groene lolel Elf gev/onde Korea-vrijwilligers op Valkenburg L.T.B. thans ook vakcentrale Qemaófaetd tepeióxumfetentie UrkFG. HOEST ABDUSÏROOP VooH. de 3iaite GOLF DINSDAG 4 DECEMBER 1951 UE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een beetje onwennig staat het klei ne groepje militairen voor de grote Dakota, die hen enige ogenblikken geleden, op het vliegveld gebracht heeft. Zaterdagmiddag, precies om 12 uur vertrok het vliegtuig uit Liver pool en nog geen drie uur later is het reeds op het vliegveld Valkenburg eland. We tellen 10 militairen, want e laatste er zouden 11 gewonden uit Korea terugkeren is brancard patiënt en' bevindt zich nog in het vliegtuig. Ogenschijnlijk zijn de uit gestapte militairen volkomen gezond en zy lachen 'n beetje, zoals iedere jongeman lacht, die de aandacht op zich gevestigd voelt en met zijn figuur niet goed raad weet. Lt. Kolonel B. J. Buma, Adj. Ge neraal, die namens de Generale Staf op het vliegveld ter verwelkoming aanwezig is, maakt zich los uit het groepje autoriteiten, dat op korte af stand de aankomst,gadegeslagen heeft en nodigt de mannen uit'het gebouw waarvoor het vliegtuig geland is, bin nen te gaan. Even later staan ze in een ruim, behagelijk verwarmd ver trek, waar een administrateur achter een stapel papier gereed zit, en hen weer in de Nederlandse sfeer brengt, waar voor iedere gelegenheid een speciaal formulier in het leven is geroepen, om de plechtigheid officieel vast te leggen. Terwijl deze man zijn plicht doet, schudt Ritmeester D. de Iongh, die Prins Bernhard vertegenwoordigt, de mannen persoonlijk de hand en na enkele minuten worden er druk ke gesprekken gevoerd. Generaal-majoor J. R. H. Lagas, in zijn kwaliteit van inspecteur Ver keerswezen, houdt zich in het begin wat afzijdig, om met zijn balk en vier sterren do ongedwongen stem men niet tot een voimclijke te doen overgaan, maar na korte tijd mengt hij zich onopvallend tussen de mili tairen en dan Nijk" zijn hoge dis tinctieven geen bezwaar te zijn voo- de soldaat le klas, om hem nu eens precies te vertellen, hoe hij er over denkt: „Ja, ik was graag nog wat langer gebleven" zegt Sergeant F. W. Tes- sers uit Breda, die een zeer hoffe lijke indruk maakt. ,Ik houdt nu eenmaal van het avontuur!". Dit laatste klinkt misschien een beetje uitdagend; hij weet blijk baar, dat een avonturlijke geest door velen in het pijnlijk georden de Nederland maar matig gewaar deerd wordt. „7 Maanden ben ik in het Oosten geweest', vertelt zijn buurman, de wachtmeester J. de Jong uit Assen, „waarvan 4 maanden aan het front, toen werd ik gewond. Korea is bar, het land dor, de bevolking begrijpen we niet." Zijn collega, de sergeant v. GaaV len uit Sneek, is minder spraak zaam; het enige, wat hij ten slotte wil zeggen is, dat Korea even lelijk 'is, als Indië mooi is. Dan noemt iemand de naam „Empire Halledale" en nu wordt er over niets anders meer gesproken. De terugreis, die met dat Engelse troepenschip gemaakt is. schijnt geen onverdeeld succes geweest te zijn: Noch over het eten, noch over de medische verzorging weten de mannen erg waarderend te spreken. Dr M. Lay die tesair/en met zuster J. de Vries de militairen uit Liver pool opgehaald heeft en even later ook gen. maj. Lagas, leggen uit, dat de „Empire Halledale" niet op ge wonden vervoer ingericht is. Daarbij zijn de militairen in het Amerikaan se hospitaal te Tokio feitelijk een beetje verwend en een Engelsman is nu eenmaal heel anders dan een AmerikaanInmiddels is de bran card-patiënt reeds op weg naar een hospitaal en ook deze militairen zul len zo dadelijk vertrekken. Eerst