>1 Duinstreek Bakkers van de Rijnstreek voeren zwarte lijst in De heer W. Compeer herdacht Een taart met uil en fakkel Gouden kloosterjubileum ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In Café Verhoef te Ter Aar verga derden de bakkers uit de Rijnstreek. Het euvel der wanbetaling neemt vormen aan, of dreigt dit althans te doen, die het niet aleen wettigen, doch zelfs noodzakelijk maken hier tegen maatregelen te treffen. De belangrijke vergadering die hier toe werd gehouden was uitgeschre ven door de Bakkersver. Alphen a. d. Rijn en Omstreken. De heer J. G. Zaal uit Alphen a. d. Rijn hanteerde de voorzittershamer. De bakkers be raadslaagden over een acte, opge steld door notaris Boks uit Alphen, welke een overeenkomst inhoudt ge sloten tussen de bakkers en gericht tegen het euvel der wanbetaling. Een „?warte lijst" kan voorkomen dat het onder de klanten uitstaande kapitaal, nog groter wordt, en zij kan tevens de oude schuld doen ver dwijnen. Staakt een bakker door het steeds groter worden van de schuld, die een klant bij hem heeft, de brood levering aan de betrokkene, dan kan die klant alleen terecht bij een an dere bakker, als hij contant betaalt, en bovendien van de schuld bij de oude bakker 1 Gulden per week af lost. Door een prachtig ingericht waarschuwingssysteem blijven alle deelnemende bakkers op de hoogte inschrijvingen op de van de af f zwarte lijst. De overeenkomst werd uitvoerig besproken en van alle kanten bezien Uiteindelijk bleken alle bakkers op één na er voor te zijn de regeling in te voeren. Voor de goede betalers zal de „zwarte lijst" geen ongerief mede brengen. Dc uitwerking van de lijst is, dat de bakker door wan betaling niet dieper in de put geraakt en dat hij door de preventieve wer king ook betere klanten krijgt. Uit de vergadering werden drie vertrou wensmannen gekozen, die geassis teerd zullen worden door een com missie van uit iedere gemeente één lid. Na een bespreking van het cadeau stelsel en de broodprijsverhoging werd aangespoord tot het verzame len van de katoendraad der meel- baaltjes voor bakker van Haastrecht uit Aarlanderveen. om die door te zenden naar de ziekenhuizen. ALKEMADE Welvaart onderzoek Het is een bekend feit, dat de eco nomische omstandigheden in de ge meente Alkemade in de laatste de cennia niet altijd even rooskleurig zijn geweest. In het bijzonder de tuinbouw het belangrijkste middel van bestaan heeft zowel voor als na de oorlog moeilijke jaren gekend. Deze zorgelijke economische situatie is enerzijds een gevolg van de alge mene omstandigheden, waa-in ons land zich thans bevindt, maar ander zijds kan de oorzaak ook worden ge zocht in d.e verhoudingen, zoals deze zich in Alkemade voordoen. Het is vooral met het oog op de laatste, dat het gemeentebestuur heeft besloten om 'n welvaartsonderzoek in de ge meente te doen instellen. Het directe doel van het onderzoek is het opspo ren van de oorzaken, welke een ge zonde economische ontwikkeling de weg staan. Het gemeentebestuur heeft daartoe de hulp ingeroepen van de drie Instituten, welke zich in Gemeenteraad Hazerswoude Lening f 365.000 voor woningbouw Particuliere bouw aan de Rijndijk ALPHEN AAN DEN RIJN Ontmoetingsavond militairen. Nu alle militairen uit Indonesië sinds enige tijd zijn teruggekeerd, overwegen B, en W. voor dezen een ontmoetingsavond te beleggen, ten einde hen dank te betuigen voor de gebrachte offers. Enige consumpties zullen worden aangeboden, terwijl een ensemble klein-kunstenaars me dewerking zal verlenen. De desbe treffende militairen worden ver wacht met 1 intruducé. De avond wordt in het Nutsgebouw gegeven. Het pl. Niwin-comité stelt zijn saldo ad 180.hiervoor beschikbaar en het dagelijk bestuur van de pl. comm. Steun Wettig Gezag is bereid 100.bij te dragen. Het resteren de van de begroting, ad 220.