Gaat Leiden gas leveren aan Alphen aan den Rijn? De moeilijke woningbouw en het belaid van B en W UIN STREEK STADSNIEUWS Burgerlijke Stand WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 aü LEID SE COURANT PAGINA 3 Voorstellen aan de Raad B. en W. schrijven aan de Raad: In Maart 1950 ontvingen B. en W. van de directeur der bedrijven een voorstel tot het treffen van maatre gelen welke beoogden een belangrij ke investering in het gasbedrijf, ten einde de productie van gas en daar mede behoud van het eigen bedrijf voor de toekomst te verzekeren. Volgens dit voorstel zou daarmede gemoeid zijn een bedrag van rond 128.500.Hierop is het in 1948 reeds informatorisch met Leiden op genomen contact inzake eventuele gaslevering, opnieuw geopend ten einde een overzicht te verkrijgen in de mogelijkheden, welke zich in die richting eventueel zouden kunnen openen. Na gevoerde besprekingen kwam hierop een aanbieding d.d. 7 November 1950 van de directie van de Leidse Lichtfabrieken. Het advies van 'het Verificatiebu reau d.d. 23 Januari 1951 kwam ten slotte tot de conclusie, dat (bij het toen aangenomen investeringsbedrag van 128.500.—) aansluiting bij Lei den de voorkeur verdiende boven in vestering in het eigen bedrijf. Het is nu in de eerste plaats nood zakelijk, dat zo spoedig mogelijk een beslissing valt omtrent afsluiting van een contract met Leiden, daar met het verstrijken van de tijd de kosten van buismaterialen hoger worden, maar evenzeer de belangrijke tekor ten op het gasbedrijf blijven aanhou den. Voorts moet de bestelling door Leiden van de nodige persleiding ten spoedigste opgenomen worden in het productie-programma van de hoog ovens voor 1952, daar anders de af levering er van ernstig zal worden Er zal dus nu op korte termijn door de Raad een beslissing genomen moe ten worden met betrekking tot even tuele aansluiting bij Leiden. Het college kan zich ter zake eerst nader beraden nadat het besluit in zake gasinkoop-engros van Leiden zal zijn gevallen omdat eerst dan kan worden overzien welke maatre gelen ter zake verder genomen zullen dienen te worden. B. en W. stellen voor te besluiten: le. tot stopzetting van de eigen gasproductie met ingang van de da tum, waarop de gasvoorziening door inkoop-engros zal zijn gewaarborgd; 2e. tot het aangaan van een over eenkomst met de gemeente Leiden, indien ook de Raad van Leiden zich hiermede accoord zal hebben ver klaard, tot inkoop-engros van het ber nodigde gas, overeenkomstig de ter zake door de Directie van de Leidse Lichtfabrieken, d.d. 18 October Ï951 gedane aanbieding en met inachtne ming van de daarin uitgestippelde richtlijnen met betrekking tot de toekomstige gasvoorziening, geba seerd op het beginsel van belangen gemeenschap; 3e. aan het college opdracht te ver strekken zo spoedig mogelijk voor stellen te doen met betrekking tot de maatregelen, welke uit het thans door de wnd. directeur ingediende rapport dienen voort te vloeien en voorts met betrekking tot de voorzie ningen, nodig om de periode, welke nog rest tot de aansluiting bij Leiden is tot stand gebracht, te overbrug gen. Electriciteitstarieven verhoogd? B. en W. stellen de raad voor te be sluiten tot verhoging van de electri citeitstarieven, over de gehele linie met een halve cent, ingaande 1 Ja nuari 1952. Dit houdt verband met de prijsverhoging welke door de Ste delijke Lichtfabrieken te Leiden deels zijn (Juni 1951) en worden (Jan. 1952) ingevoerd wegens verhoging van de kolenp'rijs per 1 April 1951, een verhoging van salarissen en lo nen in Maart 1951 en een stijging van de kapitaalslasten als gevolg van nieuwe