RIJNSTREEK DUINSTREEK Inbraak bij de Belasting te Leiden thans opgelost Drie daders stalen de f53.000 Gebr. van Ulden Installatie van pastoor v. Leeuwen in de parochie te Zoeterwoude-Leiderdorp Van Leimuiden naar Schipluiden MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Na lang en ijverig speuren is de Leidse recherche, in nauwe samen werking met de Haagse politie, er eindelijk in geslaagd klaarheid te brengen in de inbraak, die in de nacht van 27 op 28 Sept. 1.1. in het Belastingkantoor aan de Breestraat te Leiden werd gepleegd. Drie da ders werden gearresteerd. Twee van hen hebben reeds een volledige be kentenis afgelegd. Het zijn de 40-ja- rige Leidenaar W. V., de 61-jarige Hagenaar J. K. en de 44-jarige Chr. S., eveneens uit Den Haag. Omtrent de toedracht van de in braak is bekend geworden, dat de drie daders zich met een valse sleu tel toegang verschaft hebben tot de binnenplaats ven het PTT-kantoor aan de Boommarkt. Daarna zijn zij door een tuimelraam in het belas tingkantoor gekomen, waar zij via een loket de brandkast bereikten. Met een snijbrander heeft de Leide naar de kast opengesneden, waarna de beide Hagenaars de „klavieren" van het slot verwijderd hebben. Zij vonden een bedrag van ƒ53.000, dat gelijkelijk verdeeld werd, zodat iede re dader ruim f 17.500 kreeg. Daar na zijn zij langs dezelfde weg terug Bij het eerste onderzoek reeds van de Leidse politie een bepaald spoor en omdat geen Leidenaar in staat geacht werd 'n dergelijke „vak kundige" inbraak te plegen, ging al spoedig de belangstelling uit naar de grote steden. De Haagse politie stel de zich met grote ijver achter deze zaak en ontving enige inlichtingen, afkomstig van al te onvoorzichtige uitlatingen in de Haagse onderwe reld. Inmiddels werd een Leidenaar door de politie geschaduwd, nadat be paalde aanwijzingen verkregen wa ren. Opmerkelijk was, dat hij gro tere uitgaven deed dan van hem ver wacht kon worden. Vrijdagmorgen om kwart voor vijf werd hij van z'n bed gelicht en het eerstgevonden spoor wees onomstotelijk uit, dat W. V. een der daders moest zijn. Na aanvankelijk hardnekkig ontkend te hebben, heeft hij Zaterlagmiddag toegegeven bij de inbraak betrokken geweest te zijn. Geheime bergplaats gevonden. Direct daarna werd Vrijdagmor gen in Den Haag tot actie overge gaan. Om half zeven werden de twee andere verdachten thuis aangetrof fen en toen Zondag bij een van hen een zeer vernuftige geheime berg plaats in de vloer werd gevonden, met een groot geldbedrag daarin, had de politie voldoende zekerheid om aan te nemen, dat beide verdachten inderdaad tot de daders behoorden. Hedenmorgen om kwart voor elf heeft S. bekend. K. echter heeft nog geen bekentenis afgelegd. Inmiddels is vast komen te staan, dat dit drietal eveneens de inbraak op z'n geweten heeft, die begin Sep tember in de Leidse Groenteveiling werd gepleegd. Er werd daar echter niets vermist, omdat de daders on tijdig gebrek aan zuurstof kregen voor hun snij apparaat. Vermeldenswaard is nog, dat de Leidenaar nog nooit eerder met de Politie in aanraking is geweest. De beide Hagenaars echter zijn goede bekenden van de politie, die al meer dere malen veroordeeld zijn. Zij heb ben echter nog nooit bekend enig misdrijf begaan te hebben. Vrijdagmiddag meldden wij reeds, dat er zeven arrestaties verricht wa ren door de Leidse en Haagse politie. Bij het verhoor bleek dat drie ver dachten niets of zeer weinig met de inbraak te maken hadden, zodat zij op vrije voeten gesteld konden wor den. Ook de vierde verdachte bleek later slechts voor een zeer gering deel bij deze affaire betrokken te zijn, zodat ook hij werd