3)e CeidóeSoti/fccmt Australië heeft liever Nederlandse buren MINISTER VAN MAARSEVEEN PLOTSELING OVERLEDEN Australië steunt Nederland op N. Guinea MILITAIRE EN ECONOMISCHE HULP AANGEBODEN EEN DIENAAR Water spoelt over N. Italië Ontwapenings commissie voorgesteld Mossadeq vliegt terug Benoemingen Bisdom Haarlem Vóór Kerstmis vrede? AUiadfruity-u&tMndinty te San/tin Een schietpartij in Ismailia Directeur: C. M. v. HAMERSVBLD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12438 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprij» f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd, f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 1 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1 SO Gisteravond om kwart voor twaalf is te zijnen huize te Utrecht plotseling overleden, bij een aan val van angina pectoris, de minis ter van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen. De minister-president, dr. Drees heeft vanochtend namens de Ne derlandse regering een bezoek van rouwbeklaag gebracht aan de weduwe van de plotseling over leden minister. Johannes Hendrikus van Maar seveen was 3 Augustus 1894 in Utrecht geboren. Na in zijn ge boortestad het gymnasium te heb ben doorlopen, ging hij aan de Rijksuniversiteit aldaar rechten studeren. Na afloop dezer studie vestigde hij zich in 1920 als advo caat en procureur te Utrecht, na zijn promotie aldaar tot doctor in de rechtswetenschappen. Mr. Van Maarseveen, die juri disch adviseur van de Nederland se Katholieke Arbeidersbeweging werd, trad in 1929 als lid toe van de Utrechtse gemeenteraad, waar in hij deel uitmaakte van de R.K. fractie. Van September 1935 tot Maart 1937 was hij wethouder van financiën in deze gemeente. In laatstgenoemd jaar vaardigde de R.K. Staatspartij hem af naar de Tweede Kamer waarin hij zit ting hield tot 3 Juni 1946, toen hij in het nieuwgevormde kabinet Beel als minister van Justitie werd opgenomen. Bij het optreden van het minis- terie-DreesVan Schaik op 1 Augustus 1948 nam mr. Van Maarseveen hierin zitting voor Binnenlandse Zaken en werd hem tevens op 14 Februari 1949, na het aftreden van mr. E. M. J. A. Sas sen, de portefeuille van Overzee se Gebiedsdelen a.i. overgedra gen. Op 15 Juni van dat jaar verwis selde hij de portefeuille van Bin nenlandse Zaken met die van Overzeese Gebiedsdelen. Bij de souvereiniteitsoverdracht op 27 December 1949 werd de naam van het ministerie gewijzigd in ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Als hoofd van dit departement heeft minis ter Van Maarseveen zowel hier te lande als in Indonesië tal van besprekingen gevoerd met de In donesische autoriteiten. Minister Van Maarseveen heeft vervolgens nog de portefeuille van Justitie (a.i) beheerd van 15 Mei 1950 tot 10 Juli. 1950, toen minis ter Wijers was afgetreden, tijdens zijn ministerschap van O. G., welke naam, zoals gezegd, later werd gewijzigd in ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijks delen. Van Maart 1951, toen het hui dige ministerie-Drees werd ge vormd» kwam hij weer aan het departement van Binnenlandse Zaken. De heer Van Maarseveen stond bekend als een jurist van grote hoedanigheden. Vermeld kan nog worden dat hij voorzitter was van de Nederlandse delegatie ter Ron de-Tafelconferentie met Indone sische afgevaardigden, en plaats vervangend voorzitter dezer con ferentie, voorts voorzitter der laatst ingestelde commissie voor Grondwetsherziening. De thans ontslapene was Groot kruis in de Kroonorde van België. Besprekingen met Casey te Den Haag De „New York Times" schreef Zaterdag, dat Australië bereid is Nederland hulp te bieden om zijn positie op Westelijk Nieuiw-Guinea te versterken. De minister van Buitenlandse Zaken die Zaterdag in Nederland arriveerde voor het voeren van besprekingen met onze regering zou volgens de N.Y.T het volgende voorstellen: 1) Gezamenlijke uitoefening van patrouille door Australië en Nederland in de lucht en ter zee rond Nieuw-Guinea als aanvulling van de patrouille, die Australië reeds voornemens was uit te voeren ter hoogte van zijn Noordwestkust. 