S)e Qaidte(Sowtcvt\k OVERGEVOELIG HEDEN De moord op krijgsgevangenen in Korea Peking ontkent beschuldiging PENDULES Buiten de wet? Se &tep,tamaüe aan OIkmó ffiewhwtd te ïDeift Amerika erkent geen koning van de Soedan Djakarta is niet bevredigd De overstromingsramp in N. Italië Frankrijk moet versoberen Toestand op Mc lakka isslecht JCoAAtftje... Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12436 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Aboim. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONZE OUDE GETROUWE Moeder Aarde is de laatste jaren erg nerveus en geen wonder, want nog nooit waren de mensen zo kriebelig als tegenwoordig. De spanning, waaraan de hele wereld onderhevig is, ontlaadt zich in een voortdurend geknetter van vonken, nu hier dan daar. De grote tegen-polen, Amerika en Rusland, trekken de grootste von ken, maar daarnaast zijn er nog talloze andere. Perzië bijv. en Egypte, Korea, Indo-China, om slechts een paar gevallen te noemen, welke thans in het brandpunt van de be langstelling staan. En dan zwijgen we nog maar van de protesten, welke in de vorm van nota's van de ene kanselarij naar de andere vliegen en de diplomatie vervullen van een per manent gemopper. Eén dezer protesten willen 0 we echter niet voorbijgaan en dat is de mopper-nota van Djakarta over Nieuw-Guinea. Na tuurlijk weer Nieuw-Guinea; de In donesische regering schijnt er niet van te kunnen slapen, evenmin als president Soekarno ervan kan zwij gen. De aanleiding tot de jongste opwinding in Djakarta over deze kwestie is het voorstel tot Grond- wetswijziging. In art. 1 van de oude Grondwet staat nog steeds, dat Indo nesië deel uitmaakt van het grond gebied van het Koninkrijk der Ne derlanden. Aangezien dit niet meer met de werkelijkheid overeenstemt, heeft men de gelegenheid, welke de Grondwetsherziening bood, aange grepen om ook art. 1 te wijzigen en Indonesië te schrappen. Nieuw- Guinea behoort er evenwel nog toe en dus blijft dit stuk Nederlands grondgebied erin staan. Ofschoon deze wijzigingsvoorstellen al drie maanden geleden bekend waren, heeft de regering van Dja karta gemeend, er thans kwaad over te moeten worden en te protesteren. Bovendien meent zij deze kwestie zo hoog te moeten opvatten, dat zij een gelijktijdige behandelirig eist van de Nieuw-Guinea-kwestie met die van de opheffing van het Unie-statuut. En als de Nederlandse regering daar op niet wenst in te gaan, houdt Dja karta ook zijn delegatie naar de be sprekingen rondom de Unie-kwestie thuis. Dat is nogal hoog van de toren ge blazen, want in wezen is het sop de kool niet waard. De vermelding van Nieuw-Guinea in art. 1 van de Grond wet is geen enkel beletsel om de status van N.-Guinea te wijzigen en Indonesië heeft er geen cent nadeel van. \I7AT DJAKARTA nu eist, is dat nog vóór de behandeling van de Grondwetsherziening in het Par lement de Nieuw-Guinea-kwestie wordt opgelost. Waarbij natuurlijk gedacht wordt: in een voor Indone sië gunstige zin. Anders is het geen oplossing! Indonesië stelt zich op het stand punt, dat het gehele grondgebied van het voormalige Nederlands-Indië aan Indonesië is overgedragen. Maar Ne derland wijst erop, dat Nieuw- Guinea uitdrukkelijk daarvan is uit gezonderd. Jawel, zegt Djakarta daarop, maar dat betrof niet de sou- vereiniteit over N.