Qzfcaidóe(3owtant Eden sprak verzoenende woorden „Wees een heer, zelfs in de V.N." MEER BELEEFDE EN CORRECTE REDEVOERINGEN Geen woord over de Russische voorstellen De zwarte kat Communisten-actie in Perzië Stormschade in Europa Labour's eerste nederlaag Churchill's reis naar Amerika Peron verzekerd van de overwinning De storm als spelbreker Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 NOVEMBER 193! 43ste JAARGANG No. 12433 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., i 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BETERE MANIEREN landse zaken, Eden, heeft giste ren in de Algemene Vergadering van de UNO te Parijs een lesje in beleefd heid gegeven en de afgevaardigden erop gewezen, dat het geen stijl is, elkaar met scheldwoorden en bele digingen te lijf te gaan. Het werd in derdaad hoog tijd dat dit eens gezegd werd en nog dringender is dat er ook werkelijk gevolg aan wordt gegeven. Want zoals het nu is lijkt de verga derzaal van de Verenigde Naties wel een speciale gelegenheid om elkaar eens lekker de huid vol te schelden, allerlei beschuldigingen naar het hoofd te smijten en zich over het algemeen zo onhebbelijk te gedragen als het maar enigszins kan. 0 Men had van Eden een fikse donderrede verwacht als ant woord op de meer dan onhebbelijke uitlatingen van de Rus Wisjinski, maar de Engelsman heeft er de voor keur aan gegeven, om de Russen er aan te herinneren, dat er nog altijd beleefdheidsregelen zijn, welke men niet behoort te overtreden. Dit heeft meer indruk gemaakt, dan een uur stekeligheden, prikken en porren. De Canadees Pearson heeft er gis teren trouwens ook op gewezen, dat de Verenigde Naties naar een zeer bedenkelijk peil afglijden. Wanneer men zo blijft doorgaan, zal weldra geen enkel diplomatiek verkeer meer mogelijk zijn. Wat nut heeft dan nog zo'n Algemene Vergadering voor de vrede en het welzijn van de volken, welke daarin verenigd zijn? Op die manier dreigt de geschiedenis met de oude Volkenbond zich te herhalen. Ook deze Volkenbond, met zoveel idealisme opgezet, ontaardde in een kletscollege, dat men links liet lig gen, zodat hij totaal machteloos was, om ook maar iets te doen ter verhin dering van de tweede wereldoorlog. Zover is het met de UNO gelukkig nog niet, maar dan moet men zich ook matigen in z'n woorden. Een col lege als de Alg. Vergadering kan nut tig zijn als een gelegenheid om stoom af te blazen, als een uitlaatklep voor overkropte gevoelens, maar het mag niet louter een uitlaatklep zijn; er moeten ook besluiten genomen kun nen worden en wel in een geest, wel ke past bij de hoge idealen, welke de UNO heeft te dienen en te bevor deren. De idealen van vrede en vrij heid zijn geen hersenschimmen, wel ke de volken koud laten. Zij leven diep in de harten der mensen en hun bedreiging wordt hoog opgenomen. Men kan er geen baldadig spel mee spelen. Een geluk is, dat de meeste afgevaardigden zich daar zeer wel van bewust zijn; vandaar dat Eden's pleidooi zo'n goede indruk wekte. Wisjinski heeft reeds aangekon- digd, dat hij Eden van repliek zal e' dienen en de wereld is benieuwd naar dat antwoord. Het verluidt, dat Edens woorden zelfs bij de Russische delegatie een niet-ongunstige indruk hebben achtergelaten, maar de erva ring maakt ons nu eenmaal voor zichtig in onze hoopvolle verwach tingen. Wij zien Wisjinski nog niet wenend in Edens armen vallen en snikkend bekennen, dat hij de Westerse vre desvoorstellen inderdaad niet begre pen heeft. En van Malik verwachten wij niet, dat hij spoorslags naar Mos kou zal reizen om Stalin te gaan ha len voor een gesprek van mens tot mens met Truman en Churchill. Maar met enige kleinere vorderin gen op de goede weg zouden wij al zeer tevreden zijn. Grote doelen wor den gewoonlijk niet op korte termijn verwezenlijkt, maar zijn het resultaat van vele, vele kleine stapjes. lyiINISTER EDEN heeft gisteren voor de Algepiene Vergadering een rede gehouden, die bijzonder in de smaak schijnt te zijn gevallen. Zelfs de Russen waren er niet ontevreden over en noemden de woor den van de Britse minister „verrassend gematigd". Algemeen hoopt men, dat de redevoering een betere atmosfeer in de Assemblée heeft ge schapen. NIET BOOS, WEL