De nadelen van korte gevangenisstraffen Grondwetswijziging Eerste poging tot organisatie in katholiek verband is geen succes Veedief op heterdaad betrapt Tragische poging tot moord fOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 UE LEIUSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 PLEIDOOI VOOR INVOERING VAN AFZONDERLIJKE „GESTICHTEN" Een van Ce onderwerpen, welke op het deze zon.ei gehouden intefnatio- naal congres voor strafrecht en ge vangeniswezen werden behandeld, was het vraagstuk van de korte vrij- heidsstraf. Zij vormt een moeilijk probleem voor de moderne recht spraak. De vereniging voor strafrechtspraak in ons land heeft het onderwerp in haar dezer dagen te Utrecht gehou den najaarsvergadering op haar agen da geplaats* Prof. mr. J. M. van Bemmelen, noogleraar in het straf recht te Leiden, hield daarover een inleiding. In het algemeen kan worden ge zegd, dat een korte vrijheidsstraf al leen het element vergelding heeft, maar de andere elementen, zoals re classering, mist In 1890 noemde Von Liszt haar in zijn geschrif-t zelfs waar deloos en schadelijk. Zij schrikt niet af, ze verbetert niet, ze verslechtert de mens, zo was zijn opvatting. Prof. Van Bemmelen ontwikkelde in zijn inleiding een aantal stellin gen. Hij achtte de korte vrijheidsstraf een noodzakelijk kwaad, dat zoveel mogelijk beperkt dient te worden. I!et verdien» aanbeveling om straf fen van 1 tot 3 maanden in een daar voor aangewezen gesticht te execu teren. In de toekomst moeten, aldus in!,eider, korte gevangenisstraffen terzake van vermogensdelicten (en daarmee gelfjk te stellen delicten) zoveel moge'ijk in combinatie met een voorwaardelijke straf worden opgelegd. Met betrekking tot personen, die tijdens hun. minderjarigheid reeds meermalen terzake van vermogens delicten zijn gestraft, merkte hij op, dat deze na hun minderjarigheid indien zij recidiveren nimmer een korte vrijheidsstraf behoorden te krijgen. Zij '/ouden óf terstond een veel langere straf moeten krijgen (jeugdgevangenis) óf een gecombi neerde straf. Deze laatste in het ge val zij voor oer jeugdgevangenis niet geschikt zijn bijv. omdat het de lict daarvoo'' te gering is. Prof. Van Bemmelen betoogde, dat de rechter de bevoegdheid moet hebben om voor straffen beneden 6 maanden of waarvan het onvoorwaar delijk deel niet meer dan 6 maanden bedraagt, te bepalen, dat deze zullen worden ondergaan in het gesticht voor kort gestraften. Ten aanzien van personen, di'? worden veroordeeld tot een korte gevangenisstraf, na reeds een tuchtsche olstraf of een gevange nisstraf te hebben ondergaan of na onder toezicht of ter beschikking van de regering te zijn gesteld, of na reeds een voorwaardelijke straf of maatre gel te hebben ondergaan, stelde hij dat de nieuwe straf steeds óf geheel voorwaardeT'V óf gedeeltelijk voor waardelijk, gedeeltelijk onvoorwaar delijk, moet v,-orden opgelegd en dat deze straf ir. totaal altijd minstens 6 maanden moet bedragen. Zoveel mogelijk vermijden. Pfof. Van Bemmelen stelde zich op het standpunt, dat zeer korte vrij heidsstraffen zoveel m-ogelijk móeten worden vermeden en moeten worden vervangen door voorwaardelijke straffen geldboeten of gecombineer de straffen. Ook de voorgeleiding plus de voorlopige hechtenis zullen vaak al voldoende repressie vormen, al moet de voorlopige hechtenis niet Meerderjarigheid Prinses Beatrix Binnenkort kan de indiening ver wacht worden van een achtste voor stel tot wijziging der Grondwet, waaromtrent men het advies uit de overzeese Rijksdelen in de West spoedig hoopt te ontvangen. Het