Leiden en omgeving met 3.470 stemmen voor K.R.O. ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Van het verkiezingsfront OP WIM JANSEN 2754 Woensdagmiddag hebben wij niets anders gedaan, dan buiginkjes gemaakt voor de actieve strijders van onze Partij en hun meegebrachte stemmen In een grote tas bracht de heer Aad van Leeuwen uit Zoeterwoude one ée 567 stemmen, door de N.K.J.B. bijeengebracht, en nog maat- nauwelijks wes hij vertrokken of de U.L.O.-school uit Alphen aan den Rijn bracht 284 stem. men. „Dit is nog niet alles", werd er bij gezegd en de volgende dagen kwa men nog 24 stemmen binnen. De heer Bert Otto uit Rijpwetering bracht 142 stemmen en vertelde, dat de Rippers veel meer stemmen uitgebracht hadden, maar dat de meeste al op het Thuisfront in Den Haag waren. Een zelfde verhaal hoorden we van Voorhout, waar de heer -Sam van Schoten Tinus v. d. Starren en Krelis Zwetsloot, in samenwerking met Thuisfront en Jeugdbeweging 256 stemmen (waarvan 159 op Wim) verzameld hadden. Maar tussen deze bedrijven door, hadden we bezoek gehad van de heer De Haas uit Noord wij kerhout. Deze kwam als afgevaardigde van de St. Bavo- Stichting, Noordwijkerhout. Verplegers en patiënten hadden daar tijdens een intensieve actie HONDERD GULDEN bij elkaar weten te brengen. De heer De Haas vertelde ons van deze actie. Iedereen had meegedaan, soms met een kwartje, soms met een dubbeltje en zelfs met een stuiver. Hulde St. Bavo-Stichting, wij zijn er van overtuigd, dat pater Croonenburg, de directeur van het Kath. Thuisfront, met de zo spontaan gegeven stuiver meer verrast is geworden, dan met menig groter bedrag. Woensdagavond togen wij Hoofdkwartier-waarts, om een gedeelte van de buit vast in veiligheid te brengen. Wat is het toch prettig om ergens geld te brengen! We werden met een buiging ontvangen, verdwenen even later in de kussens van de mooiste stoel, die er te vinden was en een charmante jongedame, die tot dan toe ijverig geteld had, liet haar stapeltje in de steek, om ergens een kop koffie voor ons vandaan te goochelen. Ondertussen ging de activiteit in die grote kamer, die geheel bezaaid lag met stembiljet ten, onverminderd voort. Na een kwartier was men door een indrukwek kende stapel heengekomen en bleek het aantal van 199.387 stemmen te zijn bereikt. Nu durven wij niet beweren, dat we „rekenwonderen' zijn, maar na enige ogenblikken drong het toch tot ons door, dat met de ruim ander half duizend stemmen, die wij in onze tas hadden, de twee-honderd-duizend stemmen overschreden werden. Nu begon een zenuwachtige tellerij. We be gonnen (heel eerlijk) van bovenaf en de 613de stem, die wij op tafel depo neerden, was uitgebracht doorde heer Jac. J. Paardekooper uit Zoeterwoude. Nadat met de vereiste plechtigheid de stem bij de stapel getelde gedeponeerd was, gaf het Thuisfront ons een boek, dat aan de heer Paardekooper ge stuurd moest worden, als aandenken. De volgende morgen waren wij nauwelijks op de redactie gearriveerd, of weer begonnen de stemmen binnen te stromen en het resultaat was, dat wij tegen het vallen van de avond een aantal bijeen hadden, dat tegen de 2500 stemmen liep. De directie van „De Leidse Courant'' rondde dit getal af tot 2500. De gehele Vrijdag bleef het onrustig: Sassenheim kwam met een aanvullend aantal stemmen van 173, de voortrekkersstam „St. Paulus" uit Leiden voegde aan hom 107 stemmen nog 14 toe, de U.L.O.