W oningbou w-motie stuit op geen bezwaren Mevrouw Roosevelt in Nederland Brandspuit en knuppels rond gerechts gebouw te Leeuwarden Sigarenwinkeliers bedanken ervoor Sassenheim stemt en Gèr wordt verbannen KOLEN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 DE LEEDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Neemt minister Stikker te veel hooi op vork? Dc algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor 1952 zijn Vrij dagmiddag in de vergadering der Tweede Kamer geëindigd met dc stemming over een viertal moties. Vooraf heeft de Minister van Fi nanciën, de heer LIEFTINCK, nog een aantal opmerkingen, welke in tweede termijn gemaakt waren, be antwoord. Tegen de motie-Andries- sen heeft de regering geen bezwaar; die van de heer Haken ontried spr. De beide moties van de heer Hoog- carspel komen z.i. niet voor aanvaar ding in aanmerking. De motie-Andriessen werd aange nomen met 62 tegen 5 stemmen. Al leen de leden der C.P.N. stemden te gen. De communistische moties werden verworpen. De Kamer heeft deze middag nog een aanvang gemaakt met de alge mene beschouwingen over de begro ting van het departement van bui tenlandse zaken, waarbij der gewoon te getrouw de wandvcrlichting in de zittingzaal ontstoken werd. De heer SERRARENS (K.V.P.) bracht hulde aan de grote werkkracht van de minister, maar hij meende, dat deze niet voldoende leiding kan geven aan zijn departement, omdat hij vaak buitenslands moet vertoe ven. Een oplossing van deze moei lijkheid, welke men ook elders kent, is gewenst, meende spr., die ook het contact tussen minister en Kfemer niet voldoende achtte. Engeland zal zich naar zijn oordeel niet in afzien bare tijd federaal met het continent binden, maar als Engeland niet mee doet moet het ook geen rem aanleg gen op de ontwikkeling. De heer SCHMAL (C.H.) wilde weten of er iets gaande is met het Brusselse pact. Spr. drukte zijn sym pathie uit voor het werk van de mi nister, maar hij krijgt de indruk, dat het physiek te veel is wat van hem gevorderd wordt; voor één minister is het z.i. te veel. Naar aanleiding van wat in de memorie van antwoord is gezegd over de vervolgingen van pro testanten in Zuid-Amerika en Spanje vroeg hij zich af welke informateurs dc minister heeft gehad. Sprekers gegevens luiden anders dan die van de bewindsman. Hij vraagt of er voor besmettelijke ziekten. Van besmettelijke ziekten werden over de week van vier tot en met tien November in totaal 43 gevallen van kinderverlamming, 81 gevallen van diphterie cn 327 gevallen van roodvonk aangegeven. In de provincies Friesland, Utrecht en Zeeland werden over de genoem de periode geen gevallen van kin derverlamming aangegeven. RUIM 1.600.000 VOOR RESTAURATIE PALEIZEN. ons land in deze een taak is weg gelegd. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) vroeg, wat de bete kenis is van de voorgenomen reis van dr. Drees naar Amerika. Op het ge bied van de N.A.T.O. is z.i. actueel wat er zal gebeuren met Spanje. Te ruim vier uur is de vergadering gesloten. SCHIETPROEVEN BIJ WASSENAARSE SLAG. Van 21 t/m 23 November a.s. zul len door de technische staf Kon. Landmacht schietproeven worden ge nomen op het strand tussen Scheve- ningen en de Wassenaarse Slag. Het strand zal onveilig zijn van 10 uur tot 16.00 uur. Het onveilige terrein wordt aangegeven door rode vlaggen. De benoeming is te verwachten van jhr. H. P. J. Bosch van Drake- stein, Hr. Ms. gezant te Rangoon, met verlof hier te lande, tot