BIOSCOPEN Vereniging «Kath. Leiden» is gisteravond opgeheven Leidse IJsclub benoemde de heer Henny tot erelid TATERDAG 1 DECEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Tegenstanders draaien bij Raad zal het werk overnemen ISTERAVOND IS DE BESLISSING GEVALLEN. De Vereniging „Katholiek Leiden" bestaat niet meer. Met bijna algemene stemmen slechts de Kath. Bond voor het Gezin stemde tegefl werd gister avond, tijdens een vergadering in „In den Vergulden Turk" tot liquida tie besloten. Do Leidse Kath. organisaties en verenigingen hebben hier mede een verstrekkend besluit genomen, nadat reeds enige jaren ge bleken was, dat een overkoepeling van alle kath. verenigingen in deze vorm niet meer voldeed. Daar zijn verschillende oorzaken voor aan te wijzen; de heer C. Zandbergen, voorrzitter, heeft deze uitvoerig bchan- dold tijdens de vergadering, die enige weken geleden werd gehouden. Zo zijn iedere belangstellende bekend. Ons rest thans nog slechts gewag te maken van de „lijkrede", die voorzitter Zandbergen aan „de ge opende groeve" hield: een kort maar hartelijk dankwoord tot allen, die in de loop der Jaren hun beste krachten aan de vereniging hebben ge geven. De resultaten zijn niet altijd schit terend geweest. Maar het Ideaal was goed: door samenwerking trachten iets te bereiken. Dit werk is niet voor niets verricht; liet kan een basis zijn voor wat nu komen gaat. Do lessen van het verleden mogen leidinggevend zijn voor het nieuwe, waaraan nu gebouwd zal worden. Do agenda vermeldde slechts één punt: verkiezing van een nieuw be stuur. Er waren geen candidaten gesteld, ook de vergadering bracht niemand naar voren, zodat besloten werd het oude bestuur bij acclama tie te herkiezen. Tevoren had de heer J. C. J. Lam- bermont namens de R.K. Midden stand een verklaring afgelegd, waar in gezegd werd, dat het bestuur, in het belang van de eenheid onder de kath. verenigingen, bereid was zich niet langer tegen opheffing te ver zetten, met handhaving echter van de bezwaren, die op de vorige ver gadering naar voren gebracht wa ren. Mr. Dirtts legde een dergelijke verklaring af namens de A.R.K.A., weersverwachting (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOUDER. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tijdelijk krachtige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Iets kouder, vooral des nachts. 3\[(minMvjke ond&cscAeiding 2 Dec.: zon op 8.26 en onder 16.32; maan op 12.17 en onder 20.10 uur. 3 Dcc.: zon op 8.27 en onder 16.32; maan op 12.41 en onder 21.42 uur. Op het spoorwegemplacement van het Staatsspoor te den Haag werd een 31-jarige perronopzichter be wusteloos en met een hersenschud ding op de rails gevonden. Hij is naar het ziekenhuis Zuidwal ver voerd. Vermoedelijk is hij van een passerende trein gevallen. marktberichten leiden, 30 Nov. Groente. Per 100 kg.: Rode kool 4.20—10.20 Sav. kool 3.705.70, groene kool 4.40 —10.10, boerenkool 5.9011.80, ra pen 3.60—5.20, prei 8.30—14.70 kroten 6.60—9.60, kroten, gekookt 10—20, uien f 3.60—25.70. peen 10 21, spruiten 1227. andijvie 5.40 —14.40, sla 7—37, Nero 16—32, druiven 6472, snijbonen 67123 witlof 7—41, appelen 14.40, spi nazie 2933, tomaten A f 1241 winterpeen 9.80—12.60: per IOC stuks: bloemkool 846, salade 1.40—18.70, knolselderie 1.60- 11.60, per 100 bos: pieterselie 3.80— 5.70 selderie 2.106.10, bleekselde- rie 9—12, peen 823. katwijk aan den rijn, Nov. Groente. Bloemkool I 14 25, idem II 811, bospeen 25- 25.50, waspeen I 925, idem II 16, groenekool 68.90, gelekoöl 5.20—5.40, rode kool 5.30—5.8" boerenkool 811, spruiten 23- 28 idem II 7—17, andijvie f 4.60— 10.90, selderie 2.10—2.20, kroten 1—2.60, knolselderij 