RIJNS TREEK D UINS REEK DINSDAG 4 DECEMBER 1951 UE LH1U5K COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Vier gezellig bijeen Vreemdelingenleger voor U.N.O.? Wisjinski, Jessup, Lloyd en Moch hebben onder voorzitterschap van Nervo gisteren hun geheime bespre king over de ontwapening voortge zet. In twee hartelijke en zakelijke bijeenkomsten werd besloten, dat de Westerse voorstellen punt voor punt onder de loupe zouden worden ge nomen, telkens tezamen met de Rus sische amendementen. Als de bespre king van een bepaald punt te onge- wikkeld zou worden zou men over gaan naar het volgende punt. De drie Westelijke afgevaardigden stel den de zaak scherp door Wisjinski tc vragen naar de juiste bedoelingen van het Russische verzoek om eerst de atoombom te verbieden en pas daarna te voorzien in controlemaat regelen. In de politieke commissie is het debat begonnen over collectieve maatregelen tegen eventuele agres sie. Vorig jaar is een commissie in gesteld en het. resultaat was dat gis teren een resolutie werd ingediend door 11 landen. Hierin wordt de leden der Verenigde Naties gevraagd een heden van hun legers gereed te hou den voor dienst voor de Verenigde Naties, in overeenstemming overi gens met de grondwettige gang van zaken in de verschillende landen. Ook wordt verzocht strijdkrachten van regionale pactei zoals het At lantisch Pact aan de UNO beschik baar te stellen. De genoemde com missie heeft reeds vluchtig een Ame rikaans voorstel besproken, dat aan dringt op oprichting van een „vreemdelingenlegioen" der Ver enigde Naties. Landbouw-unie toch verworpen Nederland wil het nog eens proberen De leiding van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Euro pa te Straatsburg heeft uitgemaakt, dat het voorstel in zake een hoge autoriteit voor de Europese landbouw bij de Zaterdag gehouden hoofdelijke stemming is verworpen en niet aan genomen, zoals aanvankelijk is be kend gemaakt. Op grond van geconstateerde .schrijffouten" heeft de leiding vast gesteld, dat de stemmen verhouding in werkelijkheid 49 tegen 25 is ge weest en dat het voorstel dus één stem minder had gekregen dan de vereiste meerderheid. Het is zeker, dat deze verklaring het sein zal geven voor een heftig debat, aangezien bekend is dat meer dan twee derde van de leden voor standers van het plan zijn. De Nederlandse delegatie zou van daag een nieuwe stemming vragen. Deskundigen van de Raad van Europa hebben gisteren met verte genwoordigers uit Zuid-Afrika, Ajstralië en Nieuw-Zeeland gespro ken over de problemen, waarvoor 11 millioen van huis en haard verdre venen Europa stellen. Links gevaarlijker dan rechts Dr. Robert Lehr, de West-Duitse minister van binnenlandse zaken, waarschuwde er gisteren voor dat een veel groter gevaar West-Duitsland bedreigt van de kant van de commu nisten dan van de zijde der neo-na- zi's. De dreiging van het neo-nazisme is volgens dr. Lehr, schromelijk over dreven door de buitenlandse pers. Alleen de communisten echter zijn werkelijk gevaarlijk. Zij werken onder meer door mid del van een zeventigtal mantelorga nisaties. Een jaarlijks tekort in de partijkas van bijna tien millioen gul den wordt aangezuiverd door giften van exporteurs, die illegale handel drijven met de Oost-Europese landen en door de opbrengst van de smok kelhandel, waaraan de partijleden zelf zich schuldig maken Dagelijks worden van Oost-Duitsland uit door communisten partijen koffie, tabak en sigaretten naar het Westen ge smokkeld en op de zwarte markt verkocht. Lehr zei, dat de communisten hun geld voor het grootste deel besteden aan propaganda-uitgaven. De partij telt in West-Duitsland 170.000 leden en enkele duizenden functionarissen. Jaarlijks wordt 1 millioen 200.000 gulden uitgegeven voor de instand houding van politieke centra en ka- aerscholen Plaatselijke organisaties en actie-comité's kosten per jaar 2Hi millioen gulden, de communistische pers krijgt uit de partijkas 2 mil lioen gulden subsidie. 