3)e &2idóe0oii/tci/nt Agenda klaar; nu maar praten! De Assemblee stelt haar agenda vast Soekarrio op Ambon Zwijgsnde demonstraties in Egypte Rode intimidatie op Maiakka Amerikaans vliegtuig vermist Mossadeq keert met lege handen terug JiaCië dam luatetmoad geteiatexd De dauw hield hen in leven Eisenhower naar Rotterdam Peron blijft president Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12434 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Westelijk ontwapeningsplan wordt besproken De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren een agenda van 68 punten goedgekeurd. Zij besloot o.m. drie punten in de agenda op te nemen, waartegen de Sowjet-Unie en haar bondgenoten zi ch fel hebben verzet, namelijk het Westelijke plan voor een internationale commissie, die moet onderzoe ken, of in geheel Duitsland vrije ver kiezingen kunnen worden gehouden; ten tweede de Joegoslavische klacht wegens „vijandige activiteit" van de Kominformlanden en tenslotte de beschuldiging van nationalistisch China dat de Sowjet-Unie haar verdrag van 1945 met China heeft ge schonden. De assem'blée besloot voorts: De bespreking van de Chinese vertegenwoordiging een jaar uit te stellen. Het Westelijke ontwapeningsplan en het Russische vredesplan op de agenda te plaatsen; De bespreking van de kwestie Ma rokko te berde gebracht door de Arabische staten uit te stellen. De vergadering verwierp het be zwaar van Zuid-Afrika tegen bespre king van de kwestie der Indiërs in de Unie van Zuid-Afrika. De Assemblée verwierp de aanbe veling van de agendacommissie tot qen onderbreking van vijf dagen met Kerstmis. Goedgekeurd werd een re ces van 23 December tot 2 Januari. Men besloot zes dagen per week te werken met twee vergaderingen per dag Als streefdatum voor het einde van de zitting werd 26 Januari vastgesteld. Vandaag worden de eerste commis sievergaderingen gehouden. Het al gemene debat wordt des middags voortgezet. DE TOON DER DISCUSSIES De toon der discussies is er nog niet veel beter op geworden. Toen de klacht van Joego-Slavië ter spra ke kwam tegen de aanvallen der Sovjet-landen, zeide de Rus Sobolef, dat „Tito en zijn bende zijn betrok ken in een samenzwering met het Amerikaanse ministerie van lands verdediging om van de Joegoslaven kanonnenvoer te maken*'. De voorzitter waarschuwde de Rus sische afgevaardigde. Bebler wilde niet antwoorden op de Russische laster, doch stelde slechts de vraag, of de haatcampagne, die de commu nistische staten tegen Joego-Slavië Groot machtsvertoon President Soekarno is met een Ca- talina-vliegtuig uit Makassar op Am- bon aangekomen voor een bezoek van enkele dagen aan de Molukken. De president werd in de haven ver welkomd door de gouverneur van de Molukken, mr. Latoerharhary. Het comité van ontvangst hing hem een krans van bloemen om. Van de ha ven reed Soekarno naar het Slamet Riadiplein, waar hij de aanwezigen toesprak. Komende dagen zal de president verschillende toespraken en rede voeringen afsteken. Na de moordaanslagen in het Mid den-Oosten en Zuid-Azië, waarvan die op de Pakistaanse premier Lia- quat Ali Khan wel het meest „dicht bij huis" was, wordt nu ook bijzon dere aandacht aan de veiligheid van de president besteed. Reeds voor die tijd placht hij altijd met een uitge breid gewapend escorte uit te rij den. Het machtsvertoon ,dat ten toon wordt gespreid, wanneer Soekar no buiten Djakarta komt, is thans echter veel groter dan men in de ko loniale tijd heeft gekend. Soebardjo, de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, is door zijn regering uit Parijs teruggeroe pen voor de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea, Soebardjo is de leider van de Indonesische dele gatie bij de algemene vergadering der Verenigde Naties. Mononietoe, de