Het „grote" debat begonnen LEKASIN öeyKatinyóxieêatten fregxmtien 1600 bromfietsongevallen eerste helft 1951 Wenden ouderen zich van de bromfiets af? PASOPUWKEEL ABDIJSIROOP Een frontale aanval afgeslagen Opbouw van het Ned. leger Pluimveehouders verzekeren zich tegen de vogelpest WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT rWEEUE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Er is niet veel belangstelling voor Ouds „derde macht" In haar vergadering van Dinsdag middag heeft de Tweede Kamer een aanvang gemaakt met de algemene beschouwingen over de rijksbegro ting voor 1952. Als weleer de N.S.B De heer DONKER (Arb.) opende de rij van sprekers. Hij betoogde, dat de bewapening, waaraan zoveel ten koste moet worden gelegd, nood zakelijk is om de vrijheid te hand haven. Het volk wil de daaraan ver bonden offers aanvaarden. Alleen de communistische partij staat op een ander standpunt. Evenals weleer de N.S.B., aldus de heer Donker, maakt de C.P.N. zich tot spreektrompet van buitenlandse belangen en stelt zij zich meer en meer buiten de volks gemeenschap. Met de opvatting der regering ten aanzien van Indonesië kan spr.'s fractie zich verenigen; zij zou er geen bezwaar tegen hebben als het nieuwe overleg ook de posi tie van Nieuw-Guinea zou omvatten. Uitvoerig ging spr. in op het urgen tieprogram van zijn partij, dat zijn betekenis behoudt zolang Nederland niet op eigen benen kan staan. Er is nog een tweede program van zijn partij te wachten, een socialis tisch, zodat men dan twee program ma's zal hebben, een op de korte en een op de lange baan. Er behoeft niet te worden gesproken van teke nen van distanciëring door zijn par tij van de regeringspolitiek. Brede basis zonder P. v. d. A.? Wat de kabinetsformatie aangaat zeide spr., dat de K.V.P. een brede basis wenst, maar het stokt nog al eens bij het vinden van de nodige steun. Met name de C.-H.-fractie biedt z.i. een vreemd beeld. Met de liberale fractie is het nog erger. Van het nut van een kabinet op brede ba sis zeide spr. niet zo doordrongen te zijn. Hoe breder basis hoe minder kans op een krachtig regeringsbeleid. Z.i. zal het algemeen welzijn meer gebaat zijn bij een kabinet op smalle basis. Deze opvatting zou er toe kun nen leiden, dat sprekers partij in be paalde omstandigheden niet in een kabinet op brede basis zou plaats ne men en de gelegenheid zou bieden voor een kabinet op smalle basis, eventueel zonder de P. v. d. A. De derde macht. De heer OUD (VVD) betoogde, dat een nauwere aaneensluiting der klei ne landen hoogst gewenst is. In die samenwerking moet West-Duitsland worden betrokken. De eis van samen werking tussen de democratische, con structieve, politieke groepen is voor de binnenlandse politieke verhou dingen ook zeer klemmend. Spr. merkte op, dat de K.V.P. meer bleek te gevoelen voor een kabinet op brede basis. Voor sprekers partij was het veel gemakkelijker geweest niet mede te werken aan het kabinet van Schaik-Drees. In vele gevallen is geen rekening gehouden met de inzichten van zijn groep. Daarom is er bij die groep weinig geneigdheid opnieuw mede te werken aan een kabinetsformatie als in 1948. Komt er een brede basis, dan moet het een reële brede basis zijn. Deze is alleen te bereiken als de partijen der derde macht samen een gélijke invloed in het kabinet krijgen. Voor de moeilijkheden bij de wo ningbouw is z.i. de minister van fi nanciën meer verantwoordelijk dan de minister van Wederopbouw. Het is het fiasco van de goedkoop-geld politiek van de minister van finan ciën. Hartstochtelijk verlangen De heer