Twee Pauselijke onderscheidingen in Leiden De heren N. Creyghton en Th. Brouwers ontvingen «Pro Ecclesia et Pontifice» Leidsé financiën zorgwekkend Begroting 1952 sluit op bijna 8 millioen gulden „St. Adelbert" beleefde weer een jaarvergadering Kerstzegels DINSDAG 4 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Tweemaal is Zondag iemand op gestaan om iets te zeggen. Tweemaal heeft iemand anders verwonderd ge keken: Avat heeft dat te betekenen? Spoedig werd het in beide gevallen duidelijk. Aan twee welbekende stadgenoten werd gisteren de Pau selijke onderscheiding ..ProEcclesia et Pontifice Voor Kerk en Paus" uitgereikt; gistermorgen door deken A. Homulle aan de heer N. Creygh ton, Hooigracht 46, 's middags doorj pastoor M. v. d. Schoot aan de heer j Th. Brouwers, Da Costastraat 32. De eerste vierde zijn zilveren jubileum i als lid van de St. Vincentius-ver- j eniging, conferentie van de H, Maria (voormalige Mon Père-parochie), de tweede heeft reeds eerder zijn zilve ren feest gevierd als hoofd van de R.K. Jongensschool in Zoeterwoude (Meerburg). Pastoor van der Schoot ging des middags vergezeld van het voltallig Kerkbestuur naar de heer Brouwers, voor wie dit bezoek een grote ver rassing was. Groter nog werd zijn verrassing, toen pastoor in een sym pathieke toespraak mededeelde wel ke onderscheiding hem te beurt ge vallen was. Spr. memoreerde hierbij ook de grote verdienste van de heer Brouwers als directeur van het kerk koor (St. Leonardusparochie) welke functie hij bijna 23 jaar had uitge oefend, en zijn ijver voor de R.K. Re classering in Leiden, van welke af deling de heer Brouwers al vele ja ren de toegewijde secretaris is. Bo vendien herinnerde pastoor v. d. Schoot aan het mooie werk op school, in welke functie de heer Brouwers aan zeer vele kinderen vorming en leiding heeft gegeven en nog geeft. Dit alles verdient grote waarde ring, waarvan deze onderscheiding Pastoor van der Schoot speldt de een uiting is. Bovendien is het een heer Brouwers het ere-metaal op de aansporing op dezelfde weg voort te borst. De heer Brouwers is de eerste gaan. Spr. wenste de heer Brouwer parochiaan van St. Leonardus aan toe, dat hij in goede gezondheid van wie deze eer te beurt gevallen zichzelf, zijn vrouw en verdere fa- Het is een open deur intrappen als wij U vertellen, dat de omgang met onze medemensen beheerst wordt door de wet van geven en nemen. Of beter van geven en ontvangen. Daarop is onze hele menselijke sa menleving gebaseerd. We ondervin den het dagelijks: waar men alleen aan het nemen denkt of zelfs teveel aan het nemen daar ontstaat een strijd, daar komt wanorde, chaos. Daar kunnen mensen tot roofdieren worden. Waarom? Omdat daar de liefde zoek is. W'ant de liefde sluit altijd in: zichzelf opzij zetten voor de ander. Zichzelf op een of ander punt een offer getroosten. Kijk, daarin is eigenlijk het oordeel gele gen over heel onze samenleving. Waar het offer voor anderen in ere is; waar men zich iets wil ontzeggen om zijn medemens ook zijn kans in het leven te geven, daar gaat het goed. Zonder dit offer gaat het altijd en noodzakelijkerwijze slecht. Dit is geen stelregel ontsproten aan gods dienstige of vrome overwegingen: dit is een wet van de menselijke sa menleving nelf. Zij hoort er wezen lijk bij, komt uit het feit van het sa menleven zelf voort. Ook denkers van volstrekt ongodsdienstige opvat tingen hebben haar noodzakelijkheid erkend. En als wij in deze tijd vinden dat het fout gaat; als wij dit vooral bij de jeugd menen op te merken; dan moeten wij