Leidse H.K.W. behandelde nieuwe winkelsluitingswet /DONDERDAG 22 NOVEMBER I9SI DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD EAGINA 3 HILLEGOM Medisch Centrum officieel geopend Gistermorgen had de opening plaats van het Medisch Centrum in het gebouw Casa Nova aan de Hoofdstraat. Hierbij waren tegenwoordig: B. en W., de wnd. gem. secr., de dir. van O.W. met zijn staf, vele ledén van de raad, het bestuur der ver. v. TBC-bestrijding, dr In 't Veld, gen. inspecteur der volksgezondheid voor Z.-Holland. dr Sweers, arts van het prov. consultatiebureau voor Z H. tot bestrijding der TBC, doktoren, oog arts Schallij, wijkzusters e.a. De ontvangst geschiedde in de wachtkamer van het fraaie en mo dern ingerichte gebouw. Eerste spreker was de burgemees ter. die bijzonder verheugd was over de totstandkoming van dit gebouw, waaraan zulk een dringende behoef te bestond. De weg hiertoe is niet steeds over rozen gegaan, doch het bezit ervan zal er destemeer door worden gewaardeerd. Dr In 't Veld zeide, dat als hij te rugdacht aan de toestand voorheen opzichtens de TBC-bestrijding en de zorg voor het jonge kind, dan ver vulde deze nieuwe instelling hem met grote vreugde. Hij bracht dank voor de voortvarendheid van het ge meentebestuur en bijzonder aan de buregemeester en vertrouwde, dat de hoogconjuctuur voor de gezondheids zorg hier hoogtij zal vieren. Vervol gens gaf spr. een historisch overzicht van de bestrijding der TBC, van de zuigelingenzorg en van de kleuter tijd en eindigde met er op te wijzen, dat de burgerij in alle geledingen niet dankbaar genoeg kan zijn voor dit mooie en degelijke instituut. Dr Sweers wees erop, dat hij de oude toestand opnemende zich tot dr In 't Veld wendde, die hem terstond verwees naar het Gemeentebestuur, waarvan hij wist, dat hij niet tever geefs zou aankloppen. Met verbazing was spr. geslagen, toen hij 14 dagen geleden hier dit gebouw in ogen schouw nam: het voldoet aan alle eisen. Hillegom heeft laten zien aan andere gemeenten, hoe het mogelijk is, tot zo iets te komen. Weth. Fijma sprak een dankwoord als voorz. der Ver. ter Bestrijding van de TBC, al heeft hij zelf ook aan de tot standkoming van dit gebouw mogen medewerken. Moge Hillegom in de naaste toekomst ook nog kun nen beschikken over 'n eigen Zieken huis tot heil van velen, zo besloot de weth. zijn toespraak. De Provinciale Vereniging bood hierna een prachtig bloemstuk aan. Vervolgens werd het mooie gebouw bezichtigd en de erewijn aangeboden Het was een blijde dag voor de Ge meente en de gehele bevolking. VECHTPARTIJ IN CAFETARIA H. uit Noordwijkerhout en G. uit De Zilk kregen in een cafetaria ru zie en sloegen aan het vechten. De politie werd gewaarschuwd en de dienstdoende wachtmeester trof en kele personen aan, waarvan er een bloedend aan het gezicht was ge wond. Men ging naar buiten om de vechtpartij voort te zetten. De poli tieman poogde de vechtersbazen mee naar het bureau te krijgen, doch het verzet was zodanig, dat assisten tie moest worden ingeroepen. De beide mannen werden in het politie bureau opgesloten, omdat bleek dat er misbruik van drank in het spel Beschermheerschap Burgemees ter jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden heeft het bescherm- schap aanvaard van de afd. Bloem bollenstreek van de R.K. Invaliden- bond St. Liduina. en NOORDWIJKERHOUT Uitvoering voor „Herwonnen Le venskracht". In de bioscoop van café „De Zwaan" gaf de toneelclub „Meer Vreugde" een uitvoering voor „Herwonnen Levenskracht". De voorz. van de K.A.B. sprak een kort openingswoord. Hij zeide, dat „Her wonnen Levenskracht" grote sym pathie heeft bij de K.A.B. en de bloeiendste afd. van de beweging is. De donateurs brengen