investeringen. Tevens stellen B. en W. extra ver hoging van deze tarieven, welke dan eveneens per 1 Januari a.s. ingaat, in het vooruitzicht, doch dit hangt nog af van het besluit der Leidse fa brieken en de raad. Grondverkoop woningbouw. B. en W. stellen de raad voor aan de heer A. L. Oudenes te verkopen een perceel bouwgrond, gelegen aan de aan te leggen straat ten noorden van de Havenstraat (Vijverstraat), in to taal groot pl.m. 1760 m2., teneinde daar achtereenvolgens drie blokken van twee woningen te bouwen. Ge brek aan werk dringt de aanvrager er toe zijn plannen uit te voeren. In verband hiermede wordt gevraagd de prijs van de grond zo laag, mogelijk te stellen en met de betaling van de koopsom te mogen wachten, totdat de te bouwen huizen bewoond of door de bouwondernemer verkocht zijn. Volgens de mening van het ge meentebestuur is het gemeentebelang met dit plan gedieend, vooral als de bouw ontspruit aan particulier initia tief. Het stelt de raad voor nu reeds 560 m2. bouwgornd voor dit doel te verkopen voor een koopsom van 8 per m2., voor de bouw van twee woningen. Nieuwe straatnamen. B. en W. stellen de raad voor om aan de nieu we weg, welke de Dr. Lovinklaan met de Tolstraat verbindt en t.z.t. zal wor den doorgetrokken naar de Hoorn en aldaar op de Rijksstraatweg Leiden —Utrecht zal aansluiten te vernoemen naar Z. K. H. Prins Bernhard. Ten deze was het advies gevraagd van de Historische Vereniging. Deze ad viseerde aan deze weg de naam te verbinden van de reeds bestaande Dr. Lovinklaan, daar de nieuwe weg hieraan aansluit. Hiertegen v< en W. het bezwaar aan. dat zulks voor niet ingewijden moeilijkheden zal op leveren, aangezien deze nieuwe weg in strikte zin geen vervo'" is van de bestaande Dr. Lovinklaan. 'och zich ongeveer halverwege deze laan af buigt, terwijl de feitëlijke Dr. Lo vinklaan in een andere richting ver der gaat. Voorts adviseren B. en W. de stra'at, die ten westen van de Ja va- straat van de Willemstraat af in zui delijke richting loopt en vervolgens oostwaarts naar de Javastraat af buigt te noemen Nieuw Guineastraat. In dit complex komen reeds namen voor als Borneostraat, Celebesstraat, Javastraat en Sumatrastraat, waarbij de nieuwe naam uitstekend past. De Historische Vereniging had voor deze straat geadviseerd de naam te geven van pastoor Gerrit Voppenz, die omstreeks 1361 te Alphen vertoef de en zich bijzonder verdienstelijk had gemaakt door zijn arbeid ten dienste van de eerste waterstaatkun dige ontwikkeling van het oude am bacht Alphen. Behoudens het be zwaar van de moeilijke schrijfwijze van deze naam, hebben B. en W. te gen vernoeming van Voppensz geen bezwaar, doch meenen, dat deze naam niet erg past in het genoemd complex v^p Indische eilanden-na men. ALG. ZIEKENFONDS „ALPHEN EN OMSTREKEN" KOOPT OUDE RAADHUIS AARLANDERVEEN Enige weken geleden berichtten wij, dat er onderhandelingen wer den gevoerd door het bestuur van het Algemeen Ziekenfonds „Alphen en Omstreken" met het gemeentebe stuur om het oude raadhuis van Aar- landerveen in de Raadhuisstraat aan te kopen teneinde aldaar zijn kan toor over te brengen. Er waren des tijds nog vele moeilijkheden welke hoofdzakelijk verband hielden met de mogelijkheid om onderdak te ver schaffen aan de in dat gebouw aan de Raadhuisstraat tevens gevestigde bijkantoor van het Leids Gewestelijk arbeidsbureau, een school, een ver eniging en de afd. Ned. Roode Kruis. Deze moeilijkheden zijn voor een be- pendel, 29 j. langrijk deel uit de weg geruimd en Getr.: Cornelis voor het resterende naderen ze een Dirkje van der Eist. oplossing. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om het kantoor van het arbeidsbureau mede onder te brengen in het gebouw aan de Prins- Heidrikstraat waarin thans het kan toor der belastingen is gevestigd, welk gebouw eigendom is van de Rijksgebouwendienst. Als wij goed zijn ingelicht zal ook het Roode Kruis hier een bescheiden ruimte toegewe zen krijgen. In elk geval heeft het bestuur van genoemd ziekenfonds be sloten het oude raadhuis aan te ko pen voor 30.000.voor welk bedrag het gemeentebestuur bereid is dit te verkopen. Bij de destijds gehouden openbare verkoping was het hoogste bod 20.000.voor welk bedrag het gebouw door het gemeentebestuur werd opgehouden. K.A.B. In de Sint-Josephzaal vond Dinsdagavond de eerste contact avond der K.A.B. van dit seizoen plaats. Hiervoor was grote belang stelling. De heer A. Huijgens open de en sprak over het doel van deze avond, n.l. het aankweken van saam horigheidsgevoel, collegialiteitszin en het beoefenen van sport en spel. Hoe wel meerdere spelen werden be oefend, loofde het K.A.B.-bestuur prijzen uit voor kaartspel, biljarten en sjoelen. Er ontwikkelde zich op deze terreinen weldra een sterke kamp. Heel onverwachts bracht St. Nicolaas met zijn zwarte knecht een bezoek aan de zaal en vertoefde gaar ne onder de K.A.B.'ers, zoals hij het in een korte toespraak liet uitkomen. De H. Man reikte aan het einde van de avond de prijzen uit, die beston den uit aantrekkelijke gebruiksgoe deren en welkome verbruiksartike- len. De Sint werd begroet en uitge leide gedaan met enkele St. Nicolaas- liederen. HAZERSWOUDE Geb.: Johannes Gerardus, z. v. L. B. Luiten en J. Roodenburg; Martien Anna, z. v. J. E. Zegwaart en C. L. Bos; Johanna Wilhelmina Marga- retha, d. v. Th. Spierenburg en H. v. Leeuwen; Josephina Johanna Maria, d. v. C. F. Wijsman en J. C. Spruijt. Ondertr.: Abraham den Hertog, 24 j., en Trijntje Verkerk, 25 j.Pie- ter den Hertog, 30 j., en Alida Slap- G. Demoed en Gemeenteraad van Zoeterwoude De Raad van Zoeterwoude was gisteravond voltallig bijeen. Ingeko men is een verzoek van de heer v. d. Ploeg tot het houden van een inter pellatie inzake woningbouw. De voorzitter zegt, dat de Raad hier be slist. De aanduiding is nog vaag en spr. verzocht het onderwerp nader toe te lichten, opdat de raad weten kan, waar het over gaat. De heer v. d. Ploeg zegt, dat het gaat over de oplossing van de woningnood. Zonder hoofdelijke stemming wordt de interpellatie toegestaan en de voorzitter bepaalt dat deze kan wor den gehouden na het laatste punt voor de rondvraag. De voorzitter deelt mede, dat het uitbreidingsplan Noordbuurt-Watert je is ingekomen en tot 17 December ter inzage ligt. De begrotingen voor 1952 worden de raad aangeboden. De begroting Burgerlijk Armbestuur is in ont vangst en uitgaaf 18.103,met een subsidie van 16.042,kloppend gemaakt. Het Grondbedrijf heeft in gewone dienst f 3307,78 en in kapi- taaldienst f 7844,29, het Waterlei dingbedrijf in gew. dienst f 23.166,52 en in kapitaaldienst ƒ29.816, De gemeentebegroting. De gemeentebegroting sluit in de gewone dienst op een totaal van 396.332,96, - waarbij gebruik is ge maakt van de reserve in vroegere ja ren verkregen. Niet door bezuinigen, zegt de voorzitter, maar door niet- voorziene uitkeringen. Deze reserve van pl.m. ƒ43.000,— wordt nu, om de begroting kloppend te maken, aangesproken tot een bedrag van 26.842,94. De kapitaaldienst heeft aan ont vangsten 516.993,33, aan uitgaven ƒ723.202,73 en een nadelig slot van 206.209,40. Tot leden van de commissie tot onderzoek van de begroting worden benoemd de heren Schinkel, Dorre- paal en Van der Krogt. De