2) Australische bijstand in het herstel van de vliegvelden in Nederlands Nieuw-Guinea, die in de oorlog door de Ver. Staten werden aangelegd. 3) Economische bijstand bij de ontwikkeling van het Nederlandse deel van het eiland ter versterking van de Nederlandse positie aldaar. De N.Y.T. schrijft, dat Australië beslist gekant is tegen concessies weer na in Den Haag met Nederland se ministers besprekingen te hebben ten aanzien van de Indonesische eis gevoerd. Hij zeide op Schiphol aar. in zake Nederlands Nieuw-Guinea. Minister Casey wenst verzekeringen, dat Nederland bij zijn standpunt zal blijven. In Augustus 1950, aldus de „New York Times", bezocht de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken van Australië, P. Spender, Den Haag. Hij maakte duidelijk, dat, indien Ne derland Westelijk Nieuw-Guinea zou verlaten, Australië de plaats van Nederland zou innemen. Hij bood voorts steun aan voor de economi sche ontwikkeling, welke Nederland niet aanvaardde, omdat het toen hoopte met Indonesië tot overeen stemming te komen. Australië heeft thans zijn voor stellen voor samenwerking met Ne - derland hernieuwd in een vorm, die verder gaat dan die van vorig jaar, aldus de N.Y.T. Dr. Drees zat Zaterdagavond aan het diner aan, dat door de Australi- Met het overlijden van minister Van Maarseveen is aan de Kroon een zeer bekwaam en zeer toegewijd dienaar ontvallen. Zijn bekwaamheid zal ook door zijn politieke tegenstanders niet in twijfel kunnen worden getrokken. Zijn toewijding, zijn persoonlijke onbaatzuchtigheid, i$ wel duidelijk aan de dag getreden, toen hij na lang aarzelen en ongaarne gevolg gaf aan de uitnodiging, zich te be lasten met het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen. Het was in April 1949, dat het kabinet-Drees—Van Schaik meende minister Sassen te moeten laten vallen, omdat het diens beleid inzake de souvereiniteitsover dracht niet kon delen. Deze souve- reiniteits-overdracht wettelijk mo gelijk te maken daarvoor achtte het Van Maarseveen, de in de dool hof van het recht zeer doorknede jurist, de aangewezen man. Minister Van Maarseveen heeft zijn land willen dienen, toen een beroep werd gedaan op zijn hoedanigheden. Hij hééft het land gediend, zonder veel waardering te ontvangen en zonder de menselijke voldoening te mogen smaken, dat zijn met rechtskundig doorzicht opgezette overeenkomsten een vaste basis gingen vormen voor de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Het op losse schroeven plaatsen van de overeenkomsten van de zijde van Indonesië is voor hem een teleurstelling geweest, een te leurstelling, welke hij niet kon voor zien, omdat hij als jurist de heilig heid van een gesloten verdrag als vanzelfsprekend aanvaardde. Minister Van Maarseveen heeft wel voorzien, dat hij van vele zijden tegenkanting zou ondervinden. Hij kan weliswaar gekenschetst worden als meer jurist dan politicus, maar hij was voldoende in de practische politiek geschoold, om zich te ver helen, dat zijn Indonesië-beleid ver bitterde tegenstand zou oproepen en hem tot het zwarte schaap zou ma- Cairo vliegen, waar hij enkele da- 1. 1-1. <ran rol iTPr(n»vpn olvnrniK Hnnr tp ling, werd gegeven ter gelegenheid van het korte bezoek van de Austra lische minister. Onder de regeringsautoriteiten, die^ aan het diner aanzaten, bevond zich ook minister Stikker. TEGENSPRAAK VAN CASEY. Vanmorgen omstreeks half tien. verliet de Australische minister van buitenlandse zaken Casey Nederland een verslaggever van het ANP, dat publicatie in een Amerikaanse krant (de „New York Times") over zijn verklaringen over Westelijk Nieuw Guinea absoluut onjuist is, in zijn algemeenheid en als detail. „Men heeft nog nooit een zo slechte uitleg aan mijn woorden gegeven", zei hij- „Wat Nieuw Guinea betreft, heb ik mij bij mijn aankomst slechts be perkt tot de korte verklaring, dat het Australisch standpunt niet is veran derd. Wat ik verder zou hebben ge zegd is een puur verzinsel. Het feit, dat van de twintig a dertig verslag gevers, die aanwezig waren slechts één deze misleidende verklaring heeft gegeven, is tekenend". Mr. Casey zei, dat hij had bemerkt, dat zijn woorden waren opgenomen op een plaat „en