RIJNSTREEK groene tale Duinstreek Zestig studenten houden enquête onder de bevolking N. P. Kaptein 25 jaar directeur v. kerkkoor te Hazerswoude (dorp) DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 DE LEÏDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De toekomst van de Haarlemmermeer Ruim 60 Utrechtse studenten wer ken mee aan een der grootst opge zette enquêtes, aldus de Telegraaf, welke ooit in ons land zijn gehou den. Een huis-aan-huis-enquêtte in de vele buurten en dorpen van de Haarlemmermeer, die ten doel heeft alles te weten te komen omtrent veranderingen in beroepskeuze bij en de herkomst en de samenstelling van de bewoners van de Haarlem mermeer en de ideeën en wensen, welke zij hebben t.a.v. de verdere ontwikkeling van hun streek. De gemeente Haarlemmermeer, de machtige kleipolder te midden van het dicht bevolkte Westen van Ne derland, is haar vrijwel zuiver agra rische karakter kwijt geraakt. De nabijheid van grote steden, in het bij zonder de hoofdstad, leidde tot de vestiging van een forensenbevolking (Badhoevedorp, Zwanenburg, Aker- en Nieuwemeerdijk). Allerlei factoren, maar vooral de hoge prijzen der cultuurgronden te Aalsmeer en in de bollenstreek, wa ren oorzaak, dat talrijke werkkrach ten in deze cultures zich in de direc te omgeving aan deze zijde van de Ringvaart vestigden. Schiphol kwam en mèt Schiphol kwamen vier verkeerswegen, die de gemeente Haarlemmermeer de gehele polder vormt één gemeente Moskou protesteert De pot en de ketel Andrei Gromyko, waarnemend mi nister van buitenlandse zaken der Sowjet-Unie, heeft de Amerikaanse zaakgelastigde te Moskou bij zich ontboden en een nota overhandigd. ,Naar uit een bericht van het Sow- jet-Russischc persbureau „Tass" blijkt, houdt deze Russische nota een protest in tegen het tekenen van de wet op de wederzijdse veiligheid. Deze wet wordt een „weergaloze schending van de normen van het "Volkenrecht" genoemd. De nota zegt. dat volgens deze wet een „speciale toewijzing van honderd millioen dol lar wordt overwogen voor het beta len van bepaalde personen in de Sowjet-Unie,* Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije, Roemenie, Bulgarije en Albanië of personen, die uit deze landen zijn gevlucht, of om deze mensen te verenigen in afdelingen of troepen ter ondersteuning van de or ganisatie van het Noord-Atlantisch verdrag of voor andere doeleinden" Bijgevolg zijn genoemde fondsen, aldus de nota, bedoeld voor het fi- hancieren van „ondermijnende acti viteit tegen de Sowjet-Unie en de andere in deze wet genoemde lan den", hetgeen een „grove inmenging door de Verenigde Staten in de bin nenlandse aangelegenheden van an dere landen" is. De Russische regering zegt te ver wachten. dat de Verenigde Staten maatregelen zullen nemen om db ge noemde wet in te trekken. Adenauer te Parijs Tevreden over Acheson De Westduitse bondskanselier Aden auer heeft Woensdag te Parijs met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, een on derhoud van drie uur gehad, waar over hij zich na afloop „ten volle tevreden" verklaarde. „Wanneer de besprekingen, die ik hier begonnen ben, op deze wijze worden voortge zet, kunnen alle betrokkenen tevre den zijn", zo verklaarde Adenauer tegenover een verslaggever van het Westduitse nieuwsbureau D.P.A. Op de grote boulevards zijn ver schillende betogingen gehouden te gen de aanwezigheid van Adenauer te Parijs. 