minister van voor lichting, heeft meegedeeld, dat de re gering haar plannen gereed heeft voor het geval Nederland zou weige ren het vraagstuk binnenkort op een Nederlands-Indonesische conferentie te bespreken. Hij wilde niet zeggen, wat de plannen inhouden. NOORSE PREMIER AFGETREDEN. De Noorse premier, Gerhardsen, is afgetreden. Hij heeft de koning aan bevolen Oscar Torp. de fractieleider van de Noorse socialisten, te benoe men tot zijn opvolger. Maandag, 19 November, zal Torp officieel de functie van premier over nemen. De afgetreden, Gerhardsen, ver klaarde op een persconferentie, dat V: geen ontslag nam om gezond- cidsredenen. doch omdat hij wenste af te treden „vóór het een kwestie van gezondheid werd". hebben ingezet en die gepaard gaat met een economische blokkade, met het uiteindelijke doel de huidige Joe goslavische regering omver te wer pen ,moet opgevat worden als een „vredespoging" Bij de bespreking van de Chinese vertegenwoordiging verklaarde de Amerikaanse minister Acheson -dat het Chinese communistische bewind in Korea" het gezag der Verenigde Naties tot het uiterste tart". „Daar om*', vervolgde hij, „is het onmoge lijk eer, vertegenwoordiging van dit bewind in de Verenigde Naties te overwegen. Het gedrag der Chinese communisten is dermate beneden peil, dat het enige verbetering zou moeten ondergaan, wil het althans op dezelfde hoogte konden als dat der barbaren". Weer 'n monsterproces in Hongarije? De bisschop van Veszprem, Mgr. Bartholomeus Badalik O.P., is door de Hongaarse regering beschuldigd van „ondemocratische taal" van sa menzwering met de agenten van het Amerikaanse imperialisme en van sabotage. Hij is onder strenge bewa king geplaatst en van ieder contact met zijn priesters en gelovigen af gesneden. In verband fnet een hevige perscampagne, die tegen hem is op gezet, verwachten Katholieke krin gen in Boedapest spoedig een derde monsterproces. De kerkvervolging in Hongarije duurt, zoals het K.N.P. reeds bericht te, met onverminderde hevigheid voort. Inderdaad schijnt de commu nistische regering er wel ingeslaagd te zijn een zekere mate van verwar ring onder de Katholieken te hebben doen ontstaan. Dat is overigens zeer begrijpelijk, omdat de communisten zich vérzekerd hebben van de secre tariaten der bisdommen, waar zij hun priester-partijgenoten hebben neergezet. Op listige manier heeft men zogenaamde „aanhankelijkheids verklaringen" van de bisschoppen tegenover het nieuwe regime ver spreid. Daarmede is hier en daar een zekere indruk gewekt, alsof de meer derheid van het episcopaat toch niet kon instemmen met de energieke po litiek van de heldhaftige Kardinaal Mindszenty en van Mgr. Grösz, die nu in de gevangenis zuchten. BRITSE TROEPENMACHT STEEDS GROTER Ds Britse luchtmacht maakte gisteren een begin met het overbrengen van 2000 man Britse troepen in hoofdzaak technisch en administratief perso- eel naar Egypte. De dagelijks sterker wordende Britse troepenmacht in de Suez-kanaal-zöne stond gisteren de gehele dag gereed om in te grijper, •oen de Egyptenaren hun „Nationale Strija-dag" vierden, de herdenking van hun eis tot beëindiging van het Britse protectoraat, op 13 November 1918. te Cairo in staking gegaan uit protest tegen het onverwachte ontslag van Ibrahim Moestafa Ali, de vakvereni gingsleider van de Egyptische em ployés van deze maatschappij. Moestafa Ali had Dinsdag gewei gerd een vooi de Britse strijd krach ten in de r.anaal-zöne bestemd tele gram aan te nemen, zulks in over eenstemming met een door de bond aangenomen resolutie. De bond is van plan een algemene staking in geheel Egypte af te kon digen, als de eisen voor hogere sala rissen niet op 19 November te mid dernacht zijn ingewilligd. In alle Egyptische steden werden .zwijgende demonstraties" gehouden