BEDROEFD Eden heeft een beroep op de afge vaardigden gedaan om elkaar wat beleefder en correcter toe te spre ken. Hij zei, dat de onheuse termen, die Wisjinski had gebruikt, toen hij het ontwapeningsplau (dat hij niet eens goed gelezen schijnt te heb ben) verwierp, hem niet boos, maar wel bedroefd hadden gemaakt. Daarna zette hij het plan tot ont wapening nog eens uiteen en wees op de nieuwe aspecten er van. De Rus sen hebben vaak gezegd, dat de Wes telijke landen onderscheid maakten in hun ontwapeningsvoorstellen tus sen „gewone" wapenen en atoom wapenen. Welnu, zei Eden, in onze nieuwe voorstellen maken wfj dat verschil niet meer. Aan Wisjinski's tegenvoorstel wijd de de Engelsman geen woord. Edens verzoenende "woorden wer den laterop de dag gevolgd door een felle aanval op het Westen, afkom stig* van de Pool Vierblosfki, die vooruit liep op wat de Rus Wisjinski van plan is te zeggen over het ont wapeningsplan van het Westen. De Russische minister heeft na melijk aangekondigd, dat hij in het algemene debat opnieuw zal spre ken en men verwacht, dat hij de re- 'devoeringen van de sprekers uit Amerika en West-Europa zal beant woorden. Vierblofski beschuldigde het Wes ten van het beramen van aanvals plannen tegen het Russische blok en verwierp het voorstel voor ontwape- Terwijl de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, gisteren in de Algemene I Vergadering het woord voerde I is een zwarte poes de vergader- zaal binnengeslopen. De poes i liep waardig tussen de plaats S van de voorzitter en het spreek- I gestoelte door. Tot verbazing van 1 de Britse minister, die de kat niet kon zien, ontstond er hila riteit, toen hij oVer de Koreaan se kwestie sprak. De gedelegeer de liet zich ontvallen, dat de aanwezigheid van de zwarte kat niet anders dan een goed teken kon zijn. St. fBenedietuöaêdg te Vaal „ONZE LAATSTE HOOP". „De Verenigde Naties vormen on ze laatste en onze beste hoop op vre de; het accent verschuift echter meer en meer van het beste naar laatste", zeide de Canadese minister van buitenlandse zaken Lester Pear- tDe omlag, Ut SKmea son in een rede, die, nadat hij was uitgesproken, door de Algemene Ver- j gadering met een langdurig applaus werd gewaardeerd. „Wij zullen aan dit verschuiven een einde moeten maken, indien wij wensen, dat onze wereldorganisatie blijft bestaan als een doelmatig instrument om de vrede te handhaven en de veilig- j heid te bevorderen." „De Sovjet-Unie schijnt in de Ver. Naties slechts een middel te zien om die landen, waarmede zij het niet eens is, te honen, te belasteren en aan te vallen. Dit heeft vanzelfsprekend tot ge- volg, dat ook de houding der ande- ren onverzetteljjker wordt, hetgeen uiteindelijk tot gevolg moet hebben, dat het in de practijk niet meer doen- j lijk is diplomatieke onderhandelin- gen van welke aard ook te voeren. Dit is het wezenlijke drama en het werkelijke gevaar van de huidige toestand." „Het land verkeert in groot gevaar" De politie in Teheran heeft een ondergronds communistisch complot ver ij dei a, dn zich ten doel had gesteld zich meester te maken van het voorma lige hoofdkwartier van de verboden Toedeh-partij, dat in het hart van Te heran is gelegen. Ongeveer 700 zwaargewapende soldaten met de bajonet op het geweer, gesteund door politie, hebben, uitgerust met traangasbom- men en stoomspuiten van de brandweer, na een telefonische tip, in allerijl een cordon getrokken rond het grote gebouw van twee verdiepingen. overval op een ondergrondse cel van de Toedeh-partij. Volgens het blad „Attasj" heeft een lid van de kamer van afgevaardigden na de bijeen komst gezegd dat de communistische documenten het bewijs hebben gele verd, dat het land in groot gevaar verkeert. Hij wilde hierover niet ver der uitweiden. Gezegd wordt dat de Perzische se naat wellicht een debat zal houden over het communistische gevaar zo als dit uit de in beslag genomen do cumenten is gebleken. De politie is voornemens binnenkort de inhoud van enkele van de documenten te pu bliceren. Zij is na de overval op de cel over het gehele land een jacht op communisten begonnen. Noodtoestand in Karinthië Alle toegangswegen tot het gebouw weruen aigeze. door soldaten met sta len helmen