Het vredesverdrag met Japan gang geweest Wie krijgt de beschikking over onze Nederlandse troepen? is een zware Soldaat kost per jaar f12000 Compensatie-uitkering voor eenmaal Te veel kostgeld berekend Pensionhoudster moet gasten 2000 gulden terugbetalen DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Liever geen oefeningen op Zondag Bij de gistermiddag in de Tweede Kamer voortgezette algemene be raadslaging over de begroting van buitenlandse zaken heeft minister STIKKER de in de eerste termijn gemaakte opmerkingen beantwoord. Hij zeide o.a. gaarne toe te geven, dat bij de volgende kabinetsformatie grondig herzien zal moeten worden hoe de minister zijn taak moet ver vullen. Z.i. is het nodig, dat alle dra den van het beleid in één hand sa menkomen. Gezien de vele confe renties, welke hij moet bijwonen dient er voor gewaakt te worden, dat de inspanning, welke hij gaarne opbrengt, geen overspanning wordt. Z.i. is het uitgesloten de buitenland se politiek te doen voeren door een vakminister, die niet op de hoogte is van de binnenlandse politiek. De ontstellende toespitsing der verhou dingen tussen Oost en West trekt thans het meest de aandacht. De reis van de minister-president naar de Verenigde Staten betreft een onoffi cieel bezoek. Naar aanleiding van berichten in de „New York Times" over voor stellen van de Australische minister Casey zeide spr., dat deze niet door hem met de minister zijn besproken. Wel is er een bespreking geweest over allerlei internationale vraag stukken, waarbij ook de verschillen de standpunten ten aanzien van Nieuw-Guinea zijn ter sprake geko men. Iets nieuws is daarbij niet aan de orde geweest. Over de toelating van Spanje tot de Noord-Atlöntische samenwerking zeide spr. zich nog geen oordeel te kunnen vormen. Spr. zeide zich te kunnen voorstellen, dat de heer Ser- rarens niet tevreden is over de be voegdheden van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Veelvuldig overleg is zi.i. de beste remedie om tot een bevredigende oplossing te komen. Het rapport- Van Eysinga is z.i. op verschillende punten al achterhaald, maar goed deels kan de regering zich ermede verenigen. Inbreuken op geloofsvrijheid. Inbreuken op geloofsvrijheid waar dan ook zijn naar 's ministers me ning verwerpelijk. Interventie zou echter niet tot enig practisch resul taat leiden, omdat dit inmenging in binnenlandse aangelegenheden zou betekenen. Minister Stikker zegde toe te zullen onderzoeken hoe col lectief optreden mogelijk en verant woord zou zijn. Zijn gang naar San Francisco in verband met het vredesverdrag met Japan is zeer zwaar geweest. De spanningen zijn zozeer toegenomen, Teveel „vlaggen". Dan hebben we geen eigen troepen meer. Wat op de conferentie voor de Europese defensiegemeenschap wordt nagestreefd is meer dan een coalitie- leger. In deze gemeenschap zal de nationale defensie opgaan in een in ternationale verdediging. Na de tot standkoming van de Europese defen siegemeenschap hebben we geen eigen troepen meer, met een enkele uitzondering. Wie heeft de beschik king over de troepen? Dit is een der meest fundamentele punten der grondwet. Overdracht van de bevoegdheid is in strijd met de Grondwet en kan niet geschieden zonder Grondwets wijziging. Gezien ook de positie in andere landen zouden er jaren ver lopen voor er een oplossing is. Daar voor ontbreekt de tijd. Voorlopig moet het verdere verloop der onder handelingen worden afgewacht. Een aantal leden repliceerden. Naar aanleiding van de daarbij ge maakte opmerking vroeg de minister zich af of het gevaar van een over wegende invloed der Verenigde Sta ten aanwezig is. Zij geven zeker lei ding, maar dit is geen dictaat. Tel kens blijkt, dat de Verenigde Staten bereid zijn met de belangen van andere landen rekening te houden. De begroting is tenslotte keurd z.h.st., met aantekening, dat de CPN geacht wilde worden te heb ben tegengestemd. Vervolgens kwamen de begrotin gen van Oorlog en Marine