Werkwijze Staten Generaal zou moeten worden herzien De kerk des Heren was eigendom des heren Australië ontdekt door de emigranten luantutea aan ffiim zijn reis om de werelïT) VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951 DE LK1DSE COURANI TWEEDE BLAD - PAGINA i Rapport Centrum Staatk. Vorming Een commissie uit het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft rapport uitgebracht omtrent een her ziening van de regeling van de sa menstelling en werkwijze der Staten- Generaal. De commissie noemt de volgende feiten in onze parlementaire demo crat a. de meerdere of mindere on- rr)£< van het parlement om mee te wen^n aan de totstandkoming van parlementaire kabinetten; b. de on bevredigende onevenredigheid tus sen de parlementaire discussie en het resultaat ervan. Een grief heeft be trekking op te grote eenvormigheid van mening op grond van partijbe- leid, hetgeen neerkomt op een be weerd gebrek aan vrijheid voor de Kamerleden om een eigen standpunt in te nemen in zaken, waar de schei dingslijnen, welke het partijwezen te onzent medebrengt, niet duidelijk spreken. Dan volgen enige aanbevelingen betreffende de samenstelling der Sta- ten-Generaal: Vermeerdering van parlementaire plaatsvervangers. Ver betering zou ongetwijfeld ook moge- Dienstplichtigen gaan met groot verlof Gaai reeds met Kerstmis in Aan de militairen, behorende tot de lichting 1950 I en een gedeelte van de militairen, behorende tot de lichting 1950 n, zal 1 Februari aJ. groot verlof worden verleend. Uit gezonderd hiervan zijn, die dienst plichtige militairen, die hetzij offi ciers- hetzij kaderopleiding genieten of hiervoor in aanmerking zijn geko men, benevens de militairen, beho ren tot de Aan- en Afvoer Troepen A.A.T.). Voor deze laatste groep zal een aparte regeling getroffen wor den. De militairen, behorende tot lichting 1950 I, dit zijn de dienst plichtigen, die in het tijdvak 1 Juli— 30 Dec. 1950 onder de wapenen zijn gekomen, die in Februari niet met groot verlof zulen gaan, zullen 30 Nov. 1952 met groot verlof gezon den worden. Degenen, die in Febr. hun eerste oefening beëindigen zul len in September 1952 voor herha lingsoefeningen op moeten komen. Als bijzondere bepaling geldt dat de militairen, die in Februari 1952 het militaire leven (tijdelijk) vaar wel sullen zeggen, reeds op 23 Dec. a.s. met verlof zullen kunnen gaan. De tijd van 23 Dec. tot 1 Febr. zal dan overbrugd worden door „klein- verlof buiten bezwaar van de schat kist", hetgeen wil zeggen, dat de militairen over dat tijdvak geen sol dij meer zullen ontvangen. De landwinning in Friesland 240 h.a, „aan de Zee ontrukt" Gisteren werd aan het waterschap „De Contributiezeedijken van Oost- dongeradeel" en het waterschap „De Anjumer en Lioessenser Polder" de nieuwe zomerdijk in het Noord- Oosten van Friesland, lopende van Paesena tot De Bant (nabij Oost- mahorn) opgeleverd. Door deze dyk werd een gebied weidegrond van on geveer 240 ha aan de zee onttrok ken. Voor bescherming van deze dijk, welke een lengte heeft van 5525 me ter, werd voor de tweede maal in Nederland gebruik gemaakt van het nieuwe beschermingsmiddel gebitu- meerd zand, in plaats van de bazalt- blokken. De eerste keer werd het ge bruikt te Harlingen voor de haven- pier. Bij de officiële oplevering was o.a. aanwezig de heer Gerbrandy, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Friesland, de griffier der Staten. De heer Gerbrandy wees er in zijn toespraak op, dat men in Ne- deland nog niet die waardering heeft voor de landaanwinning, die het wel behoeft, gezien de grote land- honger in ons land, speciaal in Friesland. Typerend hiervoor is het wel, dat van de in 1949 geëmigreerde landbouwers de helft uit