Heffing van de omzetbelasting zal gewijzigd worden Nachtelijke brand te Rotterdam bij St. Franciscus Liefdewerk Bezuinigen op alle soorten papier Eigenaar zag een hem ontstolen schilderij Jio-tte GOLF VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Tweede Kamer Goede samenwerking met Indonesië is voornaamste streven In de vergadering van de Tweede Kamer sprak minister MTJLDERIJE gistermiddag over een eerder door de heer Scheps (arb.) ingediende motie betreffende de behandeling van bonafide politieke vluchtelin gen. De minister noemde hetgeen de betrokken diensten doen volko men juist en de motie-Scheps achtte hij in deze vorm onaanvaardbaar. Na enige discussie verklaarde de heer Scheps dat hij, wanneer de mi nister overleg wilde plegen, bereid was de motie in te trekken, waar toe hij vervolgens overging. De begroting werd z.h.s. aangeno men mei aantekening, dat de CNP geacht wilde worden te hebben te gengestemd. Bij de voortgezette algemene be raadslaging over de begrotingen van de departementen van Uniezaken en van Unie-aangelegenheden en over zeese Rijksdelen zeide minister PE TERS, ingaande op de verhouding van Nederland en Indonesië, dat de Regering zich wenst te beperken tot enige algemene opmerkingen. Zij Ziet de veinouding aio een, die in ontwikkeling is. Zij is doordrongen van het grote belang ener goede sa menwerking ook met het oog op de verhoudingen in de wereld. De be wuste wil van beidt partijen is on ontbeerlijk; spr. kan van de zijde van Nederland verk'aren dat de Re gering die wil heeft. Op het ogenblik kan nog niet pre cies gezegd worden wat Indonesië wenst. Het heeft de Regering be vreemd, dat zij uit een persbericht moest kennis nemen van de komst ener Indonesische delegatie en daar van is de Indonesische regering in kennis gesteld, Er moet overeen stemming zijnover de punten die be sproken worden. Nederland heeft geen behoefte aan wijziging der Unie. Het is de be doeling dit aan de Indonesische dele gatie duidelijk te maken. Het zwaarste weegt thans voor de Regering, dat een verhouding ge construeerd wordt, die voor beide partijen een goede samenwerking mogelijk maakt. De Regering kan niet wijken voor bedreigingen. De Regering heeft er bezwaar te gen een herziening van de Unie eerst in de Staten-Generaal te brengen. Volgens haar moet worden volstaan met overleg door de Kamercommis sie. Gelijktijdige bespreking van Unie en Nieuw-Guinea zal de Rege ring niet onvoorwaardelijk afwij zen, maar het moet geen koppeling der problemen zijn. Dat is de dele gatie medegedeeld. Spr. betoogt, dat het standpunt der Regering niet anders is dan in het verleden. Nederland bezit de souve- reiniteit over Nieuw-Guinea. De Regering ziet nog geen weg om de standpunten van Nederland en Indonesië inzake Nieuw Guinea tot elkander te brengen. De minister gaat vervolgens in op de plannen om Nieuw Guinea tot ontwikeling te brenger, en hij ver wijst naar d ai-omtrent reeds gepu bliceerde stukken. Het streven wordt er op gericht het verblijf der Ambonnezen dienst baar te maken aan hun ontwikke ling door herscholing. Er worden kosten noch moeiten voor ontzien. In hun eigen belang acht de Re gering terugkeer der Ambonnezen het best. Staatssecretaris BLOM zeide dat de regering er geen heil in ziet In donesië een samenwerking op te dringen wanneer het deze niet wenst, nl. samenwerking op buiten lands politiek terrein. Er zijn tekenen, aldus spr., dat Indonesië stellig niet staat aan de zijde van he Russische blok. Spr. Atomen niet langer onzichtbaar Velgens een bericht in het Franse blad Figaro hopen twee Franse na tuurkundigen, Claude Magnan en Paul Chanson, de eersten te zijn die een atoom zien. Zij hebben acht jaar gewerkt aan het krachtigste micros coop ter wereld, waaraan nu in het Franse laboratorium