be treft een wijziging van art. 31 der Grondwet, ten einde de meerderja righeid van prinses Beatrix van 18 op 21 jaar te brengen. (Art. 31 luidt thans: De koning is meerderjarig als zijn achttiende jaar vervuld is. Hetzelfde geldt van de Prins van Oranje en van de dochter des konings, die vermoedelijke erf genaam is van de kroon, ingeval deze regent worden). N.v.d.D. De compensatie uitkering Werkgevers accoord De werkgevers hebben zich de laat ste weken beziggehouden met de vraag, of in het kader van de ver- bruiksbeperking een uitkering boven de lonen moet worden gegeven. Bij de besprekingen zijn zeer nauwgezet te berekeningen overgelegd, waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat tussen 19 Maart en 15 September de verbruiksbeperking slechts in zeer geringe mate is overschreden. In ver band daarmede heeft men zich afge vraagd of wel tot het geven van een uitkering moet worden overgegaan. De werkgeversorganisaties hebben in gezamenlijk overleg besloten haar medewerking te moeten geven aan een compensatieuitkering. Over de omvang van deze uitkering voor één maal is met de vakcentralen over eenstemming bereikt. Momenteel vindt over de definitie ve vorm van de maatregel nog over leg plaats met de regering. Dit deelde de voorzitter van het Centraal Sociaal Wergevers Verbond, mr. F. H. A. de Graaf mede tijdens dc j aai"vergadering, welke gisteren in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam werd gehouden. voor dit doel misbruikt worden. Tenslotte betoogde hij, dat het re gime in een gesticht voor kort gestraf. ten kan worden verscherpt wat be treft het gebruik van de cantine en wat betreft het op te leggen werk en de relaties met de buitenwereld. Het verblijf in het gesticht moet worden gebruikt om de sociale reclassering van de man zoveel mogelijk te be vorderen. Pijnen en klachten - ook nog slapeloze naehten Door steeds kwellende Rhenmatische Pijnen... Daar brengt Kruschen Salts redding en uitkomst, n Wonder hoe de kleine dagelijkse dosis Kruschen Uw bloed zuiverende organen weer op gang helpt en stimuleert tot de jeugdige kfachtige werking, nodig om het bloed zuiver te houden. Dan geen zich ophopende onzuiverheden meer. Want met de hulp van Kruschen voert 't lichaam die af langs natuur lijke weg. Ook voor U is er alle reden Kruschen te nemen zo heilzaam als 't is. Voor Uw organen, voor de zui verheid van Uw bloed. Kortom voor Uw algeheel welzijn, prettig, beha- gelijk vrij van pijn (Advertentie) Beroepsvervoerders in Bollenstreek Gistermiddag werd in Hotel „Het Bruine Paard" te Sassenheim een bij eenkomst gehouden vanwege de Ned. Kath. Bond voor het Beroeps-perso- nenvervoer over de weg. He.t was de bedoeling van het bestuur, bestaande uit de heren M. J. Clarenbeek, B. F. v. d. Meer, H. Beuk, Van Galen en drs. G. W. J. Vlek (secr.), om aan hierbij betrokken instanties de struc tuur van deze kath. organisatie en haar positie in de F.N.O.P. nader uit een te zetten in kringverband, waar toe de kring „Bollenstreek" in het leven zou worden geroepen. Helaas was de belangstelling der mate onbevredigend, dat besloten moest worden t.z.t. een nieuwe po ging te ondernemen. Niettemin heb ben wij, zowel rector C. M. Klaver, die bij ontstentenis van pastoor P. Nierman uit Oostenhout bij Arnhem, de g.a. van de bond, de principiële zijde van het georganiseerd zijn in katholiek verband zou belichten, als de secr., de heer drs. Vlek, bereid gevonden ons, bij wijze van een pers conferentie in korte trekken te zeg gen waar het op aankomt. Dat men zich commercieel als vak genoten dient