StfSgL Het onberekenbare mond- en klauwzeer Militaire ontspanning op de Veluwe Politie te slim af DINSDAG 13 NOVEMBER 1951 LNvanop gsaisn aa rWBËUE BLAD PACjlJNA 1 VAKGROEP TUINDERS L.T.B. (Vervolg) G«en buitensporige reserve. Naar aanleiding van een opmer king van kring West-Friesland werd gezegd, dat in het z.g. afzetfonds (0,7%) van het centraal bureau van veilingen geen buitensporig bedrag aan reserve moest worden gekweekt. Naar het oordeel van het bestuur dient we' degelijk te worden overwo gen of de aanwezige reserves niet van zodanige aard zijn, dat de 0,7 heffing verlaagd wordt tot een hef fing ter dekking van de jaarlijkse kosten. In voorgaande jaren is ge bleken t.a.v. de export naar Duits land, welk nut de tuinbouw kan heb ben van het afzetfonds. Een woordvoerder van de kring Kennemerland was van mening, dat de tuinbouw langzamerhand graf waarts werd gedragen, omdat de minimumprijzen onder de kostprij zen liggen. Deze zelfde kring stelde t.a.v. de teeltregeling voor, dat pro ducten als witlof en winterpeen al leen zouden geteeld mogen worden op teeltvergunning. Volgens het be stuur zou het terugbrengen van de teelt van witlofwortelen op de teelt- vergunningen practisch niet meer mogelijk zijn zonder vele tuinders- bedrijven ernstig te duperen. Door de kring Delfland werd de vrees ge uit, dat het saneringsplan voor de tuinbouw belemmerend zou kunnen zijn voor de mogelijkheid van jonge tuinders om een eigen bedrijf te be ginnen. Het bestuur was het met deze kring eens, dat allereerst een effectieve controle op de teeltrege ling noodzakelijk is. Zolang echter door de overheid en het bedrijfs leven geen deugdelijke controle kan worden of wordt uitgevoerd, dient iedere tuinder zelf actief mede te werken aan de bestrijding van de z.g. clandestiene teelt. YYlin. Oleutituji. 60 jaaA 15 November viert mr. G. G. J. M. Teulings minister van Binnenlandse Zaken zijn zestigste verjaardag. Een portretschilderij van de Nederlandse minister van Binnenlandse Zaken, gemaakt door de Waalwijkse schil der Theo van Delft. Uitvoer naar België. de Een onderwerp, dat ook zeer aandacht van de vergadering trok was de verhouding met België. Kring Amsterdam was van oordeel, dat de Regering moest zorgen voor een regelmatiger uitvoer van de productenen naar België. De manier, waarop België hoge heffingen en in voerverboden vaststelt werd ten zeerste afgekeurd. In zijn praeadvies toonde het bestuur geen bewonde ring te hebben voor de wijze, waar op de huidige vorm van het beruchte Landbouwprotocol door de Belgische regering was afgedwongen. De Bel gen kunnen eenzijdig de grens voor invoer van 'bepaalde producten slui ten. Dergelijke handelwijzen zijn strijdig met de Beneluxgedachte. De Belgische tuinders aldus de voor zitter tonen echter gemotiveerd aan, dat zij meer recht hebben om te klagen dan de Nederlandse tuin ders. De kring Delfland bracht een in de pers gepubliceerd advies van de S.E.R. ter sprake, waaruit blijkt, dat bij de uitvoering van de wachtge'.d- en werkloosheidsverzekering de pre mie in het algemeen 2 zal gaan bedragen, maar voor de agrarische sector 20 Het bestuur ging accoord met het voorstel om er met klem bij de regering op aan te dringen, dat de uitvoering niet eerder zal plaats vinden vóór vaststaat, dat deze geen nadelige gevolgen voor de onderne mers in de tuinbouw zal hebben. Ook zal er bij de regering op a gedrongen worden, dat de lasten, die het ontziltingsprobleem met zich mee brengen, niet alleen op de tuinderij zullen drukken, doch door de over heid moeten worden gedragen. Het waren echter niet alleen de stoffelijke belangen, die op deze ver gadering besproken werden. De gees telijk adviseur rector J. A. G. van der Hoogte richtte zich in een kort, maar kernachtig woord tot de tuin ders en vroeg speciale aandacht voor •het St. Willibrord-apostolaat. Het agendapunt van de verkiezin gen werd snel afgewerkt. De heer A. C. van Ruyven te Poeldijk werd her kozen. Verder besloot