-school uit Alphen aan den Rijn vermeerderde hun inzending met 12 stemmen en tot slot kwam het gigantische aantal van 210 stemmen uit Noorden. Meerburg leverde een aanvullend aantal van 24 stemmen in, en in het St. Elisabeth- Ziekenhuis te Leiden weiden door Eerw. Zusters, doktoren, verpleegsters en patiënten 114 stemmen bij elkaar gebracht. Het uiteindelijk resultaat is, dat Zondag as. 3055 stemmen zullen worden aangeboden, waarvan 2394 op de lijst van Wim Jansen. Maar verder zal er a.s. Zondag nog een andere vertegenwoordiging uit Leiden voor de radio verschijnen. De scholenactie, georganiseerd' door het Thuisfront van de Petrusparochie te Leiden heeft het aantal van 415 stem men opgebracht, waarvan 360 op Wim Jansen. Deze zullen voor de K.R.O. aangeboden worden door Albert van Dijk, van der Waalsstraat 16 uit Lei den, leerling van de Don Bosco-school aan de Franchimontlaan, welke school de meeste stemmen wist te verzamelen. Donderdagmiddag vonden wij tussen de stemmen nog iets anders op ons bureau. Een compleet televisie-toestel, waarop wij (zonder dure vergunning en extra belasting) de gehele verkiezingsstrijd in beeld zagen verschijnen. Dit kunstproduct is vervaardigd door mej. Gré v. d. Ham uit Noordwijk en als surprise aangeboden aan Evert Castelein op een Sint Nicolaas-avond. Het officiële bericht van Kath. Thuisfront, dat Wim Jansen de leiding had en met iedere postbestelling meer uitliep, was voor ons geen verras sing, maar wel een verrassing was het, dat de (weerbarstige) vrouw Merie onderaan hangt te bengelen. Wij zien met spanning uit naar Dinsdagavond, als om half tien de trekking in Hilversum via de radio wordt uitgezonden. Nu de vraag, welke lijst zal winnen, geen vraag meer is, zijn wij benieuwd, of een van de leden van de Partij voor Blijheid'en Romantiek uit Leiden of Omstreken een van de kapitale Sint Nicolaas-presentjes in zijn klompje zal vinden. Voor degenen, die zich nog buiten onze gelederen ophouden, heb ben wij slechts een advies: Tot Dinsdagmiddag vijf voor één kunt U nog toetreden tot onze Partij. Wanneer U zorgt, dat voor die tijd Uw stem in Den Haag is (tot Maandagavond 5 uur op de redactie van De Leidse Cou rant), dan loot U nog mee, naar de zeven, vijf, vier, drie, twee en een dui zend gulden, die de leden van de Partij voor Blijheid en Romantiek zal be lonen voor hun trouw, de laatste maanden betoond, aan de Partij, die vanaf het begin van deze strijd onverslaanbaar was, de Partij, die hoop geeft aan verloofde paren, die niet-verloofden de hoop geeft, die verloofde paartjes reeds hebben, de Partij, die open staat voor een ieder die Blijheid en Ro mantiek liefheeft, de Partij van Wlim Jansen, van Twee maal Een is Een, de Partij met de leuze: WILT U DE BESTE HUWELIJKSKANSEN????? BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN!! KRONUS. Richard Tucker, beroemd tenor van de Metropolitan Opera in New York, zingt de eerste stem in het familie-orkestje. Het schijnt dat zijn zoons de muzikaliteit van hun vader geërfd hebben. Van links naar rechts: de elf jarige David geeft het rhythme aan, Barry (13 jaar) achter de piano en de zesjarige Henry die al op de ukelelc kan tokkelen. Vader Tucker zingt erbij. PREEK ZONDER WOORDEN DOVENSTAANDE plaat- is een onderdeel van dc reusachtige schildering, welke Michel Angelo tussen de jaren 15341541 heeft aan gebracht op de altaarwand van de Sixtijnse kapel. Deze kapel, waarin o.a. de paus keuze wordt gehouden, ligt ter zijde van de St. Pieter, geheel ingekapseld tussen het Vaticaans paleis. Van buiten ziet de kapel eruit als een hoge grijze schuur, maar van bftnen bevat zij enige van de be roemdste kunstwerken, door mensen hand gewrocht. Michel Angelo Buonaroïti kort weg bekend als Michel Angelo be schilderde het gewelf en de achter wand, in opdracht