QzQaidóetSouïant De eerste K.L.M. vlucht naar Tokio Japan aan de K.L.M. lijn In veertien dagen uit en thuis Moskou wil inspectie toestaan Hevige vulkaanuitbarsting op Philippijnen Opnieuw gevechten te Suez Oirecteur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12452 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mud., i 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 QUACKERNAECK DEED ER 21/2 JAAR OVER DE EERSTE KLM-vlucht naar To kio heeft gisteravond om 12 minuten over 7 een aanvang genomen. Op dat ogenblik maakte gezagvoer der Scholtmeyer de Constellation „Utrecht" los van de startbaan. Eni ge ogenblikken tevoren had de pre sident-directeur van de KLM, dr. A. Plesman, in de vertrekhal voor de intercontinentale vluchten een paar woorden gesproken. Hij legde er de nadruk op, dat het KLM-net steeds meer wordt uitgebreid en deze lijn naar Tokio is wel zeer belangrijk. De dienst wordt snel gevlogen, n.l. in 1x/i dag. Dr. Plesman eindigde zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat deze nieuwe geregelde lijndienst op Japan de handelsbetrekkingen zal versterken. De dagen van de Uiver herleefden Het vertrek van de „Utrecht" gis teravond riep herinneringen op aan het begin van andere glorieuze vluchten, zoals die van de „Uiver", de „Pelikaan" en van de „Snip". Een grote schare belangstellenden en luchtvaartenthousiasten, voor wie de vliegerij nog weinig van de glans uit de pionierstijd heeft verloren, stond daar op het platform, waar de „Utrecht" baadde in het op de alu minium romp terugkaatsende licht oer filmlampen. Veertien dagen slechts zal de uit- en thuisvlucht duren voor hen, die op deze reis de gast zijn van onze nationale lucht vaartmaatschappij, doch het af scheid deed denken aan een vaarwel voor jaren. Een gezonde nervositeit kenmerkte het vertrek: een onstui mig naar het vliegtuig opdringende menigte en een grondstewardess, die nog in het toestel bleek te zijn, toen de trap al was weggenomen en de eerste motor reeds draaide, een an ders onaandoenlijke dr. Plesman, die zijn emotie nauwelijks kon verber gen en een bemanning, die zich ten volle van het belang van dit ogen blik bewust was. De boom te groot Twee uur voor de „Utrecht" los kwam, bleek, dat de boom uit Bos koop, die op een plein in Tokio zal worden geplaatst, wegens zijn enor me lengte niet in het vrachtruim paste. Een telefoontje naar Boskoop en een uurtje later waren de kwe kers op Schiphol gearriveerd en zaagden vakkundig een meter van de jonge eik af. Om precies 7 uur hadden alle passagiers hun plaatsen ingenomen, was de achtergebleven grondstewardess uit het toestel ge sprongen en taxiede de „Utrecht" majestueus naar de startbaan. Aan boord van dit eerste lijntoe- stel naar Tokio bevonden zich 26 passagiers, van wie 15 de vlucht meemaken op uitnodiging van de KLM. Onder hen bevinden zich de verkeersadviseur van het ministe rie van buitenlandse zaken, de heer J. P. B. de Graan, de heer W. C. J. Van het Koreaanse front De activiteit aan het front blijft beperkt tot verkenningen van pa trouilles. Het jongste communiqué van de V.N. zegt, dat het enige tref fen van betekenis zich aan het Wes telijke front heeft voorgedaan tussen een geallieerde patrouille en drie communistische pelotons, die zich na een half uur terug trokken. Vlooteenheden van de V.N. heb ben de bombardementen van Noor delijke kustinstallaties voortgezet. Geallieerde piloten hebben gemeld gedurende de nacht 1.200 communis tische voertuigen met voorraden te hebben waargenomen. In Zuid-Korea hebben Zuid-Ko- reaanse troepen het net rondom meer dan 2.000 man guerilla-troepen in het Tsjiri-gebergte nauwer aange