eens nadenken, of mis schien hier niet de oorzaak van alle kwaad is gelegen. De doorsnee-mens wil alles hebben, alles genieten wat hem op een bepaald moment in de zin komt. Als hij geld er voor heeft koopt hij het; zo niet dan voelt hij milieleden, deze Pauselijke onder scheiding tot in lengte van jaren zal mogen dragen. De heer Brouwers die niet graag aan de weg timmert, zoals hij zei, en niet van opschik houdt, was toch zeer vereerd met deze onderschei ding en dankte pastoor van der Schoot voor zijn bemiddeling en de uitreiking. Het zilveren feest van de heer Creyghton ving 's morgens om 8 uur aan met een H.'Mis in de Zusterka- pel aan de Pelikaanstraat opgedra gen door pater Wulfram O.Cap., die confrère van de conferentie is, en bijgewoond door familieleden van de jubilaris, leden van de conferentie, de Bijzondere Raad, presidenten van de andere conferenties en leden van het R.K. Armbestuur, waarvan de heer Cheyghton sedert 4 jaar lid is. Pater Wulfram hield een predica- tie, naar aanleiding van de tekst „Wat gij aan de minsten der Mijnen gedaan hebt, hebt ge aan Mij gelaan" en wees er op hoe vaak mer. in het werk van de St. Vincentiusvereni- ging ontgoocheling vindt, omdat het doel niet goed begrepen wordt. Na afloop van de H. Mis werd in de refter gemeenschappelijk ontbe ten. Hierbij was ook deken Homulle aanwezig, die president Creyghton ten voorbeeld stelde aan de jongere Vincentianen. „Als zy uw daden als richtsnoer nemen", aldus spr „zullen ze degelijke Vincentianen worden. Ook Z.H. „Beslist geen foto", zei de heer Creyghton ons. Wij eerbiedigden de ze wens en volstaan dus met dit ene plaatje. (Foto: „De Leidse Courant") Nadat mevr. Creyghton-van Woes- kom op verzoek van de deken het erekruis had opgespeld, dankte de heer Creyghton voor deze hoge on derscheiding. De president van de Bijzondere Raad, de heer F. A. M. Gründemann, wenste de heer Greyghtop geluk met deze pauselijke onderscheiding, en dankte hem voor de medewerking, die altijd op onbaatzuchtige en eenvou dige wijze werd gegeven. Spr. hoopte dat nog vele jaren in deze gestelte nis door president Creyghton zal worden gewerkt. Namens de andere conferenties van Leiden werd het woord gevoerd door de presidenten Kortrr/ann, Hosman en Timmerman. Zij lieten hun woorden vergezeld gaan met geschenken: bloemen en gaven voor de gezinnen, die de H Mariaconferentie bezoekt. Ook de de ken had een gift geschonken voor de H. Mariaconferentie, die in zijn pa rochie werkt. President Creyghton sprak tenslotte woorden van dank. Allereerst aan zijn naaste medewer kers, de leiders van zijn conferentie, LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN. Gisterenavond heeft Gerard Sou- zay, gesecundeerd door Jacqueline Bonneau, een recital gegeven van Italiaanse, Duitse, Franse en Spaan se liederen en evenals verleden jaar kregen de vele toehoorders een wel haast volmaakte zangkunst te genie ten, Hij beschikt over een prachtig barytongeluid en weet zich met gro te concentratie in de verschillende stemmingen te verdiepen. Ook is hij intelligent en weet over zeer gedif ferentieerde uitdrukkingsmiddelen te beschikken. Mimiek en gebaar wendt hij aan als om zijn voordracht te be geleiden, Zijn mezza-voce is boven alle lof verheven. Hij zong eerst vier oude Italianen, alle rond de 14e eeuw, en hij betoonde zich een gids, die volkomen thuis is in deze lied kunst. Hierna vertolkte hij Schu mann en Brahms en 't zangersbloed liet zich niet stuiten. Toch, niette genstaande de perfectie iets te na drukkelijke uitspraak; hij