te organiseren voor het eigen behoud, ondervindt heden ten dage minder tegenstand, dan wel de les ,dat men zich principieel moet organiseren, aldus zeide rector Kla ver. Voor een juiste meningsvorming t.a.v. de vele maatschappelijke vraag stukken, die zo nauw verband houden met principiële verschillen, dient men het allereerst over de grondbeginse len eens te zijn. Dit mag men niet overlaten aan anderen die het kath. principe niet alleen niet aanhangen, doch zelf niet altijd juist zien en ken nen. Hier wordt de zelfwerkzaamheid van de katholieke vakorganisatie sterk gevraagd. Mede doordat ook de ze vakorganisatie centraal is aange sloten bij een grote kath. standorga nisatie, t.w. de N.R.K.M., kan een veel grotere kracht worden ontwik keld, vooral in die aangelegenheden, waarin het gaat om de essentiële be langen van de zelfstandige onderne mers als zodanig, zoals deze in deze tijd dikwijls voorkomt. Op deze wijze kan ook het best bevorderd worden eèn goed geregeld contact met onze Volksvertegenwoordiging met betrek king tot de vervoersvraagstukken. Organisatie naar beginsel betekent geenszins verzwakking of versnippe ring van krachten. Voor de commer ciële samenwerking, die broodnodig is, kan men komen tot een federatie, zoals die ook voor deze vakgroep is in de F.N.O.P. en waarin alle groeperingen naar geloofsovertuiging verenigd zijn. Het bestaan van principiële vakor ganisaties brengt de commerciële sa menwerking niet in gevaar, integen deel, juist onze katholieke vakorgani saties zijn bij uitstek het middel om in samenwerking met alle andere goedwillenden tot een goede maat schappelijke orde te geraken, aldus rector Klaver. Drs. Vlek vertelde, dat Nederland momenteel drie organisaties kent voor lichamen en personen die zich „DREIGENDE GEESTEN" EEN MISSIEFILM VAN BIJZONDER GEHALTE „Wel het mooiste op gebied van missiefilms tot heden gezien. Geen gewoon amateurwerk meer. Hier zit. ten vakmensen achter! Geen gefilm de inlanders in hun gewone doen; geen louter documentair. Hier wordt geacteerd volgens een scenario van een bekwame regisseur .die de be nauwende levenssituaties in pakken de vorm weet weer te geven en te vens oog heeft voor het natuurlijke decor van de verrukkelijk tropische omgeving". Dit is een samenvattting van de filmcrdtieken over „Dreigende gees ten", de rolprent die door de Witte Paters in de komende weken in deze omgeving zal worden vertoond. Naast de prachtige oerwouden, de donderende watervallen en de brui sende stroomversnellingen van Afri ka, toont de film het contrast tussen het heidendom en de christelijke be lijdenis, die na 60 jaar bekerings werk haar invloed ook in de donkere oerwouden doet gelden. Van zeer nabij kan de toeschouwer een fami liedrama meemaken onder de druk van dreigende geesten, die aan de fantasie van gewetenloze tovenaars ontspruiten en bijzonder het leven van onschuldige kinderen bedreigen. Het is een strijd tussen een eerloze broodwinning en een veldwinnend christendom. Voorts is men getuige van kleur rijke volksfeesten en krijgt men de indruk een reis door Afrika te heb ben gemaakt. Met deze film hebben de WittJe Paters de missiefilm-pro ductie in niéuwe banen geleid. In de advertentiekolommen staan de plaatsen aangegeven, waar de film zal worden vertoond. een beroep maken van het vervoeren van personen. De N.V.T.O. omvat het meest de semi-officiële lichamen, de B.B.N. de particuliere bedrijven en de N.E.D.O.P. waarin de rest geor ganiseerd is. Toen op 1 Juli 1948 de Ned. Kath. Bond werd opgericht is dit geschiedt in samenwerking met de