achtereenvolgens van de pausen Julius II, Leo X, Cle mens VII en Paulus UI. In grote lijnen bestrijkt het gewelf de geschiedenis der schepping en van de eerste mensen; de achterwand wordt geheel ingenomen door het Laatste Oordeel, waaraan het detail, hier afgedrukt, is ontleend. Het geeft de wanhoop weer van een der ver doemden, als hij de Mensenzoon ziet komen op de wolken.des hemels „met grote macht en majesteit". Het is een preek zonder woorden bij het Evangelie, dat morgen wordt voor gelezen bij de opening van het Ker kelijk Jaar. rviT kerkelijk jaar sluit en opent met dezelfde dramatische ge beurtenis, de ondergang van de we reld, de vorige Zondag volgens het verhaal van Mattheus, déze Zondag volgens Lucas. Het is wel zeer passend, dat het jaar, na de viering van Allerheiligen en Allerzielen, ermee sluit. Maar waarom opent het met het ontzaglijk vuurwerk der wereldver woesting? De Advent is zo 'n genoeg lijke tijd van winterse voorbereiding op het nederig stalletje van Kerst mis, te midden van kransjes, schaap jes en glanzend engelenhaar! In vele huizen wordt de Adventskrans op gehangen. ter verwelkoming van het heilig feest. Dat is alles lief en aardig, maar het is niet de stijl van de Kerk, die bij HYPOTHEKEN en Yoor alle audere zaken op het gebied van on- roerendo goederen Bouw-sn Makelaarsbedrijf v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telet. 20513 (Advertentie). £lEFDE'S Zegepraal Bomaji van A. Hruschka Nadruk verboden 56) Mijnheer Trebitsch, u moet toch begrijpen, hoe pijnlijk het voor mij geweest zou zijn, na ons laatste on derhoud nog in uw familiekring te verschijnen. Neen daar begrijp ik helemaal niets van. We zijn toch niet in on enigheid van elkaar afgegaan, afge zien van het feit dat u mij op het laatste ogenblik trots als een Span jaard, uw ontslag voor de voeten smeet. En daarover, mijn beste Hol der, heb ik met u nog een woordje te wisselen. Kurt zat onbewegelijk en keek somber voor zich uit. Hij begreep niet waarom Trebitsch hem nog de het eerste Adventskaarsje schijn baar zeer te onpas gaat spreken ever een mensheid die „verdroogt van angst". INDIEN men de oplossing dezer ogenschijnlijke tegenstrijdigheid niet kent, dan ter toelichting dit: „De geboorte van Bethlehem on danks alle mooie liederen een zielig en deerniswekkend toneel was de eerste komst van God in menselijke gedaante. Maar de Christenheid leeft van het begin af in spanning op de twééde komst, in'heerlijkheid bij de voleinding der tijden. Vandaar dat het woord „Advent", „komst" ook gebezigd wordt in de Kerstnacht: „verwachtend adventum foltering van dat onderhoud deed on dergaan. Hij had toch zijn ontslag genomen en moest inzien, dat het nutteloos was, nog daarover te pra ten. Wat Trebitsch betreft, deze trok dapper aan zijn sigaar en maakte zijns ondanks, nerveuze bewegingen. Doch na een korte pauze hernam hij op vaste toon: Om maar ronduit te spreken. Holder, uw ontslag komt me hele maal niet te pas. Hoe langer ik over de zaak nadenk, des te sterker wordt mijn overtuiging, dat Krannebitten u niet kan missen. U hebt het zaakje op een prachtige hoogte gebracht en niet één opvolger zou in staat zijn om het op diezelfde hoogte te houden Van verdere ontwikkeling wil ik zelfs niet spreken. Dat is een vergissing, mijnheer Trebitsch. Er zijn genoeg andere in specteurs, die even goed als ik voor hun taak berekend zijn.. Maar ik wil u niet verliezen, Holder, ook om persoonlijke redenen want ik heb u leren hoogachten en gevoel warme sympathie voor u. En Gepubliceerd met medewerking van het Prentenkabinet der Rijks-Universiteit te