voor atoom- en kernphysica de laatste hand wordt gelegd. Men verwacht dat het nieuwe mi croscoop tien maal sterker zal zijn dan het krachtig^ e electronen-mi- croscoop en 600.000 maal zal ver groten. Daardoor zou het mogelijk zijn zware atomen, zoals uranium atomen, waar te nemen. verwacht da* het land zich meer naar het Westen zal richten. Daar bij zal alle steun worden vereend, maar deze steun wordt niet opge drongen. Ten aanzien van gearresteerde Ne derlanders zyn verscheidene nota's met Indonesië gewisseld, doch er is nog geen definitieve oplossing ge vonden. De Regering bedingt geen be voorrechte positie, maar wenst dat de internationale gebruiken worden toe gepast. Staatssecretaris GöTZEN zeide, dat het hem te ver gaat de overgang van het Nederlandse ambtenaren korps een mislukking te noemen, maar wel betreurt hij het, dat van de ambtenaren niet dat gebruik ge maakt is, dat men zich bij de souve- reiniteitsoverdracht had voorge steld. AVONDVERGADERING Gisteravond is in de Tweede Ka mer onder voorzitterschap van de heer Zandt de algemene beraadsla ging over de begroting van het De partement van Financiën voorgezet. De voorzitter was verhinderd, de 2e voorzitter, mr. Burger, vertoeft in Straatsburg, de 3e voorzitter, de heer Terpstra ligt ziek, zodat het voorzit tersgestoelte werd ingenomen door het oudste lid der Tweede Kamer, ds. Zandt. Minister LIEFTINCK, zijn Dins dagavond afgebroken rede ter beant woording der sprekers in eerste ter mijn vervolgende, zegt van oordeel te zijn, dat in weinig landen reeds zoveel is geschied ten gunste van oorlogsslachtoffers als in Nederland. De heer van der Heuvel heeft voor de oorlogsschade-uitkeringen priori teit gevraagd boven alle andere uit gaven, maar in de motie-Andriessen is al prioriteit gevraagd voor woning bouw en andere noodzakelijke din gen. De minister meent, dat men tuigenbelasting voor bromfietsen waardoor de verhoging van 2. (als per drie maanden betaald wordt) zou kunnen vervallen, Bij de replieken dient de heer JANSSEN (K.V.P.) een motie in, waarin wordt aangedrongen maatregelen opdat een spoedige re geling der effectenregistratie zal tot stand komen. De motie is mede on dertekend door leden van V.V.D., C.H. en P.v.d.A. Minister LIEFTINCK zeide, dat de regering een zodanige aansporing niet nodig heeft. Hij suggereert een Kamercommissie, de commissie voor privaat- en strafrecht, aan te wijzen voor nader overleg om te komen tot een voor regering en Kamer aan vaardbare oplossing. Nader overleg op deze wijze lijkt hem beter dan de regering in gebreke te stellen of een extra aansporing te geven. De minister is bereid dit overleg op kor te termijn te openen. De heer JANSSEN (K.V.P.) ver klaart, dat aanvaarding van zijn mo tie nader overleg, dat de minister suggereerde, niet behoeft uit te slui ten. Spr. wenst nader te overleggen met de ondertekenaars der motie. De stemming over de motie en de begroting wordt aangehouden tot hedenmiddag. Hedennacht heeft de Tweede Ka mer nog zonder beraadslaging of stemming haar goedkeuring gehecht aan de begroting van het gemeente fonds en aan die van het staatsmunt- bedrijf. Te ruim half twee is de vergade ring gesloten. Hedenmiddag te één uur komt de Kamer weer bijeen. Dan is de begroting van Sociale Zaken cn Volksgezondheid aan de orde. VERGADERINGEN TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamervergade ring van Vrijdag 7 December zal niet te veel prioriteiten op elkaar om. de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid worden behan deld. Hierbij komen tevens aan de orde de nota omtrent de werkgele- genheidspolitiek en de nota over de emigratie. In de vergadering van Dinsdag 11 December die des avonds zal wor den voortgezet, zullen de beraadsa- gingen over hoofdstuk IV B van de