vrijgelaten. Een aanzienlijk deel van de buit kon worden opgespoord, waarvan 2.100,by de Leidse dader. Een compliment is hier op z'n plaats voor de twee Leidse brigadiers en hun Haagse collega's, die samen deze moeilijke zaak tot een goed einde wisten te brengen. Het waren de zelfde Leidse brigadiers, die enige maanden geleden ook de inbraak in het Leidse kantoor van de Stichting '40'45 tot klaarheid brachten. Koop een OPEL dan behoeft U niette REKENEN 'nlichtingen: Verdamstraat 6, Tel. 23041 (Advertentie) Onder grote belangstelling van de parochianen werd gistermorgen voor de Hoogmis pastoor van Leeuwen door deken Bont geïnstalleerd als herder van de parochie Maria Onbe vlekt Ontvangen te Zoeterwoude Leiderdorp. Na voorlezing van de benoemings brief door de deken, volgde de zin rijke ceremonieën van de installatie. Na de zegen van de H. Geest te heb ben afgesmeekt werd door pastoor van Leeuwen de eed afgelegd, waar na alle rechten en bezittingen aan hem werden overgedragen. De Deken besloot met de woorden: „Ik stel en bevestig en installeer U in het za kelijk en .werkelijk bezit van deze parochie onder de titel van Maria Onbevlekt Ontvangen te Zoeterwou deLeiderdorp. De plechtige Hoogmis werd opge dragen door de nieuwe pastoor met assistentie van kapelaan Wesscling als diaken en de weleerw. heer Crom- bag als sub-diaken Na het Evangelie hield Deken Bont een predicatie, waarin hij de nieuwe pastoor feliciteerde met zijn benoe- ALPHEN AAN DEN RIJN GROENTEHANDELAAR AAN DOOD ONTSNAPT. Omstreeks zeven uur Zaterdag avond vond op de Rijksstraatweg na bij de Prinseschouw in wijk lioorn een aanrijding plaats, waarbij de groentehandelaar G. v. d. Vliet als een wonder aan een wisse dood is ontkomen. Hij had zijn groentewagen met paard bespannen, met de kop staande in de richting Leiden, uiterst rechts van de weg geparkeerd om zijn laatste klanten aan de Bontepaal te bedienen. Tezelfder tijd passeerde daar in dezelide richting de heer L. de Graaf uit Alphen aan den Rijn met zijn luxe wagen. Doordat de groente wagen ondoelmatig was verlicht en bovendien hieraan de reflector ont brak, merkte de bestuurder van de auto hem niet tijdig genoeg op en hoewel hij met een vrij matige snel heid reed en met kraoht afremde, kon niet voorkomen worden, dat de auto van achteren onder de groentewagen schoof en het voertuig met oplast en paard omver wierp. Dit gebeurde op het moment, dat de groentehandelaar juist aardappelen op de schaal achter op zijn wagen zou gaan afwegen. Door de gelukkige omstandigheid van het tijdsverschil is hij aan een wel haast zekere dood ontkomen. Hoewel de materiële schade aan beide zijden groot is, bekwamen gelukkig ook de heer en mevr. de Graaf behalve lichte verwondingen overigens geen ernstig letsel. Het verkeer werd ter plaatse door dit ongeluk enige tijd gestagneerd. Zowel auto als groen tewagen kwamen dwars over de weg te staan. Toneelavond NKJB De NKJB gaf Zondag in de Sint Josephfcaal haar traditionele toneelavond. En we kunnen direct zeggen met veel suc ces. Dit keer had men het in het lichtere soort gezocht. Het was „Tot wederdienst bereid", blijspel in drie bedrijven door Piet Mossinkoff. De belangstellenden konden volop ge nieten en lachen van de goede hu mor, die veelvuldig in dit stuk is verwerkt. Oude bekenden uit NKJB- kringen deden mee, evenals gastspe- lers uit de KKK-tijd. We noemen dhr Adriaan van Egmond, die de hoofdrol goed vertolkte, mej. M. Slingerland, hoewel soms wat te zacht sprekende speelde haar „tante" en later „huishoudster"-rol heel goed, Jan van Leeuwen Szn. die in de rol van Bob Telford, met Stewart (G. Venne) dong naar