in Alexandrië alleen na-men 100.000 betogers er aan deel met uitzondering van de plaatsen in de kanaalzone, waar zij verboden wa ren. Er deden zich slechts enkele on belangrijke incidenten voor. Om on lusten te voorkomen heeft de Egyp tische regering voor drie dagen de noodtoestand afgekondigd. Premier Nahas Pasja hield in Alexandrië een felle anti-Britse rede, waarin hij o.m. verklaarde, dat Egyp te nimmer de eis tot ontruiming van de Suez-zóne zal intrekken De voor stellen tot een defensie-commando voor het Midden-Oosten noemde Na has „erger dan kolonisatie", en over de Verenigde Naties zei hij, dat dit lichaam „de grote mogendheden be voordeelt ten koste van de kleinere landen." STAKINGEN EN LOONEISEN. Dinsdagavond is het gehele perso neel van de „Marconi-Maatschappij" STAKING BIJ SPOORWEGEN IN GUATEMALA. Guatemalaanse soldaten zijn Dins- lag tussenbeide gekomen bij botsin gen tussen stakers en werkwilligen, toen 4.000 spoorwegarbeiders een sta king van anderhalf uur begonnen uit protest tegen een Amerikaanse spoor wegfunctionaris. Zij eisen dat de al gemeen bedrijfsleider, de Amerikaan Haase, Guatemala verlaat en dreigen Woensdag het werk geheel neer te leggen, waardoor hel verkeer op het gehele net van de internationale spoorwegmaatschappij van Midden- Amerika, die Amerikaans eigendom is, zal komen stil te liggen. Haase heeft bekendgemaakt, dat hij niet van plan is af te treden of Gua temala te verlaten. ületeidite-antenne te Yleut- yxvik Communistische rebellen hebben meer dan 6000 Chinese en Indiase ar beiders van rubberplantages op Ma iakka gedwongen in staking te gaan. Enkele arbeiders, die weigerden het werk neer te leggen, werden neerge schoten. Volgens berichten uit Singa pore hebben de communisten vlug schriften verspreid waarin zij zeggen dat iedereen die het bevel niet wil opvolgen voortaan „aan een boom worden gespijkerd". De veilig heidsdiensten in de betrokken gebie den, voornamelijk Sembilan en Zuid- Malakka, zijn versterkt en er is een avondklok ingesteld. DE WATERSNOOD IN KARINTHIë. Het dal van de rivier de Gail in Karinthië wordt door een ramp be dreigd als gevolg van overstromin gen, zo wordt in de laatste berichten gezegd. De hoofdweg in het dal ligt diep onder water. Vele dorpen zijn ondergelopen. Woningen moesten worden ontruimd en de mensen vluchten naar veiliger oorden waar bij zij hun vee voor zich uitdrijven. Vele bruggen zijn weggeslagen. In het gehele dal worden de verbindin gen met vaartuigen onderhouden. Met 33 militairen aan boord Uit Frankfort wordt gemeld, dat een Amerikaans vliegtuig (een C-82) wordt vermist. Naar verluidt was de machine Dinsdagmorgen met 33 mi litairen aan boord uit Frankfort ver trokken en Dinsdagmiddag had zij in Bordeaux moeten aankomen. Kort voor twaalf uur Dinsdagmiddag is het laatste bericht van het vliegtuig ontvangen ,dat zich toen boven Djjon (Frankrijk) bevond. Uit Wiesbaden zijn Amerikaanse vliegtuigen vertrokken om naar het vermiste vliegtuig te zoeken. Engelands economische crisis Te zwart voorgesteld Herbert Morrison, de plaatsvervan gend leider van de Labour-opposi- tie, heeft de regering-Ohurchill ge waarschuwd, de economische crisis van het land niet zwarter te schilde ren dan zij in werkelijkheid is. Mor rison zeide Dinsdag in het Lager huis, dat de conservatieven in de verleiding zouden kunnen komen dit te doen, teneinde de weg te bereiden voor een reactionnaire politiek of als voorwendsel om hun verkiezings beloften niet na te komen. De voor malige minister van buitenlandse za ken verklaarde een en ander bij de opening van een debat over het plan van de regering om het Kerstreces van het parlement langer dan gebrui kelijk, namelijk van 7 December tot 29 Januari te laten duren. Hij be schuldigde