lijkt ons een sterk door zijn landaard beïn vloede kunstenaar, die deed ver langen naar Franse kunst. In de se rie Duitse liederen vonden wij hem niet op z'n mooist; had hij een lichte onzuiverheid te overwinnen. Ook chax-geert hij hier met name in „Der Doppelganger", welk lied hij als toe gift zong en overmatig dramatiseer de. Het Franse gedeelte heeft zeer geboeid. Chausson (de man van ge distingeerde smaak en opvatting). Duparc's verdiepte kunst, waarin elk détail van de tekst zozeer verzorgd is, en waarvan harmonieën en rhythmen zo interessant zijn, vertolkte hij als een kunstenaar van formaat. Ten slotte vier Spaanse liederen van De Falla, raak, gevoelig en bondig. Hij zong ze met veel entrain en onweer staanbaar. Mocht men soms herin nerd zijn geworden bij een enkel moment, dat een lied getransponeerd is, dan heeft Souzay transcriptie en origineel wel heel dicht bijeen ge bracht. Een bijzonder compliment past voor de uitnemende begeleiding van mevrouw Jacqueline Bonneau, die deze avond wellicht het hoogste gaf op dit gebied. Er was een perfecte overeenstemmende intonatie van pia nist en zanger. Souzay kan, wat hy wil muzikaal en technisch. Een ve derlichte vaardigheid, een prachtig forte, een verrukelijk sotto voce, weet hij te geven en in het Franse lied brengt hij het litteraire element meer naar voren. Als lied en woord kunst. Het enthousiaste publiek „vroeg en kreeg" drie toegiften, Scar latti's La Violette" en twee Schu- bertliederen. Bloemen voor de beide kunstenaars. J. Kortmann Sprekend in termen van het weer* bericht noemde wethouder D. van der Kwaak de toestand van de Leid se gemeente-financiën buiig, even opklarend en veel mist" toen hij ons Zaterdagmorgen de begroting 1952 aanbood. Een begroting, die met zeer veel zorgen sluitend gemaakt kon worden op 'n bedrag 7.804.984. Verleden jaar werden de uitgaven op 7.116.554,geraamd en de in komsten op 6.192.003,zodat de begroting 1951 een tekort vertoonde van 924,551,wat overigens in de loop van het jaar kon worden over brugd. Het zou echter verkeerd zijn uit het sluitend zijn van de begroting 1952 te concluderen, dat de finan ciële toestand der gemeente vooruit gaande is. Het tegendeel moge oa. vooral aan Vincentiaan pater Wul fram, aan de presidenten der zuster- I conferenties, dank voor de samen- Paus feliciteert U i werking in de Bijzondere Raad, dank vandaag en heeft u het gouden kruis tenslotte aan de heer Heijdeman, die Pro Eccelsia et Pontifice verleend, alleen de feestcommissie vormde. In tegenstelling tot de practijk in vele andere verenigingen mag de jaarvergadering van de St. Adelbert- vereniging zich steeds in een be- hootlijke belangstelling verheugen. Er zijn zelfs leden, die er zich op spit sen Andere verenigingen zouden na tuurlijk gaarne willen weten, hoe het bestuur van „Sint Adelbert" dat aanlegt, maar het geheim is juist, dat er in 't geheel geen aanleg aanwezig is. Het programma is even nuchter en zakelijk als van andere vereni gingen, doch deze nuchtere zakelijk heid bergt altoos een weeromstuit in zich van snedigheid en van een toch wel zakelijk gehouden spij kers-op-laag-water-zoekerij, doch dat alles min of meer in de Pickwickiaan van het verenigingsjaar namen zit ting de heren Van Oerle, Van Om men en Simonis. Daarna begon de rondvraag, als een vuurwerk tot slot. De St. Adelbert'' heeft haar jaarver gadering weer gehad, een jaarverga dering, welke het getuigenis is van een fiks-levende afdeling De afdeling Leiden is, te midden van haar zuste ren in den lande, een zeer