wind en ondanks waarschuwingen, de red dingboot van Hvide Sande uit. Bij „Kinhem" gekomen vernam men, dat deze geen reddingboothulp, maar sleepboothulp nodig had. De reddingboot keerde daarom terug, maar sloeg, reeds vlak bij de haven gekomen, om. Vijf van de acht red ders verdronken. Hun lijken zijn aan land gespoeld. Uit Esbjerg is nu het bergingsvaartuig „Mimer" onder weg naar de „Kinhem", die voor an ker ligt. Een half uur nadat de „Westkust" het noodsein had gegeven, meldde de Zweedse boot „Orvar" (2.525 ton) dat het 65 mijl van Terschelling stuurloos rpnddreef. De „Seefalke" voor uit Cuxhaven uit en heeft het De reddingboot was het schip schip naar een Duitse haven gesleept. tto op ongeveer vier mijl gena- Om even voor zes seinde het 1571 j derd. Toen merkte men dat het brt. Finse schip „Hafnia" dat het zich i Westwaarts voer en dat er kenne- twaalf mijl van Texel in nood be-1 lijk geen moeilijkheden waren, zo- vond. Het was geladen met hout en dat de reddingboot terugkeerde. Zo op weg naar Velsen. De reddingboot „Dorus Rijkers" verliet Den Helder, maar keerde terug toen geseind werd dat een Duitse treiler in de nabij heid van de Fin was en het naar LJmuiden zou slepen. De Duitse treiler Barnbeck", die met het Finse s.s. „Hafina" op sleep touw op weg is naar IJmuiden, heeft hulp gevraagd van een reddingboot. De schepen bevinden zich ter hoogte van de lichtboei van Kijkduin. Om half twaalf Zondagavond sein de het Duitse schip „Bernard Ho- waldt" dat het, negentig kilometer Westelijk van IJmuiden machine- schade had opgelopen en met lang zaam werkende motor dreef. Even later werd bericht ontvangen dat de reddingboot van Oostmahorn was uitgevaren om hulp te bieden aan een onbekend schip dat ten Noord-Oosten van Schiermonnikoog in het Huivergat in moeilijkheden verkeerde. als gemeld voerde het schip twee de lichten, die betekenden:: „Kan niet manoeuvreren". Men is is niet achter kunnen komen, wat voor schip dit was. VISSERS OP ZEE HADDEN HET SLECHT. zijn Door het stormachtige weer slechts enkele Scheveningse aan schot gegaan. Deze moesten alle vanmorgen nog halen. Het merendeel der schepen ligt voor de wind in afwachting van beter weer. Volgens radiografische berichten uit zee was het weer van nacht zeer slecht. De vissers spraken over een orkaan. De Sch 353 is van de vleet afgegooid en men was er naar aan het zoeken. De loggers in het Kanaal hebben niet gevist en zoch ten een schuilplaats in een Franse j haven. Ook zij wachten beter weer af Gevolg van „nederlaag bij Suez" F\E EGYPTISCHE REGERING heeft het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Engeland ernstig in overweging genomen, naar aanleiding van de Engelse maatregel om een weg aan te leggen naar een waterzuiveringsinstallatie in de omgeving van Suez, waarbij 50 le men hutten van Egyptenaren met de grond gelijk gemaakt zijn, zo heeft de waarnemende Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Ibrahim Farag Pasja, gisteren te Caïro aangekondigd. Op de kabinetszitting van Zondag werd echter nog geen overeenstemming bereikt, zo verneemt Reuter. De Amerikaanse ambassadeur Caffery zou op matiging hebben aangedrongen. Deze ontwikkeling heeft de spanning verhoogd, welke ontstaan was door het doodsteken van twee Engelse soldaten en het met messteken verwonden van een derde in de Arabische wijk van Ismailia op Zaterdagavond. Het drietal was verdwaald in de stad, die voor Engelse soldaten verboden terrein is verklaard. ENGELSEN ONTSLAGEN. I dingen met Suez werden afgesneden. De „nederlaag van Suez" schijnt de Het Egyptische kabinet heeft gis- positie van premier Nahas Pasja zeer teravond een beslissing goedgekeurd om alle Engelse vertegenwoordigers te ontslaan en de Gezira-sportclub te Caïro, waarvan een groot aantal En gelsen lid is, te vorderen. De minister van Binnenlandse Za ken, Foead Serag el din Jasja kon digde aan, dat de ontslagen onmid dellijk van kracht waren en dat er geen schadevergoeding uitgekeerd zou worden. Deze maatregel treft onge veer 150 Engelsen, die werkzaam zijn op de ministeries van Onderwijs, Oor log en Openbare Werken. De Engelsen legden de weg aan met Centurion-tanks. Het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken had de politie opdracht gegeven zich terug te trekken om botsingen te ver mijden, welke de burgerbevolking aan ernstiger gevaren zouden hebben blootgesteld. Reuter verneemt, dat de Ameri kaanse ambassadeur er op heeft ge wezen, dat de Engelse maatregel be oogt een bron van twist uit de weg te ruimen. Noodtoestand. Voor Caïro en Alexandrië had de Egyptische regering inmiddels de noodtoestand afgekondigd en bij alle j buitenlandse ambassades en legaties i werden wachtposten opgesteld. De telefoon-, weg- en spoorwegverbin- te hebben verzwakt en hem de spec taculaire tegenzet van een verbreken van de diplomatieke betrekkingen te hebben ingegeven. In tegenwoordigheid van tal van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten is Zaterdag te Haarlem de Koorschool St. Bavo door de Bisschop van Haarlem Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, officieel geopend. Deze school is enig in Ne derland en kan beschouwd worden als een pendant van de „Wiener Sanger- knaben". Er worden thans 29 jongens met uitzonderlijke stemmiddelen op geleid voor de zang in de kathedraal te Haartem. De foto toont Mgr. Huibers temidden van een aantal der jongens. Oost-Duitsland zond toch maar delegatie De Oost-Duitse volksrepubliek blijft op het standpunt staan, dat de Ver enigde Naties er geen recht toe hebben ziéh met eventueel te houdlen al-Duitse verkiezingen te bemoeien, maar heeft toch besloten een delegatie naar Parijs te zenden om tegenover die van de West-Duitse vertegenwoor digers ook de stem van Oost-Duitsland te laten horen. Gisteravond zijn Otto Nuschke, de Oostduitse vice-premier, Fritz Ebert, burgemeester van Oost-Berlijn, dr. Lothar Bolz, minister van herbouw, en Anton Ackermann, onderminister van buitenlandse zaken, op het vlieg veld Orly aangekomen, waar zij door Andrei Visjinski persoonlijk weiden begroet. Van het Oostduitse gezelschap is alleen Ackermann een communist van de oude stempel. Hij heeft zijn opleiding ir Moskou gehad en is lici van het Oostduitse Politburo. Intussen hebben de Westduitse af gevaardigden reeds gelegenheid ge kregen hun standpunt uiteen te zet-* ten in de commissie die zich spe- OPNIEUW UITBARSTING VAN DE HIBOK-HIBOK. De vulkaan Hibok-Hibok op de Philippijnen is Maandagochtend op nieuw tot uitbarsting gekomen, aldus berichten, die Manilla bereikten. Siaim in de Scfteaeninqóe haven Distributie in Tsecho-Slowakije Volgens radio-Praag heeft het Tsje- choslowaakse ministerie van binnen landse handel mededelingen gedaan over de distributie in het komende jaar. „Rijke boeren" en „werkgevers" zullen geen kaarten ontvangen, maar alle levensmiddelen en textiel op de „vrije markt" tegen hogere prijzen moeten kopen. Mijnwerkers en arbei ders in de zware industrie zullen slechts dan extra-rantsoenen krijgen, als zij „regelmatig op het werk ver schijnen en niet meer dan twee da gen per maand verzuimen". In Tsjecho-Slowakije heeft men distributiekaarten voor zeep en sui ker en een gecombineerde kaart voor alle andere voedingsmiddelen en kle ding. Het „basis-rantsoen", d.w.z. het geen personen krijgen, die niet be horen tot een genationaliseerde staats-, gemeente-, of coöpratieve on derneming, zal voor bepaalde voe dingsmiddelen, zoals brood, vlees, bo ter en suiker, enigszins worden ver laagd, aldus radio Praag. Een wolk van opspattend zeewater, nauwelijks aftekenend tegen de donkere najaarslucht waarin de wolken worden voortgejaagd, hangt boven de pier van de Scheveningse haven, afkomstig van de kolkende golven, die zich met hun vernietigende kracht te pletter lopen op de stenen. Truman onderbrak zijn vacantie Geheel onverwachts is president Truman van een korte vacantie te Key West in Florida naar Washington teruggekeerd om te confereren met de chefs van de staven van leger, luchtmacht en marine. Ik had daar behoefte aan, zei de president, en het is gemakkelijker dat ik naar Washington vlieg, dan dat de drie chefs van staven bij mij moeten komen. Ik wil niet, dat hier veel lawaai over wordt gemaakt. Maar algemeen neemt men aan en de New York Times schrijft het ook dat de plotselinge terugkeer van de president naar Washington te maken heeft met de toestand op Ko rea. Truman schijnt Drecies te willen