Hr. Ms. bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Ethiopische hof (Abessynië). Al vele jaren zijn drs E. Hoogeveen te Nijmegen, zijn broer, emeritus pastoor A, Hoogeveen uit Nibbix- woud en hun zuster mevr. M. Pe- ters-Hoogeveen te Scheveningen be zig geweest met pogingen in het be zit te komen van een erfenis van ruim 8000 dollar, die hun werd nage laten door hun grootvader, die 23 jaar geleden in de Verenigde Sta ten van Amerika overleèd. De rech ter in Salem (Oregon) heeft gisteren 's Morgens kwam moeder - 'savonds de zoon! ^^ddenZ™ï"peewhdoor zich1 I laat als erfgenamen aan te melden. Op de vraag wat haar zoon gaat De rechter voegde er aan toe, dat doen antwoordde zij zeer verbaasd te de wettelijke bepaling van Oregon zijn te horen, dat een van haar kin- onrechtvaardig Bij de moeilijkheden in de woning voorziening, die worden veroorzaakt door de kapitaalschaarste kan de premieregeling woningsplitsing in sommige gevallen uitkomst bren gen. Van belang is in verband hier mede, dat deze regeling op 13 No vember zodanig is gewijzigd, dat thans kan worden goedgevonden, dat, indien nodig, ten hoogste twee vertrekken worden aangebouwd te gen voorheen slechts een De Tweede Kamer keurde gister middag zonder discussie of stemming een wetsontwerp goed, om voor de verdere restauratie van het konink lijk paleis op de Dam te Amsterdam i over 1950 alsnog een bedrag van 24.000 beschikbaar te stellen. J Voor de restauratie van het Huis ten Bosch in Den Haag werd over 1951 alsnog 635.706 en voor die van i het paleis aan het Noordeinde j 971.100 gevoteerd. DUMP-ZAKEN BUITEN HUN HUN BOEKJE. Mevr. Roosevelt, die deel uitmaakt van de Amerikaanse delegatie ter vergadering van de Verenigde Na ties in Parijs, is gistermiddag voor een kort bezoek op uitnodiging van H.M. de Koningin in ons land aangekomen. Zij zal als gast van de Koningin Vrijdag, Zaterdag en Zondag op het paleis Het Loo verblijven. Gedurende deze dagen zal op het kasteel „Het Oude Loo" een bijeen komst worden gehouden evenals reeds in de afgelopen zomer is ge beurd van allerlei genodigden van verschillende landsaard, stand belijdenis ten einde zich uit te spreken over vredestichting door oriëntering op de ene aanvaarding, dat God als grondlegger der wereld onoverwinnelijk is. Mevr. Roosevelt werd namens H.M. de Koningin op Schiphol ver welkomend door W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten en mevr. L. Verbruggen 1 van 's-Gravendeel. Namens de Amerikaanse ambassade waren naar de luchthaven gekomen mevr. Selden Chapin en de militaire attaché van het leger van de Ver enigde Staten. Ook was mevr. de weduwe Den Ouden op het vliegveld ter verwelkoming aanwezig. Mevr. Roosevelt ontving de pers en vertelde, dat zij reeds uitgenodigd was voor de bijeenkomst op „Het Oude Loo" deze zomer, maar dat zij toen verhinderd was. De uitnodiging heeft zij graag aanvaard, maar zij moet wel Zondag weer in Parijs te rug zijn om haar werkzaamheden bij de Verenigde Naties voort te zetten. Op de vraag wat haar het meest gefrappeerd had op de bijeenkomst van de V.N. antwoordde zij: „Dat Wisjinski kan lachen". Wat de algemene lijn van de ver gadering der V.N. betreft merkte zij op: „Er is een algemeen gevoel dat het beslist nodig is iets te doen voor de vrede, maar het zal slechts moge lijk zijn dat te bereiken, wanneer alle landen werkelijk daaraan mee willen doen". Een van de zoons van mevr. Roosevelt zou gisteravond om half acht op Schiphol aankomen op doorreis van New York naar