aan de orde. De heer FENS (KVP) vroeg o.a.: waarom de samenwerking op mi litair gebied, zoals die bestaat met de Beneluxlanden, niet verder is uit gebreid tot de landen der Westerse Unie. Het is z.i. wenselijk, dat on derofficieren, die geen HBS-diplo- ma hebben, gelegenheid krijgen of ficier te worden. Met de Nederland se wensen ten aanzien van het hou den van oefeningen op Zondag be hoort z.i. rekening te worden gehou den. Spr. zeide het te betreuren, dat nog geen bevredigend resultaat is bereikt met de werving voor de Na- 'i tionale Reserve. De heer TILANUS (C.H) achtte het aantal vlag- en hoofdofficieren der marine te groot in vergelijking met 1940. Een vierde deel der kapi teins ter zee en der kapitein-luite nants ter zee werkt op het departe ment. Is dat nu beslist nodig? Voor de verplaatsingskosten, die ruim 9 millioen vergen, kan men z.i. beter woningen bouwen. De kop van de organisatie der Kon. Mare chaussee zeide de heer Tilanus te groot te achten. In de avondvergadering heeft de heer ROOSJEN (A.R) zijn instem ming met 's ministers beleid betuigd. Als het materiaal er nog niet is, zou het dan niet beter zijn de dienst plichtigen vervroegd naar huis te zenden, vroeg spr. De heer VERMEER (Arb.) vroeg nadere voorzieningen ten aanzien van de onderofficieren-capitulanten. Hij prees het werk der geestelijke verzorging, doch meende, dat ook het humanistisch volksdeel zijn zorg moet kunnen uitstrekken over de buitenkerkelij ken De heer HAKEN (C.P.N.) zag in het Europese leger niets anders dan een herrezen Nazi-weermacht onder Amerikaanse leiding. De heer MOD (K.V.P.) besprak de militaire geneeskundige dienst en vroeg zich af of er veel animo zal bestaan voor een verbintenis als men weet, dat op een verzoek om ontslag afwijzend beschikt zal worden. De heer FOKKEMA (A.R.) gaf te kennen, dat de kwestie van het oefe nen op Zondag hem hoog zit. Hij wilde een verlofregering, die het rei zen op Zondag voorkomt. Ten aan zien der geestelijke verzorging con stateerde hij centralisatie van het beleid op drie punten: sociale zorg, vorming en welzijnszorg. Door die opzet annexeert de minister terrei nen, die aan anderen toebehoren. Hier is sterker maken van het parti culier initiatief nodig. De heer VONK (V.V.D.) betreur de het, dat ten aanzien der defensie voor de kabinetscrisis zoveel fouten zijn gemaakt. Na die crisis kon alles. De minister, die een goed en moe dig beleid voert, verdient naar zijn inzicht steun. De heer RITMEESTER (V.V.D.) stelde vast, dat zeven jaar na de oorlog de artillerie-inrichtingen nog niet wettelijk zijn geregeld. Ook de ze spreker merkte op, dat grote be dragen worden uitgegeven voor ver plaatsingskosten, die beter gebruikt konden worden voor woningbouw. Te half twaalf is de vergadering 1 verdaagd tot hedenmiddag drie uur. MINISTER TEULINGS. Bij K.B. is de vice-minister presi dent en minister zonder portefeuille, mr. F. G. C. J. M. Teulings benoemd tot minister van binnenlandse zaken ad interim. Koffiebonnen aangewezen Het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten te 's-Graven- hage heeft bon 509 algemeen (a- en b-kaarten) en bon 517 algemeen (d- kaarten) aangewezen voor het ko pen van 125 gram koffie. Deze bon nen kunnen met ingang van Vrijdag, 23 November 1951 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij dc detaillist tot en met 8 December 1951. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwijzing ge schieden op 20 December 1951. Daar na volgt, zoals gebruikelijk, de bon aanwijzing weer om de zes weken. Minister H. H. Wemmers bereidt in samenwerking met minister mr. H Muldenje een regeling voor, waarbij berijders van motorvoertui gen verplicht zullen worden zich te verzekeren voor wettelijke aanspra kelijkheid tegenover derden. In de Tweede Kamer is de wens geuit, dat deze verzekering eveneens verplicht dient te worden gesteld voor de be rijders van bromfietsen. Televisiebeschikking 1951 De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft uitge vaardigd de Televisiebeschikking 1951. Hierin wordt o.m. bepaald, dat de opbrengst der kijkgelden, die inge volge ae wet worden geheven, nadat daarvan de kosten van inning en van de Televisieraad zijn afgetrokken, aan de machtiginghouder zal worden afgestaan ten behoeve van de ver zorging der programma's tot het be drag. hetwelk de machtiginghouder uit eigen middelen aan de program ma's ten koste heeft gelegd, zulks tot een maximum van 600.000 per jaar. uit een eventueel overschot worden voldaan de kosten, die het staatsbedrijf der P.T.T. heeft ge maakt voor de exploitatie van dc televisiezendinrichting. het restant blijft ter beschikking van de minister. De machtiginghouder is verplicht de minister en de door deze aan te wijzen vertegenwoordigers inzage te verlenen in de boeken en bescheiden, die op de televisie-uitzendingen be trekking hebben. De uitzendingen mogen niets be vatten, dat gevaar kan opleveren voor de veiligheid van de staat, de open bare orde of de goede zeden. Er is een Televisieraad, die, zowel op het daartoe strekkend verzoek var. de minister als eigener beweging, de regering van advies dient omtrent alle met de televisie in verband staan, de onderwerpen en in het bijzonder over de inrichting en de invoering van een definitief televisiebestel. De Televisieraad bestaat*uit min- Het op de been houden van een parate divisie kost tegenwoordig meer dan 250 millioen gulden per jaar. Het materieel voor de uitrus ting van twintigduizend man kost 500 millioen. Het opleggen en on derhouden van dit materieel vraagt gemiddeld tien procent van de aan- schaffingskosten. Aan voeding, kle ding en huisvesting moet per soldaat 3000 gulden worden uitgegeven. Een zelfde bedrag eisen de oefeningen jaar kost. Deze cijfers gaf mr. J. D. Schepers, generaal-majoor van de generale staf aan het A.N.P. Rekent men daarbij nog de kosten van het ministerie de staven e.d., dan is het duidelijk, dat het op de been brengen en houden van grote eenhe den volledig uitgerust en goed ge oefende soldaten nagenoeg onmoge lijk is. Nederland moest van de grond af beginnen en de eerste jaren zeer oer iaar per man. Daarbij komt nog zware offers brengen. Daarvoor is F J j_ ie nn 1 r* stenc 10 leden, die door de minister worden benoemd. Tot leden van de raad zijn benoemd met ingang van heden voor de tijd van twee jaren: a. tot lid en voorzitter van de Te levisieraad: prof. dr. P. S. Gerbran dy, voorzitter van de Radioraad. b. tot leden: mr. A. W Schade van Westrum, wnd hoofd van de afdeling radio, televisie en pers (ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen); mr Ph. de Vries (adj.-re geringscommissaris voor het radio- wezen van het ministerie van Onder- wijs. Kunsten en Wetenschappen): ór N. R. A. Vroom, hoofd der afdeling Kunsten (ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen); prof. dr J. B. Kors O.P., voorzitter van de Ne derlandse Televisiestichting. J. W. Rengelink, secretaris van de Neder landse Televisie Stichting: G. de Clerq. penningmeester van de Ne derlandse Televisie Stichting; mr. A. H. van de Veen, lid van het dage lijks bestuur van de Nederlandse Te levisie Stichting; J. Meyer, econ. drs. lid van de Radioraad; mr. dr. Ch. J. M .A. van Rooy, lid van de Radio raad; ds. L. H. Ruitenberg, bestuurs lid van het Interkerkelijk Overleg in Radio-aangelegenheden; ir. J. D^ H. van der Toorn, hoofddirecteur der P. T. T. (min. van Verkeer en Water staat); dr. C. C. Crutzner, inspec teur in algemene dienst der P. T. T. (ministerie van Verkeer en Water staat): mr. J. M. Landré, directeur van de Regeringsvoorlichtingsdienst (ministerie van Algemene Zaken); mr. S. Kloosterman, wnd hoofd van de afdeling Openbare Orde en Vei ligheid (ministerie van Binnenland se Zaken). A. B. Hermsen, hoofdin specteur 1ste klasse bij de Generale Thesaurie (ministerie van Financiën); mr. D. van Duyne, hoofd van de hoofdafdeling Algemene Zaken