op, zodat de mensen niet te hoop konden lopen De commissa ris van politie, generaal Mansoer Ma- zayani, deeloe een verslaggever me de, dat de verboden Toedeh-party het plan had opgevat zich van het ge bouw meester te maken. Het gebouw is thans in gebruik bij een confectie-onderneming. De lei ding van de Toedeh-partij had een staking van het 150 man tellende personeel var. de firma op touw ge zet opdat het gebouw leeg zou zyn als de communisten er in zouden trek ken Mazayani heeft inmiddels een bij eenkomst gehad met drie ministers en een aantal leden van de kamer van afgevaardigden en senatoren. Hij legde hun een aantal documenten voor die de politie twee weken gele den in handen zijn gevallen bij een De St. Benedictus-abdij te Vaals, waaruit na de bevrijding de Duitse Bene dictijnen werden uitgewezen, gaat eindelijk weer bewoond worden door monniken. De abdij werd door Rome toegewezen aan de Nederlandse Bene dictijnen van Oosterhout, die Donderdagmiddag 15 November er feestelijk in zullen trekken. Pater en broeders uit Oosterhout zijn bezig orde te bren gen in de abdij, die door de huisvesting van Amerikaanse soldaten en uit idonesië gerepatrieerde gezinnen zeer veel heeft geleden. In de kapel, die hans is ingericht in de oude refter het altaar heeft een milde gever ge chonken legt een Benedictijner monnik de laatste hand aan de proviso risch gebouwde banken. Ontnaasting staalindustrie Winston Churchill's drie weken oude conservatieve regering kreeg gisteren een meerderheid van 39 stemmen in haar eerste grote kracht meting met Labour: een socialistische motie, waarin critiek wordt uitge oefend op het voorstel om de ijzer en staalindustrie te ontnaasten, werd met 320 tegen 281 stemmen verwor pen. De liberalen steunden de re gering. Voor de stemming voorspelde de socialistische oud-minister van Be voorrading, George Strauss, dat de „ontnaasting" aanleiding zou geven tot „onzekerheid en chaos" en de ar beiders in beweging zou brengen. In de eerste plaats zou het herbewape ningsprogram er onder lijden, meen de hij. Strauss beweerde, dat sommi ge conservatieven zelf zo sceptisch tegenover een dergelijke maatregel taan, dat zij Churchill hierover bij en eventuele stemming in de steek uilen laten. Het wetsontwerp tot de ontnaasting ordt pas in Februari aan het Huis oorgelegd (d.w.z. een jaar nadat de aasting een feit is geworden), maar isteren hadden reeds de eerste scher- utselingen over deze kwestie plaats Maandagavond is te Londen offi cieel bekend gemaakt, dat de Brit- e premier Winston Churchill, ver- ezeld door de minister van buiten- indse zaken Anthony Eden, in de ?rste dagen van Januari a.s. naar Washington zal vertrekken, waar de ngelse staatslieden besprekingen uilen voeren met president Truman. Aan Churchill is Maandagavond in net Lagerhuis de vraag gesteld, of hij zich voorstelde „een nieuwe po ging te doen om de vrede veilig te stellen door het nemen van het initia tief tot het houden van besprekingen tussen hemzelf, president Truman en maarschalk Stalin". Churchill antwoordde: „Er bestaan op het ogenblik geen plannen voor onderhandelingen met de Sowjet- Unie over algemene vraagstukken, 'doch de mogelijkheid van besprekin gen op hoog plan, indien zich daar voor gunstige omstandigheden zou den voordoen, is niet uitgesloten". Maandag is in de Oostenrijkse pro vincie Karinthië de noodtoestand af gekondigd. Door overstromingen van de Drau en de Gail zijn in de gebie den Koetschach en Mauthen vijf bruggen weggespoeld en is schade toegebracht aan de oogst en aan ge bouwen. Verscheidene wegen zijn on begaanbaar geworden. In de streek van Rosenthal zijn de sousterrains van veel huizen ondergelopen. Bo vendien zijn van een aantal huizen de daken afgerukt door een hevige storm. In Italië, waar het drie weken lang gestormd heeft wordt de schade ge schat op duizenden millioenen lire. Het aantal doden is gestegen tot 140. In Noord-Italië zijn tot dusver 30 personen omgekomen. Bij stormen, die onlangs over Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië hebben gewoed, verloren 10 mensen het leven. Men vreest, dat wanneer er geen einde komt aan de regenval, de Po buiten haar oevers zal treden en grote schade