S)e £eidóe(Bou/fca/»tt Water over Noord-ltalië De overstroomde Po-vlakte ffxatiöe acuwal 'ut Jnda-CAina Acheson dient vredesplan in Nieuw Amerikaans emigratieplan Eden over Engelse pclitiek De Perzen blijven optimistisch Mossadeq op Schiphol Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 20 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12439 Papengracht 32. Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ l 1.72 p. mud., 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Het dodencijfer stijgt voortdurend |ET water blijft nog altijd de Po-vlakte in Noord-ltalië overstromen. Onafzienbaar is de watervlakte, die steden en dorpen heeft over spoeld. Het aantal mensen, dat uit hun huizen is verdreven, beloopt naar schatting circa 200.000. Het reddingswerk wordt door mist belem merd, doch men poogt het tempo zo snel mogelijk op te voeren, omdat nog meer regen voorspeld wordt. Het aantal slachtoffers wordt op onge veer 200 geschat. Een vrouw had zich aan een boom vastgeklemd. Een reddingsboot werd uitgezonden, doch voordat deze haar had bereikt was zij door het kolken de water meegesleurd. Zeventien jongelingen hadden zich 72 uur lang aan de takken van een andere boom vastgeklemd, zij wer den gered. Vijftig kinderen en twee kloosterzusters brachten hun vijfde nacht in een oud, door het water omspoeld klooster door. Alle red dingspogingen hebben tot nu toe 101-jarige Felice Bonvento werd uit het overstroomde Borsaro weggevoerd, hij had tevoren zijn dorpje nog nimmer verlaten. De Ita lianen noemen de overstroomde Po- vlakte thans de „vallei des doods". Italiaanse en Amerikaanse vlieg tuigen hebben aan valschermen be vestigde levensmiddelen boven het Nachtmerrie van de heerszucht In een toespraak tot de nieuwe Finse gezant bij de H. Stoel, de voor malige minister van buitenlandse zaken Ake Henrik Gartz, die zijn ge loofsbrieven kwam aanbieden, heeft Z.H. Paus Pius XII gezegd, dat de kleine naties „met toenemende vrees de geschillen gadeslaan tussen grote mogendheden en groepen van staten binnen haar respectieve invloeds sferen". „Het zijn juist de kleine naties die, met zeer begrijpelijke angst, hopen" het dagen te kunnen begroeten van een nieuwe geest, gericht op bevrij ding van de samenwerking der vol keren en hun gemeenschapsleven van de akelige nachtmerrie van een ongebreidelde zucht naar macht en op het rechtens de voorkeur geven aan de morele opvatting van recht", aldus de Paus. N. Guinea in UNO Indonesische klacht Op de vergadering van de beheer- schapsraad der UNO te Parijs heeft de Indonesische afgevaardigde be zwaar gemaakt tegen de uitoefening van het Nederlandse gezag over Westelijk Nw.-Guinea. Deze afgevaardigde, dr. Soeleiman Tajibnapis, zei, dat zijn regering West Nw-Guinea beschouwt als deel van haar territorium en zich alle rechten, daaruit voortvloeiende, voorbehoudt. Ook had hij er bezwaar tegen, dat Nederland rapporten over Nw-Gui nea aan de UNO overlegde. Hij hoop te, dat het geschil door bilaterale on derhandelingen opgelost kon worden. De Nederlandse afgevaardigde, dr. W. J. A. Kernkamp, ging er mee ac- coord, dat de bezwaren van Indone sië opgenomen werden in de notulen van de vergadering, doch hij riep daarbij in herinnering, dat de over eenkomsten van de RTC de kwestie van Nw.-Guinea onbesproken lieten. De Nederlandse regering is van me ning, dat dit gebied onder haar sou- vereiniteit valt al blijft zij steeds be reid om alle bestaande kwesties te bespreken, betoogde dr. Kernkamp. door water omgeven Adria uitgewor pen. Een Britse bommenwerper zal hiervoor Dinsdag ook worden ge bruikt. De Italiaanse regering heeft Maan dagavond haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, dat bepaalt, dat de vluchtelingen uit de over stroomde gebieden dezelfde rechten zullen genieten als in oorlogstijd uit gewekenen uit door het krijgsgeweld getroffen streken hebben. De vluch telingen zullen levensmiddelen en "kleren ontvangen, ook voor hun huisvesting zal zorg worden gedra gen. Nader wordt vernomen: Door de aanhoudende regenval is bij Turijn het water in de Po bijna een meter gestegen. Adria staat nu bijna geheel onder water, slechts het hooggelegen stads gedeelte bij de kathedraal en het stadhuis is nog droog. De in de hui zen en op de daken ingesloten inwo ners hebben zwaar te lijden van hon ger en koude. Hoewel de stad sedert Donderdag onder water staat is men er door de sterke stroom nog niet in geslaagd met boten de stad te berei ken. Maandag scheen het, dat de toe stand in Rovigo verbeterde, doch vandaag (Dinsdag) wordt het cen trum van de stad opnieuw door het water bedreigd. Ten Noorden van de stad trachten vermoeide arbeiders met behulp van zakken zand te voor komen, dat het overstromingswater de Adige, die drie km ten noorden van Rovigo stroomt, bereikt. Verder naar het Oosten heeft het water van de Po de Adige reeds be reikt. Het water bedreigt nu ook de weg van Rovigo naar Padua, waar van vrachtauto's en bussen, die voed sel naar de stad vervoeren en vluch telingen evacueren,gebruik maken. OOK IN FRANKRIJK. Ook in Centraal-Frankrijk komen De Tibetaanse regering heeft het verdrag tussen communistisch China en Tibet, dat 23 Mei werd gesloten, geratificeerd, aldus wordt uit gezag hebbende bron te Kalimpong (Benga len) vernomen. In dit verdrag werd bepaald, dat de leiding van de buitenlandse en de fensie-aangelegenheden van Tibet in Chinese handen zou zijn. Onveilig Ismailia Moskou waagt er een roebel aan Honderden gezinnen van Engelse militairen te Ismailia in de landengte van Suez hebben gisteren aanzegging, gekregen zich gereed te houden voor onmiddellijk vertrek uit de stad. Be velhebber generaal Erskine, heeft bevel gegeven spoed achter de ont ruiming te zetten na de vuurgevech ten tussen de Egyptische politie en de Engelse troepen. Hij heeft de stad onveilig verklaard. Verkenningsafde lingen doorkruisen de stad dag en nacht totdat de ontruiming voltooid zal zijn. Een Engelse woordvoerder van het hoofdkwartier te Fayid heeft mede gedeeld, dat er tijdens het weekend 8 Engelsen zijn gesneuveld en 2 ge wond. Bovendien zijn 2 Engelse on derdanen gewond. Het Egyptische mi nisterie van Binnenlandse Zaken ver klaarde dat 9 Egyptenaren en 4 En gelsen om het leven gekomen waren. De Sowjet-Unie heeft Egypte eco nomische hulp aangeboden, zo ver neemt Reuter te Parijs. In Egyptische kringen wordt beves tigd, dat de Sow jet-minister van Bui tenlandse Zaken, Wisjinski, zijn Egyptische ambtgenoot Salah el din Pasja en de leiders van andere Ara bische delegaties heeft uitgenodigd deze week een bezoek aan de Sow- jet-ambassade te Parijs te brengen. De Sowjet-Unie zou bereid zijn, met Egypte een economisch verdrag te sluiten op voorwaarde, dat Egypte zich tegen de Engelsen blijft verzet ten. SCHIP GEZONKEN IN DE NOORDZEE. Het Zweedse schip „Lunaria" heeft Dinsdagmorgen vroeg geseind, dat een onbekend schip is gezonken op ongeveer 54.14 graden Noorderbreed te en 04.17 graden Oosterlengte (ten Oost-zuid-oosten van de Doggers- bank). Bij de politieke commissie der V N. rvE Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson. heeft Maandag het Westelijke ontwapeningsplan formeel bij de politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. ingediend. Hij drong aan dit punt „practisch en verstandig te behandelen en geen propagandistische leuzen te gebruiken". Naar zijn mening kon een verdrag betreffende het verminderen van bewapening niet van kracht worden, zolang de strijd in Korea voort duurde. Hij hoopte echter, dat de oorlog zou zijn geëindigd voordat de problemen ten aanzien van de ontwapening zouden zijn opgelost. Ove rigens zou het uitwerken van een dergelijk systeem reeds op zichzelf de internationale spanning doen verminderen. De Franse en Vietnamese troepen hebben een offensief ingezet tegen rode stellingen in het gebied van de Day-rivier. De aanval werd ingezet over een 40 km. lang front en met behulp van Franse paratroopers werd het gehele gebied rond de stad Cho-Ben van Vietminh troepen gezuiverd, die snol het veld moesten ruimen onder de overmacht. Vietminh troepen die moeten wijken voor de felle aanvallen, steken achter zich de rijstvelden in brand. Acheson stelde voor, een commis-1 sie in te stellen, die zich bezig zou moet enhouden met de volgende vier hoofdpunten 1. Een internationale wapentelling. 