BETER EK mm GOEDKOPER! verraóólncf Sint Nicolaas DE KLEINE WINST Adverteert in dit blad DROGIST Nuttige St. Nicolaasgeschenken }j.u.d.wiee rs::R,,n" o 2 jj Jacvtp enduCei 2 Fa. JAN M. PIERROT 5 RIJWIELLAMPEN r/3.50 EGBERTS Tabak VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Geestelijke weerbaarheid van Nat. Reserve In de grote ontspanningszaal van de St. Bavostichting hadden zich Woensaagavond de R.K. leden van de Nationale Reserve en de Reserve rijkspolitie uit de Bollenstreek ver zameld om kennis te maken met hun geestelijke leiusman, majoor-aalmoe zenier Burgman. De aanleiding tot deze bijeen komst was het feit, dat 200 leden van de N.R. in October een bede vaart hielden naar Heilo om de ge dachte van geestelijke weerbaarheid, die in hen leefde, tot uitdrukking te brengen. Vele reservisten, die met hun dames naar de St. Bavostichting waren gekomen luisterden naar ae rede van aalmoezenier Burgman. Spr. wees er op, dat men door toe treding tot de NJt. een plicht ver vult ten opzichte van God, Koningin en vaderland. Deze plicht vraagt of fers, die voor een deel terugvallen op de vrouwen van de reservisten. De aalmoezenier vestigde er de aandacht op, dat het hier niet alleen gaat om een militaire weerbaarheid tegen de dreiging van een communis tische inval, maar ook om een gees telijke weerbaarheid tegen het ma terialistisch streven in het algemeen. Wanneer wij allen hiervan door drongen zijn, aldus eindigde de aal moezenier zijn toespraak, dan ver staan wij onze taak ten volle. Kolonel Stoiz maakte vervolgens met vreugde gewag van de vriend schappelijke: geest van eensgezind heid in de N.S. en sprak zijn waar dering uit voor instructeur en man schappen. Naar aanleiding van persberichten als zou de N.R. worden opgeheven zeide de kolonel, dat hij kon verkla ren, dat de N. R. zou blijven be- St. Nlcolaas vraagt Dieselolie In plaats van hooi! Na rijp beraad met diverse econo men en andere trouwe medewerkers is St. Nicolaas, hoofdzakelijk uit be- zuiningsoverwegingen, er toe over gegaan -zijn schimmel van de hand te doen om zich bij Rooyakkers Automobielhandel, Leidse Straatweg 1, Oegstgeest, telf. 22855 een Merce des Benz Dieselpersonenauto aan te schaffen. Sint vraagt daarom aan alle kinderen, die hun schoentje klaar zetten, hierbij een flesje Die selolie neer te zetten, daar hij met elke liter van plm. 15 cent weer 15 km rijden kan. 25 (Advertentie). gemene stemmen herkozen, terwijl voor de heer van Gent, die niet her kiesbaar was ,de heer H. Korenhof door de vergadering tot bestuurslid, gekozen werd. NOORD WIJK D. V .N. De eerste helft der selectie-wedstrijden is nu afgewerkt. Aan de hand van de prestaties in de eerste helft door de spelers behaald, zijn zij thans opnieuw ingedeeld, wederom in vier groepen. De eerste groep bestaat nu uit vier en de drie volgende groepen uit zeven personen In de eerste groep waarvan de spe lers elkaar tweemaal ontmoeten is de gunstige positie van Turk met drie punten voorsprong, die korte metten maakte deze keer. A.s. week wordt de uitwedstrijd gespeeld tegen Ha zerswoude. De wedstrijd-Zee tegen Binnen- waarvan reeds eerder melding werd gemaakt, zal in de eerste of tweede week. van Januari plaats hebben. Steeds Sneller. (Noordwijk). Op de 4e avond der wekelijkse hok- kenshow gehouden in ,,Ons Gebouw" behaalde P. J. Klein 800 y3 p., C. v. d. Berg 198^ p., A. Verweij 788 3/4 p., J. Hensbergen 779 p. De volgende