3/4 Millioen gulden per jaar krijgen de „instruc teurs in civiele oorlogsvoering", die vanuit de Russische zóne in West- Duitsland worden binnengesmokkeld Ook de mantelorganisaties worden met bijdragen uit de partijkas op de been gehouden. De grootste bedra gen schijnen te gaan naar de illegale Vrije Duitse Jeugd en de Duits-Rus sische Vriendschapsvereniging. ITALIAANS DORP DOOR GROND VERSCHUIVING BEDREIGD. Het dorp Canolo, gelegen op een berghelling in Calabrië, loopt gevaar door een grondverschuiving bedolven te worden. Een hoeveelheid van on geveer 60.000 kubieke meter rots achtige grond, losgeraakt door de regenval, beweegt zich langzaam van de helling van de berg Trisimo naar Canolo. Een 3.500-tal inwoners verliet het dorp in het afgelopen weekeinde, nadat een lawine van rotsblokken omlaag stortte. De prefect van de provincie heeft ALPHEN AAN DEN RIJN Opzet of vergissing? Namens de wnd. dir. van de Alphense gem. Water en Lichtbedrijven werd in de afgelopen week een grote partij afgekeurde grondkabels verkocht. De hoogste inschrijver, een p]^"t"n- lijke opkoper, ontving de partij. Het gewicht werd vastgesteld door we ging op een weegbrug. De politic vond aanleiding de gewogen partij te laten herwegen. Hierbij is vast gesteld dat ruim 500 kg meer was afgeleverd dan de weegkaart aan gaf. Bij onderzoek is vast komen te staan, dat verwisseling van weeg- kaarten had plaats gehad. De rech ter zal straks moeten uitmaken of hier van een vergissing dan wel van opzet sprake is. Het betreft een be drag van plm. 750. Filmavond metaalbewerkers. De afdelingen Alphen a. d. Rijn en Langeraar van de R.K. Metaalbe- werkersbond „St. Eloy" beleefden Maandagavond in hotel „Centraal" een genoeglijke filmavond. Vertoond werd namens de cultuurdienst van de K.A.B. het onlangs in Italië be kroonde filmwerk „De duivel in het klooster". Tevoren draaiden een prop. film voor „Concordia" en de film welke de K.A.B. liet vervaardi gen van de massale Encycliekher denking te Rotterdam. De heer H. Maas, voorz. van de Alphense afd., sprak een welkomstwoord tot de zeer vele aanwezigen en verwel komde in het bijzonder deken Nieu- wenhuizen en de g.a., kapelaan Ver heul. Later kwam ook kapelaan Piemans. Tijdens de pauze sprak de hoofdbestuurder, de heer Scheffers, oen prop. woordje ter opvoering van het ledental. Een aardig geschenk voor het hoofdbestuur als de bond ir Mei as. zijn gouden jubileum gaat vieren. Een bijdrage voor dit feest werd tevens gevraagd voor een altaar, in een der nieuwe ker ken te Utrecht, welk altaar gewijd zal zijn aan de patroonheilige van ae bond. Tot slot richtte spr. zich in het bijzonder tot de jongeren om zich te scharen onder de schutse van Sint Eloy. Gemeentelijk nieuws. Het be stuur van de R.K. Ulo-school vraagt de raad om medewerking bij de aan schaffing van nieuwe leermiddelen voor het onderwijs in de vakken boekhouden, handelskennis, bedrijfs- rekenen en Franse taal. Ondanks dat er sedert de bevrij ding rond 320 woningen werden ge bouwd, is het aantal woningzoeken den nog ontstellend groot. De ge meente stelt zich voor wederom 100 woningen te doen bouwen. Hiervoor moet een kapitaal van ongeveer 1.000.000.