NEDOP. De ze is omgezet in 'n drie-zuilenorgani satie, hetgeen vele voordelen bracht. Zulks is tot stand gekomen via en- quetering waarbij de diverse ge loofsrichtingen naar voren zijn geko men. Enerzijds is hierdoor verkregen een nauwe federatieve samenwerking (gezamenlijk overleg, gezamenlijk se cretariaat, gezamenlijke districtsse cretariaten enz.), anderzijds is ver kregen de volkomen zelfstandigheid der drie organisaties financieel, bij eenkomsten, organen, vertegenwoor diging naar boven enz. Het hoofd bestuur van de Federatie is paritair samengesteld door hoofdbesturen der drie organisaties, de federatieve be stuurscolleges voor de onderschei dene sectoren (tourwagens, taxi's etc.) naar evenredigheid, in de sec tie, aan te wijzen door hoofdbesturen der organisaties op voordracht der vakafdelingen. Voorts zijn er kringen per sectie en federatief. Het hoofdbe stuur van de kath. org., waarin alle secties zijn vertegenwoordigd, is ver kozen door de ledenvergadering; de vakafd. corresponderen met de secties F.N.O.P., terwijl er kringen zijn der vakafdelingen, verschillende in aan tal voor de onderscheidene secties. Hoewel de samenwerking met de BBN aanvankelijk mislukte, is thans ook hiermee een samenwerking mo gelijk, aldus de heer drs. Vlek, die er nog op wees, dat de veelzijdige problematiek een krachtige organisa tie eist en een dringend beroep deed tot toetreding. Invoer bijna geheel door uitvoer gedekt Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van onze invoer in October f 788 millioen tegen f708 millioen in September, terwijl voor een waarde van f 782 millioen werd uitgevoerd tegen f 694 millioen in September. De gunstige ontwikkeling in onze buitenlandse handel heeft zich dus in de vorige maand voortgezet de uitvoer dekte ditmaal voor procent de invoer. Het tekort op de handelsbalans werd zodoende slechts met zes millioien gulden vermeer derd. De stijging van de invoerwaarde ini October met f 80 millioen ten opzichte van September is vóór een groot deel het gevolg van een ver meerderde invoer van oliehoudende zaden, vetten en oliën, suiker en suikergoed, hout en houtwaren, wol, wollen weefsels en garens en ijzer, gietijzer en staal, terwijl de invoer van granen daarentegen belangrijk daalde. De toegenomen uitvoer met f 8( millioen is een gevolg van het ver lenen van meer scheepvaart- er luchtvaartdiensten aan het buiten land, het uitvoeren van meer melk, zuivelproducten en eieren, groen ten en fruit, karton en papier, pa rels, edelstenen en edele metalen en tin, terwijl de uitvoer van planten, bloemen en bloembollen, vetten en oliën, producten uit groenten en fruit, alsmede vlas terugliep. B ACON-UIT VO ER IN 1952 Tussen het Ministerie van Land bouw en de Stichting voor de Land bouw is overleg geweest inzake het baconcontract voor het komende jaar De Stichting voor de Landbouw heeft de overheid doen weten, dat voortzetten van het longterm con tract met Engeland in de komende periode zeer gewenst is, indien al thans voor de bacon een zodanige prijs bedongen kan worden, dat lo nende productie mogelijk is. Voor een regelmatige ontwikkeling van de varkenshouderij acht de stichting het van belang, dat de overheid tij dig bekend zal maken dat de nieuwe prijsgarantie en de huidige kracht voer toewijzing ook voor het jaar 1952 gehandhaafd zullen blijven. Reeds geruime tijd worden bespre kingen gevoerd inzake gelijkvormige leveringsvoorwaarden voor slacht- varkens. Deze besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat een concept ,,COV voorwaarden voor de levering van