Leiden) gloriae, de komst in glorie van onze grote God en Verlosser". De ondergang van de wereld is voor de Christenheid de voltooiing der verlossing, het open zwaaien van de deuren naar een nieuwe volmaakt gelukkige méhsheid. Het detail van Michel Angelo's schilderij is niet het meest geschikte om die vreugde te beseffen! De man zal het er wel naar hebben gemaakt. De schilderij houdt in ieder geval de waarschuwing in het Kerstfeest niet zo erg zoetsappig te vieren en het, de volwassenen ten minste, af te stemrr.'en op de Adven- tus gloriae, de Wederkomst in luis- dan.. mijn kleine Ruth., sinds zij weet, dat u weg wilt, loopt ze rond als een schim, met beschreid gezicht Zij is niet meer de oude, opgeruimde Ruth, die ik bij mijn aankomst hier gevonden heb.. Hij keek Holder vol verwachting aan, maar de jonge man was zeer bleek geworden en keek treurig ten gronde. Nu speelde Trebitsch zijn laatste troef uit. Wij wilden met Ruth naar de Noordkaap, om haar op andere ge dachten te brengen maar zij wil niet. Weet u wat zij zich in het hoofd heeft gehaald? Zij wil een betrek king zoeken op een of ander land goed in een bedrijf. Zij mijn dochter! Wat zegt u daarvan? Kurt Holder zei niets. Trebitsch werd ongeduldig. Lieve hemel, kerel, blijf toch niet roerloos als een steenbok. Je wi'.t me dus niet verstaan? Het meisje kan niet leven zonder je.... Zij zal het leren mijnheer de handelsraad, zoals ik moet leren zonder haar te leven Onwaardige. Prof. Pieterse was er tegenstander van om jongens en meisjes in dezelfde klas te hebben. „In een gemengde klas", zo riep hij uit tijdens een redevoering, „kan je geen jongen iets over wiskunde bij brengen". „Kom nou toch, professor", viel een van de aanwezigen in de rede, „daar zal toch best een uitzondering op zijn". „Misschien", antwoordde de profes sor, „maar die kerel is dan ook niet waard om in de wiskunde onderwe zen te worden". Ruziemakers: „Zeg", vroeg de vriendin, „waarom ben je eigenlijk uit je betrekking weggegaan?" „Ach", antwoordde de aangespro kene, „mijnheer en mevrouw hadden de hele dag ruzie. Of hij maakte ru zie met mij, of zij". De waarheid. De eerste stuur man was dronken en de kapitein maakte er aantekening van in het logboek. Toen de stuurman zijn roes had uitgeslapen, verzocht hij de ka pitein de aantekening weg te laten. „Het is de eerste keer in mijn leven geweest, dat ik dronken was", pleit te hij. „In dit boek mag iedere waarheid staan", merkte de kapitein hardvoch tig op. De volgende dag moest de stuur man het logboek bijhouden. Hij schreef er in: „Vandaag was de kapi tein nuchter". Russische zienswijze. Een voor lichter van het Russische volk deel de in een redevoering mede, dat de. democratie slechts de welstand van de enkeling bevorderde. Uit de vergadering vroeg toen iemand, hoe dit te verklaren was aan de hand van foto's, waarop blijkt, dat er op Amerikaanse parkeerterreinen zoveel auto's staan. „Adh", zeide de voorlichter, „die zijn bijna allemaal van dezelfde per soon. Zijn naam staat er meestal op: „Chevrolet". boekbespreking „Harten en Maskers", door Herman Divendal, uitgave Hofboekerij te Heemstede. Herman Divendal heeft zich al op vele terreinen van het katholieke le ven verdienstelijk gemaakt. Wij ken den hem reeds als journalist, dich ter, spreker en schrijver van toneel stukjes. Thans heeft hij zich ook ont popt als romanschrijver. „Harten en maskers" is de titel van zijn boek. Degenen, die bekend zijn met de geestesproducten van Divendal, zul len hem in deze roman dadelijk her kennen. Welk een scherpe tegenstel ling vormt zijn werk met de grau we, pessimistische