— ter beschikking staan. Hiertoe wil de gemeente een bur gerzin-lening uitschrijven, in de uitgifte van obligaties van f 1000. f 500en 100.desgewenst in gedeelten te storten, mits voor 1 Fe bruari 1953 volgestort, a pari tegen 4 's jaars. Een desbetreffend voorstel wordt de raad Donderdag avond voorgelegd. De uitgebreide agenda van de raadsvergadering bevat o.m. nog een voorstel tot wijziging van het elec- triciteitstarief en tot het aangaan van een overeenkomst met Leiden betref en de inkoop van gas. De collecte van het Ned. Rode Kruis ten bate van Noord-Italië heeft alhier opgebracht 2539,40. Te Aarlanderveen 164.45. AARLANDERVEEN Uitvoering „St. Od:lia". Zater dagavond gaf de R.K. Toneelver. „De Dilettant" uit Nieuwkoop in de zaal van de heer W. v. d Berg een toneelavond ten bate van de R.K. Elindenbond „St. Odilia". Opgevoerd werd het zeer mooie tonelspel „Ma ria Goretti". Een collecte bracht op 23.95. BODEGRAVEN T GAAT NIET NAAR WENS. Met de geldlening tot verkrijging van gelden voor de huizenbouw gaat 't blijkbaar niet naar wens. l^zer dagen zullen verschi lende ingezete nen bezoek krijgen van enkele he ren, die eens komen praten. Een en ander is het gevolg van een beslo ten vergadering, die door de burge meester van onze gemeente werd belegd. BOSKOOP St. Nicolaas op bezoek Vele honderden hadden zich nabij de hef- brug opgesteld om getuige te zijn van de blijde inkomst van Sinter klaas en zijn knecht. Om twee uur kwam de boot in zicht, wat door Excelsior werd aangekondigd met het spelen van „Zie ginds komt de stoomboot" welk lied door oud en jong werd medegezongen. Nadat de Sint aan wal was gestapt besteeg hij de evacuatie van het dorp gelast. Volgens deskundigen is het dorp ten ondergang gedoemd. De politie moest ingrijpen om het grootste deel van de bevolking te doen vertrekken. HEVIGE UITBARSTING VAN EEN VULKAAN OP DE PHILIPPIJNEN Een honderdtal personen is levend verbrand tengevolgde van een plotse linge uitbarsting van de vulkaan Hi- bok, die hedenochtend heeft plaats gehad. De vulkaan ligt op het eiland Camiguin, ten noord-westen van Mindanao. Het eerste nieuws over de uitbar sting werd te Manilla bekend uit een telegram van een schip, dat het eiland passeerde. De rookkolom van de krater steeg volgens het telegram tot 5.000 meter. De president heeft het onmiddellijk zenden van hulp ploegen gelast. Het eiland Camiguin wordt ontruimd. De laatste uitbars ting van de vulkaan, in September van het afgelopen jaar, eiste 69 do den. een voor hem gereed staand paard, waar na het westelijk deel van de gemeente werd bezocht. Het bleek dat Piet niet alleen sympathie had voor de kleintjes, maar ook groteren zijn aandacht schonk, tenminste als zij lief waren of waren geweest. Overigens had de trouwe knecht weinig tijd over, want het paard van zijn baas hield er eigenaardige nuk ken op na. Meermalen leek dit meer een stuurloos schip en was het hol len of stilstaan. Ook het „Oosten" kreeg bezoek, waarna om ongeveer half vijf het „Tehuis van Ouden van Dagen" aan de beurt was, waar de goede bisschop, dank zij de mildheid van de Boskoopse ingezetenen, de oudjes met veel lekkers en presen tjes kon verrassen. Na afloop werd nog even een bezoek gebracht bij de buurtver. „De Gouwekant". Hulp aan Italië. De do,or het „Rode Kruis" georganiseerde collec te ten bate van de noodlijdenden in Italië bracht in deze gemeente 567,72 op. NIEUWKOOP Tentoonstelling postduiven. De postduivenver. „De Vooruitgang" hield een tentoonstelling in de zaal van de heer W. Tijsterman. De uit slag is als volgt: Klasse I oude doffers: A. A. C. v. Koert; 2, W. Verlooij; 3. D. v. d. Helm 4 en 5 P. Oosterman. Klasse II: oude duivinnen: 1. Comb, de Vos en v. Leeuwen; 2. A Kuyf; 3. J. W. Woerde; 4 W. Ver looij en 5. A. C. van