de hand van het zelfde meisje, Charly Green (Mien Straathof) een situatie die uiteraard de nodige verwikkelingen gaf, speel de zijn rol verdienstelijk, evenals zijn medededingers. Het is ondoenlijk alle namen te noenven, maar er werd verdienstelijk geacteerd. De heer W. Verwegen komt veel lof toe voor zijn ref?ie en mej. N. Scheerder voor het souffleren. Dit laatste bleek weieons sen dankbare taak. De grime werd verzorgd door de heer v. d. Panne. Het was goed. De toneelaankleding vele voogden. Met z'n allen maakten de NKJB-ers er toch een smakelijk geheel van. BODEGRAVEN In de vacature van de heer Klaassens is thans aan de St. Willi- brordusschool benoemd de heer H. M. J. van Beek te Westervoort. HAZERSWOUDE GOEDE BEDOELING VEROORZAAKTE ONGELUK Zaterdagmiddag had op de hoek van de Gemeeneweg en Dorpsstraat een aanrijding plaats, die wonder boven wonder nog goed is afgelo pen. De uit de richting Leiden ko mende autobus van de Citosa stond op genoemde hoek stil voor het uit en instappen van reizigers. De chauf feur had, toen hij weer ging rijden, de linker richtingaanwijzer uit staan. Op dat moment kwam uit de rich ting Boskoop een zware vrachtauto van de firma Spreij uit Alphen aan den Rijn. De chauffeur hiervan maakte de chauffeur van de auto bus op het uits'taan van de wiizer attent door met zijn hand er naar te wijzen. De hulpbesteller van de P.T.T. Joh. de B. leidde er uit af, dat de vrachtauto links het West eindo in zou rijden, met het gevolg dat Joh. de B„ die dwars de straat over reed met zijn rywiel, door dc vrachtauto werd aangereden en over de straat gesmakt. Met enige ontvellingen aan gezicht, benen en handen kwam hij er af, doch zijn rijwiel, dat onder de vrachtauto te recht kwam, werd geheel vernield LANGERAAR Voor het diploma kruideniers vakbekwaamheid slaagde te Utrecht de heer Alfons Akerboom. LEIMUIDEN Toneeluitvoering. Zondagavond opende St. Genesius haar seizoen met een vrolijke avond, waarvoor veel belangstelling bestond. De penn. P. A, speeld, omdat de rollen goed verdeeld bleken te zijn De dames en heren van St. Genesius deden hun uiterste best, hoewel de oude vertrouwde spelers en de jeugdige Miel zich on derscheidden Al met al kan zowel „St. Genesius1' als het publiek ten volle tevreden zijn met deze opvoe ring. Gemeentehuis gesloten op Zaterdag Ook het gemeentehuis in deze ge meente zal in de wintermaanden we gens kolenbesparing op Zaterdag morgen voor allo zaken gesloten zijn. R.K. S.V. O.DJ. Aangezien de zaal van mevr. Sneeboer a.s. Dins dag voor andere doeleinden gebruikt moet worden zullen de oefeningen deze week voor alle groepen verval len NIEUWKOOP SOCIALE ZONDAG De Sociale Zondag werd gisteren begonnen met een H. Mis. waaron der alle le^en van de KAB commu niceerden. Aan het gezamenlijk ont bijt in het parochiehuis na de H. Mis, werd door bijna alle leden deelgenomen. Bij de opening van de feestavond in de zaal van de heer Koker, kon voorz. van Houten onder meer welkom heten de g.a., pastoor Vlcothuis de cater assistent en burg. van der Weijden met echtgenote. De pater-assistent behandelde in zijn korte toespraak de betekenis van het eerste artikel van het regle ment van de KAB waarbij spr. de woorden van Christus aanhaalde: ,.De mens leeft niet van brood al leen. Onder leiding van de heer G. v. Hecke bracht hierna de KAB-toneel- groep „De Dilettant" ten tonele het spel van Kees Spierings „Als de kin deren maar eens groot zijn". Het was een stuk uit het leven zoals dat in een werknvansgezin gaat. Behalve de sociale strekking, heeft dit spel ook getoond, daf een goed gezin een hechte gemeenschap moet zijn, waar in ver*raadzaamheid heerst. De décors en grime waren van de heer van Hecke; zij waren beide goed verzorgd Tussen de bedrijven en in de nau- ze zoreden Wim Schouten en Slem de Koker voor een stukie muziek. Met een dankwoord sloot de voorz. deze sociale Zondag. 