jaarlijks 2000 bijeen. Na een nummertje muziek trad hierna „Meer Vreugde" voor het voetlicht met het toneelstuk ,,'n Duvel" door David Le Feber. De spelers deden hun best. Een beetje meer vaart en samenspel is echter gewenst. De voorz. dankte aan het eind van de avond de pl. midden stand, die vele artikelen gratis had afgestaan, om een verloting op touw te zetten. Ruiteravond. De landelijke rij- vereniging „de Boekhorstruiters", hield Dinsdagavond in hotel v. d. Geest een grote ruiteravond Na het zingen van het federatielied sprak de voorzitter de heer W. Buschman woorden van welkom, bijzonder tot de ere-voorz. burg. v. Iersel. Dank bracht hij aan de heer Haak, de in structeur, voor de gezellige lessen welke hij in het afgelopen seizoen heeft gegeven. Als blijk van waar dering werd hem een vulpen over handigd. Aan mevr. Haak werd voor haar vele zorgen en werkzaamheden een doos bonbons aangeboden. Hier na werd een ruiterdemonstratie door een achttal dames van de vereni ging gehouden. Vervolgens presen teerde Amarco de revue „Van alles wat." A. Westgeest zorgde voor vlot te praatjes, waarmede de program mapunten aaneen geregen werden. Ten slotte had de verloting plaats. Het merrieveulen werd gewonnen door de heer W. Rodenburg. SASSENHEIM St. Nicolaas gearriveerd. Met een gepavoiseerde boot arriveerde St. Nicolaas gistermiddag tegen 2 uur aan de Oosthaven. Natuurlijk vergezeld van 2 zijner knechten, die de talrijke jeugd op pepernoten tracteerde. Alvorens in het gereedstaande rij tuig te stappen om een rijtoer door Tegen de koopavond „De gezelligheid van een koop avond, waarop man en vrouw samen kunnen winkelen, moet gekocht wor den met de gezelligheid van winke liers en winkelbedienden, die op zo'n avond tot tien uur in de winkel moe ten staan. Ik hoop in ieder geval, dat het Gemeentebestuur, voordat tot het al of niet instellen van een koop avond in Leiden besloten wordt, zich ook met de werknemersorganisaties in verbinding zal stellen". Aldus de heer J. A. M. van Oyen, voorzitter van de Leidse K.A.B., toen hij gister avond in „De Harmonie" als gast het woord voerde op de algemene le denvergadering van de H.K.W., offi cieel genoemd de Ned. Kath. Bond van Administratief, Verkopend en Verzekeringspersoneel „St. Francis- cus van Assisië", afd. Leiden. De heer van Oyen sprak, in ver band met de nieuwe winkelsluitings wet, ook over de vrije halve dag en meende, dat het winkelpersoneel hier gebaat is met een vrije middag (eventueel op Dinsdag), waarop een vrije avond aansluit, dan op een vrije Maandagmorgen, die vaak groten deels in bed zal worden doorgebracht. Tenslotte deelde de heer van Oyen mede ,dat de K.V.P., afd. Leiden, binnenkort een vergadering zal be leggen, waarop zowel een midden stander als een werknemer de proble men van de nieuwe winkelsluitings wet zullen behandelen. Spr. wekte alle leden, die ook lid van de K.V.P. zijn, op deze vergadering te bezoe ken. „Wie geen lid van de K.V.P. is", besloot de heer van Oyen, moet nu gaan beseffen, dat hij wel dege lijk iets met de politiek te maken heeft, althans dat de politiek met hem te maken heeft!" Nieuwe leden geïnstalleerd. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer F. H. M. Kok, die mededeelde, dat de pen ningmeester, de heer P. de Wekker, wegens ziekte zijn functie niet lan ger kan uitoefenen. De tweede pen ningmeester, de heer A. L. Giezen, heeft zijn taak overgenomen. De vice-voorzitter, de heer J. van Ree, is eveneens wegens ziekte niet in staat aan het verenigingswerk deel te nemen. Gelukkig is hij thans her stellende. Beide zieken wenste spr. een spoedig algeheel herstel toe. Pater D. Hogenbirk, O.F.M., gees telijk adivseur van de afdeling, in stalleerde vier nieuwe leden en wees hen op hun taak: positief mee te wer ken aan de propaganda voor hun or ganisatie. De voorzitter onderstreep te deze woorden en vond het bedroe vend, dat slechts een klein aantal van de bijna 250 leden werkelijk ac tief is, al was de opkomst op deze vergadering verheugend groot. De heer Kok wees nogmaals op de kwestie van het ontslag. Wanneer de werknemer er niet mee accoord gaat, moet hij het niet aanvaarden en di rect het afdelingsbestuur waarschu wen. Een ernstig gevaar. De heer J. A. van Ries, districtsbe stuurder, sprak over de winkelslui tingswet, schetste de ongezonde toe stand van 25 jaar geleden en herin nerde aan de wet van 1930, die een aanmerkelijke verbetering bracht. De nieuwe winkelsluitingswet 1951 houdt een ernstig gevaar in, aldus spr., omdat aan de Gemeenteraad be voegdheid gegeven is besluiten te ne men ten aanzien van een koopavond, waardoor de belangen van de werk nemers in gevaar komen. Spr. vrees de voor te weinig overleg met de organisaties van winkelpersoneel, doch moest tot zijn spijt erkennen, dat deze organisaties niet represen tatief zijn, omdat nog geen tien pro cent van de winkelbedienden georga niseerd is. De heer van Ries stelde de havenarbeiders en metaalarbeiders ten voorbeeld. In hun branches wor den geen besluiten genomen zonder overleg, omdat zy sterke organisa ties hebben, waarmede men geducht rekening moet houden. Dit moet voor de winkelbedienden een aanwij zing zijn. De voorzitter sprak in aansluiting hierop over de propaganda-actie, waarvoor prijzen beschikbaar wor den gesteld. Het bestuur wil zoveel mogelijk adressen van niet-georgani- seerden ontvangen. De vergadering werd muzikaal op geluisterd door het D.P.W.-ensemble en na het zakelijk gedeelte bleven de leden nog enige tijd gezellig bijeen. SIGARENWINKELIERS TEGEN KARTEL-BESLUIT. De drie organisaties van sigaren winkeliers voor Leiden e. o. hielden gisteravond een gezamenlijke verga dering in de Turk. Er werd een druk ke bespreking gehouden over het be sluit van het sigarenkartel, waarbij aan sigarenwinkeliers, of ze nu be trekken van grossiers of rechtstreeks van de fabrikant, een zelfde winst marge wordt gegeven. Het hoofdbestuur had aan de plaat selijke organisaties een motie voor gelegd, waarin stelling werd geno men tegen de weigering, om bij di recte afname van de fabrikant een extra korting toe te staan. De ver gadering besloot deze motie te steu nen en het hoofdbestuur tevens te machtigen alle middelen aan te wen den ,om het besluit van het sigaren- kartel ongedaan te maken. Water in de melk meel in de worst Aan het verslag van de Keurings dienst van Waren voor het gibied Haarlem (waaronder ook Leiden res sorteert) over 1950, ontlenen wij, dat Leiden in dat jaar beschikte over 1569 winkels, 128 markten en ker missen, 662 vaar- en voertuigen en 185 eet- en drinkgelegenheden. Bo vendien over 1754 opslagplaatsen, bakkerijen, andere bereidplaatsen, enz. In totaal waren er dus 4298 ge legenheden, die geïnspecteerd moes ten worden. Het overzicht van de processen verbaal vermeldt ook een aantal, dat in Leiden werd opgemaakt: Rog gebrood met te weinig droge stof 2, melkbrood met te weinig melk 3, huishoud jam met te veel benzoëzuur 1, bedstellen zonder aanduiding van gebruikte kapok 1, melk met water 1, gepasteuriseerde melk met kweek- bare colibacteriën 1, niet steriele ge steriliseerde havermoutpap 1, niet door een kraan getapte melk 1, rau we worst met zetmeel 1, rauwe worst met te veel mee en te hoog water gehalte 1, gekookte worst met kunst matig kleursel 1, gebraden gehakt ballen met te veel zetmeel 1. bleek- water met te laag chloorgehalte. het dorp te