— zal de gemeente voor haar rekening moeten nemen, aldus een voorstel aan de raad. KI Tegen vrachtauto gereden. Op j houdonderwijs in het bisdom Haar de hoek ConradstraatOranjestraat I lem om subsidie over 1952 voor de De gemeenteraad van Hazerswoude kwam gisteravond onder voorzitter schap van burgemeester L. J. den Hollander in spoedeisende vergade ring bijeen. Het verzoek van mej. N. J. van Tol, Loeteweg 28, om vergoeding van de reiskosten ingevolge artikel 13 van de Lager Onderwijswet 1920 voor een dochtertje dat een school voor buitengewoon lager onderwijs te Leiden bezoekt wordt ingewilligd.- Besloten wordt het crediet in reke ning-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 'sGra- venhage voor het jaar 1952 maximaal vast te stellen op 70.000,omdat de thans geldende overeenkomst 31 December a.s. afloopt. Op het verzoek van de Kath. Ver eniging tot bevordering van Land en Tuinbouw- en Landbouwhuis- reed dc 70-jarige wielrijder G. R., wonende in de Emmalaan tegen een vrachtauto, bestuurd door de heer A. P. H. uit Woubrugge. De wielrij der viel en bekwam 'n diepe wonde aan het achterhoofd. Dr. Zwarten dijk verleende geneeskundige hulp. Acetyleen-apparaat vloog in brand. Toen de 22-j. lasser C. v R. he denmorgen in de lakspuiterij van de firma A. v. Bodegraven in de Em malaan bezig was met een acetyleen- apparaat vloog de vlam plotseling terug in de slangen. Een en ander veroorzaakte een grote steekvlam. De monteur wist zich door ijlings het apparaat wejg te gooien en zelf weg te springen in veiligheid te brengen. Door vervolgens snel de kranen dicht te draaien heeft men een ont ploffing voorkomen. Een begin van brand werd met emmers zand ge blust. Dr. P. Steehouwer, Wilhelmina- laan 41, tel. 2170 neemt Zondag de dienst waar voor de doktoren H. v. Kooten, A. J. Zwartendijk en J. v. Eek. De doktoren W. van Wermes- lcerken en J. Pilon nemen eigen dien sten waar lagere landbouwschool te Bodegra ven wordt gunstig beschikt. Besloten wordt voor 1952 een subsidie te ver lenen van 50,n.l. f 10,per uit deze gemeente afkomstige leerling. Vervolgens wordt overeenkomstig het bepaalde in artikel 10, sub 2 en 7 der Wederopbouwwet het besluit genomen tot onteigening van enkele percelen grond en water, toebeho rende aan de heer J. J. v. Vliet, voor de uitvoering van een plan voor de bouw van arbeiderswoningen en de uitbreiding van de Nederlands Her vormde School ten name van de ge meente. Woningbouw aan Rijndijk. Van de firma Groen en Bregman te Benthuizen is een verzoek ont vangen om aan haar te verkopen een aan de Rijndijk, nabij de Koude- kerkse brug gelegen perceel grond met opstand, kadastraal bekend sec tie E, no. 1754, ter grootte 1550 m2. De firma heeft het voornamen na aankoop hierop zestien woningen te bouwen, nl. 8 beneden- en 8 boven- Apothekersdienst J. F. i woningen. Acht panden zullen one A Di.lrcM.ait on htllZPn 7.U Allart, Raadhuisstraat 206. DE KWAKEL Winkelweek. Van Zaterdag 24 Nov. t.m. Donderdag 6 Dcc. zal er een winkelweek worden gehouden. Prachtige cadeaux zullen beschik baar worden gesteld. Ondertrouwd; Gijsbertus Cornelia Marinus Mulder en Geertje Everdina van Rijk. de Rijksweg en acht huizen zullen aan het Jaagpad worden gebouwd. B. en W. stellen voor de grond met opstand aan de firma te verkopen voor de som van 8 mille, en verder onder de volgende voorwaarden: 1. met de bouw wordt begonnen binnen maanden nadat de goedkeuring het raadsbesluit is verkregen, 2. benoemd de heren: L. M. de Boer, W. Wille Fzn. en J. F. Kaashoek. Tenslotte wordt *de gemeente-be groting voor het dienstjaar 1951 ge wijzigd. Bij de rondvraag informeert de heer Rietveld naar de beplanting bij de aan de Gerelaan gebouwde wo ningen, waarna de voorzitter de ver gadering sluit. 