avond zal zijn op Maandag 3 Decem- staan, indien zij de nodige man- ber. Aan de beurt zijn dan de Nos. schappen zou opleveren. Namens Katholiek Thuisfront sprak de heer Prinsen met het resul taat, dat hij ƒ80 mocht ontvangen 17 t.m. 20. WARMOND Feestvergadering R.K. de actie ,.Baas boven Baas". Na i standsver. De R.K. de pauze werd een prachtige film vertoond over het leven van de H. Antonius. OEGSTGEEST H- Boom. f In de ouderdom van 46 jaar is na een kortstondige ziekte overleden de heer H. Boom, voorzit ter der Woningbouwvereniging „Bui- ienlrr- De overledene was twee jaar lid van de gemeenteraad, waar uit hij in 1948 ontslag nam wegens gezondheidsredenen. WASSENAAR Diefstal uit kerk Dezer dagen werden uit de kerk van de Goede Herder aan de Stoeplaan een aantal kaarsen gestolen. De recherche stelt een onderzoek in. Voor de slachtoffers in Italië. Morgen, Zaterdag, zal ook in deze gemeente worden gecollecteerd voor de slachtoffers van de overstromings ramp in Italië. De inzameling wordt geleid door het plaatselijk bestuur van het Rode Kruis. Collectanten kunnen zich hedenavond telefonisch melden bij de heer P. Pfundt, Bac- kershaegenlaan 24 tel. 3805 en bij Jkvr. A. de Beaufort Schouwweg 74, tel. 9006. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur tot en met Maandagmorgen wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen A. F. F. Janse, Kerkstraat 42 tel 3005 en B. A. Geerlings, Storm van 's Grave- sandeweg 64 tel. 2137. In de periode van 1 tot en met Za terdagmorgen 8 Dec. wordt de Apo- thekersdienst waargenomen door de Wastenaarse Apotheek Schouwweg 32 tel. 2402. Geboren: Franciscus Petrus zn van P. A. van der Lelij en G. A. Klumper Dirk Roland zn van J. A. Halkema en D. Bikkers; Johannes Willem Pe ter zn van F. G. Koenen en A. van der Zaal; Antonie zn van J. W. Pe ters en J. Winkler; Bernard zn van J. J. van Dienen en S. Tamboewoen Overleden: M. S. Altm'ann 86 ir wed. van J. G. F. van Ewiik; J. H. Krosse 84 ir wed. van A. Witteman; Th. van de Pol 79 jr wed. van J. L. Stierum; J G C. van Veen 9 mnd.; H. A. van de Vlekkert 25 jr ongeh.; .T. Vranken 57 jaar man van M. E. Pappen; I. S. M. Boogaard. 35 ir vr. van G. A. BleiienberCTh; .T. P. van Mill 71 ir ongeh.; J. Boutkan 43 jr vr vnn O A. van den Heuvel. Ondertrouwd: J. Oudshoorn en K. Bruin. Getrouwd: J. W. van Veen en C. van der Laan: L. P. Peereboom en K. Srm+h- J G Sluimer en H. Nie- wold, G. A Knijnenburg en J. M. de Klerv- A. J. Ruygrok en M. A. Zoe temelk. SASSENHEIM AUTO MAAKTE EEN SLIPPERTJE Gisteravond tegen 5 uur is er ter hoogte van het Klinkenberger via duct een auto-ongeval gebeurd. Om streeks die tijd kwam een vracht auto met aanhangwagen uit de rich ting Den Haag en reed de afrit af jn de richting Sassenheim. In de bocht voor het viaduct is de wagen vermoedelijk door de gladheid ge- i slipt en uit de bocht gevlogen. Enige paaltjes en een deel van de (Advertentie.) Ondertrouwd: W. H. van der Voorn 29 jaar en A. P. Swagers 21 jaar. Getrouwd: J. van der Star. 36 jaar en A. Kulk, 20 jaar. Overleden: H. Franken, 86 jaar, wed van Hartveld. VOORSCHOTEN ZILVEREN JUBILEUM. Hedenmorgen vierde de heer H. P. J. v. d. Burg, Leidseweg 441, Voor schoten, zijn zilveren jubileum als kantoorbediende bij Meelfabriek De Slem els te Leiden. De jubilaris en zijn echtgenote werden in de directie, kajmcr toegesproken door de presi dent-commissaris, de heer A. de Koster, die een enveloppe