lectuur, waaron der we tegenwoordig bedolven wor den. De Roomse blijheid, die zijn ge schriften kenmerkt maakt ook zijn roman zo bekoorlijk. Het is een le venslustig dagboek van verliefde zwervers en zonderlinge kunste naars, die Divendal met zijn speelse geest en dwaze invalen tot leven weet te brengen. Trekkend langs Gods wegen vallen zij van het ene avontuur in het andere. Er zit een levensdrift in dit boek, die de pas sieven van onze dagen tot actie zal aanzetten. Door het verhaal met zijn op- en neergangen, met zijn vreugde en verdriet is op aardige wijze de rode draad van de liefde geweven. Het is moeilijk om van dit met zo veel speelse luchthartigheid ge schreven boek een afgerond beeld te gevep en waarschijnlijk is dat ook de bedoeling niet. Men moet dit boek lezen en al lezende zal men gevan gen worden in die niet te omschrij ven sfeer van gemoedelijkheid en ongekunsteld optimisme, waaraan in onze tijd zo'n geweildige behoefte bestaat. „Avonturen in Lutjeputje" door C. Wilkeshuis en Piet Broos. Uitgave De Tijd stroom, Lochem. Eindelijk weer een kinderboek, dat de moeite waard is. Het is-een verzameling van gezellige kabouter verhalen, die heel bijzonder geschikt zijn om de kleintjes voor te lezen voor ze naar bed gaan. De kabouter is hier niet alleen het mannetje met een baard en een puntmutsje. Hij is ook de goedheid, de vindingrijkheid, de wijsheid en het handige manne tje, dat alles in orde maakt, waar niemand meer wijs uit kon worden. De kinderen zullen gieren van het lachen, maar tevens zal in hen het besef ontwaken van wat goed is en wat slecht. Dit doel en de prettige manier, waarop het bereikt wordt, vormen de betekenis van dit boek. De bekende tekenaar Piet Broos zorgde voor alleraardigste illustra ties, die de kinderen zelf kunnen kleuren. Een leuk geschenk voor St. Nicolaasavond, Zo, zo! 't Ligt toch maar aan u! Hebt u Ruth werkelijk lief, laat dan uw trots varen. Heb ik u niet dui delijk genoeg gemaakt, dat ik niets anders begeer, dan mijn kind geluk kig te zien? Mijnheer Trebitsch.. 't Is niet mogelijk., ik begrijp u zeker ver keerd. Kom aan die gekheid moet een eind komen. Je hebt het mij al las tig genoeg gemaakt.Geef me nu de hand; kom naar het verlovingsfeest en maak van die gelegenheid ge bruik om met Ruth de zaak hele maal in orde te maken. Ik wil de kleine weer zien lachen., en jouw ook! Ditmaal slaakte Kurt een kreet van blijdschap. Mijnheer Trebitsch, ik mag dus u en uw vtouw om de hand van Ruth vragen? Natuurlijk! Dat ben je zelfs verplicht, nu je het meisje eenmaal het hoofd op hol hebt gebracht. Maar nog een ding moet ik je vra gen, Kurt. Alles wat u wenst. 3 e moogt Ruth niet meenemen naar Birkenried, dat is veel te ver van hier. Ik schenk je Krannebitten als bruidsgift, dan heb jullie beiden werk in overvloed. Maar onze ka mers hier zul je wel tot onze be schikking laten, opdat wij jullie dik wijls kunnen bezoeken en ons ver heugen in je geluk. Maar nu jongen, gauw naar de salon en doe geen half werk. Ik wed dat Ruth weer zit te treuren, bij #de aanblik van Elfi's geluk. Maria Motika was nog diezelfde nacht overleden. De volgende mor gen toen haar dood en de dubbele verloving op Krannenbitten rucht baar werd kreeg inspecteur von Heiden een brief van graaf Klemens Onder verwijzing naar de beken tenis van juffrouw Motika, werd hem aangezegd, dat hij ontslagen was en onverwijld Kronstein moest verlaten. In geval hij aan dat bevel ge hoorzaamde, zou men, om de nage dachtenis van gravin Sabine te spa ren, afzien van verdere stappen, hoewel het door juffrouw Motika bewaarde flesje ruim