de vergadering tot de verkiezing van twee candida- ten, de heren J. Koop te Rotterdam en H. Korthouwer te Heiloo. a -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering (Advertentie) „De reden, dat Nederland geduren de tal van jaren zeer weinig mond en klauwzeer heeft gekend, ligt on getwijfeld in het feit, dat een zeer groot aantal veehouders hun vee in het voorjaar voorbehoedend laat en ten, waardoor een onvatbaarheid wordt verkregen van gemiddeld tien maanden en langer. Eens te meer echter heeft het mond- en klauwzeer zijn naam van de meest onbereken bare onder de besmettelijke ziekten eer aangedaan". Aldus de directeur van de veeart senij kundige Dienst, de heer E. J. A. A. Quaedvlieg, die Maandagavond een causerie voor de radio hield naar aanleiding van het optreden van mond- en klauwzeer in ons land ten gevolge van de invasie van deze be smettelijke veeziekte in West Europe se landen. Men heeft hier te doen met een vorm van mond- en klauwzeer, die een variant is van een reeds bekend type virus, het micro-organisme, dat de ziekte veroorzaakt. Het in Neder land voor de bestrijding van mond en klauwzeer gebruikte vaccin is een mengsel van vaccins van de twee in ons land bekend typen. Met de berei ding van vaccin tegen de nieuwe vorm van mond- en klauwzeer is men op het onderzoekingsinstituut te Amsterdam terstond begonnen. Het was een tegenvaller, dat alvo rens men hiermede klaar was, het nieuwe type van Duitsland uit ook ons land binnendrong. Er waren zeer ernstig verlopende ge Vallen, maar die kwamen in het algemeen alleen voor op de bedrijven, die voordien niet met onze gewone twee-waardige ent stof waren geënt. In het algemeen komt de ziekte vooral voor op niet ge-ente jongvee of jongvee, waarvan de onvatbaar heid van een vroegere enting voor bij is. Vooral de dieren, die reeds meer malen zijn ge-ent, blijken een groot weerstandsvermogen te bezitten. De opgewekte onvatbaarheid bij jong vee is meestal korter dan bij oudere dieren Het verdient daarom aanbe veling het in het voorjaar ge-ente jcngvee thans te doen overenten. Het motto „laat uw vee op tijd enten" geldt in de allereerste plaats Aetherklanken NCRV: 7.00 Ndeuws; 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zenderslui ting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram. muziek; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram. mu ziek; 11.15 „Sil de Strandjutter", hoorspel; 12.00 Bas en piano; 12.30 Land- en tuinibouwmededelingen; 12.33 Gram. muziek; 12.37 Eng. Herv Kerkdienst; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront; 13.20 Instrumen taal sextet; 13.50 Gram. muziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Orkest, vocaal ensemble en solisten; 15.45 Voor de jeugd; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Zigeunerkwintet; 18.30 RVU: dr H. J. W. Droogleever Fortuin: „Ziekenfonds-problemen"; 19.00 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gram*, muziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Com mentaar familie-competitie; 20.20 Omroeporkest en solist; 21.15 „De Bijbel als boek", causerie 21.35 Chris telijke zangvereniging, bariton en orgel; 22.05 Harpensemble; 22-30 In ternationaal Evangelisch commen taar; 22.40 Gram. muziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Gram. muziek; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?" causerie; 23.3524.00 Gram. muziek HILVERSUM H, 298 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gram. muziek; 9.50 Voor de huisvrouw; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 10.30 Orgel en zang; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gram. muziek; 12.00 Voordracht; 12.15 Pianoduo; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen12.33 Voor het platteland; 12.38 Hawaiianmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 13.50 Regeringsuitzen ding: Jeugduitzending door K. H. Smit: „Wat wil je weten?" 