567 personen zijn door de politie ingerekend. Vijftien politie agenten werden licht gewond, van wie drie naar het ziekenhuis moes ten worden gebracht. China's plotselinge Luchtmacht Gevaar voor geallieerde superioriteit Generaal Hoyt Vandenberg, de chef van de staf van de Amerikaanse luchtmacht, heeft gisteren te Was hington gezegd, dat de overmacht in de luoht, die de verbondenen nog steeds gemakkelijk hadden kunnen bewaren, ernstig in gevaar wordt gebracht door het optreden van straaljagers van het in Rusland ge bouwde type Mig. Tot dusverre hebben de geallieer den echter de situatie nog geheel in de hand. De generaal wees er op, dat er zich in het Oosten zeer bedenkelijke ver schijnselen voordoen. Geheel onver wacht en zeer plotseling is China een van de machtigste luchtvloten ter wereld rijk geworden, daarbij ge holpen door een mogendheid, die de technische middelen bezit, welke China zelf mist. Vandenberg is juist uit Korea en Japan te Washington teruggekeerd. GROTE BRAND TE KOWLOON. In een nederzetting te Kowloon b i Hongkong woedt een brand, die reeds tweeduizend hutten heeft ver weest. Men schat, dat minstens tien- Reizend personen dakloos zullen vvorden. De gehele brandweermacht van Hongkong is uitgerukt i doorsneden en in de sfeer van het doorgaande verkeer trokken. Toen geen der jongeren beter wist of Schiphol had altijd tot de Haar lemmermeer behoord, werden de nieuwe Fokkerfabrieken gebouwd en daarmee was de grootindustrie te midden van de kleipolders geboren. In Zwanenburg is de tendens tot in dustriële vestiging duidelijk voel baar. INDUSTRIALISATIE. Moet het gemeentebestuur zich afkerig tonen van een zij het be- beperkte, industrialisatie in sommi ge delen van zijn gebied? Zullen an derzijds de zeer vele landarbeiders in de streek bij de steeds toenemende mechanisatie van de landbouw em plooi blijven houden op de boerde rijen? Is er voor het gemeentebe stuur een vingerwijzing gelegen in het onbetwistbare feit,-dat na de stichting van de ambachtsschool spoedig bleek, dat een groot aantal jongens zich aangetrokken voelt tot ambacht en industrie, in het bijzon der de metaalnijverheid? De 60 studenten, werkzaam onder de directe leiding van drs C. van Paassen, conservator der sociale af deling van het Geografisch Instituut bij de Utrechtse universiteit, zullen in weinige dagen tijds bij de bewo ners van de Meer het antwoord op een en ander aan de weet moeten komen. Behalve in Badhoevedorp. Hoofddorp en Zwanenburg, die door hun omvang een huis-aan-huis-on- derzoek onmogelijk maken bij een dergelijk klein aantal werkers. Hier hoopt men door gesprekken met per sonen uit de verschillende lagen der bevolking personen, die reeds ja renlang met de plaatselijke samen leving op de hoogte zijn voldoende gegevens te verzamelen. HET TEKORT OP* DE BEGROTING VAN NIEUW-GUINEA. De minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wets ontwerp tot vaststelling van de be groting van Nieuw-Genua voor het dienstjaar 1950. Bij de „bewindregeling Nieuw-Gui- nea" werd aan dit gebiedsdeel staats rechtelijk de positie gegeven van een zelfbesturend rijksdeel met zelfstan dige bevoegdheden van wetgevende en uitvoerende*aard, met eigen be groting, muntstelsel, verbindingen op verkeersgebied, enz., enz. Van een normale opzet van de begroting 1950 voor Nieuw-Guinea kan nog niet worden gesproken. De eerste begroting geeft voor Nieuw-Guinea als raming voor uit gaven een bedrag van ƒ47.060.646, waartegenover staat een bedrag aan middelen van 23.704.750. Het ge raamde, door Nedgrland te financie ren tekort bedraagt 23.355.896. DE BROMFIETSEN-PUZZEL. In het verslag van de begrotings commissie uit de Tweede Kamer over de begroting van het departement van Verkeer en Waterstaat werd in het bijzonder de aandacht van de minister gevestigd op het probleem van de z.g. bromfietsen. De minister gaf de commissie een uiteenzetting van de verschillende aspecten van dit vraagstuk en zegde toe, indien enigszins mogelijk, in de openbare behandeling van het begrotingshoofd stuk nader en meer concreet te zul len aangeven, op welke wijze, naar zijn mening, de oplossing gevonden zal moeten worden. GEMEENTEN KRIJGEN ACHTER STALLIGE UITKERINGEN. Minister Lieftinck zal aan de ge meenten de na-uitkering van vijf procent van de Rijksbijdrage over de jaren 1948 en 1949 uitbetalen. Het ministerie van financiën is nu bezig