K.V.P. bereid Unie met Indonesië op te heffen „Sij het iets vergeet" Prot. Chr. fractie kon voordracht voor gem. secr. niet waarderen De najaarszon gaf millioenen kilo's suiker extra Nieuwe soorten aardbeien op komst Een tweede huurverhoging is onaanvaardbaar £en Meet" JCaite GOLF ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 7 Tweede Kamer De overdracht van Nieuw Guinea is geen basis van besprekingen Nadat de heer ENGELBERTINK (K.V.P.) gistermiddag zijn motie in zake het beleid met betrekking tot de nieuwe IJsselmeerpolders had in getrokken, is de begroting van het Zuiderzeefonds z. h. s. aangenomen. Vervolgens heeft de Tweede Kamer de algemene beraadslaging over de begrotingen van Uniezaken en van Unie-aangelegenheden en Overzeese Rijksdelen voortgezet. Nakaarten heeft geen zin. Naar de mening van de heer DE GRAAF (K.V.P.) heeft het weinig zin na te kaarten over wensen: er is niets nieuws meer aangevoerd. Thans geldt alleen de vraag hoe In donesië zich als souvereine staat ont wikkelt en hoe wij kunnen bijdra gen tot een zo goed mogelijke ver houding tussen Nederland en Indo nesië. Nederland mag eisen, dat ge sloten overeenkomsten worden nage leefd. Spr. constateerde, dat het ge zag der centrale regering in Indone sië aan kracht wint. Dc hoop, dat de unie verhouding juist beleefd zou worden, is niet in vervulling gegaan. Sprekers fractie is bereid tot opheffing der unie over te gaan als vooraf vast staat wat er voor in de plaats komt en dat zij ver vangen wordt door een acceptable vorm van georganiseerde samenwer king. De heer Dc Kadt gaat t>e ver als hij de ontwikkeling der verhou ding eenzijdig bij Indonesië laat mar keren, aldus spreker. De heer De Graaf zeide nog steeds tc verlangen naar een eigensoortige band met Indonesië, anders dan bij buitenlandse betrekkingen pleegt te bestaan. Indonesië beschouwt Nieuw- Guinea en de Unie als twee zeer ver weven kwesties. Het heeft geen zin besprekingen te beginnen als Indo nesië op de conferentie Nieuw-Gui- nea tegelijk met de kwestie der Unie verhouding wil behandelen. Spreker is van mening, dat overdracht niet de basis van besprekingen kan zijn. De regering moet voorshands open staan voor overleg. De heer VONK (V.V.D.) was van oordeel, dat de regering te veel treu zelt in plaats van de moeilijkheden tegemoet te treden. Hij klaagde over gebrek aan initiatief. Sterke actieve Nederlandse beleidslijnen zijn z.i. nodig ter bevordering van een goede verhouding met Indonesië. De heer ZANDT (S.G.) betoogde, dat gehandhaafd moet worden het standpunt, dat Nieuw-Guinea tot Ne derland behoort. Hij maakte bezwaar tegen marchanderen. Indonesiërs waren diep getroffen. De heer WELTER (K.N.P.) be toogde, dat het kabinet, dat de Unie verdedigde in wezen hetzelfde is als het huidige, dat deze Unie met onver schilligheid behandelt. Spr. was van oordeel, dat Nederland beter duide lijk had moeten maken, dat de sou- vereiniteit over Nieuw-Guinea ge handhaafd diende te worden. Onze nea is niet oprecht geweest, zo zeide hij; dat heeft de Indonesiërs diep ge troffen. De heer STUFKENS (Arb.) vroeg houding ten aanzien van Nieuw-Gui- bijzonder de aandacht voor het vraag stuk van de personele bijstand aan Indonesië. Verkapte kolonisatie! De heer DE GROOT (C.P.N.) zei de, dat de communisten gelyk bleken te hebben toen ze de Unie als een verkapte vorm van koloniaal bewind hebben gekarakteriseerd. Opmerkend, dat Indonesië wordt geïntimideerd, zeide hij, dat daar meer concentratie kampen zijn dan ziekenhuizen en scholen. Het regiem wordt met be hulp der Nederlandse marine in stand gehouden. Z.i. wordt het tijd, dat Ne derland zich uit Nieuw-Guinea te rugtrekt. Hij zeide verder o.a. dat de Indonesische regering poogt