t Liefdesdrama voor de rechtbank Revolutie in de krijgskunde Jl/tade&nufjea VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 DE LËIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE LEVENSDUURTE IN NEDERLAND 12 Jaar geëist wegens moord de voeten van de Rotterdamse po litiemannen en achoot een slopje in. Even later had men hem echter toch weer te pakken. De man is op het ogenblik in Dordrecht in verzekerde oe waring. MET DE CAMERA TER VISVANGST De Nederlandse cineast Herman van der Horst wien in opdracht van de Economie Cooperation Admi nistration vervaardigde documen taire ,,'t Schot is te Boord" onlangs met zoveel enthousiasme is ontvan gen zal binnenkort opnieuw ter visvangst uitvaren. Hü heeft name lijk van het Bedrijfschap voor Vis serij en Visserijproducten, in samen werking met het Voorlichtingsbur. van de Voedingsraad, opdracht ont vangen voor de vervaardiging van een film over de trawlvisserij bij IJsland en in de Barentsz Zee. De 30-jarige boerenknecht E. P. te Foxwolde, die- van zijn vrouw ge scheiden is, kreeg in Soptember van het vorige jaar verkering met de toen 15-jarige Froukjc, dochter van T. O. Aanvankelijk werd die omgang door dc ouders aangemoedigd, maar enkele weken voor zich een drama zou afspelen, opperde de vader be zwaren vanwege het verschil in leef tijd on het feit, dat E. P. getrouwd was geweest. In de late avond van 30 December jl. ,die een ontmoeting tussen P. en Froukjc in de Leek was misgelopen, kwam de jongen naar de ouderlijke woning van Froukje, waar zich toen ook een broer van de vader bevond. Aan deze vroeg P. wat hij op hem tegen had. Het antwoord de luidde, „niets" maar toen vloog, volgens de verklaring van P. plotse ling dc vader op hem af. Omdat hij gewaarschuwd was, dat m'en hem wel eens zou krijgen, trok hü zijn mes en zwaaide daarmee als een dolleman in het rond. De vader en zijn broer gingen tegen de grond. De eerste overleed al spoedig tengevol ge van inwendige bloeding, maar de andere wist men in het ziekenhuis in het leven te houden. Woensdag diende deze zaak in ap pel voor het hof te Leeuwarden, waar de Procureur-Generaal mr Be- sicr het beroep op noodweer afwees. W'el is komen vast te staan, dat ver dachte uitermate driftig en opvlie gend is. vooral waar het zijn meis- De vereniging de Nederlandsehe je betreft. De psychiater heeft geen i Padvinders heeft besloten, wederom DE VRIJSTELLINGEN VAN MILITAIRE DIENST. Aan dc Memorie van Antwoord op de oorlogsbegroting is ontleend: Het is niet mogelijk, ten aanzien van studenten aan universiteiten en hogescholen een soepeler gedragslijn bij het verlenen van uitstel van eer ste oefeningen te volgen. Met een ra tionele en efficiënte opbouw van de strijdmacht is het niet in overeen stemming te brengen om grote groe pen te vergunnen om betrekkelijk oude leeftijd (b.v. 26 of 27 jaar) de eerste oefening aan te vangen Het is niet uitgesloten, dat in de komende jaren noodgedwongen tot vervroegde inlijving moet worden overgegaan in verband met de grotere contingen ten, die geoefend zullen moeten worden. Aan uitbreiding van de bestaande faciliteiten valt voorshands niét te denken; ook niet ten aanzien van degenen, die door de oorlogsomstan digheden in Nederland of Indonesië vertraging in hun studie hebben on dervonden. De regeling van welke vrijstelling ook legt geen lasten op, maar strekt tot verlichting van lasten. Dit geldt ook voor de vrijstelling wegens broe- derdienst. Gezinnen met één, twee of drie zonen, zijn van de voordelen van deze vrijstelling verstoken. Die voordelen komen slechts ten goede aan gezinnen met vier en meer zo nen. Wild-West in Aken Smokkelaars 45 min. achtervolgd Woensdagmorgen om zeven uur hebben zeer vele Akenaren de wild ste smokkeljacht meegemaakt, die zy in jaren hebben gezien. In de Eupe- nerstrasse joeg een Opel-Kapitan met een vaart van 120 km per uur voor een eveneens zeer snelle Por- seherenwagen van de douane uit. Dwars door de grootste Akcnse stra ten duurde de jacht drie kwartier lang. Hoe langer hoe meer toeschou