Friesland kwam. Aandacht wordt nog besteed aan het z.g. tienjarenplan. Over 10 jaar nl. ligt er hier weer een groot terrein klaar voor inpoldering van ongeveer 370 ha, hetgeen een welko me aanvulling zou betekenen voor de veehouders in het Noord-Oosten van Friesland, die voor hun vee op deze gronden zijn aangewezen op weidegrond. Van een pier geduwd 2 jongemannen verdronken Een lid der bemanning van het ss. „Nigerstroom" van de Hollandse Stoombootmij, de kok D. Verkerk uit Amsterdam, kreeg in de Afri kaanse haven Lagos, na een bios coopbezoek, ongenoegen met een paar inlanders. De 19-jarlgc Delfzljlse stuurmans leerling Wijnhold wilde hem hierbij helpen, doch beide jongelieden wer den door de inlanders via een pier in het water gedrongen, tengevolge waarvan beiden om het leven kwa men. Tot heden zijn de lijken nog niet gevonden. lijk zijn door meer aandacht te schen ken aan de algemene deskundigheid der Kamerleden. Ook langs de weg van een her ziening van de werkwijze van het parlement zou aan menig punt van critiek kunnen worden tegemoet gekomen. Volgens de commissie verdient het om. aanbeveling het uitzonderlijke en scherpe karakter aan de praktijk van het interpella- tierecht te ontnemen. Het vragen- recht zal veel soepeler en vrijer moeten worden geregeld. Een aan zienlijke verbetering in de werk wijze zal zijn. te bereiken door een efficiëntie verdeling der werk zaamheden tussen de commissies en de plenaire vergadering. Vervolgens meent zij nog te moe ten pleiten voor de mogelijkheid van instelling bij de wet van vaste colle ges tot advies en bijstand aan het parlement, gezien de groeiende be hoefte, althans van de Tweede Ka mer, aan advies en bijstand vanuit het maatschappelijk leven. De com missie is van mening, dat het Tweede- Kamerstelsel gehandhaafd moet blij ven. Maatregelen zouden moeten worden getroffen, welke de Eerste Kamer zich aan een werkwijze doen houden, die in overeenstemming is met naar eigen taak. De commissie is van mening, dat de commissies van de Eerste Kamer een zuiver informa tief karakter moeten hebben. Tenslotte schenkt de commissie eni ge aandacht aan de actuele kwestie der revolutionnaire volksvertegen woordigers. In overeenstemming met de desbetreffend/ voorstellen van de staatscommissie tot herziening van de Grondwet is de commissie van mening, dat het vervallen verklaren van het lidmaatschap der Staten-Ge- neraal voor de lopende periode mo gelijk moet worden gemaakt voor het tot uitdrukking brengen van een streven, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met behulp van onwettige middelen. De beslissing van het al of niet ver vallen verklaren van het lidmaat schap zou de commissie willen over laten aan de desbetreffende Kamer zelf. Dergelijke besluiten dienen met 2/3 meerderheid te worden genomen. De bestaande strafrechtelijke moge lijkheden om tegen revolutionnaire volksvertegenwoordigers op te treden acht de commissie volstrekt ontoerei kend. Mindszenty-film nu toeaelaten Naar de „Volkskrant" verneemt heeft de Centrale Commissie voor de filmkeuring de Amerikaanse film „Guilty of Treason" die het Hon gaarse proces tegen kardinaal Mind- szenty behandelt, thans toegelaten voor vertoning aan personen boven de achttien jaar. In andere samen stelling had deze commissie enkele weken geleden de vertoning van deze film verboden. BEDRIJFSCHAP VEE EN VLEES. Het bestuur en de raad van bij stand van het bedrijfschap voor vee en vlees zijn voor hun halfjaarlijkse openbare vergadering bijeen geweest. Ter vergadering werd vanwege de vakgroep slagerij aangedrongen op een goede vleesvoorziening van 6500 ton per week. De veestapel moet op peil gehouden worden. Twijfel werd geuit of de Europese