'ming. De deken gaf oj de Willibror- rus Zondag zijn gedachte over de rijkdom van ons H. Geloof. St. Willi. brord, zo zeide spr., heeft hier voor 1250 jaren het geloof gepredikt en nu na zoveel eeuwen komt hier een nieuwe pastoor, die door de kerkelij ke overheid gezonden wordt. De hoge waardigheid en uitverkiezing van het priesterschap moeten door do gelo vigen steeds worden gezien als een zegen voor het volk, omdat het God is die de priesters stuurt. Daarom deed de daken het ver zoek de nieuwe pastoor met blijde geest en liefde tegemoet te treden en zoveel als maar enigszins mogelijk is, ieder op zijn plaats, mede te werken aan de goede kerkelijke geest, wel ke zo dringend nodig is voor een goed parochieleven. De kennismaking. Na de Hoogmis was er gelegenheid voor alle parochianen kennis te ma ken met de nieuwe pastoor. De voorz. van de K. A sprak na enige humo ristische vergelijkingen de wens uit, dat de pastoor zich, naar dc woorden van de H. Paulus, uit het epistel van deze Zondag zou omkleden met me delijden, goedheid, nederigheid, be scheidenheid en vooral geduld. Tal van sprekers hebben zich namens diverse organisaties voorgesteld en de steun en medewerking van de nieuwe pastoor gevraagd Ten slotte dankte pastuor v. Leeuwen voor de prettige ontvangst in de parochie, en wilde de wens van de voorz. van de K. A. aanvullen, met de woorden van de H. Paulus „elkander verdra gend en elkander vergevend en bo ven dit alles de liefde, die de band is der volmaaktheid". Pastoor gaf de verzekering, dat er veel medewerking zal worden gevraagd, maar ook dat hij bereid is alles te doen en te ge ven wat mogelijk is om het parochie leven zo hoog mogelijk op te voeren. ROELOFARENDSVEEN Viering patroonsfeest K.A.B. Zo als telkenjare gebruikelijk wordt door de K.A.B. het feest van haar patroon St. Willibrord ook voor haar leden tot een mooie feestdag ge maakt. Hiertoe was Zondagmorgen allereerst te 7 uur in de kerk van Maria Presentatie een H. Mis voor de levende en overleden leden met alg. H. Communie. Des avonds te 8 uur was een overvolle Pancratius- zaal getuige van een wel uitzonderlij ke mooie toneelavond. De voorz. der K.A.B., de heer J. van Veen, sprak een welkomstwoord inzonder tot pas toor Th Schoenmaker, pastoor S. Ligthart, de g.a. kap. W. Wortel en pater Hoogenboom. Voorts zette voorz. in zijn openingswoord de grote betekenis van St. Willibrbrd voor de K.A.B. uiteen. Hierna bracht de eigen toneelgroep het mooie toneelspel in .drie bedrij ven „Verzegelde Lippen" van Maar ten van Vught ten tonele. Een ont roerend verhaal met als hoofdmo tief het biechtgeheim, waarin een pater Franciscaan de aan zijn eigen familie toegebrachte droefenis en leed moet toelaten en niet mag spre ken over wat hem door de bi,echt be kend is geworden. Onder regie van Herm. Hoogenboom werd dit stuk op een zeer goede wijze vertolkt. De zang achter de coulissen werd uit gevoerd door de heren B. en Jos v, d. Meer. Het dankwoord van voorz. van Veen aan de toneelgroep was dan ook tenvolle verdiend. HILLEGOM K.A.B. De pl. afd. van de K.A B hield in „Flora" haar eerste le denvergadering.. De heer Th. Bakker sprak over „Gewetensonderzoek bij 't graf van mgr. dr. Ariëns". Spreker zette boeiend uiteen, wat deze pio nier voor de arbeidende klasse deed en benadrukte, dat diens geweldige prestaties zo vaak worden vergeten. Vervolgens brachten