neemt legerpredikant dr D. K. Wie- lenga uit Den Haag het woord. Hij heet de mannen welkom namens de geestelijke verzorging, zowel Katho liek als Protestant: „Jullie bent di rect in aanraking geweest met dat gene dat wij hier voelen als een dreiging, die wij vrezen, jullie hebt over de rand van het leven gekeken" Maj. S. de Costa, de waarnemend commandant van het Regiment v. Heutz. reikt de m'annen, na een kort welkomstwoord de onderscheiding voor Vrede en Recht in de volks mond „het Koreakruis" genoemd over en dan rijden de auto's voor, die de mannen naar het hospitaal zullen brengen, van waaruit enkelen nog dezelfde dag doorgebracht zul len worden naar 'huis. Medezeggenschap voor Staten-Generaal In buitenlands beleid Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot het in over weging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet, strek kende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen. Bij het voorbereiden van een nieuwe tekst voor de grondwetsarti kelen betreffende de buitenlandse betrekkingen heeft de Regering niet slechts tot leidraad gehad het rap port van de Staatscommissie, doch tevens het eindrapport van de onder leiding van prof. Van Eysinga staan de commissie, welke was opgedragen aan de Regering rapport uit te bren gen nopens de samenwerking tus sen regering en de Staten-Generaal inzake het buitenlands beleid. De Regering is van oordeel, dat, nu tot wijziging van de Grondwet wordt overgegaan, van deze gele genheid gebruik moet worden ge maakt om in de Grondwet de in tensievere bemoeiingen van de Staten-Generaal met de buiten landse betrekkingen tot uiting te doen komen, gelijk zowel de com missie-Van Eysinga als de grond wetscommissie ook heeft voorge steld. De hoofdgedachte van de voorge stelde wijzigingen is, dat het mede zeggenschap van de Staten-Gene raal bij het bepalen van de buiten landse politiek beter zal worden ge regeld dan thans het geval is en dat deze tevens aan de gewijzigde om standigheden zal worden aangepast; met name geldt dit voor het tot standkomen van internationale over eenkomsten. Koningin is bereid paleis Noordeinde af te staan De Koningin heeft zich bereid ver klaard het paleis Noordeinde af te staan voor een eventuele vestiging van het Internationaal Academisch Instituut, aldus verklaarde burge meester mr. F. M. A. Schokking gis termiddag in de Haagse gemeente raad. Uit de verdere mededeling van de burgemeester bleek, dat de oorspron kelijke opzet om de beide achter^ vleugels van het paleis voor het in stituut te bestemmen niet voldoende is. Het gehele paleis zal nodig zijn om het instituut onder te brengen. In verband hiermede zeide de bur gemeester, dat het Haagse gemeente bestuur diligent blijft om in Den Haag tot een betere huisvesting van het Koninklijk gezin te komen. De restauratie van het Huis ten Bosch zal in 1952 gereed zijn. Tot zolang zal een gedeelte van het pa leis aan het Noordeinde ter beschik king van de koninklijke familie blij ven. PRINSES MARIJKE EN DE POPPEN. Prinses Marijke zou Zaterdagmid dag een officiële handeling verrich ten, door de winnende nummers te trekken in de loterij ten bate van het jeugdwerk onder geestelijk en lichamelijk misdeelde kinderen. De Koningin had voor deze loterij de 200 poppen, die zij van de vrouwen van Oregon ten geschenke heeft ontvan gen, als prijzen beschikbaar gesteld. De poppen nu waren oorzaak, dat prinses Marijke zich op een merk waardige wijze van haar taaik kweet. Zij werd zo afgeleid door al het mooie om haar heen, dat zij met één greep 5 loten tegelijk trok. Deze loten waren nog