wanneer iemand twijfelt aan wat ik gezegd heb dan kan hij daarvan via deze plaat kennis nemen", zo be sloot hij zijn officiële verklaring. Nederlandse ministers hebben, zo zeide hij, niet gevraagd naar een na dere uiteenzetting van het Australi sche standpunt. „Het probleem is een probleem tussen Nederland en Indo nesië, waarbij Australië zeer is ge ïnteresseerd, maar waarin Australië zich niet wil mengen. En Australië zal daarover dan ook geen besprekin gen voeren met een der partijen". ADRIA VOLKOMEN AFGESLOTEN Het water van de ernstigste overstromingen, welke Italië sinds mensenheu genis van de Po-fivier heeft gekend, stort zich nu over de gehele delta uit in de Adriatische Zee. Er zijn 150.000 mensen van huis en haard verdreven. Zonder zich een ogenblik rust te gunnen, zwoegen tienduizenden soldaten, brandweermannen en burgervrijwilligers van alle leeftijden met schoppen, zandzakken en stenen om de dijken te verzwaren en op te hogen. Reddings vaartuigen pikken nog steeds mensen op van eilanden en daken. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben de politieke com missie van de V.N. een plan van ne gen punten aanbevolen, waarin ge vraagd wordt om een commissie onder toezicht van de Veiligheids raad voor de regeling, beperking en evenwichtige vermindering van alle strijdkrachten en bewapening. De resolutie,- die vandaag bij de com missie wordt ingediend, dringt aan op vervanging van dc commissie voor de atoomenergie en de commis sie voor conventionele wapens door de nieuwe „ontwapeningscocmmis- sie". De commissie zou niet later dan 30 dagen na het aannamen van de resolutie met haar werk moeten be- eginnen. Plannen voor „progressieve en voortdurende onthulling en verifica tie van de sterkte van alle strijd krachten (w.o. politie) en alle bewa pening (w.o. atomische), waarvan de ten uitvoerlegging erkend wordt als een eerste en onontbeerlijke stap voor de uitvoering van het ontwape- nmgrspogram" dient de commissie in overweging te nemen, aldus de re solutie. In punt zeven van dc resolutie wordt een door de secretaris-gene, raai van de V.N. bijeengeroepen ver gadering van alle staten voorgesteld om de voorstellen van de commissie voor een ontwerp ontwapeningsver- drag in overweging te i Het grootste gevaar is nu gewe ken, zelfs voor de stad Rovigo, hoe wel de stad gedeeltelijk onder water sche ambassadeur, mr Alfred'Stïr- ,Dl™efst bedreigde plaats U Met 'n briefje van Truman Premier Mossadeq van Perzië met een KLM-vliegtuig uit Washing ton vertrokken om via New York, Schotland, Amsterdam en Rome naar nu het 20 kilometer Oostelijker ge legen Adria, dat 25 kilometer van de zee ligt en volkomen door het wa ter omgeven is. Een gedeelte van de stad is ondergelopen. Naar schat ting hebben zich 20.000 mensen in en om de kathedraal verzameld. Het aantal mensen, dat de stad had ver laten voordat het water de pas af sneed, wordt oip 15.000 geraamd. On danks de zware mist zijn vliegtuigen opgestegen om voedsel en genees middelen uit te werpen. Onderwijl pogen reddingsploegen zich van het Zuiden uit een weg naar de stad te banen. In Padua, Verona, Vincenza en Ravenna zijn grote kampen voor vluchtelingen van de watersnood in gericht. Zaterdagavond heeft radio-Rome de bevolking van de stad Rovigo aangeraden onmiddellijk te vertrek ken omdat de hoofddijk was bezwe ken. Velen begaven zich gepakt en gezakt in Noordelijke richting. An deren, gerustgesteld door de val van het water, keerden op hun schreden terug. ken van de Indonesische politiek, Hij heeft die tegenkanting niet ge schuwd en er zich met grote slag vaardigheid doorheen geslagen. Mi nister Van Maarseveen was een uiterst scherpzinnig en scherp deba ter, die in de leeuwenkuil van poli tieke aanvallen zich nooit uit het veld liet slaan. Hij heeft zichzelf niet ontzien, toen hij 's lands belang naar zijn beste vermogen dienend een gro te impopulariteit op zich laadde. Uiterlijk onbewogen, heeft hij* de storm over zich heen laten gaan, maar innerlijk heeft hij een zware last getorst. Ook een minister is een mens, en de zorgen en tegenslagen vice-premier, schrijft het mislukken gen zal vertoeven