met het vaststellen van deze uitke ringen en het voorbereiden van de daartoe strekkende ministeriële be schikkingen. Omstreeks half vier is in de afge lopen nacht op het rangeerterrein Onnen bij Groningen een lege kolen- trein in zijdelingse aanrijding geko men met een goederentrein. En'kele wagons van de kolentrein ontspoor den en versierden de hoofdsporen van de lijn GroningenAssen. Om 7.10 hedenmorgen was het treinver keer over enkel spoor weer mogelijk. Omtrent de oorzaak van de trein ontsporing tast men nog in het duis ter. Bij de ontsporing deden zich geen persoonlijke ongevallen vooi\ De materiële schade viel nogal mee, omdat de snelheid der treinen niet groot was. HONDERDJARIGE TE DELFT Morgen, Donderdag 22 November, wordt de heer W. If. Kostering; wo nende Delfgauwseweg 76 te Delft, honderd jaar. „Opa" Kostering, zo als hij wordt genoemd, is een bij zonder levenslustige grijsaard, die het best vindt, dat er een beetje drukte van zijn honderdste verjaar dag wordt gemaakt. Opa Kostering heeft de fiets, de auto, het vliegtuig en vele andere scheppingen van de techniek zien komen. Maar toen hij de eerste fiets zag met het hoge voorwiel heeft hij gezegd: „Nee, daar krijgen ze mij niet op". En hij heeft woord gehou den. Hij heeft nu bijna een eeuw lang de „benenwagen" gebruikt. A.s. Zondag 25 Nov. zal het groot feest zijn in de parochie van de H.H. Engelbewaarders in Hazerswoude- dorp. Die dag zal de heer N. P. Kaptein het feit herdenken, dat hij voor 25 jaar de dirigeerstok overnam van de heer G. Baltering en directeur werd van het parochieel zangkoor, waar hij al enige jaren lid van was. Voor dien had hij reeds van zijn zesde jaar af op het koor in de Groenendijk ge zongen. De functie van directeur is door de heer Kaptein steeds met grote ambi tie vervuld, terwijl het Gregoriaans zijn bijzondere belangstelling had. Ook het opleiden van jonge zangers had hij zich als taak gesteld en ook daar heeft hij zijn beste krachten aan gegeven. Het moet hem dan nu ook wel een voldoening zijn te weten, dat _t_ één enkele uitzondering na alle huidige leden door hem zijn opgeleid en het diploma van de St. Gregorius- ver. hebben verworven. Vermelden we voorts nog ,dat ook in de weekdiensten de jubilaris on danks zijn grote bedrijf en zijn vele openbare functies maar zeer zelden ontbreekt, hetgeen getuigt van grote liefde voor kerkzang en eredienst en van een diepe godsdienstzin. Moge het de jubilaris, die naast ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester Witschey heeft Woensdagavond tijdens een drukbe zochte bijeenkomst in Hotel „Cen traal" de 14-daagse Alphense Mid denstandsactie officieel geopend. Te genwoordig waren de wethouders J. v ,d. Berg en A. J. Dekker en de ge meentesecretaris, de heer A. Veen- huijsen, alsmede een delegatie van de pl. arbeidersorganisaties. De bij eenkomst stond o.l.v. de heer J. v. d. Bosch, als voorz. van het pl. actie comité uit de beide middenstandsver enigingen. Daar aan deze actie een loterij is verbonden, doen meerdere Prot. Chr. middenstanders aan deze actie niet mee. De baten van de ver loting komen ten goede aan de slachtoffers van kinderverlamming. Burgem. Witschey sprak over het grote belang van een bloeiende mid denstand. Hij heeft meegewerkt aan de ontplooiing van Alphen a. d. Rijn tot centrum-gemeente, een feit, dat lof en waardering verdient. Spr. ves tigde voorts de aandacht op de in dustrialisatie en de verbetering van het centrum der gemeente en spoor de aan te kopen in de eigen gemeen- Vcurt.de HAAGSE POLITIERECHTER. De verstopte portemonnaie. Een grondwerker uit Voorhout zat op 19 Mei jl. in een café, samen met zijn vriend. Op een gegeven moment was de vriend zijn portemonnaie kwijt. Later werd bij de grondwerker de portemonnaie gevonden. Deze had hem achter zijn huis verstopt. Hij beweerde de portemonnaie in het café gevonden te hebben. Ter