Koert. Klasse ni jonge doffers: 1 Comb, de Vos en van Leeuwen; 2 H. v. d. Neut; 3. J. Tijsterman; 4. H. v. d. Neut en 5. A. L. v. Eimeren. Klasse IV jonge duivinnen: 1. P, Oosterman; 2. Comb, de Vos en van Leeuwen; 3. A. Reijneker; 4. A. C. v. Koert en 5. J. Tijsterman Klasse V late jonge duiven: 1. A. C. v. Koert 2 en 3 H. v. d. Neut. Nieuwkoop—-DONK 24. Ook deze keer moest Nieuwkoop een ne derlaag incasseren, zodat de kans voor Nieuwkoop, om in de le klas te blij ven weer kleiner geworden is. Al dadelijk liet DONK een heel goed spel zien hetgeen als resultaat een doelpunt opleverde (01). Direct hierna wist DONK de stand op 02 te brengen door het feilloos nemen van een penalty wegens hands. Maar zo gauw liet Nieuwkoop zich niet uit het veld slaan, Zij vo'hardde in haar gezwoeg, dat tenslotte be kroond werd met een uitstekend doelpunt van R. v. Dam. Kort daar op werd het DONK-doel voor een tweede maal bedreigd, toen S. de Rooij er alleen met de bal vandoor ging en voor de keeper kwam, doch juist toen hij wilde schieten, werd hij van de bal gedrongen. Vlak voor de rust scoorde DONK voor de derde maal (13). Na de rust begon DONK weer met nieuwe kracht en wist spoedig een 14 voorsprong op Nieuwkoop te verkrijgenen. Ondanks uitstekende volharding wist Nieuw koop tenslotte het niet verder te brengen dan 24, dank zij een doel punt van D. de Rooij. Nieuwkoop IIIWoerden IV 61. NOORDEN NSV 1—ESTO 2, 0—1. Esto won de toss en koos de wind in de rug. NSV moest direct na de aftrap de bal aan een Estospeler afstaan, die er al direct een gevaarlijke aanval van wist te maken. Daarna was het NSV, dat ten aanval trok en na 12 min. wist A. Pietersen met een hard schot het net te vinden 10. Wel waren de Esto spelers invidueel snel ler dan de Noordenaren, doch het sa menspel was van Noorden beter. Het spel werd dan ook overwegend op Esto helft gespeeld. Aan het slechte schieten van de voorhoede was het te danken, dat de stand voor de rust nog maar 20 was. Na de rust was het al niet veel beter met de voor hoede, over en naast was het parool. Na 20 min, kreeg men eindelijk een zuiver schot van J. Pietersen, dat doel trof 30. Geen 2 min. later schoot A. Pietersen hard in 40. Nu vonden ze het blijkbaar mooi genoeg en gaven een partijtje voetbal weg, wat het aanzien niet waard was, het geen door Esto met een doelpunt af gestraft werd 41. Dit doelpunt maakte de strijd weer even span nender, maar Esto werd steeds ver der op eigen helft teruggedrongen en langzaam maar zeker werd de stand opgevoerd tot 61. Met deze stand eindigde de strijd. Donk 5—NSV 2, 3—2. HAZERSWOUDE Oude munt gevonden. Door de tuinder C. van Driel is tijdens zijn werkzaamheden op een perceel bouwland, gelegen in de Hazers- woudse Droogmakerijpolder, een zilveren Friese Daalder gevonden, voerende het jaartal 1645. Aan de ene zijde staat een Friese ridder met opgestoken degen en het gemeente wapen en de letters P.E.V.S. F.O.R. T.I. Et. en aan de andere zijde de gemeente-wapens Hoorn, Alkmaar en Schagen, en de letters M/C/N/O' A.R.C. ORDIN W.E.R.I.S.L.A. Mej. G. Bogerman behaalde aan de Pontschool te Leiden het di ploma typen. HAZERSWOUDE (Dorp) DEMONSTRERENDE „TREFFERS" IN ACTIE. In 'n goed gevulde zaal hebben Zondagmiddag de Treffers van Roe- lofarendsveen 'n prachtig geslaagde demonstratie gegeven van hun ge liefde en populaire tafeltennissport. Nog vol van hun eclatant succes te gen Quick Zaterdagavond hebben zij hier hun overwinnings-roes uitge vierd in 'n paar uur show-tennis, waarvan het publiek echt heeft ge noten. Daarvan getuigde de span nende stilte, waarin de diverse par tijen gespeeld werden. De partij