gemeenterekening. Bij de gemeenterekening heeft de commissie de aanmerking gemaakt, dat de jaarlijkse annuïteiten door de woningbouwvereniging niet zijn vol daan. Het gedeelte aan de gemeente te voldoen is ƒ5.150,Voor drie ja ren alzo 15.450,waarop f 8000, is betaald, zodat nog 7.450,te be talen is. Hierover is reeds meerdere malen geschreven aan de Woning wat B. en W. voor de oplossing van de woningnood hebben gedaan. Steeds heeft het college getracht, mede door de instelling van de ad vies-commissie-woonruimte, alle ge vallen zo goed mogelijk te behande len, om tot goede verdeling van de beschikbare woonruimten te komen. Spr getuigt dat de woonruimte commissie op lofwaardige wijze haar taak heeft vervuld. De bewering dat B. en W. geen initiatief hebben genomen wijst spr. af. Persoonlijk heeft spr. vele peilin gen gedaan ook in de gemeente maar alles stuit af op de te lage toe gestane rentegamma's Spr. zegt op de officieuse bijeen komst doelend op een bijeenkomst na afloop van de raadsvergadering een en ander reeds gezegd te hebben omtrent een burgerzin-lening die geen kans van slagen heeft, omdat de aandelen niet verhandelbaar zijn op de beurs. Wat gisteren niet kon, kan vandaag wel. Nu is er een circulaire ingekomen van de Bank van Ned. Gemeenten, waarbij een mogelijkheid is gescha- opn dat uitgeschreven burgerzin-le ningen door deze Bank worden over genomen in het totaal van het be reikte en waardoor er aandelen uit gegeven kunnen worden, die wel verhandelbaar zijn. Deze nieuwe toe stand is echter gisteren geboren, want de circulaire is gedateerd 1 Dec. en op 3 Dec. ingekomen. B. en W. hadden voor de interpellatie ge houden is deze zaak aan de orde kunnen stellen, doch spr. wenste niet de schijn- te wekken, deze de loef af te willen steken. het onttrekken van woningen door B. en W. is tegengewerkt. In geval len waarbij de Kamer van Koophan del een andere beslissing geeft, staat men machteloos. Niet tevreden gesteld. De heer van der Ploeg repliceert en zegt niets concreets te hebben opgevangen .waaruit blijkt dat po gingen zijn gedaan. De intentie van de interpellatie was te vernemen, wat er gedaan is. Spr. verwijt de voorzitter geen aanvrage bij 't Pen sioenfonds gedaan te hebben. De voorzitter zegt, dat het ontzet tend gemakkelijk is te vergen iets concreets te doen. maar laat de heer Van der Ploeg dan maar eens zeggen wat wij wel hadden moeten doen. De banken aanklampen helpt niet, want deze staan allen onder een consor tium. De heer v. d. Ploeg zegt op Lisse gewezen te hebben, daar is men ge slaagd. En wat is hier gedaan? Spr. blijft volhouden dat de pensioen fondsen niet zijn aangeschreven. De voorz. zegt, dat als dit de enige fout is, dit nog geen bewijs is van slecht beleid. De heer Schinkel zegt veel ge hoord te hebben en hoopt, dat een en ander verhelderend zal werken. Het ware beter geweest, zegt spr., als de voorz. meer mededelingen, ook omtrent mislukte pogingen, had gedaan. Dan was men meer tevreden geweest en had dit achterwege kun nen blijven. Vooral om de woning zoekenden tevreden te stellen is het beter meer bekendheid te geven. De voorz. wil nu de conclusie trek ken, dat B. en W. wel voldoende activiteit ontplooid hebben en vraagt de raad zich uit te spreken zonder Spr. maakt er op attent, dat in tot een stemming over te gaan. De vele gemeenten de burgerzin-lenin gen mislukten. De manieren, waarop in sommige gemeenten door allerlei middelen getracht wordt het vastge steld rentetype. langs een omweg hoger te krijgen, acht de voorz. niet aan te raden. Omtrent de kwestie van het bank- heer Schinkel is hiertoe