S)e£<2id6e(Eou/Ya/nt Met Zannewand&c aan Satima Is Wisjinski tot concessies bereid De toestand in Egypte Het water stroomt maar door Wanhopiger» roepen om voedsel £)e Canadezen zijn e* ween,, maat Glijaen niet tang. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12441 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.i 15 ct. p. mm. Telefoontje» f 1-50 EUROPESE EENHEID ALLERLEI ACTIES zijn aan de gang, allerlei besprekingen wor den gevoerd om West-Europa tot een eenheid te smeden. Het resultaat is nog niet overweldigend, maar dat kan ook moeilijk andei's. Het. mate riaal, dat tot een eenheid moet wor den gemaakt, wordt gevormd door de volken van W.-Europa en deze zijn in de loop der historie sinds eeuwen van elkaar vervreemd; wat eeuwen gescheiden hebben, kan niet in een paar jaar herenigd worden. Boven dien is het niet alleen de mentaliteit, de geaardheid of de taal, welke ver schilt ook de economische belan gen der volken lopen ver uiteen. Eenwording van al deze heterogene elementen is een werk van lange adem. Eén van de grootste hinder- 0 palen is de houding van En geland. Een Engelsman zeide dezer dagen op een bespreking te Straatsburg: „Indien het Engelse volk ooit zou moeten kiezen tussen Europa en het Gemenëbest, zou ruim 90 pet. zonder aarzelen het Gemene best kiezen". De Engelsman voelt weinig Europees en denkt er niet aan, zijn belangen in handen te leg gen van een Europees orgaan. Prijs geving van een gedeelte van zijn sou- vereiniteit is iets, dat de Brit zo lang mogelijk zal weigeren. Nu zou men gemakkelijk vrede kun nen hebben met de Britse zienswijze en de Engelsman gaarne baas in eigen huis willen laten, als er niet andere Europese landen waren, die geen heil zien in een W-Europese fe deratie zonder Engeland. Zo heeft de Belgische socialistische voorman Spaak te kennen gegeven, niet te kunnen instemmen met een Euro pese statenbond, waaraan Engeland geen deel heeft. „Dit lijkt mij een hopeloze toestand", verzuchtte de Fransman Reynaud en hij heeft ge lijk. Indien de één voor de ander niet wil meedoen, komt men er nooit. Het is beter klein te begin nen en langzaam uit te groeien, dan ineens een te grote opzet te maken. Het is toch al moeilijk genoeg, zelfs met kleine gemeenschappen; men ziet het aan dé Benelux. "Hetzelfde nl. niet te veel hooi ineens op de vork geldt voor de diverse activiteiten. Men is bezig aan een Schuman-plan, aan een gemeen schappelijk Europees leger, aan een Europees parlement enz. Allemaal dingen, die beter geregeld zouden kunnen worden, als W.-Europa eerst een politieke eenheid zou zijn worden. Maar dat neemt niet weg, dat het ook mogelijk is eerst het ge deeltelijke te verwezenlijken daardoor te geraken tot de gewenste algehele eenheid. Ook dit proces heeft z'n eigenaardige moeilijkhe den en bezwaren en met name dv kwestie van het Europese leger stuit op practische struikelblokken. Minis ter Stikker heeft daar gisteren in de Tweede Kamer aan herinnerd en tevens beloofd, dat de Nederands' regering .haar bezwaren binnenkort uit de doeken zal doen. Het grootst' bezwaar is ook hier dat ieder lar.d niet graag de zeggenschap over z'n strijdkrachten aan een ander toever trouwt, terwijl het bovendien nog lang niet zeker is, hoe de West-Euro- pese defensie zich zal ontwikkeien Zal West-Duitsland nu meedoen of niet? Zal Amerika onze economie ontlasten en de defensie-inspannin gen bekostigen, en tegen welke voor waarden? Het zijn maar een paar vragen, doch het definitieve ant woord daarop kan een geheel situatie scheppen. De West-Europese eenheid wordt niet plotseling geboren, maar za' langzaam moeten rijpen. Het trage De beide foto's van het zonnewonder te Fatima in 1917 Zondag jongstle den door de „Osservatore Romano" afgedrukt (zie het hoofdartikel in ons blad van gisteren). Op de eerste foto, ofschoon op DIT cliché vrij onduide lijke de zwarte vlek in de zon, ontstaan door de zeer snelle omwenteling. Op de andere foto de zeer lage stand van de zon op het middaguur van 13 October in Portugal. De wonderbaarlijke zonne-verschijnselen en -bewe gingen werden aanschouwd door een menigte van 50.000 mensen, van wie zich een grote ontsteltenis meester maakte. MEER KRANTENPAPIER. De Amerikaanse regering heeft goedgekeurd, dat de productiecapaci teit van de binnenlandse industrie van krantenpapier