en kel-spel dames werd gewonnen door Sjaan Heemskerk, 'n zus van de ge broeders Heemskerk, die later be wezen doorgewinterde spelers te zijn met 'n techniek en 'n routine om van te watertanden. Toch moest Wout Heemskerk, na enige partijen gemengd dubbelspel, het loodje leg gen tegen Wil van de Zwet in de se rie enkel-spelen heren. Willem, de plotseling opgedoken nieuwe ster aan het tafeltennis-firmament, haalde het stoute stukje uit, om zijn sterkste club-genoot het stoute stukje uit, om zijn sterkste club-genoot Wout de herinnerings-medaille af te snoe pen! Heus, ik heb vorige keer niets te veel gezegd, want de Veenders mogen trots zijn op hun tennisclub, waarvan de team-geest prima is. De leden van „Avanti" en alle be langstellenden hebben geboeid toe gekeken en het spel met volle aan dacht gevolgd. Allen spraken na af loop vol lof over deze gezellige en sportieve middag. „Wat zij kunnen, kunnen wij ook!" Met dit devies gaan wij proberen de voetsporen te volgen van de Tref fers. Avanti.... steeds voorwaarts! KOUDEKERK Geb.: Johannes C. P., z. v. P. den Braber en C. Wiekart. Qverl.: Maarten de Kooter, 71 j. DE KWAKEL Amsterdamse BoysKDO 10. In deze uiterst spannende en spor tieve wedstrijd heeft KDO de puntjes toch in Amsterdam moeten laten. De thuisclub won de toss en koos met de vrij sterke wind in de rug to spelen. KDO trok van begin af aan ten aanval, maar de afwerking was niet best. Doelpunten schenen dc-ze middag duur te zijn. Het spel ging snel heen en weer met mooie HJLLEGOM KAPELAAN VAN VLIET VIERDE ZIJN KOPEREN PRIESTERFEEST De parochie van St. Joseph heeft het 12j^-jarig priesterfeest van ka pelaan J. v. Vliet Zondag met grote luister gevierd. Om half elf droeg de jubilaris een Plechtige Hoogmis op waarbij hij geassisteerd werd door kapelaan Loerakker als diaken en pater Pa- duanus als subdiaken. Ceremonia- rius was kapelaan Suijker. Om 2.30 kwamen in de' pastorie kerk. en armbestuur hun gelukwen sen aanbieden. Op deze bijeenkomst waarop ook de moeder van de jubi lerende priester aanwezig was, sprak mgr. v. Leeuwen enkele woorden van gelukwens. Namens de parochie werd het woord gevoerd door de heer P. Klaver, die een enveloppe met inhoud overhandigde. Kapelaan van Vliet sprak tenslot te een dankwoord. De feestviering werd besloten met een Plechtig Lof met Te Deum. Lelijke val. Aan de Haarlemmer straat passeerde mej. Braas op het rijwielpad een wielrijder Zij raakte diens pedaal en kwam te vallen. Met •een hersenschudding werd het meis je naar het ziekenhuis vervoerd. Geboren- z. van P. Nieuwenhui- zen en H. M. Boot; z. van P. Winke laar en A. C. van Vliet, z van J. P. Vei'brugge en G. M. van Trigt; d van J. Th. M. Punt en A. C Tromp; d. van C. F, van der Valk en C. M. Walkers. Ondertrouwd: W. Schutte en W. v. d. Hulst; F. G. Meijer en M. A. E. Schoorl. Getrouwd: J. J. de Groot en J. J. Warmerdam. KATWIJK Collecte. De door het Roode Kruis, afdeling Katwijk georganiseer de straatcollecte ten bate van de slach/toffers in Italië bracht te Kat wijk aan den Rijn op 209.en te Katwijk aan Zee 677.48. LEIDSCHENDAM DoMerszoon trok dief van auto Toen dokter H. Reijers gisteravond met zijn gezin per auto thuis kwam, bevond zich in zijn woonhuis een ongenode gast. Deze probeerde bij de binnenkomst van de dokter dadelijk weg te komen en liep de dokter omver. Buitengekomen sprong de in breker achter op een juist met een matig gangetje passerende auto. De zoon van dokter Reijers zette de auto hard lopende achterna, haal de de auto in en trok de dief er af. Geholpen door een zekere v. d. H. en de juist passerende reserve- wachtmeester van de rijkspolitie