zitting van de Haagse politie rechter probeerde verdachte zich schoon te pleiten. De politierechter geloofde echter niet in de eerlijke bedoelingen van verdachte. De officier van Justitie wilde ver dachte wegens diefstal veroordeeld zien en hij eiste een boete van f 100' subs. 50 dagen, omdat het de eerste keer was dat verdachte terechtstond. Het vonnis van de politierechter luidde: 75,boete subs. 50 dagen en twee weken voorwaardelijk. Bij verstek. Bij verstek behan delde de Haagse politierechter de zaak tegen een expeditieknecht uit Lisse, die door middel van valsheid in geschrifte f 100,trachtte te be machtigen. Conform de eis werd hij tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. te, waar de middenstand in alle op zichten volkomen bij is. De heer Lasser sprak over kinder verlamming en haar gevolgen. Ook hiertegen moet wat gedaan worden. Een desbetreffende stichting, het vo rig jaar in het leven geroepen, stelt zioh ten doel oprichting van interna ten, waarin de door deze ziekte getrof fen kinderen, na genezing, zich kun nen bekwamen voor een maatschap pelijke positie. Het eerste internaat zal in Vogelenzang verrijzen. Voor dit doel komen de baten van deze middenstandsactie. Een pl. comité voor de behartiging van deze belan gen wordt door de heer L. de Graaf voorbereid. Hierna spraken nog de heren L. de Graaf, dir. Alphensche Bank, H. J. Jansen, dir. Rotterdamse Bank, C. A. Bos, voorz. Algem. Middenst.ver. en H. v. Deuren, voorz. N.R.K.M. Zaterdag a.s. zal St. Nicolaas, on der auspiciën van genoemde midden stand-comité zijn intocht doen van uit Avifauna. K.A.B. In de Woensdagavond in de St. Josephzaal gehouden vergade ring werd door de voorz., de heer Ruijssenaars, de beschrijvingsbrief voor de Centrale Bondsraadvergade ring behandeld. Hieruit bleek o.m. dat de KAB-ers over het algemeen de tarieven van „Nieuwenoord" te hoog achten. Verder zal men een unifor me administratie voor de afdelingen invoeren, terwijl er gesproken is over een reglementswijziging i.z. de ver kiezing van een voorzitter in plaat sen met meer dan één afdeling. Tot afgevaardigden zijn benoemd de voorz. en de heer Brasker. De be groting 1952 werd goedgekeurd op 1560.Bij de rondvraag kwam het gemis van een parochieel winterpro- graanma ter sprake. De oorzaak ligt bij de parochiële raad, zei de voorz. Een der leden wilde wat naders we ten over de wekelijkse vrije goede renmarkt, waarachter de KAB zich heeft gesteld. Bij de behandeling van de gemeentebegroting zal deze kwes tie wel weer ter sprake komen. AARLANDERVEEN St. Willibrordusfeest Gisteravond vierde de pl. afdeling van de KAB in het kader van het winterprogram het jaarlijkse St. Willibrordusfeest in de zaal van de heer W. v. d. Berg. Daar de voorz. niet op tijd aanwezig kon zijn. opende de heer C. v. d. Berg deze feestavond met; gebed en hierna werd het bondslied gezongen. Direct na de opening kwam het be kende muziekgezelschap „De Cupi do's" op het toneel, dat enige mooie nummers ten beste gaf. Daarna brachten enige dames en heren een paar leuke schetsjes ten tonele, wel ke bij het publiek zeer in de smaak vielen. Voor de pauze had voorz. Hij man nog een paar mededelingen dit vele werk ook nog het secreta riaat vervult van de Korenbond „De Rijnstreek" en tevens lid is van de examencom. van genoemde bond, op zijn jubileumdag niet aan belangstel ling ontbreken. De Plechtige H. Mis te zijner in tentie op te dragen vangt aan te 8.15 uur, waarna de jubilaris recipieert in de Oude School des namiddags van 1.30.tot 2.15 uur. betreffende het a.s. St. Nicolaas- feest en de retraiteclub. Het programma na de pauze be stond eveneens uit toneelstukjes en muziek- en zangnummers. Bij de sluiting van deze avond dankte de voorz. allen, die hadden meegewerkt aan het slagen van het St. Willebrordusfeest en hij hoopte dat over enkele dagen het St. Nico- laasfeest een even groot