wers zagen de beide wagens keer op keer in de dolle jacht. De smokke laars traentten de wagen van de douanne van zich af te houden door zware zakken met koffie voor de wielen van de douane-auto te gooien. Schieten durfde de douane niet uit angst voor slachtoffers onder de toe ziende burgers. Toen men eindelijk in de Oberstrasse toch maar het vuur opende, waren het slechts waar schuwingsschoten in de lucht. Ge richt vuur was niet mogelijk. .Na vijf-cn-veertig minuten, waar in van dc bestuurders der beide wa- gsns het uiterste was gevergd en waarin de smokkelauto inmiddels een wielrijder had aangereden, slipte de Wagen van dc smokkelaars in de Adelbersteinweg, sloeg over de kop en kwam met een harde klap tegen een boom terecht. Hoewel de wagen totaal vernield was. wist de bestuurder, Helmut Monheim, te ontkomen door een ring van politie en douane. Een tweede inzittende van de auto werd zwaar gewond overgebracht naar het Louise Hospital te Aken. In de zwaar beschadigde wagen vond de douane nog twee zakken koffie. De bestuurder van deOpel-Kapl- tan wordt gezocht. Hij heeft overi gens niet alleen deze Wildwestge- schiedenis op zijn naam staan. Op 8 December jl. reed hij een ford Tau- nus te pletter. enkele straf-uitsluitingsgrond kunnen vinden. Met vernietiging1 van het vonnnis van de Groninger Rechtbank waarbij verdachte tot twaalf jaar met aftrek was veroordeeld, vroeg de procureur-generaal oplegging van dezelfde straf, daar deze verdachte een buitengewoon gevaarlijk mens is. De verdediger mr J. Zuidema uit Groningen meende, dat er wel nood weer in het spel geweest is, omdat verdachte zich bedreigd gevoelde door de voder van het meisje en ver dere familieleden. Voor het overige deed hü een beroep op de clementie van het hof. Alleen het dak van een auto, ge parkeerd voor het Haagse hoofdpost kantoor, werd beschadigd, t-jen gis teren de steel van een stalen vuist hamer. waarmee een werkman bezig was de spits van de Haagse toren te slopen, afbrak en naar beneden viel. Gelukkig trof het 2 kilo zware stuk staal geen der fietsende voorbijgan gers op dit drukke punt in het Haag se centrum. De Rotterdamse politie heeft bij een inval in een huis te Kralingen gearresteerd de los-werkman A. v. d. B., die de laatste weken in verschil lende plaatsen aanslagen heeft ge pleegd op juwelierswinkels en in de meeste gevallen weer met een be hoorlijke buit in het niet verdween. Zijn laatste optreden in Dordrecht vooral heeft nogal wat sensatie ver wekt. Zijn arrestatie ging ook nog niet gemakkelijk. Van der B. smeet op oen gegeven moment zijn fiets voor toe te treden tot de Ned. Jeugdge meenschap. HAAGSE POLITIERECHTER Hij kwam er nog goed af Een stoffeerder te AJphen aan den Rijn had zijn beroep vaarwel gezegd en was opkoper geworden. Dat dit ech ter een gevaarlijk beroep is moest hij tot zijn schade ervaren, want thans stond hij voor de Haagse Po litierechter terecht omdat hij heren- polshorloges had gekocht die van smokkel afkomstig waren. De politie rechter hield verd. voor dat deze aanvankelijk had gezegd niet naar de herkomst te hebben geïnformeerd omdat je daar als koopman niet naar vroeg. Dit was, zei verd. nu, omdat hij bij het onderzoek had gedacht dat het wel eens gestolen horloges konden zijn. Verd. had een schikking van 100 en verbeurdverklaring van de hor loges gehad, doch hij beweerde de boete niet te kunnen betalen. De of ficier van Justitie meende, dat verd. wel had kunnen weten, dat de hor loges gesmokkeld waren, want op het Waterlooplein, waar deze uur werken waren gekocht, kwam steeds smokkelgoed. Hij eiste f 50.subs 50 dagen en verbeurdverklaring. De De politierechter handhaafde dit laatste doch verminderde de boete tot 15 Het klopte niet Een Leidee aan nemer had te hoog en te laag loon uitbetaald, nl. 10 tot 12% te laag loon en plm. 3% te hoog. Soms hield hij ook geen ziekenfondspremie in. Dti werd hem door de officier van justitie bij de Haagse Economische politierechter zeer kwalijk genomen en deze eiste voor twee gevallen 75.boete en een week