WELTER (KNP) betoog de, dat de souverenitieitsoverdracht en de P.B.O. een scheiding hebben teweeggebracht in het Nederlandse volk. Hij vroeg of een niet van een parlementaire meerderheid verze kerd kabinet niet in 'het belang van ons volk zou zijn. Wat spr. de laat ste drie jaar gezien heeft van de practijk ener regering met een meer derheid doet hem hartstochtelijk verlangen naar een kabinet, dat niet op een meerderheid in de Kamer kelyken. Daarbij heeft zij te behar- steunt. Hij bestreed de belastingpo- litiek van de minister van Financiën en vroeg hoe tegemoet zal worden gekomen aan de nood dergenen, die een middelgroot inkomen hebben. Spr. drong verder aan op bezuini ging en verklaarde niet te vertrou wen, dat de betalingsbalans tot re delijke proporties zal worden terug gebracht. Een motie over woningbouw De heer ANDRIESSEN (KVP) zeide zich er over te verheugen, dat de regering er van doordrongen is, dat de woningvoorziening tot haar eerste zorg behoort. De regering en de Kamer zullen er goed aan doen er rekening mee te houden, dat met de bouw van 40.000 weningen het land geen genoegen kan nemen. Er bestaat verwarring over de finan cieringsmogelijkheid en hij wilde weten hoe het precies zit. Minstens 50.000 woningen zullen volgens hem nodig zijn. Ten aanzien van de hu ren zal z.i. een andere koers moeten worden gevaren. Geen redelijk mid del mag onbeproefd worden gelaten om te komen tot de bouw van 50.000 woningen. Als middelen daartoe noemde hij. financiële faciliteiten voor hen, die uit eigen middelen geld beschikbaar stellen om een huis te krijgen; het zoeken naar midde len om het gehele volk financieel te interesseren in de woningbouw; een gewijzigde huurpolitiek; nauw gezet nagaan der begroting om re delijk die posten te herzien, die van lager rangorde zijn dan de volks huisvesting; bestudering van de vraag of de rentegammapolitiek kan worden gehandhaafd. Hij diende een motie in om tot een uitspraak der Kamer ter zake te komen. De heer TIL ANUS (CH) wenste de voorzitter, dr. Kortenhorst in een hartelijke toespraak geluk met zijn 65e verjaardag, met welke woor den de Kamer door aplaus instemde. Spr. zeide vervolgens bezwaren te hebben tegen uitbreiding van het aantal kamerleden en ook het idee van een derde Kamer voor grond wetswijziging lachte hem niet toe. Hij zou o.m. bepaald willen zien, dat redevoeringen in de kamer normaal niet langer dan één uur mogen du ren en die van de ministers hoog stens tweemaal zo lang. Naar zijn oordeel moet men in het landsbe lang liever zoeken naar wat samen bindt dan naar wat verwijdert. Hij hoopt, dat het volgend jaar een na tionaal kabinet zal worden ge vormd, waarin ook de anti-revolu- tionnairen zitting kunnen nemen. Hij merkte op, dat als de derde macht van de heer Oud wil, de beide an deren ook moeten willen. In de ver gadering der C.H.U. is de derde macht met algemene stemmen afgewezen. Spr. drong er bij de regering op aan alle zorg te besteden aan het vraag stuk van de woningbouw, dat hij met de heer Andriessèn het allerbe langrijkste sociale vraagstuk achtte. Sterk staaltje In de avondvergadering heeft de heer WAGENAAR (CPN) betoogd, dat de regering niets heeft gedaan dan de Amerikaanse politiek ten uit voer te leggen. Het Marshallplan heeft z.i. in Nederland ellende ge bracht. O.m. vroeg hij welke maat regelen de regering zal nemen ten aanzien van de bouw van scholen. Volgens de heer Wagenaar trekt de regering zich niets aan van de nood der ouden van dagen en z.i. heeft 'haar loonpolitiek tot ontzettende prijsverhogingen en verlaging van •het