S)e ftzidóeSoti/fcci/nt De vijandelijkheden op Korea Toch overleg over ontwapeningsplannen GROTE VIER ACHTER GESLOTEN DEUREN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 43ste JAARGANG V N Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE DIKKE STOK rvE DROOM VAN een vredessche- mering over de besneeuwde vel den van Korea is van korte duur ge weest. Een dag lang hebben de troe pen aan weerszijden van de frontlijn gemeend, dat er nu voorlopig niet meer gevochten behoefde te worden, omdat de bestandslijn was vastge steld, maar het bleek een vergissing te zijn. Direct nadat de berichten over een soldatenwapenstilstand Washington bereikt hadden, hing men bij Ridg- way aan de telefoon: „Hè, wat ga je nu doen? Dat is geen afspraak". En Ridgway zei zoiets als „orders, die verkeerd waren uitgelegd en ver draaid waren overgekomen". In elk geval was het eind van het liedje: „Schieten maar weer, jongens". Men schijnt er meer heil in te zien, de pressie van het kanon te blijven vol houden dan enige ontspanning 0 toe te laten. Enig verschil in uitwerking hebben wij niet kunnen bespeuren, want toen het kanon zweeg waren de rode onderhandelaars in de „vredes- tent" onredelijk in hun eisen, en toen het kanon weer begon te spre ken, waren zij nog onredelijk. Het zal, wat dat betreft, wel lood om oud ijzer zijn, maar voor de wereld is het een ontgoocheling geweest. Wij zijn er weer eens aan herin nerd, dat er noch in Korea noch elders op de wereld plaats schijnt te zijn voor iets anders dan hardheid. Slechts met een dikke knuppel in de vuist kan men tegenwoordig z'n te genstander in de internationale poli tiek dwingen om een behoorlijke houding aan te nemen; legt men die knuppel even uit de hand, dan moet men vrezen onmiddellijk besprongen te worden. Leven wij nu eigenlijk in een mensen-maatschappij of in een wilde dieren-kooi? Niettegenstaande alle bittere erva ringen blijft er diep in ons hart toch een klein stukje hoop .op een vredige Kerstmis achter. Laten wij het voor lopig inpakken in een net papiertje; misschien mogen wij het nog juist op tijd weer uit pakken. OEPALEN WIJ intussen onze aan- dacht bij de dikke knuppel, welke wij in West-Eurojja aan het snijden zijn. Want net als in Korea, geldt ook hier dezelfde harde wet: geen vei ligheid zonder een sterk defensie apparaat. In de afgelopen week hebben de ministers van de twaalf landen, wel ke deelnemen aan de Noord-Atlanti sche Verdragsorganketie (de NAVO) te Rome vergaderd. Na het aanhoren van een uiteenzetting van generaal Eisenhower is unaniem besloten, de legersterkte van de twaalf in Europa te brengen op 40 divisies, later uit te breiden tot 70. Deze 40 divisies moe ten het volgend jaar op de been ge bracht zijn, gewapend en geoefend. De Benelux-landen moeten er 4 voor hun rekening nemen. Dit NAVO-leger is nog niet het veel besproken en veel omstreden Europese leger. Want deze 40 divi sies blijven nationale legers, al staan zij onder oppercommando van gene raal Eisenhower; de zeggenschap over de mannen, het materiaal en niet te vergeten de financiën blijft bij de regeringen van de landen, welke de divisies op de been brachten. Het Europese leger, zoals dat gepropa geerd wordt door het plan-Pleven, bedoelt te zijn een leger, dat onttrok ken is aan de verantwoordelijkheid van de diverse regeringen en be heerd wordt door een boven-natio- naal orgaan. Eisenhower heeft zich te Rome een voorstander van zo'n le ger getoond, waarin bovendien Duit se contingenten moeten worden op genomen. Het is juist die aanwezig heid van Duitse contingenten, welke ernstige complicaties oplevert voor het welslagen van het plan. Te Rome konden de ministers daarover geen besluip nemen. Zij hebben zelfs niet eens het probleem van het federatieve NAVO-leger