succes zal worden. ALKEMADE Geboren: Cornelis H. M., z. van P. A. v. d. Geest en P. M. v. d. Meer; George G. H., z. van L. H. Stipdonk en H. M. van Egmond; Antje C., d. van J. Keijzer en C. H. Jansze; Jo hannes J. M., z. van J. J. de Jong en J. M. v. d. Meer; Jozephina E. M., d van J. M. Hoogenboom en M. P. A. Tersmette; Johannes C. C., z. van J. P. Opdam en M. C. Jansen; Johan nes Th., z. van G. Neelen en H. Groe ne wegen; Henricus P. J., z. van H. B. van Beek en M. Remmerswaal; Patricia, d. van A. J. J. van Velzen en W. Woltman; Cornelis J., z. van Th. W. Hogenboom en Q. van Emme rik; Maaike, d. van W. Nelle en W. de Wit; Marianne A. M„ d. van S. E. Loos en M. J. Hoogenboom; Jacobus P., z. van J. C. de Jong en E. K. Bur ger; Gerritje, d. van W. Los en J. C. v. d. Knijff; Cornelis J. M., z. van Th, Verdel en E. M. van der Meer; Albertus S. G„ z. van J. Th. Strijk en E. M. v. d. Geest; Ma^rtje, d. van J. Los en H. v .d. Luit; Elisabeth A. M., d. van J. H. de Jong en R. B. Adema; Hendrika P. M., d. van S. J. W. Vork en M. Opdam; Gerrit, z. van J. M. Los en A. de Graaf; Johanna P., d. van J. van Egmond en Th. van Haastrecht; Margaretha H. M., d. van P. Kalker en M. L. Luijt; Elisabeth J„ d. van Th. P. va nde rMeer en E. P. Bakker; Adrianus E. M., z. van P. G. M. Rodewijk en H. C. E. Broekhof; Maria W. J., d. van J. W. Verhaar en M. C. J. Vrijburg. BOSKOOP Zuster J. A. Aarsen overleden. Gistermorgen is de wijkzuster van „Het Groene Kruis", zuster J. A. aArsen, plotseling, tengevolge van embolie, op 33-jarige leeftijd in een Gouds Ziekenhuis overleden. Zuster Aarsen, plotseling, tengevolge van ernstige operatie had ondergaan, was aan de beterende hand, doch de ze embolie maakte plotseling een ein de aan haar jonge leven. Het zal voor hen, die aan haar zor gen waren toevertrouwd, een groot verlies zijn, want bij nacht en ontij stond zuster Aarsen gereed, om, waar dan ook, het leed te verzachten. De liefde en toewijding, welke zij in de afgelopen jaren heeft getoond, zal in veler herinnering blijven voortle ven. HAZERSWOUDE (H. R.) LEIDENAAR AANGEREDEN. Gisteravond om 5 uur reed de sla ger G. Z. uit Leiden op zijn Solex de Molenlaan uit Zonder voldoende acht te slaan op het verkeer, stak hij de Rijksweg over en werd door een auto gegrepen. Dokter Blauwendraad en de E.H.B.O. verleende eerste hulp. Mte een gebroken been en een hoofd wond moest Z. naar het Academisch ziekenhuis te Leiden worden overge bracht. HOOGMADE E.H-B.O. Dinsdagavond vond de jaarvergadering der E.H.B.O.-ver. plaats. Hoewel deze avond even be langrijk was als de verplichte oefen avond, moest worden geconstateerd, dat de leden niet voltallig aanwezig waren. Het jaarverslag van mej. F. Verbij werd bekroond met een har Le lijk applaus. Mej. C. v. Schagen gaf een duidelijk kasverslag. Door het economisch beheer was een batig sal do verkregen. De aftredende voorz., de heer J. P. v. Goozen, werd na stemming in zijn functie hersteld. De eveneens aftredende bestuursleden J. v. Wieringen en C. Hoogeboom wer den met alg. stemmen herkozen. P. Disseldorp en J. Zwetsloot vormden de kascommissie. De voorz. dankte de leden voor de trouwe samenwerking in het afge lopen jaar en vertrouwde op het enthousiasme van de leden voor het E.H.B.O.-werk, om in 1952 zodoen de een nieuwe cursus te kunnen or ganiseren. Verder besprak hij de mo gelijkheid voor het opstellen van enige E.H.B.O.