Istan- I boel. en hij heeft de deren ook op Schiphol zal zijn. Wat j familie Hoogeveen voorgesteld een hij gaat doen wist zij niet: „Mijn vordering in te stellen tegen de staat kinderen reizen zo veel en zo snel, Oregon, die de erfenis in bezit heeft dat ik er geen oog op kan houden". I genomen. ..Parool". KOELE FRIEZEN VERLIEZEN HUN BEZINNING Gstermiddag heeft de politierechter j in het paleis van justitie te Leeuwar- De Amsterdamse politie is er^ toe Leeuwarcjen mr Tj. Taconis twee j den bestond grote belangstelling. strafzaken behandeld in verband metOmdat de politierechter mr Tj. een beweerde belediging van de kan-j Taconis zitting hield in een kleine tonrechter te Heerenveen mr S. R- zaal, konden slechts weinig personen Wolthers. j de zitting bijwonen. Ook vele journa- De verdachten in deze delicten j listen moesten worden teleurgesteld, zijn: Fedde Schurer hoofdredacteur j De behandeling vr.n d® van de „Heerenveense Koerier" te j liep, behoudens het afnemen van Heerenveen en Tjebbe de Jong, lid j de eed van een - van de provinciale staten van Fries- land, hoofd van de Kath. Landbouw overgegaan een winkel voor Ameri kaanse legergoederen in de Van der Helststraat te sluiten. Enige soortge lijke zaken te Amsterdam hebben naar aanleiding daarvan uit eigen beweging de verkoop gestaakt. Een cn ander is het gevolg van de klachten van de zijde van de Detail handel Textiel, die ernstige bezwa ren heeft, dat in de zogenaamde dumpzaken in ons land Rotter dam, Den Haag en Amsterdam tellen er vele goederen worden verkocht die niet als „legergoederen" kunnen worden beschouwd. De goederen worden speciaal voor deze soort za ken vervaardigd. Vele van deze win keliers zijn in overtreding op het punt van de wettelijke voorschriften vestiging kleinbedrijf. De Detailhandel Textiel beschouwt de zaken derhalve als oneerlijke concurrenten. Daarom is men in die kringen tegen deze zaken in het ge weer gekomen. Alg. Dgbl.) te verstaan gegeven dat hij „offi cieel" de Friese taal niet verstaat. Over deze houding van een over heidspersoon, die sinds jaar en dag onder de Friezen werkt, schreven de heren Schurer en de Jong hun oor deel neer in bewoordingen, die mr. Wolthers als beledigend kenschetste. DE REL BEGINT Voor de behandeling in deze zaak om slachtoffer te worden van de fabrikanten „De besturen van de drie Neder landse bonden van sigarenwinke liers, hebben met verontwaardiging kennis genomen van het standpunt van het sigarenkartel geen extra kor ting te willen verlenen bij recht streekse levering ondanks de groot te van de order, welke vaak die van de tussenhandel overtreft". Aldus begint een door de drie bonden dc Alg., de Kath. en de Chr. Bond van Sigarenwinkeliers opgestelde motie. „De tabaksdetailhandel weigert langer slachtoffer te zijn van de on gelimiteerde concurrentie bij de si- arenindustrie onderling en meent, dat zij moet eisen vóór 1 Januari 1951 op alle rechtstreekse leverin- £vi ten minste twee procent extra I. - ing te ontvangen, een korting VJlke lager is dan de korting welke Buiten het gerechtsgebouw was de school te Bolsward, de schrijver van j deining echter zoveel te groter. In de Friese rubriek „Fan de Martiny- j spreekkoor riep men o.m.: „Wij wil- toer" in het Bolswards Nieuwsblad, j jcn Wolthers zien, wij willen Friese Mr Wolthers heeft enkele malen J politie hebben en willen Friese Étf 1~"~ recht" Met kwast en verfpot was men er zelfs op uitgetrokken om op enkele officiële gebouwen strijdleu zen aan