Nieuw-Guinea aan Amerika te ver kopen, hetgeen hij niet wenst. Hij drong erop aan het gebied aan Indo nesië over te dragen. De verdere behandeling van deze begrotingen werd uitgesteld tot in Minister Stikker niet tevreden „Wij gaan een critleke tijd tegemoet" De besprekingen van de Atlan tische raad te Rome zijn naar mijn mening te vroeg gehouden en boven dien is een congres van vijfhonderd mensen niet geschikt om eens rustig met elkaar de problemen die tal van zeer moeilijke kanten hebben, te be spreken. De volgende bijeenkomst, die op 2 Februari te Lissabon is be paald, zal meer concrete resultaten moeten opleveren. Naar mijn per soonlijke opinie gaan wij een kri- tiek» tijd tegemoet. Dat is, kort samengevat, het oor- de loop der volgende week. Vervolgens heeft de Kamer een begin gemaakt met de algemene be raadslagingen over de begroting van het departement van Financiën. De heer RITMEESTER (V.V.D.) betoogde, dat de dividend-stop geen landsbelang is en dat de belasting op de speculatiewinst moet worden af geschaft. Hij wilde verder heffing van omzetbelasting aan de bron. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) vond, dat het verloop der oorlogs schaderegering teleurstellend is ge weest. Wegens de vertraging krijgt men bovendien door de waardever mindering van het geld steeds min der. De heer HOFSTRA (Arb.) was van oordeel, dat de regering met kracht moet streven naar een tehpo- risering van de oorlogsschadeuitke ringen. Te zeven uur is de vergadering ge sloten. De kinderbijslagen In opdracht van minister Joekes zal de Sociaal Economische Raad aan de Regering advies uitbrengen over de vraag of verdere progressie in de kinderbijslagen is gewenst en tevens over de kwestie of er wettelijke maatregelen voor de grote gezinnen moeten worden genomen en zo ja, welke. In het dagblad Die Vaderland van 24 October j.L dat in Johannesburg verschijnt, wordt Prinses Wilhel- mina aLs voorbeeld van beleefdheid gesteld naar aanleiding van een kleine gebeurtenis onlangs tijdens haar vacantie in Devon: „Terwyl ek met Nederland besig is. Een ding wat my altyd van die Nederlanders getref het, is hulle be leefdheid. Daarin stel die vrou wat elkeen van hulle aanbid oud-ko ningin Wilhelmina steeds die voorbeeld. Sy het onlangs in Devon (Engeland) 'n week vakansie gehou. Sy het die hoteleigenaar en sy vrou totziens toegeroep. Toe was daar 'n pouse. Sy het iets vergeet. Sy het nie die kelner gegroet nie. VROUWELIJKE OFFICIEREN BIJ DE RIJKSPOLITIE. Minister Mulderije deelt in de Justitie-begroting mede, dat het in zijn voornemen ligt in de loop van 1952 over te gaan tot verdere aan stelling van vrouwelijke officieren bij het korps rijkspolitie, die op het gebied van de kinderpolitie werk zaam zullen zijn. DE BIJDRAGE AAN ZIEKEN FONDSEN. Het is de bedoeling van minister i Joekes om de rijksbijdrage aan de fractie met de R.K. fractie inzake ziekenfondsen in het tekort over het benoemen van een R.K. als ge- ,1950 op de vrijwillige verzekering I meente-secretaris meeging Zou wat met vijf millioen te verhogen. j gebeurde nu een fout zijn? De ziekenfondsen zullen zelf moe- *-'e heer Van Waveren (C.H.) wil ten voorzien in het eventueel nog voor de secretans uren vaststellen, Gemeenteraad Hillegom De raad van Hillegom kwam gis teravond in openbare vergadering bijeen voor de benoeming van een gem-secr. in de vacature van wijlen mr. J. H. Peek. De heer J. O. Vermeer (A.R.) zei de namens de prot. chr. fractie, te leurgesteld te zijn over de voordracht. Niet opzichtens de persoon van de heer Punt, doch door de samenstel ling van de voordracht, waardoor een onevenredige invloed wordt toege kend aan de R.K. raadsfractie. Het bestaande evenwicht werd het eerst verbroken, toen