goede. Daarom staat men er verbaasd over, dat er nog velen zijn, die uit hoofde van staat of stand erin thuis horen, maar voor de hoofse aandrang van het bestuur, om toe te treden, nog niet bezweken. Zij zullen bezwijkend docK de afdeling met open armen worden opgevangen. - - TT.. se trant. Zo was 't ook dit jaar. zich verongelukt. Hu denkt daarbij rzitte dr w j. j Dijsselbloem, -"5°™ genkt_iel's_,n^ I had geen moeite begrotingen enz goedgekeurd te krijgen, maar hij niet aan anderen, aan later. Het gaat hem om het nu en om zichzelf. Hij wikt en weegt niet meer; hij heeft geen notie van meer en minder belangrijke dingen in het leven, van hogere en lagere levenswaarden. Hij leeft alleen in het kleine kringetje van zichzelf en zijn eigen ogenblik kelijke, meestal heel laag bij-de- grondse verlangens. Zo is het bij jong en oud. Maar bij de jongeren, de jeugd, valt het di rect meer op. Zij zijn nog niet ver bonden door veel verplichtingen. Waar ouderen zich zij het dan in dit geval alleen maar uiterlijk nog laten binden door gezin, arbeids contract, de opinie der mensen; daar voelt de jeugd zich nog helemaal vrij man en toont het ontbreken van in nerlijke gebondenheid, van verant woordelijkheidsgevoel, van het zich zelf kunnen inperken ten voordele van anderen, van het niet-direct toe geven aan allerlei bevliegingen op het gebied van hebben en genieten openlijk en onbedekt. deed er zich alle moeite voor. De le den waren in hun hart zo zacht als lammeren, maar zij deden of zij wol ven waren. Aangezien het bestuur in de leden de in wolvenhuid gesto ken lammeren herkende en de leden in het bestuur hun herders erkenden, was het weer een St. Adelbertver- gadering als van ouds. Zij begon met een zeer degelijke weergave door de 2e sccr., mr. G. W. M. Gründemann, van het uitvoerig besprokene in de vorige jaarvergadering en met een vlot jaar-overzicht van de le secr.. dr. M. A. van Dongen. Nadat de kas- commissie bij monde van dr. E. G. A. M. Muskens haar volle zegen gege ven had over de rekening, werd deze goedgekeurd. Daarna ontstond een warme discussie over de begroting met uiterste nauwgezetheid verdedigd door de penningmeester, ir. H. A. B Bünnemeijer, en over het daarbij aanhangig zijnde voorstel, de bijdra- Jge per lid te verhogen van 12.50 geen "ordening meer daar bin-'l tot f 15.—. Met een amendement nen van hogere en lagere levens versierd, werden de voorstellen aan- waarden, van geestelijke en stoffe- genomen. De controle der boeken lijke dingen. Er is geen zelftucht omwerd toevertrouwd aan de heren Mol, het hogere trouw te blijven ten kos- Van Pinxteren en Roozen. te van het lagere. Dat is de typische I Er stond ook een bestuursverkie- rr/assa-mens: de mens zonder eigen 1 zing op de agenda, doch de leden had stempel, zonder karakter, de mens I den reeds negatieve hulde gebracht die geen persoonlijkheid meer is. En aan de aftredenden, door aan tegen het is in dit klimaat, dat de massa- candidaten geen behoefte te tonen jeugd opgroeit. Een jeugd zonder I waarna zij op positieve wijze deze ne- werkelijke idealen en zonder trai- I gatie klappend beklonken In de com- ning om zich zelf ter wille van die missie voor de Driekoningen-viering idealen iets te ontzeggen. een van de hoogste hoogte-punten De collecte van het Roode Kruis, ten bate van de slachtoffers der over stroming in de Povlakte (Italië) is ook in Leiden een xverweldigend succes geworden Zaterdag werd liet kolossale bedrag van f 4.500.55 opge haald, waaronder 775 hele guldens en 75.aan rijksdaalders of gro