haald. Statie GOLF BUITENLAND Op het dak van Buckingham Palace is gisteren een kleine brand uitgebroken, welke na twintig mi nuten was geblust. De schade is ge ring, de brand zou zijn veroorzaakt door arbeiders, die me< een acety- leen-lamp op het dak werkten. Een Britse en een Zwitserse expeditie zal in het voorjaar pogen de Mount Everest te beklimmen. In West-Birma, in Arakan, is het tot een botsing gekomen tussen Boedisten en fanatieke Mohamme danen, de Moedjahids, die een af zonderlijke Mohammedaanse staat in West-Arakan eisen. Zes Boedis ten kwamen om het leven. In April plunderden de Moedjahis Boedisti- sche dorpen en maaken ongeveer 8.000 mensen dakloos. In de omgeving van de Vene zolaanse haven La Cruz heeft zich gisteren een ontploffing in een olie pijpleiding voorgedaan, waardoor zes arbeiders om het leven gekomen en vier anderen gewond zijn; ook worden nog twee werknemers ver mist. Versteegh namens de directie van de KLM en een aantal binnen- en buitenlandse persvertegenwoordi gers. Voorts begaven zich aan boord van het toestel niet minder dan 20 bemanningsleden, n.l. een uit tien leden bestaande .„crew" en een „slipcrew". Daar dit de eerste reis is en op verschillende punten be- mannigen zullen moeten worden op genomen en afgezet, zal zich op de route van Bangkok naar Manilla het haast ongeloofwaardige feit voordoen, dat zich een uit niet min der dan 30 koppen bestaande be manning aan boord zal bevinden. Boerenkool met worst In de buik van de „Utrecht" be vinden zich een groot aantal specu laaspoppen, boterletters, blikken erwtensoep en boerenkool met worst, die bestemd zijn als Kerstverrassing voor de Nederlandse gewonde mi litairen in Tokio. Onder de passagiers bevindt zich zr. Dekker, die kortgeleden van het front op Korea in ons land is terug gekeerd, doch zich thans weer naar haar standplaats zal begeven. Voor de vlucht van Amsterdam naar Tokio zal de „Utrecht" een af stand moeten afleggen van 15 700 km, hetgeen 2000 km meer is dan de vlucht naar Djakarta. 350 Jaar ge leden bereikte Jacob Janszoon Qua- ckernaeck met zijn schip „De Lief de" Tokio na een reis van niet min der dan 2^2 jaar Hij arriveerde met een door ziekte en ellende sterk ge dunde bemanning op 19 April 1600. Deze reis was voor de stadhouder aanleiding om met deze eerste tocht naar Tokio een brief mee te geven voor de sjogoen. De reis van de „Utrecht" zal volgens schematijd slechts 2Vi dag duren en daardoor zullen de brieven van de Kamer van Koophandel in Amsterdam en van de burgemeester van Den Haag, die op deze vlucht worden meege- nomen, Japan dan ook aanzienlijk j sneller bereiken, dan dat in 16Ö0 het geval was. Kort na de aankomst te Tokio zal de „Utrecht" andermaal opstij gen. Ditmaal voor een rondvlucht boven Tokio. Aan boord van de Ne derlandse Constellation zullen zich dan o.a. bevinden generaal Ridgway en zijn echtgenote, een groot aantal Japanse ministers, onder wie pre mier Yoshida en de keizèrlijke prins en prinses Takamasu. Italiaans dorp ontruimd Wegens aardverschuiving Gewapende Italiaanse agenten heb ben gisteravond de laatsten van de 3500 inwoners van Canolo gedwon gen hun woningen te verlaten, daar een reusachtige aardverschuiving dit dorp in de teen van de Italiaanse laars dreigt te bedelven. De regens die onafgebroken bo ven Calabrië zijn gevallen hebben hondérden tonnen rotsen op de berg helling, waar Canolo tegen aan ligt, losgeweekt. De rotsmassa diê zich langzaam voortbeweegt, bleef gister avond vlak voor het dorp steken. De bewoners aarzelden hun hui zen te verlaten, omdat zij geen ge loof hechten aan de verzekering van de regering, dat zij een nieuwe stad voor