varkens per geslacht gewicht" tot stand is gekomen, waarover tus sen de vertegenwoordigers van alle partijen voorlopig overeenstemming is bereikt. VERMOEDELIJK LID VAN EEN BENDE De laatste tijd wordt Nederland onveilig gemaakt door een bende vee dieven, die door het gehele land hun wandaden bedrijven en hun buit vermoedelijk in de omtrek van de hoofdstad aan de man brengen. Gis ternacht is de politie van Nijkerk er vermoedelijk in geslaagd een lid der bende op heterdaad te betrappen en zodoende de draad in handen te krij gen, die tot liquidatie van de bende kan leiden. Tegen de morgen zagen twee Nijkerkse agenten, dat een veewagen voor een weide in de Nijker- ker polder stopte. Zij stelden zich verdekt op en zagen hoe twee man uit de wagen sprongen en op hun gemak de koeien, die zich in de wei de bevonden, naar de veewagen voerden. Toen enige koeien in de veewagen waren, greep de politie in en arresteerde de mannen. De chauffeur werd na verhoor op vrije voeten gesteld, daar duidelijk bleek, dat deze volkomen te goeder trouw gehandeld had. De tweede persoon, een 20-jarige jongeman, bleek niet alleen veedief te zijn, maar geduren de het verhoor rees het vermoeden, dat hij lid zou zijn van een uitge breide bende. Het onderzoek duurt voort en de jeugdige dief is voorlopig te Nijkerk ingesloten. Op Dinsdag 13 November 1951 wer den de oprichtingsakten gepasseerd van twee stichtingen in het belang van de volksgezondheid, nl. 1. de stichting: „Algemeen Fonds tot be strijding van de Suikerziekte", 2. de stichting: „Bouw- en Exploitatie fonds NVS" (Nederlandse Vereni ging van Suikerzieken). De oprichting dezer stichtingen is een resultaat van de samenwerking tussen medici en suikerzieken. De eerste stichting beoogt, zoals de naam reeds aangeeft, het onderzoek en de bestrijding van de suikerziekte (diabetes mellitus), doch tevens heeft hij een medisch-wetenschappe lijke bibliotheek, ten dienste van medici en studerenden. De tweede stichting heeft ten doel de exploitatie van een rust- en her stellingsoord voor suikerzieken, zo wel kinderen als volwassenen. Sui- j kerzieke kinderen worden in een gewoon vacantieoord niet toegelaten, terwijl 't voor volwassenen in hotels en pensions meest moeilijk is, het dieet te houden. Een speciaal rust en herstellingsoord voor deze zieken biedt him, naast een goede dieet- verzorging tevens medisch toezicht door een specialist. Bewusteloos na touwtrekken De vraag of touwtrekkers zich in een bond dienen te verenigen, is mede actueel geworden door een on geval, dat zich Zaterdagavond tij dens een wedstrijd te Akkrum heeft voorgedaan: een der deelnemers viel door te grote lichamelijke inspanning bewusteloos neer en meest onder geneeskundige behandeling worden gesteld. Bijna dagelijks worden in Fries land touwtrek wedstrijden georgani seerd, een sport, welke nog niet aan reglementaire bepalingen is onder worpen. Niet iedereen echter is li chamelijk in staat deze zeer inspan nende sport te beoefenen en men begint in Friesland dan ook steeds meer in te zien, dat zij in meer ge organiseerde banen moet worden geleid. In BoLsward hebben burgemeester Bruinsma, de heer Galema en nog enkele anderen het initiatief geno men tot een bijeenkomst op heden avond in het Hof van Holland. Hier zal de vraag worden besproken of het in het leven roepen van een „Touwtrekkersbond" gewenst is. Ook wil men de mogelijkheid van een touwtrekwedstrijd tussen Fries land en Amsterdam onder ogen zien. Jhr. mr. G. Ruys de Beeren- brouck is de heer Jos. M. P Stieger te Breda opgevolgd als directeur der „treinen van het comité der vereni ging tot samenstelling van Neder landse bedevaarten". Daders roofoverval gearepen Gisteravond is dooi- de recherche van het Amsterdamse politiebureau Pieter Aertzstraat een drietal jon gens gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan een roofover val. Zaterdagavond jl. werd gebeld bij een sigarettenwinkel in de Maas straat te Amsterdam. Er stond een jongeman voor de deur, die vroeg aan de 17-jarige dochter van de win kel'er, of zij misschien een gulden kon wisselen. Hij wilde graag siga retten oil de automaat halen, maar had geen kwartje Het meisje wis selde het geld, en gaf hem vier kwar tjes terug. De jongeman het een der kwartjes vallen en toen het meisje zioh bukte om 't voor hem op te ra pen, gaf hij haar een slag op het hoofd. Het kind was even versuft en van dat ogenblik maakte de jongen gebruik om het kistje met wissel geld, dat naast ddeur stond te grij pen en weg te vluchten. Mensen in de omgeving hadden reeds gezien, dat een ire+al jongens zich voordien ir de buur', van de winkel hadden opgehouden, zodat de politie al spoedig enkele gegevens kreeg, die houvast bleken te. geven. Na enig speuren en zoeken slaagde zij er in niet in het minst, doordat de dochter van de winkelier een ta melijk goed signalement kon geven de identiteit van de drie daders vast te stellen. Gisteravond konden zij alle drie worden gearresteerd. Het zijn twee jongens van 16 en een van 23 jaar oud. Van het geld een bedrag van pl.m. ƒ50.is geen spoor meer. UTRECHT DOET GEEN MOEITE MEER VOOR GEERTEKERK B. en W. van Utrecht stellen de gemeenteraad voor af te zien van het vragen van revisie van het von nis van 24 Augustus van de afde ling rechtspraak van de Raad van Rechtsherstel in de procedure tus sen de Ned. Herv. Gemeente en de gemeente Utrecht, met betrekking tot de eigendom van de Geertekerk (of liever van de bouwval dier kerk, daar met name het dak reeds ge heel verdwenen is). Gisteravond vergaderde in „Atlan ta" te Nijmegen de federatie van Nij meegse slagersverenigingen. Onder werp van bespreking was de vlees prijzenoorlog. Besloten werd de door de slagerij „De Bonte Os" ingevoer de prijsverlaging van gemiddeld 20 te handhaven. Hoewel de sla gers er van overtuigd zijn, dat in de ze prijzenoorlog slachtoffers zullen vallen, meent men niet duurder te moeten verkopen dan „De Bonte Os" HAAGSE RECHTBANK Moeder stopte haar kinderen in een gesticht „Deze zaak ligt nog dramatischer dan men aanvankelijk uit de stuk ken kon opmaken". Met deze woor- wen ving hedenmiddag de verde diger mr. F. v. d. Brink uit 'sGra- venhage, zijn pleidooi aan in de zaak tegen de 25-jarige W. H. du Ch., fabrieksarbeider uit Rotterdam, die gistermiddag voor de Haagse Arron dissementsrechtbank terecht stond. Even tevoren had de Officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stel ling van de regering tegen du Ch. geëist, daar hij hem schuldig achtte aan de hem ten laste gelegde poging tot doodslag in de morgen van 2 April van dit jaar gepleegd op zijn moeder S. B. Op de bewuste morgen bracht de beklaagde, die werkzaam was in Rotterdam, een bezoek aan zijn moe der in Den Haag, die alleen thuis was. In de keuken zou het tot een woordenwisseling zijn gekomen, die zo hoog liep dat de zoon de moeder op een gegeven moment aanvloog, haar op de grond wierp en trachtte te wurgen. Een buurvrouw, die op het gerucht dat de moeder maakte, toesnelde, riep de assistentie in van een tuin man en deze wist aan de vechtpartij een einde te maken. Aan dit drama was, zo bleek ter zitting, echter heel