opeenvolgende nummers ook, nl. 84097 t.m. 84101. Prinses Marijke kon na deze presta tie haar aandacht verder geheel aan de poppen wijden, want een van de commissie-leden nam haar taak over. Verras Moeder en Meisjes op St. N colaas mede met een tube HAMEA-GELEI. Prijs f 1.54 en 93 ct. Bondsvergaderleq L T.B BEZW F TEGEN GRONDPOLITIEK IN DE GISTEREN te Haarlem gehouden algemene bondsvergadering van de LTB werd met algemene stemmen het voorstel van het hoofdbe stuur goedgekeurd om de statuten van de LTB in dier voege te wijzigen dat de LTB zal kunnen fungeren als vakcentrale, in verband waarmede als zelfstandig orgaan naast het hoofdbestuur een vakraad zal moeten worden gecreëerd. Deze vakraad heeft dan inzake algemene bedrijfsbe langen de eindbeslissing. Het hoofdbestuur zal nu deze omvorming sta- tuair voorbereiden en t.z.t. zullen daaromtrent definitieve voorstellen aan de vergadering worden toegezonden. Het bovenstaande was wel het voornaamste besluit, dat ter vergade ring werd genomen. Tevens kwam de goedkeuring af inzake omzetting van de N.V. In- en Verkoopkantoor LTB in een Centrale Coöperatie, waarin ook de ZLTB. Voor het overige hielden de afge vaardigden zioh ook ernstig bezig met de grondpolitiek van onze dagen Verschillende afdelingen hadden daaromtrent voorstellen ingediend, waarin er op aangedrongen werd er voor te waken, dat de beste cultuur gronden aangewend worden voor overdreven bouwplannen, elders te vestigen industrieën, sport en andere recreatiedoeleinden. De gemeentelijke uitbreidings plannen. De heer Van der Weijden gaf als zijn mening te kennen, dat het hoog tijd werd eens danig stelling te ne men tegen de verschillende gemeen telijke uitbreidingsplannen, waardoor zoveel cultuurgrond verloren dreigt te gaan. Hij uitte zijn critiek vooral op de plannen, die op lange termijn waren gemaakt, soms zelfs op een termijn van 70 of 80 jaar. De heer Van der Weyden wees er op, hoe het Twee Oekrainse priester hebben witte maskers over het hoofd getrokken om hun identiteit te verbergen, uit angst voor represailles tegen hun familie en vrienden, die nog achter het IJzeren Gordijn verblijven. De beide priesters gaven een persconferentie in het Statlcr-hotel in New York, waarin zij zei den, dat de anti-kerkelijke actie in Oekraïne „bijna afgelopen" was omdat alle geestelijken gedood, of gedeporteerd zijn of genoodzaakt waren onder te duiken. Zij verklaarden verder, dat de Sovjets de Russische orthodoxe kerk als een „kruiwagen voor het communisme'' gebruikten. ene plan op het andere wordt ge stapeld, terwijl er vanwege de finan ciën voorlopig toch niets gedaan kan worden. In dit verband had het hoofdbe stuur er reeds op gewezen, dat voor al de plaatselijke afdelingen diligent moeten zijn om tijdig te kunnen in grijpen. Het hoofdbestuur zal zelf nagaan, of en hoe in de nieuwe pachtwet alsnog bepalingen kunnen worden genomen, waardoor de ge bruikers van landbouwgronden wor den beschermd tegen de nadelige ge volgen van uitbreidingsplannen op lanee termijn. Wat de overige voor stellen betreft, kunnen we eigenlijk volstaan met te zeggen, dat er zich vrijwel geen discussie ontspon. Over het algemeen kon uien zioh vereni gen met het prae-advies van het hoofdbestuur en waar er nog een hartig woordje werd gesoroken. was dat meestal een herhaling van de besprekingen in de vakgroepvergade ringen. (wij denken b.v. aan de kwestie van de melkprijs.) Geen bewondering voor land bouwpolitiek. By het bespreken van de agrari sche politiek bleek wel, dat ook het hoofdbestuur geen bewondering kon hebben voor de gedragslijn van de minister