-Guinea maar de feitelijke uitoefening van de macht. Volgens Indonesisch standpunt be rust de souvereiniteit over Nieuw- Guinea dus rechtens reeds bij Indo nesië en het enige, waarover nog ge praat kan worden, is de wijze van overdracht van het feitelijke beheer. Met iemand, die zo'n standpunt huldigt is moeilijk te praten, want hij wil per se gelijk hebbén, anders deugt het niet. Men spreekt naar aanleiding van Djakarta's houding, zowel ten op zichte van het Unie-statuut als van de kwestie-Irian, van een zekere overgevoeligheid. Het is mogelijk dat de spanningen bij de geboorte van een nieuwe staat geleid hebben tot een zekere overspanning, maar het is ook niet uitgesloten, dat deze overgevoe ligheid zeer bewust wordt uitgespeeld om z'n zin door te drijven. Zoals er vroeger wel eens dames waren, die opeens de overgevoeligheid van een zeer delicate constitutie kregen als zij een nieuwe hoed of mantel wilden hebben; zij werden gekweld door hoofdpijnen en gierende flauw ten, doch waren ploseling genezen zodra het begeerde voorwerp in de wacht gesleept was. Wij willen niet al te veel waarde hechten aan deze vergelijking, maar het voorbeeld van Mossadeq en Na- has Pasja kon wel eens aanstekelijk hebben gewerkt. Mossadeq was zo overgevoelig, dat hij al huilende de Britten schaakmat zette, en Nahas Pasja kon de nabijheid van Engelsen in de buurt van het Suez-kanaal niet verdragen. De verleiding is groot, om ook eens overgevoelig te zijn. Baat het niet, dan schaadt het niet. NEDERLANDS SCHEEPJE BIJ ZWEDEN IN NOOD Het Nederlandse motorschip „Er- kalin" (200 ton), is Vrijdag ter hoogte van Roennskaer aan Noordoostkust van Zweden aan de grond gelopen tijdens zware storm. De positie van het scheepje is ge vaarlijk. De reddingsboot van P.oennskaer heeft tweemaal getracht het schip te bereiken, evenwel zon der succes. •O ADIO-PEKING heeft de juistheid van de verklaring van luitenant-ko- lonel Hanley, dat de communistische strijdkrachten in Korea duizen den krijgsgevangenen der verbondenen hebben vermoord, tegengespro ken. Krijgsgevangenen zelf hebben gezegd, dat zij altijd goed behandeld zijn, aldus dit radiobericht. „De luchtmacht der verbondenen daarentegen heeft gevangenen gedood door krijgsgevangenkampen te bombarderen. Omdat de krijgsgevangenen goed behandeld worden, wil het hoofdkwar tier van generaal Ridgway de pers der verbondenen geen faciliteiten verlenen om de vrijgelaten gevangenen te interviewen", aldus Radio Peking. Ridgway betreurt publicatie Generaal Ridgway heeft zijn „uiterste spijt" betuigd over het feit, dat luitenant-kolonel Hanley een be richt over het vermoorden van krijgsgevangenen door de Noordelij ken weeft gepubliceerd, doch hij ont kende niet de juistheid van de in Hanley's verklaring gegeven bijzon derheden. Het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken gevraagd of het de verkla ring van kolonel James Hanley, vol gens welke 13.000 geallieerde krijgs gevangenen, waaronder ongeveer 5.500 Amerikanen, en 250.000 Zuid- Koreaanse burgers door de commu nisten in Noord-Korea gedood zijn, kan bevestigen. Het antwoord van de Amerikaanse regering wordt in Londen met ongeduld afgewacht. Intussen weigeren officiële Engel se kringen enigerlei commentaar op de verklaring te geven met het oog op de uiterste moeilijke onderhande lingen in Panmoendjon. Radio-Peking heeft de Amerikaan se troepen er van beschuldigd, „we derom van gifgasbommen gebruik te maken op het Koreaanse front jn strijd met het internationale recht." EEN TEGENSLAG. Het achtste legerkorps meldt, dat de tegenstander in niet nader be paalde sterkte met zes tanks of ge schut op rupsbanden de verbondenen op twee vooruitgeschoven posities ten Westen van Tsjorwon tot de te rugtocht heeft genoopt. Een derde voorpost ging verloren dor de aan val van een communistisch bataljon. Ten Noord-Westen van het „Punchkom"-gebied moesten de ver bondenen eveneens tot een beperk te terugtocht" overgaan na de gehele dag tegen onderdelen van een batal jon te hebben gevochten. Fa. JAN M. PIERROT Maarsmansteeg 21 - Leiden Bondskanselier Adenauer heeft het Westduitse gerechtshof voor de grondwet verzocht de communisti sche partij en de neo-nazistisch so