met bijna de helft zal worden vergroot. Dit betekent, dat de productie, die thans ongeveer 1.100.000 ton per jaar bedraagt, met 490.000 ton per jaar zal worden ver hoogd. De V.S. importeren jaarlijks circa 5 millioen ton krantenpapier uit Canada. Het ziet er naar uit, dat Grieken land Joego-Slavië zal opvolgen in de Veiligheidsraad. Het heeft de steun van de Verenigde Staten en de Zuid-Amerikaanse, landen en een aantal West-Europese landen. Wit- Rusland, de tegencandidaat, wordt gesteund door het Oost-Europese blok en een aantal landen, die van oor deel zijn, dat dit blok in de raad ver tegenwoordigd moet zijn met een wisselzetel. De Sowjet-Unie heeft een permanente zetel. Chili zal Ecuador vervangen en Pakistan In dia, aldus AFP. De stemming over de wisselzetels zal op de eerstkomen de voltallige zitting van de Alge tempo valt ons wel eens tegen, doch mene Vergadering zonder twijfel wij zullen ons daarmee moeten ver- aan het einde van de volgende week zoenen. gehouden worden. Als anderen ook over de brug willen komen r\E SOVJET-UNIE is bereid om bepaalde punten van het Weste- lijke voorstel tot wapentelling en geleidelijke ontwapening te aanvaarden, op voorwaarde, dat het Westen op andere punten concessies doet, welke aan het Russische standpunt tegemoet komen, zo verneemt Reuter uit Russische bron. Minister Wisjinski zal Vrijdag in de politieke commissie, welke het Westelijk voorstel behandelt, het woord nemen en op het voorstel punt voor punt ingaan. Waarschijnlijk zal hij de aan dacht richten op die onderdelen, wel ke een overeenstemming tussen Oost en West mogelijk maken. Het voor naamste Russische bezwaar blijft, dat het Amerikaans-Brits-Franse plan niet voorziet in een volslagen uitbanning van het atoomwapen. Een verder bezwaar is, dat men voorstelt een telling van wapens en strijd krachten in étappes te houden, maar geen tijdslimiet vaststelt voor de overgang van het ene stadium in het andere. Wisjinski zou voornemens zijn een aantal amedementen aan het plan te hechten. De kleine landen in de politieke commissie wachten merendeels, tot dat Wisjinksi zich heeft uitgespro ken, voordat zij hun gezichtspunten bekend maken. NEDERLANDER TE DJAKARTA IN HECHTENIS GENOMEN. Woensdagavond is de Nederlander mr. H. D. Buurman te Djakarta in hechtenis genomen. Hij was werk zaam op het ministerie van verbin dingen als adviseur bij de afdeling luchtvaart. Een woordvoerder van de procureur-generaal deelde mede, de redenen voor deze arrestatie niet te willen onthullen, teneinde naar hij zeide het onderzoek niet te be moeilijken. De besprekingen in Korea Donderdag hebben de vertegen woordigers van de V.N. op de be standsbesprekingen te Panmoendjon voorgesteld, dat geen troepen uit de bufferzone zullen worden terugge trokken voor een wapenstilstands overeenkomst zal zijn getekend. Hierdoor moet het voorlopig ka rakter van de wapenstilstandslinie onmiskenbaar worden en de nadruk worden gelegd op het feit, dat de vijandelijkheden gedurende de pe riode van 30 dagen zullen voortdu ren. Binnen 30 dagen na aanvaarding van de wapenstilstandslinie langs de huidige frontlinie moet nl. overeen stemming zijn bereikt over de an dere agendapunten, wil de bestands linie ongewijzigd gehandhaafd blij ven. Amerikaanse verliezen in Korea De Amerikaanse verliezen in Korea bedroegen op 21 November in totaal 100.716 man 15.152 gesneuvelden, 72.404 gewonden en 12.620 vermisten aldus meldt het Amerikaanse ministerie van defensie. Ter verge lijking diene, dat de totale verliezen der Amerikanen in het eerste jaar van hun deelnemen aan de tweede wereldoorlog bedroegen 59.000 ge sneuvelden, gewonden en vermisten. Zal Truman bijspringen In welingelichte ambtelijke krin gen te Washington verwacht men, dat president Truman in de onmid dellijke toekomst het Amerikaanse programma voor militaire hulpver lening met honderden millioenen dollars zal verminderen en deze som men zal aanwenden voor economi sche hulpverlening aan Engeland en Frankrijk, opdat deze landen door hun bewapening niet te grote econo mische moeilijkheden zullen onder vinden. EEN KLEIN VOORSCHOTJE. De E.C.A. te Washington heeft van haar missie te Parijs het verzoek ontvangen aan Frankrijk bij wijze van voorschot op de economische hulp een noodtoewijzing van 44 mil lioen dollars te verstrekken. Frank