veestapel de vraag van een toekomstig staand le ger van 2 millioen man zal kunnen bijhouden. In zijn antwoord zeide de voorzit ter, de heer De Veer o.m., dat voor de veestapeL moet worden uitgegaan van de voederpositie. Daarnaast wordt eerst de vraag van de binnen landse markt in aanmerking geno men, dan pas die van buitenlandse markten. Hoewel de Engelse en Ame rikaanse legers in Duitsland grote vleesorders willen plaatsen, is de aan vaarding daarvan nog afhankelijk van het totale aanbod. Men wil de eigen, noch de buitenlandse geregelde markt verstoren. Vandaar, dat zeer omzichtig te werk wordt gegaan. Vaal de SPIONNEN VOOR DE RECHTER ,Voor de Haagse rechtbank is giste ren tegen de instrumentmaker J. D. en de kellner L. G. ieder een jaar ge vangenisstraf geeist wegens verduis tering in dienstbetrekking van een landmijn en medeplichtigheid daar aan. D. had opdracht om een landmijn van bekend principe verder te ont wikkelen. Met G. heeft hij een af spraak gemaakt om te trachten de landmijn aan een vreemde mogend heid te verkopen. De binnenlandse veiligheidsdienst kwam er achter en stelde D. een val. INDONESISCHE DELEGATIE NAAR NEDERLAND. Maandag 3 December zal een In donesische delegatie naar Neder land vertrekken om besprekingen te voeren inzake nieuwe internationale overeenkomsten in plaats van de RTC-overeenkomst. Zij zal tevens besprekingen voeren over de kwestie West-Irian, aldus is Vrijdag na een zitting van het Indonesische kabinet bekend gemaakt. HAAGSE RECHTBANK. Vertegenwoordiger pleegde oplich ting. Voor de Haagse rechtbank stond terecht een vertegenwoordiger uit Sassenheim, die zich schuldig had gemaakt aan oplichting en vals heid in geschrifte. Hij had zekere P. een verhaaltje verteld over een scharnierenhan- deltje met welk verhaal hij 50, wist los te kloppen. Als vertegenwoordiger was verd. in dienst bij een Amsterdamse fabri kant. Aan zijn patroon vertelde hij over goede relaties bij het Rijks- inkoopbureau te beschikken. Hij zou daar wel een order geplaatst kun nen krijgen, maar dan moest hij over middelen beschikken om zich wat ruimer te kunnen bewegen. Op grond van dit verhaal gaf de pa troon hem 300,Later bleek dat hij geen relaties had. De zaken gingen niet best en verd. was bang ontslagen te worden. Daarom begon hij gefingeerde or ders op te geven. Op een desbetref fende vraag van de president ont kende hij echter ten stelligste dat dit was om extra-provisie in de wacht te slepen. Dit kon trouwens niet, want afrekening volgde steeds wan neer de hele transactie afgehandeld was. In een psychiatrisch rapport werd verd. als verminderd toerekenings vatbaar gekenschtst. Hij was reeds eerder veroordeeld. De officier van Justitie requireerde een straf van een jaar en zes maan den, waarvan zes maanden voor waardelijk. De president maakte hem er echter op attent dat zoiets juridisch niet mogelijk was. Hierop veranderde de officier zijn eis in een jaar gevangenistraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. De uitspraak is bepaald op 13 De cember a.s. Ha^eMtu-auu/- in u-h.euq.de en louw- 11. DE GEMEENTE HAZERSWOUDE WAS EEN ZOGENAAMDE HOGE HEERLIJKHEID, een gebied, waar de heer de hoge jurisdictie uit oefende, d.w.z. de rechtspraak in „halszaken". Dat recht had hij niet als ambtenaar van de graaf, de landsheer, maar als erfelijk recht, omdat hij of zijn voorvaderen er door de graaf mee beleend was. Men had ook lage heerlijkheden, waar de heer alleen kleine strafzaken en civiele za ken mocht berechten. Scheiding tussen wetgeving, rechtspraak en be stuur, zoals wij dat nu kennen, bestond in de middeleeuwen niet; de heer van de heerlijkheid gaf de wetten voor zijn gebied, bestuurde het en strafte de overtreders. De