van landbouw, die zonder voor-overleg met de landbouworga nisaties persoonlijk zijp nieuw prij zensysteem te berde brcht. Inmiddels was wel gebleken, dat de minister niet ongevoelig is voor de op dit ge dachte systeem aangevoerde bezwa ren. Uit het vervolg van de besprekin gen bleek nog, dat men graag de nieuwsberichten van zeven uur terug had en dat het ook wenselijk zou zijn de marktberichten op die tijd via de radio door te geven. Het Willibrordusapostolaat werd ter vergadering warm aanbevolen door rector H. Sondaal uit Oecstgeest Deze hield een vurig pleidooi voor dit apostolaat, toen hij de ernstige ontkerstening van ons land schilder de. Soreker riep dan ook de hulp in van alle LTB-afdelingen.Gezien de instemming vanuit de vergadering, mag wel verwacht worden, dat in iedere afdeling het Willibrordusapos tolaat zich een vaste plaats zal ver werven. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer Kamnschöer met algemene stemmen herkozen werd als voorzit ter van de LTB. Jongemannen dienstplichtigen in 1952 Dinsdag 1518 Januari: Zaterdag P12 Februari; Dinsdag 1922 Fe bruari; Zaterdag 2225 Maart; Za terdag 29 Maart1 April. De oproepingen zijn 3 Januari (retraite: 27 December30 Decem ber) en in Maart en April. De legervoorlichtingsdienst vestigt er de aandacht op zulks in ver band met de publicaties over het met groot verlof gaan van een groot deel van de lichting 1950 met ingang van 1 Februari a.s. dat in afwach ting van dit groot verlof alleen klein verlof buiten bezwaar van 's Rijks schatkist met ingang van 23 Decem ber a.s. wordt verleend aan de dienstplichtige onderofficieren, als mede de overige dienstplichtigen, in gedeeld bij de volgende oorlogs onderdelen: St. St. Verz. cie (deel a) 3 pio nierbataljon, 13 pionierbataljon, 23 pionierbataljon, 1111 ponton nierbataljon, 13 bataljon zware tanks, 2—3 bataljon zware tanks, 119 munitie park cie. (deel a), 116 intendance werktroepen cie. (een pel.), 101 chirurgisch veldhospitaal, 101 hygiënisch peloton, 102 bloed- transfusiegroep en 103 chirurgische groep. ONDERZOEK NAAR ANHYDRIET. Minister Van den Brink stelt de Tweede Kamer voor een half mil- lioen gulden ter beschikking te stel len voor het onderzoek naar anhy- driet in de Nederlandse bodem. Deze delfstof is vooi onze indus trie bijzonder belangrijk, omdat zij kan worden verwerkt tot zwavel zuur en cement Door boringen wil men vaststellen wat de omvang en de kwaliteit is van de in onze bo dem voorkomende anhydriet. De kosten van de boringen zullen een millioen gulden bedragen. Eni ge industrieën en zaken hebben zich bereid verklaard, een half millioen ter beschikking te stellen. KORT De Friese beweging Het dagelijkse bestuur van de raad der Friese beweging heeft een ur- gentiepj ogramma opgesteld, dat aan de hoofdbesturen van Friese vereni gingen is toegezonden met het ver zoek het over te nemen en er actie voor te voeren. Het programma om vat de volgende punten. 1. wettelijke erkenning van de Friese acten (lagere en middel bare). 2. vorming van Friese leerkrachten op de kweekscholen in Fries land; wettelijke regeling van de posi tie van de Friese taal in het rechts- en ambtelijk verkeer; het aan de orde stellen van Frie se kwesties in alle mogelijke or ganisaties in Friesland; sterker actie voeren in en bij de polit.eke partijen. Van het gebouw der Rijksuniver siteit te Groningen wapperde Maan dag de Friese vlag ter gelegenheid van het feit, dat de heer T. B. Hoe- kema te Grouw als eerste was ge slaagd voor het doctoraal examen in de Friese taal en letterkunde, dat op 6 December 1950 door de facul teit'werd