van het directoraat-generaal voor de In dustrialisatie (min. van Economische Zaken): ir. J. A. J. Bouman. directeur van de hoofdindustriegroep apparaten van de N. V. Philips" Gloeilampenfa brieken; C. M. Dosker vice-voorrit- ter van de Nederlandse Dagblad Pers: dr. J. A. de Koning voorzitter van het Nederlands Cultureel Contact; F. L. D. Strengholt, directeur van een Filmverhuurkantoor; R. Uges, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond; mr. dr, P J. Witteman voorzitter van de voorlopige Raad voor de Kunst. C. tot secretaresse: mej dr. J. de Boer, secretaresse van de Radioraad. onderhoud en de revisie van oefenmaterieel, zodat een soldaat het Rijk gemiddeld 12.000 gulden per Elf pci van weekloon of 21/2 pet. van maandloon Landbouwen P.B.0. Op de algemene ledenvergadering van het Prot.-Christ. Verbond van Werkgevers is de voorzitter, de heer A Borst uit Wassenaar, ingegaan op de P.B.O. en meer in het bijzonder over de stichting van een horizontaal bedrijfschap van de zijde- van de landbouw. I De Stichtng van de Landbouw heeft thans een ontwerp van een algemene maatregel van bestuur sa mengesteld tot instelling van een be drijfschap voor de landbouw. In dit verband vroeg spr. zich af of men zich een goede voorstelling heeft ge maakt van het gehele beeld der be drijfsorganisatie met name op het gebied van de grensafbakening tus sen de verschillende organen. F.r kan immers gevaar aanwezig zijn van het verkrijgen van een te ruime be voegdheid, en spr. gelooft dat dit ge- Het college van Rijksbemiddelaars heeft vergunning verleend aan de werknemers een uitkering-ineens te verstrekken van 11 pet. van een week- dat de belangrijkste waas is geivor- j lo°" 2,K Prt-yan een maandloon, met inachtneming van de grenzen den niet de kwestie van betaling van ®olden,b« de, Jongate loonsverhoging. Dit betekent, dat voor zover schadevergoeding, maar welke plaats he' loon da werknemers een bedrag van 4000 per jaar te boven gaat, vaar in dit ontwerp aanwezig is. Japan in de wereid zat hebben in te ™XtS SSïïWiï tasS"oo? de°ta7kening dient be 'net loon van de week, waarin 3 December 1951 valt. te worden genomen.dustrie zlJn hierbij rechtstreeks resp. het maandsalaris over November. trokken. Volgens spr. worden nu reeds onder het beleid van de hui- ge v. Rijksbemiddelaars worden ver-i dige regering de belangen van som- I strekt aan mannelijke en vrouwe-niige takken van de voedingsmdus- lijke werknemers van 23 jaar en I trie geheel achtergesteld of onder- In een communiqué van de Stich- ouder; mannelijke en vrouwelijkegeschikt gemaakt aan het eenzijdig ting van de Arbeid, waarin de ver-gehuwde werknemers beneden de i landbouwbelang. inbegrip van Engeland. Engeland en j ^'"bekend"1 ïem^kfTorafver'. Van 23 jaa,r; -""«S» Scandinavië moeten zoveel mogelijk i wer[1 bekena gemaakt, wordt ver Japan in de wereld zal hebben in fe nemen. In d»? gegeven omstandig- I heden zou het r.iet juist zijn van het tractaat een dictaat te maken. Het is moeilijk maar noodzakelijk dit verdrag te abstraheren van wat er pas enkele jaren geleden is ge- j beurd. Er moet steeds naar gestreefd i worden dat de Europese eenheid waarlijk geheel Europa omvat, met Ten hoogste f8 50 de integratie worden betrokken. Op den duur zal een supra-nationaal der gezegd, dat de Stichting ver trouwt, dat van de vergunning alge- orgaan voor politieke gezagsvorming meen gebruik zal worden gemaakt, wel nodig zijn, doch op het ogenblik I De uitkering mag zonder vooraf- lijkt dit de minister voorbarig. gaande toestemming van het colle- Ma&öxi-tu&a>ccuta6e-atidexzae(i De Amsterdamse bevolking wordt wijk voor wijk kosteloos op tuberculose onderzocht. Sedert April zijn ruim 60.000 personen doorgelicht. De aanschaf, kosten van een tweede kleinbeeld-röntgenapparaat 50.000.waardoor men het arbeidsterrein van de Amsterdamse Vereniging tot Bestrijding det Tuberculose kan uitbreiden, hoopt men te bestrijden uit de baten van de Jaarmarkt