heerlijkheid heeft zich ontwikkeld uit de immuniteit, in de Frankische tijd verleend aan vele kerkelijke en wereld lijke grootgrondbezitters. Het betekende, dat de koninklijke ambtenaar, de het land rondtrekkende graaf, die namens de vorst recht moest spre ken en het zogenaamde botding houden, dat gebied, hetwelk immuniteit had gekregen, niet mocht betreden om daar zijn ambtsplichten te vervul len, dus geen belastingen er heffen, soldaten er verzamelen, noch recht spreken. In plaats van de graaf, hief de heer de belastingen, riep weerbare mannen op en bestrafte de schuldi gen. Aanvankelijk deed hij dat voor de landsheer, maar weldra kreeg de heer het recht die gelden zelf te hou den en daarmee was de weg open naar steeds grotere onofhankelijk- heid. Kregen de heren van de heerlijk heden eerst de lagere jurisdictie, la ter wisten zij zich ook de hogere rechtspraak aan te trekken en gin gen daarmee in hun gebied dezelf de rechten als de graaf uitoefenen, Wanneer deze rechten dan boven dien erfelijk werden, is het proces voltooid en ontstaan steeds meer heerlijkheden, door de landsheer ge schonken, beleend aan iemand of I verkregen door koop. De heer oefende gewoonlijk de ju risdictie niet persoonlijk uit, maar stelde zijn ambtenaren aan, in de hoge heerlijkheid de baljuw en in de lage, de schout. Vaak had de heer, behalve de rechtspraak, wetgeving en bestuur, de eigenlijke heerlijk heidsrechten, ook andere voorrechten, jacht- en visserijrecht, recht van tol heffen, recht van de wind, d.w.z. de molens te hebben en vele anderen. Weg, heerlijkheid! De omwenteling in ons land, die een einde maakte aan het stadhou dersschap, 1798, maakte ook een ein de aan het bestaan van deze heerlijk heden; zij werden zonder enige ver goeding afgeschaft en de ambachts heren verloren hiermee de eigenlij ke heerlijkheidsrechten, welke nooit werden hersteld. Ook jacht- en vis recht, ten zij op eigen grond, werd afgeschaft; de anderen bleven be staan. De grondwet van 1814 herstel de iets, toen de heren weer het recht kregen, de schout, secretaris en be stuurders van gemeenten en polders voor te dragen ter benoeming. Maar de grondwet van 1848 maakte aan alles een einde en de laatste over blijfselen van het middeleeuwse heerlijke recht verdwenen. De belening. In 1428 werd Lodewijk van Mont- foort door gravin Jacoba van Beieren beleend met de heerlijkheid Hazers- woude. Een eeuw later vinden- wij de heerlijkheid in handen van Joost, heer van Cruyningen, van Heenvliet, burggraaf van Zeeland en in 1608 be zit Nicolaas van Mathenesse haar. Van de een op de ander gekomen, verkocht Francois graaf d'Oultre- mont, bezitter geworden door zijn huwelijk met Maria van Beieren van Schagen, haar in 1730 voor 111000 gulden aan de weduwe van Jacob van Wassenaer en zo kwam zij in het be zit van de familie van Wassenaer van Duivenvoorde. Weer later werd baron Roëll heer van Hazerswoude en later de familie Visser van Ha zerswoude. Het oudste kerkelijk bericht van Hazerswoude dateerde van 1292, ge lijk wij al vertelden. Dan, op 25 Augustus, doet pastoor Eustacius uit spraak in een geschil over de grens scheiding tussen de kerken van Lei den en Leiderdorp. Zoals over zeer vele kerken, bezat de Hollandse graaf het patronaatsrecht over de kerk van Hazerswoude. Naarmate het land meer bewoond werd, moesten er ook meer kerken gebouwd worden en vele waren vrije parochiekérken, door de bewoners zelf gesticht en onderhouden. Maar daarnaast had men ook kerken, door de heer op zijn grond gebouwd, door hem on derhouden en begiftigd ten bate van de mensen, die op zijn gebied woon den. Zulke een kerk gold als eigendom van de heer, de zogenaamde eigen kerk, die dan ook de pastoor