bereid, heer Van der Ploeg is blijkbaar niet genegid. De overige raadsleden spre ken zich niet uit. De voorz. stelt de conclusie vast, dat zeker de meerder heid van raad vertrouwen heeft in het beleid van B. en W. De rondvraag leverde niets op. Na de woningnood geschetst te hebben, zei spr.: Het werd mij bang om het hart met de voorzitter van de advies-commissie, toen enkele we ken geleden bij een bespreking met het college van B. en W. de woning bouw ter sprake kwam en ik daarbij de overtuiging opdeed dat van B. en W. geen enkel initiatief te verwach ten is. B. en W. willen wachten op de na tionale premie-lening die, naar mijn smaak veel te lang uitblijft, een na tionale lening die naar mijn mening niet nationaal meer kan zijn omdat de grote steden en ook vele kleine gemeenten reeds plaatselijke lenin gen hebben uitgeschreven. Maar laten wij veronderstellen, dat die nationale lening er komt al of niet gedwongen wie geeft dan de verzekering dat daarmede on™ gemeente gebaat is en wanneer. Een gemeente in de bollenstreek heeft deze zomer woningen gebouwd waarvan het pensioenfonds van de bollenstreek de geldlening verschaf te. Uiteraard is dit fonds geïnteres seerd bij de bollenstreek.... maar hebben B. en W. al een verzoek ge richt tot het pensioenfonds voor de landbouw wat bij onze gemeente ge ïnteresseerd is? In de loop van de zomer gaf spr. inzage van het jaarverslag van het pensioenfonds van de metaalbedrij ven. U noteerde het adres. Wat wa ren de resultaten? Spr. zou het zeer op prijs stellen en zeer velen met hem als B. en W. eens precies wilden vertellen, wat zij gedaan hebben, concreet welke po gingen zijn er gedaan in '50 en '51 om te komen tot woningbouw, want woningbouw is de enige oplossing in dit netelige probleem. Wij zijn niet verantwoord met af tc wachten tot de regering nog eens bijspringt, wij zijn pas verantwoord als al het mogelijke gedaan is om te komen tot woningbouw. Spr. wil daarom wijzen op de mo gelijkheid van een plaatselijke le ning. Spr. herinnert aan de aankoop door de plaatselijke Boeren Spaar en Leenbank van twee woningen, om deze in te richten als bankge bouw. Deze bestemming achtte spr. niet juist. Vervolgens wees spr. op het uitblijven van particuliere wo ningbouw cn op de mogelijkheden van de Rijksfinancieringsregeling en HILLEGOM BLOEMBOLLENEXPORT NAAR DUITSLAND. De Duitse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren hield in „De Nagtegaal" een drukbezochte leden vergadering. De voorz. de heer C. J. Segers, deelde o.m. mede, dat het va staat, dat de bloembollen voor Duitsland niet op de vrije lijst zullen worden geplaatsts. Hoe groot het contingent voor 1952 zal zijn, dient te worden afgewacht; de toezegging van de autoriteiten is echter gegeven, dat het kwantum groter zal zijn dan dat van 1951. In Januari-Februari zal het contingent Gladiolen worden be kend gemaakt. Besprekingen wer den gevoerd over de verkoopsvoor- waarden en van de prijzen. Als be stuurslid trad periodiek af de heer A. H. Stats, die zich niet meer her kiesbaar kon stellen. De voorz. bracht hem namens het bestuur en de vergadering grote dank voor de geweldige activiteit door hem aan de dag gelegd. In de vacature werd voorzien door de verkiezing van de heer F. Murk, te Hillegom. DE ZILK Bankrovers? Twee jongeui van 25 en 24 jaar hadden zich voor de grap van een mombakkes voorzien, toen zij van een feestje huistoe gin gen. Bij het Paardenkerkhof werden zij door de politie aangehouden, daar een passerende autobestuurder hen voor bankrovers had aangezien en de politie had gewaarschuwd. Na dat de zaak onderzocht