K., werd de dief o<vermand en nadat as sistentie was gekomen, naar het po litiebureau overgebracht. Bij onder zoek bleek de dief een aantal gouden sieraden van mevr. Reijers in de zak te hebben, terwijl buiten de woning van de dokter een geldkistje met in houd Werd gevonden. De gesnapte inbreker bleek te zijn een zekere 23-jarige A. J. C. uit Den Haag, iemand waarover de politie wel meer vertellen kan. Groot succes voor „Pottebaas". De actie voor het Kath. Thuisfront is in Leidschendam een groot succes geworden. Zondagmorgen werden aan de kerk stemkaarten afgegeven en deze werden 's middags met mu ziek opgehaald. „St. Caecilia" maakte een wande'ing door de gemeente, terwijl de medewerkers van Kath. Thuisfront de ingezetenen aanspoor den hun kaart in te vullen. Het suc ces heeft de verwachtingen verre overtroffen. 736 kaarten werden op gehaald. NOORDWIJRERHOUT Geboren: Geertruida C. Th., d. van J. A. Broekhofde Ridder; An- fconius H. M., z. van H. W. van SaaseKoot; Aldida W. C., d. van C. W. J. v. d. KlugtZwetsloot; Louise S. M., d. van J. C. v. d. KlugfVer combinaties aan beide zijden, maar doelpunten bleven voor rust uit Na de rust een sterker spelend KDO, dat steeds ten aanval trok goed ge steund door de halflinie. De schoten van Voorn, de Jong en Verlaan trof fen echter geen doel. Het succes kwam aan de kant van de Amster dammers. Uit een mooie aanval over links wist de rechtsbinnen te scoren (10). KDO trok nog feller ten aanval, maar de voorwaartsen van KDO konden hun schot niet vinden. De thuisclub kwam er nu zelden meer aan te pas, maar wat KDO ook probeerde het wilde niet lukken en zo eindigde de wedstrijd met 10. Verdere uitslagen. KDO-jun. R.K. DES-jun. 0—4; KDO 2—Aals meer 5 03; R.K. AVIC-Asp.KDO Asp. 11. ZOETERWOUDE Geboren: Leonardus Gerardus Ma ria, z. van L. van Veen en H. H. M. de Koning; Heinrich, z. va nJ. W. de Eisen en M. Miezinsky; Nicolaas Jo hannes Jozef, z. van N. W. J. van Die- men en A. J. C. Paardekooper; Jo hannes Cornelis Cecilia, z. van J. C. J. van der Ploeg en A. J. van der Maat; Maria Johanna Eliza, d. van J. G. van der Helm en J. M. van der Lubbe; Everardus Johannes Adrianus, z. van J. Hoogervorst en C. M. Th. Derksen; Adriana Petronel- la Maria, d. van A. P. Berg en C. M. van der Meer. Gehuwd: S. P. Cink 30 j. en C. M. de Jong 27 j.; W. A. Bos 22 j. en C. M. van Velzen 25 j.; C. J. Onder water 53 j. en J. P. van der Ploeg 45 j.; G. F. Schuurman 32 j. en M. J. Th. de Boer 23 j. Overleden: C Brouwer 76 j., wed. van J. H. Peter. beek; Huberta C. M., d. van H. Bak kerGeerlings; Jeanne M., d. van A. H. van RuitenVevkleij; Petrus N., z. van W. PompeKors Wilhelmus C. M., z. van J. J. AartmanRöve- kamp. Gehuwd: W. H. Oost/dam en E P. Geerlings; H. L. Schoone en A. A de Winter. Overleden: G. M. Conijn 80 jaar, weduwe van N. C. van der Zalm; P. E. Romijn( 33 jaar; F. O. Wilhelm, 63 jaar weduwnaar van Iti; P. M. Ma- zurel 86 jaar, echtgenoot van C. van Herwijnen; J. C. L. Haket, 41 jaar. OEGSTGEEST Geb.: Wilhelmina C.,d. v. C. M. Betcke en W. van Poelgeest; Hen- dricus E., z. v. A. van der Meer en A. P. van Leijden; Aria J., d. v. A. Houwaart en J. van Duijventodé; Arie, z. v. A. Houwbart en J. van Duij venbode. Ondertr.: C. H. van Lavieren, 27 j., en J. B. C. Goldschmeding, 30 j.; Z. van Noort, 37 j., en J. van Eigen, 33 j.; K. S. Eikelenboom, 26 j., te Sassenheim, en A. van Vliet, 24 j. Getr.: R. C. Calderwood en T. A. Eisen; H. G. van Velzen en M. M. L. Lemaire; J. Hartkamp en W. J. Kuij- pers; C. A. Kruijt en C. J. Smit. Overleden: C. Glasbergen, 77 j.; D. C. Dekker, weduwe van W. P. Lagas, 89 j.; P. M de Wit, echtgen. van B. J. Lardé, 