met in houd aanbood. Temidden van het voltallig personeel sprak daarna in de recreatiezaal de heer H. J. de Koster, directeur, die het getuig schrift van de Ned. Mij van Nijv. en Al zijn wij in feeststemming, aldus Jaarvergadering IJsclub. De ys- Sp're'ker, toch moet ik even wijzen club „Oegstgeest" hield in Het Wit- j 0D het sierhte bezoek van de ge- te Huis haar alg. ledenvergadering, wone vergaderingen. Men bedenke waarvoor de belangstelling echter toch goed; dat jn deze vergaderin- wel wat groter had kunnen zijn gen problemen worden behandeld, Voorz. H. Kortmann opende met een d^e ^en nauwste samenhangen met ders hielden in hotel De Zon een feestavond, waarvoor zeer grote be langstelling bestond. Des middags werd voor de kinderen der leden een kinderprogramma uitgevoerd het behoeft geen betoog dat zulks •bij de kleintjes zeer in de smaak viel. De avondbijeenkomst werd ge opend door de voorz., de heer J. M. J. de Greef, die terstond de 'eiding overgaf aan de heer P. v. d. Horst, voorz. van de feestcommissie. Bij- zonder welkom heette sroreker afge-1 afrastering werden vernield. Even aardig&en van de K.A.B. en L.T.B. eens werd een electrische kabel, welke daar thans ligt voor de her stelwerkzaamheden aan de rijksweg, woord van welkom, in het bijzonder bestemd voor het aanwezige erelid, oud-secr. M. C. v. d. Burg. Spr. deel de mede, dat de folderpropaganda in de gemeente zeer goed is ingeslagen, daar vele nieuwe leden zich hebben gemeld. En verder had de IJsclub een nieuwe baanopzichter gekregen in de persoon van de heer A. Koot, daar zijn voorganger, de heer H. Hooymans, naar Canada is vertrok ken. Het jaarverslag vermeldde een ledenaantal van 239 leden en de secr. sprak hierin de hoop uit. dat de het voortbestaan van de midden stand. Hierna werd overgegaan tot afwerking van het feestprogramma. De leiding hiervan was opgedragen aan het Cabaretgezelschap Lawoe uit Haarlem. Dra bleek, dat de feest commissie met het arrangeren van dit gezelschap een goede keus had gedaan. Het gebodene stond op zeer hoog peil en zowel op muzikaal, als ander gebied viel vee' te genieten. I.awoe als illusionist. Frans Eijkhof' als humorist, Herman Kristel als pianist-accordeonist en Franly vereniging haar 60-jarig bestaan in komische sneltekenaar wisten 1953 mag vieren met het bezit van voortdurend de stemming in te hou- een eigen tent op de ijsbaan. Pen- den. Het was zeer laat ,toen de heer ningmeester J. W. v. d. Post liet in De Greef de bijeenkomst sloot na zyn financieel verslag een optirhis-1 n0g eerst een woord van dank en tisch geluid horen, daar hij een ba- tig saldo van 575 kon melden. De aftredende bestuursleden, de heren Kortmann, van Ekeris .de Roo- de en van der Post werden met al- hulde te hebben gebracht aan feestcommiss'e voor het vele werk, dat zij heeft gedaan om de leden deze onvergetelijke avond te be zorgen. Atoomenergie als warmtebron De winnaar van de Nobelprijs voor natuurkunde van dit jaar, sir John Cockroft, vertelde gisteren in een bijeenkomst van 's werelds belang rijkste atoomgeleerden te Oslo, hoe volgens hem de atoomenergie in de toekomst gebruikt zal worden. In En geland hebben we nieuwe energie bronnen voor de industrie nodig, zo zei hij. In tegenstelling tot Noorwe gen kunnen we geen waterkracht ge bruiken als aanvulling van onze steenkolenvoorraden. Britse geleer den zijn daarom reeds meer dan een jaar bezig geweest met het ontwer