Churchill er van het par lement te behandelen als „een sta in de weg". DE BRITSE VOEDSELPOSITIE. Dinsdag heeft de Britse minister van voedselvoorziening, lord Wool- ton, het Britse volk gewaarschuwd, dat het „een erg magere tijd" te wachten staat, tenzij het meer goede ren produceert, teneinde voedsel te kunnen importeren. De bevoorrading met vlees is op een gevaarlijk laag peil en de voor raden zijn kleiner dan gedurende de oorlog, aldus lord Woolton. Ook over enkele andere voedings middelen maakt de regering zich zor gen, aldus de minister. De schatkist in Teheran is leeg Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat geen nieuwe basis voor een oplossing van het Brits Perzische oliegeschil uit de onderhandelingen te Washington tussen Ame rikaanse functionarissen en de Perzische eerste minister Mohammed Mos sadeq is ontstaan. De besprekingen hebben drie weken geduurd. Italië wordt dit jaar voor de tweede maal geteisterd door noodweer. Onaf gebroken regenbuien, heftige stormen en grondverschuivingen hebben de laatste weken vele slachtoffers gemaakt en onnoemelijke schade berokkend aan de landbouw en steden van Noord-Italië. Honderden werden dakloos. Het verkeer en de aanvoer van levensmiddelen is ernstig bemoeilijkt. Do woedende wateren van de Bisagnorivier beuken tegen de smalle brug. Het is levensgevaarlijk de brug, waar het water soms met kracht overheen zwiept, te passeren. BEZOEK AAN EGYPTE. De televisie-antennemast, de Video antenne, die gebouwd is op het hoog ste gebouw van New York ,de Em pire State Building. Als het weer geschikt is hoopt men de eerste week met de uitzending te beginnen. was er zeer op gesteld, de uitnodiging van de Egyptische re gering voor een bezoek te aanvaarden, omdat Perzië zeer goede betrekkin gen met dat land onderhoudt. Mossadeq heeft tot president Tru man een persoonlijk verzoek gericht om financiële hulp voor Perzië. aMus heeft de plaatsvervangende Perzische minister-president, Hoessein Fatemi, verklaard. HET RODE GEVAAR. Dinsdag heeft in de Perzische Twee de Kamer de leider der oppositie, lm- mami, verklaard, dat de verboden communistische partij iedere dag sterker wordt. Volgens hem telde de Toedehpartij verscheidene millioenen leden. „De regering van Mossadeq is niet in staat geweest het communis tische gevaar in te perken, de com munisten doen wat zij willen- en on dertussen verblijf» dr. Mossadeq reeds veertien dagen in Amerika en zal hij met lege handen terugkomen om de verkiezingen te leiden, die, daar ben ik zeker van, de communisten zullen winnen", aldus Imami. Een woordvoerder van de Perzi sche politie heeft Dinsdag verklaard, dat de (communistische) Toedehpar tij in Perzië niet meer dan 20 000 le den telt, van wie 10.000 in Teheran. KOERSDALING OP LONDENSE EFFECTENBEURS. Op de Londense effectenbeurs heeft zich gisteren opnieuw een scherpe koersdaling voorgedaan, die de waarde der genoteerde fondsen met ongeveer 1900 millioen gulden deed verminderen. De koersen der voornaamste staatsobligties bereikten een ongekend niveau. In totaal is de waarde der te onden genoteerde ef fecten in de eerste twee dagen van deze week met ongeveer 3.2 milliard gulden verminderd. Deze scherpe koersdaling is toe te schrijven aan de verwachting, dat de Engelse regering strenge' maatrege len zal nemen om Engelands finan ciële positie te herstellen. Avontuur op de Oceaan Vijf eilandbewoners van de Stille Zuidzee, die in een acht meter lange kotter 109 dagen hebben rondgedre ven, hielden zichzelf in leven, door de dauw, die 's nachts op het dek van hun schip neerdaalde, op te lik ken. Twee andere leden van de beman ning stierven tijdens deze helse tocht van 2400 km., die begon bij de Mars hall-eilanden en eindigde bij de Nieuw-Hebriden. Een van hen, die