2. Het verminderen van het aantal wapens en de omvang van de bewa pening van de verschillende landen tot een vast te stellen peil. 3. Het verbod van de atoombom. 4. Het scheppen va nwaarborgen ernstige overstromingen voor, hoe-1 teneinde zeker te zijn, dat alle lan- wel niet zo rampzalig als in Italië. I den zich aan hun afspraken houden. In het plaatsje Montceau-les-Mines moesten mijnwerkers overhaast de mijnen verlaten, daar de sterk ge zwollen rivier de Bourbince de mijnen dreigde te overstromen. Sinds 1930 zijn in deze streek niet meer van dergelijke grote overstromingen voorgekomen. Verificatie, een „voortdurend pro ces", was naar het oordeel van Ache son belangrijker dan het verstrek ken van inlichtingen over de bewa pening door de betrokken landen. Acheson verklaarde, dat het nood zakelijk was hierbij te beginnen met de gebieden, die „minder geheim Ook Nederlanders zullen erbij kunnen zijn Het Amerikaanse plan heeft ten doel de werkzaamheden van de inter nationale vluchtelingenorganisatie, die aan het einde van dit jaar wordt opgeheven, voort te zetten. George Warren, een functionaris ïïlaatbeyeCen teqen mond- en kCamu-^eVi Een kleine vier procent van alle Nederlandse boerenbedrijven is aangetast door mond- en klauwzeer. Een grote actie hiertegen is Ingezet. Tegen de heersende nieuwe variant van deze ziekte wordt thans een speciaal gepre pareerde nieuw entstof gebruikt. Maandag is hiervan 5000 liter afgeleverd. De productie van dit vaccin bedraagt 4000 liter per week. Het verpakken en het verladen van de entstof in het centrale laboratorium van de Veeart- senijkundige dienst te Amsterdam. tie over emigratie te Brussel een plan indienen voor het binnen een jaar doen emigreren van 115.000 a 120.000 Europeanen, van wie 10.000 a 15.000 Nederlanders, naar Canada, de V. S., Australië, Nieuw-Zeeland, Venezuela,. Brazilië en andere landen buiten het reeds vastgestelde emigratietal, aldus maakt het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend. De V.S. zullen tien millioen dollar bijdragen aan dit emigratieplan, waarvan de kosten opdertig millioen dollar worden ge schat. Het plan is reeds officieus besproken met de betrokken rege ringen. van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, belast met aan gelegenheden betreffende verplaatste personen, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten met dit voorstel niet bedoelen het vraagstuk der overbevolking, waarmede bepaalde Europese landen te kampen hebben, op te lossen, doch dat zij er mede willen aantonen, dat internationale samenwerking een oplossing kan vin den voor het vraagstuk der uitgewe kenen. Het Amerikaanse plan voorziet in het instellen van een internationale commissie, die het programma zal moeten uitvoeren. Slechts die perso> nen kunnen volgens het plan wor den geholpen die in het bezit zijn van een visum van het land, waar heen zij zich willen begeven. De over tochtskosten der emigranten zouden moeten worden betaald door het land, waar zij zich willen vestigen; zij zou den deze dan, wanneer zij werk heb ben gevonden, weer terug moeten be talen. Warren zeide verder nog te menen, dat het mogelijk zou zijn in 1952 55.000 emigranten uit Duitsland, 35.000 uit Italië, 15.000 uit Oostenrijk en tussen de tien en vijftien duizend uit Nederland te doen vertrekken. Ook zou mogelijk een aantal aspirant- emigranten in de gelegenheid worden gesteld uit Griekenland te vertrek ken. Hij voegde