inkomen geleid. O.a. merkte hij op, dat het Nederlandse volk getoond heeft niet van bevoogding door an dere mogendheden gediend te zijn' De communisten stellen zich op het standpunt van Nederlands zelfstan digheid, zo zeide hij. Fantasieën van de heer Oud De heer ROMME (KVP) merkte op, dat de regering een tweeledige laak heeft: de internationale beslis singen beïnvloeden en zo goed mo gelijk op nationaal terrein verwer- tigen het algemeen welzijn van het volk en oog te hebben voor een har monische welstand tussen de vol keren onderling. Deze taken heeft zij naar zijn oordeel rustig volvoerd. Naar sprekers oordeel zal men zich moeten blijven richten op een Euro pese politieke integratie. Europese integratie is een vitaal belang; de inschakeling van West-Duitsland in de Westerse defensiegemeenschap echter is een acuut vitaal belang. Het is niet bekend hoe de houding der regering thans is ten aanzien van het plan Pleven; de houding der Nederlandse delegatie te Parijs zou bepaald moeten worden door de gedachte, dat bij Europese integratie ook past een Europees leger. Nakaarten over de souvereiniteits- overdracht betekent raar het oor deel van de heer Romme alleen scha de voor de verhouding tussen Ne derland en Indonesië. Wat de kwes tie van opheffing der Unie aangaat van men weet, dat deze hier onver vulbaar wordt geacht. In de samenwerking in het kabi net levert de KVP een niet geheel te versmaden bijdrage. Wat de heer Oud zich voorstelt zal een fictie blij ven. De rede van de heer Tilanus wijst in die richting. Spr. vroeg waarin de medewerking bestaat, die de heer Oud zou verlenen aan een kabinet op zo breed mogelijke basis? Wat de gezinsraad aangaat zou zijn voort te bouwen op de nationale commissie, welke de regering heeft ingesteld. Tenslotte verzocht de heer Romme aan de S.E.R. een afzonder lijk advies te vragen hoe in het gro te gezin van de middengroepen met vast inkomen soulaas gebracht zou kunnen worden. De heer VAN DE WETERING (CH) zeide o.m., dat zijn fractie zich ongerust maakt over de inhoud der begroting en over de fabelachtige hoogte ervan. Z..i. is het niveau te hoog voor de draagkracht van het volk. De huurstop De heer LUCAS (KVP) vond, dat de overheidsbemoeiing op velerlei gebied nog groot is. Tot de maatrege len. die moeten verdwijnen behoort z.i. de huurstop. Over het antwoord der regering met betrekking tot het pleidooi voor de instelling van een parlementaire commissie om na te gaan, welke taken door de overheid kunnen worden afgestoten, bleek spr niet tevreden te zijn. O.m. be- zeide spr het eens te zijn met het j sprak de heer Lucas uitvoerig de fi- regcringsstandpur-t. Het spijt hem, nanciering der extra defensie-uitga dat Indonesië telkens terugkomt op -pe jj.20 uur werd de vergadering de eis inzake Nieuw-Guinea, waar-verdaagd tot hedenmiddag één uur. zenuwpijnen... neem Bekend zijn thans, zo deelt de toe ristenbond A.N.W.B. me^f, de C'ifers van de ongevallen waarbij in het eer ste halfjaar van Ï951 bromfietsen be trokken waren. Het C.B.S. heeft het niet gelaten bij het vermelden van deze cijfers, doch heeft voor het eerst aan dit onderwerp een grondige be schouwing gewijd, waarin tevens de jaren 1949 en 1950 zijn verwerkt. Het aantal bromfietsongevallen in de eer ste helft van 1951 bedroeg in totaal 1598. Daarbij werden 23 bromfietsers gedood, 373 zwaar gewond, en 281 licht gewond. In het gehele jaar 1950 telde men 1727 bromfietsongevallen, waarbij 36 bromfietsers werden ge dood, 425 ernstig en 303 licht werden gewond. Tevens heeft men een vergelijking getrokken