de tonelisten „Het was in Benevito", een éénacter van Ad. Bevers. Tenslotte werd door de heer Th. van Beek een mooi verslag uitgebracht van zijn reis naar Rome. LEIDSCHKNDAM Ouden van dacen. In de verga dering van de ver. voor ouden van dagen deelde de voorz., de heer J. Vermeer mede, dat het ledental het laatste jaar is opgelopen van 46 tot 162.Voldoening werd uitgesproken, dat de gemeente bericht gezonden heeft, dat de toegezegde banken spoedig geplaatst zullen worden. Van de K.V.P. was de toezegging ontvan- gen dat zij het adres van de vereni- .•an Graas sprak een korte inleiding 6»ng tot toekenning van brandstof- en vroeg ieders medewerking voor I fentoeslag aan hen die onder de het slagen van deze avond. Opgevoerd noodwet-Drees vallen zal steunen, werd ,In een andere Wereld" een co-1 Uit het verslag van de penningm. medie in 3 bedrijven door Joh. Blaa- bleek, dat 9 in kas is van de afd., zer Sr, en Jr. Vanaf de aanvang werd I terwijl de 'litgaanskas een saldo dit spel, vol afwisseling, vlot ge-1 heeft van 46.80. Eerst werkloos, nu malende De korenmolen Korpershoek, die in Januari 1945 door nooit opgehelderde oorzaak afbrandde, heeft Zaterdag een waardige opvolger gekregen. Om dat de molen Korpershoek nl. zo prachtig paste in het dorpsbeeld heeft Schipluidens bevolking na de bevrij ding een comité opgericht dat geld voor een nieuwe molen bijeen moest brengen. In Leimuiden vond met een „dode", molen, de Jonge Pieter, die niet meer werkte. En die is naar Schipluiden gebracht en staat daar nu op een nieuwe onderbouw. Zaterdag vierde Schipluiden feest; de molen stond in de vreugde en de vele belangstellen den lazen de tekst van de nieuwe ge velsteen: Brand velde de oude molen neer maar vrolijk draait de nieuwe weer, Eerst werkloos in Leimuiden maal ik nu voor Schipluiden. De oude molenaar was bijzonder in zijn sas met de nieuwe aanwinst. De enige sombere noot op deze goede dag voor Schipluiden: mr B. Hotke van het ministerie van Onderwijs, K. en W. zei in zijn toespraak dat se-te gehuldigd en werd hem een fraai dert 1900 het aantal molens in Ne- cadeau als blijk van waardering aan- derland is gedaald van 8000 tot 1201.1 geboden. Als bestuursleden werden gekozen de heren Chr. P. Lans en J. B. Bors- boom. NOORDWIJK Arts-jubileum. Dr. F. J. Visser zal op Vrijdag 23 November 40 jaar arts zijn. Een groot deel van zijn le ven heeft dr. Visser de practijk in Noordwijk uitgeoefend. Velen zullen op deze dag de dokter, die. „inruste", nog steeds werkzaam is, hun sym pathie willen betuigen. 50-jarige echtvereniging. Op Dinsdag 20 November a.s. hoopt het echtpaar J. v. d. Wilden-van Delft de dag te herdenken, dat het voor 50 jaar in het huwelijk trad. 40 jaar collectanten-college, Het collectanten-college van St'. Je roen, opgericht door wijlen Pastoor Th. Sarter, zal op Donderdag 16 Nov. 40 jaar bestaan. Bij deze gelegen heid zal op dien dag te 7.45 een ge zongen H. Mis in de parochiekerk worden opgedragen. Aanbesteding. De uitslag van de gehouden aanbesteding voor de bouw van dubbele schoolpaviljoens voor de Dr. Willem v. d. Bergh- stichting op de terreinen aan de Zwarteweg is als volgt. Hoogste in schrijver fa. Breuring te Apeldoorn 598.400.—, laagste fa. H. Moes voor 463.400.