ter geld. Aangezien de onkosten nul komma nul bedragen kan het hele bedrag afgedragen worden voor de hulpactie. De Leidenaars nebben be wezen, aat zij cn» buitenlandse hulp tijdens de hongerwinter niet ve fen ?i:n! GEMEENTEBEDRIJVEN. De diverse gemeentelijke bedrijven vermelden de volgende bedragen op de begroting 1952: Gasfabriek: ƒ5.998.953,nadelig saldo 97.376. Het geraamde ver bruik is 30.300.000 m3, waarvan d( gemeente Leiden bijna 15.000.000 no dig zal hebben (318.000 m3. voor straatverlichting inbegrepen). De rest is bestemd voor leveranties aan an dere gemeenten. Electriciteitsfabriek: 14.220.730., voordelig saldo 1.260.391,wat ƒ298.000,meer is dan in 1951. De productie wordt geraamd 123.000.000 kWh, waarvan bijna de helft voor Leiden en de rest voor andere gemeenten. Inrichting Endegeest e.d.: 1.829.000,— Openbaar Slachthuis: 375.714, nadelig saldo 39.914. Gemeentelijk Grondbedr. 150.880, nadelig saldo 101.548,Aan de ge meente moet 120.437 aan rente be taald worden over verstrekte kapita len. Gemeentelijke Reinigingsdienst: 630.056, nadelig saldo f 515.000, De kosten voor het vervoer van vuil naar Nieuwkoop bedragen ƒ61.476, Er zullen 3.500 nieuwe vuilnisem mers aangeschaft moeten worden a ƒ7.—. Gemeentelijke Ontsmettingsdienst: ƒ24.046,nadelig saldo 16.000, Gemeentelijke Volkscredietbank: 117.412,nadelig saldo 10.559, Gemeentelijke Werkplaats: 131.506, nadelig saldo f 58.000, Dienst voor Sociale Zaken: ƒ3.902.972,-, nadelig saldo ƒ3.776.074 De Rijkssubsidie bedraagt 1.731.820, de kosten ten laste van de gemeente 2.044.254,— (waarbij f 670.000,— inbegrepen voor krankzinnigenver pleging) Voor peldelijke ondersteu ningen is 700.000,uitgetrokken. Gemeentewerken: f 2.636.712. Financieringsfonds: 2.483.323, voor de T6C-bestrijding Door het Bureau Bevolkingsonderzoek der Nederlandse Vereniging tot bestrijding dei- tu berculose wordt ook dit jaar weer een z.g.n. Kerstzegelactic georganiseerd. Evenals in de voorgaande jaren wordt op de gehele bevolking een beroep gedaan deze actie krachtig te steu nen, maar nu met nog meer klem, omdat het. belangrijkste deel van de opbrengst ditmaal ten goede zal komen aan de consultatiebureau s dus ook aan het mooie, nieuwe gebouw aan dc Rijnsburgerweg, dat deze zomer in gebruik werd genomen. Derhalve verwacht het bestuur van de Leidse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose, dat iedere Leidenaar deze zegels zal willen kopen. Boekjes bevattende 100 zegels a 3 cent per stuk zijn verkrijgbaar: a) door het verschuldigde bedrag te storten op gironummer 45396, ten name van de pen ningmeester der vereniging, die u dan dadelijk het verlangde aantal boekjes zal toezenden b) bij het consultatiebureau Rijnsburgerweg 70 c) bij de huisbezockster: zuster J. C. Snijder en zuster Haasnoot, Morslaan 9 (na 7 uur des avonds); d) bij mevrouw van RoijenGratama, Lam menschans weg 1. Voor degene voor wie een heel boekje te veel is, zijn ook losse vellen met 10 zegels verkrijg baar. Opzienbarende vinding in Leiden Kern-physica en de natuurkunde der MARKTBERICHTEN blijken 'uit het geringe bedrag van slechts 57.175,dat beschikbaar is voor onvoorziene uitgaven, veel te weinig voor een dergelijke millioe- nen-nota Het vorig jaar was hier voor 239.000,uitgetrokken. Naast de woningbouw eist de uit breiding van de Stedelijke Lichtfa brieken waarvoor in de komende jaar 40.000.000,geïnvesteerd moet worden de grootste zorgen van B. en W. Twee kapelaans 121/2 jaar priester DUBBEL PRIESTERFEEST IN DE DEKENALE PAROCHIE Zondag vierden de kapelaans A. H Schrama cn H. M. J. Stoelinga hun 12! 