hen zullen bouwen op een vei liger oord langs de helling van de afbrokkelende „Monte Maledetto" „de gevloekte berg". Volgens de eerste resultaten van het onderzoek, dat in de door over stromingen geteisterde streken van Noord-Italië is ingesteld, zouden 203 personen om het leven zijn geko men. Om epidemieën te voorkomen is men begonnen de cadavers van de verdronken dieren met vlammer- werpers te vernietigen Deze maat regel is echter zeer kostbaar en men zint op andere middelen om de ka davers van 5500 stuks vee, 60'.) paar den en muilezels 8C00 varkens en 400.00 stuks pluimvee te vernietigen. 5)e SCCaaf meet auetêtuyd Een hartelijke handdruk wordt gewisseld tussen Anthony Eden, Brits mi nister van Buitenlandse Zaken, en dr. K. Adenauer, kanselier van West- Duitsland, in het Foreign Office te Londen. Dr. Adenauer is de eerste Duitse premier sedert 1931 die Londen bezoekt. Hij zal door de Britse koning wor den ontvangen en een onderhoud hebben met eerste minister Churchill, die hij een duidelijk beeld zal geven van de toestand in Duitsland. ADENAUER BIJ CHURCHILL De Westduitsc bondskanselier, Adenauer, heeft gistermorgen met Churchill en Eden geconfereerd in de ambtswoning van Churchill. Blijkens een officieel communiqué spraken zij over de betrekkingen tussen En geland en Duitsland en haar invloed op de internationale toestand. Na de conferentie lunchte Adenauer met een aantal Britse ministers, AtJce en Clement Davies, de leider der Britse liberalen. De aankomst van Adenauer in Downingstreet was aanleiding tot een rel. Toen de bondskanselier uit zijn auto stapte werd hij begooid met pamfletten van de communistische vredesraad en gehoond met „Sieg Heil"-geroep. De politie arresteerde vier betogende jongelieden, dreef de rest de straat uit en verwijderde de rondgestrooide pamfletten. De Italiaanse gezant Casto Ca ruso heeft gisteren de tentoonstel ling Copieën naar mozaïeken uit Ravenna, die tot 27 Januari in het Haags gemeentemuseum wordt ge houden, geopend. Minister Rutten en burgemeester Schokking hielden daarna een receptie. BRAND MAAKTE 19 MENSEN i DAKLOOS. Te Boxtel (N.B.) ^ijn drie wonin- gen totaal afgebrand. De gezinnen i Bax, Vorstenbosch en Leyten, in tq- j taal negentien personen, werden daardoor dakloos. De afgebrande woningen behoor den tot een complex van vier. Slechts één woning kon de Boxtelse brand weer voor het snel om zich heen grijpende vuur sparen. De bewoners, die in hun slaap werden verrast, moesten hals over kop hun huizen verlaten. ONBEKENDE WIELRIJDER DOODGEREDEN. Gistermiddag om vier uur is op het kruispunt FlorisstraatVarwik- singe! te Enschede een onbekende wielrijder aangereden door een be stelauto. Hij werd op slag gedood. De 'identiteit van de wielrijder heeft men tot nu toe nog niet kunnen vast stellen. DOCH EERST NA VERBOD VAN ATOOMBOM DUSLAND is bereid inspectie van zijn atoomondernemingen toe te staan, onmiddellijk nadat de UNO-Assemblée besloten heeft de atoombom te verbieden. Met deze mededeling richtte minister Wisjinski zich gistermiddag op een voor hem ongebruikelijke wijze tot de tientallen wachtende jour nalisten, toen hij uit de conferentiekamer kwam, waar hij met de Wes telijke Drie en As s e mbl e -pr esi den t Nervo de besprekingen over de ontwapening had voortgezet. Op deze bijeenkomst van drie en een half uur door de Britse afge vaardigde Selwyn Lloyd „een nuttige discussie" genoemd bereikte men overeenstemming op enkele minder belangrijke punten, maar de grote kwesties vereisen, naar de woorden van Lloyd, nog altijd „ophel dering en nader overleg". Wisjinski dan verklaarde op zijn geïmproviseerde persconferentie, dat