6»meantar»«d Rljmitarwoude De Raad dezer gemeente kwam gisteravond in bijzondere vergade ring bijeen in verband met het plot seling overlijden van de heer W. Compeer, die gedurende tal van ja ren, als raadslid, wethouder en ijve- raar in het katholieke verenigings leven een werkzaam en welbesteed leven heeft geleid. Vooral in het katnoliek vereni gingsleven stond de heer Compeer bekend als een zeer ijverig mens. In de Katholieke Volkspartij en de ka tholieke middenstands vereniging was hij een zeer gewaardeerd bestuurs lid, van de kath. begrafenisvereni ging was hij de ijver;ge voorzitter. De raadsvergadering werd door al le leden bijgewoond. De voorzitter, de burg: J. A. Bax huyzen, opende de vergadering met gebed en zeide vervolgens, dat deze vergadering was bijeengeroepen in verband met het plotseling cverlij den van de heer W. Compeer. Grote weemoed vervult ons, aldus spr., nu wij hier zijn ledige stoel zien. Niemand had kunnen denken dat de neer Compeer op 10 Septem- l cr deze stoel voor het laatst zou be zetten. De heer Compeer is van Sept. 1919 tot heden, dus meer dan 32 jaar, lid van de raad geweest. Tweemaal, nl. gedurende de jaren 1923 tot 1925 en van Maar; 19?:i tot 1 Sept. 1935 -ras hij wethouder. Trouw en eerlijk heeft hij öe ge meente gediend. Zijn adviezen waren altijd helder en klaar De heei Com peer bezat grote gaven en wai iemand, die heel gemakkelijk sprak. „ftnlnn„n ,„or Grote dank zijn we hém verschul- K k 1{ f h t b :uu aan de KVP- acht van de zestien v/omngenwor- Mjgd Naast he, ve]e door hem ge .Kerkvliet het bestuur Zuid-Holland elk op eigen terrein met dit onderzoek bezighouden, n.l. het Economisch Technologisch Insti tuut, het Instituut Stad en Land schap en het Landbouw-Economisch Instituut. Het onderzoek naar de toestand van de landbouw in het bijzonder naar dat van de tuinbouw zal worden verricht door het L.E.I. Het spreekt wel vanzelf, dat deze instel ling voor een juist inzicht in de moei lijkheden en mogelijkheden moet kunnen beschikken ove~ betrouwba re gegevens. Omdat aan de bestaan de officiële statistieken niet vol doende gegevens kunnen worden ont leend, zal het L.E.I. door middel van een enquête de aanvullende ge gevens trachten te verzamelen. Bij deze enquête zal ongeveer de helft van de tuinbouwbedrijven in onze gemeente worden betrokken om het onderzoek niet al te kostbaar en tijd rovend te doen zijn. Gezien de grote belangen, welke er voor de tuin bouw in onze gemeente op het spel staan, doen wij een beroep op de tuinders, die in het kader van het onderzoek een vragenlijst ontvangen, om hun volle medewerking hieraan te verlenen. De ingevulde vragen lijsten zullen strikt vertrouwelijk worden behandeld. Wat het L.E.I. zelf betreft, willen wij nog opmerken, dat dit instituut een tiental jaren geleden is opge richt op initiatief van de landbouw organisaties. Het wordt thans in stand gehouden door het Ministerie van Landbouw en de Stichting voor de Landbouw. Het is dus mede een insti tuut van en voor onze tuinders en bieren, dat ons volle vertrouwen ge niet. L. J. KERKVLIET TH. W. SCHRAMA. Roodc Kruis. De gemeente Al kemade is toegevoegd aan de afd. Rijnland van het Nederlandse Roode Kruis. Op Donderdag 22 Nov. a.s. 7.30 uur zal in het Paviljoen tfe Bra sem te Oude Wetering een speciale filmavond gegeven worden, waarin het Roode Kruiswerk op fraaie wij ze toegelicht wordt met een toe spraak van dr H. P. Veldhuizen jr. commissaris van de afd. Roóde Kruis te Leiden. Tevens zal vertoond wor den een nieuwe speciale film over de bloedtransfusiedienst, een filmpje over het Roode Kruiskorps en ten slotte de grote Roode Kruisfilm: „Wat Lenie Rosser beleefde". ROELOFARENDSVEEN Ledenvergadering K.V.P. Vrij dagavond hield de K.V.P. in café v. Geest haar ledenvergadering. Voorz. L. J. iv. d. Poel leidde de spr. de heer Th. L. van Son, die be handelde „De Europese eenheid". Dit moet, aldus de heer Van Son, zijn een eenheid in verscheidenheid. I Het