te brengen. Toen het de po litie ging vervelen kwam de brand weer haar te hulp en toen was het Wilhelminaplein en omgeving spoe dig schoongeveegd. Als eerste verdachte werd de heer Fedde Schurer, hoofdredacteur van de Heerenveense Koerier gehoord. Hij gaf toe de schrijver van het ge wraakte artikel te zijn, maar niet de opzet tot beledigen te hebben gehad. Op verzoek van de verdediger, mr D. Okma werd vervolgens een getui- ge-deskundige voorgeroepen, de heer P. Wijbema chef-red acteur van het Friese Dagblad, die in het Fries op de hem gestelde vragen antwoordde. Bij het afleggen van de eed stond de politierechter de getuige echter niet toe zulks in de Friese taal te doen, waarop de getuige verzocht de gelofte te mogen afleggen, wegens zijn bezwaren tegen het afleggen van de eed in het Nederlands. Na enige discussies stond de rechter de getuige het afleggen van de belofte HET VERKIEZINGSFRONT Het front blijft rumoerig. Nadat we Dinsdag j.l. de grote aanval afgesla gen hadden, begon onze tegenstander pogingen in het werk te stellen onc moreel te breken. Eerst ontvingen we dreigbrieven, daarna vonden we op de meest onmogelijke tijden kleine briefjes in de brievenbus, die een ver derfelijke propaganda voerden. Stadskok kreeg óók een brief van de „Merie-isten" waarin deze hem aanspoorden, -om d? strijd voor deze (wat zij believen te noemen: „wonderbaarlijke") vrouw voort te zetten. M«t een tragisch gebaar liet de trouwe hutspotkoker de brief in de papiermand glijden, terwijl hij droef voor zich heen mompelde: „Ze begrijpen 't niet ze begrijpen er niets van. Toen kwamen wij tot actie. Nu moet er (eerlijk gezegd) heel wat gebeu ren -willen wij tot een zekere buitensporige activiteit 'geprikkeld worden, maar dc laaghartige belaging van onze schone Partij voor Blijheid en Ro- matiek plus het hartelijden van Stadskok, leken ons voldoende belangrijk, om eens tot een forse daad te geraken. En zo togen wij Woensdagmiddag in pofbroek, met platte-pet, pijp cn vergrootglas redactiewaarts. om volgens de beproefde methode van Holmes, een diepgaand onderzoek in te stellen. Zoals we van te voren al gedacht hadden, was de man, die we het ernstigst van wandaden verdachten, dc gezochte niet. Dit element tot voor kort een onvervalste Kuchiaan is na de uitzending van jl. Zondag onvoor waardelijk gecapituleerd voor Blijheid en Romantiek en bracht ons een door hem ondertekende stem voor de Partij van Wim. Maar geheel vruchteloos is ons onderzoek toch niet geweest. Wij zijn tot de ontdekking gekomen, dat de vijandelijke actie gevoerd wordt door een groep jonge, onbesuisde heet- hoofdjes uit het Noordelijk deel van Leiden, die op*gezette tijden in uniform plegen te paraderen. Meer willen we er voorlopig niet over zeggen, want wij vinden, dat zij te zwaar gestraft zouden worden, wanneer zij ten prooi zou den vallen aan de (overigens volkomen gerechtvaardigde) toorn van de leden van de Partij vóór Blijheid en Romantiek. Deze (wij mogen wel zeggen jeugdige) onbezonnenheid, zal zichzelf straffen, wanneer over 14 dagen zal blijken, dat Merie niet zó bijzonder is geweest, dat zij kans ziet deze grootse verkiezingsstrijd te winnen. Ondertussen is Ger de Roos een bedeltocht begonnen langs de diverse krantenbureaux en een paar krantjes hebben zich (naar wij vernemen uit zuiver medelijden) bereid verklaard, om zo nu en dan eens een lettertje aan zijn partijtje, te wijden. Dat Ger in het geheel niet strijdvaardig is, blijkt wel uit het feit, dat