de kern van hetgeen hij in de sub commissie had gezegd, het verbod van atoomwapens en de instelling van internationale controle betrof. „Ik heb er op aangedrongen dat de Assemblee zich voor een derge lijk verbod zal uitspreken. Daarbij rees de vraag, of zulk een beslissing bindend en verplichtend is, zolang de conventie nog niet is onderte kend. Ik stel me op het standpunt, dat geen weldenkend mens zal gelo ven, dat de bom na door de Assem- blée verboden te zijn, nog gemaakt en gebruikt kan worden". Wisjinski achtte het voorbarig, nader op het besprokene in te gaan. Hij ontkende slechts de berichten dat hij een antwoord ontweken had Aantal slachtoffers wordt op 2000 geschat TACHTIG PROCENT van de inw oners van zes dorpen op het Philip- pijnse eiland Camiguin (ten N. W. van Mindanao) is om het leven gekomen door de plotselinge hevi ge uitbarsting van de vulkaan de Hibok. Reeds zijn de lijken van 141 slachtoffers gevonden en men vreest, dat nog talrijke zich in het gebied met een straal van 5 km rond de vulkaan bevinden. Dit gebied kan men echter door de verzengende hitte niet binnendringen. De gouve meur van het eiland schat het aan bal slachtoffers zelfs op 2000. slechts in de uiterste zoom van het getroffen gebied kunnen doordrin gen. Uit spleten in de grond stijgen vergiftige dampen op, die groot ge vaar opleveren. Bovendien rookt de Hibok nog steeds en een vulcanoloog heeft ver klaard niet te geloven, dat de acti viteit in de krater aan het afne men is. Tien duizend personen zijn inmid dels naar het (veilige) Oostelijke deel van het eiland overgebracht. De totale bevolking van 45000 zie len zal echter zo snel mogelijk naar een ander eiland worden geëvacu eerd, met behulp van de volledige Philippijnse vloot, die in allerijl naar Camiguin is gedirigeerd. Vandaag zouden ook vliegtuigen uit Manila naar het getroffen eiland vertrekken om dokters, medicijnen en verbandmiddelen aan te voeren. De uitbarsting kwam gistermor gen 7.15 uur volkomen onverwacht. De bevolking werd verrast door een regen van gloeiende as en lava. Camiguin heeft overigens de laat ste jaren regelmatig van uitbarstin gen van de Hibok te lijden gehad. De laatste keer, dat de vulkaan werkte, in September 1950, vielen er 69 slachtoffers. In 1948, toen men er in slaagde ongeveer 30.000 mensen te evacue ren, waren echter slechts vijf doden tc betreuren. Overal gloeiende as Tientallen Philippino's, die door de rood-hete as en stromende lava zware brandwonden hebben opgelo pen, worden in noodhospitalen be handeld. Onder meer is het stadhuis van Mambajao, de voornaamste plaats op Camiguin, als ziekenhuis ingericht. Elk uur komen er meer gewonden bij en ook het dodencijfer blijft voortdurend stijgen. Ongeveer 15 km2 is met gloeien de as bedekt. De hitte van de lava is zo groot, dat de reddingsploegen op de vraag, of de Russen bereid zijn internationale inspecteurs in hun atoomondernemingen toe te laten. „Er is," zo meende hij, „een spreekwoord, dat men het ijzer moet smeden wanneer het heet is. Maar dit ijzer ik bedoel het debat kan alleen gebruikt worden, wan neer het is afgekoeld, omdat men zich er anders aan zou branden.". Vóór de bijeenkomst van gisteren hebben Amerikaanse woordvoerders medegedeeld, dat de Verenigde Sta ten weigeren een verbod van atoom wapens op erewoord te aanvaarden en de controle-commissie later te vormen. Zij blijven op het standpunt staan, dat het controle-apparaat in werking moet zijn vóór de atoombom buiten de wet wordt gesteld. De woningbouw in Engeland Mgr. Stepinac vrijgelaten Vaticaan blijft herstel eisen Mgr. Stepinac, de aartsbisschop van Zagreb, is volgens een bericht van het