is moeilijk dit in al zijn aspec-1 ten te belichten, gemakkelijker zou het zijn het prachtige ideaal voor 'ons Katholieken, te schilderen. Het gezin immers is de hoeksteen van alle grotere gemeenschappen, en als deze hoeksteen goed is, dan zijn ook deze grotere gemeenschappen goed. Noodzakelijk is het opheffen v.an de spanningen, welke de Europese Unie in de weg staan. Spr. noemde hier toe de noodzakelijke militaire bij stand, geen neutraliteitspolitiek, de geestelijke belangen die hiermede op het spel staan en de noodzaak tot onze bestaanszekerheid. Daarom al lereerst slechten het egoisme van het eigen land wil men de economische samenwerking in de Europese een heid bewerkstelligen. Een uitgebreid debat volgde op dit interessante be toog. Het concept-kiesreglement voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer was het volgende punt ter bespreking. De vergadering sprak zich algemeen uit tegen deze wijziging en zag liever het oude re glement gehandhaafd. In de rondvraag verzocht de heer Prins Bernhards werk in zoetigheid en slagroom Prins Bernhard is gistermiddag in de Nieuwe Kerk te Delft gepromo veerd tot doctor in de technische we tenschap honoris causa. De Konin gin en het kabinet waren bij de plechtigheid aanwezig. Vóór de erepromotie heeft de Prins een krans gelegd bij het gedenkte ken van de Hogeschoolgemeensehap. Gekleed in rok arriveerde de Prins kort voor half drie bij het hoofdge bouw van de Technische Hogeschool. Op het stadhuis werd Z.K.H. daarna ontvangen door de rector-magnificus, prof. dr O. Bottema. Prof. dr ïr A. J. Kluyver, de jlro- motor van de Prins, hield een lange rede in de Nieuwe Kerk, waarin hij een uiteenzetting gaf van de gronden waarop de Senaat besloten heeft de Prins het ere doctoraat te verlenen. Hij overhandigde daarna de Prins de bul onder het uitspreken van de promotieformule: Uit kracht der bevoegdheid, ons door de wet toegekend, volgens besluit van de senaat, op voor dracht van de afdeling der algeme ne wetenschappen, verklaar ik bij dezen U Bernhard, prins der Ne derlanden, prins vai> Lippe-Bies- terfeld geboren te Jena, te bevol- deren tot doctor in de technische wetenschap en wel op grond uw zeer uitstekende verdiensten- honoris causa en U alle rechten te verlenen, die door de wet of ge woonte aan het doctoraat in de technische wetenschap zijn verbon den. Ten bewijze hiervan overhan dig ik U het diploma, door rector magnificus en secretaris onderte kend en door het grootzegel van de hogeschool bekrachtigd. De jonge doctor dankte daarna in een uitvoerige rede voor het grote voorrecht dat hem was verleend. Hij verzekerde dat de arbeid aan de Technische Hogeschool zijn warme belangstelling zal hebben. Na de plechtigheid was er in het stadhuis een receptie, die ook door koningin Juliana werd bijgewoond. Na de receptie up het stadhuis is de Prins tezamen met de Senaat van 'het Delftse studentencorps in een epen landauer naar de sociëteit Phoe- r.ix gereden. Hij heeft daar een uur vertoefd. Des avonds bood de senaat van de hogeschool de Prins en enkele gas ten een promotiemaaltijd aan in de zogenaamde Historische zaal van het Prinsenhof-museum. Het jarenlang ongebruikt geble ven Prinsenhof dat tot voor kort in een vervallen toestand verkeerde, is onder leiding van de Delftse hoogleraar ir. Lansdorp weer luister hersteld. Met deze promotiemaaltijd heeft voor het eerst na zoveel eeuwen een lid van de koninklijke familie aan gezeten in de zaal waar Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands, zijn eenvoudige maaltijden placht te nuttigen. De Koningin was verhinderd aan de promotiemaaltijd deel te nemen; op Het Loo wachtte haar de taak van gastvrouwe ter gelegenheid van het bezoek van mevrouw Eleanor Roosevelt. verhuurd aan door B. en W. aan I h'gu' 1,CA v"Ci uw' "S1U i Kamerleden aandacht te vragen voor ^"vUzen personenf m.a.