14.00 Ge sproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Vierhandig pianospel; 15.30 Voor de jeugd; 18.35 Amusementsmuziek; 19.00 „Gezins politiek", discussie; 19.20 Gram. mu ziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Promenade-orkest klein Omroepkoor en solisten; 21.00 „Aetherforum"; 21.40 Dansmuziek; 22.15 „Het zichtbaar maken van het onzichtbare: Het microscoop", cause rie; 22.30 Joods programma: 23.00 Nieuws; 23.15 Lichte muziek; 23.35 24.00 Gram. muziek. In verband met de van vele zijden j plichtigen, die zulks wensen, kunnen geuite bezorgdheid over de geringe studeren. mogelijkheid tot ontspanning voor Men zal er naar streven, door mid- de militairen die binnenkort in drie 1 del van schriftelijke cursussen de nieuwe kazernes op de Veluwe wor- zelfontwikkeling te stimuleren. Spre- den gelegerd, heeft minister Staf kers zullen worden uitgenodigd om medegedeeld, dat hopelijk tot exploi- voordrachten te houden over onder- tatie van militaire tehuizen in de na- werpen van uiteenlopende aard, wel bijheid van de legerplaatsen zal kun- ke voor de toehoorder van belang nen worden overgegaan. De aanleg zjjn bij him vertrek uit de militaire van sportvelden en zo mogelijk van dienst. zwembaden is in overweging. Tenslotte overweegt de minister over' tè gaan tot het bouwen van wo- Voorts zullen de kampen worden ningen nabij de kampen ten behoe- voorzien van de nodige lokaliteiten ve van de gehuwde officieren en voor het houden van kerkdiensten, onderofficieren, behorende tot de het geven van bioscoop- en andere voorstellingen en voor zover moge lijk, van lokaliteiten waar de dienst- voor die veestapels, die nog nooit ge-ent zijn. Binnenkort voldoende entstof. Binnen zeer korte tijd zal ook vol doende nieuwe entstof gereed zijn. Dit wordt gemengd met het gewone vaccin, waardoor de beschuttende kracht zo hoog mogelijk wordt op gevoerd. Op dit ogenblik kan niet worden voldaan aan aanvragen uit het buitenland om vaccin te mogen ontvangen. Eerst wanneer de voor ziening van onze eigen veestapel vei lig is gesteld, zal aan het buitenland de helpende hand kunnen worden ge boden. De heer Quaedvlieg eindigde zijn causerie met een beroep op alle vee houders om hun vee voorbehoedend te laten enten en al het mogelijke te doen om smetstofverspreiding te voorkomen. Prof. Thurlings sprak over smeden Onder de titel „Het dorp, de smid en de landbouw" heeft prof. dr. Th. Thurlings, hoogleraar aan de land bouwhogeschool te Wageningen, op de dezer dagen in Den Bosch gehou den bondvergadering van de Kath. Smedenpatroonsbond een sociaal-eco nomische beschouwing gegeven over de verhouding tussen het zelfstandig smedenbedrijf en de landbouwcoöpe ratie. Dit vraagstuk is vooral op het platteland van een zeer hoge actua liteit. Het zelfstandige smedenbedrijf, al dus prof. Thurlings, is op het dorp onmisbaar. Het landbouw-aankoop- wezen heeft echter ongeveer 60 jaar geleden in de vorm van locaal-be- staande verenigingen een aanvang genomen uit verzet tegen toenmaals voorkomende knoeierijen in de han del In de loop der jaren hebben deze coöperaties hun terreinen uitgebreid en zijn door centrale lichamen over koepeld. In velerlei opzichten zijn de coö peraties afgeweken van hun oor spronkelijke doelstellingen, zij zijn op bepaalde gebieden economisch on doelmatig geworden. Prof. Thurlings drukte de smeden op het hart door verhoging van vak bekwaamheid, door rationalisatie en efficiency in het bedrijfsbeheer, door organisatie en door overleg met de coöperatieve instanties te bevorde ren, dat de juiste verhouding wordt hersteld, wélke van algemeen maat schappelijk en economisch belang zijn. fëjiitie uJicMW-e.il en kindeJien uit Eqypte KATHOLIEKE OUD-AMBTENAREN GAAN ZICH VERENIGEN. Reeds lang leefde onder de katho lieke oud-ambtenaren het verlangen naar een eigen bond voor gepension- neerden die, ressorterende onder de A.R.K.A., de belangen van deze groep kan behartigen. In het begin van dit jaar is deze kwestie op een algemene ledenvergadering van de A.R.K.A. ter sprake gebracht, waar na zij ook op het A.R.K.A.