-posten in de toekomst, hetgeen de taak der helper(sters) verlicht. NIEUWKOOP Geboren: Gerardus, z. van J. van Dam en M. Hoogerwerff; Cornelia Alida, d. van E. J. Augustinus en N. M. E. Kroon; Regina Wilhelmina Adriana Maria, d. van J. Vervoorn en R. M. Pieterse; Paulus Antonius Franciscus, z. van D. C. Versluis en G. C. van Leeuwen; Cornelia Johan na Maria, d. van Th. van der Voorn en H. van 't Hart. ROELOFARENDSVEEN FILMAVOND VAN DR. v. d. BIJL VOOR DE NIEUWE KERK. Gezien de in het verleden opgeda ne ervaringen is men in Roelof - arendsveen wel wat terughoudend t. a. v. filmavonden. Met de filmavon den, die dr. v. d. Bijl uit Oude We tering ten bate van de nieuwe pa rochiekerk geeft, is het echter een ander geval. Op de eerste avond, die gisteren in café v. d. Geest werd ge geven, hebben velen genoten. Natuurlijk sprak pastoor Ligthart vooraf een welkomstwoord en bracht dank aan dr. v. d. Bijl voor zijn belangloos werk voor de zwaar belaste parochiekerk. Hierna was het woord aan dr. v. d. Bijl. U kent mijn zwak, aldus dokter, ik maak graag films, zie graag films en laat graag films zien. De films op deze avond waren een rijke documentatie uit het heden en verleden van Alkemade. Hoe de nieu we parochie en kerk tot stand kwam is vastgelegd op het celluloid vanaf de benoemingsbrief van pastoor Ligt hart via de eerste steenlegging, de diverse vorderingen van de bouw, de consecratie door de bisschop tot de voltooiing van kerk en parochie. Een prachtige kleurenflim van de paramenten en niet te vergeten het zilveren priesterfeest van de pastoor waren eveneens de moeite waard. De aanwezigen werden voorts in staat gesteld een kijkje te nerhen op de kermis te Oud-Ade en op een Sinter klaasfeest ten huize van dokter v. d. Bijl. Dan was er nog hardrijden op de schaats te Oüde-Wetering, het diohtlopen met grondijs van de Bra sem en West-Einde en het ijszeilen. Een film van Nieuwe-Wetering en Huigsloterdijk in 1938 en tenslotte ook nog enkele grappige tekenfilms. Men zag zichzelf en bekenden. Per soonlijkheden uit verleden en heden daagse dorpsleven, waaronder van die echte markante dorpsfiguren zoals Hein Kolker, oude Piet de Jeu, Piet van Leeuwen en zelfs als laatste nog Piet van Duin en zijn vrouw uit Nieuwe-Wetering. Dr. v. d. Bijl gaf bij dit alles op de hem eigen -gemoe'- delijke wijze een verklarende toe lichting. Jong en oud hebben en zullen van deze filmavond genieten. Voor de ko mende voorstellingen raadplege men de advertentie in dit blad. WEERSVERWACHTING Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). OPNIEUW REGEN. Aanvankelijk wisselende be wolking met voornamelijk in de kustgebieden enkele buien; langs de Waddenkust tijdelijk nog krachtige, overigens over wegend matige Westelijke wind. Morgen weer toenemende bewol king met regen; overigens mati- tige wind krimpend naar Zuid of Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. 23 Nov.: zon op 8.12 en onder 16.40; maan op 1.02 en onder 14.08 uur. BIOSCOPEN De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd in de dood", 18 jaar. Ljdo: „Ku Klux Klan", 18 jaar. Luxor: „De derde van rechts", 18 jaar. Trianon: „Vader plukt de vruchten" 14 jaar. Rex: „Taxi 85 rijdt voor", strikt volwassenen. OEGSTGEEST Toneeluitvoering. De dit jaar opgerichte toneelver. „De Lekenspe- lers" gaf in gebouw Sint Willibrord haar eerste uitvoering. Gebracht werd het populaire blijspel „Nicode- mus onder hypnose" van J. v. d. Hei den en H, Bakker. Een volle zaal heeft braaf gelachen om de diverse grappige situaties. Begrijpelijkerwij ze was er een flinke dosis planken koorts, mankeerde er hier en daar wat aan de rolvastheid en klopte al les niet zo heel precies, maar storend was het niet en er werd vaak heel aardig spel gegeven. De reg^sseur- hoofdrolspeler was wel degene, die I het stuk droeg, maar daarnaast j kwamen toch ook spelers en speel sters naar voren, waar we misschien in de toekomst nog meer van zullen horen. Het publiek heeft zich in ieder ge val uitstekend geamuseerd. Er was stemming, er was muziek, er was een verloting en het was al laat toen het laatste applaus weerklonk. Bridge-drive. Men zal zich nog wel herinneren, dat er enige tijd ge leden een bridge-drive in Het Witte Huis georganiseerd is ten bate van het Katholieke Jongens Jeugdwerk. Dit heeft blijkbaar zo'n succes gehad, dat men voor volgende week -veder- om een bridge-drive heeft georgani seerd voor de liefhebbers, voor oud en jong, voor beginners en gevorder den. Er wordt in verschillende groe pen gespeeld en er zijn aardige prij zen te verdienen. We twijfelen er Aetherklanken VRIJDAG. Experimenteel televisie-programma van de NCRV. 20.1521.45: 1. Emigratie-kroniek. 