ingesteld. NALATENSCHAP VAN WILLEM KLOOS OP ZOLDER. Op de zolder boven de depotvleugel van het Haagse gemeentearchief zal voorlopig in afwachting van de in richting van een Willem Kioos- kamer, het legaat worden onderge bracht, dat Jeanne Reyenöke van Stuwe, de onlangs overleden weduwe van Willem Kloos, aan Den Haag heeft nagelaten. Dit legaat omvat o.m. een aantal boeken en antieke meubelen, welke tot het persoonlijk bezit van Kloos hebben behoord. In de Haagse gemeenteraad, die in zijn vergadering van gistermiddag o.m. over deze legaataanvaarding sprak, werd door verscheidene leden opge merkt, dat het met het opbergen op zolder maar een droeve vertoning was. Eren wij zo de nagedachtenis van deze grote Tachtiger? vroegen zij. Burgemeester Schokking be'oofde dat de Willem Kloos-kamer er zo spoedig mogelijk zou komen. „Door het nijpende gebrek aan ruimte moesten we de zolder als noodoplos sing aanvaarden", zo betoogde hij. CITROENEN TEGEN MOND- EN KLAUWZEER? In de laatste uitgave van de „Duit se landbouw-economische pers" wordt aanbevolen, koeien, die lijden aan mond- en klauwzeer, citroenen te voeren. In Duitsland zouden reeds met goed gevolg proeven zijn geno men. In Midden-Amerika heeft men vol gens het blad waargenomen, dat kudden rundvee, die de vruchten van wilde citroenbomen eten, in te genstelling tot andere kudden niet aan mond- en klauwzeer te lijden hadden. PIJPROKERS IN RECHTEN HERSTELD. In artikel 87 van de alg. politie verordening van de gemeente Aal ten wordt bepaald dat het verboden is in de kom van de gemeente zich op straat te bevinden met een branden de pijp, welke niet voorzien is van een dopje. B. en W. stellen de Raad thans voor deze bepaling in te trek ken, waardoor de pijprokers gelijke rechten krijgen als de liefhebbers van sigaren en sigaretten. De bepaling is in vroeger jaren ge nomen met het oog op het brandge vaar. Belastingwijzigingen in de „Staatscourant" In de Nederlandse Staatscourant van heden is een tweetal beschik kingen opgenomen tot wijziging van enige bepalingen op het gebied van de loonbelasting en tot wijziging van enkele formulieren. Deze be schikkingen geven uitvoering aan de herzieningswet van 16 Augustus j.l. De wijzigingen, die met ingang van 1 Januari 1952 in werking treden, komen in 'het kort op het volgende neer. In de eerste plaats vervalt het verhoogde loonbelastingtarief voor minderjarige werknemers, die bij him ouders inwonen (z.g. tarief groep la). Voor deze werknemers geldt met ingang van 1952 dus het zelfde tarief als voor andere onge- huwden (tariefgroep 1). In de tweede plaats treedt met ir.gang van 1952 de nieuwe regeling irzake de kinderaftrek in werking. Het verschil tussen deze nieuwe re geling en de tegenwoordige is, dat voor kinderen van 17 tot en met 20 jaar voortaan slechts in bepaalde gevallen aftrek wordt verleend; tot dusver kwamen deze kinderen na genoeg steeds voor de kinderaftrek in aanmerking. Voor welke kinderen voortaan de kinderaftrek bestaat is duidelijk aangegeven in de nieuwe werkne mers verklaring, die in de maand December door iedere werknemer moét worden ingevuld. In het bij zonder verdient het de aandacht, dat thans ook de studerende kinderen, jonger dan 25 jaar, op de werT— mersverklarin<r kunnen worden ver meld. De tot dusver geldende bepa ling, dat voor meerderjarige stu»'<~ rende kinderen een verzoek om af trek aan de inspecteur moest wor den gedaan, is voor 1952 niet meer van kraoht. De controle, of voor deze kinderen terecht aanspraak op af trek is gemaakt, zal voortaan eerst achteraf plaats hebben. Bij het passexen van een