5—8, witlof 35—36, Tomaten 12—12.40, uien lf—25. ter aar, 30 Nov. Groente. kassnijbonon stek 2.40 per 10 kg., spruiten 2230 cent, idem los 37 cent, witlof 1 2227 cent, idem II 11 19 cent, idem stok 111, uien 21— 22 cent, waspeen 8—12 cent. andijvie 5—13 cent, sjalotten 12 cent, kroene kooi 6 cent, Sav. kool 4 cent, Rode kool 6—9 cent. Witte kool 4 cent, Prei 10 cent, Spinazie 8 cent, Kroten 12 cent, Tomaten A 2052 cent, idem B 16—59 cent, idem C 14—30 cent, idem CC 12 cent, idem bonken 12 16 cent, idem afw. 1214 cent alles per kg., bloemkool I 2336 cent, idem II 12—17 cent, idem III 8 cent, sla 36 cente knolselderij 15 cent, al les per stuk, boerenkool 2550 cent, stoofsla 40 cent per kist selderij 23 cent per bos, druiven 6465 cent per half kg. ROELOFARENDSVEEN, 30 Nov. Groente. Tomaten A 21—48, id. B 30—58, idem C S 12—24, idem afw. 12—28, glassla I 6.80—13.80, idem II 2.10—8.40. andijvie 5—0, bloemkool 816, knolselderij 7— 12, peen 8—1 per 100, stoofsla 27— 64 cent per kist. Bloemen. Herco 18—36 cent, Golden Seal 22—37 cent, Alfreton 32—38 cent, Kaufmann 16—32 cent, Lovelines 2433 cent, Am. Aanwinst 2362 cent, Crensa 3740 cent, Gra ce Land 1827 cent, Sussex White 31 34 cent per bos. L. Germ. 2126 cent, Herco 5—9 cent, Agnes Ford 811 cent, Lovelines 78 cent, Pr. d'Annonce 719 cent Am. Aanwinst 810 cent, Sax Export 2126 cent, Crimson Ford 911 cent, W. Queen 13—15 cent, Cleophas 1014 cent, Cleone 7—11 cent per stuk. aangevuld met een voorstel het be stuur te herkiezen, om de liquidatie uit te voeren. Hetgeen geschiedde, ondanks het betoog van dc heer a. van Dijk, die er op wees, dat de fou ten van 'de vereniging ook in de nieuwe vorm aanwezig zullen zijn. omdat er te weinig bereidheid is tot samenwerken en tot offeren. Boven dien blijft een eigen cultureel pro gramma voor de katholieken nood zakelijk. De liquidatie. Nadat aldus tot opheffing was be sloten, werd de vergadering geslo ten. Na do pauze opende de voorzit ter een nieuwe vergadering, die vol gens de statuten nodig was om tot liquidatie te geraken. Het oude be stuur zal tot 31 Dec. a.s. aanblijven, om do lopende zaken af te werken. De taak van „Kath. Leiden" zal overgenomen worden door de So ciaal Economische Sectie, waarvan de heer J. A. M. van Oyen vice- voorzitter is. Tot hem kan men zich wenden over de nieuwe vorm. totdat een definitieve vorm gevonden zal zijn. De culturele verenigingen kun nen zich wenden tot de heer C. Zandvliet, die trachten zal de Cul turele Sectie een vastere vorrrj te geven. Ook de Charitatieve Sectie (het Sociaal Charitatief Centrum) en de Jeugd-sectie (de Kath. Jeugd raad) zullen blijven bestaan en hun werkzaamheden voortzetten. Het ligt in de bedoeling de So- claa. Economisohe Sectie, waarin de standsorganisaties e.d. zijn opgeno men tot centrale sectie te maken, onder de naam van „Raad van Cul tureel en Maatschappelijk Overleg", waarbij de drie overige secties zich kunnen aansluiten. In de toekomst zou deze Raad, die geen vereniging wordt en dus veel soepeler werken kan, voornamelijk optreden als ge- sprekcentrum en eventueel als het vertegenwoordigend lichaam van het kath. Leidse organisatieleven. De plannen hiertoe moeten echter nog uitgewerkt worden. leidse bond van huis- en grondeigenaren Aangedrongen op huurverhoging Een zeer belangrijke ledenverga dering hield gisteravond de Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren in „Het Gulden Vlies". De voorzit ter, de heer B. J. Huurman, sprak een inleidend woord, waarna do ge bruikelijke agenda-punten werden afgewerkt. Hierbij werd de begro ting voor het jaar 1952 vastgesteld op een bedrag van 14.496. Tot le den van de kascommissie werden benoemd de heren C. A. van Beu kering, F. Brongers en H. J. Giffen. Een uitvoerige gedachtenwlsscling ontspon zich vervolgens over de kwestie def huurverhoging, wanrbii men algemeen van gevoelen was, dat hieraan niet te ontkomen valt, vooral mot het oog op de hoge on derhoudskosten. Opgemerkt werd o.a. dat niet alleen de particuliere bou wers, doch ook de Woningbouwbe- stureil het in deze richting zoeken. In dit verband werd gewezen op d uitspraken van de Nat. Woningraad er. het Instituut voor Volkshuisves ting. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan het gevoerde be stuursbeleid en drong aan bij de daarvoor bevoegde instanties met klem te pleiten voor de door de ver eniging voorgestane wensen huurverhoging. Zoals gisteren reeds in onze stadseditie vermeld, heeft burgemeester jkr. !nr. F. H. van Kinschot gistermorgen op het Stadhuis dc bronzen ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer H. A. M. van Remundt, die op 19 Nov. 1.1. zijn gouden Jubileum vierde, in dienst bij drnkkerlj E. J. J. van der Linden, Vliet 4 A, Lelden. (Foto: „De Leidse Courant"). Jaarvergadering bracht verder weinig nieuws Het conflict tussen de Schaatsbonden. Nadat de voorzitter een uiteenzet ting had gegeven van de gerezen Gisteravond werd in „Het Gulden moeilijkheden tussen het bestuur van Vlies" de jaarvergadering van de de N.IJ.B. en de K.N.S.B., welke met Leidsche IJsclub" gehouden Na een I name liggen op het terrein van de kort woord van welkom van de voorzitter, de heer H. J. de Koster, bracht de secretaris, de heer J. Vis ser, het jaarverslag uit, dat nog eens uitvoerig aandacht schonk aan de vele verenigingswerkzaamheden. Me de dank zij de aangebrachte avond verlichting op de baan was het re sultaat in het afgelopen seizoen zeer bevredigend. Bij verhindering van de lange-baansport ontstond een uitvoe- rige gedachtenwisseling. Ofschoon men ook in deze kring blijft hopen op een compromis, word duidelijk gemaakt, dat de behartiging van de belangen van de lange-afstandsrij- ders, die in internationale wedstrij den uitkomen, bij het bestuur van de K.N.S.B. te zeer wordt verwaar loosd. Zowel de voorzitter als de ZATERDAG, 1 December. De maand November is gisteren in Leiden met een zeer belangrijk feit geëindigd: opening van het nieuwe pand van de eierbandel Gebr. Fisser, Boommarkt 12, voorheen Janvossen- steeg 93. Dit bedrijf werd reeds in 1834 opgericht door de overgrootva der van de huidige heren Fisser. Hij had een kruidenierszaak op de Haar lemmerstraat, in het pand, waar thans schoenwinkel Simonis geves tigd is. Aan dit bedrijf was een pak huis in de Janvossensteeg verbonden. Later is de kruidenierszaak overge gaan in een eierhandel waartoe het pand in de Janvossensteeg verbouwd werd. In de loop der jaren is het ech ter veel te klein geworden, zodat men naar een andere plaats omzag. Deze werd gevonden op de Boom- markt naast het Telegraafkantoor, waar een brokkelige muur van de oude stalhouderij het stadsbeeld niet bepaald verfraaide In de plaats hiervan werd een keurig pand ge bouwd, met beneden aan groot pak huis en boven een woning, bewoond door de heer J. Fisser die met zijn broer, d-e heer F. Fisser thans het bedrijf leidt. Er was zeer veel belang stelling voor de officiële opening: pastoor Lohuis, de heer H. M. Simo nis, de heer J. C. J. Lambermont, voorzitter van de R. K. Middenstand, en vele anderen kwamen hun geluk wensen aanbieden. Velen zeiden het met bloemen, zodat het pakhuis ten slotte op een bloemenwinkel ging lijken! Leden van de R.K Harmonie: at tentie! Het optreden van morgen middag, waarvoor de leden aange schreven zijn, gaat door bijzondere omstandigheden niet door. Zegt het voort! En morgen zal pater Seesink O.F. M., onder alle H.H. Missen in de St. Leonarduskerk een predicatie hou den, waaraan een collecte verbonden zal zijn. U moet weten, geachte pa rochianen, dat deze pater binnenkort naar de Missie op Nieuw Guinea ver trekt. Enfin, de rest begrijpt U. Een uitstekend plan is onlangs uit het brein van de K.V.P.