mocht benoemen en over de kerk als ge bouw en haar bezittingen als eigen vermogen bleef beschikken. De Kerk had de heren nodig voor de kerste ning en kon er weinig tegen doen; alleen werd bepaald, dat de heren geen pastoors mochten benoemen zonder bisschoppelijke goedkeuring. Later werd dit volle eigendomsrecht op de kerken, veranderd in het pa tronaatsrecht. De bedoeling was de kerken onder kerkrechtelijk bestuur ts brengen, maar feitelijk veranderde er vaak niet veel; in plaats van de heer als eigenaar kwam de de heer als patroon, die het recht de pastoor, zij het met bisschoppelijke goedkeu ring, aan te stellen had behouden. Heel vaal ook werd dit recht gege ven aan een klooster of kapittel. Dan stelde zo'n klooster of kapittel de pastopr aan, die een deel van de in komsten van de kerk kreeg, terwijl de rest aan de corporatie toekwam. Bekend is, dat St. Willibrord de door hem.gestichte parochiekerken aan de abdij van Echternach schonk. Ook de dochterkerken van deze alleroudste parochies werden eigendom van dit klooster. Maar vooral ook door de invallen van de Noormannen, ver slapte op de duur de band met Eoh- ternach en de Hollandse graaf nam zonder meer de kerken in bezit, om ze te geven aan de door de Hollandse graven gestichte en sterk gesteunde abdij van Egmond. Oudere parochies dan Hazerswoude, als Noordwijk, Sas senheim, Voorhout enz. kwamen dan ook aan Egmond, dat het patronaats recht er over uitoefende. Over de Hazerswoudse kerk had de Hollandse graaf vanouds dat recht. Hij stelde dus de pastoor aan en trok heel wat inkomsten van de kerk. In 1327 was er pastoor, een zekere Ja cobus, die, zonder toestemming van de graaf zijn ambt verruilde met een zekere priester Petrus, die een vi- carie bezat te Haarlem. Toen de graaf dit te weten kwam, verzocht hij de aartsdiaken van de Utrechtse Dom, die deze zaken namens de bisschop te behandelen had, tegen pastoor Ja cobus een rechtsvervolging in te stel len wegens simonie (verkopen van geestelijke zaken). Plan van de graaf was, om, wanneer Jacobus werd af gezet, de kerk van Hazerswoude te geven aan Nicolaas Stevenszoon van Voorschoten, die in het proces ge machtigde was, en die pastoor was te de Lier in het Westland. Deze Ni colaas was blijkbaar erg gesteld op het pastoraat van Hazerswoude; hij beloofde de graaf alle onkosten van het geding te zullen betalen, wan neer pastoor Jacobus niet zou ver oordeeld worden en de pastorie dus niet zou open komen. Hoe het pro ces afliep weten we niet. Inmiddels was er echter heel wat anders ge beurd. Bij brief van 26 November 1328 schonk graaf Willem III de Ha zerswoudse kerk aan de commande rij e van Sint Jan te Haarlem. Het nut van juiste voorlichting (Van onze correspondent in Australië). Australië, dat vóór de jongste oor log slechts zelden op de voorpagina van kranten in Europa werd ge noemd, is een land geworden, waar de gedachten van vele milioenen in de wereld naar uitgaan. Meer dan een half millioen nieuwe bewoners, afkomstig uit vrijwel alle delen van de wereld, zijn gedurende de vier jaar waarin het emigratie schema thans in uitvoering is, hun ontdekkingstocht door dit land be gonnen. Wel, ik was op farms, waar men meer dan tienduizend schapen tel de; op paardenfokkerijen, waar men probeerde de „brumbies" (nieuwe vangsten) in het gareel te krijgen; bezocht rietsuiker- en rjjstplantages in vèr afgelegen gebieden; werkte in fabrieken om Australiërs beter nog te leren kennen; doch slechts zelden heb ik geen „new-Australians" op al die bedrijven ontmoet. In luxe auto's, of gammele kar retjes, heb ik vele duizenden mij len van dit onmetelijke land door kruist; vanuit het vliegtuig onder mij .dorre woestijngebieden zich zien uit