zal aan richten in een gebied, dat voor de De soldaten van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties weren zich danig in de voorste gelederen van de Korea-strijders. Het enorme geraas van de 75 m.m. recorders, gevolgd door een grote rookontwikkeling, geven enigermate een beeld van het strijdtoneel in Korea. Korporaal W. D. A. Brouwer uit Eindhoven, sectiecommandant (met gevechtspetje) geeft bevel tot vnren. He! Koreaanse lijnenspel KUMHWA ._.V|HGCU J 'mJ€ 30' Br«cdt« graad Oorspronkelijk plan «on d« U.N.O. Oorspronkelijk plan van dc Roden Huidige frontlijn Een woedende storm die de telefoonverbindingen verbrak, heeft de Argen tijnen gistermorgen genoodzaakt de telling der Zondag bij de nationale ver kiezingen uitgebrachte stemmen op te schorten, maar de overwinning van Juan Perron staat reeds vast: van de ruim vijf millioen stemmen die gecon troleerd zijn kregen de Peronisten er 3.300.000 op hun naam; de radicalen van dr. Ricardo Balbin, Peron's sterkste tegen-eandidaat, verwierven er 1.700.000. La Nacion, het enige grote onafhankelijke dagblad, dat in Argen tinië is overgebleven, heeft toegegeven, dat de oppositie, na telling van meer dan de helft der uitgebrachte stemmen, is verslagen. Volgens radicale leiders hebben vooral de vrouwen, die voor het eerst stemden, bijgedragen tot Peron's zege. In het district Buenos Aires was de meerderheid van de Peronisten het minst sprekend. De partij van de president kreeg hier 829.000 stemmen, de radicalen 619.000. In Rosario, de economie van Italië van het grootste belang is. Honderden plaatsen ztfn reeds door het water van zijrivieren overstroomd. In Venetië staat thans alles blank. Het plein van de San Marco staat een meter onder water. Men schat, dat de schade in Milaan 1.500 millioen lire bedraagt. Maandag zijn twee personen om het leven gekomen in de vallei van de Rhone. De voornaamste Simplon-spoorlijn in Zwitserland is door een grote grondverschuiving versperd. ffaotzegelactie „Vom het JUttd In de 4e Montessorischool aan de 2e Boerhaavestraat te Amsterdam werd de 26e actie ingezet voor de postzegel- en briefkaartenverkoop ten bate van de Stichting „Voor het Kind De kinderen die als model hebben gediend voor de postzegels en briefkaarten, zorgden achter geïmproviseerde loketten voor de verkoop. Hansje Oorthuys verkoopt zegels aan de directeur-generaal van de P.T.T., ir. L. Neher. tweede stad van Argentinië, was de verhouding .93.000 tegen 91.000; in La Plata 108,0000 om 55.000. De com munisten, de socialisten en de vier splinterpartij verwierven in de mees te districten slecht een handvol stem men. Zondagnacht om twaalf uur is dc staat van beleg, die ter gelegenheid van de verkiezingen was opgeheven, weer ingevoerd. Kort daarna deed dc politie een inval in het hoofdkwar tier der radicale partij in Buenos Aires. De gebouwen worden door zocht onder het motief dat de politie ..vervelende geluiden" had verno men. Er zijn geen arrestaties gemeld. Volgens een officiële mededeling heeft in de steden meer dan negentig percent der kiesgerechtigden aan de stemming d Ogenomen De niet- stemmers zulh-n gestraft worden met een geldboete en met het verbod om in het eerste iaar een openbaar ambt te bekleden. Bij de verkiezingen van 1946 ver overden de Peronisten in de Kamer 109 zetels, de oppositie 49 zetels. De senaat bestond uitslu'tend uit aan hangers van de president. KLUIZENAAR GEEN SPION Otto Maynard, de man, die Zondag door de Amerikaanse politie in een hut onder de brug van Oakland naar San Francisco werd gearresteerd on der verdenking van spionnage, blijkt een onschuldig tuinman en amateur- fotograaf te zijn. De Amerikaanse federale recher che heeft kunnen vaststellen, dat Maynard uit angst voor dc atoom bom uitgebreide gegevens betreffen de kernsplitsing had verzameld, ten einde precies tc weten, wat Lij zou moeten doen bij een eventuele atoomborr/aanval. Het onderzoek is thans gesloten. Maynard zal zich alleen wegens landloperij hebben tc verantwoord den, aangezien hij geen toestemming van de eigenaar van dc brug had om hieronder te wonen. KoAiettie... Men kan een held zijn wereld te verwoesten.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1