kunnen afmaken, want één grote kwestie is nog niet opge lost en dat is de kwestie van de fi nanciering. Het is n.l. een grotf vraag of de diverse landen een derge lijke zware druk op de schatkist wel kunnen verdragen. Deze kwestie zal ernstig onder het oog gezien moeten worden, maar dat doen de twaalf apostelen, zoals de twaalf landen noemd worden, weer in een ander trefpunt, n.l. in Lissabon. Voor een dergelijke zaak moet men eens even gaan verzitten. Zij trachten tot overeenstemming te komen /"\OST EN WEST zijn vandaag achter gesloten deuren in het Palais de Chaillot bezig te proberen, of zij een compromis kunnen bereiken over hun respectieve ontwapeningsplannen. Hedenochtend kwamen daar toe bijeen Wisjinkski, voor Rusland, Jessup voor Amerika, Selwyn Lloyd voor Groot-Brittannië en Jules Moch voor Frankrijk. Op 10 December dient deze subcommissie rapport uit te brengen over het resultaat, zodat tot die datum de politieke commissie van de Verenigde Naties de kwestie van de ontwapening zal laten rusten. nog steeds bestaan: Rusland wil een onvoorwaardelijk verbod van atoom wapens en internationaal toezicht achteraf, het Westen wil met dat in ternationale toezicht beginnen. Bovendien voelt Rusland niets voor een geleidelijk in belangrijk heid toenemende opening van zaken over de wederzijdse strijdkrachten, zonder dat daarvoor een tijdslimiet wordt gesteld. Tenslotte blijft er de Wisjinski ging ermee accoord Het voorstel om de Grote Vier achter gesloten deuren te laten ver gaderen onder voorzitterschap van de president der Assemblée dr. Nervo was afkomstig van Pakis tan, Irak en Syrië en gisteren ging Wisjinski er mee accoord, hoewel hij dat eerst deed na een lange, felle redevoering, die in geen enkel op zicht wees op een nauwer worden van de kloof tussen de Westelijke en de Oostelijke opvatting van ont wapening. „SENIEL EN NUTTELOOS". De Rus noemde het voorstel van Amerika, Engeland en Frankrijk om stap voor stap te ontwapenen „oud, seniel en nutteloos" en bij bepaalde passages stak hij, rood van opwin ding, beschuldigend zijn vinger uit naar de afgevaardigden der zestig landen. Het werd uit Wisjinski's rede dui delijk, dat de oude geschilpunten ZD 11 CD 11 CD 11 CD I CD 11 O 11 CD 11 CD 11 CD 0 JaaipmduCeó 5 Q Lopen ruim 1 jaar Q zonder opwinden 1 FA. M M. PIERROT OMaarsmansteog 21 n Telefoon 20778 Reis naar Bazel en geld toe Honderden Luxemburgers brengen een bezoek van een dag aan Bazel uitsluitend om hun reischèques van vijftienhonderd Zwitserse francs van de hand te doen, aldus de Baseier Nachrichten. Het blad heeft deze week verslaggevers op het station en bij de bussen geposteerd. Deze tel den op één dag 858 Luxemburgers, die zonder ook maar één Zwitserse franc uit te geven onmiddellijk naar hun land terugkeerden. De transactie is zeer eenvoudig. Krachtens een nieuwe overeenkomst kunnen -Belgen en Luxemburgers per maand vijftienhonderd Zwitserse francs in reis-chèques opnemen, wel ke in Zwitserland tegen de officiële koers inwisselbaar zijn. Luxemburg ligt niet veel meer dan honderdzes tig kilometer van Bazel en honder den Luxemburgers hebben de afge lopen dagen geprofiteerd van het be langrijke verschil tussen de officiële koers en die op de vrije markt. Elke „toerist" verdient daarmee tweedui zend Belgische francs plus de kosten van zijn spoor- of buskaartje. kwestie van het vetorecht: Rusland gaat accoord met een ontwapenings commissie waarin niemand het recht zal hebben een veto uit te spreken, maar deze commissie moet naar Rus sische opvatting ressorteren onder de Veiligheidsraad, waar het veto recht wèl bestaat. Daarom is men te Parijs nog zeer gereserveerd over de kans van sla gen van de beraadslaging achter ge sloten deuren, die binnen tien dagen antwoord zal moeten geven