hechtenis voorwaardelijk en voor het laatste geval 60 boete. Verd. werd conform de eis veroordeeld. Dezer dagen heeft men in de een in de krijgskunde historisch mo ment betekende. Het effect van het gebeuren kan men niet genoegzaam overschatten: tot dusverre hebben de Amerikanen geweigerd iets van hun voorraden zware atoombommen dichter dan hun eigen land bij de Russische in vloedssfeer te brengen, zulks uit vrees voor spionnage en sabotage. Nu atoombommen als strategische wapenen in massale hoeveelheden worden aangemaakt men is hier mede reeds lange tijd geleden be gonnen en naar door indiscretie be kend is geworden zou zich reeds een kleine voorraad in Japan voor Koreaans gebruik bevinden en in omvang of materiële waarde niet veel meer dan granaten of kleine raketprojectielen (zoals door de jachtbomvliegtuigen reeds gebruikt in de tweede wereldoorlog) beteke nen, is het te verwachten, dat dit materiaal ook in handen van de partners in het Atlantisch verdedi gingssysteem zal worden gesteld. En dit zou inderdaad een formida bele vooruitgang betekenen in ons defensief potentieel. Zonder schroom kan men het een revolutie in de moderne krijgskunde noemen. kranten kunnen lezen, dat de proe ven met atoombommen te Las Vegas in Nevada hebben aangetoond, dat de bewapening van de atoombom als .tactisch wapen" mogelijk is. Om precies te weten, wat dit bete kent dienen wij ons even in de mo derne strategie te verdiepen. Vooral in de luchtmacht onderscheidt men scherp de begrippen: tactische en strategische wapenen. Een strate gische luchtmacht bestaat uit zeer zware bommenwerpers, die in hun aanvallende vluchten niets bespeu ren van een frontlijn of van verde digingsstellingen in het voorland; neen, in de regel ziet de bemanning van een dergelijke vloot niets van de aarde, voordat zij weer terugge keerd is-op haar bases. Zij vliegen uren lang op zeer grote hoogten, zelfs van vijftien kilometer, druk ken op een bepaald tijdstip op bevel van de commandant van de vloot op knoppen en laten daarmede de ver nietigende last omlaag, op een ge bied, dat door mist en wolken totaal aan hun waarnemingsvermogen ver borgen kan blijven De strategische luchtmacht kan tot ver in het vijandelijke achterland in dustrieën, havens, spoorwegcentra, ja zelfs gehele steden te vernietigen en zij verricht haar werk als een robot, die gedreven wordt door een com plex van de fijnste instrumenten, waarvan de mens niet veel meer dan een verlengstuk is. De tactische luchtmacht daarentegen is een on derdeel van de strijd te veld of ter zee. Zij moet de grondtroepen steu nen, de artillerie, het tankwapen, de infanterie. Zij werkt dus vrijwel bvi voorkeur met grondzicht en treedt dan op als een ver uitgestrekte arm van eigen artillerie, dan weer ter be strijding van een vijandelijke tank- aanval of op een concentratie van infanterie uit te wisen. Voor dit tactische luchtwapen was de atoombom tot dusverre niet te gebruiken: vriend en vijand bevin den zich in het terrein, waar deze vliegtuigen zich moeten bewegen, te dicht bij elkaar om met dergelijke grove middelen als de klassieke atoombom van Hirosjima te kunnen opereren. Dit is nu veranderd. In de recente proeven te Las Vegas heeft een vliegtuig samengewerkt met in fanterie, welke veiligheidshalve voor de explosie teruggetrokken was tot een afstand van 10 kilometer. HeL experiment is een succes geworden: met andere woorden, de soldaten julsfc in dc donkere dagen voor Ker boekbespreking De Kleine Emigratie door Toon Kortooms. N.V. Udtg. De Lanteern, Utrecht. Velen zoeken in deze tijd naar middelen om uit ons overbevolkte land weg te komen, een goed heen komen te zoeken naar Canada, naar Australië, naar Afrika. Emigratie is aan de orde van de dag. 