2-jarig priesterfeest in de dekenale parochie. Nadat kap. Stoelinga plechtig door de voortrekkers en verkenners was ingehaald, zong het parochiële zangkoor een meerstemmig „Veni Creator", onder leiding van directeur J. W. Vei'burg met Bram Martijn san het orgel. De plechtige Hoogmis, aan het prachtig versierde altaax*, werd op gedragen door kapelaan H. M. J. Stoelinga geassisteerd door dc kape laans A. H. Schvama on L Sluis. Op het priesterkoor hadden ó-m. plaats genomen hoofdaalmoezenier mgr. van Stralen, deken Homulle en bouwpastoor Baas uit Bussum, die met kapelaan Stoelinga aalmoeze nier in Indonesië was. Het zangkoor zong de wisselende gezangen en samen met de gelovi gen de 17e Gregoriaanse mis. Na de H. Mis sprak in de pastorie de deken beide jubilarissen hartelijk toe en wees o.m. op het grote mede leven van de parochianen met de geestelijkheid. Hierop volgde oen zeer druk be zochte receptie. De gang van de pas torie was propvol met mensen, die dc beide jubilarissen kwamen geluk wensen. Onder hen bevonden zich vele personen, die in de bezettings jaren met kapelaan Stoelinga in de concentratiekampen verbleven had den, of die met hem waren onder gedoken geweest. Ook pastoor Lohuis, pater Booms, pater E. Spruyt, die even in Leiden was, rector Bcrncfeld cn conrector I' van Bakcl kwamen hun geluk wensen aanbieden. Kapelaan Schrama zal volgende week Zondag een plechtige Hoog mis opdragen. UITVAART EN TER-AARDE- BESTELLING VAN J. G. BODEWES Gistermorgen vond onder gi'ote belangstelling in de R.K. Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart aan de Laan van N. O. E. te Voorburg de Uitvaart dienst plaats voor de heer J G. Bo- dewes in leven mede-directeur van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wol len Dekens v.h, J. C. Zaalberg cn Zn te Leiden. Het zangkoor zong de Re quiem van Perosi Medewerking werd verleend door de heren A. Castelein, J. Castelein cn C. Zandbergen per soneelsleden van de firma Zaalberg uit Leiden. De H. Mis werd opgedra gen door pastoor P. N. Borsboom, met assistentie van kapelaan H. dc Goede en pater Th. Scheerder. Om ongeveer 1 uur vond op dc R.K. be graafplaats aan de Kcrkhoflaan de teraardebestelling plaats. Dc beaar- ding werd verricht door dezelfde geestelijken als bij de uitvaart. Vele kransen dekten de kist o.a. van commissarissen en directie. De heer G. Bodewes uit Nijmegen, broer van dc overdedene, sprak een dank woord. Het muziek- cn toneelgezelschap de Mastibilaja'u gaf gisteravond in de „Kleine Burcht" een gezellige avond met een bont programma van meisjesdansen. schetsjes, acrobatiek, cowboy-songs en muziek van een amusementsbandje. Ook de „zingen de zaag" kwam voor het voetlicht, met veel succes. Conferencier van Kalkeren „lijmde" de nummers vlot aan elkaar. LEIDEN, 3 December. Varkens. Aanxoer 223 vette varkens. Prijzen: I l zware s 2.24—2.27, lichte 2.16—2.20; laqe temperaturen van prot. (sorter zouters 2.002.03; zeugen f 1.95 3 12.02 per kg. levend gewicht. Handel „Het moet mogelijk zijn", aldus deelde prof. dr. C. J. Gorter, hoog leraar in de natuurkunde te Leiden en directeur van het Kamerling'n Onnes Laboratorium te Leiden, aan een redacteur van het A.N.P. mede, „bij zeer lage temperaturen de sym- metrie-as der atoomkernen te rich ten en vervolgens de eigenschappen dezer kernen in verschillende rich tingen te bestuderen met de gebrui kelijke hulpmiddelen der kern- physica". In samenwerking met het Natuur kundig Laboratorium te Groningen en met medewerking