hij de durf niet gehad heeft, om op de uitdaging, die wij de vorige week in onze rubriek plaatsten, in te gaan. Daarom hebben wij naar rijp beraad besloten, zijn naam voortaan uit deze kolommen te weren. Dan ontvingen we bericht uit Sassenheim. Dacht U, dat Sassenheim zich buiten deze verkiezingsstrijd zou houden? Dan geeft U blijk deze sleutel plaats van het bollenland niet te kennen. Sassenheim is bedachtzaam, want alhoewel ook daar natuurlijk slechts aanhangers van de Partii voor Blij heid en Romantiek leven, stelden zij tevens prijs op de 7000 gulden. Nu het onomstotelijk is komen vast te staan, dat Wim Jansen niet alleen de beste, maar zelfs de enige kansen biedt, nu komt Sassenheim tot actie. Daar in Sas senheim hebben ze geen weken nodig om op duidelijk-zichtbare wijze hun sympathie met de Nederlandse militair en de Partij voor Blijheid en Ro mantiek te tonen. Een flinke huis-aan-huis-actie en' in een week tijds heeft Sassenheim zijn stemplicht vervuld. „Zoeterwoude honderden stemmen?" hoorden wij daar in Sassenheim van de week zeggen,: „Wij duizenden'" Natuurlijk kunnen we begrijpen, dat Zoeterwoude dit niet op zich kan la ten zitten en daarom Zoetervvouders, vanmiddag trekt de praalwagen rond. om de vorige week uitgedeelde stemmen op te halen. Is hij al voorbij en stond U juist bij de bakker, om de Zondagse krentenbollen te halen? Geen nood! U kunt uw stem nog even afgeven bij de heer J. v. d. Geer Schen- kelvveg 41. Jong Zoeterwoude zou morgenavond in feestvreugde gaan stemmen op het grote 2x1 1 bal, dat in het parochiehuis gehouden zou worden. We gens zeer bijzondere omstandigheden kan deze avond echter niet doorgaan. Deze grootse bijeenkomst is verzet naar Zondag 25 November. Op deze zelfde avond kunt U de zeer bijzondere verkiezingsavond bijwonen in „Het Parochiehuis ,.St. Joris" te Hazerswoude (R.) ,,'t Zwaantje", waar een 'uit gebreid programma wacht. Als aardige 'noot van de avond, zal dc minder heid ook enige ogenblikken het woord mogen voeren. Een afgevaardigde van het „Merie-partijtje" zal een poging doen, om de aanwezigen zand in de ogen te strooien, maar daarop zal geantwoord v/orden door een lid van de kloeke partij van Wim Jansen. U weet natuurlijk al. hoe tc Leiden de actie van de schooljeugd der Pe trusparochie en de R.K. M.U.L.O. werkt. Deze jeugdige aanhangers van onze Partij komen bij U. en vragen, of U uw naam op een stembiljet wilt invullen, waarna zij, zonder geld in ontvangst te nemen, dc kaarten weer mee terugnemen. Een paar dagen later komen dan een dame of heer van het parochieel thuisfront de gulden bij U halen. Over het stemmen, behoeven we natuurlijk niet te schrijven. U vult maar het tweede hokje van-onder-af in, dan dingt U in ieder geval mee naar de 754321duizend gulden. De IJetrusparochic is in Leiden voorgegaan. waar blijft de actieve jeugdbeweging van de Hartebrugparochic?? En dai. de altijd levendige Leonardusparochie nog niets van zich heeft laten horen, schrijven wij toe, aan het verrassend element, waar deze parochie om beroemd is. Daar wordt natuurlijk allang een klinkende actie voorbereid, die zal trachten alle andere parochies in Leiden te slaan. Dat dit plan dan wel heel geweldig moet zijn, menen we op te maken uit de eerste berichten die ons bereikten vanuit de Dekenale-Parochifwaar de voortrekkers al de eerste opdrachten om Sint Nicolaas en Zwarte Piet te vertegenwoordigen, binnen hebben gekre gen. U bent de adressen vergeten, waar U een bezoek-verzoek aan