er een R.K. als ge meente-ontvanger kwam. B. en W. hadden nu de gelegenheid de zaak in orde te maken en waar de prot. chr. fractie op een na de grootste is in de raad kunnen haar leden aan de benoeming van no. 1 der voordracht niet medewerken. De voorz. achtte het bezwaar niet onredelijk en was bereid aan een evenredige bezetting van de functies mede te werken; spr. ontkende ech ter, dat er hier sprake zou zijn van een stelselmatige overheersing van een groep. Wethouder Fijma (P. v. d. A.) merkte op, dat indertijd de prot. chr. nister in de memorie van antwoord op de begroting van sociale zaken, maar het laat zich aanzien, dat met deze extra bijdrage van vijf millioen het tekort vrijwel geheel zal zijn ge dekt. De bietencampagne verloopt goed. Bij het begin van de campange lag het suikergehalte van de bieten zeer laag en men verwachtte, vooral door deel van mr. D. U. Stikker, de minis- het vroege optreden van de verge- w® Kni^n-anrico ^niron Hi a iingSziekte. niet veel succes. rr^or van buiten'andse zaken, gisteravond op Schiphol uit Rome is teruggekeerd. Minister Stikker noemde het plan- Pleven voor een Europees leger, dat de Fransen te Rome hebben verde digd, ,,te weinig realistisch". Het zou in de diverse landen op zoveel con -jPHL.-PHi Toen kwam de maand October en bracht ons mooi weer en daarmede een on verwachte stijging van het suikerge halte. In één maand tljds steeg het gemiddeld over Nederland met één procent en wel van 15,7% tot 16.7%. Dit betekent over de totale productie stitutionele bezwaren stuiten, dat in van 2500 millioen kg bieten over ge- de komende twee a drie jaar langs deze weg toch geen resultaten kun nen worden geboekt. De minister ontkende pertinent, dat Nederland een negatief standpunt inneemt. heel ons land millioenen kilo's extra suiker. In landbouwkringen schat men de ze meerdere opbrengst op 16 millioen kg suiker. Dit bericht is in boeren- Na de rode spruitjes verschijnen in de toekomst ook nieuwe aard beien, frambozen en bessen op de Nederlandse markt, die aanzienlijk forser en ook smakelijker zijn dan de producten van eigen bodem. Uit Amerika zullen n.l. niéuwe rassen worden geïmporteerd, waar- MINISTER IN 'T VELD Do regering heeft tot nn toe geen mogelijkheid gezien tot het invoeren van een tweede huurverhoging over te gaan, zegt de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting in zijn Memorie van Antwoord. De door vele leden voorgestelde oplos sing van het huurvraagstuk nieu we huurverhogingen acht de mi nister onaanvaardbaar, daar deze een loonsverhoging van zulk een cmvang met zich mede zou moeten brengen, dat het bestaande loon- en prijspeil met cén slag volkomen zou worden verstoord. Zou de huur der vooroorlogse wo ningen in doorsnee dienen te wor den opgetrokken tot ongeveer 250 procent van het peil van voor 1940, de huren voor de nieuwe woningen, na 1940 gebouwd, zouden dan die nen te worden opgevoerd tot een iets hoger peil. Het bedrag, dat op deze wijze door de huurders geza menlijk aan huur meer zou moeten worden opgebracht, schat de minis ter op rond 900 millioen. Het aantal tot nu toe in dit jaar gereed gekomen woningen vertoont een buitengewoon gunstig beeld. Ge durende de eerste negen maanden van het lopende jaar zijn reeds 42.031 woningen aan de woningvoorraad toegevoegd, waarbij er dan nog geen rekening mee is gehouden, dat hier onder 3356 duplexwoningen zijn. 0, KOM ER EENS K'JKEN.