rijksbegroting, de begroting van het Gemeentefonds en de begroting van het Staatsmuntbedrijf worden voort- Nederland zal moeten bezuinigen op papier. De giro-instellingen zul len wellicht enveloppen van min dere kwaliteit moeten gaan gebrui ken en de spoorweg-gids die thans wordt gedrukt op licht houthoudend papier, zal eveneens een ander aan zien moeten krijgen. Een door minister A:bregts inge stelde commissie dringt aan op het voeren van een propaganda voor be zuiniging. Briefpapier moet aan twee kanten worden beschreven en de marge moet kleiner worden geno men. In vele gevallen zal het daaren boven mogelijk zijn papier van min dere kwaliteit te gebruiken. Ade nauer inviteert Churchill Bondskanselier dr Adenauer heeft de Britse premier Churchill uitgeno digd voor een bezoek aan Duitsland. Een formele invitatie voor dit be zoek van Churchill die, naar Adenauer tegenover Reuter verzeker de, door het Duitse volk van harte zal worden verwelkomd zal wor den gezonden, zodra Adenauer in Bonn is teruggekeerd van zijn reis naar Engeland. Over deze reis, die Zaterdag zal zijn afgelopen, zei de bondskanselier, dat de voortgang, die bij de bespre kingen met Churchill en Eden is ge maakt, zijn stoutste verwachtingen heeft overtroffen. moet stapelen. Ten aanzien van de omzetbe lasting zijn wettelijke voorzienin gen in voorbereiding. Beoogd wordt een hele nieuwe wettelijke regeling van de omzetbelasting, een wijziging van het stelsel, tot doel hebbende afschaffing van heffing bij de de taillist. Al zijn er bezwaren tegen, de re gering is bereid in samenwerking met de Benelux partners een op- Het briefje van Lieftinck „Inderdaad bevindt zich in het dossier van de zaak die de vorige week te Amsterdam gediend heeft tegen prof. Russel een brief van mij aan minister Mulderije, welke da teert van 15 December 1950", aldus minister Lieftinck in de Tweede Kamer. Daarin werd de minister van Jus titie opmerkzaam gemaakt op publi caties, welke de perken van het journalistiek fatsoen te buiten gin gen. Met name werd de aandacht daar in gevestigd op een publicatie in „De Telegraaf" van 4 November 1950 van prof. Russel, teneinde een strafver volging tegen hem te doen instellen wegens aanvallen op de fiscale re cherche. „Indien deze artikelen zich tegen mij persoonlijk hadden gericht, zou ik er niet aan gedacht hebben, daar tegen op te treden. Ik heb in de zes jaar van mijn ministerschap wel erger meegemaakt. Men moet bereid zijn in deze func tie heel veel over zijn hoofd te laten gaan. Hier ging het echtp? tegen mijn ambtenaren en daar moest ik pal voor staan. Dit heeft niets te maken met een naargeestige Zwitserse belasting ambtenaren-affaire gelijk de heer v. de Wetering beweerd heeft!" By de aanvang van de gisteren ge houden vergadering van de Utrechtse gemeenteraad heeft de voorzitter, burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, een rede gehouden ter her innering aan de overleden minister van binnenlandse zaken, mr. J. H. van Maarseveen, oud-raadslid en wethouder van Utrecht. Jhr. de Ra nitz heeft hierbij o.m. herinnerd aan het door de overleden bewindsman in de laatstelijk gehouden bijeen komst der Vereniging van Neder landse Gemeenten, gewijd aan de moeilijkheden inzake de financiële verhouding tussen het Rijk en de ge meenten en de woningbouw, geop perd denkbeeld van een soort geor ganiseerd overleg tussen het Rijk en de gemeenten op het hoogste niveau. Spr. uitte daarbij de wens, dat dit sympathiek denkbeeld alsnog in Den Haag moge worden uitgewerkt. De toneelzaal is volledig uitgebrand schorting van de heffing van invoer- Sezet, indien de behandeling hiei;- recht op krantenpapier tot stand te van hedenavond niet ten einde is ge- brengen, nl, van 10 op 6 procent. bracht. In deze vergadering komen Spr. wil nader