't Is mis schien daarom, dat het boek „De Kleine Emigratie" var. Toon Kort ooms met meer dan gowone belang stelling door ons werd gelezen. Op zeer onderhoudende wijze, in leutig Brabants dialect volgden we de grote strijd van de jonge boer, die met zijn vrouw bij zijn ouders inwonend zich na moeders dood niet liet ringeloren door de vreemde hulp, wie het te doen was de vader in te palmen. Friezen van geboorte, dus met stugge, harde kappen, krijgen vader en zoon dan een harde strijd te strijden, welke eindigt met een scheiding. Dezelfde dag vertrekt de zoon met z'n vrouw en z'n beschei den „hebben en houwen" om zich in de Klotpeel, een woest en zuur ge deelte veengrond van de uitge strekte Peel, een nieuw bestaan te verzekeren, een pionier te worden in de uitgestrekte vlakte. Met z'n harde kop en z'n ijzeren wil zet hij door en hij slaagt, de bewondering van ieder rondom zich afdwingend. En als de propaganda voor de grote emigratie doordringt, maakt IJzeren Jacob propaganda voor de Klotpeel, waar nog zoveel te ontginnen valt. Maar daartussen door beleven we het wel en wee van dit jonge paar, in onmin met z'n vader en dezes aanhang, maar daarnaast ook de naastenliefde, die wonderen verricht, zodanig, dat al'es met allen weer in het reine komt. Daarom is het, dat de strekking van het boek zo weldadig aandoet. Toon Kortooms heeft er ongetwij feld goed aan gedaan dit boek te schrijven, en om de propaganda voor het Peelland blijkens zijn opdracht aan vader en moeder, nauw er aan verwant èn om de geestige schrijftrant, die de Brabantse humor op z'n best laat zien. Toon Kortooms en de Uitgeverij „De Lanteern" zullen van deze Kleine Emigratie, no. 4 in de „Lan- teernreeks" ongetwijfeld succes be leven. De luister van het heelal Door J. C. Rademaker Uitgave L. Stafleu, Leiden. Het valt zeker niet mee een beeld te geven van de luister van het heelal, een beeld te geven van wat de aarde, de zon, de maan. het ge hele planetenstelsel is, maar zulks te doen in een zo bevattelijke vorm, dat ieder begrijpen kan, is slechts weinigen gegeven. In zijn boek „De luister van het heelal" is de heer J. C. Rademaker daarin zeer gelukkig geslaagd. De auteur heeft dit boek uit een serie lezingen, die hij voor zijn medege vangenen in het concentratiekamp Tjim'ahi heeft gehouden, opgebouwd. Die lezingen moeten in die geestdo dende tijd een bron van blijheid voor allen zijn geweest. De gevangen schap toch liet geen tijd ergens aan te denken behalve aan de steeds verhoopte vrijheid. Aangezien die maar al te lang uitbleef, moet het geen de heer Rademaker voor zijn mede-kampgenoten te vertellen had, een bron geweest zijn van intens ge not. Want op eenvoudige, voor ieder bevattelijke wijze wordt hier een in druk gegeven van de wonderen van het heelal, waar de oppervlakkige mens toch o zo gemakkelijk lang loopt. Men vraagt zich ongetwijfeld wel eens af: wat is eigenlijk de aarde, wat is de zon en wat de maan. In dit boek nu wordt daarop een antwoord gegeven en de grondbeginselen van het grote cosmisch gebeuren op zo bevattelijk mogelijke wijze ontleed, zodat het een genot is dit boek te le zen Eenmaal ermee begonnen, zal de weetgrage lezer dit populaire werk zeker ten einde uitlezen en herlezen om ook anderen in voorkomende ge vallen te kunnen zeggen, dat de aar de een bol is. die zich in de ruimte bevindt en wat de gevolgen daarvan Vraag: Mag ik Uw mening vragen over het volgende geval? Belastingjaar 1950: belastbaar in komen 5180; behalve de loonbelas ting werd nog f 201 aan inkomsten belasting betaald. Belastingjaar 1951: belastbaar in komen 5291; behalve ƒ1149.75 moet nu nog 584 aan inkomstenbe lasting worden betaald. Dit verschil Is naar mijn mening wat al te groot. Antwoord: Het bovenstaande geval moet wel een voorlopige aanslag in de inkomstenbelasting betreffen. Zo we weten, wordt bij de vaststelling van het te betalen bedrag rekening gehouden met allerlei persoonlijke omstandigheden, zoals het al- of niet gehuwd zijn, aantal kinderen waar voor aftrek wordt gegeven enz. In dien een vragensteller deze bijzon derheden niet vermeldt, kan moeilijk een afdoend advies worden gegeven. Vragensteller zal, te oordelen naar het te betalen belastingbedrag onge huwd zijn en voor het belastingjaar 1951 moet dan van 5291,een be drag van ƒ1186 inkomstenbelasting betaald worden. De