strekken; geslapen in de plaatijzeren hut van een goudgraver; „ge-hiked" met Australische padvinders; gelo geerd in een hotel, waar men een gast weigerde koffie te serveren, om dat hij slechts in shirt en korte broek was gekleed. Ik was in geheimzinnig stille bos sen, waar papegaai, kangoeroe of de aardige koala beertjes hun verblijf hebben; heb te midden van het ge krioel der vele duizenden aan de stranden genoten van de diep blau we zee. En wat heb ik ondanks dit alles waar ik later nog wel over hoop te vertellen nog weinig van dit land gezien! Nog onbetreden gebied. Australië heeft een oppervlakte van bijna drie vierde van Europa; er zijn duizenden mijlen nog nimmer betreden gebied. Bij eenzelfde levensstandaard als in Europa, zouden hier volgens de berekeningen, zestig millioen mensen kunnen leven; men spreekt zelfs over honderd millioen! En we zijn thans nauwelijks aan de tien miliioen.... Maar toch lijkt het of we reeds be zig zijn een land te bevolken. Kom in Wallongong, er hebben zich bijna twee honderd Nederlandse ge zinnen gevestigd; in de Beach-plaat- sen als Narrabeen, Collaroy en Ave- Ion met vier honderd Nederlandse gezinnen. In het welvarende Orange, diep in de Blue Mountains, zag ik dezer da gen honderd vijftig Nederlanders deelnemen aan de schilderachtige kersenbloesem-feesten. Daar reed Prins Willem van Oranje, naar wie de Nederlandse grondvester dier stad haar noemde, in de optocht mee.^ Nederlanders: ik heb ze ontmoet in de grote steden als Melbourne en Sydney, maar even zo goed in het goudgebied rond Bendiga als de ko lenmijnen bij New-Castle. Laat ik U iets vertellen van de fam. v. d. Horst uit Voorschoten. Men had al mijn reportages uit Australië gelezen, doch mij een wat erg sombere kijk op het emigranten leven toegedacht. De familie kwam naar Australië, en.het viel niét mee. Mevr. v. d. Horst en kinderen reis den terug naar Holland: haar echt genoot blijft nog wat hier om reis geld te verdienen. v. d. Horst had méér artikelen over Australië gelezen; óók heel optimis tische. „Die schrijver is vast zelf geen emigrant, of heeft geen gezin", was zijn conclusie. Nu wil ik niet beweren, dat het summum der juistheid in voorlichting over Australië en mogelijkheden voor onze emigranten, juist in mijn arti kelen te vinden is. Zoals ik vaker schreef: emigreren is iets zeer persoonlijks, wanneer de één de zon ziet, dan ziet de ander de schaduw. En in Australië is véél zon Dat was ook de mening van v. d. Horst, die het niet zo moeilijk heeft om de zonkant te vinden. „Er zijn hier goede mogelijkhe den", zo was zijn mening, maar, het valt de eerste tijd zeker niet mee. Het grote probleem is de huisvesting. Wanneer je in Australië kwam. je een huis kon huren in de plaats wel- ke je wenst, dan zou het voor veel emigranten, maar vooral voor de vrouwen, heel wat gemakkelijker zijn". Dat op het terrein der voorlichting veel ontbroken heeft, had ook v. d. Horst ontdekt. Men zal dit vermoedelijk op het departement voor Immigratie in Aus tralië, waar hij de vele krantenknip sels enz. op verzoek daartoe had af gegeven, vermoedelijk ook wel heb ben ontdekt! Niet zo heel lang geleden zyn nog al harde woorden gevallen over de voorlichting welke vanwege het Aus tralia House in Engeland aan de adsp. emigranten was gegeven. Wanneer men alles geloofde Emigranten moeten alles ondervin den. Je kunt in Holland veel boeken en boekjes of brochures hebben ge lezen, de practijk plaatst je hier toch voor allerlei verrassingen. Toen ik nog in Holland was, had ik een gesprek met een ambtenaar van een semi-officieel bureau, dat voorlichting heeft te geven aan ad- spirant-emigranten. Nadat ik de be treffende ambtenaar had verteld naar