voldoende was als basis voor een tegen hem in te stellen gerechterlijke vervolging. Asgrauw, bevend van het hoofd tot de voeten, las Lothar von Hei den de korte, maar veelzeggende brief, die hij vervolgens onm:',',»l- lijk verbrandde. Rekeningen en boe ken liet hij in de steek en hij begon onverwijld zijn koffers te pakken. Een uur later bevond hij zich op weg naar het station. Sindsdien heeft men in de streek niets meer van hem gehoord. Ach dagen later gaf Simon Tre bitsch op Krannerubitten een schit terend feest. Al de notabelen der streek waren genodigd. Met blijde ontroering gaf de handelsraad zijn gasten kennis niet alleen van Elfi's verloving met baron Treuwart en van die der dames Hartlieb, maar ook van Ruths' verloving met in specteur Kurt Holder, de toekomsti ge eigenaar en meester van Kran nenbitten. EINDE Pessimist. „Kunt U mij ook zeg gen, hoe laat het is?", vroeg een jon geman aan de oudere heer met wie hij in een treincoupé zat. „Ik kan het wel", antwoordde de ze, „maar ik doe het niet. Vraag het maar aan de conducteur!" „U bent wel vriendelijk", hernam de jongeling. „Ach ja", antwoordde de heer „ik weet precies, hoe dat gaat. Als ik U vertel hoe laat het is, komen we in gesprek. Ik vertel U, dat ik uit Utrecht kom en U antwoordt, dat U daar nog nooit geweest bent. Ik vraag U dan te eten, om U meteen de stad te laten zien. Tijdens het eten komt U met mijn dochter in aanraking, jullie worden verliefd op elkaar.... Enfin, ik wens mijn dochter niet uit te huwelijken aan iemand, die nog niet eens een horloge bezit". De zijne. „Ja Jozef", had vader gezegd, „het wordt tijd, dat je eens aan trouwen gaat denken. Ik weet een meisje, dat ouder is dan jij en geld heeft. Allemaal voordelen". Een paar dagen later was het meis je op een familiefeestje. Jozef keek haar ontzet aan en fluisterde tegen zijn vader: „Wilt U mij met haar la ten trouwen. Ze lijkt wel vijftig, heeft flaporen en haar ogen puilen uit". „Je behoeft niet zo te fluisteren, Jozef", antwoordde de vader, „ze is doof". Gesprek. „Mijn zuster en haar man gaan alweer verhuizen. „Alweer? En de mensen uit de buurt beginnen hen net zo'n beetje te kennen!" „Daarom gaan ze juist". Zwijgers. Een Rus en een Hon gaar kwamen in een café en begon nen te drinken zonder een woord te zeggen. Na vier uur hief de Hon gaar zijn glas op en zei tot de Rus: „Proost!" „Stil", zei de Rus. „Komen we hier om te praten of om te drinken". De scheiding. Een dame kwam met een foto bij de fotograaf en vroeg, of hij er een vergroting van kon maken. „Het zal wel lukken", antwoordde de man. De dame had echter nog meer no ten op haar zang. „Het is mijn man zaliger", fluisterde ze vertrouwelijk. „Zou U die hoed er op de vergroting af kunnen laten?" „Ik zal het proberen, mevrouw", antwoordde de fotograaf. „Had uw man de scheiding links of rechts in zijn haar". „Lieve hemel, mijnheer", zei de dame, „dat weet ik niet meer. Hij is al zolang dood. Maar als U die hoed afneemt, ziet U het toch van zelf". Wraak. Een Amerikaanse sol daat, die in Japan gestationneerd was, ontving op zekere dag een brief van zijn meisje uit de V.S. Ze schreef hem, dat ze met een ander ging trou wen en graag haar foto terug zou hebben. De soldaat was erg terneer geslagen en zon op wraak. Hij liep alle fotografen af en kocht daar de foto's van aardige meisjes. Toen hij een kist vol had, deed hij er de foto van zijn ex-ver loof de bij en stuurde de kist toen naar de V.S. met het briefje: „Neem je foto hieruit, want ik weet werkelijk niet meer, wie jij eigenlijk bent".

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6