77 j.; N. Verbeek, echtgen. van A. Zwanenburg, 66 j.; G. van De ft, echtgen. van J. H. den Haan, 77 j. SASSENHEIM Comité van actie R.K. Harmonie Vrijdagavond hield het actieco mité tot oprichting van een R.K. Harmonie een vergadering in het „Bruine Paard". De voorzitter van dit comité de hr J. Wesseling gaf een uiteenzetting over het doel van dit actie comité. Zoals men weet is kap. Strooband reeds lang bezig gelden in te zame len om tot de oprichting van een R.K. Harmonie te komen. Deze gel den kwamen hoofdzakelijk van mil de geefsters en gevers op verjaarda gen en feestavond] es. Thans echter moeten alle parchianen warm ge maakt worden voor dit mooie doel. Wanneer alle parochianen warm ge maakt worden voor dit mooie doel dan komt het benodigde geld er en dan komt ook de harmonie. Spreker zeide dat deze Harmonie nodig is. Vooral voor ontspanning van de jon gere generatie. Is er in de 'parochie wat aan de hand, dan kan nooit een R.K. Harmonie voor het muzikaal gedeelte zorgen .Verder moeten nu de culturele en opvoedkundige waar de van deze R.K. Harmonie niet on derschatten. Kerk en staat moeten op de jongere generatie kunnen bou wen. Wat doen onze tegenstanders niet om dit doel te bereiken. Kosten noch moeite worden gespaard. Daar tegenover moeten wij katholieken ons best doen om dat te bereiken wat goed en edel is voor het belang van onze eigen jeugd. Spr. spoorde de aanwezigen aan om toch vooral met hart en ziel zich te geven voor de oprichting van een R.K. Harmonie. De parochie is in wijken verdeeld. De week na Sint Nicolaas zal ieder huisgezin worden bezocht. Alle aan wezigen waren het van harte eens met de heer J. Wesseling. Kap. Srooband sprak tot slot nog een enkel woord. Gezien de stukjes welke in Sursum Corda staan van hem kan wel gezegd worden dat dit weer voor elkaar was. Het comité van actie hoopt thans net zo veel op uw medewerking te kunnen rekenen als bij het 1250-ja rig bestaan van Sassenheim als kerk dorp. VOORSCHOTEN Buurtver. Leidseweg Noord. Door de Buurtvereniging Leidse weg Noord werd voor de kinderen een zeer geslaagd St. Nicolaasfeest georganiseerd. £>es middags bracht de Sint een bezoek aan de Vink, waar de kleintjes verzameld waren en de Heilige man met een keur van liedjes verwelkomden. Er werden versnaperingen en cadeautjes uitge- WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHT WEER. Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige en vooral in het Noorden van het land tij delijk harde wind tussen West en Zuidwest. Zacht weer. 5 Dec.: zon op 8.30 en onder 16.31; maan op 13.11 en onder uur. deeld en enkele leuke filmpjes ver toond. Het was een zeer geslaagde middag. Des avonds wès de beurt aan de jeugd van 1116 jaar. De hoofd schotel was de vertoning van de film Dik Trom, dat deze in de smaak viel bewees het gelach ja zelfs gegil bij de daden van de „held". Tot slot werden nog enkele versnaperingen rondgedeeld. WASSENAAR DE BEGROTING 1952. In de openbare vergadering van de Raad, welke gehouden zal worden op Woensdag 5 December a.s. des morgens kwart over negen zullen de begrotingen voor het dienstjaar 1952 worden aangeboden. In de loop van de maand December zullen de begro tingen in het openbaar worden be handeld. Uit het schrijven van B. en W., dat de begrotingen vergezelt blijkt o.m., dat voor het eerst sinds 1946 deze begroting niet s'uitend gemaakt kon worden. Bij een bedrag voor on voorzien van 80.099,moet een bedrag van f 106.000,worden ont trokken aan "de over de na-oorlogse jaren gevormde saldi-reserve op hoofdstuk I van de algemene dienst. Nadat de ontwerp-begrotineen wa ren opgesteld hebben B. en