onder het oog zien °°ic aan de orde de begrotingen van of er een andere methode te vinden j de Limburgse Staatsmijnen en dt no- is voor de heffing van de motorrij-ta inzake de electriciteitspolitiek. Bedrijfs-E.H B.O. worde met zorg gekozen De arbeidsinspectie deelt het vol gende mede: In fabrieken en werkplaatsen be horen onder bepaalde omstandighe den bevoegde personen belast te zijn met het verlenen van E.H.B.O. Het veiligheidsbesluit voor fabrieken en werkplaatsen schrijft dit in artikel 178 voor. Bevoegd zijn degenen, die na het volgen van een cursus en het afleggen van een examen in het bezit zijn gesteld van het zogenaamde een heidsdiploma voor EJ-I.B.O. Vroeger, toen een staatscommissie de organisatie van de opleiding dezer E.H.B.O.-ers verzorgde, werden vrij wel nergens examens afgenomen en kon men met minder kennis E.H.B. O.-er worden door b.v. trouw de cur sussen te volgen. Nu echter door middel van een examen kennis en vaardigheid worden nagegaan, moe ten vele candidaten, die wel vol ijver en belangstelling zijn, worden afge wezen, omdat zij nu eenmaal niet in staat zijn het onderwijs met vrucht te volgen. De geschetste gang van zaken bete kent behalve een teleurstelling verlies van tijd en geld, terwijl bo vendien het bedrijf, waar de afge wezene werkt, eerst later aan de wet telijke voorschriften kan voldoen. Wanneer personen voor het volgen van de cursus worden aangewezen, die daarvoor iedere belangstelling missen, is het wel vanzelfsprekend, dat goede resultaten uitblijven. Van zeer veel belang is het daarom, dat zij die in het bedrijf met het verle nen van E.H.B.O. zullen worden be last. met zorg worden uitgekozen. Er varing heeft geleerd, dat het niet overbodig is, nog eens te wijzen op het belang van de juiste keuze der aanstaande E.HJ3.0.-ers. GEEN DWANG. Dwangmiddelen om tot een beper king van papier te komen worden door de commissie afgewezen. Zij wil geen voorschriften en geboden. Het controle-apparaat zou bovendien veel te duur worden. Er zijn echter andere middelen en daartoe behoort zeker de inzameling van oud papier, die dient te worden voortgezet. Door de nieuwsbladen en perio dieken is een papierbezuiniging reeds Een brand, die vele gezinnen in angst heeft doen leven, heeft van nacht gewoed in de toneelzaal van het St. Franciscus Liefdewerk aan de Schiedamsesingcl no. 187. Zoals gewoonlijk waren er de gehele avond jongens uit de omge ving te gast geweest en had er vro lijkheid geheerst in het gebouw, dat bestemd is om jeugd van de straat te houden en recreatie te verschaf fen. De jongens waren omstreeks half elf vertrokken en een half uur later had de laatste pater het ge bouw verlaten. Omstreeks half twaalf bemerkten omwonenden, dat er rook kwam uit de toneelzaal, die een uitbouw vormt achter het hoofdgebouw en ver doorloopt in de omliggende tui nen, tot bij de huizen van de er ach ter liggende van Brakelstraat. De zaal vormt er als het ware het mid delpunt van een dichtbebouwde on regelmatige driehoek. Onmiddellijk waarschuwden de bewoners de brandweer en de politie, maar eer die aanwezig waren, sloegen de vlammen reeds hoog uit het dak. Geen wonder dat onder de gegeven omstandigheden vele bewoners reeds maatregelen begonnen te nemen om bij de eerste ernstige dreiging have en goed te redden. Ook in het nacht- asyl van het Leger des Heils, dat vlak naast het St. Franciscus Lief dewerk is gelegen en waar vele gas ten reeds ter ruste waren gegaan, hield men zich paraat. Gelukkig stond er zo goed als geen wind en dit verhinderde dan cok, dat de vlammen naar de zijde van de huizen uitsloegen. Do brandweer was zo spoedig mo gelijk met groot materieel uitgerukt. Ze nam onmiddellijk maatregelen om een ramp te voorkomen. Terwijl aan de zijde van de van Brakelstraat slangen door