Ste ftzidóeSowtci/iit De tranen van Mossadeq Mossadeq huilde en sloeg op tafel Maar hij kreeg z'n motie 2)e ontploffing te Kopenhagen Wisjinski diende amendementen in Nieuw zusje van televisie Dodelijke vechtpartij De netten scheurden Geheimzinnig ongeval met een gestolen auto Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 26 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12444 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., i 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De Perzische premier Mossadeq heeft gisteren van een juichend parlement na ©en stormachtig debat een votum van vertrouwen gekregen. Negentig leden stemden voor Mossadeq en slechts vijftien waagden het, zich van stemming te onthouden. Aanvankelijk leek het alsof de oppositie veel ster ker was. Het parlement gaf zich echter gewonnen, nadat de premier een emotionele rede had gehouden, tijdens welke hij enige malen weende en met gebalde vuisten op tafel sloeg. Toen enige tijd later de motie van ver trouwen was aangenomen, stapte Mossadeq glimlachend van het podium en verliet kwiek lopend als een jonge man, onder gejuich de zaal. Bijna moest Imami zijn moed duur bekopen. Toen hij na afloop van de zitting voor het parlementsgebouw in zijn auto stapte, sprongen dertig jongelieden onder het geroep van „dood, dood" op de auto en probeer den hem ondersteboven te gooien. De chauffeur drukte het gaspedaal in en de wagen schoot weg. De poli tie voerde daarop een charge uit te gen de jonge heethoofden. De rede van Mossadeq was fel anti- Brits, maar over Amerika had de premier evenmin veel goeds te zeg gen. Na een korte, maar felle woorden strijd tussen de voorzitter en de pre mier besloot het parlement het eerder genomen besluit om de verkiezingen tot 18 December uit te stellen, in te trekken. Ik wil aanstonds verkiezin gen, had Mossadeq uitgeroepen. De datum 25 November blijft nu van kracht. De enige die tijdens het debat cri- tiek durfde oefenen op de regering, was Jamal Imami, de leider van de oppositie. Hij zei, dat Mossadeq bezig was het land naar de afgrond te lei den. -- Opstanden in Flores Volgens persberichten zijn bij op standen, die onlangs op Flores zijn uitgebroken, 112 personen gedood en 50 gewond. In welingerichte kringen verklaart men, dat deze opstanden zijn uitge broken na een poging tot agrarische hervorming in Adera, een der negen sultanaten van het eiland, tegen de wil van de conservatieve meerder heid. Bijna 3.500 personen zouden uit dit gebied zijn gevlucht. De politie en het leger hebben maatregelen ge nomen om de orde te bewaren. Amerika en de kaas De New Yorkse kaasimporteurs hebben aangekondigd, dat zij zullen strijden voor de intrekking van het amendement op de wet voor de de fensieproductie, waardoor de invoer van kaas in de V.S. wordt beperkt. Deze maatregel is zowel volgens de Vereniging van Kaasimporteurs als volgens onafhankelijke hande laars „niet realistisch". Martin A. Fromer, rechtskundig adviseur van de vereniging, verklaar de, dat de quota waren toegewezen aan de oorspronkelijke landen van herkomst. Zo was bijvoorbeeld Ar gentinië gerechtigd zeven millioen pond kaas naar de Verenigde Staten te verschepen, maar door droogte en andere oorzaken werd er niets uit- gevoerd. Hiervan kon niets aan an dere landen worden toegewezen. „WAT TE DOEN MET FAROEK?" De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr. D. U. Stikker heeft Zaterdag op de vergadering van de Nato-raad in Rome gevraagd, wat gedaan moet worden in de diplo matieke impasse, ontstaan door de uitroeping van Faroek tot koning van Egypte en de Soedan. Mr. Stikker wees er op, dat de nieuwe Nederlandse gezant in Cairo de heer Cnoop Koopmans duidelijk te verstaan gegeven is; dat hij niet tot het hof van koning Faroek zal worden toegelaten, indien zijn ge loofsbrieven niet gericht worden aan de koning van Egypte en de Soedan. HET ZOEKEN OPGEGEVEN. De vliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht, die vijf dagen van Noord-Italië uit in West-Joegoslavië gezocht hebben naar de vermiste C-47, hebbe/i het zoeken thans opge geven, aldus wordt uit gezaghebben de bron te Belgrado vernomen. Naar verluidt achten de Amerikaanse en Joegoslavische autoriteiten het thans hoogst onwaarschijnlijk, dat het vliegtuig in Joegoslavië zou zijn neer gekomen. Hij zei, dat de Westelijke resolutie geen stap nader tot het Sovjet-Russi sche standpunt betekende en diende 12 amendementen in, die op 12 regels na d'e oorspronkelijke 100 regels van het Westelijke plan vervingen of schrapten. De amendementen vroegen om vermindering met een derde van de strijdkrachten van Amerika, En geland, China, Frankrijk en Rusland, en het instellen van een „commissie voor atoomenergie en conventionele wapens", een internationale conferen tie (om maatregelen voor naleving van het verbod van atomische wapens te overwegen) en om complete in lichtingen door alle landen van hun wapens binnen een maand, nadat de Verenigde Naties atomische wapens zouden hebben verboden. Britse gedelegeerden noemden de rede „ontmoedigend", en de Ameri kaanse afgevaardigde Jessup sprak LAAT ALLE HOOP MAAR VAREN Zaterdag heeft de Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Wisjinski. in de politieke commissie van de Verenigde Naties gesproken over het Westelijke ontwapeningsvoorstel. Volgens waarnemers valt er na zijn rede niet aan te twijfelen, dat hoop op een compromis tussen Oost en West een illusie is geweest. Wisjinski sprekend in een overvolle, benauwde zaal, stond er op, dat een ontwapeningsplan moest bevatten verbod van alle atomische wapens en een internationaal lichaam om naleving van dit ver» bod en vermindering van conventionele bewapening te controleren. Ook dienden de Verenigde Naties een stelsel van verificatie op te zetten. zijn teleurstelling er over uit. Een woordvoerder van het Franse minis terie van buitenlandse zaken echter zei, dat er „enige vooruitgang' in de rede school. Afbakening van de frontlijn Bang voor helicopters? De stafofficieren van de Verenigde Naties en de Noordelijken zijn het Zondag eens geworden over drievier de deel van de afbakeningslijn langs het 232 kilometer lange front, die de as zou moeten worden van een vier kilometer brede gedemilitariseerde zóne, indien binnen dertig dagen een volledige wapenstilstand wordt ge sloten. Er is echter weer een nieuw twist punt gerezen. Want de communisten i willen niets weten van de helicop- j ters, die de geallieerden willen ge- j bruiken voor een inspectie van de i frontlijn zij willen dat te paard doen. Hetgeen de geallieerden op hun beurt weigeren. Doch niettemin vorderen de be sprekingen over het vaststellen van de frontlijn. Inmiddels sneeuwt het geducht in Korea. DE „VROUW IN 'T ZWART. Zij was een bekende figuur aan het Koreaanse front, de „vrouw in het zwart" die met loshangende ha- i ren ve e onstuimige aanvallen der I communisten op de linies der ver- i bondenen leidde. Gevaar scheen zij niet te kennen en het geleek er op I dat dit omgekeerd ook het geval was, want zij overleefde steeds de door haar geleide aanvallen der Chinese infanteristen. Tot het Zondag ook haar tijd werd. Bij een aanval ging zij haar mannen vooraf, een revol ver in de hand en de achter haar aanstormende communistische infan teristen in gebroken Engels tot actie aanzettend. Een Canadese machine- geweerschutter kreeg haar in het vizier, vuurde en maakte met zijn salvo een einde aan het leven van de onstuimige „vrouw in het zwart", die voor vele geallieerde infanteris ten een bekende figuur was gewor den. GROTE BRAND IN MAKASSAR. Ongeveer 1500 mensen zijn dakloos geworden door een grote brand in Makassar. In het Noorden van de stad werden 95 huizen door het vuur ver teerd. Door de sterke wind greep het vuur snel om zich heen. De dienst voor sociale zaken