—. Raadsvacature. Wegens bedan ken van het raadslid J. de Monije (Prot. Chr, groep) stonden als op volgers op deze lijst de heren J. P. Passchier en W. Baalbergen. Deze heren heben hun benoeming niet aangenomen. Thans is benoemd als raadslid P. H. Lindhout Czn., waarvan nog niet bekend is of hij zijn benoeming heeft aangenomen. Op de lUst komen thans nog voor de heren G. Assies, H. Hoek en A. v. d. Loo. NOORD WIJKERHOUT Jubileum. Vrijdag jl. herdacht de heer L. v. d. Holst het feit, dat hij vóór 25 jaar als tuinman in dienst kwam bij de firma J. v .d. Berg Smit, bloemkweker te Noordwijker- hout. Ten huize van zijn patroon werd de jubilaris met zijn eentgeno- SASSENHEIM Feestavond KA.B. De pl. afd. van de K.A.B. organiseerde voor haar leden een feestavond in het K.S.A.- Sebouw. De avond werd geopend oor de voorz., die in zijn openings woord zeide, dat het om verschil lende redenen feest was. Allereerst zou de toneelvereniging „St. Pfcan- cratius" haar 25e uitvoering geven. Maar verder was het ledental van do afd. de 400 gepasseerd. Spr. be toogde, dat niet alleen het ledental spreekt voor het succes van de or ganisatie maar vooral dc mentali teit der leden en de samenwerking in de organisatie. Vooral de jonge ren werden aangespoord voor het komende winterprogramma hun bes te krachten te geven. Door de to neelvereniging St. Pancratius werd toen opgevoerd het dramatische stuk „De weg tot elkander' van Ko Ku- pers. Het is de geschiedenis van een schrijfster, die een werk maakt, dat tot titel moet hebben: „Oorzaken en gevolgen van mislukte huwelijken". Het boek neemt haar zo in beslag, dat ze haar echtgenoot verwaarloost, hetgeen haar eigen huwelijk op het hellende vlak -plaatst. Trouwens, er doen zich in dit stuk nog veel meer problemen voor, die een ver wij de ding veroorzaken tussen verschil lende personen. De titel voorspelt echter, dat alles weer in orde komt en dit geschiedt ook, al is het met veel moeite? De medewerkenden speelden dit zware stuk reeds ver dienstelijk en mochten daarvoor de dank van het publiek in ontvangst nemen. Na het stuk spraken de voorz. en de g. a. een dankwoord, waarbij kap. Stroband zeide, dat dit stuk wel de beste „huwelijkspreek" was die ooit is gegeven. Tussen de bedrijven door werd nog gecollec teerd voor de op te richten R.K. Harmonie, wat een flink bedrag op leverde. Geboren: Hendr. J. C. zn van M. Goddijn en C. G. v. d. Meer; Hendri- ka dr van M. F. de Zwart en T. M. v. d. Nieuwendijk; Klazina dr van H. B. Beck en H. Dekker. Joh. zn van P. C. Pret en W. Koekebakker. Overleden: A. C. Roozen. STOMPWIJK K. A. B. 20 jaar. Op bescheiden wijze heeft de pl. afd. van de K.A.B. het feit herdacht, dat 20 jaar gele den de Stompwijkse K.A.B,'ers een eigen zelfstandige afdeling gingen vormen. Om God te danken werd de Hoogmis opgedragen door de g. a., kap. van Veen en alle leden nader den ter H. Tafel, In de zaal van het Blesse Paard werd 's avonds voor de leden en genodigden een toneeluit voering gegeven. Vóór het doek op ging hield de voorz. N Chr. Bolle- boom een toespraak, waarin spr. na allereerst burgem. H. Banning en de afgevaardigden verwelkomd te heb ben in vogelvlucht een overzicht gaf van het ontstaan en de ontwikkeling van de organisatie en de plaats van de kath. arbeider in de huidige maat schappij. Na een korte uiteenzetting van de regisseur werd het doek ge haald en za«en wij een eenvoudig gemeubileerde kamer van een Noorse boerenhoeve, waarin in het jaar 1915, een koud jaar met een lange winter, door verschillende boeren plannen beraamd worden om de hongerende bevolking in het Jungfröhdal te hel pen We zullen niet verklappen hoe dit spel verloopt, omdat Tarcisius het zelfde stuk op 18 Nov, '51 voor eigen publiek nogmaals zal opvoeren. Een ding moet ons toch van het hart en dat is wel, dat St. Tarcisius sinds „Stephan Borkos" niet zo gespeeld heeft als gisteravond. Het was een schitterende opvoering. VOORHOUT Roodc Kruis. Kortgeleden is Voorhout toegevoegd aan de afd. Rijnland van „Het Nederlandsche