-bestuurders, afd. Lelden, te voorschijn gekomen: een vergadering waarop het probleem van de winkelsluiting (en koop avond) besproken zal worden. De penningmeester, de heer Coebergh, heer Henny verdedigden het ln deze las de voorzitter het financieel over zicht voor, in aansluiting waarop de kascommissie bij monde van de heer Schreuders gunstig rapport uitbracht. Tot leden van de kascommissie 1951 —1952 werden benoemd de heren M. P. Bakker en F. Boon. In verband met het bedanken van de heer J. W. Henny als bestuurslid stelde de voorzitter de vele verdien sten van de heer Henny, die tal van jaren op voortreffelijke wijze het presidium van de Leidse IJsclub heeft bekleed, in het licht. Het be stuur, dat in ruime mate van de stuwkracht van de heer Henny heeft geprofiteerd en wiens adviezen steeds op prijs werden gesteld, achtte zijn dank en waardering voor het werk en de persoon van de heer Henny niet beter te kunnen uiten dan hem het ere-lidmaatschap van de Leid sche IJsclub aan te bieden, een geste, welke door de leden met een krach tig applaus werd ondersteund. De heer Henny, die dit ere-lidmaatschap op hoge prijs stelde, dankte met een kort woord, waarin hij nog een on derstreepte, dat de werkzaamheden van een bestuur van een IJsclub veelal liggen in een periode, dat nog niemand aan ijs denkt. In de plaats van de heer Henny werd do heer P. A, de Jong tot be stuurslid gekozen. De heer Visser, die werd herkozen, zal thans de werkzaamheden van het secretariaat overdragen aan de heer De Jong. Woorden van dank had Ook de heer Visser in ontvangst te nemen voor de wij2e, waarop hij zijn functie als secretaris heeft uitgeoefend kwestie gevoerde bestuursbeleid, waarmede de aanwezigen konden in stemmen. Vervoleens werden de plannen voor het komende seizoen ontvouwd, Deze zullen o.a. bestaan in het hou den van schoolwedstrijden en zo mo gelijk het geven van enkele demon straties kunstrijden. Aangezien men nog steeds is aangewezen op een tij delijke „huisvesting", kon nog niet worden overgegaan tot een betere accomodate der kleedkamers en de inrichting van een permanent ver blijf. Zodra men echter weet waar men aan toe is, zal een en ander ter hand worden genomen. Na afhandeling van de agenda gaf de voorzitter, die dit Jaar de Euro- g;se schaatskampioenschappen te avos bijwoonde, een interessant „ooggetuige-verslag". vijftig jaar societas studiosorum reform atorium. Dc Societas Studiosorum Reforma- torium (S.SJt.) te Leiden heeft gis teren het 50-jarig bestaan herdacht met een luisterrijke receptie in „Het Gulden Vlies". Onder hen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, be. vonden zich de rector-magnificus, prof dr. J. H. Boeke, mr. J. Donner, president van de Hoge Raad, wethou der J. C. van Schaik namens het Leidse Gemeentebestuur, het Colle gium van het Leids Studentencorps, net bestuur van de V.V.S.L., het be stuur van de R.K. Stud. ver. „Sanc- tus Augustinus" en vele andere stu denten-verenigingen. Radio voor de heer F. C. de Hosson zal het stand punt van de middenstand belichten; de heer J. A. M. van Oyen zal dit doen uit de hoek van de werkne mers (winkelpersoneel) en mevr. Manders zal het probleem bekijken als klant. Buitengewoon interessant! Daar hebben we nu eens een K.V.P.