-congres in Mei op de agenda werd geplaatst. Tengevolge hiervan is er een comité gevormd, dat ijvert om te komen tot de oprichting van een Katholieke Bond van Gepensionneerden, die als subgroep van de Algemene Beroeps organisatie komt te ressorteren on der de A.R.K.A. Men verwacht in Januari 1952 met de nieuwe bond te kunnen star ten. Via de commissie van Overleg hoopt de A.R.K.A. ongetwijfeld veel voor deze groep georganiseerden te kunnen bereiken. Mooi weer slecht (voor winkeliers) Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft meegedeeld, dat de omzetten in de detailhandel ge durende September in geen geval zijn verbeterd, terwijl deze maand toch een Zaterdag meer telde dan Augustus. Ten opzichte van September 1950 kan het omzetver oop niet anders dan onbevredigend worden genoemd. De omzetten werden echter een jaar geleden gunstig beïnvloed door de extra-aankopen en de vervroegde aanschaffing van winterartikelen, wat verband hield met de gespannen internationale toestand. Ditmaal zijn 'bepaalde aankopen voor de winter, zoals van textiel en schoeisel, uitgesteld en wel vanwege de gunstige weersomstandigheden. Tweede juwelendiefstal Deze Engelse vrouwen en kinderen, gezinnen van Britse miilitairen in Egypte, zijn blij weer terug te zijn op vaderlandse bodem. Hun verblijf in de Kanaalzone, waar hun mannen gelegerd zijn, wordt gevaarlijk. Met drie Hastings vliegtuigen zijn 107 vrouwen en kinderen naar Enge land teruggevlogen. Prinses Armgard naar Nederland? Naar wij vernemen bestaat de mo gelijkheid, dat Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, zich in cns land zal vestigen. Mocht dit het geval zijn, dan zal Prinses Armgard haar intrek nemen in het buiten „Oersberg" aan de 's-Gravelandseweg te Hilversum. Het buiten is gebouwd in 1925 en is om geven van een siertuin van 2 hecta ren. DR. KORTENHORST 65 JAAR. Tal van gelukwensen bereikten gisteren dr. L.G. Kortenhorst de voorzitter van de Tweede Kamer, ter gelegenheid van zijn 65e verjaardag. Er waren o.a. bloemen van het bu reau der Kamer, van Kamerleden, het personeel der griffie en van de minister-president, dr. Drees. Per telegram of per brief deden verder van hun belangstelling blijken mi nisters, leden van de Raad van State, de president van de Hoge Raad, de voorzitter van de Algemene Reken kamer, leden van Eerste en Tweede Kamer, diensten, organisaties en be drijven, hoogleraren en vertegen woordigers van buitenlandse mo gendheden. Met vijfde wiel aan de wagen Dit vernuftige instrument wordt, sinds kort in Nederland gebruikt door de A. N. W. B., bij het houden van de z.gm. „roadtests". Dit zijn merkonderzoe- ken, waarvan de gegevens gebruikt worden ter voorlichting der A. N. W. B.- leden. Met dit vijfde wiel kunnen uiterst secuur snelheids- en afstandsme tingen worden verricht, die de basis vormen voor verdere metingen, zoals benzine- en olieverbruik, optrekvermogen, remvermogen etc. Te Eindhoven op de jaarvergade ring van de Kath. Vereniging van Ondernemers in de Detailhandel en Aanverwante Bedrijven, heeft prof. mr. F. J. M. Duynstee, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, een rede gehouden. Hierin heeft hij stelling genomen tegen de moderne gelijkheidsgedach- te, welke gebaseerd is op de stelling: elke mens moet gelijke kansen krij gen, waarbij de aangeboren aanleg de enige factor wordt in het selectie proces der maatschappij. De moder ne gelijkheidsgedachte, aldus de con clusie van prof. Duynstee, schakelt in de sociale selectie alle factoren uit, welke irrationeel lijken: eigen domsvorming, menselijke zelfbepa ling, traditie, gezinsopvoeding en erf recht. De Nijmeegse hoogleraar ziet in de rationalisering van het gehele socia le leven het gevaar, dat de nivelle ringstendens de andere selectiebron nen tracht te verzwakken of te ver nietigen. Dit proces belandt bij de totaalbeheersing van het maatschap pelijke leven