2. Film over de emigratie-landen Ca nada en Zuid-Afrika. 3. „Moeten ook geschoolde vaklieden gesubsidieerd worden bij emigatie", discussie. Pauze. 4. Film over de emigratie- landen Australië en Nieuw-Zeeland. 5. De historie, de geestelijke en de practische zijde van emigratie. 6. Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgenge bed en liturgische kalender. 7.30 Zen dersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Schoolradio. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.35 Symphonette-orkest en solis ten. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gra mofoonmuziek 12.00 Angelus. 12.02 Schoolradio. .12.30 Land- en tuin- bouwmedelingen. 12.33 Metropole orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lunchconcert. 13.45. Voor de huisvrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Strijkkwartet. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gramofoon muziek. 15.40 Idem. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 „Als die van ons", klankbeeld. 18.25 Gramofoonmuziek. 18.35 Regeringsuitzending: Dr. L. G. M. Jaquet: „Wat betekent Japan voor Indonesië?" 18.45 „De uitkijk post". 18.55 Lichte muziek. 19.05 „De uniformen van de Koninklijke Land macht in de laatste eeuw", causerie. 19.15 Regeringsuitzending: „Verkla ring en toelichting". 19.35 Kamermu ziek. 18.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerber. 20.08 De gewo ne man zegt er 't zijne van. 20.15 Operaconcert. 20.55 Brabants half uur. 21.25 Gramofoonmuziek. 21.55 „Om de toekomst van Nederland". 22.15 Residentie-orkest. 22.35 „De Nota-Rutten en het basis-onder wijs", causerie. 22.45 „Ik geloof in één, heilige katholieke kerk", cause rie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte mu ziek. 23.3534.00 Amusementsmu ziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek.. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gra mofoonmuziek. 9.50 Voor de huis vrouw. VPRO: 10.00 „Thuis", cause rie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 School radio. 10.50 Voor de zieken. 11.24 Radiofeuilleton. 11.45 Gramofoonmu ziek. AVRO: 12.00 Orgel en accor deon. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 15.20 Gramofoon muziek. VARA: 16.00 Muzikale cau serie. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Kinder- koor. 19.15 Prijzenpraatje. VPRO: 19.30 „Televisie en Vrije Tijd", cau serie, 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gramo foonmuziek. 20.30 „Benelux". 20.40 „Een sterk Volk", causerie. VARA: 21.00 Gramofoonmuziek. 21.50 Bui tenlands overzicht. 22.05 Theater koor, -orkest en solisten. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwij ding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.30— 24.00 Orgelspel. niet aan, of de bridgers uit Oegst- geest zullen hier met animo aan deel nemen. Voor nadere bijzonderheden zie advertentie in dit blad. VOORSCHOTEN Leden der NKJB in actie. Het was deze keer niet 't bestuur, dat de leden der NKJB een gezellige avond bezorgde, maar een der jongste le den, J. v. Gent, die de taak over had genomen. Hij organiseerde een zeer orginele spraakwaterval, die een groot succes oogstte. Ook werden de leden op een prettige manier op hun aardrijkskundige kennis getest. Tus sen de bedrijven door werd een HollandBelgië-match gehouden als een welkom tegenwicht op de vele hoofdbrekens, die de avond had gekost. Het was een prettige avond, die hopelijk een stimulans zal zij5, om het initiatief der leden tot volle ontp'ooiing te 'brengen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2