tussen het aantal brom fietsongevallen en het aantal rijwiel ongevallen. Men komt dan voor het eerste halfjaar 1951 tot 13 ongevallen per duizend bromfietsen, maar slechts tot 2 ongevallen per duizend fietsen. Sedert de bromfiets op de Nederland se wegen is verschenen, heeft dit ver voermiddel in totaal onder zijn be rijders 1514 slachtoffers geëist, waar van 65 doden en 826 zwaar gewonden. Per 100 bromfietsongevallen bedroeg het aantal overledenen en zwaar ge wonden tezamen 43. Voor het rijwiel- verkeer is dit cijfer 42. Ten aanzien van de gevolgen is het verschil dus lang niet zo opmerkelijk als ten aan zien van de ongevallen zelf, hoewel er bij de bromfiets toch een lichte tendens is naar ernstiger gevolgen. Wat betreft de leeftijden, vermeldt het C.B.S., dat in de gehele onder zoeksperiode van Januari 1949 tot Juni 1951 70 pet. der gedode brom fietsers ouders was dan 50 jaar. Hoe wel betreffende de leeftijdsverdeling der bromfietsberijders geen gegevens beken zijn, staat wel vast, dat het aandeel van de oudere bromfietsers in het percentage gedoden groter is, dan hun aandeel in het berijderscorps. Het aandeel van de bromfietsers, ouder dan zestig jaar, in de groep der bij ongevallen overledenen, dat in 1949 en 1950 50 pet. bedroeg, is in de eerste helft van 1951 gedaald tot 17 pet. Men kan hieruit slechts con cluderen, dat de oudste groep zich in toenemende mate van de bromfiets heeft afgewend, aldus is ook de me ning van de A.N.W.B. Het C.B.S. heeft voorts een uitge breid onderzoek ingesteld naar alle 'ibromfietsgevallen, die in een zomer maand van dit jaar in ons land wer den geteld. Dit waren er niet minder dan 452. Verreweg het merendeel van ■„deze ongevallen geschiedde in ge meenten boven de 20.000 inwoners. ^Daaruit, alsmede uit andeer factoren iconcludeert het C.B.S., naar de me ning van de A.N.W.B. zeer terecht, dat men er met een verwijzing van de bromfiets naar de rijwielpaden zonder meer niet is, aangezien de rij wielpaden zich voor het merendeel in en om de plattelandsgemeenten bevinden. Het onderzoek leverde op merkelijk materiaal op omtrent de ongevallen, welke te wijten waren aan fouten van bromfietsers. Het leeuwendeel daarbij had het niet- voorrang verlenen, hetzij opzettelijk, hetzij door misverstand of, in vele gevallen, door onwetendheid ten aan zien van de voorrangsregeling. De AN.W.B. ziet hierin een bevestiging van zijn standpunt, dat vier factoren voor de veiligheid van de bromfiet ser van groot belang zijn. vooral bij die manoeuvres, waarbij ander ver- In Den Haag zijn gisteren in de Tweede Kamer de begrotingsdebatten be- I keer moet worden gekruist, en al dan onnen. Een overzicht tijdens het betoog van Mr. L. A. Donker (links). niet voorrang moet worden verleend. Rechts op de foto de geheel bezette ministcrstafel. Op de eerste plaats het uitblijven van een definitieve en duidelijke wette lijke regeling betreffende rechtefi en plichten, voorts het nog niet verplicht zijn van twee goede remmen, ten der de het bij vele bromfietsen ontbreken van een mogelijkheid tot ontkoppe ling, welke juist bij kruispunten van veel belang is, en ten slotte het niet voldoende herkenbaar zijn van de bromfietsen ten opzichte van de ge wone fietsen. Al deze punten zijn door de A.N. W.B. reeds vele malen naar voren ge bracht, bij het bepleiten van de door deze bond voorgestelde definitieve regeling van het bromfietsen-prob leem. In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe- ningen. Neem bij de gering- ste klacht, zoals kriebel, hees- 1| heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossende, snelwerkende