op de vraag: is er een gemeenschappelijk punt van uitgang te vinden voor de uitvoering van een de gehele wereld omvattende ontwapening? Eerst aan het einde van zijn rede kwam Wisjinski met de mededeling: er moet een nieuwe poging worden gedaan om uit het slop te komen; ik aanvaard het voorstel tot een be spreking tussen de Grote Vier. Deze aanvaarding van Wisjinski juichte Philip Jessup onmiddellijk toe als een bemoedigend teken, maar zei hij de strijdlustige toon van Wis jinski's rede wijst er op, dat de taak van de nieuwe subcommissie niet gemakkelijk zal zijn. JOURNALISTEN VOELEN ZICH BEDROGEN Het opperbevel der Verenigde Naties in Tokio beschouwt de kwestie van een de facto „staken der vijandelijkheden" of „staakt-het-vuren" aan het front in Korea als afgedaan, maar de vertegenwoordigers van de pers zijn ontstemd over de wijze waarop het vraagstuk is geregeld. Het achtste leger meldt, dat de activiteit aan het front gering is. Ter zee en in de lucht blijven de geallieerden in de aanval. MILITAIRE DRUK GAAT VOORT. De legerleiding heeft verklaard, dat militaire druk uitgeoefend zal worden, als het gebrek aan vooruitr gang bij het overleg te Panmoenjon aanleiding zou geven tot de gerecht vaardigde veronderstelling, dat er geen andere keus bestaat, dan eqp accoord af te dwingen. Het Witte Huis heeft aanhalingen uit een tot nu toe geheim document gepubliceerd om te bewijzen, dat het achtste leger Maandag bevelen uit gegeven heeft, waarin aanwijzingen gegeven werden voor de voortzet ting van de vijandelijkheden „tot de ondertekening van de wapenstil standsovereenkomst". De journalisten zijn het er blijk baar algemeen over eens, dat hun nauwkeurige berichtgeving ten on rechte door hoge instanties is ver oordeeld. Vele soldaten geloofden, dat er in feite een bestand was. Velen ontvingen orders in deze zin, aldus verklaren correspondenten. Zij menen, dat de verwarring aan het front vermoedelijk het gevolg was van een verwarring bij de hoge autoriteiten. Men heeft het gevoel, dat alle betrokken instanties gepoogd hebben critiek te ontgaan door de pers de schuld te geven. Men zegt, dat slechts generaal Van Fleet heeft toegegeven door persbe richten attent gemaakt te zijn op de verkeerde uit eg, die sommige in stanties aan zijn instructies gegeven hadden. ZIT DE ZAAK WEER VAST? Het heeft er veel van weg, dat de besprekingen te Panmoenjon weer dreigen vast te lopen en dat de com munisten blijkbaar niet zo gebrand op een wapenstilsand zijn als men aanvankelijk had aangenomen. Het geschil gaat over de inspectie-pa trouilles, die moeten toezien op het naleven van het bestand terug te trekken. De communisten voelen ,Si&cbe% doet Stüjd" antfiuid Vrijdag heeft een Katholieke woordvoerder in Berlijn bekend ge maakt, dat Duitse Katholieke leiders met Oostduitse regeringsfunctiona rissen onderhandelen over verbete ring van de betrekkingen tussen Kerk en Staat in Oost-Duitsland. Een van de voornaamste belemme ringen voor verbetering van de be trekkingen is de kwestie van het benoemen van Westduitse geestelij ken in Oost-Duitsland, aldus de woordvoerder. Volgens de Westduitse radio-om roep heeft de Oostduitse regering een decreet uitgevaardigd, waardoor met ingang van Zaterdag West duitse geestelijken verblijfsvergun ning wordt geweigerd. De woordvoerder zei nog, dat in het afgelopen jaar ongeveer 50 gees telijken voor Oost-Duitsland waren benoemd, die aan Westduitse semi naria hadden gestudeerd. In Oost- Duitsland zijn geen seminaria voor geestelijken. De plechtige onthulling van het door Prinses Wilhelmina aan het Gemeen tebestuur van Rotterdam aangeboden beeld „Sterker door Strijd", is gister middag in aanwezigheid van tal van hooggeplaatste gasten geschied. De plechtigheid, die plaats vond in de