- (Gfldomztften In Nov-0et.) door dit „kleine fruit" belangrijk groter zal worden. Vooral de aardbeienteelt heeft in de V.S. een hoge vlucht genomen. De Amerikaanse aardbei is behalve veel forser, ook veel minder vatbaar voor allerlei ziekten. Bijzonder enthousiast is men over de Amerikaanse blauwe bes, een soort veredelde bosbes, die ook in Nederland kan gedijen. Deze nieuwtjes zijn afkomstig van ir. Gerritsen rijkstuinbouwconsu- lent in Geldermalsen, die een stu diereis van 3 maanden naar de V.S. maakte. Alkmaar treedt op teaen Sinterklaas Gistermorgen veroordeelde de kantonrechter te Alkmaar de direc teur van een groot winkelbedrijf, de heer W. B., conform de eis tot zes gulden boete of drie dagen hechte nis. Dit wegens het overtreden van een onlangs door de gemeenteraad van Alkmaar vastgestelde politie verordening, waarbij het zonder vergunning van burgemester en wet houders verboden is zich in het openbaar of in voor het publiek toe gankelijke ruimten geheel of ge deeltelijk als Sinterklaas vermomd op te houden. Deze verordening was door het gemeentebestuur uitgevaardigd, om dat er tussen de verschillende win kelbedrijven in Alkmaar een onder linge strijd was ontstaan, waarbij het er om ging wie vóór 5 Decem ber het eerst en na 5 Dec. het langst Sinterklaas in zijn bedrijf liet reci piëren. De heer W. gaat in hoger •beroep. Te Delft, zijn geboorteplaats, heeft de voordrachtskunstenaar Henk Schaer gisteravond In de Stadsdoe- len zijn zilveren jubileum gevierd, waarbij hem een hartelijke huldi ging ten deel viel. Ter gelegenheid van dit jubileum gaf Schaer in Delft de première van zijn nieuwe voor dracht „Journaal", bestaande uit mo derne poëzie en proza. Na afloop van deze voordracht had de huldi ging plaats. Schaer werd toegespro ken door de letterkundige Dirk Cos- ter, de criticus A. van Domburg, no taris dr. Fh. B. Libourel, burge meester mr. G. E. van Walsum, die een krans namens het gemeentebe stuur overhandigde en de wethou der van Onderwijs, A. C. M. Sip- man, die de jubilaris namens het huldigingscomité een enveloone met inhoud ter hand stelde. kringen het gesprek van de dag gezien uitbetaling plaats heeft het gehalte. 50.000 EMIGRANTEN NAAR VER. STATEN ,De Nederlandse delegatie heeft de Amerikanen er van kunnen overtui gen. dat de door hen in hun voorstel genoemde suppletoire emigratie in 1952 van 6000 Nederlanders aan een te laee kant is en dit cijfer zeker op 15.000 vastgesteld kan worden. Het is namelijk reeds zo goed als zeker, dat het aantal Nederlandse emigran ten, dat dit jaar in totaal 35.000 zal bedragen, in 1952 tot 50.000 zal stij gen", zei mr B. W. Haveman, de lei der de Nederlandse afvaardiging bij de internationale emigratieconferen- tie'. in Brussel. Onder de tram Twee doden in Rotterdam Op wel zeer tragische wijze zijn Vrijdagmiddag omstreeks vier uur de 74-jarige F. M. Haak uit de Oude Raadhuislaan en een 5-jarig meisje M. J. P. Borghouts van de Prinses Margrietlaan op de Straatweg te voormalig Hillegersberg om het le ven gekomen. Het meisje heeft vermoedelijk meldt het N. v. d. D. de oude man gevraagd haar behulpzaam te zijn bij het oversteken van de drukke verkeersweg en daarbij zijn beiden door een tram, komende uit de rich- moet zijn. De voorz. merkte or, dat deze func tionaris geen taak heeft, waarbij van z.g. diensturen sprake kan zijn; de heer Van Waveren moet zich daar buiten houden. De heer Van Lierop (R.K. onaf hankelijk) achtte deze voordracht de juiste oplossing; no. 1 van de voor dracht is een alleszins bekwaam amb tenaar en spr. was het volkomen eens, dat deze de voorkeur verdient. Nadat de heer Vermeer nog gere pliceerd had en er een kleine scher mutseling v/as ontstaan tussen hem en weth. Fijma, werd tot stemming overgegaan. De uitslag was: tien stemmen op de heer Punt en vijf blanco; de heer Punt is dus geko zen. De gekozene werd daarna in de raadzaal geroepen. De voorz. deelde hem de uitslag der stemming mede en vroeg, of hij bereid was, de voor geschreven eden af te leggen. De heer