houden, werd de hoge gast door de burgemeester van harte welkom geheten. Voorafgegaan door de R.K. tam boers en hoornblazers reed St. Nico laas vervolgens door het dorp. Na zijn rijtoer heeft hij nog een bezoek gebracht aan de gymnastiek lokalen in het Bruine Paard en het KSA-gebouw, om de kinderen eens van nabij gade te slaan. Jammer was het dat het weer niet erg meewerkte. Geboren: Theodora M. M., d. v. L. G. van der Meij en W. J. van der Voorn; Adriana Th. C. M., d. v. A. W. Schinck en W. P. M. Stevens; Cornelia J. M., d. v. H. P. J. Zwet sloot en C. M. v. d. Geest; Elisabeth M., d. v. d. M. H. van Nobelen en 1. M. van Dijk; Johanna P., d. v. A. J. Brouwer en H. J. ter Laak; Jacoba K., d. v. P. Vos en A. Spaar garen. Ondertr.: Petrus H. van der Ploeg, 24 j., te Voorhout, en Joanna B. Krom, 24 j.; Willem I. van den A"beele, 27 j., en Rina C. Havenaar, 21 j.; Ludovicus W. Döll» 21 j., te Leiden, en Maria W. Smit, 23 j.; Hendirkus J. J. van Diest, 29 j., en Johanna van der Meer, 23 j., te Lisse. Getr.: Daniël J. van Klaveren, I j., te Rijnsburg, en Wilhelmina E. Noordermeer, 30 j.; Everhardus H. Broekstra, 20 j., en Maartje C. Vree ken, 18 j., te Warmond; Pieter L. v. Pijpen, 24 j., en Pieternella M. Stolk, 22 j., te Rotterdam. Overl.: Petronella A. M. van Mun- steren, wed. De Zwart. VOORHOUT L.T-B. De L.T.B. kwam bijeen om zyn standpunt te bepalen inzake het voorstel tot wijziging van de or ganisatievorm. De voorz. zette in het kort uiteen, wat de bedoeling is van de z.g. groep „Freriks". De nadruk legde de spre ker er op, dat het lid blijven van onze eigen standsorganisatie, de L. T.B., een eerste vereiste is, omdat dat Katholieke V.O.B. een geheel zelfstandige eenheid is, los van de L.T.B., alleen voor ondernemers in het Bloembollenvak. Alvorens de concept-statuten in be handeling te nemen, nam de heer P. y. d. Nouland het woord, omdat hem iets van het hart moest. Hij liet cri- tiek horen op het beleid van het H. B. ten opzichte van de bollenkwekers. Men heeft het H.B. dikwijls ge noeg ter kennis gebracht, dat géén andere houding tot resultaat zou heb ben een splitsing. Men luisterde niet. Nu moet men de wrange vruchten van dit slechte beleid plukken, aldus spr. Het H.B. is gezwicht. Spr. ontraadde een ieder, aan de leiband te gaan lo pen van die heren, die voor deze si tuatie hebben gezorgd. De heer W. Borst onderschreef het betoog van vorige spreker. Mr. Vermeulen was het niet geheel met spreker eens en noemde enige feiten, die wel door de L.T.B. waren bereikt. Spr. lichtte alles nog eens uitvoerig toe. Het H.B. is ook niet enthousiast over de resultaten die nu op tafel liggen. Nadat nog enige tijd was gepraat over dit onderwerp werden de statu ten aangenomen met 10 stemmen vóór, 7 tegen en 3 blanco. Als af gevaardigden werden benoemd de heren J. L. Nijssen en W. Borst. De heer v. d. Nouland wilde een klemmend protest laten horen aan gaande artikel 16. Dit artikel noem de hij het meest onsociale wat er is, gehee lin de trant van die heren dictators. Vervolgens hield mr. Vermeulen een zeer interessante causerie over de P.B.O. In een kort bestek gaf spr. de leden een voorstelling wat feite lijk de P.B.O. is. Hij zette uiteen, hoe de sociale wetgeving zich ontwikkelt en hoe de grote tegenstellingen tus sen kapitaal en arbeid soepeler moe ten worden. Spr. beperkte zich tot een Bedrijfschap op agrarisch ter rein. ZOETERMEER ERNSTIG ONGEVAL. Gistermorgen omstreeks 10 uur had een ernstig ongeluk plaats op de Zegwaartseweg ter hoogte van per ceel no. 60. De 76-jarige mej. Huur man uit Benthuizen stak onver- wachts de weg over en werd gegre pen door een personenauto, bestuurd door de heer S. uit Hazerswoude. De ijlings ontboden dr. de Bruyn ver leende de eerste hulp. De betrokkene werd met ernstige verwondingen naar het Academich Ziekenhuis te Leiden overgebracht. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN „LEIDEN—ZUIDWEST". Bij besluit van 11 December 1950 heeft de Raad bepaald, dat een her ziening van het partiële uitbreidings plan „LeidenZuidwest" wordt voor bereid. Ingevolge het bepaalde bij artikel 36, lid 4, de Woningwet vervalt een zodanig besluit, indien niet binnen een jaar na de dagtekening daarvan het ontwerp van het plan ter secre tarie ter inzage voor een ieder is ne- dergelegd. De voorbereiding van het ontwerp tot herziening van bedoeld plan van uitbreiding is, door allerlei omstan digheden, nog niet zo ver gevorderd, dat dit reeds ter visie zou kunnen worden gelegd. In verband hiermede is het nodig, dat de Raad opnieuw bepaalt, dat een herziening van het partiële uit breidingsplan wordt voorbereid, het geen B. en W. verzoeken te beslui ten. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men in de geneeskunde de dames A. A. Biegel Delft, M. J. Fontein Haar lem, Y. M. M. A. Duif den Haag, A. G. A. Maas Schiedam, A. M. Roëll den Haag, C. M. J. Toby den Haag, idem de heren D. W. J. ten Doeschate Scheveningen, K. W. Eisenhardt Zeist, J. F. W. Hulstra Apeldoorn, E. Jansen den Haag, F. Koning Voor schoten, S. van der Kooy den Haag, H. M. van Praag Schiedam, G. P. van Rees Vugt, H. A. Scheepens den Haag, Y. Sloterdijk Scheveningen, E. P. Smit den Haag, D. Tjabbes Bloemen- daal en D. D. Vodegel den Haag. GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND. Engelse taalmoeilijkheden Het was voor de leden van het Ge nootschap NederlandEngeland, afd. Leiden, gisteravond wel even een te leurstelling, dat de lezing over Eng lish Education (Engels onderwijs) niet door kon gaan. De aangekondig de spreker, de heef J. S. Webster, sprak in plaats daarvan over bijzon derheden en moeilijkheden van de Engelse taal. De inleider wees eerst op de ver schillende invloeden, die het Engels heeft ondergaan van Romeinen, Ger. manen en Normandiërs, waardoor het vroegere Engels aanmerkelijk verschilt van hetgeen thans gespro ken wordt. Vroeger kende ook het Engels vele naamvallen. Aan de hand van talrijke voor beelden sprak de heer Webster ook over de phonetische moeilijkheden in de Engelse taal. Verschillend uitge sproken woorden hebben dezelfde schrijfwijze en verschillend geschre ven woorden hebben dezelfde uit spraak. Na afloop van deze interessante in leiding sprak de voorzitter prof. dr. A. A. Prins, hartelijke dankwoorden tot de heer Webster. Velen vergezelden min. v. Maarseveen naar zijn laatste rustplaats Onder bijzonder grote belangstel ling van zowel officiële zijde als van de zijde der Utrechtse bevolking heeft heden de uitvaart en de begrafenis plaats gehad van de Zondagnacht overleden minister van binnenlandse zaken mr. J. H. van Maarseveen. In de St. Aloysiuskerk, de paro chiekerk van de overledene aan de Adriaan van Ostadelaan, begon om kwart voor elf de plechtige Requiem mis, opgedragen door pastoor A. M. W. Mulders S.J.. met assistentie van pater A. Vermeulen als diaken en pater H. Berndes als subdiaken. Te voren had de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen van Eckart zich per koninklijke auto n*. een kort opont houd in hotel „Des Pays Bas", zich naar het sterfhuis aan de Konings laan begeven. Hy bood daar namens de koningin de familie van Maarse veen een krans aan. Hij begaf zich daarna naar de enkele honderden meters verder gelegen St. Aloysius kerk. Achtereenvolgens kwamen ca. 150 auto's, met officiële belangstel lenden voor het kerkgebouw aan. De auto's werden door de