door het systeem. In de huishoudelijk vergadering werd de heer J. F. van Aalst uit den Haag tot voorzitter en de heer J. F. J. Staffhorst uit Utrecht tot secreta ris gekozen, voorts deden de heren J. G. M. van Zeyst uit Utrecht, A. W. v.d. Berk uit Eindhoven en G. F. Huisman uit Utrecht hun intreden in het bestuur. VOGELPEST IN HORST BREIDT ZICH UIT. De vogelpest breidt zich in de om geving van Horst (L.) nog steeds uit. Zevenduizend kippen op 26 bedrij ven zijn reeds ziek of besmet. Voor Horst een der pluimveecentra van ons land zou een verdere uitbrei ding van de ziekte een ramp beteke nen. De waarde van het pluimvee bedraagt er ongeveer drie millioen gulden. Voor de gemeente Horst is thans een ophokgebod afgekondigd. TAXICHAUFFEUR VOND RING VAN 12.000. De Amsterdamse taxi-chauffeur F. H. Casteleijn uit de Ruyschstraat te Amsterdam heeft een ring van een v/aarde van f 12.000, die een buiten landse dame vorige week in de hoofdstad had verloren, gevonden. Toen Casteleijn zijn auto schoon maakte vond hij de platinaring met vijf briljanten. Terstond stelde hij de politie op de hoogte. Met een re chercheur en een tolk ging de taxi chauffeur naar het Argentijnse schip dat in de haven lag. De eigenares van de ring, echtgenote van de eerste stuurman, gaf de vinder tach tig gulden beloning. Terwijl twee politiemannen in de winkel de wacht hielden, is het een ruitentikker gelukt de etalage-ruit van een juwelier te Dordrecht btuk te slaan en met een buit aan gou den ringen spoorloos te verdwij nen. Op 23 October was reeds een in braak gepleegd bij de juwelier J. meld- Valckx in Dordrecht. De politie had aanwijzingen, dat voor de tweede maal een ongewenst bezoek aan de juwelier zou worden gebracht. Van daar, dat zij een rechercheur en een agent in de winkel een oogje in het zeil liet houden. Het heeft niet mogen baten! Gis ternacht om halfvier ging een steen door de ruit. Beide politiemannen renden naar buiten, doch konden van de dader niet meer ontwaren dan zijn rug. Een van hen schoot na een waar schuwingsschot zijn revolver op de vluchtende leeg. Tevergeefs. De man verdween razend snel in het duister via enkele zijstraten van de Krispijn- seweg, waaraan de winkel is gele gen. Buit: twee tableau's gouden rin gen. Dader: vermoedelijk dezelfde als die van de inbraak van 23 Oc tober. SCHOT HAGEL IN HET HOOFD. Bij een jachtpartij te Bellingwolde werd de 56-jarige molenaar R. door een schot hagel in het hoofd getrof fen toen hij buiten voorkennis van de jager E. R. die op fazanten jaagde was meegelopen en zich in het schootsve'd bevond. Het slachtoffer is in het ziekenhuis te Winschoten opgenomen. VOORHISTORISCHE VONDST IN NIEUWE WOONWIJK. Bij de aanleg van de woonwijk Mor genstond in de Escamppolder in Den Haag vond men bij het afgra ven van de bovenste kleilaag op het veen, sporen van een oude bewo ning scherven, aardewerk en kie zen van runderen. Deze bewoning is vermoedlijk te dateren tussen 600 en 100 voor Christus. Het aardewerk, dat zich op de veenlaag bevindt, is primitief van karakter, het is zacht gebakken en de versieringen zijn aangebracht hetzij met de nagels, hetzij met kammetjes. Gave stukken werden niet aangetroffen. De gevon den scherven verraden geen artistie ke vormen. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft enige zakken scherven verza- WACHTMEESTER MISHANDELD. Toen de wachtmeester der rijkspo litie, Van Binsbergen, te Zeddam een dronken jongeman, die op zijn fiets het verkeer op de weg van Zed dam naar Beek in gevaar bracht, staande hield, gaf deze de wacht meester onverhoeds een klap tegen het hoofd. De politieman zakte daarop in elkaar. Alsof dit nog niet genoeg was, begon de woesteling te trappen en te slaan, waarna hij de man op de weg J^EURS- (^VERZICHT UNILEVER FLAUW. Ter beurze verkeert men sterk on der de indruk, dat nog een zwaar beroep op de kapitaalmarkt zal wor den gedaan en over het algemeen verwacht men hiervan een drukken de invloed op de