wat voorafge gaan. De moeder, die voor de tweede keer was gehuwd, had jaren geleden, haar drie jeugdige kinderen naar een gesticht gebracht, waar zij tot hun meerderjarigheid hadden moe ten verblijven. Nadat zij op eigen benen waren komen te staan, had de beklaagde, die oudste zoon was, vol gens zijn eigen verklaring gistermid dag, weer willen trachten de familie band te herstellen. Verschillende malen was hij uit Rotterdam zijn moeder komen bezoeken. „Ik was altijd bang van hem, hij deed zo vreemd", verklaarde de moeder gis termiddag, en uiteindelijk had zij hem geschreven dat hij maar niet meer thuis moest komen. Op de be wuste morgen was de beklaagde echter toch weer naar zijn moeder gegaan en zou hij haar toen hebben verweten dat zij hem zijn hele jeugd in een gesticht had opgesloten. De moeder zou daarop haar zoon heb ben verweten dat hij niet goed op paste in Rotterdam. „Toen werd ik zo driftig, dat ik niet meer wist wat ik deed", zeide verdachte. „Ik had niet de minste bedoeling haar wer kelijk kwaad te doen". „Maar de wijze waarop u uw moe der mishandeld hebt, is toch schan dalig", voegde de President de ver dachte toe. De zuster van du Ch. die als ge tuige a charge werd gehoord legde onder tranen aan de rechtbank een verklaring af waarin zij de treurige jeugd van haar en haar twee broer tjes beschreef. „Alles wat u gedaan hebt, moet wel in geweldige drift zijn gebeurd", vond de president. „Er is ook een geweldig leed ge weest Edelachtbare", antwoordde verdachte. Er was een psychiatrisch rapport, dat verdachte als sterk ver minderd toerekeningsvatbaar schetste. De Officier achtte ook op grond van dit psychiatrisch rapport herha ling niet uitgesloten en verzocht de rechtbank du Ch. ter beschikking van de regering te stellen. Voorts achtte hij de poging tot doodslag be wezen en een straf van twee jaar met aftrek op zijn plaats. HAAGSE POLITIE-CHEF IN BEROEP. Naar „Trouw" verneemt, zal de heer G. W. Valken bij het Ambtena rengerecht een protest indienen te gen zijn ongevraagd ontslag al: hoofdcommissaris van politie te Der Haag. Mr. dr. J. Smit uit Gouda zal als raadsman optreden. De voornaamste grond voor hel protest zou zijn, dat de bepaling waarvan voor het ontslag van de heei Valken gebruik is gemaakt, dateeri uit de bezettingstijd. Deze bepaling, die het mogelijk maakt ook hogere politie-functionarissen bij het berei ken van de 55-jarige leeftijd te ont slaan, werd door de Duitsers dikwijls gehanteerd voor het ontslag van ho ge politie-ambtenaren die het Duitse regiem niet gunstig gezind waren. Tot dusver is deze bepaling ge handhaafd gebleven, zodat het over schrijden van de pensioengerechtig de leeftijd een wettige reden is voor ontslag. Momenteel echter heeft een staats-commissie het probleem van de „slijtende betrekkingen' 'in onder zoek. Naar verluidt zou deze commissie er de voorkeur aan geven slechts de lage politie-functies aan te merken als „slijtende betrekkingen" die recht geven op vervroegd pensioen by het bereiken van de 55-jarige leeftijd. In dien dit juist is, moet het dus geens zins uitgesloten worden geacht, dat de hogere ambtenaren weer evenals vóór de oorlog, gelijkgesteld worden met ander leidinggevende functiona rissen, waarvoor de uitzonderingsbe paling niet geldt. De in zee gedreven ballon Mevr. Boesman berispt De raad voor de luchtvaart be handelde gisteren het eerste ohgeluk dat ooit met een Nederlandse bal-v Ion is gebeurd, nameiijk dat van 30 April, waarbij Godfried Bomans en mevrouw Boesman in de Noordzee terecht kwamen. De directeur-gene