gek was geworden door de dorst, dronk twee flessen met after-shave lction. Op 18 Juli verliet de kotter Kwa- jalein voor een routine-tocht naar nabijgelegen eilanden. De beman ning bestand uit vijf inheemsen en twee jongens van 10 en 13 jaar. In de buurt van Bikini, het eiland dat bekend is door de atoomproeven, die er hebben plaats gehad, dreef een storm het schip uit de koers. Er ger was, dat water in het kompas terecht kwam, waardoor de vloeistof zwart werd en de stand van de kom pasnaald niet meer was af te lezen. Men vermoedt, dat het regenwater, dat in het instrument terecht kwam, radio-actief was. Nadat zij wekenlang vruchteloos rondgezworven hadden, zetten zij koers naar de Philippijnen, die naar zij dachten, precies in het Westen lagen. Onderweg vingen zy wat vis. m'aar door hun grote dorst waren zij niet in staat te eten. Zondag na 109 dagen varen, be reikten zij Epi, een eilandje van de Nieuw-Hebriden. Zij waren te zwak, om de kotter nog in hun macht te kunnen hebben. Toen bleek ook, dat zij in plaats van naar het Westen naar het Zuiden waren gevaren. (Reuter). Naar Reuter verneemt, zal generaal Eisenhower op 21 November a.s. in Rotterdam aanwezig zijn om meer dan 500 Canadese militairen te ver welkomen, die als eerste contingent bestemd zijn voor dienst bij de NA TO-strijdkrachten in Europa. Van Rotterdam zullen de Canadezen naar Hannover gaan. Premier Winston Churchill heeft een uitnodiging van de Canadese re gering om twee tot drie dagen in Ot tawa door te brengen na zijn bespre kingen met president Truman, aan vaard, aldus is Dinsdagavond offi cieel te Londen bekend gemaakt. Teneinde tegemoet te komen aan de behoefte van de inlandse bevol king naar lectuur zal er in het mis siegebied van Tanganyika in Midden- Afrika een grote centrale Katholieke drukkerij worden opgericht. Voor de missie zal deze drukkerij van enor me betekenis worden in de strijd tegen, valse begrippen en heidense gewoonten. Een Nederlandse missio naris A. A. van Oostrum W.P., heeft opdracht gekregen de nieuwe druk kerij te exploiteren en voorbereidin gen te treffen voor de uitgave van een Katholiek dagblad in de taal van de in dit gebied wonende negers. Een goed Katholiekdagblad is voor de missie van grote betekenis, daar de emancipatie van de negers zich in de laatste tientallen jaren in snel tempo voltrekt. De spionnage affaire Nederlander in arrest Tegen de Nederlander, die er van wordt verdacht onder de schuil naam König inlichtingen, welke be langen van de staat betreffen, in handen te hebben gespeeld van een Tsjechoslowtaakse inlichtingendienst wordt een strafvervolging ingesteld door de officier van Justitie te Den Haag. De verdachte bevindt zich op grond van deze verdenkingen krach tens bevel van de rechtbank in voor lopige hechtenis. Generaal Peron heeft zijn presi dentszetel weer ingenomen de re sultaten, die tot nu toe bekend zijn, laten geen enkele twijfel bestaan over zyn overwinning bij de verkie zingen, die Zondag zijn gehouden. Hoewel de resultaten nog steeds niet volledig zijn, schatten waarne mers, dat het aantal zetels van de oppositie in de Kamer van Afge vaardigden met tweederde zal wor den verminderd. TlesLon iiemt in het friefxnhuii Eva Peron brengt haar stem uit op haar echtgenoot, de president van de Argentijnse Republiek, vanuit haar bed in het ziekenhuis. Een officiële stembus is naast haar bed neergezet, zodat zij kon stemmen. Eva is reeds geruime tijd ernstig ziek en is vorige week geopereerd. De aard van de operatie is niet bekend. Beroemde Amerikaanse chirurgen en vrouwen- specialisten zijn hiervoor naar Bue nos Aires gekomen. Ko-'i'iettje... Men kan slimmer zijn dan een an der, maar niet slimmer dan alle an deren.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1