-.v. de andere j ZJE1* - «.nden huizen naar vrije keuze door de fa. gingsleHvcn GEITENFOK VERENIGING BESTAAT 10 JAAR. In café Verhoef hield de Geiten- fokver. „De Eensgezindheid" haar jaarvergadering. De vergadering stond o.l.v. de heer M. v. Tol In ver band met de herdenking van het 10- jarig bestaan der ver. gaf de heer C. T. de Bruijn die vanaf de oprichting der ver. voorzitter is geweest, doch nu bedankt heeft wegens hoge leef tijd, een keurig overzicht van de 10 afgelopen jaren. Daarna sprak de heer E. J. Bats uit Den Haag, (hoofd bestuurslid) een kort woord van ge lukwens tot dc jubilerende vereni ging. Uit de beide jaarverslagen bleek dat de vereniging thans 65 leden telt, en dat er een batig saldo is van ruim 362.Bij de bestuursverkiezing werden de heren M. v. Tol en A. Hoogervorst jr. wegens periodiekei aftreding beiden herkozen. Wegens bedanken van de heer C. T. de Bruyn werd in diens plaats tot voorz. geko zen zijn zoon J. C. de Bruijn. Nadat de prijzen der geitenkeu ring waren uitgereikt dankte de heel de Bruijn allen waarmee hij in de af gelopen 10 jaren ten nauwste had samengewerkt. Nooit Gedacht. De uitslagen van dc onderlinge Dam- en Schaak competitie van „Nooit Gedacht" luid den als volgt: Dammen: H. C. A. Broer—A. Hart veld 11; W. SnaterseC. Egberts afgebr.; N. KalshovenJac v. d. Starre (2x) 3—1; K. Groen in 't Woud—D. v. d. Starre 2—0; W. v. d. Starre—C. van Veen 2—0; W. Esveldt Jac. v. d. Starre 20; D. v. d. Star reA. J. v. d. Vegte (2x) 40. Schaken: J. Esveldt—Jo de Bruyn 10; J. de GrootB. Rietveld 01; A .van VlietM. Heyns 01; J. de GrootH. Aaftink (2x) 20; J. Es veldtJ. Rietveld 91; J. Esveldt H. Aaftink y2\ C. Zevenhoven J. Rietveld 01. (vier langs de rijksweg en vier langs het Jaagpad). De koper gaat met de koopsom en voorwaarden accoord. Bij dit punt komen de tongen van de raadsleden eerst recht los. Over het voorstel in het algemeen niets dan lof. Wel vraagt de heer Kouwen- hoven zich af of de firma niet in het uitbreidingsplan kan bouwen, omdat de betreffende grond zeer geschikt is gelegen voor industrie. Weer an dere leden meenden dat de huurprijs voor de meeste woningzoekenden te hoog is. De voorz. beantwoordt de verschillende sprekers en vragen stellers. Hij zegt de gemeente heeft geen geld om zelf voldoende wonin gen te bouwen, en op deze wijze wordt het belang van de woningzoe kenden gediend. Zeker kunnen er bezwaren naar voren gebracht wor den, desalniettemin hebben B. en W. dit plan aan de raad voorgelegd, na dat zij het van alle zijden goed heb ben bekeken. De raad verenigt zich met het voorstel om de grond onder de be dongen voorwaarden aan de fa. Groen en Bregman te Benthuizen te verkopen. Bij punt 10, het voorstel tot voor ziening in de behoefte aan geldmid delen voor woningbouw, gaat de raad in geheime zitting. Na her opening wordt, na een toelichting door de voorr. besloten tot het aan gaan van een geldlening gTOot 365.000,tot financiering van de woning-bonw! De gemeente-begroting voor het dienstjaar 1952 wordt aangeboden, alsmede de begroting voor het wa terleidingbedrijf voor dat jaar. Van de gemeen te-begroting bedra gen bij de gewone dienst de inkom sten en uitgaven 455.911,71, zodat zij sluit. Op onvoorzien staat een bedrag groot 6100, Bij de kapitaaldienst zyn de uit gaven 1.056.869,19, de ontvangsten 821.786,04, zodat het nadelig slot 235.083,15 bedraagt. In de begrotingscommissie worden Wij treuren met de weduwe en de kinderen om het gemis van hun echtgenoot en vader. Wat God doet, is echter welgedaan en naar onze mening zal hij thans voor al zijn v/erken door God beloond worden. De leder van dc raad verhieven zich hierna van hun zetels, om de heei Compeer te herdenken. Besloten werd nog de begrafenis op a.s. ?