heeft maatregelen getroffen om de slachtoffers te hel pen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Een moskee, die te mid den van het afgebrande huizencom plex stond, is gespaard gebleven. „Telescribe' heet ze „Telescribe", een electronisch zusje van televisie, wordt op het ogenblik in Engeland ten behoeve van de luchtvaart ontwikkeld. Het systeem ontstond door de vraag naar mogelijkheden om van radarstations uit schriftelijke en ge tekende mededelingen aan vliegtui gen te geven. De geleerde George Gilbert van Mullard-radio en zijn medewerkers hebben de oplossing gevonden. De „Telescribe" is een klein toe stel, dat bijvoorbeeld foto's, die op een venster van dit toestel worden gelegd .rechtstreeks in beeld uitzendt en in fascsimile doet verschijnen op het venster van een ontvanger van een vliegtuig. Tot dusverre was het nodig om bij „telefoto" het beeld puntje voor puntje af te tasten om het te kunnen overbrengen. Een tekst, die op het venster van „telescribe" wordt ge schreven, verschijnt direct op het scherm van het ontvangsttoestel. Van een donkere telefooncel uit kan het toestel de beeltenis van een abonné, die eer> ander opbelt, rechtstreeks overbrengen. De „telescribe" heeft geen studio, grote belichting of dure camera's no dig. In het toestel wordt een soort kathodestraalbuis gebruikt, die zwak, doch voldoende licht geeft om beeld overbrenging mogelijk te maken. Overbrenging geschiedt op geringe bandbreedte, waardoor mogelijkhe den tot storing klein zijn. De ontwikkeling van deze uitvin- ding is nog niet aan de kinderschoe nen ontwassen. Ten behoeve van de luchtvaart worden op het ogenblik uitvoerige proeven genomen teneinde te bereiken, dat van de verkeerstoren een vliegveld af aan dozijnen vliegtuigen tegelijk situatiekaarten en schriftelijke berichten zullen kun nen worden verstrekt. De verkeers leiding zou op die manier een betere techniek kunnen ontwikkelen en wachten en cirkelen van vliegtuigen voor de landing kunnen voorkomen. In hoeverre „telescribe" in haar ontwikkelingsgang een concurrent zal worden van televisie en telefoto-sys- temen is nog niet na te gaan. Wel is de indruk sterk, dat dit systeem een revolutie in de radarsystemen op vliegvelden teweeg zal brengen. TREINBOTSING IN DE V.S. Zon4ag j,l. is de sneltrein New YorkNew Orleans in de omgeving van Woodstock, in de Amerikaanse staat Alabama, met een snelheid van ongeveer 105 kilometer per uur op een langzaam rijdende trein, die op weg was naar het Zuiden der Ver enigde Staten, ingereden. De twee grote Diesel-locomotieven reden met geweldige kracht op elkander, waar na zij door het geweld der botsing ongeveer ongeveer dertig meter uit elkander werden geslagen. Eén der locomotieven boorde zich in een wa gon; twee andere wagons werden langs de twaalf meter hoge spoor- wegdijk omlaag geworpen. In een gedeelte der vernielde wagons brak brand uit. Tot nu toe zijn de stoffelijke over schotten van achttien personen ge borgen; er zijn zestig gewonden. £en vijftiental militairen en brandweerlieden zijn gedood en 58 personen ernstig gewond ingevolge een hevige ontploffing in een wapenopslagplaats van de Deense Marinebasis te Kopenhagen, De reddings. en opruimings- ploegen aan het werk. TELEFOTO Anp/unce/Wb. Beheerschapscommissie gaat te ver Frankrijk en Z. Afrika lopen weg In de Beheerschapscommissie van de Ver. Naties is een geschil tot uiting gekomen. Vorige week zijn de Franse afgevaardigden de vergade ring uitgelopen omdat zij geen be moeienissen wensten met Marokko. Thans heeft de Zuid-Afrikaanse delegatie dit voorbeeld gevolgd, als protest tegen het besluit van de commissie om vier stamhoofden uit Zuidwest-Afrika uit te nodigen te Parijs hun zaak te komen uiteen zetten. Zuid-Afrika gaat uit van het standpunt, dat de Verenigde Naties zich niet hebben te bemoeien met Zuidwst-Afrika, omdat de bestuurs vorm daar een binnenlandse aangele genheid