W. ver soberingen en bezuinigingen aange bracht tot een bedrag van f 50.000, Daaruit blijkt, dat de begrotings- posRie van de gemeente Wassenaar met het jaar moeilijker wordt en tot grote voorzichtigheid maant. De winst uit het electriciteitsbedrijf bedrijf wordt voor 1952 geraamd op 100.000,—, dat is f 45.000,minder dan in 1951. De winst van het gas bedrijf wordt evenwel 45.000, hoger geraamd, dan in het thans lo pende jaar, nl. 60.000,Het wa terbedrijf, dat in 1951 een winst boekte van ƒ46.500,zal het vol gend jaar slechts een batig saldo van 17.000,— opleveren. Tegenover een stijging van het totale inkomstenbedrag on de ge wone dienst van f 2.787.227,51 tot ƒ3.143.366,63 (toen. van 356.139,12) staat een stijging van de uitgaven van ƒ2.708.096,03 tot 3.169.316,68 (toeneming van 461.220,65). Vrijwilligers Luchtbescherming krijgen medaille. Met toestem ming van de Minister van Binnen landse Zaken heeft het Hoofdbestuur van de Ned. Ver. voor Luchtbescher ming herinneringsmedailles laten maken, die worden uitgereikt aan de vrijwilligers van de voormalige Luchtbeschermingsdienst. B. en W. stellen de Raad voor een 600-tal van deze medailles aan te kopen en uit te reiken aan de Wassenaarse vrij willigers als blijk van waardering voor het door hen verrichte nuttige werk. Boekhoudmachine. De boek houdmachine, die in '47 ten behoeve van de Centrale Boekhouding van de Gemeente werd aangeschaft, is regelmatig overbelast, waardoor di verse storingen voorkwamen. B. en W. stellen de Raad dan ook voor mede ter voorkoming van uitbrei ding van het personeel een twee de machine aan te schaffen en vra gen daarvoor 'n crediet van 13.375.- Straataanleg ten westen van Dey- lerweg. B. en W. schrijven aan de Raad, dat er een plan is ontworpen voor het maken van een verbindings weg tussen van Zuylen van Nijevelt- straat en Clematislaan en voor het aanleggen van straten ten noord westen van de Deylerweg. Deze stra ten zullen het perceel grond, dat aan de Ned. Herv. Kerkvoogdij is ver kocht en waarop momenteel een wijkcentrum wordt gebouwd, terwijl plannen voor de bouw van een Chr. Nat. School in een vergevorderd sta dium van voorbereiding zijn, inslui ten. De kosten van het aanleggen van de straten worden geraamd op 202.000.die van het aanleggen van gas-, water- en electriciteitslei- dingen op 48.000.en voor het doortrekken van het hoofdriool naar de Stadhoudersweg op f 64 000. Door het aanleggen van de straten zal een oppervlakte van ruim 33.000 vierkante meter grond bouwrijp worden, welke grond zal kunnen woi'den verkocht voor in totaal 585'.358.B. en W. stellen de Raad voor, het voor de straataanleg e.d. benodigde crediet van 314.000. beschikbaar te stellen. De verbeteringen op de Rijksstraat weg, In de vorige Raadsvergade ring ging de Raads reeds in princi pe accoord met het beschikbaar stel len van de nodige bedragen voor het aanbrengen van verbeteringen op de Rijksstraatweg ter hoogte van Den Deyl. Nu zijn aan de Raad toegezon den de precieze begrotingen voor de uit te voeren werken. De kosten van het aanbrengen van een moderne natriumverlichting op dit gedeelte van de Rijksweg bedragen in totaal 37.235.en worden door het Rijk gedragen. De kosten van de door de Gemeentebedrijven te verrichten werkzaamheden worden geraamd op 4.100.voor het overige bedrag worden de werkzaamheden onder hands aanbesteed aan de N.V. Net ten bouw te Amersfoort. Voor rekening van de gemeente komen de kosten, verbonden aan het verleggen van gas-, water- en elec- triciteitsleidingen en van de riole ring. Deze kosten worden geraamd op 52.700.—.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2