hieraan toe, dat het Congres de Amerikaanse regering heeft toegestaan 15.000 Duitsers naar de Verenigde Staten te doen emigre ren; de rest der 55.000 zou waar schijnlijk naar Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Brazilië en Vene zuela vertrekken. waren". Daarna zou men kunnen overgaan tot atoom- en andere ge heime wapens. Het verminderen van strijdkrach ten moets betrekking hebben op alle strijdkrachten en alle landen. Een onderzoek dienaangaande zou moe ten worden gevolgd door speciale overeenkomsten voor speciale lan den. De Westelijke mogendheden wilden slechts ontwapening tot een peil, dat redelijk was met het oog op de defensie van de verschillende landen. Jules Moch (Frankrijk) verklaar de hierop, dat het Westelijke voor stel de deur openlaat voor nieuwe voorstellen. Het Westen was bereid een mogelijk beter plan te aan vaarden. Vervolgens werd de zitting toi Dinsdagmorgen verdaagd. ZOEKEN NAAR WAT BINDT. Een groep van kleine landen is, naar Reuter verneemt, bezig een po ging te doen om de ontwapenings plannen van het Westen en het Oos ten met elkaar in overeenstemming te brengen. Zij zijn nog maar pas met dat werk begonnen. Eerst zullen zij beide plannen bestuderen en pun ten zoeken die zij met elkaar ge meen hebben. In plaats dat dus de nadruk wordt gelegd op hetgeen Oost en West ge scheiden houdt, zoals meestal wordt gedaan, willen de kleine en „neu trale" staten de nadruk leggen op dingen die de tegenstanders gemeen hebben. THANKSGIVING DAY ij op Donderdag 22 No», «.j. ons g«- htle beneden Rejlaurenl gerejerveerd. Gedurende die lijd norden onit Hol landse gasten gaarne in ome boven zalen ontvangen lilt aanwezig. TURKS VLIEGTUIG BIJ CAIRO VERONGELUKT. Maandagavond is een Turkse Da kota ongeveer zes K.M. van het vlieg veld Faroek bij Cairo neergestort bij een poging om te landen. 20 Personen hebben het leven verloren. CHILI CANDIDAAT VOOR VELIGHEISRAAD. De Zuid-Amerikaanse landen hebben Maandag met de meerder heid van één stem de vertegenwoor diger van Chili als candidaat voor de vrijgekomen zetel in de Veiligheidsl raad aangewezen. Heden ontmoedigend, toekomst somber r\E DIEPTE en breedte van de kloof, die Oost en West geestelijk en physiek van elkaar scheidt, maken het heden zo ontmoedigend en de toekomst zo angstaanjagend....", sprak gisteren op sombere toon de Britse minister Eden tot een propvol Lagerhuis. Hij noemde de voor uitzichten op internationaal gebied dan ook ernstig, zelfs gevaarlijk, maar desondanks geenszins hopeloos. schien meer hoopvol terrein". Edens rede omvatte meer kwesties dan die, welke hij in de Assemblee heeft gehouden, toen hü naar hij zei uitermate teleurgesteld was door de speech van de Rus Wisjinski. „Ik hoop, dat ik mij vergis, maar er leek geen enkel gaatje open, waar door Wisjinski bereid was te luiste ren naar enig voorstel van anderen. Er is in feite geen diplomatiek con tact meer tussen de landen aan weerszijden van het ijzeren gordijn". GEEN SENSATIONELE WENDINGEN. Eden sprak deze ernstige woorden tijdens het eerste debat over de bui tenlandse politiek sedert de conserva tieven het bewind in Engeland over namen. Hij geloofde niet, dat de interna tionale spanning door een of andere plotselinge en spectaculaire stap ver minderd zou kunnen worden. Daarom herhaalde hij zijn plan voor een con ferentie, die de vier grote mogend heden of zelfs meer landen zou om vatten en waarop bepaalde, doch in aantal beperkte problemen bespro ken zouden worden. Pas daarna zou men de besprekingen wellicht kunnen uitbreiden tot een „groter en mis- Tenslotte verklaarde Warren nog nadrukkelijk^ dat dit emigrantenplan op generlei wijze reeds gesloten tweezijdige overeenkomsten voor het doen emigreren van vluchtelingen zal beïnvloeden of vervangen. „Het is mijn stellige verwachting, dat mijn land een lening zal krijgen van de Verenigde Staten". Dit verklaarde vice-premier Fate- mi van Perzië gisteren, toen