pen van en het experimenteren met reactoren, die in de oude energie centrales ingebouwd kunnen worden. Als we door zo'n reactor een warmte zouden winnen, die gelijk staat met een megawatt per ton, zouden we iedere dag één gram U 235 per ton uranium moeten verbruiken, zei hij. Dat betekent, dat we in de loop van dertig jaar één procent van al het beschikbare uranium zouden moeten verbruiken. De enige manier, die we thans ken nen om de kernenergie nuttig te ma ken, zo vervolgde de spreker, is het gebruiken van een reactor als warm tebron in de krachtcentrales. Bereke ningen hebben uitgewezen, dat de op atoomkracht gebaseerde levering van energie even duur, misschien iets duurder zou worden dan de winning van energie uit steenkool. We zijn nog in een voorbereidend stadium, vervolgde spreker. Het belangrijkste is nu het bouwen van reactoren om onze theorieën aan de practijk te toet sen. Straatsburg moet afwachten Het politieke debat in de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg is Don derdag met een paar zwakke gelui den ten gunste van een tot het vaste- 'and beperkte federatie voorlopig besloten. De Raadgevende Vergade ring hoopt aan het einde van de vol gende week \haar gezichtspunten te kunnen voorleggen aan vier minis ters van Buitenlandse Zaken. Ondanks de kennelijke moeilijk heden om een algemene lijn voor de verdere politiek te vinden, zijn tij dens het debat voorstellen ingediend strekkende tot de instelling van Europese uitvoerende organen met aanzienlijke bevoegdheden. Zo heeft een aantal christelijke politici van de „Nouvel'es Equipes Internationales" onder leiding van Fransman de Menthon voorge- stèld, een bestuur te benoemen van zeven commissarissen en met spe ciale bevoegdheden voor: buiten landse zaken, economie, defensie, sociale zaken, culturele zaken, jus titie en bevolking. Deze „Europese regering" zou haar eigen president kiezen en verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van besluiten van het opperste orgaan van de Raad van Europa. De Nederlandse en Belgische chris telijke afgevaardigden hebben zich niet bij het initiatief van hun col lega's aanges'oten, aangezien zij het voorstel in de huidige omstandig heden voorbarig achten. De strekking van het debat is wel geweest, dat.verdere plannen weinig kunnen baten zolang het lot van de beide grote Europese plannen voor kolen en staal en voor het leger in de lucht hangt. Een aanzienlijk aan tal leden heeft instemming met deze plannen afhankelijk gesteld van de stichting van een politiek gezag in Europa. NIETS EXTRA'S MET KERSTMIS. Met 301 tegen 264 stemmen heeft het Britse Lagerhuis Donderdag be sloten met Kerstmis geen extra le- vensmiddelenrantsoenen beschikbaar te stellen. Vóór de Boor de Labour-oppositie uitgelokte stemming had de minis ter van voedsel, Lloyd George, ver klaard, dat het benodigde voedsel voor extra-rantsoenen niet aanwezig! was. vernield. De auto liep schade op en moest met een kraanwagen worden versleept. Er ontstond enige stag natie in het verkeer. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. AUTO GERAMD Momenteel wordt aan de Rijks weg no. 4 tussen de Klinkenberg en óe Warmonderdam herstelwerk zaamheden uitgevoerd. Hierdoor is de rijbaan van Den Haag naar Am sterdam vanaf de Klinkenberg over enkele honderden meters afgesloten en moeten de auto's richting Am sterdam op de rijbaan rijden van de auto's richting Den Haag. Omstreeks 6 uur gisteravond kwam van richting Amsterdam een auto en ging dus over op de rijbaan richting Den Haag. Voorbij het afgesloten stuk zou men normaal weer terug moeten gaan op de gewone rijbaan. De auto uit de richting den deed dit echter niet. Van Amster dam naderde een personenauto. Toen deze een andere auto wilde passeren kwam de bewuste wagen uit Den Haag aan. De personenauto kon niet meer achter de eerste wa gen komen met het gevolg, dat de wagen uit Den Haag laatstgenoem de auto ramde. De zijkant werd ge heel open gescheurd. De aanrijden de wagen is gewoon doorgereden. Persoonlijke ongelukken deden zich ook hier niet voor. Geboren: Cornells J. M., z. v. C. J. J. Prins en E. D. J. v. Reijsen; Mar- tinus H. z. v. M. H. v. d. Putten en j C. M. van Rijnbeek; Pieter z van F. H. Krook en A. Schaddee van i Dooren. Handel aanbood. Namens het perso neel van kantoor, bakkerij, laborato rium en het reizend personeel bood de heer P. v. d. Voort, chef de bu reau een salonlamp aan en bloemen voor mevr. v. d. Burg. De heer J. C. Mattaar sprak namens het molen-, magazijn- en technisch personeel, on der aanbieding van een fruitmand. Namens de pers. ver. „M. D. S." bood spr. ook een fietstas aan De jubilaris dankte tenslotte voor de hartelijke gelukwensen en aangeboden geschen ken Feestavond Geitensportver. De Voorschotense Geitensportver. heeft weer haar jaarlijkse feestavond ge houden. Deze avond vond plaats in „De Oude Vink" aan de Haagweg. De bus van de N. Z. H. T. M. vervoerde de feestgangers van en naar „De Vink". Het feestprogramma van deze avond werd verzorgd door het „Tem po Cabaret Gezelschap' onder leiding van de heer Jean van Zijp uit Lei den Met de xylophoon en de accor deon kwam de stemming er al spoe dig in. Een paar vrolijke schetsjes en liedjes gingen er ook vlot in evenals het optreden van de buikspreker Een grote verloting met wel 50 prijzen vormde op deze avond een speciale attractie. VOORHOUT Kindje overreden Gistermorgen omstreeks 11 uur is het vijfjarig dochtertje van de heer Eikelenboom, wonende in de Boer- haavestraat door een lichte vracht auto van de groenteboer J. v. S. over reden. Het kind, dat met een kame raadje de weg overstak, kwam plot seling achter een stilstaande melk- auto vandaan, waardoor de heer v. S., die zelf chauffeerde een aanrij ding niet kon voorkomen. Eén der achterwielen ging de kleine over het lichaam. Dr. A. W. Bots constateer de een breuk van één der boven- dijbenen. Verder klaagde het slacht offertje over pijn in haar buik. Na verbonden te zijn, achtte dr. Bots overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Toneel voor ouden van dagen. „Het is nog wel vroeg in de tijd, maar om in de volgende zomer weer aan de ouden van dagen een gezel lige dag eventueel een auto-tocht te kunnen aanbieden, is het nodig nu reeü1; de cersie toebereidselen te ma. ken", aldus de voorz. van het Oran je-comité de heer1 G. M. Prins. Deze opende in de grote zaal van het pa rochiehuis een toneelavond, welks baten zullen worden aangewend voor bet bovengenoemde doel. Namens het Oranje-comité werden vervolgens welkom geheten burgemeester De Graaff, pastoor WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL WIND. Veranderlijke bewolking met later enkele buien. Krachtige tot harde, in het uiterste Noor den van het land later wellicht stormachtige Westelijke wind. Morgen iets lagere tempera turen. 