Benedenhal van het Rotterdamse Ge meentehuis, waar het beeld staat opgesteld, werd bijgewoond door de schenk ster van het door mejuffrouw J. H. Hans ontworpen beeld, H.K.H. PHnses Wilhelmina. Een overzicht van het ogenblik, waarop Koningin Juliana het beeld onthult. Rechts op de voorgrond prinses Wilhelmina. £1 ürtiMUi#'" DE OVERSTROOMDE PO-VLAKTE UIT DE LLTCHT GEZIEN. Deze luchtopname toont de rivier Po en haar doorgebroken rechteroever, waardoor een enorm gebied in Noord-Italië overstroomde. Meer dan twee honderd duizend personen werden door het water uit hun woningen verdreven. Het is een der ernstigste overstromingen, welke ooit in Euro pa heeft plaats gehad. De door het water aangerichte schade loopt vol gens de laatste schattingen tegen een milliard Nederlandse guldens. niets voor de wederzijdse inspecties, die zij overigens overbodig achten, als de troepen Korea verlaten. Bemanningen van geallieerde vlieg tuigen hebben gemeld, een zeer groot aantal communistische voertui gen op weg naar het front gezien te hebben. Er waren ook meer MIG- straaljagers dan ooit in de lucht waargenomen. LUCHTGEVECHT. Volgens een communiqué van vijfde Amerikaanse luchtmacht zijn bij een gevecht van ongeveer dertig minuten tussen twaalf Noordelijke bommenwerpers en 34 jachttoestellen enerzijds en 31 vliegtuigen der 1 bondenen anderzijds zes Noordelijke bommenwerpers vier jagers neerge schoten, één bommenwerper werd waarschijnlijk neergeschoten. Drie Noordelijke bommenwerpers waren beschadigd. De toestellen der ver bondenen waren alle behouden te ruggekeerd. Het gevecht werd ge'e- verd ten Zuiden van Antoeng boven de rivier de Jaloe. Volgens een woordvoerder van de vijfde luchtmacht zijn er tevoren nog niet zoveel toestellen van de tegen stander op één dag neergeschoten. De dood per postbestelling Een arrestatie Bij de jacht op de afzenders van de bompakketten, die reeds twee mensen gedood, twaalf (deels ern stig) gewond en geheel Noordwest- Duitsland hevige schrik aangejaagc hebben, heeft de politie te Hamburg gisteravond een man en een vrouw gearresteerd, aldus meldt A.P. Zij waren Donderdagavond in een kleine, rode auto gezien, die gepar- keerd stond voor het postkantoor van Eystrup, waar een bompakket ontplofte en een 18-jarig meisje werd gedood. De tip die tot deze arrestatie leid de, kwam van burgers tot wie de politie via de radio een dringend be roep heeft gericht om aanwijzingen te geven, waarbij een beloning van 10.000 Mark in uitzicht is gesteld. Er is echter nog niet bekend ge maakt, of de arrestatie van de man en de vrouw de fotograaf Wolf gang Grafe (24) en Eleonore Baser (21) iets heeft bijgedragen tot de opheldering van deze reeks misda den, die in geheel Noordwest-Duits- land een ware terreur hebben te weeggebracht juist nu de tijd van pakjes zenden is aangebroken. Tabaksplantages gesloten Vijf tabaksplantages op Oost-Su- matra worden vandaag ten gevolge van arbeidsmoeilijkheden en hoge kosten gesloten. Een zesde heeft reeds begin November de exploita tie gestaakt. Deze plantages, die eigendom zijn van de Deli Plantersvereniging lig gen bij Medan en verschaften werk aan 2763 mensen. Ook de thee-plantages op Sumatra en Java hebben met grote moeilijk heden te kampen. Het verdronken Italiaans land De Italiaanse regering heeft Vrij dagavond verklaard, dat binnen ze ventig dagen de bressen in de dij ken langs de Po zullen zijn gedicht. Indien het water met de nuidige snelheid blijft afvloeien naar ae Adriatische Zee, is het mogelijk, dat het vlakke land in de Delta binnen een week weer aan de oppervlakte komt. Men verwacht echter, dat dit gebied nog wel enige tijd onbegaan baar zal zijn door de modder. Franse, Britse, Amerikaanse en Italiaanse technici hebben Vrijdag verder gewerkt aan een