was, konden de twee ongestoord verder. LEIDSCHENDAM bouwvereniging, om een overzicht te I de verbetering der woningen, geven. Zodra dit is ontvangen zal de j Spr. vraagt ten slotte zo spoedig voorz. de raad verder inlichten. De mogelijk het uitschrijven van een gewone dienst van de gemeentereke ning heeft aan ontv. 327.975,58, aan uitgaven ƒ313.158,26, nadelig saldo 14.817,32. Er moet nog betaald wor den 639,80, nog te ontvangen ƒ23.551,53, zodat er een batig saldo van 8.094,91 is. Zonder discussie wordt een door gangsverbod gemaakt; voor de Steen- brug krijgt het verkeer vanaf Leiden voorrang en voor de Schoutenbrug mag het verkeer vanaf Stompwijk voorgaan. Aan de Ver. voor Ned". Gemeenten wordt een subsidie toegestaan van een halve cent per inwoner, alzo ƒ28,01. Aan de ouders van de leerlinge J. Rietveld wordt de reiskosten ad ƒ4,per maanc' oor het gaan naar een school voor G.L.O. te Leiden toegestaan, omdat Leiderdorp deze school niet heeft. De heer Van der Ploeg houdt nu de interpellatie. gemeentelijke lening te bevorderen, waarbij spr. het voorbehoud maakt, dat niet de kleine spaarders worden ingeschakeld, want dan bestaat het gevaar, dat deze mensen na enkele jaren in moeilijkheden komen om dat zij niet elk gewenst moment over hun geld kunnen beschikken. Spr. vraagt ook de grootst moge lijke krachtsinspanning, omdat er twijfel bestaat ten aanzien van de activiteit van B. en W. en ten slotte dat 3. en W. gebruik maken van het recht en de plicht om te waken te gen misbruik van het eigendoms recht. Antwoord van de voorzitter. De voorzitter zegt de beantwoor ding te kunnen uitstellen doch er meer prijs op te stellen direot te antwoorden. Spr. is de heer van der Ploeg dankbaar nu in de gelegenheid te zjjn in het openbaar te bespreken. Burgemeester H. A. C. Banring herdenkt op 3 Januari a.s. het feit, dat hij 25 jaar geleden tot burge meester werd benoemd. Hij werd geboren op 30 Maart 1900 in Nijmegen cn bezocht daar de HBS en de Handelsschool, waarna hij als volontair dienst nam op de gemeente-secretarie te Heumen. Na dat hij geslaagd was voor het exa men gemeente-adm'inistratie volgde zijn benoeming tot ambtenaar op de genoemde secretarie. Na een dienst tijd van 3 jaar werd de heer Ban ning op 3 Januari 1927 benoemd tot burgemeester van Horssen in Gelder land. Reeds na twee jaar maakt hij premotie en werd hij benoemd tot burgemeester van Weerselo.. In 1940 werd de burgemeester aangewezen tot burgemeester van Tubbergen, doch hij is daar nimmer geïnstal leerd, omdat deze plaats achteraf werd opengehouden voor een NSB-er Kort daarop volgde de officiële be noeming. te Leidschendam en op 4 October 1940. Toen burgemeester H. Schölvinck in October 1941 als gijzelaar werd weggevoerd, werd burgemeester Banning belast met het toezicht op de gemeente Nootdorp, doch daar de NSB-ers terecht ook geen ver trouwen hadden in burgemeester Banning werd ook hij afgezet en ver vangen door een zekere Simonis. Toen het spel van de NSB was uit gespeeld is burgemeester Banning onder uitbundige huldebetuigingen in Leidschendam teruggekeerd. ,Het zilveren jubileum van de burge meester zal gevierd worden op Vrij dag 10 Januari a.s. DIEFJESMAAT GEPAKT In aansluiting op ons bericht van gisteren kunnen wij nog melden, dat de automobilist op wiens wagen de dief die bij dokter Reijers had inge broken. was gesprongen, gistermid dag nog eens door Leidschendam kwam rijden, waarsehijnluk om pols hoogte te nemen, waar zijn passagier gebleven was. De politie had het vermoeden, dat dit een verdachte autorijder was en ging tot arrestatie over. Na grondig onderzoek