Italiaanse persbureau ANSA uit „gewoonlijk welingelichte bron" ontslagen uit de gevangenis. Het persbureau meldt, dat de Zuid-Slavi sche aartsbisschop zich na zijn vrij lating heeft begeven naar Presovica, waar hij een huis tot zijn beschikking heeft gekregen in de nabijheid van het Carmelietcnklooster. Officieel heeft het Vaticaan nog geen mede deling over de vrijlating van mgr. Stepinac ontvangen. Mgr. Stepinac werd in October 1946 veroordeeld tot zestien jaar dwangarbeid wegens „oorlogsmisda den". Enkele maanden geleden maakte Tito bekend, dat hij de aarts bisschop wilde vrijlaten, op voor waarde, dat hij Zuid-Slavië zou ver laten. Zowel mgr. Stepinac zelf als het Vaticaan weigerden hierop in te gaan. Daarop kwam Tito gedeeltelijk van zijn standpunt terug. Vorige week schreef hij aan de Amerikaanse radio-commentator Drew Pearson, dat hij binnen een maand, zelfs zon der instemming van het Vaticaan, de zaak Stepinac zou oplossen. De zaak gelastigde van de pauselijke inter nuntius, mgr. Oddi, gaf Tito Maan dag te verstaan, dat het Vaticaan mgr Stepinac als de gevangene van Tito zou blijven beschouwen, zo lang de aartsbisschop niet in zijn waardig heid zou zijn hersteld. De toestand wordt steeds slechter TIJDENS NIEUWE GEVECHTEN in Suez zijn gisteren twintig Egyp tische politieagenten en burgers gedood. Een Brits officier overleed aan de gevolgen van de verwondingen en een soldaat werd licht ge wond. Het gevecht ontstond toen een Engelse infanterie-patrouille die had deelgenomen aan de veldslag van Maandag door veertig Egyptenaren met geweren en machinegeweren onder vuur werd genomen. dat grote onlusten nu elk ogenblik SLAGVELD IN DE STRATEN. De straten van Suez leken op een slagveld. Britse soldaten zaten be hoedzaam achter de pantserplaten van hun brenguncarriers gedoken te vuren. De Egyptische politie vuurde onder dekking van hoeken der ge bouwen. Burgers hurkten angstig in huis op de grond onder de venster- oank. opdat zij niet door verdwaal de kogels geraakt zouden worden. Door de gevechten van Maandag en Dinsdag is de situatie in de Suezka- naal-zone weer bijzonder spannend geworden. Egyptische dagbladen be schuldigen de Engelse militairen van moord en het gebruik van zware ar tillerie. Ze zouden zelfs een burger ziekenhuis onder vuur hebben geno men en alle acties worden in heftige bewoordingen omschreven. De Engel se zone-commandant heeft al deze en dergelijke geruchten tegengesproken en waarschuwde zijn troepen ervoor, Het Britse Lagerhuis heeft met 296 tegen 274 stemmen een motie van de Lafcour-oppositie verworpen, waarin een aanval werd gedaan öp het regeringsvoorstel tot verhoging van het door particuliere bouwers te vervaardigen aantal huizen. Volgens Labour zou hierdoor het aantal hui zen, dat te huur is, verminderen en de wachttijd voor woningzoekenden nog langer worden. Met hetzelfde aantal stemmen nam het Lagerhuis eên conservatief amendement aan, waarin „de vastberaden aanpak" sprake van de aangekondigde Euro van het woningvraagstuk door de pese productieverhoging van 25 per regering wordt geprezen. I cent in de komende vijf jaren. Straaljagers verongelukt Vier straaljagers van de R.A.F., alle behorend tot de Tweede Tacti sche Luchtmacht zijn gisteren boven het Roergebied in moeilijkheden ge raakt. Door gebrek aan benzine werden zij gedwongen dwars door een gebied met slecht vliegweer te vliegen. Twee verongelukten, maar de piloten zagen kans zich met hun parachute in veiligheid te stellen. De beide andere toestellen maakten een geslaagde noodlanding. Een der vex-ongelukte straaljagers stortte bij Bielefeld neer op een boerderij, de andere explodeerde