grootscheeps plan om van Rovigo, via hooggele gen punten, een schipbrug te leggen om de verbinding met het getroffen gebied te waarborgen en duizenden stuks halfverhongerd vee in veilig heid te brengen. NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN ITALIË. Er dreigen thans nieuwe moeilijk heden voor het overstroomde gebied in Noord-Italië, nu de temperatuur onder het vriespunt is gedaald. Wan neer de vorst doorzet, zal de bevoor rading alleen met hefschroefvlieg- tuigen kunnen geschieden. De hulpverlening door de lucht heeft echter al veel hinder van de mist, die vrijwel voortdurend boven het getroffen gebied hangt. Volgens het Russische persbu reau Tass heeft de Sowj et-Unie in een nieuwe nota aan Turkije gezegd, dat deelneming van dat land aan „de agresseieve plannen van het Atlan tisch blok" de betrekkingen tussen beide landen „ongetwijfeld ernstig zou schaden". Het antwoord van Tur kije op een vroegere Russische nota van deze aard wordt onbevredigend geacht. Turkije zei daarin, dat het zich bij het Atlantisch Pact had aan gesloten als beveiliging tegen moge lijke agressie cn dat Rusland niet an ders kon doen dan toegeven, dut Turkije „ernstige redenen" had om bezorgd te zijn over zijn veiligheid. OOK DE ZWITSERS MOETEN DOKKEN. De Zwitserse regering heeft het ontwerp gepubliceerd van een nieuwe belastingwet, die beoogt de belas tingontvangsten van de schatkist met 110 mi lioen francs per jaar te ver hogen teneinde de kosten van de herbewapening te dekken. Het ligt in het voornemen belas tingen te heffen op alcoholische dranken en op sommige voedings middelen, die als luxe worden be schouwd, alsmede een toeslag op de inkomstenbelasting. NAAR PRAAG VERTROKKEN. Naar 't Belgische blad „Het Volk" van Zaterdagmorgen weet te melden, is Hoppe, de Tsjechische militaire at taché in België, die betrokken was bij de spionnage-affaire in Nederland, enkele dagen geleden naar Praag vertrokken. Het blad voegt hieraan toe, dat uit de belangstelling van de zijde der Sowjet-diplomaten cn hun collega's uit de andere Oost-Europe- se staten, mag worden opgemaakt, dat hij waarschijnlijk niet meer op zijn post zal terugkeren. Officieel is hiervan evenwel geen enkele mede deling gedaan. Het blad besluit met de woorden: „Wat Hoppe betreft is het wel duidelijk, dat zijn regering hem niet kan handhaven, nu zijn spionnageactiviteit aan het licht is gekomen". LOONCOMPENSATIE IN LAND EN TUINBOUW De Stichting van de Landbouw adviseert om de compensatie van elf percent van ccn weekloon uit te betalen aan alle losse en vaste ar beiders in de land- cn tuinbouw. fBeóttifduicf mand- en klauwzeer Van alle Nederlandse boerenbedrijven is een kleine vier procent aangetast door mond- en klauwzeer. Het Centraal Laboratorium van de Vecartsenij- kundige Dienst te Amsterdam is erin geslaagd een speciaal geprepareerd? nieuwe entstof samen te stellen tegen de thans heersende variant van deze ziekte. Het serum wordt inmidddcLs geproduceerd met een productie van 4000 liter per week en over het gehele land gedistribueerd aan veeartsen en veeartscnijkundige diensten. Men is onmiddellijk de boer opgegaan om liet vee in te spuiten en te vrijwaren voor de zo gevreesde ziekte. De injec tie met het nieuwe serum geschiedt op geheel moderne wijze Een veearts, ergens in de kop van Noord-Holland, dient een injectie toe. Men ziet dat de naald in de borst van het dier dringt. MR. BUURMAN VRIJGELATEN. Mr. H. D. Buurman, die te Djakar ta werkzaam is bij de afdeling bur gerluchtvaart van het ministerie van verbindingen en vorige week Woens dag werd aangehouden, is Vrijdag middag naar zijn huis teruggekeerd. Ko-ViePtje... De kunst van vergeten is soms veel belangrijker dan een goed geheugen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1