weten, hoe de wapenstilstandsbespre kingen verlopen zijn en wat de Ro den eigenlijk van plan zijn. Zeer kort geleden heeft hij de chef van de inlichtingendienst bij zich ont boden. Men vermoedt, dat het onder werp van gesprek ook toen Korea was. De New York Times zinspeelt op de mogelijkheid van een ommekeer in de Amerikaanse strategie in Ko rea. De kinderen van „rijke boeren" i „werkgevers" zullen alleen dan kaarten voor zeep en suiker en tex tielpunten ontvangen, als hun ouders „hun leveringsplicht nakomen". Arbeiders, die in een der bovenge noemde ondernemingen werken, schrijvers, componisten en schilders, die „lid van hun vakverenigingen zijn" krijgen een hoger rantsoen dan de rest van de bevolking. Vandaag rapport van Grote Vier Vandaag moeten de vier grote mo gendheden, die sedert 1 December achter gesloten deuren over hun ont wapeningsplannen hebben vergaderd, aan de Assemblée rapport uitbrengen. Dr. Pablo Nervo, de Mexicaanse voorzitter van de Assemblée, die de besloten vergaderingen steeds heeft geleid, deelde gisteravond mee, dat Oost en West nog steeds grondig ver schillen over de „onmiddellijke en onvoorwaardelijke uitbanning van de I atoombom", welke Rusland voor- I staat. Het Westen is namelijk niet be reid om een dergelijk verbod te pro clameren ronder dat er een effectieve controle bestaat op de naleving ervan. Er bestaat nog een kleine hoop, dat de Russen willen deelnemen aan een gezamenlijke ontwapeningscommissie, ook indien partijen zich tevoren niet verbinden tot een verbod van atoom wapens, maar dat zou ook het enige resultaat zijn van het overleg. ciaal bezig houdt met de voorgestel de verkiezingen in geheel Duitsland. Dr. Heinrich von Brentano, leider van de christen-democratische frac tie in het parlement van Bonn, stem de volledig in met het plan om een neutrale commissie te vormen, die eerst zou moeten onderzoeken, of in beide Duitse staten voldoende burgerlijke vrijheid bestaat om wer kelijk vrije verkiezingen te verzeke ren Dr. von Brentano noemde de Oostduitse constitutie „democratie op papier" en vond het noodzakelijk dat papieren gordijn neer te rukken om de werkelijkheid daarachter te zien. Later zei Ernst Reuter, burge meester van West-Berlijn, dat West- Duitsland gaarne zou instemmen met een commissie van onderzoek, zelfs al zou die slechts toegang hebben tot West-Duitsland. Nieuwe Z.-W. Duitse staat De kiezers in de drie Westduitse staten Zuid-Baden, W uerttemberg- Hohenzollern en Wuerttemberg-Ba- den hebben Zondag 'in meerderheid gestemd vóór samensmelting tot één staat. De andere keuze was de we derinstelling van de staten Wuert- temberg en Baden, zoals die waren vóór de splitsing van 1945. De juiste stemmencijfers zijn nog niet bekend. Er zullen nu verkiezin gen voor een grondwetgevende ver gadering voor de nieuwe staat moe ten worden georganiseerd. Wil Stalin met Churchill praten Volgens het Britse weekblad „The People" zou maarschalk Stalin be reid zijn een onderhoud te hebben met Churchill, mits de bijeenkomst in Rusland zou worden gehouden. De diplomatieke correspondent van het blad verklaart, dat de Sowjet- Unie de weg voor zulk een bespre king heeft geëffend door plotseling de campagne tegen de Britse premier, die „oorlogs-hitser" werd genoemd, te staken. „Berichten, welke de Britse regering bereiken uit verschillende bronnen, waaronder de Britse am bassade te Moskou, wijzen hier op", aldus de correspondent van „The People". Parlement weer toevluchtsoord DE WERELDBANK heeft Groot-Brittannië en Perzië meegedeeld, dat zij bereid is om te bemiddelen in het oliegeschil, mits beide regerin gen het op prijs stellen. Reuter verneemt te Londen, dat Groot-Brittan- nië overweegt, van de diensten van de Wereldbank gebruik te maken. Ook de Perzische regering zou de bank gaarne als bemiddelaar zien. In het Perzische parlement heeft heeft premier Mossadeq felle critiek op zijn beleid moeten aanhoren. Niet alleen de oppositie viel de premier aan, zelfs de leden van de regerings partij lieten hun ontevredenheid blij ken. Niemand minder dan dr. Hoes sein Fatemi, Mossadeq's rechterhand en vertrouweling, zei, dat hij het vol komen eens was met de oppositie. Een en twintig parlementsleden en journalisten