in de Ronde Lutherse Kerk, van 24 November tot en met 4 De cember a.s. vrouwelijke kostwinners beneden de j leeftijd van 23 jaar, wier normale in- komsten ten minste 2/3 deel vormen j van de totale inkomsten, waaronder I begrepen uitkeringen ingevolge so ciale vorzieningen, van het gezin waartoe zij behoren. Het college van rijksbemiddelaars kan vergunning geven van de be schikking af te wijken, mits daarbij niet afgeweken wordt van de strek king van de compensatie. De uitkering moet gezien worden in verband met de loonsverhoging van 5 pet. van Maart van dit jaar en met de daarmee gepaard gaande verbruiksbeperking. In dit verband kan worden verwezen naar het com muniqué, dat op 21 November door de Stichting van de Arbeid is gepu bliceerd. De afspraak is destijds ge- j maakt, dat indien een meer duur zame overschrijding dezer ver bruiksbeperking zou plaats vinden, een compensatie daarvoor in een nader te bepalen vorm in aanmer king zou komen. Gebleken is thans, dat de over schrijding gedurende de periode van 19 Maart tot 15 September zo ge ring is, dat voor een loonsverhoging op die grond geen aanleiding be staat. De Stichting van de Arbeid heeft het wenselijk geacht de zeer geringe overschrijding, welke heeft ,'plaats gevonden, te compenseren met -en uitkering voor eenmaal. Prins vloog naar Engeland Prins Bernhard is Woensdag voor een kort particulier bezoek te Lon den aangekomen. De Prins landde met de PH-PBA van de Rijkslucht vaartdienst op het vliegveld Hendon. Naar het A.N.P. verneemt zal de Prins een bezoek brengen aan het 'hulpeskader van de Engelse lucht- acht, waarvan hij erelid is. Daar- zou hij met Lord Mountbatten op jacht gaan. Verwacht wordt, dat de 'rins Maandag terugkeert naar Ne- 'derland. B. EN W. VAN HAAMSTEDE IN GEBREKE GESTELD. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft de aan de ge meente Haamstede toegekende be voegdheid tot het goedkeuren van de uitvoering van bouwwerken per 1 December ingetrokken. B. en W. van Haamstede hadden vergunning verleend voor de bouw van twee fruitbergplaatsen, weten de dat deze als noodwoningen zou den worden gebruikt. VACANTIESPREIDING MISLUKT. De vacantiespreiding in het bouw bedrijf heeft niet voldaan. Er zijn besprekingen gaande om volgend jaar weer tot de oude regeling te rug te keren zoals die twee jaar ge leden gold. Het mag zo goed als ze ker worden geacht, dat in 1952 in het bouwbedrijf weer in een en dezelfde week vacdntie zal worden gehouden, aldus werd medegedeeld tijdens de gisteren te Utrecht gehouden jaar vergadering van de Ned. Eond van Chr. Schilderspatroons. 1500 millioen per jaar nodig Gene raal Schepers is van mening, dat na enige jaren de militaire uitgaven tot één millioen kunnen worden ver laagd. Auto reed in geopende brug Bij de brug, die toegang geeft tot de Drouwenermond, is Dinsdagavond de 36-jarige vertegenwoordiger W. de Lange uit Nieuwe Pekela met zijn bestelauto te water gereden en ver dronken. De brug was op het moment van het ongeval geopend meldt het N.v.d.D. De auto kwam de oprit van de brug oprijden, reed, tot ontstelte nis van de voorbijgangers, zonder vaart te minderen door en stortte in het kanaal. Twee personen begaven zich in het ijskoude water, doch hun pogingen om de geheel onder water en op de kop liggende auto te ope nen, bleven vruchteloos. Een half uur later slaagde een kraanwagen er in de auto te lichten. De heer De Lange was toen echter overleden. Het slachtoffer was enige weken geleden gehuwd. Op de brug was een rode lantaarn geplaatst ten teken, dat deze was opengedraaid. LERAAR TOEGETAKELD DOOR LEERLINGEN. Een leraar van de ambachtsavond - söhool te Borne is door drie leerlin gen en een kwaadaardige hond le lijk toegetakeld meldt het Alg. Dgbl. De drie knapen, die ongenoe gen hadden gehad met de leraar, wachtten hem op een donkere weg op trokken hem van de fiets en deel den vervolgens rake klappen uit. Zij zijn korte tijd later door de politie