is. Vandaag zullen de delegaties van de landen, die koloniën besturen, bij een komen om een gezamenlijke actie te bespreken in de beheerschapscom* missie. Deze landen, waartoe ook Ne derland behoort, menen, dat de commissie zich te grote bevoegdhe den aanmatigt. Oud-papier daalt in prijs Het ziet er naar uit, dat de inzame- lingsactie van oud-papier in* de knel j komt als er niet spoedig ingrijpende I maatregelen zullen worden genomen. Sinds enkele dagen is er een prijsda- ling voor ongesorteerd „bontpapier" j geconstateerd. I Vele groothandelaren in oud pa pier en vrijwel alle exporteurs wen sen de laatste dagen slechts bij mondjesmaat of in het geheel niet deze soorten te kopen.. Het schijnt, dat er op het ogenblik vrijwel geen mogelijkheden meer zijn voor export van oud panier naar de landen, waarheen dit goed de laatste maan den in hoofdzaak ging, zoals België, Groot-Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland en Oostenrijk, zo verneemt ANP. Ook de belangrijkste Nederlandse papierfabrieken, die oud karton en bont papier als grondstoffen verwer ken, schijnen zeer weinig te kopen en geen nieuwe koopcontracten meer af te sluiten. De moeilijkheden zijn reeds in het dagelijks bestuur van de ondervak groep besproken. Er zijn voorstellen gedaan, die bij aanneming er toe zul len leiden, dat de inzameling van oud papier niet stilgezet of in be langrijke mate beperkt zal moeten worden. ZM. de Hcluó av-ei het heilaan aan S.ad Door dieven bedwelmd Zaterdagnacht is een brutale in braak gepleegd in Stavenisse, waar van de slager-veehandelaar L. Gunst slachtoffer is geworden. De diefstal werd Zondagochtend pas ontdekt. De daders zijn in de slaapkamers ge weest en moeten de bewoners heb ben bedwelmd. Gistermorgen wer den zij met hevige hoofdpijn en zich ziek voelend wakker. De slaapkamers konden zij niet verlaten, daar de deur gebarrica deerd bleek te zijn. Na door een raam buren te hulp te hebben ge roepen, konden zij via een door die buren aangebrachte ladder naar be neden komen. Het hele huis was doorzocht en al het geld verdwenen. Dat was vrij veel, doordat L. G. de laatste dagen veel met de boeren had afgerekend. Het moet tussen de 10 en 20.000 gul den zijn. Rode Kruis helpt Italië Aan alle Rode Kruis-afdelingen in ons land is telegrafisch verzocht op of omstreeks 1 December maar vóór St. Nicolaas een collecte te organiseren ten bate van de slacht offers van de watersnood in de Po- vlakte. Bovendien kunnen bijdragen wor den gestort op girorekening 22120 ten name van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis in Den Haag, met aanduiding: „Hulp Italië". Een oproep van de Liga van Rode Kruis-verenigingen in Genève werd door het hoofdbestuur reeds beant woord met een belangrijke gift. Te Donderen in de gemeente Vries in Drenthe ontstond gisternacht na een dansavond een woordenwisseling gevolgd door een vechtpartij, waar bij de heer J. W. wonende te Donde ren, een klap tegen het hoofd kreeg, met het noodlottige gevolg, dat hfj om het leven kwam. De betrokkene is 45 jaar oud en Iaat een vrouw en vier kinderen achter. Electrische locomotieven De eerste Nederlandse is er In de fabriek van Werkspoor te Zuilen is hedenmorgen de eerste in ons land gebouwde electrische lo comotief aan de Nederlandse Spoor wegen overgedagen. Dit geschiedde door ir. H. L. Keus, directeur van de N.V. Heemaf. Na deze overdracht verrichtten de echtgenoten van de beide directeuren der N.S., de dames den Hollander en Wansink, een symbolische handeling: zij zetten het sein op veilig, waarna de loco motief vertrok en een band met Werkspoor verbrak. FORTUINLIJK HENGELEN. Aan de Ringgracht bij Oosthuizen beleefde de heer J. van Dijk uit Wormerveer Zaterdagmiddag grootse uren. Zes snoeken en niet van die hele kleine had hij al langs de kant liggen, toen hij plotseling een gevaarte aan de lijn kreeg. Maar dat kon hij pas na twintig minuten