cialistische rijkspartij te mogen ver bieden. De 15 communistische Bonds- üagleden zouden echter hun zetels mogen behouden. In het verzoek aan het gerechts hof wordt verklaard, dat de com munistische partij „in de hoogste graad anti-grondwettig- is en uitge sloten moet worden van verdere deelneming aan politieke besluiten". Tegen de socialistische rijkspartij \\40rdt aangevoerd, dat zij de demo cratische orde ondermijnt en de na de dood van Hitier door admiraal Doenitz gevormde regering erkent. Het verschijnen van de SRP heeft het Duitse volk „diep verontrust" en het aanzien in het buitenland ernstig ondermijnd. De bondsregering zal onmiddellijk tegen alle nevenorga nisaties van beide partijen optreden. In tegenwoordigheid van H. M. Koningin Juliana, verschillende ministers en vele hoogwaardigheidsbekleders uit universitaire- en overheidskringen werd Vrijdagmiddag in de Nieuwe Kerk te Delft aan Z.K.H. de Prins der Nederlanden door de Senaat van de Technische Hogeschool te Delft het eredoctoraat in de Technische We tenschap verleend. Op de foto zien we Z.K.H. Prins Bernhard met de bul, behorende bij het erc-doctoraat, welke hem ze juist is overhandigd door de promotor, Prof. dr. ir. A. J. Kluyver, die nog enige woorden tot de koninklijke promovendus richt. Op de voorgrond, tweede van links, H. M. Koningin Juliana. LASTIGE GELOOFSBRIEVEN KWESTIE r\E V.S. zullen koning Faroek niet erkennen als koning over de Soe- dan, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken be kend gemaakt. Deze verklaring kwam, nadat de Egyptische regering de diplomatieke missies te Cairo er van in kenniè had gesteld, dat koning Fa- roeks titel gewijzigd is in die van koning van Egypte en de Soedan. Dit betekent, dat de regeringen van nieuwe diplomaten, die naar Egypte komen, de controle van Egyp te over de Soedan zullen moeten er kennen een ontwikkeling waar ook de heer Cnoop Koopmans, die tot Nederlands gezant te Cairo is be noemd, bij betrokken is. De nieuw benoemde ambassadeurs van België en Griekenland hebben nog steeds niet hun geloofsbrieven aangeboden. De Arabische staten zullen echter koning Faroek wel in zijn nieuwe hoedanigheid erkennen. Door antwoord Den Haag van DE SOEDAN MOET VRIJ ZIJN. In Londen hebben officiële Britse kringen verklaard, dat Engeland ieder plan van Egypte voor een (Advertentie) 1 volksstemming in de Sneaan wil be- Rovigo onder water Het overstromingswater van de Po, dat nu het Oostelijke gedeelte van de Po-vallei en de Po-delta teistert, heeft Vrijdag de buitenwijken van Rovigo bereikt. In Rovigo zijn dui ken ter lengte van acht kilometer, geheel omringd door water. 3.000 Personen wachten op de daken van hun huizen op een der vaartuigen van de vloot motorboten, amphibievoer- tuigen en vlotten, die over het reus achtige meer van 70 km. lengte bij een breedte variërend van 10 tot 20 zenden vluchtelingen uit de 80.000km. rondkruisen. Twintig personen, H.A. overstroomd landbouwgebied ondergebracht. Een militair vliegtuig heeft op het laatste ogenblik getracht de dijken van het „witte-kanaal" ten Zuiden van de stad met bommen te bestoken, in de hoop, dat het over stromingswater kon worden afgeleid en de stad kon worden gespaard. Vrijdagavond is echter gebleken, dat niets gedaan kon worden om de algehele overstromingen van Rovigo te voorkomen. De laatste dijken zijn doorgebroken en kort na middernacht stroomde het water de stad binnen. Duizenden mensen ontvluchten thans het getroffen Po-dal. Enkele honderden zullen echter hun tweede en derde slapeloze nacht moeten doormaken op het dak van hun huis, op kleine eilandjes in -de eindeloze watervlakte en zelfs in bomen. Ook na het invallen van de duisternis zoeken reddingsvaartuigen naar ge- isoleerde slachtoffers. In de afgelopen 