bleek, dat hij m'et de reeds gearresteerde A. J. C. gemene zaak had gemaakt en opzettelijk langzaam had gereden om zijn maat gelegenheid te geven te ontsnappen. De autorijder bleek te zijn de Ha genaar J. W. H. oud 33 jaar. Het tweetal heeft de omgeving enige tijd onveilig gemaakt. Zij hebben bekend 3 inbraken in Den Haag gepleegd te hebben, twee in "Wassenaar en twee in Leidschendam en een in Hillegers- ber gRo tter d am De Leidschendamse politie heeft dus een goede vangst gedaan. Het onderzoek naar meerdere inbraken wordt voortgezet. Behalve het bouwplan van de fir ma H. Pander en Zn. dat zal worden uitgevoerd op een gedeelte van het industrieterrein van 19000 m2 is er nog een bouwplan van de Haagse Kantoorboekenfabriek en binderij H. van Rijneman en Zoon. Deze fa, ge vestigd aan Oranjelaan en Hofwijck- straat, zal in de toekomst geheel overgaan naar Leidschendam. Het bedrijf geeft werk aan ca 400 perso neelsleden, voor 75 pet vrouwen. Winkels langer open Ook B. en W. van Leidschendam hebben bcslo ten ontheffing te verlenen- van het bepaalde in artikel 2 van het win- kelsluitingbesluit 1941 in die zin op 20. 21, 22, 24 en 31 December a.s. de winkels voor het publiek geopend mogen zijn tot 21 uur. VOORHOUT GEMEENTERAAD. Öp Vrijdag 7 Dec. komt de raad in openb. vergadering bijeen, 's avonds 7.30 uur. Op de agenda staat Voorstel om op het verzoek van het Zuid-Hollandsch Landschap inzake subsidie voor het Landgoed Leeu wenhorst afwijzend te beslissen: voorstel om aan het kraamcentrum „Bloembollenstreek" te Sassenheim en het Groene Kruis te Noordwijk en omstreken een subsidie te verle nen van 1,per verzorgingsdag; voorstel om aan A. Bavelaar te Lei den de vuilnisbelt te verpachten; voorstel om aan het bestuur der Christelijke School ƒ2125,beschik baar te stellen wegens verbetering van de speelplaats; voorstel tot uit breiding van het Gemeentehuis. ST. NICOLAAS BRACHT RADIOTOESTEL IN GEM. WERKPLAATS In de gem. werkplaats, waar ook de blinden werkzaam zijn. is het St. Nicolaasfecst gevierd. Dit zou niet bijzonder vermeldingswaardig zijn, ware het niet, dat door de aanwe zigheid van vele „vreemden" in de werkplaats, ieder vol verwachting was. De „vreem'den" waren nl. het volledig bestuur van de Vereniging tot Verbetering van het lot der Blin den en hef Bc-stuur van de Vereni ging van Houders van Rusthuizen en Kamerverhuurbedrijven. Daartoe in staat gesteld door een legaat van een onbekende dame. kon het bestuur van de Vereniging tot Verbetering van het Lot der Blinden een compleet radiotoestel plus luid sprekers aanbieden, terwijl door de aanbieding van een flink bedrag door de Vereniging van Houders van Rusthuizen de aansluiting kan wor den betaald. Begrijpelijkerwijs hebben zowel de directeur van de werkplaats als de wethouder van sociale zaken voor 'n dergelijk kostbaar St. Nicolaasge- schenk namens de tewerkgestelden en het gemeentebetuur hartelijk dank gezegd. Aan de avond verleenden geheel belangeloos medewerking het Dub- belmannenkwartet „Internos"' en de heer Anton Langeler uit Rotterdam als declamator. LEIDSE SPAARBANK In de maand November 1951 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd i 614.643,99 cn terugbet. ƒ558.148,24 Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 276 en het aantal afbetaalde boek jes 175. Op 4.587 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd 66.397,25 bijgeschreven. Er werden 362 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 6.410,20. Hot bij dc Jeugdspaardienst ge spaarde bedrag was 348,30. Het tegoed der 30, 159 inleggers bedroeg aan het einde der maand 15.905.072,39. Geboren: Cornelis z. van C. van der Bent en J. van der Mark; Wil- lem Alexander z. van P. C. van der Neut en M. J. van der Born; Grace Adaline d. van G. F. H. Briët cn O. Smith; Huig z. van J. Vlieland en A. Remmelzwaal; Pieternella Jo hanna Hendrika d. van H. Bekkers cn T. Hulschcr; Catharina Henrika Carolina Maria d. van F. J. Corne- iissen en P. M. C. Langczaal; Jan z. van M, Dcrogce en J. S. C. Tcskc; Jacobus z. van P. Dubbelaar en C. J. Karei. Overleden: P. B. Heijkoop m. 52 j.; van der Blom m. 63 j.; J. M. J. Taverne wed. van Taf fijn, 88 j.; M. de Korte huisvr. van van den Eijkcl, 64 jaar. aangeboden werd door officieren, on derofficieren cn manschappen, wa ren aanwezig de kinderen van offi cieren en manschappen van dit kamp, een paar groepen kinderen van het kinderhuis „Nieuw Voordorp" en van enkele gezinnen uit deze gemeente. Natuurlijk vergezeld van ouders of geleidsters. In de bioscoopzaal werd de Sint ontvangen met kindergezang, waarbij de pianist trachtte alles in dc maat te houden. Nauwelijks was de Sint op het toneel gezeten toen hij werd welkom geheten en dc mede deling ontving dat de jeugd dit jaar over het algemeen nogal haar best had gedaan. Een enkele moest echter voor het voetlicht treden en na een korte vermaning beterschap beloven of zelfs een versje zingen. Ondertus sen werden alle aanwezigen gul ont haald op speculaas. Na dit meer offi ciële gedeelte volgden enkele geesti ge films, waarbij-de jeugd zich niet onbetuigd liet. Bij het verlaten van de bioscoopzaal ontving de jeugd een toeter en horen en zien verging. Van de bioscoopzaal ging alles naar de grote eetzaal, waar tafels gereed ston den en alle aanwezigen werden ont haald op versnaperingen. Ook hier was de jeugd in zangstomming, zodat de leiding een toer had ze tot stilte te brengen bij het overhandigen dei- geschenken, want ieder kind ging met een pak en met versnaperingen huiswaarts. Een zeer groot aandeel in het verloop van deze feetviering had de Opperschipper Braham en hij kan met genoegen op deze middag terug zien. Alles verliep prachtig cn ook de commandant, kapitein-luit. ter Zee C. Hendrikse cn vele officieren geno ten van deze echte kindervreugde. Veilig Verkeer. Door Veilig Ver keer te Voorschoten is jn het kader der rem- cn lichtweck een keuring van rijwielen gehouden. Ongeveer 950 personen hebben hun rijwiel ter keuring aangeboden, waarvan er 850 goedgekeurd zijn. In dc week van 21 t.m. 25 Januari 1952 zal aan alle scholen weer verkeersles worden ge geven met gebruik Van de verkeers- tafel der rijkspolitie te 's Graven- hage .Twee avonden zullen gereser veerd worden voor hersengymnasteik, waarvoor zich reeds enkele groepen hebben opgegeven. Zij, die hieraan willen meedoen kurtnen zich nu reeds melden aa nhet secretariaat. Dc groe pen bestaan elk uit 5 personen. ZOETERMEER Roode Kruiscollecte. De Roode Kruiscollectc voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Noord- Italië heeft te Zoetermeer opgebracht ƒ489,74. VOORSCHOTEN ST. NICOLAAS IN HET M.O.C. Gistermiddag bracht St. Nicolaas met gevolg een bezoek aan het Ma rine Opkomst Centrum. Omstreeks half twee werd de Sint, die gezeten was op een schimmel, aan de ingang ontvangen door de eerste officier, ka pitein-luitenant ter zee E. Dankmeijer en ging hij te paard door een grote WOERDEN, 5 Dec. Kaas. - Aan- haag van kinderen en natuurlijk ook voer 167 partijen, le soort ƒ2.29 vele ouderen naar de bioscoopzaal. f 2.35, 2e soort 2.23—2.28. Zv/are Ter bijwoning van dit feest, dat I tot 2.38. Handel matig. MARKTBERICHTEN

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3