<faandag bij te wonen, waar na sluiting der vergadering volgde. gaande de wachtgeld-werkeloosheids- verzekering, aangezien deze .zware moeilijkheden zou geven voor de be drijven. vooral met het oog op de bedrijfstoestanden in de tuin bouw. Voorts toonde de heer Kerk vliet, naar aanleiding van een hem hierover gestelde vraag, de noodzaak van de raadhuisverbouwing aan. In het belang voor de opvoeding der jeugd zag de heer H. van Klink een plicht voor het gemeentebestuur tot medewerking voor meer sport-acco- modatie. NIEUWKOOP Geen promotie zonder promotie taart, zo wil de traditie, en wel een promotietaart, die enerzijds mar kante trekken van de jonge doctor tot uitdrukking brengt en ander zijds een afspiegeling geeft van de overwegingen, welke tot de promo tie hebben geleid. Ook op de maaltijd, welke de se naat van de Technische Hogeschool aan de jongste doctor honoris causa Prins Bernhard in het aloude Prin senhof heeft aangeboden, was aan dit punt passende aandacht geschon ken. Het basement van de taart werd gevormd door de technische hoge school, gesymboliseerd door acht af delingen. Hierop verhieven zich een viertal rende etages, welke aan de jonge doctor waren gewijd. Op de onderste waren een aantal afbeeldingen aangebracht, welke enerzijds aan persoonlijke liefheb berijen van de Prins herinnerden, zoals de jacht en de paardensport. Tegelijk ziet men hier de techniek zijn intrede doen in het privéleven van de Prins: fotografie, de auto en het vliegtuig. Op de beide hierop volgende ver diepingen waren dc bemoeiingen van de jonge doctor met het bedrijfs leven tot afbeelding gebracht. Deze eerste etage was gewijd aan handel en verkeer: jaarbeurs, stoomvaart maatschappij Nederland en de K.L.M. De tweede etage aan industrie: fa brieken, hoogovens, mijnen, enz. De hierboven komende verdieping was gewijd aan de wetenschap, in dienst van dc industrie, gesymboli seerd door de talrijke T.N.O.-insti- tuten. Dit alles werd bekroond door een aan de wijsheid gewijde etage, waarvoor de uil het symbool vormt en die een eenheid vormt met een van nougat gevormde kroon. Cen traal rees boven dit alles uit. een eveneens uit nougat vervaardigde brandende fakkel van de wetenschap, zoals deze in het grootzegel van de Technische Hogeschool is afgebeeld. HOOGMADE Toneel. Het verdient misschien aanbeveling er de aandacht op te vestigen, dat het toneelverslag van „St. Genesius" niet door onze plaat selijke correspondent werd geschre ven, NIEUWVEEN Nie. Boys. Morgen speelt Nic. Boys zijn eerste wedstrijd van de tweede helft der competitie op eigen terrein tegen Nieuwkoop, dat door haar hachelijke positie op de rang lijst nu wel eens een gevaarlijke te genstander kan zijn. Maar de groen zwarten, die de bovenste plaats be zetten, zullen zeker alle krachten mobiliseren om zich daarop vaster te nestelen en wij achtten Leo Le- besque c.s., daartoe absoluut in staat. De opstelling is: doel: Cor Bader; achter: Be.p Bosman, Henk de Groot; midden: Theo van den Helder, Nic. Lenting. Leo Lebesque; voor: Ko v. Vliet, Piet Lenting, Wim van Eijk, Jan van Trigt, Jan van den Berg. Nic. Boys 2 zal zijn bovenste plaats moeten verdedigen tegen NSV 2, waarvoor de groenzwartreserves de beste papieren hebben. Laatste Berichten Nieuwe hoop te Panmoendjon Er is nieuwe hoop ontstaan, dat de onderhandelingen te Panmoend jon op Korea thans tot een resultaat zullen leiden. De woordvoerder van de geallieer den verklaarde na dc middagverga dering van heden, welke bijna an derhalf uur duurde, dat de partijen „oppervlakkig gezien" een overeen stemming dicht genaderd waren. Beide partijen waren het er over eens, dat men geen definitieve de marcatielijn zou vaststellen. De Noordelijken dringen er nog steeds op aan onmiddellijk een voorlopige lijn te bepalen. De verbondenen zijn van mening, dat dit op een „de facto staken van het vuren" zou neerko men. De Noordelijken zouden dan voor de duur der besprekingen over andere agendapunten van iedere miltaire druk bevrijd zijn. Niettegenstaande dit bezwaar, is het desbetreffende Noordelijke voor stel aangenomen. De voorlopige demarcatielijn zal dan de definitieve lijn worden in dien de wapenstilstandsovereen- door een voltallige vergadering wordt aanvaard. Op 20 November is het 50 jaar geleden, dat Zus ter Hermano (in de we reld Geertruida Woerde uit Nieuwkoop haar kloosterleven begon in de orde van J. M. J. uit 's Hertogenbosch. 