AKKER S (Advertentie) Van het Verkiezingsfront Gistermorgen hebben we een frontale aanval te verduren gehad en afgeslagen. Toen wij opgewekt de redactie binnenkwamen, om vol blijde verwachting het aantal binnengekomen stemmen te tellen, ontwaarden we een angstwekkende duisternis. Alle ramen van de „Leidse Courant" waren volgeplakt met propaganda-bil jetten voor.... Merie! Even later kwam Stadskok huilend binnenstuiven: „Ik heb nog zo geschreven, dat ik Merie voor mij alleen wilde hebben en nu.,., „met een droge snik zeeg hij neer ojj zijn redactie-zetel. Onder het stralende licht van electrische lampen zijn wo daarop onze dagtaak begonnen. Allereerst vonden we acht stemmen uit Wassenaar, die de Partij voor Blijheid en Romantiek aldaar aanbood, om de balans van de afgelopen verkiezingsdagen weer in het evenwicht te bren gen. Om 10 uur kon het kunstlicht weer gedoofd worden, daar onze schoon maakploeg de misleidende biljetten verwijderd had. Ondertussen hadden 9ns berichten bereikt uit verschillende delen van de stad, waar de „Merie- isten" bij enige vooraanstaande leden van onze Partij eveneens -huisgehou den hadden. Het resultaat van hun actie is geweest, dat tijdens het schoon maken van onze gevel 24 voorbijgangers aan de loketten van de krant hun stem kwamen uitbrengen opWim Jansen! Tegen het middaguur was de Partij voor Blijheid en Romantiek weer geheel meester van het terrein. Terwijl de „dwalers" van Wassenaar Zondagavond, toen het dansinstituut Evert Castelein de 915 stemmen op Wim Jansen aanbood, wel voldoende bemerkt zullen hebben, op het totaal verkeerde paard te hebben gewed, be reikten ons weer een grote stroom van strijdbulletins: De actieve L. T. J. in Zoeterwoude organiseert a.s. Zondag een groots 2x1 1 bal, waar de aanwezigen een persoonlijk woord uit het Hoofd kwartier van de Partij voor Blijheid en Romantiek wacht. Leden van de Partij uit Zoeterwoude en omliggende plaatsen, laat a.s. Zondagavond het parochiehuis te klein zijn! Dan verdient de jonge, veelbelovende R. K. Korf balvereniging Crescendo uit Leiden een loffelijke vermelding. Na een ver loting ten bate der vereniging werd j.l. Zondag nog een collecte gehouden voor de actie „Baas boven Baas", resultaat: 12 stemmen op Wims Partij En de K. A. J. Zoeterwoude schrijft ons: a.s. Zaterdag gaan we per praalwa gen de vorige week begonnen 2x1 1-actie voortzetten. De uitgedeelde kaarten worden opgehaald. De eerste honderd volgeplakte kaarten hebben we reeds binnen, wie helpt ons de 300 stemmen voor Blijheid en Romanfiek binnen te krijgen?" Roelof arendsveen is reeds gedurende enige weken met honderden stemkaarten in de plaats werkzaam: tientallen ontvingen zij reeds beplakt met postzegels retour. Roelofarendsveenders, dit moeten er honderden worden, maakt U nu meteen nog even Uw stem in orde? Het volgende schrijven ontvingen we van voortrekkers der Dekenale Parochie Leiden: ST. NICOLAAS RIJDT VOOR THUISFRONT. Ook de St. Paulusstam heeft een actie op touw gezet om de gelden voor het Kath. Thuisfront in te zamelen. Omstreeks 5 December zal op uw ver zoek St. Nicolaas en Zwarte Piet of Zwarte Piet alléén persoonlijk bij U aan huis komen. Natuurlijk moet U als tegenpresatie minimum één kaart jnvullen voor het Kath. Thuisfront. Ook voor verenigingen, zoals voetbal, gidsen, verkenners, enz. stelt St. Nicolaas zich beschikbaar, tegen nader overeen te komen condities, die zeer billijk zullen zijn. Voelt U er iets voor, dan kunt U zich opgeven vóór 21 November bij J. van Hees, Maresingel 43A en