vracht auto is een tankwagen van Dekker's Transportbedrijf uit Ouderkerk a/d. IJssel in de zachte berm van de Tritchtse dijk te Geldermalsen geko men, gekanteld envan de dijk ge tuimeld. De auto werd zwaar bescha digd en de 14.090 liter melk, die zich in de drie tanks bevond, ging verlo ren. De chauffeur werd sléchts licht gewond. De 3,5 ton bereikt Te een uur hedenmiddag ontvin gen wij bericht, dat in de actie „Baas boven Baas" op het Kath. Nat. Thuisfront te Den Haag rond de 350.000 stemmen waren binnengeko men. Men was er nog druk aan het tellen en een juiste uitslag kon nog niet bekend gemaakt worden. He denavond te kwart voor tien zal over de KRO-zender de definitieve uitslag bekend worden gemaakt en de trekking plaats hebben. Die krampachtige hoest laat U geen rust. SpaarUwlongen, neem de slijmoplossende Vordering afgewezen Een Amsterdammer, die in Ede van een buschauffeur een klap in zijn gezicht had gekregen, omdat hij niet wilde voldoen aan diens ver zoek om achter een file auto's op de Rijksweg aan te sluiten, diende Vrij dag bij de Arnhemse politierechter de volgende civiele vordering in: Voor geleden pijn: 50; één dag loon: 10; benzine en autohuur: 52.50; tezamen 112.50. Voor de toekenning van de beide laatste be dragen gaf hij als argument op: „Toen ik de klap kreeg was ik met vacanlie. Het incident vergalde mij de hele dag, zodat ik die nog eens o"er wil doen, terwijl de wagen toen gehuurd v^as, zodat ik die nu nog eens moet huren." De politierechter wees echter deze gehe'e vordering af en veroordeelde de chauffeur tot 5 boete. De arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft hedenmorgen de 26- jarige P.T.T.-ambtenaar W. J. T. ver oordeeld tot 8 maanden gevangenis straf met aftrek. T. was er van beschuldigd als amb tenaar van de P.T.T. 2343 gulden te hebben verduisterd ten nadele van de Rijksautomobielcentrale. In Juni van dit jaar Toen T.'s chef met va- cantie was, wist T. een aantal verlo pen motorrijtuigbelastingkaarten te vervalsen, zodanig dat zij als nieuwe weer uitgegeven konden worden. Van de 2343 guldei. maakte hy een reis naar Canada. Hij was 5 jaar in betrekking geweest bij de Rijksauto mobielcentrale. De officier van justitie, had tegen T., die het ten laste gelegde beken de, negen maanden gevanenisstraf geëist. VOORWAARDELIJKE STRAF EN GELDBOETE WEGENS DIERENMISHANDELING. Het Amsterdams gerechtshof heeft vanmorgen de 47-jarige veehouder uit Wormer J. H. K., die zijn paard met een hooivork zodanig had gesla gen, dat het linker oog van het dier vrij ernstig werd verwond, veroor deeld tot twee maanden voorwaar delijk plus een boete van 150 gulden, subsidiair 30 dagen. De Haarlemse politierechter had K. tot een maand veroordeeld en veertien dagen gele den had de procureur-generaal twee maanden voorwaardelijk en een boete van 60 gulden geëist. HAAGSE POLITIERECHTER. dames stonden tegelijk terecht voor daems stonden tegelijk terecht voor de Haagse politierechter, omdat zij samen gedurende de periode van April tot September tal van japon nen, rokken, truien en andere kle dingsstukken hadden gestolen bij C. en A. Zogenaamd om te passen pak ten zij de kleren van de hangers. Een van de dames had bij de politie toegegeven, dat zij wel 30 maal een bezoek aan de winkel had gebracht. „Ik heb hangers weggepakt", be kende een van de vrouwen, maar het bleek dat men steeds de kieren met hangers en al stal. De derde verd. was slechts enkele malen mee geweest. De officier van Justitie noemde dit strooptochten waartegen maar één maatregel is: gevangenistraf. Hij eiste tegen twee van hen ieder zes maanden gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaardelijk. De eis tegen de derde was vijf maanden m. a. waarvan twee voorwaardelijk. De politierechter veroordeelde de eerste twee verdachten elk tot zes maanden, waarvan twee voorwaar delijk en de derde tot 4j.