de huizen werden ge legd om bij de brandende toneel- KIESPIJN! m Mijnhardt's Kiespijapoeders. Doos 45 ct Onlangs liep de heer W. uit Wage- ningen 's avonds laat door Rotter dam, toen hij, aangetrokken door een helder licht dat naar buiten straalde, het waagde om een onbe scheiden blik te werpen op het in terieur van een gezellig verlichte huiskamer. Tot zijn verbazing zag hij toen aan een der muren een schilderij in gouden lijst hangen, dat de kop van een Sint Bernard voor stelde. Deze schilderij geleek name- li'k als twee druppels water op een schilderij die de heer W. in Octo ber 1944 bij de gevechten om Arn hem was kwijtgeraakt. Bij een onderzoek dat op zijn ver- Officierskruis voor Prins Bernhard De Minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, heeft gistermiddag op het bureau staf inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht en de Kon. Ma rine op de „Zwaluwenberg" bij Hil versum tijdens de plechtigheid in besloten kring het officierskruis uit- toegezegd. Commerciële overwegin gen dwingen deze laatste groep tot bezuiniging. De dagbladen hebben evenwel medegedeeld, dat zij niet zullen kun nen bezuinigen. Zij wijzen er op, dat in 1939 een abonné 42 kg. kranten papier ontving en ih 1950 nog slechts 16,08 kg. Er zal rekening moeten worden gehouden met een stijgende behoefte bij de dagbladen. NEDERLANDSE UIEN IN NOORSE HAVEN VASTGEHOUDEN. De Noorse regering heeft, uit vrees voor overbrenging van mond- en klauwzeerbesmetting, de invoer van verse groenten verboden. Tengevol ge daarvan ligt nu een grote partij Nederlandse uien in de havenplaats Bergen opgeslagen, zonder dat iemand nog kan zeggen wat ermee zal ge beuren. DE ARNHEM OPENT DE LIJN NAAR SYDNEY. De eerste vlucht van de KLM op de nieuwe lijn naar Sydney, die van avond begint, zal met de Constella tion Arnhem worden gemhakt. Bij het vertrek zullen de minis ters Peters, Wemmers en Joekes aanwezig zijn. VEENLIJK GEVONDEN. Bij ontginningswerkzaamheden in het Juffersveen onder de gemeente Zweeloo heeft men een veenlijk ge vonden. Onmiddellijk is prof. Van Giffen te Groningen gewaarschuwd, die verklaarde met deze vondst zeer tevreden te zijn, alhoewel hij van oordeel was, dat de ouderdom be perkt is. Het is interessant om te wijzen op de legende, die over dit Juffersveen gaat. Volgens het verhaal zou hier namelijk in vroeger jaren een meisje in het veen zijn verdwenen en nooit weer terug zijn gevonden. Daaruit is de naam Juffersveen voortge vloeid. Men vraagt zich nu in de buurt af, of deze vondst misschien dit geheim zal ontsluieren. j gereikt aan Z.K.H. Prins Bernhard. De minister, die vergezeld was van zijn beide adjudanten, hield een korte toespraak, waarin hij er onder meer de nadruk op legde, - hoe veel de prins door zijn talrijke bemoeie nissen tijdens de oor.og heeft gedaan voor het leger en de marine. De prins dankte de minister met een korte rede en spelde daarna zelf majoor Sonderman het officierskruis op de borst. Een politieman schiet beschonkene dood Op St. Nicolaasavond is te Nuenen bij Eindhoven de 29-jarige W. Noyon, die in beschonxen toestand een perwachtmeester met een bijl be dreigde door een schot, dat de poli tieman afvuurde dodelijk getroffen. Toen Noyon omstreeks tien uur 's avonds thuis was gekomen viel hij zijn huisgenoten lastig. Deze tracht ten hem te kalmeren, waarop W. N. reageerde door hen met een bijl te bedreigen. Daar hij steeds onhandel baarder werd riepen de huisgeno ten tenslotte assistentie in van de rijkspolitie en de opperwachtmeester N. Verhagen trad de woning van de familie N. aan de Eenheidsweg bin nen. Ook de politieman werd met de bijl bedreigd, waardoor hij gedwon gen werd zijn wapen te trekken. Dit gebaar bleek de aanvaller niet te kunnen weerhouden van gevaarlijke agressie. Toen