60 jaar hebben verscheidene malen overstromingen in de Po-vlakte schade aangericht, doch de huidige ramp is de grootste sinds 1887. En nog neemt het gevaar van uur tot uur toe. Een nadelige omstandigheid is, dat een uitzonder lijk hoog tij in de Adriatische Zee het aflopen van de vloedgolf naar zee afremt. Hoewel nog geen officiële cij fers bekend zijn, vreest men, dat tenminste 50 personen om het leven zijn gekomen; het aantal daklozen wordt geraamd op 100.000. Ten Noorden van Ferrara heeft de watermassa op dozijnen punten de dijken op de Noordelijke oever van de rivier doorgebroken en in dé af gelopen 48 uur zijn millioenen ton- onder wie vier kinderen, die 36 ver schrikkelijke uren hadden doorge bracht op een stuk dijk, dat gedurig afbrokkelde, konden Vrijdag wor den gered. De Indonesische rege.ïng heeft in een gisteren gehouden beslo ten het Nederlandse aniwcord op het Indonesische memorandum in zake Nieuw Guinea als „volkomen o-ibe- studeren. Deze verklaring was een! vredigend" te beschouwen. Het Ka- commentaar op de rede van de Egyp- j binet heert volgens Ass. Press beslo- tische UNO-afgevaardigde Salah eli ten te wachten op de terugkeer van Din, die gistermorgen in de Assem-de Indonesische minister van Bui blée verklaarde, dat Egypte bereid is! zijn troepen uit de Soedan terug te j trekken, op voorwaarde, dat de Brit-1 ten hetzelfde doen, ten einde het al- j dus de Soedanezen mogelijk te ma»! ken „door vrije verkiezingen hun wil kenbaar te maken, waartoe de UNO hulp zou moeten bied ?n Britse zegslieden zei'-en hierop, dat Engeland daarmee wil instem men, mits verzekerd ;s, dat de Soe- dar.ese bevolking vrij km kiezen en haar leiders de voorwaarden voer een volksstemming aanvaarden. tenlandse Zaken Suebardjo uit Pa rijs, die reeds naar Djakarta is te ruggeroepen. De waarnemend voorzitter van de executieve raad der Masjoemi, de heer Parwotn Mangkoesasmi;o, heeft aan Aneta medegedeeld, dat zowel het Indonesische memorandum als de Nederlandse nota do bereidheid aan tonen om toi onderhandelingen te ko men. Ofschoon zij verschillen van opvatting omtrent het vlak, v/aarin besprekingen gehouden kunnen wor- dcr.. Indien ne ontmoeting tussen de n.inisters Stikteer en Soebardjo te Parijs overeenstemming brengt oni-- tivnt dit vU«c van besprekingen, is er al iets gewonnen. WEER INCIDENTEN. In de Kanaalzone is het gisteren intussen weer herhaaldelijk tot in cidenten gekomen. Zo ontstond in de „Arabische wijk" van Port Said een schietpartij, waarbij één Egyptenaar gedood en vier anderen gewond wer den. Ook twee Britse militairen lie pen verwondingen op. De schietpartij begon, doordat Britse soldaten deze voor hen verboden wijk betraden. Later zijn deze soldaten door hun superieuren in arrest gesteld. En voor de tweede maal in drie dagen hebben „bevrijdingsbataljons" de telefoonlijnen tussen Port Said en het Britse hoofdkwartier in Moascar doorgesneden. Italië's machtigste rivier, de Po, is op vele plaatsen buiten haar oevers ge treden. Hier bedreigt het water de stad Piacenza en de spoorbrug (op de achtergrond) in de hoofdspoorlijn, welke Noord en Zuid Italië verbindt. Op de voorgrond links een woonschip, dat van zijn meerplaats is losgeslagen. De bewoners trachten met een roeibootje iets van hun have in veiligheid te brengen. In het midden van de foto zien we het dak van een bijna geheel overspoeld huis. Op deze plaats werd door de geallieerde legers tijdens d e tweede wereldoorlog een pontonbrug gelegd, hetgeen met de grootste moeilijkheden gepaard ging vanwege de sterke stroming. De schade nen water over rijke landbouwgrond welke door de overstromingen in het district van Piacenza veroorzaakt gevloeid. Volgens berichten kampe- j werd, bedraagt meer dan honderdvijftig millioen