Roode Kruis". Dit betekent dat deze afdeling het Roode Kruiswerk in de gemeente ter hand gaat nemen. Menigeen zal wel weten waaruit de vredestaak van het Roode Kruis bestaat. Enkele taken willen wij hier echter noemen n.l. de bloedtransfusiedienst, moedermelk- centrale, hoornvliescentrale, hulp bij rampen, het plaatsen van verband- posten langs de weg enz. Op Vrijdag 16 November a.s. zal er een speciale filmavond over het werk van het Roode Kruis gegeven worden in de zaal van het Parochie huis. Aanvang 8 uur. Er zullen dan enkele speciale films van het Neder landsche en Zweedsche Roode Kruis vertoond worden. Het zal een volle dige filmavond zijn met als hoofd film: Wat Lenie Rosner beleefde. VOORSCHOTEN ERNSTIGE VAL De heer T. E. de J., Donklaan, is Zaterdagmiddag met een zware her senschudding naar zijn woning ver voerd, nadat hij op de Leidseweg met zijn motor was gevallen. Op de Leidseweg, ter hoogte van de halte Zilverfabriek, liep de 8-ja- rige M. R. J. K. met een step langs het linkergedeelte van de rijweg en wilde vermoedelijk oversteken naar een aldaar rijdend paard en wagen, toen op hetzelfde ogenblik de heer do J. op zijn motorrijwiel naderde uit de richting Leiden. Om een on geluk te voorkomen heeft hij ge tracht de jongen mis te rijden en is door plotseling remmen van zijn motor geslingerd. Hij bekwam ver schillende verwondingen aan het hoofd en een zware hersenschud ding on is nadat dr. C Kuypers en een lid van de E.H.B.O. de eerste hulp hadden verleend naar zijn wo ning vervoerd. Genesius speelde „Verdronken land". Zaterdagavond gaf de to neelver. St. Genesius in het Vereni gingsgebouw een uitvoering van het drama „Verdronken land" van Arie v. d. Lugt. Het was de geschiedenis van een arme boer, met een rijke boerendochter getrouwd, die reeds door een andere boer,'maar dan met centen, begeerd was. Het resultaat was een reeks onprettige tonelen tussen de twee mannen, vooral wan neer tengevolge van ijsgang de Lek zijn oevers zal gaan overschrijden. Tenslotte laat de rijke de dijk door steken aan de kant waar de arme WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL BEWOLKING. Zwaar tot half bewolkt met in de Oostelijke helft van het land aanvankelijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Later weinig wind. Vannacht iets min der koud, morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. 13 Nov.: zon op 7.54 en onder 16.53; maan op lö.xl en onder 8.00 uur. woont, zodat deze zijn boeltje moet verlaten en toen was het stuk in eens uit. Erg veel mogelijkheden heeft v. d. Lugt de spelers niet ge geven. Hij liet dc arme boer (P. v. Leeuwen) het gehele stuk door schelden op de rijke (J. Warmen- hoven). P. v. Leeuwen deed dit met veel overtuiging, het spel won aan vaart wanneer hij op de planken kwam. L. Hoogwcg gaf van de rol van de zwerver een uitstekende ver tolking en B. Lindeman als de vrouw van de arme boer had het niet ge makkelijk in haar kwijnende rol, maar ze deed haar best in dit spel zonder één lichtpuntje. De oude moeder Kec, mevr. Kneyber, citeer de met veel gemak bijbelteksten en sprak vele vermanende woorden. De regie had er voor kunnen zorgen, dat er meer vaart in het spel was geweest, vooral het tweede bedrijf verliep traag. ZOETERMEER ZAL ER EEN KINDERSPEELTUIN KOMEN? Op uitnodiging van het bestuur ven de Woningbouwvereniging „Be ter Wonen" vond een bijeenkomst plaats van een aantal Zoetermeerse notabelen in het spaarbankgebouw. De opzet van deze vergadering was een poging in het werk te stellen tot het oprichten van kinderspeelplaat sen in verschillende delen van Zoe- lermeer. De voorz. van de woning