< maand waarvan twee voorwaardelijk. Afvalstoffen gestolen. Een ex peditieknecht en een magazijnbe diende uit Leiden stonden terecht voor de Haagse politierechter. Met behulp van een sleutel die hij van de magazijnbediende kreeg was de expeditieknecht verscheidene malen een pakhuis binnengegaan om af valstoffen te stelen. Deze verkocht hij aan een opkoper voor in totaal 600,—. De officier noemde het een be drijf sdiefstal, daar beiden bij dezelfde firma werkten. De baas miste overi gens tweemaal zoveel als de heren opgaven. Tegen de expeditieknecht eiste de officier van justitie vier maanden gevangenistraf m. a. en tegen de magazijnbediende twee maanden m. a. De verdedigers bepleitten een ge combineerde straf. De politierechter veroordeelde hen resp. tot vijf maan den gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk en tot vier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Banketbakker bestal huurder. Een banketbakker uit Leiden had in September en October j.l. ten nade'e van een student, die bij hem in huis een kamer had, een snijdoos, een microscoop en boeken weggenomen. Hij stond nu voor de Haagse politie rechter terecht. Het strafblad van verdachte was lang niet brandschoon. Op 13-jarige leeftijd was hij voor het eerst met de rechter in aanraking gekomen. In zijn requisitoir zei de officier van justitie, dat het zeer bedenke lijk is wat verdachte gedaan heeft en mede met het oog op de lange straflijst eiste hij zes maanden ge vangenistraf m. a. De verdediger, schetste hoe de moeilijke levensomstandigheden de verdachte boven het hoofd waren gegroeid. Hij had met enkele dagen de diefstallen weer goed willen ma ken, maar voor dat hij het geld had was hij gesnapt. Het vonnis luidde vijf maanden gevangenistraf m. a. Tivoli, het bekende verenigings gebouw te Utrecht, dat een eeuw ge leden gesticht is, is zodanig in ver val geraakt, dat de N.V. geen kans meer ziet, de exploitatie voort te zetten. Zij heeft de gemeente Utrecht verzocht, de aandelen over te nemen. In Friesland wordt bij het ge bouw van de Coöp. Zuivelfabriek te Dienum een dierentuin aangelegd. Men hoopt het park in Febrvjari te openen. Jo Spier, de bekende Ned. teke naar zal zich voorgoed in Amerika gaan vestigen. Hij vertoeft er mo menteel al, om aan een opdracht van een Am. Uitg. Mij. te werken. Zijn gezin zal hem spoedig volgen. De inktspuiter in Den Haag is de laatste dagen weer actief geweest en heeft verschillende kostbare kle dingstukken met zijn zwarte vloei stof besmeurd. BIT'NENLAND. Tot lid van de Tweede Kamer in de vacature-Tuin is, nadat de heer G. P. Warburg te Groningen be dankt had, benoemd verklaard de heer N. Bolkestein te Middelburg (voorheen te Groningen). De heer H. Polderdijk uit Le- wedorp (Z.) is als 10.000ste lid van het Rode Kruis-korps ingeschreven; hem werd door het hoofdbestuur een verbandtrommel met inscriptie aan geboden. Van het Roode Kruis-korps zijn thans 5300 mannen en 4700 vrouwen iid; gestreefd wordt naar een leden tal van 15.000 teneinde paraat te zijn bij de burgerlijke verdediging. Aan het luchtvaartterrein Eelde, dat door de minister van Verkeer is aangewezen als uitwijkhaven voor Schiphol en als vestigingsplaats voor de rijksluchtvaartschool, zal onge veer ƒ9.400.000 ten kosten worden

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6