H. W. Straathof, van Limburg Stirumstraat 1, Leiden. Alle nadere gege vens worden U dan per circulaire toegezonden. Het geldt alleen voor Leiden en Oegstgeest. De St. Paulusstam garandeert U een geslaagde St. Nicolaas- avond en tevens draagt U Uw steentje bij tot heil van 80.000 militairen. Nog drie weken duurt deze strijd, nog drie weken scheiden ons van de overwinning, maar de laatste weken zullen alle leden hun beste krachten dienen te geven, zodat de overwinning een grandioze wordt, waarbij geen der andere partijtjes in de schaduw kan staan. Leden van de Partij voor Blijheid en Romantiek, strijdt voort, onder de leuze: WILT GE DE BESTE HUWELIJKSKANSEN????? BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN. Twee mobilisabele- en bijna één parate divisie Ondanks tal van moeilijkheden is de legerleiding er in geslaagd, zo vernemen wij, om het herscholings schema voor de geoefende lichtingen 1945 tot 1949, zoals dat voor dit jaar was opgesteld, volledig af te werken. Het resultaat: ruim 60.000 goed ge oefende soldaten, namelijk ruim der tig duizend man voor de territoriale verdediging en dertigduizend man voor het veldleger (strijdkrachten te velde) de lichting 1945 tot 1949 be staan voornamelijk uit Indonesië- veteranen. Degenen onder hen, die voor de territoriale verdediging werden bestemd, zijn in de leger plaats Wittenberg bij Stroe verenigd en geoefend in bataljonsverband. De drie laatste bateljons, die volgens het schema dit jaar nog gevormd moesten worden, oefenen thans nog in Brabant en België. Uit de voor het veldleger bestemde militairen zijn dit jaar in de legerplaats bij Oir- schot vijf regimentsgevechtsgroepen gevormd. Telt men daarbij op de reeds met verlof gezonden regiments- DE R.K. KRUIDENIERSBOND En de moeilijkheden in het bedrijf De R.K. Kruideniersbond hield male stijging van de prijzen. De re gisteren onder voorzitterschap- van de heer J. Hovenier, uit Sohijndel, te Utrecht een speciale bondsverga dering voor de districtsbestuurders. Deze vergadering was noodzakelijk voor de vaststelling van nieuwe sta tuten. Een daartoe in 1950 benoem de commissie heeft de oude sta tuten, waarvan de geldigheidsduur in 1952 afloopt, onder de loupe ge nomen. Vrijwel geheel nieuwe statu ten zijn samengesteld. Nadat het hoofdbestuur deze reeds eerder had goedgekeurd werden zij door de nu gehouden bondsvergadering bekrach- tigd. Volgens de nieuwe statuten wordt er voortaan in voorjaar en najaar een vergadering gehouden voor dis trictsbestuurders en jaarlijks een tweedaagse bondsvergadering. De heer Hovenier gaf in zijn ope ningswoord een uiteenzetting over de huidige moeilijkheden in het be drijf. Het algemene beeld van het kruideniersbedrijf schetste hij als verre van rooskleurig door de con sumptiebeperking, die een scherpe concurrentie tot gevolg heeft en voorts door de dalende liquiditeit. Het kruideniersbedrijf zal zijn aan deel in de voorgeschreven versobe ring moeten leveren door een uiter ste efficiency in de bedrijfsvoering, die tot uitdrukking dient te komen in de prijzen. Hij constateerde ver der, dat er nog steeds geen vrucht baar overleg bestaat tussen industrie en handel. Het kruideniersbedrijf wil erkend worden als een onderdeel van het productieproces niet als doorzender van producten en is z.i. als zodanig gelijkwaardig aan de industrie. Sprekende over de liquiditeits- moeilykheden, zag spreker als oor zaak van deze moeilijkheden de fis cale regeringspolitiek en de abnor- gering dient volgens de heer Hove nier de credietmogelijkheden te ver groten. Hij bepleitte een vegroting