raal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer noemde de ballonvlucht onvoldoende voorbe reid en grenzend aan roekeloosheid. Hij vroeg mevrouw Boesman te be rispen. Mevrouw Boesman verklaarde, dat zij alles had gedaan om de bal lon op een hoogte van veertig tot tachtig meter te krijgen, waar de wind minder sterk was. Op die hoog te stond een wind evenwijdig aan de kust uit Noordelijke richting. Het was de bedoeling van mevrouw Boesman geweest om direct achter de kom van Zandvoort te landen. Nog nef boven de kom greep een windstoot de ballon. Daardoor dreef het luchtvaartuig op de watertoren af. Om deze te omzeilen moest bal last overboord worden geworpen. Door de daarop bereikte hoogte was de mogelijkheid tot landen verdwe nen en kwam de ballon in zee te recht. Naast critiek op de navigatie werd ook nog critiek geleverd op de wij ze, waarop de ballon te Bloemen- daal was vertrokken. Bij dat ver trek was het een janboel, aldus het plaatsvervangende lid van de raad, de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais. Het uitwegen van de ballon was vrijwel onmogelijk door het gedrang van kinderen en volwassenen. Uitspraak over vier weken. HAAGSE POLITIERECHTER. Ladenlichter. Voor de Haagse politierechter stond terecht een Am sterdamse reiziger, die zich te Ha- zerswoude had schuldig gemaakt aan ladelichten. Hij gaf in een winkel voor dorstig te zijn en vroeg om een glas water. Toen de juffrouw hierop de winkel verliet om het glas water te halen deed hij een greep in de toonbanklade. Zo is het, zei verd. toen de politierechter hem de feiten voorhield. De verdachte, die reeds vaker ver oordeeld was, betoogde dat hij nog niet het plan had om te stelen toen hij om water vroeg. De officier van justitie eiste zes maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk. Het vonnis luidde: zes maanden waarvan vier voorwaardelijk. Knecht ruïneerde patroon. Toen de Haagse politierechter in de zaak tegen een monteur-electriciën en een veehouder uit Hazerswoude aan de laatste vroeg of deze de pa troon van V. ook kende, klonk plot seling luid van de publieke tribune: „Ik ben de patroon". Hierop verwij derde een man zich haastig en sloeg de deur van de rechtzaal met een smak achter zich dicht. In zijn requisitoir verklaarde de officier van justitie dit zonderlinge gedrag. „Deze man is door zijn knecht zodanig bestolen, dat hij geruïneerd is en wanhopig." De knecht stond overigens thans niet voor deze dief stallen terecht maar voor heling van een batterijblok van een schrikdraad installatie en de veehouder had zich te verantwoorden voor schuldheling. De veehouder had aan de monteur opdracht gegeven een zodanige in stallatie te verzorgen. De politierechter vond het geen manier om dit aan een knecht op te dragen, die dan zijn eigen patroon zou moeten beconcurreren, zij het dan ook in zijn vrije tijd. De mon teur had de batterij-installatie voor 30 gekocht van een vriend waar mee hij altijd op rooftocht ging, maar hij ontkende dat hy ditmaal had geweten dat dit blok van diefstal af komstig was. De officier schetste het misbruik van vertrouwen dat de monteur had gemaakt en eiste een maand gevan genisstraf tegen hem. De veehouder werd door de officier een scharre laar genoemd en tegen hem luidde de eis: een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en vijftig gulden boete subs 10 dagen. De politierech ter veroordeelde hierop de monteur conform de eis en de veehouder to' f 40.boete subs, 16 dagen en ee maand gevangenisstraf voorwaar'' lijk.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2