zorgen van de politie op het nabijgelegen stadion plein geparkeerd. Zeer grote belangstelling. In de kerk werden de genodigden door leden van de R. K. studenten vereniging Veritas naar hun plaatsen geleid. De kerkelijke plechtigheid, waarbij het parochieel zangkoor de Gregoriaanse requiemgezangen zong onder leiding van Jan Smit, werd, behalve door de familieleden, bijge woond door de vertegenwoordiger van H. M. de koningin, het gehele kabinet behalve minister Mansholt, de staatssecretarissen, alle commis sarissen der koningin, behalve die in de provincie Zeeland, de vicaris-ge neraal van het aartsbisdom mgr. dr. D. D. Huurdeman, namens Johan kardinaal de Jong. de secretarissen- generaal van de departementen, le den van het corps diplomatique, van de Raad van State, delegaties uit de Eerste en Tweede K-mer, prof, Rom- me, leider van de K.V.P.-fractie, dr. L. C. Kortenhorst, prof. Kranenburg, vice-voorzitter van de grondwets commissie. oud-minister Sassen, de K.V.P.-voorzitter Aridriessen, de proost van het metropolitaan kapittel mgr. J. G. van Schaik als geestelijk adviseur van de K.A.B.de deken van Utrecht W. G. M. Wiegerink na mens de Utrechtse geestelijkheid, het collage van Ged. Staten van Utrecht, het college van B. en W. van Utrecht, een aantal burgemeesters uit andere plaatsen cn plaatselijke en landelijke bestuursleden van de K.A.B. alsme de vertegenwoordigers van alle gro te instellingen der K.A.B. Plechtige rouwstoet. Vóór het begin van de Mis begaf de pastoor zich met de assisterende geestelijkheid naar de ingang van de kerk om het stoffelijk overschot te zegenen voor het binnendragen. De baar werd naar het priesterkoor gedragen door een aantal ,»uritijnen die ook na afloop van de plechtig heid de baar de kerk uitdroegen. De kist was gedekt met een kussen waarop de eretekenen van de over ledene rustten en een krans van H.M. de Koningin. Een viertal an dere kransen werden by de baar in het priesterkoor geplaatst. Na de uit vaart werd de lijkstoet geformeerd, voorop het vaandel van „Veritas" met de vaandelwacht, achter het vaandel een Veritijn, dragende het kussen waarop de eretekenen van de overleden minister, achter de lijk wagen een auto met bloemstukken en kransen, daarachter de vertegen woordiger van de Koningin met de tfamilie en vervolgens de overige auto's. Over de middenrijweg van het Wilhelminapaark begaf de stoet zich door de Prinsessenlaan naar het R. K. kerkhoi. Bij de kcrkhofkapel, zwenkten le auto's af naar de par keergelegenheid en werd de lijk stoet opnieuw geformeerd, bij de ka pel opgewacht door pastoor Mulders, die de beaarding verrichtte. Wat lezer» schrijven Het ontslag van dr. C. P. van Nes Het bestuur van de Algemene Ne derlandse Invaliden Bond schrijft ons: Verschillende dagbladen wijdden behartenswaardige beschouwingen aan het feit, dat het bestuur van de Anna-kliniek te Leiden het arbeids contract heeft opgezegd van de ge neesheer—directeur dr. Van Nes, die een internationale naam heeft orthopaedisch chirurg. Dr. Van Nes is een zeer goede be kende in de Algemene Nederlandse Invalidenbond, die onder zijn leden velen telt, die mochten profiteren van de uitstekende kwaliteiten van deze befaamde chirurg. De A.N.I.B. zou het als een onherstelbaar verlies beschouwen, als de bekende leider van de Anna-kliniek zyn werk niet zou kunnen voortzetten. Daarover bestaat grote ongerustheid onder le den en patiënten. Naar veler mening dreigt echter niet alleen de medische carrière ge broken te worden van een man, die door zijn talloze patiënten zeer wordt gewaardeerd, maar bovendien blijkt in dit geval uit de behandeling van de ontslagaanvrage door het Gewes telijk Arbeidsbureau, dat geen