van het Insti tuut voor Kernonderzoek te Amster dam en van de Stichting voor Fun damenteel Onderzoek der Materie is hiertoe in het Kamerlingh Onnes- laboratorium te Leiden sinds 1947 een aantal pogingen gedaan, die tot voor kort nog weinig definitieve resulta ten opleverden. Hierbij werd ge tracht de atoomkernen te richten in het zeer grote magneetveld, dat door de buiten electronen van een para- magnetisch ion ter plaatse van de atoomkern wordt opgewekt. Dezer dagen is het gelukt een aan zienlijke anisotropic aan te tonen in de emissie der gammastralen van radioactief kobalt in een verdund kristal van kobalt-tuttonzout, bij ccn temperatuur van enige honderdste graden Keivin. Enige weken geleden is inmiddels ook te Oxford een der gelijk resultaat bereikt. Hierdoor is een veelbelovend vlak van aanraking gevormd tussen de kernphysica en de natuurkunder der lage tempera turen. SPORT VAN ROESSEL. De Willem II-midvoor Van Roes- sel beeft een uitnodiging ontvangen van de voorzitter van de Franse eer ste klasse-profclub Rijssel. de heer Keshmar, om voor Rijssel te komen spelen. Van Roessel heeft echter na de bespreking, welke voor de wed strijd plaats vond, medegedeeld er niets voor te gevoelen en nadat Kesh mar dc competitiewedstrijd Willem IIDHC had bijgewoond kon hij on- verrichterzake naar Frankrijk terug keren. vlot ROTTERDAM, 4 Dec Vee. Aan. voer. 4270 totaal waarvan 960 vette koeien, 892 gebruiksvee, 75 vette kal veren, 161 graskalveren, 836 nuchter^ kalveren, 229 varkens, 539 biggen, 151 paarden, 10 veulens 355 schapen, 62 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2 45—2.65, 2.20—2.35 en 2 002.15, vette kalveren f 2.60 2.75 2.35—2.45 en 2.10—2.30 per kg. levend gewicht; graskalveren 340250200, nuchtere kalveren 60—55—52, biggen f 55—52—45: slachtpaarden 1.90, 1.85, 1.80 per kg levend gewicht; schapen f 120 10590, lommeren 1109580, kalf- en melkkoeien 990890—760; varekoeien 6506006540; vaarzen 675—625—550; pinken 500—450— 350. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm. pryzen le kwali teit iets stijver, verder onveranderd; vett" kalveren, aanvoer matig, han del redelijk, pryzen iets hoger; gras kalveren aanvoer iets korter, han del tamelijk, pryzen iets hoger; nuch tere kalveren aanvoer iets groter, handel willig, prijzen iets stijver, big. gen aanvoer ruimer handel kalm prijshoudend- slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen iets stij er; schapen aanvoer groter, Laatste Berichten GREEP IN DE ETALAGE VAN EEN JUWELIER. Hedennacht is er op de Niéuwe Binnenweg tc Rotterdam door onbe kende daders een greep gedaan in de etalage van de juweliersfirma Sie- bel. Dc daders hadden uit de garage van Fulks in de Mauritsstraat eerst een bestelwagen ontvreemd, zijn toen naar de juweliex-szaak gereden, vernielden de ruit en verdwenen met de auto in de richting Schiedam. Ze hebben voor een waarde van on geveer 8000 gulden aan gouden arm banden en gouden horiOges meege nomen. handel stroef, pryzen als gisteren; lammeren aanvoer groter, handel stroc-f prijzen als gisteren; kalf- en eikkoeien aanvoer als vorige week, handel kaLm, prijshouden-d; vare koeien aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen als vorige weck; vaarzen aanvoer gewoon, handel re delijk, prijzen onveranderd; pinken, anvoer gewoon, Handel redelijk, prij zen iets stijver. BODEGRAVEN, 4 Dec. Kaas. Aanvoer 111 partijen. Prijzen; 1ste soort 2.302.36, 2de soort 2.114 2.29 extra tot 2.42 per kg. Handel kalm.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3