van de uitzetcapaciteiten van het waarborgfonds en een grotere soe pelheid bij toepassing van het bij zondere crediet. Het risico voor de overheid is daarbij z.i. erg klein zo dat daar weinig gevaar in zit. Voorts achtte de voorzitter de ongelijkheid in overheidssteun tussen woning bouw en bouw van bedrijfspanden zeer ongunstig voor de zelfstandige winkelier. Naar zijn mening wordt er bij de huidige ongelijkheid een wanverhouding geschapen tussen de kansen van het grootwinkelbedrijf en die voor de zelfstandige winke lier. De middagvergadering was gewijd aan de bespreking van een aantal vraagstukken, dat het organisatiele ven van het kruideniersbedrijf be heerst, n.l. het bedrijfschap kruide niersbedrijf, stichting vakopleiding, het comité handel en de stichting waarborgfonds. gevechtsgroep die uit de lichtingen 1949 II is samengesteld, dan blijkt, dat de commandant strijdkrachten te velde op het ogenblik de beschik king heeft over zes mobilisabele re gimentsgevechtsgroepen, dat wil zeggen, voldoende manschappen voor de vorming van twee mobilisa bele divisies. Onze parate troepen macht bestaat thans nog uit de 31ste Regimentsgevechtsgroep van de lich ting 1950 II wanneer de daarbij in gedeelde militairen in Februari aan staande met verlof gaan, is de regi mentsgevechtsgroep, die uit de lich ting 1951 (I) wordt gevormd, ge reed. In de daarop volgende maanden worden uit de lichting 1951 II en uit de lichting 1952 I nog enig regiments gevechtsgroepen gevormd, zodat het leger in September 1952 één parate divisie zal tellen. Naar wij vernemen is het herha lingsschema voor het volgend jaar op het ogenblik nog in studie bij de Generale Staf. Semi-arts trad op als vervanger De Amsterdamse rechtbank zette gisteren de behandeling voort tegen een semi-arts, die was gedagvaard wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Het gaat hier om een principiële zaak. Veel semi-artsen, dat zijn stu denten die dicht voor hun definitieve arts-examen staan, treden soms tij delijk op als assistenten van prakti serende artsen. Tijdens vacanties heben die artsen echter ook waarne mers nodig, welke functie zij niet mogen overlaten aan candidaat- artsen. In het onderhavige geval ging het er om, of de verdachte slechts als as sistent dan wel ten dele ook als waarnemer was opgetreden. Zoals ter zitting bleek, liepen de menin gen daarover uiteen. Een definitieve scheidingslijn is volgens deskundi gen moeilijk te trekken. De Officier van Justitie eiste bevestiging van het vonnis opgelegd door de kan tonrechter, namelijk een boete van 75 gulden. Wegens uitbreiding der vogelpest hebben de pluimveehouders van de. Noord-Brabantse Christelijke Boeren bond en de Limburgse Land- en Tuinbouwbond te Breda, Venlo en Roermond een regeling ontworpen om bedrijfsschade bij eventueel op treden der pseudo-vogelpest op on derlinge grondslag te dekken. De voorgestelde premie bedraagt 5 cent per kip voor gewone pluim- veebedrijven, 6 cent voor vermeerde- ringsbedrijven en 7 cent voor erken de fokbedrijven, alles per jaar. De schade-uitkering geschiedt bij sterfte en/of afslachting van pluimvee in opdracht van de veeartsenijkundige dienst en wel op basis van 4,per kip. Voorts zal bij inenting op be smette bedrijven een vaste bedrijfs schade-uitkering van 0.40 worden verleend. De bedrijfsschade-uitkering zal echter in maanden, waarin de ziekte minder schade aanricht, wis selend zijn overeenkomstig bepaalde schema's, waarin allerlei factoren zijn verwerkt. Alle cijfers zijn ma xima.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6