koersen. Gistermid dag, toen de beurs twintig minuten eerder dan anders wegens stroombe- sparing was geopend concentreerde de belangstelling zich in de Unilever- hoek, waar na het spectaculaire koersverlies van de vorige week, op nieuw een flauwe stemming de over hand had. Sterk blijft men hier met aandelen emissie van de Unilever N.V. rekening houden en hoewel de desbetreffende geruchten nog in geen enkel opzicht bevestigd zijn, zette de invloed van het mogelijke beroep op de kapitaalmarkt zich voort en leden de certificaten een verlies van niet minder dan 10 pet. Aan de andere kant wordt ook aldus geredeneerd, dat de Unilever het huidige ogenblik voor een kapitaals-emissie wel eens zeer ongeschikt zou kunnen achten en haar plannen derhalve zou hebben kunnen uitgesteld. In ieder geval, het aanbod was weer zeer groot. Op 190 kwam de koers enigermate tot rust om tegen het sluiten van de markt tot circa 193 aan te trekken. Daarnaast trok Aku sterk de aan- liet liggen en zichzelf bij de politie- j dacht. Bijzonderheden over het aan- post te Zeddam aangaf. De man is in bod van aandelen aan aandeelhou- het politiebureau te s-Heerenberg in- ders en over de uitgifte van gesloten. 1 De wachtmeester was er ernstig aan toe. Na voorlopig door dokter Kok te zijn behandeld, werd de man naar het ziekenhuis te Doetinchem overgebracht, waar men vandaag overbrenging naar het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht nodig I oordeelde. I De dader, de 24-jarige Van U., uit Zeddam, maakt- meermalen misbruik van sterke drank. Men schrijft zijn daad toe aan het feit, dat hij van zijn verblijf als soldaai in Indonesië een soort tropenkolder overgehouden heeft. (N. v. d. D.) VERMOEDEN VAN MEINEED. Een liefdesgeschiedenis t Lemmer, die uitgroeide tot een familievete en zijn toppunt bereikte in een poging tot doodslag, bracht Maandag de 23- jarige monteur R. L. voor de Leeu warder rechtbank. Ter zitting, die hoogst verwarde getuigenverklarin gen opleverde, werd verdachte zuster op vermoeden van meineed gearresteerd. DE AMERIKAANSE KAASINVOER IN 1952. Het Amerikaanse Ministerie van Landbouw heeft Zaterdag bekendge maakt, dat de Amerikaanse invoer quota voor kaas voor de eerste zes maanden van 1952 ongeveer op de tegenwoordige omvang gehandhaafd zullen worden. Voorzover een deel van een quotum aan het einde van dit jaar nog niet verbruikt mocht zijn, zal het in 1952 geldig kunnen blijven. j teerbare obligatiën, zoals weergege ven in de verschenen prospectus, wa ren reeds tot de beurs doorgedron gen. Men was merendeels van me ning, dat de plotselinge daling van de vorige week wel iets te voorbarig is geweest. Het gevolg was dan ook, dat zich een vrij sterk herstel voltrok tot 158J^2, dat echter niet geheel ge handhaafd bleef, aangezien de koers weer tot 155 achteruit liep. Unilever en Aku vormen de beide features van het Darak en met spanning wacht de beurs af, hoe het verdere verloop in deze toonaangevende fondsen zal worden. Van de overige hoeken viel weinig bijzonders te vertellen. Kon. Olie was aan de zwakke kant en leed uiteinde lijk een verlies van 3 procent op 287. De aandelen Philips bleven vrijwel op het vorige niveau gehandhaafd. Enig aanbod kwam tot uiting voor de Cultuurfondsen, die over de gehele linie zwak gedisponeerd waren. Zo wel Amsterdam Rubber als HVA le den onder aanbod, maar in sterker mate was dit het geval voor Deli Maatschappij, die circa 3 procent moest inboeten. De Scheepvaart markt was lichtelijk verdeeld met een vaste stemming voor Furness. Aange zien Wallstreet gisteren gesloten bleef, had de Amerikaanse markt een zeer stil verloop. Het agiopercentage was een fractie hoger op UH- Aan delen Walvischvaart werden verno men op circa 104. Voor claims van Vlissingen werd ƒ40 betaald. Op de Beleggingsmarkt waren de Staats fondsen aan de zwakke kant. Ook de 3 pet. dollarlening kon zich nip', handhaven. Prolongatie 3)4 pet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6