bouwvereniging, de heer van Rui tenburg sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat het resultaat van deze vergadering groter mocht zijn, dan van het onlangs aan dc raad ge richte verzoekschrift. De heer F. Kaptein zette daarna dc bedoeling van deze vergadering uiteen en bleek al spoedig met veel vuur bezield te zijn. Hij betoogde o.a. het belang van de oprichting van kinderspeel plaatsen. Elk jaar opnieuw moeten grote bedragen uitgegeven worden voor het herstel van door de jeugd vernielde goederen. Hij achtte het moreel niet verantwoord, dat de huidige toestand nog langer wordt bestendigd. Do woningbouwver. zou dit werk zelf wel willen doen, doch zag hierin toch ook een zodanig stuk sociaal werk, dat dit door al len moet worden gedragen. Dc wo ningbouwver. wil het werk op elke mogelijke wijze steunen. Dc secre taris van de woningbouwver. las daarna de verzoekschriften, welke aan de raad cn aan B. en W. waren verzonden voor en schonk tevens aandacht aan de terugontvangen ant woorden. Het daarop volgende de bat had een zeer opbouwend karak ter. Alle aanwezigen, w.o. dc heren Scheer, de Roode cn van 't Hoff, als mede pastoor Voorham, waren zon der uitzondering van mening, dat het maken van speelterreinen een gebiedende eis is. Na brede discussie hoe tot dc oprichting van speelter reinen moet worden gekomen, wie wel en wie niet aan ae totstandko ming zullen medewerken en even tueel financieel bijdragen, werd op initiatief van de heer Scheer over gegaan tot samenstelling van een commissie van voorbereiding. Deze commissie heeft ten doel voorlopige plannen te maken en deze met do cuders van de kinderen, wijksge- wijze, in vergadering te bespreken. Tot leden van het comité werden benoemd, de heren M. de Roode, J. van 't Hoff, F. Kaptein en de maat schappelijk werkster, mej. Y. Kruis. De heer R. B. van Dijk zal voorlo pig het secretariaat behartigen. R.K. Kinderuitzending. In de vergadering van het comité voor R.K. Kinderuitzending werd besloten, in overleg met de dokter, minstens 5 patiëntjes, die het zeer hard nodig nebben uit te zenden naar een ge zondheidskolonie. Deze uitzending zal zo mogelijk nog dit jaar plaats hebben. Om dit werk verder te kun nen uitbouwen zijn donateurs van de vereniging nodig. Ieder, die dit werk ter harte gaat, geve zich op bij een van de leden van hc* comité en wer- ke zelf mede aan de uitbouw van het aantal donateurs. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 12 Nov Vee. Aanvoer: 1443 totaal waarvan 1006 vette koeien en 437 varkens. Prijzen: vette koeien 2.40—2.55, 2.20—2.30 1.90—2.10 en varkens f 2.19. 2.14 2.05 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer groot, handel stug, niet geheel prijshoudend; varkens aanvoer iets korter, handel redelijk prijzen iets stijver. TER AAR, 9 November. Groente. Kassnijbonen f 10.70—11, idem B 6—7.40, idem stek 5 40—6.10, alles per 10 kg., andijvie 5—10 cent, was- peen 812 cent, groene kool 67 cent, Sav. kool 68 cent witte kool 4—6 cent, rode kool 7—10 cent, wit lof I 46—60 cent, idem II 32—40 ct., idem stek 22—39 cent. spruiten 30 38 cent, idem los 7—13 cent, spinazie 3640 cent, uien 1822 cent, kroten 711 cent, sjalotten 1118 cent, to maten A 21 -60 cent, idem B 2252 cent, idem 1251 cent idem CC 12 cent, idem bonken 12—15 cent, id«m afw. 1220 cent alles per kg., bloem kool I 2650 cent, idem II 16—24 ot„ idem III 8—16 cent sla 1—5 cent. knolselderij 1 cent alles per stuk, sel derij 2—4 cent, bospeen 1015 cent per bos, boerenkool 20—60 cent, stoof, sla 10—20 cent per kist, druiven 56 cent per half kg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3