aanslag wordt dan, na aftrek van de reeds betaalde loonbelasting ad 1149,75 nog ƒ36,25. De voorlopige aanslag is dan ook be langrijk te hoog en ons advies luidt dan ook Uw bezwaren bij de inspec teur der belastingen in te dienen. Deze gelegenheid willen we aan grijpen om eens wat te vertellen over de mogelijkheid van reclame ren tegen de voorlopige aanslagen in de inkomstenbelasting. Met de wet in de hand zal de in specteur kunnen zeggen: het be- zwaarschrift wordt niet ln behande ling genomen. De voorlopige aan slag wordt namelijk niet als een aan slag beschouwd, doch als een voor uitbetaling op de latere definitieve aanslag. Velen die reclameerden kregen dan ook een kennisgeving, waarin zulks stond vermeld en men was dan verplicht op de definitieve aanslag te waohten. Alleen in het geval de belasting plichtige aanvoerde, dat de voorlopi ge aanslag zeer aanmerkelijk te h'i g was, werd het schrijven als een be zwaarschrift in behandeling geno men. Nieuwe regeling Het is gebleken dat deze gang van zaken te veel moeilijkheden voor de belastingplichtigen en de belasting administratie opleverde. Daarom zijn thans nadere voorschriften gekomen, welke toestaan dat een bezwaar schrift steeds in behandeling wordt genomen. Een wettelijke regeling is dit echter niet, zodat men zich hier op niet in rechte zal kunnen beroe pen, doch de belastingadministratie zal zich aan deze voorschriften moe ten houden. Belangrijk is verder nog, dat deze bezwaren door de belasting administratie in de regel binnen een maand zullen moeten worden afge daan. Is zulks onmogelijk, dan krijgt de belastingplichtige uiterlijk de laatste dag van deze termijn een kennisgeving dat zijn bezwaar ln be handeling is genomen. Nu de belastingtarieven zo hoog zijn, moet deze regeling wel zeer worden toegej nicht. F. D. zijn, wat zon en maan en sterren be tekenen en zoveel andere dingen uit hef heelal, waaromtrent men na het lezen van dit boek ongetwijfeld een beter inzicht zal hebben. Dichterkeur Een keuze uit Verzen dezer eeuw Door dr W. L. Brandsma Uit gave L. Stafleu, Leiden. Van de hand van dr W. L. Brands ma verscheen in 1949 een keuze uit verzen dezer eeuw, samengebundeld tot „Dichterkeur", een bloemlezing uit werken van dichters uit de 20e eeuw, de nieuwe dichtkunst dus met een inleiding, die enige richtlijnen geeft aan de grote groep van hen, die wel belangstelling hebben voor gedichten, maar om de een of ande re reden er niet toe kunnen komen zich een weg te zoeken in de stroom van dichtbundels, die geregeld ver schijnt De samensteller van deze Dichter keur nu heeft er, naar hij in het voorwoord zegt, naar gestreefd een bloemlezing samen te stellen, die be langstellenden enigszins wegwijs kan maken in de moderne Nederlandse dichtkunst. Daarvoor zijn in de in leiding enkele lijnen aangegeven, zo dat men zich omtrent een bepaalde schrijver kan orienteren terwijl in de aantekeningen de bio- en biblio grafieën der dichters in alphabeti- sche volgorde zijn opgenomen. De lezer krijgt daardoor meer inzicht en begrip om'trent hetgeen de verschillende dichters in hun werk hebben willen leggen. Natuurlijk is uit de veelheid van verschenen werken een greep ge daan waarvan we menen, dat het een goede keus is geweest, zodat dit boekwerk ook in eenvoudiger for maat zonder aantekeningen uitgege ven veel genoegdoening zal geven. Kwakzalverij, bijgeloof geneeskunst Door dr H. J. W. Droogleever Fortuyn Uitgave L. Stafleu, Leiden Een onderwerp, dat steeds in het middelpunt der belangstelling heeft gestaan, is dat betreffende de kwak zalverij. Een onderwerp, dat jaren lang ook een strijdvraag is geweest, doch waarover een in 1929 in een enquête onder de geneeskundigen van Europa uitwees, dat eenstemmig van oordeel was. dat het in het be lang van de volksgezondheid is. als de uitoefening van de geneeskunst uitsluitend wordt toegestaan aan hen, die daartoe de nodige bewijzen van bekwaamheid hebben afgelegd, dat het nemen van maatregelen tot de taak der overheid behoort en dat daarbij opvoeding en voorlichting