alvorens door te vliegen naar Teheran. Hij zal be raadslagen over een gezamenlijke Egyptisch-Perzische politiek tegen „kolonialisme en communisme" zo verneemt Reuter. De premier heeft een brief van president Truman in zijn bezit met de belofte, dat zijn verzoek om een lening zorgvuldig in overweging zal worden genomen. Hij zou 120 mil- lioen gevraagd hebben, hetgeen toe reikend zou zijn om één jaar aan de verplichtingen in het buitenland te voldoen. Dr. Hoessein Fatemi, de Perzische .an het hoge ambt hebben hem aan gegrepen en zijn einde verhaast. Plotseling is hij nu weggeroepen uit zijn aardse beslommeringen, voor een oordeel, dat niet let op de uit komst der menselijke werkzaam heid, maar wel op de bedoeling, u'.fprmede zii is verricht. Dat oor deel valt buiten onze beoordeling, doch Nederland verliest in minister Van Maarseveen een dienaar der Kroon, even bekwaam als onbaat zuchtig. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor te Bos koop, de Weleerw. Heer J. J. Lauw- rier; tot Pastoor te Amsterdam (O. L. Vr. Rozenkrans), de Weleerw. Heer A. H. P. Cleophas; tot Pastoor te Wateringen, de Weleerw. Heer J. W. Schoots; tot Pastoor te Haarlem mermeer-Vijfhuizen (H. Franciscus van Sales) de Weleerw. Heer J. A. van Ettinger, die Kapelaan was te Berkel. Z.H.Excellentie heeft benoemd tot Rector van het Joseph-huis Buiten- veldert, de Weleerw. Heer G. B. N. Luken, die Kapelaan was te Wog- num. Op verzoek van de communisti sche afgevaardigden is Maandag op de bijeenkomst te Panmoendjon be sloten de besprekingen twee dagen (tot Woensdag 21 November) uit te stellen. Dit zou de communisten in de gelegenheid stellen de voorstellen van de V.N., volgens welke de oor log in Korea tegen half December geëindigd zou kunnen worden zorg vuldig te bestuderen. Aan het Westelijke front in Korea, ten Westen van Jontsjon, Voeren de Chinezen tegenaanvallen uit. Maan dagmorgen hielden de troepen der Verenigde Naties nog „hardnekkig stand", aldus een woordvoerder van het achtste leger. In het gebied ten Oosten van Koemsong consolideren de verbon denen een nieuwe linie. Het beperk- offensief, dat drie dagen heeft van de Amerikaanse bemiddelings pogingen aan Churchills politiek toe. Perzië en Engeland hielden een wedstrijd wie het het langst zou kun nen stellen zonder de inkomsten van de Perzische olie. Perzië zou win nen, omdat zijn toestand economisch iets beter is dan die van Engeland, aldus Fatemi. taal 650 vierkante kilometer, zakt. Door een nieuwe breuk in de dij ken op de Zuidelijke oever van de Po zijn twee dorpen, die tot nu toe gespaard waren gebleven, over stroomd. Volgens de eerste berich ten zijn reeds 32 huizen ingestort. Wanhopige pogingen worden gedaan om met bote de dorpen te bereiken om met boten de dorpen te bereiken kende water en ae mist belemmeren ook bier de reddingspogingen. Vliegtuigen trachten ondanks het ongunstige weer Adria te bereiken om daar voedsel af te werpen Reeds 48 uur heeft de bevolking hier ge«.jn voorraden ontvangen. Een transport vliegtuig van het Amerikaanse leger in Duitsland en een groot Ameri kaans hefschroefvliegtuig nemen hier aan de hulpverlening deel. In Rome is een Britse „Lancaster" aangeko men, die met een lading rubberbo ten van Malta op weg is naar Noord- Italië. Tevens kwam in Rome een Amerikaans amphibie-vliegtuig uit Wiesbaden aan met een lading voed sel, die boven Adria uitgeworpen zal worden. Men gelooft, dat nog twee amphibievliegtuigen met voedsel naar Adria op weg zijn. Maandag is de stad Cavarzere door In alle kerken werden gebeden i de evendijdig aan de Po lopende gezegd voor de slachtoffers en in het gehele land worden inzamelingen gehouden. Paus Pius XII heeft een boodschap tot de verdrevenen ge richt en vier millioen lire beschik baar gesteld, zo meldt AFP. Gisteravond laat gingen reddings ploegen naar Arqua waar 50 kinde ren opgesloten moeten zitten in een oud klooster, dat onder het geweld van het water ineen dreigt te stor ten. Premier de Gasperi heeft in Rome zijn ministers bijeengeroepen ter be spreking van een hulpverleningsactie. Rode-Kruisorganisaties uit Zwitser land, Canada en