hij te zamen met zijn eerste minister, de heer Mossadeq, op doorreis van de Verenigde Staten naar Cairo op Schiphol aankwam. Mossadeq en zijn gezelschap maakten de overtocht in de DC 6, „Koningin Juliana", die voor deze reis was gecharterd. „Iran heeft", zo verklaarde vice-premier, die als zegsman voor Mossadeq op trad, „een lening gevraagd van tien millioen dollar per maand gedurende de tijd van één jaar. Deze lening zal terug betaald kunnen worden uit de opbrengsten van olieverkoop. Een definitieve toezegging hiervoor heeft Mossadeq in de Verenigde Sta ten echter nog niet gekregen. De heer Fatemi verzekerde, dat de besprekingen die Mossadeq in Eg-zp- te zal houden, met zullen gaan over een blok voor het Midden-Oosten Het is een zuiver hoffelijkboidsbezoeK zo zeide hij, waartoe de eerste minis ter van Egypte Mossadeq heeft uit genodigd. De Iraanse ambasadeur in Wash ington, de heer Entezam, die met premier Mossadeq meereist, legde tenslotte nog een belangrijke ver klaring af. Hij vertelde, dat een van 1e punten, die Mossadeq met pre sident Truman heeft besproken, de schadeloosstelling van de Anglo-Ira- nian Oil Company is. Het Iraanse voorstel is, dat eerst het bedrag van de schadeloosstelling zal worden vastgesteld. Daarna is de Iraanse re gering bereid Engeland zó lang olie te leveren zonder een enkele ver goeding daarvoor te verlagen, tot dit bedrag in zijn geheel is voldaan. Premier Mossadeq en zijn delega tieleden begaven zich om half zes naar Den Haag, waar zij enkele uren vertoefden op het Iraanse ge zantschap. De Perzische premier is vannacht per vliegtuig van Schip hol naar Cairo vertrokken. MOSSADEQ IN CAIRO Een juichende menigte van stu denten en arbeiders heeft vandaag de Perzische premier dr Mossadeq verwelkomd bij zijn aankomst per vliegtuig in Cairo. Ook Egyptische „bevrijdinesafdelingcn" waren begroeting aanwezig. Toen Mossadeq uit het vliegtuig stapte riep men in spreekkoor: „Lang leve de leider van de strijd tegen het imperialisme". Het gedrang om de auto van Mossa deq was zo hevig, dat verscheidene mensen flauw vielen. Mossadeq zal vier dagen in Egypte blijven. Door het breken van een ket ting, waaraan een ijzeren balk hing, kreeg de 55-jarige timmerman J. C. B. te Rotterdam, dit gevaarte op zijn hoofd en borst. Vrij spoedig daarna is het slachtoffer overleden. Andere kwesties. Over Duitsland zei Eden: Ons doei is Duitsland meer en meer in te schakelen in de Europese gemeen schap ert terzelfder tijd, onze speciale verantwoordelijkheid stapsgewijs aan de Duitsers zelf over te dragen. Hij hoopte, dat, wanneer de hui dige onderhandelingen met de rege ring te Bonn beëindigd zouden zijn, Engeland en Duitsland normale vre- lesbetrekkingen, zoals voor de oorlog, zouden aanknopen. Doch de bespre kingen waren „uitermate gecompli ceerd" en zouden tijd vergen, al hoopte hij, dat zij afgelopen zouden zijn, vóór hij, Eden, Donderdag bondskanselier Adenauer in Parijs zou ontmoeten. Over Korea zei Eden, dat een on middellijke staking van het vuren zonder een overeenkomst over con trole op de naleving daarvan en zon der accoord over de krijgsgevangenen onaanvaardbaar zou zijn. Over Perzië: Engeland is bereid tot onderhandeling met de huidige Per zische regering hetgeen de vorige (Labour)-regering niet meer wenste. Doch de voorwaarden, die Eden stel de, verschillen in beginsel niet van die van zijn Labour-voorganger. En over Egypte: Engeland is altijd tot overleg bereid, maar wil dit eni ge kans op succes hebben, dan zal de terreur in de kanaal-zóne eerst ge staakt moeten worden. Het voorstel aan Egypte over een pact voor het Midden-Oosten is nog steeds van kracht. Bij het daarop volgende debat on derschreef Edens voorganger, Morri son, namens Labour de verklarin gen van de minister, doch hij drong wel aan op de toelating van China tot de UNO. Matigheid is de bewaarster van het leven.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1