guldens. Zes-en-veertig ren 3.500 vluchtelingen op dijkenstuk-1 personen kwamen om het leven. MOTIE VAN VERTROUWEN GEVRAAGD rvE FRANSE MINISTER-PRESIDENT René Pleven heeft Zaterdagmor gen vroeg het bestaan van het kabinet op het spel gezet door het aanblijven van zijn regering afhankelijk te stellen van de goedkeuring door de Nationale Vergadering van van het bczuiningsplan, zoals dit Vrij dagavond door de minister van economische zaken en financiën René Mayer is uiteengezet. De Franse ministerraad heeft daartoe besloten in een spoedzitting, door minister-president Pleven bijeengeroepen tijdens een onderbreking van het debat in de Nationale Vergadering. Dinsdag middag wordt over deze motie gestemd. 200 milliard francs opbrengen voor militaire uitgaven van 950 milliard, afgezien van verhoogde belastingen op tabak en benzine. De defensie in Indo-China alleen zal 330 milliard op slokken. De invoer uit het dollarge- bied moet omlaag van 1014 millioen op 500 millioen. De eerste krachtige anti-inflatic- politiek van dc Franse regering se dert de oorlog omvat in hoofdzaak de volgende punten: Staken van de invoer van katoen, papierpulp en waarschijnlijk ook steenkool uit de Verenigde Staten; waarschijnlijk ben- zincdistributic om het verbruik met 25 pet. te beperken; beperking van staalverbruik en verhognng van staal- uitvoer naar de V.S. en waarschijnlij ke beperking van invoer uit de lan den aangesloten bij de Europese Bc- talings Unie. AAN EEN ZIJDEN DRAADJE. De oppositie van Plevens kabinet is onverwacht critiek geworden, om dat twee parlemcntsfracties, die de regering gewoonlijk steunen, hebben besloten zich van stemming over de ze motie te onthouden, namelijk de Boerenpartij (gematigd conservatie ven), die veertig leden in de Natio nale Vergadering en vier vertegen woordigers in de regering heeft, en de 106 leden tellende socialistische fractie, die niet in de regering ver tegenwoordigd is. De 120 Gaullisten en 101 communisten hebben besloten tegen deze motie te stemmen. Er bleek Vrijdagavond een sterke oppositie tegen de bezuinigingsmaat regelen van de Franse minister van financiën; René Mayer. Zware nieuwe belastingen moeten BRITSE LEIDING WORDT VERVANGEN VERONTRUST door het steeds driester wordende optreden der com munisten op Malakka, heeft premier Churchill besloten, ingrijpende maatregelen te nemen om een einde to maken aan deze terreur, die het Britse rijk grote politieke en economische schade berokkent. Zo heeft Churchill opdracht gegeven de Britse leiding op Malakka door een an dere te vervangen. De nieuwe minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, bespreekt verder met zijn adviseurs de plannen voor een groot tegenoffensief waartoe de minister zich op 26 November per soonlijk naar Malakka zal begeven. In Londense regeringskringen wordt toegegeven dat dc toestand op Ma lakka momenteel slechter is dan op crig tijdstip sinds drie jaar geleden de noodtoestand werd afgekondigd. De regering over\veegt ;in verband hiermede de Hoge Commissaris Mac Donald (zoon van de oud-premier), wiens ambtstermijn in Mei a.s. af loopt, niet opnieuw te benoemen. Ook de gouverneur van Singapore en het hoofd der politic op Malakka zullen worden vervangen. Premier Churchill :s klaarblijke lijk van mening, dat het prestige van het Westen op het spel staat. Bovendien vormen de rubber en tin van Malakka enige van dc voor naamste dollarbronnen van Enge land. Daarbij komt, dat elk van dc 1130 terroristen, die in 1950 onschadelijk gemaakt zijn, Groot-Brittannii- meer dan honderdduizend (Strait-)dollars heeft gekost, terwijl hierbij aan Britse zijde tevens 940 man het le ven verloren. Er is weinig keus in rotte appelen. Shakespeare.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1