hebben in het parle mentsgebouw een schuilplaats ge zocht tegen de moordenaars en ande re misdadigers, die hun leven bedrei- Êen- In het parlementsgebouw is iedere vluchteling onschendbaar. Onder de journalisten bevinden zich de hoofd redacteuren van de negen kranten, die vorige week Donderdag by de on lusten in Teheran werden overvallen. Geen ultimatum De Noordelijken hebben op de Za terdag gehouden bijeenkomst van de subcommissie alle belangrijke pun ten van de geallieerde voorstellen verworpen. De geallieerde onder handelaar generaal Turner verklaar de tegenover de pers, dat men in een impasse was geraakt. Generaal Nuckols heeft te Tokio verklaard, dat de communisten op de bijeenkomsten te Panmoendjon op zettelijk weigeren over het vraag stuk der krijgsgevangenen te spre ken, dat reeds zes dagen geleden door de geallieerden aan de orde is gesteld. Zij wil.en dit eerst doen wanneer de verbondenen o-p andere punten concessies hebben gedaan. De verbondenen hebben de com munisten nu voorgesteld in te stem men met het instellen van een sub commissie, die tot taak zou krijgen het vraagstuk der krijgsgevangenen te bestuderen. Maandagmorgen heb ben de geallieerden de communisten tot morgenochtend de tijd gegeven om te antwoorden. De communistische afgevaardigden stonden er op, dat de V.N. eerst ant woord geven op het communistische voorstel voor toezicht op het bestand door neutrale waarnemers voor ver der gesproken kan worden over het punt „naleving van de wapenstil stand". MEER ACTIE. Het Amerikaanse achtste leger meldt, dat er aan het gehele front „meer actie" is. Een woordvoerder van het Zuid- Koreaanse leger heeft verklaard, dat de Zuid-Koreaanse strijdkrachten tot nog toe 150 guerillastrijders in Zuid-Korea hadden gedood en 1.143 gevangen genomen. Steeds meer guerillastrijders geven zich over, al dus de woordvoerder. In een Noord-Koreaanse bericht wordt daarenegen gezegd: „Onze guerillastrijder in Zuid-Korea doen tegenaanvallen. Dagelijks voegen zich verscheidene honderden Zuid-Ko reaanse burgers bij hen". De koning van Siam Gevangen in zijn palels Koning Phoemiphon van Siam (thans weer Thailand) en zijn 19-jeri- ge vrouw koningin Sirikit zijn ge vangenen in hun eigen paleis, aldus blijkt uit mededelingen van de spe ciale correspondent van de „Times of India". Volgens deze berichten was de ko ning reeds een „verloren man" vóór hij een week geleden voet op Sia mese grond zette. Dat was drie dagen, nadat in Bangkok een onbloedige, maar ingrijpende staatsgreep had plaats gehad ingrijpend, ondanks het feit, dat er op het oog Phinoel Songgram bleef bijvoorbeeld premier weinig was veranderd. De koning werd bij zijn terugkeer door de bevolking van Bangkok een enorm welkom bereid, maar op het ogenblik rijden pantserwagens rond het koninklijk paleis. Sindsdien heeft niemand de koninklijke familie bui ten het paleis gezien en er gaan ge ruchten, dat de koning de decreten, die de staatsgreep moeten legalise ren, weigert te ondertekenen. Italianen keren terug Honderden Italianen, de voorhoede van de 218.000 vluchtelingen, die door de overstromingen genoodzaakt wa ren hun huizen te verlaten, keren naar hun huizen terug. Sommigen wordt echter de toegang ontzegd, omdat technici eerst de huizen moe ten onderzoeken: nog steeds stortten als gevolg van de overstromingen huizen in. Dag en nacht wordt gewerkt aan het dichten van de bressen in de dijken langs de Po te Occhiobello bij Ferrara. Honderden tonnen stenen worden in de bressen gestort, men hoopt voor de lenteregen komt de dijken dicht te hebben. Het peil van de Po zakte Vrijdag avond ruim 2 centimeter per uur en na drie dagen van stilstand loopt het vloedwater w.eer af naar zee. Duizenden verdronken dieren wor den in putten met ongebluste kalk begraven om uitbreken van ziekten tegen te gaan. Nog steeds stroomt vanuit het bui tenland hulp binnen: het schijnt, dat de landen elkaar de loef willen af steken bij het bieden van hulp. Reeds is men bezig voor ieder ge vlucht gezin een Kerstpakket samen te stellen en dagelijks wordt voedsel en kleding uitgereikt. HoA.'ieftje.. De schurft van één dier is een ge vaar voor de gehele kudde.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1