opgespoord. VERBOD TELEVISIE-UITZENDING NEDERLAND—BELGIë. Radiohandelaren protesteren. De afdeling Zuid-Holland-Noord van de Nederlandse vereniging van r^idiohandelaren heeft gisteren op haar algemene ledenvergadering te den Haag een motie aangenomen, waarin zij protesteert tegen het feit, dat de voetbalwedstrijd Nederland België op 25 November niet voor de televisie zal worden uitgezonden. Op de radiohandel, zo zegt de mo tie, rust onder meer een belangrijk deel der taak om het publiek „tele- visie-minded" te maken, door dc ver koop van televisieapparaten. De han del wordt door besluiten als deze ernstig belemmerd in de vervulling van deze taak. Ook 'swinters kamperen „Met menn hele commandostaf strijdkrachten te velde heb ik bij Oirschot pas nog in tenten gebivak keerd," vertelde de sportieve gene raal-majoor Opsomer aan de „Tel." De C.S.V. staat op het standpunt, dat de militairen ook 's winters in het open veld moeten kunnen over nachten. De recruten van de nieuwe lichtingen moeten vier weken na hun eerste opkomst al in het open veld bivakkeren. „Zij doen het met enthousiasme", verzekerde de generaal, „maar als staf willen wij zelf het voorbeeld ge ven." Met de lichting, die thans onder de wapenen is, zullen ook midden in de winter, in Janpari en Febru ari, zware oefeningen te velde wor den gehouden. ..Wij gaan er mee door tot we over een volkomen paraat leger beschik ken." Pater aangevallen door everzwijn Rustig brevierend in het bos van Vlodrop had de Franciscanerpater Fa bianus geen aandacht voor de „grote hond", die hij daar zag rondschar relen. Pas toen het dier hem luid grommend aanviel en tegen de grond wierp realiseerde de pater zich, dat hij zijn leven zou moeten verdedi gen tegen een everzwijn. Hij slaagde er in overeind te komen en schop pend het beest af te weren en zelfs op de vlucht te jagen. Ongedeerd kwam de monnik uit de strijd te voorschijn, slechts zijn kalotje ging verloren. („Alg. Dgbl."). Mevr. H. C. B., pensionhoudster te Amsterdam, die wegens overtreding van het huurprijzenbesluit door de politierechter was veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk en f 500 boete, subs, één maand, was van dit vonnis ibij het Hof in hoger beroep gegaan, menende in verband met het in werking treden van de nieuwe huurwet, thans ontslagen te worden van rechtsvervolging. Doch daar zij kennelijk aldus de „Tel." de pensèonvoorschriften had overtreden (en niet die betref fende kamerverhuur), eiste de pro cureur-generaal, mr. Kist behalve bevestiging van het vonnis, tevens als bijzondere voorwaarde, dat zij haar pensiongasten 2000 terug moest betalen, benevens ter wille der preventieve werking openbaarma king van het arrest. Een controleur van de Economi sche Controledienst had geconsta teerd dat mevrouw B.* over de jaren 1948 tot 1950 een gast een bedrag van 7224 had laten betalen, hoe wel zij maximaal volgens de voor schriften 3428 had mogen bereke nen. Maar uit haar destijds afgelegde ver klaring bleek ,dat zij de huurster ook ontbijt had verstrekt, wat onder de pensionprijs was begrepen, zodat dit geval viel onder pensionvoorschrif ten. De procureur-generaal wees er op, dat verdachte reeds herhaaldelijk was veroordeeld wegen hetzelfde feit. Zij heeft op schandelijke wijze misbruik gemaakt van de woning nood en zich aan een ernstig geval van prijsopdrijving schuldig gemaakt Daarom is het nodig haar door een voorwaardelijke veroordeling onder pressie te stellen, opdat zij in de toe komst zich daaraan niet meer zal schuldig maken. Arrest: 5 December. Een Hagenaar, die zijn auto aan de man wilde brengen, ging met een adspirantkoper een eindje rijden om de goede kwaliteiten van de wagen te tonen. De adspirantkoper wilde ook zelf wel even de proef nemen en vroeg of hij even zelf mocht chaufferen. Dit werd hem toegestaan. De „koper" gaf vol gas en verdween. De politie tracht hem te achterhalen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5