1 Dec.: zon op 8.24 en onder 16.38; maan op 11.40 en onder 18.38 uur. Koenekoop en vervolgens het toneel gezelschap „Mors-Rijndijk" van Lei den. Na dit welkomstwoord werd een blijspel in drie bedrijven opgevoerd, dat de aanwezigen zeker geamuseerd zal hebben. Het opgevoerde stuk Sensatie in New York" verloochende haar titel niet. De muzikale omlijsting berustte in handen van de „Voorhoutse Me lody Makers". In de pauze werd een verloting gehouden. De belangstel ling had groter kunnen zijn. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 November. Vee. Aanvoer 5 fokstieren, 3 slachtstieren, 40 kalf- en melkkoeien 128 vare koeien e.a., 240 vette koeien, -5 vaar zen. 15 pinken, 36 graskalveren, 5 vette kalveren, 80 nuchtere slachtkal- veren, 369 vette schapen, 750 vette lammeren 17 zeugen, 175 schrammen, 472 biggen, 17 bokken of geiten. Prij zen* kalf- en melkkoeien 600890, en 400730, handel willig; vette koeitn 700—930, 1.90—2.60 per kg. levend gewicht, handel stil; vaar zen 595800, pinken 360500, gras. kalvtren 180130, en nuchtere slaohtkalveren 4060, handel wil lig; vette schapen 100135 en vette lammeren 90115 handel stug duur* schrammen 60—95 en biggen 35—45, handel willig; bokken of geiten 1540, handel matig. Aan voer totaal 2377 stuks. Kaas. Aanvoer 64 partijen Goudse en 3 partijen Leidse kaas, to taal 67 partijen. Prijzen Goudse kaas extra 2,41 le soort 2.302.34 en 2e soort 2.252.29; Leidse kaas le soort 2.22—2.28 per kg Handel flauw VEUR, 29 November Groente. Tomaten 1225 cent, andijvie 814 cent, rodekool 78.20, prei 9 11.80 waspeen 16—18 cent, savoye- kool 6.306.90, spruiten per kg. 1227 cent, bloemkool 815 cent, sla 5.00--17.40. bleekselderij 510 cent, knolselderij 810 cent, bospecn 16— Bresser, kapelaan 29 cent. zegt het ook: Kanten Sierkleedjcs grote sortering OC -.f Oud-Hollandse Wand doeken in alle C (IC maten, vanaf Pluche Tafelkleden 1 O QC 140 x 170 Handweef Tafelkleden Q QC 140 x 170 Wollen Moquette Tafelkleden 49 OC 140 x 170 Schoorsteen- en Dressoir Lopers 9 7C grote keus, vanaf Gewatteerde Dekens, 9Q 9C 2 persoons Wilton Karpet CO QC 200 x 300 HAARLEMMERSTRAAT 51 TEL. 24958 Lid van het Financierings-Instituut Geschenken die ALTIJD welkom zijn, vindt U bij de Ruime sortering in EAU DE COLOGNE, LUXE DOZEN ZEEP, enz., enz. BRILETUI'S vanaf 1.50 BAROMETERS vanaf 15.50 THERMOMETERS vanaf 1.65 SCHAREN LOUPEN ZAKMESSEN LEESGLAZEN CD 11 CD 11 CDIICDII CD 11 CD II CD II CD II CD II CD II C5II CD II CD X 0 Lopen ruim 1 jaar zonder 0 Q opwinden. Q Q Maarsmanstecg 21 Tel. 20778 Q CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD11 CD 11011 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 110 zijn een dankbaar geschenk Grote keuze uit Philips, Bosch, Nordlióht, Miller, Halus, Fongers, Willocq Bottin en Rodanalampen. Prijzen vanaf 9.70 Bij aankoop van een Philipslamp geven wij 2.50 voor de oude lamp Rijwielklokjes 9.00 - Handkappen vanaf ƒ1.50 Beenpijpen v.a. 7.95 - Sportsturen v.a. 5.35 Broeken voor de bromfietsers 18.50 Snelheidsmeters, 5 soorten, vanaf 8.00 Ook voor merkrijwielen bieden wij U de keuze uit ruim 200 stuks. Alleen le soort merken zoals Fongers, Simplex, Maxwell, Norman, van Hau- waert enz. 6 Rijwiel- en Motorhandel VAN ZIJP HAARLEMMERSTRAAT 295 LEIDEN voor de man die roken kan! 2 dozen lichte goud-gele VIRGINIA shag Een pak echte Friesche HEERENBAAI zachte geurige pijptabak - mm S

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3