rijk heeft te kennen gegeven dat het dit bedrag nodig heeft ter financie ring van bepaalde aankopen, die dringend noodzakelijk zijn. Te Washington wordt verklaard, dat waarschijnlijk reeds binnen en kele dagen aan dit verzoek gevolg zal worden gegeven. Vrijlating van mgr. Stepinac? Volgens een bericht uit Rome in de „New York Times" zou de Joe goslavische regering, in de nabije toekomst mgr. Stepinac vrijlaten. Officieel zou mgr. Stepinac wegens „goed gedrag" worden vrijgelaten, al dus dit bericht, doch „het schijnt voor de hand liggend dat maarschalk Tito zich bevrijden wil van een bron van aanzienlijke verlegenheid bij zijn be trekkingen met de democratische mo gendheden". De aartsbisschop zou worden toe gestaan in zijn geboorteplaats Krasic als ge\voon burger en priester en in hét genot van zijn burgerrechten te wonen op voorwaarde, dat hij niet aan politieke acties, die beschouwd worden als tegen het belang van de staat gericht, zal meedoen. Hij zou echter niet worden erkend als de rooms-katholieke Primaat. „Om deze reden zal in de ogen van het Vati- caan de vrijlating van de aartsbis schop waarschijnlijk niet de status van mgr. Stepinac zelf of van de Rooms-Katholieke Kerk regelen", al dus dit bericht. Mgr. Stepinac bevindt zich reeds 5 jaar in gevangenschap.^ Uit een afvoerkanaal van het Suezkanaal, zijn de lijken opgehaald van twee Britse soldaten. Uit het on derzoek is gebleken, dat de twee sol daten, die sedert Zondag, toen het in Ismailia tot bloedige vuurgevech ten is gekomen, vermist werden, zijn vermoord, waarna hun lijken in het kanaal zijn geworpen. Een der lijken was deerlijk verminkt. Woensdag zijn zes leden van df commissie, welke de gouverneur- generaal van de Soedan indertijd heeft ingesteld voor het bestude ren van de wijze, waarop het gebied, zelfbestuur kan krijgen, afgetreden. Het onafhankelijke lid Ibrahim verklaarde, dat hij was afgetreden, omdat hij van mening was, dat de commissie niet meer alle partijer vertegenwoordigt. In de commissie hebben vertegen woordigers van alle Soedanese par tijen zitting behalve van het pro- Egyptische „verzetsfront". WEER STAALRANTSOENERING IN ENGELAND. Het Britse ministerie voor de be voorrading heeft aangekondigd, dat in Februari a.s. in Engeland weer staalrantsoenering zal worden inge voerd. Het vroegere rantsoenerings stelsel, dat bij het begin van de eede wereldoorlog werd inge voerd, eindigde in Mei 1950 behalve voor stalen platen en blik. In Augustus j.l. kondigde de La- bour-regering aan, dat zij voornemens was weer een toewijzingenstelsel in voeren, hetgeen het ministerie voor de bevoorrading de controle zou geven op koolstofstaal voor de defensie en de industrie. In het vlakke land tussen Ferrara, Rovigo en de zee is het peil van de Po tijdelijk enigszins gedaald. De reddingsploegen, die van Adria terugkomen, melden, dat vrouwen en kinderen op de eerste verdiepingen der huizen wanhopig om voedsel roepen. Lukt het hun de aand-acht van de boten met voedsel te trekken, dan laten zij mandjes zakken en verslinden als honge- lige dieren het brood. Ergens vond men een man, dood van kou en honger, op een grote baal stro dry ven. Onder hem bevond zich het bevroren lichaam van een kind, dat hij had willen beschermen. Volgens officiële schatting zijn tweehonderdduizend van de 350.000 bewoners van de provincie Rovigo door ae overstromingen dakloos geworden. Straaljager en zeemeeuw 'n Gloster-Meteor-straaljager moest gistermiddag direct na te zijn opge stegen, haastig weer landen op Schiphol, omdat een zeemeeuw tegen het toestel was opgevlogen, waardoor een gat in de neus ontstond. („Tel.") MEN HOOPT OP EEN WONDER. Velen willen hun huis niet verla ten, omdat zij hopen, dat het water als door een wonder zal verdwijnen. Het kan echter maanden duren voordat de dijken hersteld kunnen worden, ook al houdt het op met regenen. In de mist, die de reddingswerk zaamheden nu al dagen lang hin dert, zoeken boten van de Italiaanse marine naar een trein die ergens in het water is blijven steken en waar in zich driehonderd mensen moeten bevinden. Andere boten proberen een droog stuk land te bereiken, waar 10.000 mensen geïsoleerd zit ten. Het water stijgt en het „eiland" wordt steeds kleiner. De V.S. zullen acht milliard lire ter beschikking stellen voor het herstel van de door de