Australië te zullen vertrekken, sprak de man: „Hoe komt U daarbij! Weet U wel dat het er zo verschrikkelijk is en de mensen aan de kaden staan te huilen en smeken bij de kapitein van emigranten-schepen, om hen toch weer mee terug te nemen naar Hol land. Wat gaat U beginnen!" Wel, ik ben niettemin begonnen en naar Australië getogen. Ongeveer drie maanden later was ik hier op een bijeenkomst, toen iemand die naast mij zat, mij als een bekende groette. Na enig naoenken, herinnerde ik mij de man; het was onze ambtenaar die mij had bezworen niet naar Aus tralië te gaan! 'k Heb de man maar niet bevraagd wat hem bewogen had naar dit land „vol van teleurstelling en narigheid" te komen; over zo iemand heb je een bepaalde mening. Dit voorval wil ik hier vermelden om een indruk te geven, welke waar de men soms heeft te hechten aan mensen, die zich geroepen achten aan a.s. emigranten „voorlichting" te ge ven. Maak het niet te mooi! Doch, maak het niet tè mooi over Australië en de mogelijkheden hier. Daar'maakte nog dezer dagen en Australisch blad, de ..Daily Tele graph" de minister-president een ver wijt van, omdat deze het woord had gevoerd op een bijeenkomst van far mers. „Best mogelijk dat het met die far mers bij hun hoge wolprijzen zo goed gaat, doch Australië is akelig arm aan essentiële goederen", merkte het blad op. In drie maander tijd gingen de pryzen voor bouw van een huis met 150 1500) omhoog en alles wordt even duur en schaars". Inderdaad, maar bovendien gingen in de eerste week van November nu de lonen weer met 14 shilling (4.80) omhoog, hetgeen 'n totale stijging van bijna 2 (17) in dit jaar betekent. Maar tevens gaan de prijzen voor vele artikelen en van de belasting omhoog! In Victoria hebben de employé's in de landbouw de vorige week hun 48- urige werkweek gekregen met een loonsverhoging van 10 sh. Doch, mede dank zij de emigratie, gaat men nu nieuw land open leggen, zoals in de buurt van Wooloomooloo, waarvoor 14 millioen beschikbaar is gesteld. Voorts tussen Port Darwin en Katherina, waar duizend vierkante mijl voor landbouw geschikt blijkt te zijn. Men gaat daar nu landbouw- specialisten aan het werk zetten. De meer dan twintig duizend Ne derlanders. die in een goed jaar tijd Australië binnen stroomden, hebben zachtjes aan hun plaats gevonden; zijn aan het sparen voor eigen land en huis. Of doen zoals een Nederlander in Collaroy, die in een goed jaar tijds voor 600 zijn houten huis met drie kamers bouwde. Hij kreeg blaren op z'n handen, verloor tien kilo aan gewicht, doch heeft nu met z'n vrouw en twee kin deren een behoorlijk onderdak. En dat is in Australië al véél waard! Telefoon in de nabijheid. l. Basli kon zijn ogen niet van de ballon afhouden. „Hoe lijkt hij je Bim?" vroeg hij tenslotte. „Zou hij niet gaan lekken?" vroeg Bim voor zichtig. „Mijn ballon lekken?" riep de luchtschipper verontwaardigd. „In de twintig jaar dat ik ermee vaar is er nog niet dat aan geweest, heren!" „Welaan dan!" riep Basli. „U is be noemd tot onze ballonschipper! Hier is vast iets /oor de eerste onkosten! Mat een breed gebaar stopte hij de luchtschipper een pakje bankbil]etten toe. De man hield zo plotseling op met huilen, dat het wel leek alsof een radio plotseling werd afgezet. Trots al een pauw opende hij het prachtige mandje van zijn ballon. Het mandje kraakte vervaarlijk toen Basli er zich met zijn volle gewicht in neerliet, maar het begaf zich gelukkig niet. Een ogenblik later werden de ankers losgeworpen en statig verhief het gevaarte zich in de lucht. „Tussen twee haakjes", vroeg Basli. „gaar gaat de reis heen?" „Waar de wind ons waait", was het antwoord van de luchtschipper.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8