Denemarken heb ben hulp aangeboden. De politie heeft vier plunderaars zonder par don neergeschoten te Villa Marzana. Zondagavond is bevel gegeven om de stad Adria (in de Po-delta), waar 35.000 personen zijn geïsoleerd, te ontruimen. De evacuatie wordt ech ter belemmerd door mist en aanhou dende regen, Er zijn nog geen te kenen, die er op wijzen, dat net wa ter in het overstroomde gebied, in to- Adige in tweeën gedeeld. Het Zuide lijke gedeelte van de stad staat op sommige punten twee meter onder water. Het grootste deel van de 20.000 inwoners is er in geslaagd naar het Noordelijke deel stad te vluchten voor de laatste brug over de Adige instortte. In stromende regen en dichte mist AcAoJkULek, q,ten ipieqMeeld 2 Geen spiegelbeeld, maar een acroba tisch hoogstandje, dat vertoond wordt op het toneel van Radio City Hall in New York Albert Diagora (onder) vindt het moeilijk zijn haar onberispelijk te houden als zijn broer Alain het in het hoofd haalt zoeken honderden bootjes in het I met zijn hoofd op zijn hoofd te gaan overstroomde gebied naar mensen, staan. Het stel werd in Frankrijk die op daken, in bomen en op dijk- ontdekt door een Amerikaan, die de stukken, door het kolkenc water' gebroeders in Amerika lanceerde. POLITIE HEEFT BEVEL TE VUREN De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, Foad Scrag cl din Pasja, heeft de politie in de landengte van Suez opdracht gegeven onmiddellijk het vuur te openen op Engelse soldaten of burgers, die Egyptenaren aanvallen. In Ismailia waren 8 Egyptenaren gedood en 23 gewond, zo deelde hij mede. Even tevoren was bekend gemaakt, dat een Engelse officier 's nachts bij een vuurgevecht te Ismailia was gesneuveld. De minister van binnenlandse za ken zeide, dat ook Britse burgers aan de schietpartij hadden deelgeno men," uit ramen en van daken en balkons vurend". Daarom waren er zoveel slachtoffers met inbegrip van burgers. Het voornaamste verbindingscentrum van Viet Minh tussen China en An- nam, Hoa-Binh, heeft Donderdag een hevige aanval te verduren gehad van ;eduurd, is tot staan gekomen. Alle I de Franse troepen; de aanval werd met volledig succes bekroond. Franse doelen zijn bereikt, aldus de woord- troepen passeren een noodbrug t« Tonkin die de door de Viet Minh veraie- voerder. tigde brug vervangt. Een Engelse woordvoerder deelde mede, dat de officier afgeranseld was en van dichtbij neergeschoten. Een Engelse onderdaan en een Egyp tische agent werden gewond. De Egyptenaren openden het vuur volkomen ten onrechte, aldus de Engelse bevelhebber, generaal Ers- kine. Het schieten begon toen een i Engelse patrouille een Egyptische schildwacht poog-de te ontvoeren, al- i dus de Egyptische gouverneur van j Ismailia, Ali Heli Bey. j Overdag vielen er nieuwe schot- ten, waarbij een Engelse officier ge- I wond zou zijn geraakt. Minister I Foad zeide, dat drie Engelsen wer den gedood. Het vuurgevecht ont stond, toen een Engelse patrouille een gezin, dat in een winkel vastge houden werd, poogde te ontzetten. Verscheidene gezinnen zijn in een legerclub ondergebracht, de Engelse troepen in de stad zijn opgeroepen voor dringende dienst en de militaire politie leidt het Engelse verkeer om de stad heen. Op last van de Egyptische gouver neur zijn alle Egyptische politieman nen uit Ismailia teruggetrokken. De gouverneur ?eide geen orde te kun nen houden „zolang mijn mannen door Britse soldaten worden aange vallen". NOG TWEE OFFICIEREN DOODGESCHOTEN* Een Britse patrouille heeft vandaag de lijken van een Britse legerofficier en een officier van de R.A.F., die in de straten van Ismaillia zijn doodge schoten, aangetroffen. De beide Engelse officieren zijn klaarblijkelijk om het leven gekomen tijdens een vuurgevecht tussen Egyp tische politie en Britse troepen, dat Zondagmiddag en -avond in Is maillia werd geleverd. Vice-luchtmaarschalk Daeth, de be velhebber van Malta, en admiraal sir John Edelsten, opperbevelhebber van de Britse vloot in de Middellandse Zee, zijn vanmorgen per vliegtuig van Malta naar Fayid vertrokken. Een huis wordt gebouwd; een thuis gemaakt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1