overstromin gen veroorzaakte schade, aldus heeft de waarnemende Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, James Webb, op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard. Dit bedrag zal door de E.C.A. uit het tegenwaarde fonds van de Marshall-hulp worden verstrekt. Niet alleen Italië is slachtoffer van de fantastische regenVal. Ook Frank rijk en Zwitserland lijden er onder. Bij de Zwitserse grens is een per sonentrein bijna geheel bedolven toen een tunnel instortte. De ma chinist en de stoker kwamen om het leven. Vijf reizigers werden ernstig tien licht gewond. De politie vreest, dat het aantal doden nog zal stijgen. In de stroomgebieden van de Rhóne en de Saóne stijgt het water voortdurend. NIEUWE VLOEDGOLF NADERT. Reddingsploegen, die de waters nood in Italië bestrijden, hebben be sloten vandaag nog meer dijken op te blazen nu een nieuwe vloedgolf zich door de Po naar de Adriatische Zee voortbeweegt. Duizenden hebben hun dorpen aan de benedenloop van de rivier verlaten voordat niiuwe golven modderig water hun wonin gen binnenspoelden. De vloedgolf na dert nu het voornaamste overstro mingsgebied, dat een oppervalkte be slaat van 1000 vierkante kilometer tussen de Po, de Adige en de Adria tische Zee. Deze nieuwe vloedgolf, veroorzaakt door de jongste regen val van drie dagen in het Noord- Westen van Italië, zal naar men ver wacht Vrijdag het „rampgebied" be reiken. De gezwollen Po en tiental len van haar zijrivieren hebben nieu- de stukken land in de Noord-Weste 0E OVERSTROMINGEN fN NOORO-tTAUf lijke gebieden van Lombardije en Piemont overstroomd. Bij Salerno in Zuid-Italië zijn Vandaag drie kinderen omgekomen in een zware wolkbreuk. Tientallen mensen in de omliggende dorpen zyn door overstromingen uit hun huizen verdreven. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Wel is gemeld, dat spoorwegverbindingen en wegen langs de kust, waarover het hoofd- verkeer van Noord naar Zuid onder houden wordt, door grondverschui vingen zijn versperd. AVIGNON GEÏSOLEERD. De kleine proviciaalse hoofdstad Avignon is door het water van de buitenwereld afgesloten. Alle rivie ren van de vlakte zijn buiten haar oevers getreden. Het water staat thans voor de wallen van de oude stad. Overal hangt de lucht van rot tende gewassen Ontwortelde bomen drijven traag door verlaten straten. De burgemeester heeft iedereen aangeraden voor twee dagen levens middelen op te slaan en zo weinig mogelijk water te gebruiken. In het dal van Durence wachten boeren en hun gezinnen met al hun levende have op de eerste verdieping van hun woningen op de komst van militairen, die hen in roeibootje» moeten evacueren. Bij Lyon stijgt het peil van de Rhone en de Saone nog steeds. In het Zuiden echter begint het water geleidelijk te zakken. JAPANSE PRINS GEDOOPT. Tezamen met zijn zoon en oudste dochter werd prins T. Asaha door de bisschop van Yokohama, Mgr. Th. Wakida, in de kerk van Kamakura gedoopt. De prins, die van vaders kant afstamt van keizer Gofushimi en van moeders zijde kleinzoon is van keizer Meiji, is de eerste Japanse prins van den bloede, die tot het Ka tholicisme is bekeerd. Zijn vrouw, prinses Lucia Chikako Asaka, die met hun jongste dochter reeds in 1950 werd gedoopt, schreef een boekje „Hi to yoru no ki" Gedachten bij dag en bij nacht dat door de gehele Japanse pers met zeer veel waardering is ontvangen. De hofdame van de prinses, Maria Misao Hamao, die ijverig Katholiek is en wier zoon als priester te Rome zijn studies voltooit, is de bewerkster van deze opzienbarende bekering. Gistermorgen heeft Generaal Eisenhower te Rotterdam de eerste Canadese strijdkrachten voor Europa tijdens een plechtig défilé onder zijn commando genomen. De 1200 man troepen zijn door de Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, aan Eisenhower overgedragen. Onmiddellijk na de parade zijn de Canadezen met vijf speciale treinen naar Hamburg vertrokken, waar zij gelegerd zijn. Tijdens het inspecteren der troepen. Naast generaal Eisenhower de commandant van de Canadese troepen luitenant-kolonel J. E. L. Castonguay. Achter hen links ir C. Staf, Nederlands minister van oorlog, rechts zijn Canadese collega Brooke Claxton. KjoAAtttjl... Dwazen stormen plaatsen binnen, die engelen «chromen te betreden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1