vaststellen, toen voor het eerst de grote kop boven water kwam en weer tien minuten later kon hij zich de overwinnaar noemen van een snoek met een lengte van 1.20 meter en een gewicht van dertig pond. Toen vond hij het welletjes. De be woners van het tehuis voor ouden van dagen te Wormerveer hebben er van gesmuld (Alg. Dgbl.). DE 10.000 ER UIT. In de 514de staatsloterij, vijfde klasse, eerste lijst, is een prijs van 10.000 gevallen op het lot no. 16173. Paus Pius XII opende het nieuwe zittingsjaar van de Pauselijke Aca demie van Wetenschappen met een rede, waarin Z.II. belichtte, dat de gegevens der moderne wetenschap volledig overeenstemmen met dc Christelijke leer omtrent het Gods bestaan. Onwelkome vangst De logger Katwijk 176 heeft Zater dag te IJmiuden een 6.20 m. lang, op een potvis gelijkend zeedier aan gevoerd, dat 2367 kg. woog. Volgens de deskundigen was het dier een kruising tussen een appical (soort potvis) en een haringhaai. Een vis- meelfabriek heeft het beest gekocht. Drie netten heeft het dier, dat onder de Engelse wal werd gevangen, ver nield. BOSSCHENAAR PLUNDERDE RIJDENDE VRACHTAUTO'S. De Bossche politie is er in ge slaagd een zekere C. van D. uit Don Bosch te arresteren die al enige tijd zijn beroep zocht in het plunderen van vrachtauto's. Wanneer deze bij overwegen langzaam reden zag hij op een of andere manier kans er op te klimmen. Bij voorkeur deed hij zulks bij auto's met aanhangwagen en de verbind:ngsstang was daar voor zeer dienstig. Slotte GOLF BINNENLAND Een handjevol ongebluste kalk, dat een achtjarig jongetje te Dor drecht naar een bakkerswagen gooide kwam in de ogen van het negenjarig meisje Z. van der Linden. Men vreest, dat het kind een van haar ogen zal moeten missen. Een partij horloges is in de nacht op Zaterdag bij een juwelier in de Eerste van Swindenstraat te Amster dam uit de etalage gestolen. Een onbekende fietser reed over het voetpad, gooide met een steen de etalageruit in en verdween met een blad horloges. Het aantal sterfgevallen tenge volge van het mond- en klauwzeer was in de week van 11—18 Novem ber: 68 runderen, 64 kalveren, 30 var kens, 87 biggen, 1 schaap, 1 geit. De St. Walburgkerk te Arnhem (anno 1328) die tijdens de slag om Arnhem in 1944 nagenoeg geheel werd verwoest, is thans volledig her steld. Op Woensdag 28 November a.s. zal de plechtige consecratie plaats vinden. POLITIE ZOCHT NAAR INZITTENDE Zaterdag tegen middernacht is uit de Rochussenstraat te Rotterdam een Citroën, verdwenen van R. L. G. G. van de Dorpsweg. De wagen heeft men met een grote vaart over de 's-Gravendijkwal zien slingeren, in tussen een geparkeerde auto ram mend, en zigzag verder zien rijden via de Blijdorptunnel en. de Staten- singel. Daar sneuvelde een verkeers- paal. De zonderlinge rit ging verder over de Gordelweg en eindigde mgt een plons in het water van het Noor derkanaal. De bewoonster van een dichtbij gelegen woonschuit schrok van het geluid en snelde uit de roef naar buiten, waar zij nog net een man naar de kant zag waden en druipnat verdwijnen in de richting Hillegers- berg. Nu had bij de Middelland straat een andere auto voor de zon derling rijdende wagen vaart moeten minderen en de bestuurder besloot de slingeraar achterna te gaan. Hij ver zekert, dat hij twee personen in dc auto heeft zien zitten, maar voorzo ver bekend, is *r slechts een via het water uitgestapt. Dc politie heeft de gehele dog gedregd, mr.ar alleen de auto gevonden. Deze zaak heeft nog een andere vreemdsoortige kant. Tussen kwart voor acht en half negen Zaterdag avond was er in Den Haag een Ci troën verdwenen en deze is te Rot terdam teruggevonden in de Ro chussenstraat, waar zoals gezegd de dolle rit is begonnen. Geen wonder, dat men verband zoekt tusen beide voorvallen. Kniieftje... Wie alle voetpaden, v/elke hij ziet, opgaat, komt nooit waar hij zijn moet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1