- vergadering waarvoor iedereen be langstelling moet hebben! Het be stuur mag dan ook rekenen op een enorme belangstelling! De heer G. Rietveld, onderwijzer aan de Leidse Buitenschool te Kat wijk aan Zee, heeft gisteren afscheid genomen van zijn werkkring, wegens benoeming tot hoofd van een school in Rotterdam. Het schoolhoofd, mej. G. Crèvecoeur, dankte de scheiden de onderwijzer voor zijn 10 jarige werkzaamheid, vaak onder moeilijke omstandigheden, die eisten, dat men van een ideaal bezield was De heer H. van Slooten, voorzitter, voegde hieraan de dank van het bestuur toe en door de leerlingen werd in een spreekkoor de aanhankelijkheid aan cfeze onderwijzer tot uiting gebracht. Enige geschenken werden aangebo den en de heer Rietveld dankte ten slotte hartelijk voor dit afscheid. De eerste contact- en surprise avond van de Reiscïub van O.K.O. (St. Leonardusparochie) wordt a.s. Maandagavond gehouden in het pa rochiehuis Haagweg. Alle leden en introducé's worden om 8 uur ver wacht. STADSKOK. examens opticiensdiploma Bü de in de afgelopen week te Leiden gehouden examens theorie gedeelte van het vakbekwaamheids diploma voor opticiens, ingevolge het Vestigingsbealuit Opticiensbe- drijf 1947, zijn geslaagd: A. Bell, Roermond, A. T. Bertens, Amster dam, W. F. Boers, Vught, D. W. Bloemendal, Aalten, J. J. de Bruyn, Haarlem, mej. E. M. Caminada, Rot terdam, D. L. van Dijk, Doetinchem, J. R. Fiet, Warnsveld, mej. J. S. Har- tog, Utrecht, L. W. Hornstra, Utrecht, C. J. Dorr, Harrlcm, J. Kloes, Be verwijk, A. v. Norden, Haarlem, Th. A. Janssen, Alkmaar, H. C. v. d. Kolk, Haarlem, Th. Lustenhouwer, Meppel, W. Jacobson, den Helder, H. Ligtenberg, Aalten, L. J. v. Meurs, Oud-Beijerland, J. de Jager, Ede, H. Harbers, Hellen doorn, C v. d Heijden, Breda, S. W. v. d. Veen, Den Haag, J. C. Rooeen, Leiden, J. Zaalberg, Leiden, M. L. v. Zuidam, GörinchCm, M. Reijnders, Tiel, M. v. d. Wiel. Eindhoven, P. J. Sluys, C linC Gn~WGrKpi33tS Hengelo, A. Spaans, Sc/.eveningen, j II. Roodenburg, Utrecht, P. Oosen- De Gemeentelijke Werkinrichting j pen en P- Standaar, in de Groenesteeg, waar blinden en Amsterdam. Afgewezen 13 candida- andere liehaonelijk-niet-volwaardige arbeidskrachten werk vinden in het vervaardigen van matten, borstelwerk enzis dezer dagen verblijd met een zeer bijzonder en welkom geschenk: een complete radio-installalie met drie luidsprekers die in de verschil lende afdeling worden aangebracht. Dit geschenk is afkomstig van de Vereniging tot Verbetering van het Lot der Blinden. Overbodig te zeg gen dat de blinden en andere wer kers in de werkplaats, de directeur niet op de laatste plaats, ontzaggelijk blij zijn met dit prachtige geschenk! Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Gerrit Reinier, z. v. J. H. Th. van Beest en M. R. Vlasblom; Beatrix, d. v. W. Schel lingerhout en M. M. v. Leeuwen; Johanna Apolonia, d. v. J. de Zwij ger en A. Jagel; Maria Margaretha, d. v. W. Fakkel en G. J. Bek; Ditje, d. v. F. Krug en D. van Rooljen; Hendrik, z. v. G. van Veldhuizen en M. W. C. de Graaf; Gijsbertha, d. v. W. P. Rikken en E. W. A. Borst; Willem Ide, z. v. A. Heemskerk en I. van Roon; Fredericus Johannes, z. v. A. H. van Es en F. Heidingsfeld; Gerrit Salomon, z. v. G. S. Bonte en C. Holswi'der. Overleden: M. Hölscher, wedn., 79 j.; H. Boom, man, 46 j.; P. J. Ver- •rtraaten, wedn., 83 J.; M. Keereweer, Leidse Umversiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde mej. M. Th. V. de Haan Alphen aan den Rijn, idem de heren J. Posthuma Den Haag. L. H. Schenkenberg van Mierop Amers foort; artsexamen le gedeelte J. A. Burgerhout Den Haag, J. A. Sprong Paramaribo, Tan Tj. G. Leiden, M. van Wijhe Leiden; artsexamen 2e