rechts waarborgen aanwezig zijn tegen een onjuiste hantering van het ontslag recht. Dit is te meer verontrustend, daar het ons inmiddels bekend is geworden, dat door het bestuur een vroeger toegewezen recht van beroep aan dr. Van Nes is ontnomen. Uit de vragen, gesteld door het Ka merlid, de heer De Kort, aan de Mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid blykt, dat ook in hogere regeringskringen twijfel bestaat aan de juistheid van het door het bestuur van de Anna-kliniek gevoerde be leid. Het beleid van dit bestuur, dat on der leiding staat van prof. L. J. van Holk, komt in een merkwaardig dag licht te staan, indien men kennis neemt van het incident, dat, blij kens mededelingen ter zitting van de president van de Arrondissements- Rechtbank te 's-Gravenhage, in de Anna-kliniek heeft plaats gevonden. Zoals men weet drongen twee ge neesheren, dr. J. P. Kaiser, bestuurs lid en dr. K. de Snoo, medisch-advi- viseur en toekomstig geneesheer-di recteur, samen met een rechercheur van politie de operatie-afdeling van de Anna-kliniek binnen, slechts om een verpleegster ontslag aan te zeg gen, terwyl in de operatie-afdeling verschillende patiënten in behande ling waren. Uit dit optreden blijkt wel, hoezeer de handelingen van het bestuur onder invloed staan van on- Laatste Berichten NIEUWE REGELING VOOR HET VERVOER VAN EMIGRANTEN. Naar wij van de zijde van het com missariaat voor de emigratie verne men, is er met ingang van 1 Januari 1952 een nieuwe regeling getroffen ten aanzien van het vervoer, zowel over zee als door de lucht, naar de verschillende landen, waarheen wordt geëmigreerd. In verband met het feit dat er een groot tekort dreigt te ont staan aan scheepsvervoercapaciteit voor emigranten, heeft de regering besloten voor het volgend jaar ook een aantal chartervluchten per K. L. M. in te voegen, zowel naar Canada, als naar Australië en Nieuw-Zeeland De prijzen voor de passage per vliegtuig zullen gelijk zijn aan dc ta. riöven voor de bootreis. Voor Austra lië cn Nieuw-Zecland zullen de pas- sagekosten 1550.bedragen voor volwassenen. Voor kinderen is dc prijs eveneens gelijk aan de b<x>tta rieven, zoals die voor de verschillen, de categorieën kinderen gelden Dit bedrag komt overeen met f 1500. passage hutaccomodatie plus 50. boordgeld bij het reizen per boot. De reeds bestaande prys van 1250. voor slaapzaalaccomodatie blijft ge handhaafd. Voor Canada wordt de passageprijs per vliegtuig f 636.—, zijnde de hutaccomodatieprijs per boot. vermeerderd met het bedrag, dat het vliegen in Canada op de treinkosten bespaart. Gezien het te kort aan scheepsruimte zal het nood zakelijk zijn, met het oog op de over eenkomsten met de ontvangende lan. den. een gedeelte van de emigranten per vliegtuig te doen vervoeren. Vrij dom van bagage, die normaal op een schip wordt genoten, 4al ook bij het vervoer dooi de lucht van kracht zijn Voor het vervoer van de bagage van vliegtuigpassagiers is een rege ling getroffen OVERDRACHT „HAAK-IN" GELDEN Op 29 November a.s. zal in het in ternationaal cultureel centrum in het Vondelpark te Amsterdam de NCRV bij notariële acte het eindbedrag van de haak-in-inzameling aan het be stuur van het koningin Wilhelmina- fonds worden overgedragen. Tijdens deze bijeenkomst zal de voorz. van de stichting, mr Am. J. d'Ailly, me dedeling doen van de bestemming der haak-in-gelden. METEOR IN BOTSING MET JEEP Op de vliegbasis Leeuwarden is een meteor na de landing in botsing gekomen met een jeep. Een der in zittenden van de jeep. de dpi. soldaat J. Nieuwenhuizen uit Utrecht, werd hierbij zodanig gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. De jeep en het vliegtuig werden licht bescha digd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 Nov. Groente. Rode kool 5,40—9,60, Gele kool 5,70—9,80, Groene kool 5,909,30, Boerenkool 5,609,60, Rapen 4,005,80, Prei 8,00—15,40, Kroten 8,10—14,80, Kro ten, gekookt 11,00—22,00, Uien 6,70— 25,30, Peen 11,00—25,00, Spruiten 12,00-34,00, Aardappelen 6,509,10, Andijvie 5,1013,90, Stoofsla 11,00— 19,00, Nero 18,00—34,00, Druiven 56,00—78,00, Snijbonen 69.00—126,00, Stambonen 99,00—136.