in de buurt van Warendorf bij een poging om een noodlanding te maken. Fout maar toch goed De Europese Assemblée te Straats burg beleefde gisteren haar wanor delijkste dag van deze zitting. Des voormiddags werd het incident uit gepraat over de onregelmatigheden bij de stemming van Zaterdag inzake het „groene" landbouwplan. Het feit erkennend, dat de voorgeschreven meerderheid van twee-derde der stemmen niet werd bereikt, heeft de Assemblée de beslissing genomen, dat de foutieve uitslag bindend is. Het plan gaat dus naar de ministers. De namidda^zitting werd door voorzitter Jacim, die Spaak verving, geopend en onmiddellijk daarna op geschort, omdat jeugdige Europese federalisten, onder wie twee Neder landers, vanaf de publieke tribune een georganiseerde demonstratie hiel den. De man echter, die het meest de aandacht heeft getrokken, was de Engelse financiële deskundige Booth- by, die als oplossing voor de Euro pese economische moeilijkheden het plan opperde Europa te betrekken in het sterlinggebied. Het was het eer ste positieve voorstel in het debat over een rapport van de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking), dat werd in geleid door de Britse minister van economische zaken, Sir Arthur Sal ter. In dit rapport is onder meer kunnen uitbreken. De Egyptische po litie, tot voor kort uiterst licht ge wapend, heeft nu aan iedere agent een geweer uitgereikt en aarzelt niet om de Engelsen onder vuur te ne men als dezen zich tegen een aanval van terroristen verweren. IN HINDERLAAG. Britse soldaten hebben de verkool de overblijfselen gevonden van een officier en drie soldaten, die Maan dag met een auto in een hinderlaag gelokt en beschoten waren. Het ie duidelijk, dat deze aanval goed was georganiseerd en het werk van Egyp tische guerilla-strijders was. De En gelse commandant van dc Kanaal zone heeft de Egyptische gouver neur van dat gebied laten weten dat hij „de passende maatregelen" zal treffen wanneer mocht blijken dat de Egyptische politie ondanks haar zwa re bewapening niet langer in staat is om de orde te handhaven. Hij vertel de niet welke maatregelen hij beoogt. Suez was gistermorgen omgeven door een cordon van Britse soldaten en alle verkeer werd stopgezet. Al leen de uiterst noodzakelijke aanvoer van levensmiddelen en medicamenten kan onder toezicht van de Engelsen doorgaan. Vreselijk ongeluk met een bus 21 cadetien gedood Een vreselijk drama voltrok zich gisteren in het avondlijk duister na bij Chatham, toen daar een autobus onverhoeds inreed op een colonne jonge cadetten, hetgeen aan 21 hun ner het leven heeft gekost. De cadetten, die deel uitmaakten van de marinekapel en allen bene den de 18 jaar zijn, marcheerden op een heuvelachtige weg tussen de ha ven en de kazernes. Alleen de jon gens in dc voorste rijen ontsnapten aan de dood, toen de autobus in volle vaart op de colonne indaverdc. Alle beschikbare dokters spoedden zich naar de twee ziekenhuizen in Chatham, waarheen de jongens wer den overgebracht met ambulance wagens. Nog verscheidene andere knapen liepen min of meer ernstige verwondingen op, doch ook de jon gens uit de eerste gelederen, die niet gewond werden, moesten jn het zie kenhuis worden opgenomen, omdat zij een zenuwschok hadden gekre gen. Een tragische bijzonderheid is, dat de chauffeur van dc autobus van daag een medaille zou ontvangen, omdat hij 25 jaar achtereen, had ge reden zonder ongelukken te ma ken.... Hij was reeds 40 jaar bij de plaatselijke autobusonderneming in dienst. KoAAdtje... Verwacht nfeer van de man die bij tegenslag blijft volharden, dan van het gelukskind.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1