gedeelte de heren J. A. C. de Koek van Leeuwen Oegsfgeest, W. S van Manen Den Haag, H. K. Muller Bus- sum. „KWARTIER VOOR GOD" Gedurende de Advent zal op alle werkdagen behalve Zaterdags van 1 tot 1.15 ln de Hartebrug het „Kwar tier voor God" worden gehouden. Dit kwartier omvat: een korte Schrift-lezing, naar aanleiding waar van een korte beschouwing wordt gegeven. Er zullen ook Advents- liederen worden gezongen, GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris J. Fuhri Snethlage te Leiden: Het winkel- en woonhuis Haar lemmerstraat 62 in bod ƒ3.800. koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor ƒ4.300. Het huis en erf Oude Vest 1 in bod ?nan, 55 j.; C. J. Nieboer, wed. van ƒ5.000.koper de heer J. Fbntein ÉÉÉBÉ DE LEIDSE Casino. De titel „Dansende Jeugd" duidt precies aan, wat de film inhoudt. Het verhaal draalt om do jeugd, die wil dansen en het als hoogste amusement beschouwt, de avonden al draaiende door te bren gen. Het is allemaal erg jeugdig, d w.z. onvolwasson, zowel wat de intrige betreft als wat spel en maak werk aangaat. De typen zijn goed gekozen, al zijn zij geen „volwas sen" acteurs. Voor liefhebbers van moderne dansen ig cr nog wel iets te leren, wanneer zij jeugdig zijn, namelijk in de keuzo van vrienden. Voor 18 Jaar. Lido. De kleuren in een Wild Wc*t-fllm hebben stcods een aparte bekoring; do zo bijzonder markante typen van woeste ruiters en rovers en de fijne gelaatsuitdrukking van de held van het verhaal zomede de machtige en indrukwekkende omge ving van een plaatsje in het verre Westen „doen" het altijd heel goed. Dit alles vindt men overvloedig in de Warner Bros-film „Het laatste duel", waarin regisseur Edwin L. Marin in de ingebruikname van de Colt 45, een bekend revolver-type, aanleiding heeft gevonden een fan> tnstische roof- en roversverhaal op te zetten, dat van begin tot einde de nodige spanning verzekert. Het op- tieden van een bandietenbende o. 1. v. zekere Jason Brett (Zaohary Scott), die zich als gewoonlijk ln het bijzonder toelegt op het roven van goudzendingen uit postkoetsen een geliefd bedrijf van de rovers benden in het verre Westen vindt een weerstrever in Steve Farrell fRandolf Scott), wien twee van de nieuwe revolvers ontstolen zijn. In de achtervolging komt hij tot dc ontdekking, dat er ook een vrouw in het roverscomplot zit en dat wordt tenslotte aanlcidin* tot pen ro— tischc vorwikkellng, welke natuur- lijk tot een good einde kom.. In het voorprogramma een uitste kende reportage van de voetbalwed strijd Nederland—België in Rotter dam, waardoor we nog eens opnieuw de sensatie van deze wedstrijd doormaakten, Een goede reportage, waarbij alle gemaakte doelpunten zijn vastgelegd. Voorts bevat het programma een documentaire van Belgisch Congo, het rijke land in Midden-Afrika, dat een prachtig cultureel stuk werk genoemd mag worden. sterk te spannen op het onderwerp van hun filmverhaal. „Vrouwen zon der naam" geeft de navrante ge schiedenis van een vrouw zonder papieren, een Joegoslavische, uit haar land gevlucht wegens de „po litiek". Hoar man is dood geschoten en omdat zij geen papieren heeft, w'oon spannend. Er zijn adombene-wordt zij opgesloten in een Ita- mende passages wannoor patrouil- 11aans kamp. Zij zou anders „ille- Dc zaken worden soms wat simpel voorgesteld en als oorlogsfilm kun nen we dit werk niet bepaald groots vinden. Niettemin zullen liefheb bers van het avontuurlijke genre de film kunnen waarderen. Zij is onderhoudend en vonk - als het op vechten aankomt buitenge- Luxor. De strijd van de Ame rikanen en de inheemse bevolking van de Philippijnen tegen de Japan se overweldigers is reeds aanleiding geweest tot