—. Witlof 8,00 —38,00 Spinazie 28,00—51,00. Toma ten A 12.0045.00, Winterpeen 5.70 11,90, alles 10 kg.; Bloemkool 8.00 39,00, Salade 2,80—11,40, Knolsel- derie 1,309,60, alles per 100 stuks; Pieterselie 2,80—5,70, Radijs 3,60— 4,90, Selderie 2,004,90, Peen 9,00 26,00, alles per 100 bos. GOUDA, 22 November. Kaas. Aanvoer 182 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.30—2.34, 2e soort 2.25— 2.29, extra kwaliteit tot f 2.57 per Kg. Handel kalm. R'VEEN, 21 Nov. Bloemen. Tros- rayonanten 0.080.28, Cydonia 0.08 0.16, Millerdalc 0.150.21, Kaufmann 0.17—0.28, Chocod 0.16—0.26, Ed mund Ros 0.200.27, Cranford 0.22 —0.29, Gulden Seal 0.16—0.29, Al- freton 0.250.32, Snowfall 0.15 0.22, Anemonen 0.120.39, Cyclamen 0.300.44, Asp. Plumovis 0.120.23, Am. Aanwinst 0.050.08, Kaufmann 0.04—0.06, Hcrco 0.05—0.08, Mefo 0.15—0.19, Lovelines 0.07—0.11, Ruth 0.06—0.08. Groente. Tomaten A 1438, id. B 17—55, id. C 12—26, id. afw. 12— 24. Glassla I 5.80—9.30, id. II 1.30— 5.50, Stoofsla 5—0, Andijvie 510, Bloemkool 810, Groene kool 810. Boerenkool 68, Spruitkool 1229 per 100 stuks. TER AAR, 21 Nov. Groente Witlof 1. 32—35 ct. idem 2. 18—29 ct. idem stek 1120 ct. Spruiten 3038 ct. idem los 1020 ct. Andijvie 5 13 ct. Rode kool 68 ct. Witte kool 4 ct. Sav. kool 48 ct. Groene kool 69 ct. Uien 1222 ct. Waspeen 8 12 ct. Spinazie 1622 ct. Kroten 5 12 ct. Sjalotten 1113 ct. alles per kg. Tomaten- A. 1236 ct. idem B. 1842 ct. idem C. 1219 ct. idem bonken 1220 ct. alles p. kg. Bloem kool 1. 2536 ct. idem 2. 17—26 ct. idem 3. 810 ct. Sla 27 ct. Knol selderij 37 ct. alles per stuk. Sel derij 3 ct. per bos. Boerenkool 10— 50 ct. Stoofsla 20 ct. per kist. Drui ven 5759 ct. per 1/2 kg. beheerste driften, en niet meer wor den ingegeven door zakelijke motie ven. Wij kunnen ohs dan ook van harte aansluiten bij de mening van enkele bladen, die onpartijdig zakelijk on derzoek bepleiten van het conflict tussen dr. van Nes en het bestuur van de Anna-kliniek. Naar onze mening dient dit onder zoek dan onverwijld ter hand te wor den genomen, terwijl voor dr. van Nes de gelegenheid moet worden ge schapen zijn werk aan de Anna-kli niek voort te zetten tot aan de uit komst van dit onderzoek. R. K. Meisje zag zich gaarne geplaatst, 24 iaar, als hulp in dc huishouding, v. e. g. v. Liefst voor dag en nacht. Br. onder no. 892 bureau van dit blad. 2* Gevraagd een keurig meisje voor de huishouding Br. onder no. 9724 bureau van dit blad. 9724 Te koop: Pietersc. een nieuw eiken linnenkast 37.50. 6 stoelen met plu che zitting 30.2 pers. ledikant met aupinc spi raal en 3-delig kapok bed 47.50, 4 keukenstoelen 15.— Watertje 22. tele foon 290. 893 "2* Waarom nog langer ge zocht? Het aangewezen adres voor een prima kap. sel en een glad geschoren gezicht is nog steeds Alr-x v. d. Lek. Apothekersdiik 2. Leiden. 901 zeggen dc knutselaars. Ik ea in het vervolg 's mor gens dan ben ik vlugger klaar. Dat is een goed idee want dan kunnen wij de klanten vlotter bedienen. „De Houthal". Hogewoerd 99. Tel. 22536. 898 ^2" Gratis Kousenreparatie! Bij aankoop van NxJonkou- sen ontvangt U een bon voor gratis reparatie! Re paraties klaar terwijl U wacht. De Haas. Haarlem merstraat 80-82. 9733

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7