Punt legde de beide eden af, waarna de voorz. hem feliciteerde. Hierna werd de agenda afgewerkt. Bij de gevraagde ontheffing in punt 5 bevreemdde de gang van za ken de heer Vermeer (A.R.). De voorz. lichtte de gang van zaken toe. De heer Van Lierop (R.K. onafh.) hoopte, dat we bij de nieuwe fabrie ken niet de toestand voor de omwo nenden zullen krijgen als bij het be drijf der Fa. Kager aan de Wilhelmi- nalaan. Besloten werd aan de heren A. C. en Joh. Seijsener 1014 vierk. M. bouwgrond te verkopen voor 11.000, waarop 2 woonhuizen met bovenwo ning en garages zullen worden ge bouwd. Er werd 3000 gevoteerd voor herstel van de brug in de Hyacin- thenlaan. Voor uitbreiding Prise d'eau werd ƒ68.000 crediet verleend. De heer Van Lierop hoopte, dat we er daarmee af zijn. hetgeen de voorz. niet kon garanderen. Aan het bestuur der Julianaschool werd medewerking verleend voor het aanschaffen van leermiddelen. Ver der werd de schoolgeldregeling voor de Avondnijverheidsschool herzien in verband met onvermogende of min- dervermogende leerlingen (ouders). De gemeentebegroting en de rekenin gen (begrotingen) der bedrijven wer- ting Hillegersberg, gegrepen en onder den aangeboden en in de Comm. tot de baanschuiver geraakt. De tram nazien daarvan benoemd de h.er^n moest worden opgevijzeld. Toen dit j Keijzer, Galjaard en Stokman, die de gebeurd was, heeft men eerst het benoeming aannamen, In de gemeenteraadszitting van gis teravond werd tot opvolger van wij len mr. J. II. Peek tot secretaris der gemeente benoemd, de heer J. Th. M. Punt, hoofdcommies-chef ter se cretarie der gemeente. Jan Theodoor Marie Punt werd op 3 Febr. 1913 te Bergen (N.-H.) ge boren, waar zijn vader gemeente-ont vanger was. Na de lagere school te hebben doorlopen, studeerde de heer Punt aan de R.-Kath. H. B. S. te Alk maar. Vervolgens behaalde hij de diploma's boekhouden (Mercu- rius en Ver. van Leraren), gemeen te-administratie I, gemeentelijke ar chiefdienst en akte Staatsinrichting M.O. Op 5 Sept. 1933 kwam hij bij de gemeentelijke administratie in z'n geboorteplaats en doorliep er di verse afdelingen, totdat hij hoofd werd van Sociale Zaken. Daar de heer Punt deze functie eenzijdig vond, solliciteerde hij naar Hillegom, waar hij op 5 Dec. 1938 bij de administratie kwam en opklom tot zijn tegenwoordige functie. Hij werd ook wnd. secretaris en deze functie bekleede hij in de practijk na het overlijden van mr. J. H. Peek. De nienwe gemeentesecretaris is een zeer ijverig ambtenaar, een pret tige collega voor het personeel der secretarie en een vriendelijk mens voor ieder, die bij hem komt om raad of hulp. De .nieuwbenoemde is gehuwd en vader van 4 kinderen. Moge hij onder Gods zegen lange jaren arbeiden voor het waarachtig belang onzer ge meente, voor welke hij na een ver blijf van bijna 13 jaar geen vreem de is. meisje, dat er het ergst aan toe was, naar het ziekenhuis aan de Bergweg gebracht. Bij aankomst aldaar bleek het reeds te zijn overleden. Later is ook de oude man in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis ge bracht. Daar bezweek hij in de loop van de avond aan zijn verwondingen. o Goedgekeurd werd" dat°er 2 vaste leningen werden gesloten van resp. 70.000 en 85.000, zodat de woningbouw weer voortgang kan vinden. Revolver en masker bij zich Door de rijkspolitie is te Cadier en Keer (nabij Maastricht) de 49-jarige kwam Vrijdagmiddag in vergadering Gemeenteraad Noordwijkerhout Burgerlening in voorbereiding De raad van Noordwijkerhout chauffeur S. uit Maastricht aange houden. Deze was voornemens een overval te plegen op de houdster van een postkantoor. S. had in zijn buitenzak een geladen browning, die op scherp was gesteld, benevens een masker. Hij had de situatie ter plaat se reeds eerder opgenomen. Bij zijn verhoor bleek verder dat S. reeds eerder een overval had wil len plegen op de Boerenleenbank te Bunde, maar dit was op het laatste moment niet doorgegaan omdat een man de bank binnenkwam. S. heeft zich toen met spoed verwijderd. Nogmaals: bijeen. Afwezig waren de raadsle den Out en van der Ploeg. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Afd. Z.H. van de Vereniging van Ned. Gemeenten houdende verzoek y cent per inwo ner beschikbaar te stellen voor bij drage in een cadeau voor het nieuwe gebouw van de Vereniging in de Pa- leisstraat te 's-Gravenhage. Met alg. Gisteren publiceerden wij een berichtje over een invalide vrouwtje uit Rotterdam dat door een als heer gekleed individu op slinkse wijze van haar pensioen tje beroofd was. Een onzer abon- rié's wilde het vrouwtje, dat tot eind December zonder geld zit, helpen en stuurde ons onder het motto: „Vele kleintjes3 gulden. Wij danken deze lezer of lezeres hartelijk en hebben het bedrag doorgestuurd. BINNENLAND. Het post wissel verkeer met Hon garije zal met ingang van 1 Decem ber wederom in beide richtingen worden hervat. Onderworpen aan dezelfde beperkende bepalingen als al het postwisselverkeer met het buitenland, is het maximum bedrag vastgesteld op honderd gulden. De algehele restauratie van het koninklijk paleis Huis ten Bosch in Den Haag is door de Rijksgebouwen dienst opgedragen aan de aanne mersfirma D. Huurman Jr. NV. te Delft. (Advertentie) stemmen werd besloten het verzoek in te willigen. Het bedrag zal op de begroting 1952 worden uitgetrok ken. Met alg. stemmen werd voorts be sloten het personeel in dienst van de gemeente een tegemoetkoming over 1952 te verstrekken in de genees kundige verzorging tot een maximum bedrag van ƒ50. Voor het jaar 1952 werden be noemd in de commissie van advies woonruimtewet de heren: P. A. Dui venvoorden, C. A. van Paridon, P. v .d. Sleet, J. R. Zonneveld. Tot plaatsvervanger van de heer van Pa ridon werd gekozen de heer C. Ho- gervorst. Besloten werd vervolgens met de Boerenleenbank in 1952 een reke ning-courant-overeenkomst te slui ten. Eveneens werd besloten met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeen ten een overeenkomst aan te gaan voor een rekening-courant in Jan. en Februari 1952. Op voorstel van B. en W. werd be sloten tot aankoop van enige perce len bermen langs de Delfweg, welke nodig zijn voor de verbreding van deze weg. Mierna werd vastgesteld het be drag, bedoelde in het 5e lid van arti kel 101 der L.O.-wet voor het jaar 1952. Voor de lagere scholen wordt een bedrag geraamd van 26.per leer ling en voor de VGLO-scholen 31 per leerling. De raad besloot eveneens aan J. den Boer en N. v. d. Klauw een te gemoetkoming te geven in de kos ten van vervoer van een hunner kin deren naar een mulo-school in een andere gemeente. Op voorstel van B en W. werd be sloten in eigendom, beheer en onder houd over te nemen dat gedeelte van de Viaductweg dat door de pro vincie Z.-Holland is aangelegd. Van de heer H. Buschman werd vervolgens overgenomen een strook je grond gelegen langs zijn woon huis aan de Schoolstraat. Dit strook je grond heeft de gemeente nodig voor toegang tot het te stichten hof je tussen Dorpsringweg en School straat. Bij de rondvraag vroeg het lid Janssen of het niet mogelijk is ook in Noordwijkerhout te komen tot een z.g. „burgerzinlening" voor de bouw van woningwetwoningen. De voorz. antwoordde hierop, dat B. en W. druk bezig zijn tot een der gelijke lening te komen. Zeer ver moedelijk zal deze lening via de Bank van Nederlandse gemeenten tot stand komen en dan zal het zowel een obligatie- als een premielening worden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8