de goede Sint kon indienen? Hier volgen ze dan nog even: de heren J. van Hees, Ma- resingel 43a en H. W. Straathof v. Limburg Stirumstraat 1. Natuurlijk hebt U al gelezen over de K Walc el, waar 2x1 1 een grootse vlucht gaat maken in een huis aan huis stemming met muziek. Laten wij dit uitgebreide bulletin sluiten met ons geliefde Roelofarends- veen, waar de laatste hand wordt gelegd aan de grote huis-aan-huis actie. Hebben ze U overgeslagen? Geen noodU kunt uw stemplicht nog ver vullen bij de heer P. Bakker, Noordeindc 162. Ten slotte vroeg ons dezer dagen een actief lid, waarom het thuisfront doorging met kaarten te drukken, waarop 6 lijsten voorkomen. „Iedereen stemt tqch op Wim Jansen, dus zou het een enorme som aan drukkosten besparen, wanneer ze slechts die lijst op het biljet drukten; de kaarten kon den dan kleiner worden, wat weer papierbesparing betekent....". Inder daad we moeten toegeven, er zit veel in. maar aan de andere kant, laten we medelijden hebben, met de anderen, die zich in een onbewaakt ogenblik candidaat gesteld hebben, niet beseffend, welk een Partij zich tussen de hunne bevond. De schrik zal voor hen al groot genoeg zijn. wanneer zij Het vonnis luidde veertien dagen 2 December a.s. tot de. ontdekking zullen komen, met welke cijfers zij ge- lechtenis voorwaardelijk met drieslagen zijn. Laten wij uit zuiver menselijk oogpunt hen tot die dag in dc j waan laten, dat ze nog meedoen. Wij zijn ervan overtuigd, dat zij op die ge- heer Tjebbe de 1 denkwaardige dag, zullen inzien, dat al hun doelstellingen verbleken bij de zij iemand beledigd hebben. Spreker vorderde tenslotte 150.boete of 30 dagen hechtenis. Fedde Schurer zeide voor zich overtuigd te zijn, dat hij onschulidg is, daar hij slechts is opgekomen voor de eer en de trots van Fries land. proefjaren. Hierna werd Jong gehoord, die te kennen gaf, dat I idealen, die de Partij voor Blijheid en Romantiek zich gesteld heeft en wij zeggen hen nu vast: Van harte welkom in onze Partij, de Partij van 2x1 1, de Partij met de wereld veroverende leuze: WILT U DE BESTE HUWELIJKSKANSEN????? BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN. de groothandel voor zijn bemiddeling ontvangt, zo zegt de motie. „Indien deze eis niet wordt inge willigd, houdt de georganiseerde ta baksdetailhandel zich het recht voor alle haar ten dienste staande midde len te gebruiken om te komen tot een regeling, welke niet alleen een ge- toe, zondmaking beoogt van de verhou dingen van industrie tot handel, doch ook van de verhouding van de siga renfabrieken onderling", zo besluit de motie van de drie bonden van si garenwinkeliers. Wanneer de sigarenindustrie vóór 1 Januari 1952 geen gewijzigd stand punt inneemt, dan zal de detailhan del zelf een regeling treffen ten aan zien van inkoop en verkoop van si garen. WAAROM ZIJ TERECHT STONDES De officier van justitie mr A. Kui pers speet het velen teleur te moeten stellen door niet de plaats van het Fries in de rechtszaal te zullen be spreken. In een op de openbare straat verspreid pamflet wordt be weerd, dat de Friezen onrecht is aangedaan, omdat zij hun eigen taal niet mogen gebruiken. Niets is min der waar, volgens spreker. Deze ver dachten staan slechts terecht, omdat hij achteraf bezien spijt uitte over zijn artikel. Het was te bot, zeide hij- Mr Kuipers requirerend, zeide vooral de vergelijking van de kantonrechter met de nazi's zeer beledigend te acht ten. Hij eiste dezelfde straf als in de eerste zaak. RAKE KLAPPEN