vuurde opperwacht meester Verhagen een schot af, dat W. N. dicht in de hartstreek trof. Hij overleed ter plaatse. ACHTER ONVERLICHTE KAR DOODGEREDEN. De dertienjarige G. D. J. Beuving uit Rijssen, die met een vriendje een onverlichte handkar voortduw de werd op de straatweg naar Wier- den door een bestelauto uit Weesp aangereden en vrijwel op slag ge dood. De bestuurder van de auto, E. uit Hengelo, was verblind door een tegenligger. zoek door de politie werd ingesteld, bleek, dat de schilderij door Duitse soldaten was gestolen. Een binnen huisarchitect uit Megchelen in de Gelderse Achterhoek had haar weer van de Duitsers gestolen en de schil derij, in plaats van het bij de politie aan te geven, na de bevrijding ver kocht, waarna zij tenslotte bij de Rotterdamse familie terecht kwam. Voor de binnenhuisarchitect had deze Sint Bernard nog een staartje- hij werd wegens diefstal door de Arnhemse politierechter veroordeeld tot honderd gulden boete. (Alg. Dbld.) Naaimachines zoemden voor de rechtbank In de plechtige werkkamer van de president van de Haagse rechtbank werden de zoemende motortjes en flitsende naalden vannaaima chines gedemonstreerd. Dit bleek noodzakelijk om tijdens een kort geding het verschil tussen automatisch en niet-automatisch „zig zag" naaien te laten zien. De importrice van „Pfaff" had nl. verzocht aan de fabrikante van „Fridor" het gebruik van de aankon dlging „zig-zag" in advertenties te verbieden met een dwangsom van 10.000 gulden voor iedere overtre ding. Vo'gens de importrice moet het „zig-zaggen" bij niet-automatische machines door de gebruikster ge schieden. Het is dus geen eigen schap van deze „Fridor"-machines. Namens de fabrikant werd be oogd, dat eiseres het taalgebruik on rechtmatig te haren voordele tracht te monopokseren. Het begrip „zig zag" is algemeen geldend. „Tel." BINNENLAND. Het aantal aangegeven radiotoe stellen in Nederland bedroeg op 1 Dec j.l. 1.613.326 tegen 1.603.158 op 1 November. De Nat. Herdenkingsdag voor de gevallenen zal, ingevolge een be sluit van de ministerraad, in 1952 op 3 Mei plaats vinden. Het 50-jarig bestaan van de na tuurhistorische vereniging „Het Ned. Landschap" wordt o.m. gevierd met een tentoonstelling in het Zoölogisch Museum te Amsterdam Door het vormen van oogstco- lonnes wil minister Mansholt trach ten landarbeiders op de plaatsen, waar zij het meest nodig zijn aanwe zig te doen zijn. De overheid zal hulp bieden bij vervoer en huisves ting. BUITENLAND Kinderen, die aan het spelen waren bij de ruïnes van een oud kasteel, vonden daar een klomp puur goud van 1 kilo. Zij deden de vondst nabij het kasteel Taxenburg bij Wenen en zaal te kunnen komen en spoedig vele stralen op de brandende mas sa werden gericht, werd aan de voorzijde een magyrusladder om hoog gedraaid, om van boven af het drie verdiepingen hoge pand, als mede de belendende percelen te kunnen nat houden en tegen het vuur te beschermen. Inventaris der toneelzaal practisch geheel verloren Van de inventaris der toneelzaal kon niet veel worden gered, al was de brand dan in een goed uur be dwongen. Naar verluidt was het enige, dat de paters nog uit de bran dende zaal hebben kunnen redden een kostbaar filmapparaat. Meer was niet mogelijk door de verschroeiende hitte en de geweldige rookontwik keling. Het vuur heeft gretig voed sel gevonden in de aanwezige stoe len en banken en ander houtwerk. Om kwart voor een was het ge vaar geweken en konden de omwo nenden zich naar bed begeven. Het bedrag van de schade is nog niet vast te stellen, maar wordt zeer aan zienlijk geacht. Het interieur van de toneelzaal is geheel uitgebrand, maar het hoofdgebouw is gespaard gebleven, al heeft dit veel water schade opgelopen, evenals trouwens de belendende percelen. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Als mogelijkheid wordt aangenomen, dat een der jongens onvoorzichtig is geweest met luci fers of misschien een brandend eind je sigaret in licht brandbaar mate riaal heeft geworpen. NASLEEP VAN ZAAK KITTY TEN HAVE. Op 25 September jl. veroordeelde de Amsterdamse rechtbank de thans 45-jarige oud-commandant van de LKP afdeling Westland, H. van T. tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek 'omdat hij in een strafzaak op 30 December 1947 tegen de vroegere commandant van een speciale brigade van de POD, W. M., die van verduistering werd beschul digd, een meineed zou hebben afge legd. De verdachte van T. heeft dit feit erkend en bekende nogmaals gis termorgen voor het gerechtshof te Amsterdam, waar de zaak in hoger beroep werd behandeld. Hij heeft een valse verklaring af gelegd in de zaak tegen M., omdat hij op deze „zeer gebeten" was. Dit Is de nasleep van de moord zaak Kitty ten Have, de koerierster van de illegale Rotterdamse groep, die tegen het einde van de bezetting door de Rotterdamse illegaliteit er van werd verdacht verraad te hebben gepleegd, waardoor een over val o-p een groep feestvierende S.D.-ers en Gestapo-lieden mislukte. Bij deze overval sneuvelde de com mandant van de 0 Rotterdamse LKP, Rob. Aan het graf Van hun gesneu velde commandant zwoeren destijds de Rotterdamse illegalen zijn dood te zullen wreken. Na de bevrijding werd Kitty ten Have door M. in Amsterdam gearres teerd en naar Rotterdam overge bracht. Daar heeft hij haar in vrij heid gesteld na een onderzoek, zoals hij zegt. De Rotterdamse illegaliteit echter was van mening dat Kitty ten Have door het gebruik maken van al'erlei middelen M. had over gehaald haar vrij te laten. Enige dagen later werd het meisje vermoord gevonden en later heeft verdachte Van T. erkend een van de drie mannen te zijn geweest, die haar hebben geliquideerd. Door de krijgs raad te velde is hij daarvoor in 1950 veroordeeld tot viér maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De procureur-generaal, mr. W. P. Bakhoven, zeide in zijn requisitoir: „De strijd van de illegaliteit is niet alleen gericht geweest tegen de vijand, maar ook tegen zijn na- tionaal-sociaistische strijdmethoden. Wanneer iemand, die aan het hoofd van de illegaliteit stond, die metho den heeft overgenomen, is dat ver raad geweest aan het verzet." Mr. Bakhoven zeide voorts: „Twee en een half jaar na de bevrijding een meineed afleggen was het botvieren van haat". De procureur generaal meende overigens, dat de door de rechtbank opgelegde straf te hoog is en vroeg thans een gevangenis straf voor de tijd van twee jaar met aftrek van het voorarrest. De verde diger pleitte clementie voor zijn cliënt. Het hof zal in deze zaak op 10 December a.s. arrest wijzen. men veronderstelt, dat het goud deel heeft uitgemaakt van de schatten van dti kasteel, dat in de 16e eeuw ver woest werd. Het goud wacht nu als „verloren voorwerp" op degene, die kan bewijzen, dat het hem toebe hoort Op Formosa is Woensdag een hevige aardbeving waargenomen, waardoor aan de Oostkust van het eiland grote schade is aangericht. Men verwacht, dat het aantal slacht offers echter gering zal zijn. In Buenos Aires heeft men zo veel last van dolle honden, dat alle loslopende honden en honden zon der muilkorven, die op straat wor den aangetroffen, zullen worden gedood. Leopold Tscheppe uit Poessnitz (Oostenrijk), die Woensdag zijn hon derdste verjaardag heeft gevierd, heeft verklaard, zijn lange leven te danken aan het zware roken. „Ik heb mijn hele leven zwaar gerookt en daarom ben ik sinds mijn derde jaar nooit bij een dokter geweest". Van het Oostenrijkse tabaksmonopolie heeft hij een pak sigaren en pijpta bak van tien kilo ontvangen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2