46 Jaar geleden is de jubilaresse vertrokken naar Kumool in India. Al deze jaren is zij werkzaam in het mis siewerk ter verbreiding van ons H. Geloof in het vroegere Brits-Indië. Ve-, len en zeker degenen, die haar nog persoonlijk ge kend hebben, zullen die dag de jubilaresse geden ken in hun gebed. Moge het haar gegeven zijn nog lang haar zegenrijk werk te verrichten. NOORD WIJKERHOUT KATHOLIEKE JONGE- MIDDENSTANDERS VIERDEN 4e LUSTRUM. De K.J.M.V. der St. Jozefparochie heeft gisteravond haar 20-jarig be staan gevierd met een feestavond in hotel v. d. Geest. Voorz. Martien Rodenburg kon in zijn openingswoord behalve de bur gemeester, de gemeente-secretaris, kap. Vroklage, de groepscommandant van de rijkspolitie, oud-voorz. J. Oostdam en verschillende oud-leden ook een groot aantal ouders, gezins leden en verloofden van de leden welkom heten. Spreker herinnerde er aan, dat voor 1940 de K.J.M.V. de enige jongereenbeweging in de paro chie was en zij dus behalve jonge middenstanders ook een groot aantal jonge bollenkwekers onder haar le den telde. Na de bevrijding is er ech ter voor laatstgenoemden een afzon derlijke beweging in het leven geroe pen n.l. de L.T.J. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de K.J.M.V. een veel kleiner aantal leden telt dan dam als oud-voorzitter. Deze enthou siaste spreker haalde herinneringen op uit zijn K.J.M.V.-tijd en zette dui delijk uiteen, dat thans de K.J.M.V. even noodzakelijk is als in dc tijd, toen hij jong was. Dat er een K.J.M.V. is, is van het allergrootste belang en de leden moeten hun beweging goed zien en haar niet beschouwen als een kaartclubje. De jeugd van onze da gen moet worden opgevangen in een katholieke jeugdbeweging, ook de jonge middenstander. Het geloof is een genade van God, maar zelf moe ten wij werken aan de verdieping en versteviging van ons geloof en moe ten wij onze kennis vermeerderen op velerlei terrein. Na deze met een klaterend applaus beloonde rede, zorgde de toneelver eniging J.A.J.A. voor de feeststem ming met een blijspel in 2 bedrij ven, getiteld „Hansen en Hansen". Nadat de aalmoezenier, kap. v. d. Zwaan, tenslotte de aanwezigen had bedankt voor hun komst en de heer Oostdam bijzonder voor zijn enthou siaste speech, feliciteerde de heer Duin de K.J.M.V. namens J.A.J.A. J.A.J.A. zal in de toekomst 2 uitvoe ringen geven, waarvan de baten wor den bestemd voor een te stichten ver enigingsgebouw voor de jeugd der St. Jozefparochie. Hij wekte de aanwezi gen op, om straks kaarten te kopen, als deze aangeboden worden, en hij gaf de verzekering, dat J.A.J.A. zal zorgen, dat men waar voor zijn geld krijgt, zodat men niet alleen bij draagt voor het verenigingsgebouw, maar zelf daar weer onmiddellijk iets goeds voor terugontvangt. Dolle koe. Tijdens het transport van een koe door slager Balk vanaf een weiland naar de Herenweg, werd dit beest dol en ging het er van,door. Er was geen houden aan en de koe rende door bollenvelden en sloten in de richting van de Haarlemmertrek vaart. Door het intreden van de duis ternis was het voor de inmiddels ge arriveerde Rijkspolitie niet mogelijk het dier onder schot te krijgen. Dit lukte eerst toen men de dolle koe de volgende morgen in alle vroegte ont dekte vlak bij de Vaart. Toen waren haar dolle sprongen gauw uit.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2