Na afloop van de zitting kwam de heer Fedde Schurer naar buiten. In de Prins Hendrikstraat werd hij spontaan door een paar jongelieden op de schouders genomen, de Friese vlag werd gezwaaid en de menigte groeide snel. De politie sloeg op nieuw met gummistokken, waarbij verschillende toevallige voorbijgan gers o.a. P. Wybenga, die als getuige deskundige in de zaak was opgetre den. flinke slagen opliepen. Er sneu velden enkele ruiten. Ook de perso nen, die de heer Schurer op de schouders hadden, werden afgeran seld, tengevolge waarvan de heer Schurer door een ruit viel en daar bij zijn pols verwondde. Daarna zijn de verontwaardigde Friese bewegingsmensen naar het Oranjehotel gegaan voor het opstel len van een protest. Voor het begin van de zitting wer den in de omgeving van het ge rechtsgebouw gestencilde pamfletten uitgedeeld, waar o.a. in stond dat twee journalisten als verdachten voor de politierechter moesten ver schijnen, omdat zij opkwamen voor het recht van de eigen Friese taal, terwijl Amsterdammers, Brabanders, Limburgers enz. altijd al in hun eigen dialect voor de rechtbank mo gen spreken. Op enkele gebouwen waren opschrif ten gekalkt o.a. ..Wolthers te wetter, Fryslan wer better" (Wolthers te wa ter, Friesland weer beter). OCTOBER WEER SLECHTE MAAND VOOR SPAARBANK. Uit de voorlopige spaarcijfers over de maand October, verstrekt door het C.B.S. blijkt, dat bij alle spaar banken, incl. de rijkspostspaarbank, ~,6 millioen is ingelegd en 66,9 is terugbetaald, zodat een bedrag van ƒ300.000 is ontspaard. In de maanden Januari t.m. Octo ber 1951 is totaal ingelegd f 618,6 millioen en terugbetaald f 756,7 mil lioen, zodat 138,1 millioen is ont spaard. In de overeenkomstige pe riode van 1950 werd 95 millioen ontspaard. voor alle doeleinden CREYGHTON Hooior46 Tel. 20114 Advertentie) PERSSPIEGEL HET ONTSLAG VAN Dr. VAN NES. Ht dagblad „Trouw" schrijft over het ontslag, dat door het bestuur van de Annakliniek in Leiden is gegeven aan de directeur, dr. Van Nes over welk ontslag het lid der Tweede Ka mer, de heer de Kort, vragen heeft gesteld het volgende: „De redenen, die tot dit ontslag hebben geleid, zijn uitermate vaag weergegeven. Men kan er dus niet behoorlyk over oordelen. Maar in de kringen, die in betrekking staan tot het bestuur der Anna-kliniek en tot dr. Van Nes, kan men wel aller lei mededelingen daarover horen. En die hebben de strekking dat men el kander wederkerig niet veel moois in de schoenen schuift. Wij laten dit allemaal voor het ogenblik voor wat het is. Maar er zijn twee zaken die we scherp willen stellen. In de eerste plaats dat door dit ontslag een medische carrière dreigt gebroken te worden van een man, aan wien ook door zijn tegenstan ders een. grote bekwaamheid niet wordt ontzegd en die door zijn pa tiënten zeer wordt gewaardeerd. Het komt ons voor dat hier dus een privé-rechtspositie en een alge meen belang bij in geding zijn. Me de met het oog op het laatste is het van betekenis dat over dit ontslag een volledig licht opga. En in de tweede plaats zouden wij willen opmerken, dat het duidelijk is dat een dergelijk ontslag niet mo gelijk moest zijn, zonder dat behoor lijke rechtswaarborgen aanwezig zijn tegén onjuiste aanwendingen van het recht 'van ontslagverlening. Die waarborgen zijn er rechtens niet. En wij twijfelen er aan of zij praetisch aanwezig zijn geweest. Hier is dus klaarheid zeer gewenst. En dan kan men verder zien".

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6