het produceren van ver schillende filmt. In deze rij it than* weer een technicolor verschenen on der de titel „Guerilla op de Philip pijnen". Het is meer een aardig fan tasietje dan een documentair werk. log van Jappen en guerilla's elkaar in het oerwoud tegen het lijf lopen. Naast de ruwe werkelijkheid van de oorlog heeft men ook nog kans ge zien ter verluchting een liefdesge schiedenis door het verhaal te we- die dank zij de terugkeer van MacArthur een happy end heeft. Boven 14 jaar. q.q. te Leiden voor 5.000- Het winkel- en woonhuis met bo venwoning Haarlemmerstraat 215, 215a in bod ƒ8.100.koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegst geest voor 10.900. Het huis en erf Vreewijkstraat 23 in bod 4.500.koper de heer P. J. Eikerbout q.q. te Lelden voor 5.500. Het winkel- en woonhuis Haarlem merstraat 58 is uit de hand verkocht. Ten overstaan van Notaris A. H. Doyer te Leiden: Het herenhuis met tuin Zoeter- gaal" in het land' verblijven „clandestien" aan het werk zijn. Dit 'woudse Singel 77 ln bod 14.000.—, kamp werd eerst gebruikt om de fascisten op te sluiten, daarna stop ten de fascisten dé anti-fascisten er in; de Duitsers wierpen er de Italia nen in en daarna de Italianen weer de Duitsers. Nu wordt het bevolkt door vrouwen „zonder naam", vrou wen zoals die Belgische, die ge- K*x tut on« zien hoe het vroeger trou"d «W ,mci e!T P"'**"'n d/e nu uit Duitsland werd gestoten om dat zij Belgische was en uit Eclgi: omdat zij als Duitse werd beschouwd. De Joegoslavische vrouw wil niet dat haar kind in het kamp, als een Sevangene, zou worden geboren; zij oct pogingen om te ontvluchten, hetgeen natuurlijk mislukt. Het kind wordt geboren, de vrouw sterft. Welk eon ellende in zo'n kamp van vrouwen, waarmede niemand raad weet. Eon internationaal wereldje op zich, dat weinigen kennen en waarom niemand zich schijnt te be kommeren. Deze film is een aan klacht, een ontroerend en aangrij pend verwijt jegens een harteloze wereld. Er is niets sentimenteels aan dit verhaal en juist daarom maakt het een onuitwisbare indruk. Voor geestelijk volwassenen. toeging in het Wilde Westen, toen cc ae eerste spoorlijnen werden aan gelegd. De naam van do film „Spoor- wegsabotage" geeft het reeds can: dit werk werd vaak gesaboteerd door benden en onguur gespuis. Met harde maatregelen moest daartegen worden opgetreden. Nu dat gebeurt dan ook en liefhebbers van sterke verhalen kunnen hun hart ophalen. Voor 14 jaar. Trianon. De Italiaanse film heeft tegenwoordig wel de aandacht van het publiek on dat is niet zon der reden. Want de Italianen heb ben een eigen stijl ontwikkeld, wel ke rechtstreeks op de man afgaat, zy zijn realistisch, zonder opsmuk en zonder franje, en juist door hun eerlijkheid weten zij de aandacht kopen de heer J. Bleyie q.q. te Lei den voor 15.600. Het huis en erf Oranjestraat 34 in bod 1.600.koper de heer P. J. van der Kleij te Leiden voor 1.608. Het huis met tuin tc Voorschoten Rijndijk 226 in bod f4.600.—, koper de heer G. J. Boom q.q. te Voorscho ten voor 4.700.—. De huizen met tuinen te Zoeter- woude Schenkelweg 85 en 87 samen in bod 3.400.koper de heer N. Niepoth q.q. te Leiden voor f 4.000. Doktcrsdienst A s. Zondag 2 De cember 1951 zal de dienst worden waargenomen door: dr De Graaff, Kors, Mastenbroek, Meyboom, Veld- huyzen. Apotheken Dc avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 Dec. 13 uur tot Zaterdag 8 Dcc. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken Hogewoerd 171 Tel. 20502, de Apotheek Reijst Steen straat 35 Tel. 20136. Te Oegstgeest door: dc Oegstgees- ter Apotheek Wilhelminapark 8 Tel. 26274.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2