Slazeti in JVjwetnS&i natuwdifd ap dameóAaed hebben geen invloed ondervonden van radio-actieve werking, ofschoon z(j daartegen niet in het bijzonder waren uitgerust. Het waren para troopers en dat is begrijpelijk, want zelfs op deze doorgetrainde mannen maakte de explosie een grote in druk: gewone soldaten, GI's zouden wellicht in paniek zijn geraakt. Deze paratroopers bleven met doffe be rusting het ogenblik verbeiden, waarvan zij slechts wisten, dat het hoefte. En juist in deze tijd van het u zeker wel dragen zult op de vele op te luisteren? De bocdenontwerp van wel en versierden hun creaties licht fleurig gevalletje op uw hoofd, zoeken die de maand December bren hangende Hjn te illustreren. Deze sche omlijsting van het gelaat te vi met rode rozen. De blaadjes zijn gr te regen van seringen verandert de ste hoed van de serie is van een an met rijk bloeiende re-en. na stmis en wij zijn alweer bijna zo jaar zijn bloemen schaars. En is het feestdagen die de maand December ers die in het Savoy-hotel in Londen met bloemen. Bij een zwart jurkje feestelijk gekleed voor alle diners, gen mag. Het vorig seizoen werden blijft gehandhaafd, alleen gebruikt nden. Het nauwsluitende fijnstrooien oen, met glinstertjes bedekt en ge ze, van gedrapeerd satijn vervaardi der genre. Het is een uit het gezicht rasol zijn dezelfde rozen als op de ver heeft men aan fleurigheid be- daarom geen goed idee uw hoed, die rijk is, met een roos of andere bloem hun ontwerpen toondi n, vonden of mantelpak bent u met zulk een ontvangsten, visites en theaterbe- veren of shawls gebruikt om de af men nu bloemen om een asymetri- hoedje op de eerste foto is versierd ven een Kerst-idee. Dc aangebrach- gde tulband in een creatie. De laat- gedragen model van grijsgroen vilt hoed aangebracht. van de bevolking van groot nut zijn. Het zal ongetwijfeld overbekend zijn. dat er in de loop der jaren heel wat aan kwakzalverij is gedaan en wat over het algemeen de droeve resultaten van al de geheimc-mid- deltjes zijn geweest. Wie zich hier voor interesseert kan dit uitvoerig in dit boekje vinden weergegeven. En het ware te wensen, dat het alge meen bekend werd wat de resulta ten van al die kwakzalverij zijn, op dat de mensen, daardoor geleerd, meer hun verstand gaan gebruiken. Daarom is een aanbeveling voor dit boekje overbodig. VOOR ELK JAARGETIJDE. ZWAARDERE DAMES komen vaak wat de sortering in japonmo dellen aangaat veel tekort. Het is voor de fabrikant of naai ster heel wat eenvoudiger om voor een slank en jeugdig figuurtje iets te maken dan voor een gezet figuur. Gecompliceerde modellen kunnen doorgaans wel door 'n slanke vrouw worden gedragen, maar sorteren bij de zwaardere vrouw een ongunstig effect. P,.B.11S Er is een zekere wet. waar iedere vrouw die gezet is, zich aan moet houden en dat is, dat zij nimmer lichte kleuren moet kiezen, want de ze markeren het figuur: Laten zij haar heil zoeken bij donkere kleuren, die camouflerend werken. Verder dient het te kiezen kledingstuk sim pel van lgn te zijn. Het hierbij afgebeelde kleeding- stuk, een deux-pièces, is heel ge schikt voor de grote en zware vrouw. Als het pakje van b.v. marine blauwe stof wordt gemaakt met witte re vers, zal het effect verrassend zijn. Ook de 3/4 mouwen worden afge werkt met manchetten van wit ma teriaal. De rok is aan de voorzijde recht gehouden en heeft vanachter 2 en kele plooien. Bij materiaal van 90 cm breedte is 4H meter nodig; bij een stofbreedte van 130 of 140 cm 3 me ter. Het knippatroon behorende bij dit model kan omgaand in uw bezit zijn indien u de bestelling onder Vermel ding van de juiste maat, het num mer PB 118 en uw volledig adres richt aan Persbelangen, postbus 35 te Utrecht. Het bedrag van 1.00 kan worden overgemaakt door bijvoeging van postzegels (Uitsluitend lage waarden) of per postwissel. \V acht verbod voor alle voertuigen Er mag al een stil gestaan wor Jen voor het onmidae hjk in- en uitladen vS" tersonen of het onm: -Mliik laden en lor

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8