Zegepraal Geallieerden gevallenen herdacht Onderofficieren schreven onbevredigend rapport na arrest kwam er beter huiswerk STRIJD IN WASSENAAR Bekoring van het verleden bleek voor velen te sterk Kuch behaalde onbeduidende zege op Wim vakgroep tuinders l.t.b In P.B.O. moeten standsorganisaties de ondernemers vertegenwoordigen ^lEFDE'S MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 DE LEDDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Aan d« vooravond van 11 Novem- zen en een minuut stilte wal in acht ber zijn talrijke autoriteiten en ge nodigden in de Nieuwe Kerk te Am sterdam tarnen geweest ter viering van de nagenachtenis der gevallen geallieerde soldaten uit beide we reld-oorlogen. De plechtigheid, uit geschreven door het Nederlandse Oorlogsgraven-comité was onder meer bezocht door mr. R. van Zin- nicq Bergmann als vertegenwoordi ger van Koningin en Prins, talrijke diplomaten, burgemeester Baron Mïchiels van Kessenich van Maas tricht en mevrouw, burgemeester Coenders van Sittard, de burgemees ters van Groesbeek, Renkum en Hol ten. Als enige spreker heeft prof. dr. F. Th. Visser .hoogleraar van de Kath. Universiteit te Nijmegen, het woord gevoerd, eerst in het Nederlands, daarna in het Frans en Engels, Nijmeegs Mannenkoor ,,De Ver enigde Zangers" onder leiding van Piet Versloot heeft drie prachtige composities van Alphons Diepen- brock verklankt en de Amsterdamse Politiekapel speelde onder andere het Ave Verum van Mozart. Een ontroerend ogenblik was het, toen achttien bloemstukken werden neergelegd aan de voet van de kata falk, die in het koor, voor het be roemde koperen hek was opgesteld en waarbij acht militairen de ere wacht hadden betrokken. Aan weers zijden van het koor waren rouwgor- dijnen opgehangen. Nadat „The last Post" was gebla- 3000 Kq,.en qeen tu&leutatqn Gistermiddag is de Sch 280 met een niet alledaagse vangst in de Scheveningse haven terug gekeerd. De bemanning van de Sch 280, van de rederij Albert Verheij, onder schipper M. van der Krok, die op haringvangst was, haalde tijdens deze reis een „visje" van naar schatting 3000 kilogram naar boven. Het was een soort potvis, die niet vaak in de Ne derlandse territoriale wateren voorkomt en zich dan zeker niet laat verschalken in het drijfnet van de haringvissers. De verba zing om deze vangst was in de Scheveningse haven dan ook groot. Vanmorgen zal de vis te bezichtigen zijn aan de afslag te Scheveningen op de Dr. Lely- kade. Auto ongeval eist 1 dode Wagen gestolen voor plezierritje In dc nacht van Zaterdag op Zon dag is in de omgeving van Neede op de Rijksstraatweg NeedeZutphen een auto in volle vaart tegen een boom gereden en vrijwel geheel ver nield. Een van de inzittenden, de 19- jarige L. H. uit Almelo werd zo zwaar gewond, dat hij kort na het ongeval overleed. De bestuurder, de 18-jarige rijwiel hersteller G. R., kwam er met lichte verwondingen af. De laatste, die vol gens de politie sterk onder de in vloed van sterke drank verkeerde, trachtte te vluchten, doch de om standers grepen hem en leverden hem aan de politie over. Achteraf bleek, dat de auto was gestolen uit een garage te Almelo. Nadat de bei de jongelui in verschillende Almelo se café's borrels en biertjes hadden gedronken, rees het plan om er met een auto tussen uit te trekken. Zij gingen naar een wat achteraf gelegen garage, waarvan de deuren werden geforceerd en kozen hier een auto uit, welke toebehoorde aan de heer J. P. Zij reden naar Hengelo en En schede, waar verschillende café's werden bezocht. Toen het hen ook hier niet beviel, besloten zij naar Zut phen te gaan met het bovenom schreven tragische gevolg. De be stuurder van de auto R. verklaarde aan de politie in totaal 8 borrels en glazen bier te hebben gedronken. Voorts bleek, dat het reeds de vier de maal is, dat R. en N. een auto wegnam om een ritje te gaan ma ken. R. heeft reeds drie veroordelin gen voor dit „plezierrijden" achter de rug. genomen, werd in de Franse taal het Onze Vader gebeden. Alle aanwezi gen zongen het lied „Blijf bij mij; Heer" en gingen uiteen onder orgie- spel, dat het besluit vormde van de ze jaarlijks terugkerende plechtig heid. Meisje neergeslagen Geldkistje geroofd In de sigarenwinkel Maasstraat hoek Geulstraat te Amsterdam is Zaterdagavond do 16-jarige dochter van de eigenaar door een onbekende jongeman neergeslagen, toen zij hem aan wisselgeld voor de auto maat hielp. De onverlaat roofde daarop een sigarenkistje met geld uit de winkel en nam de vlucht. Kort na tien uur kwam de jonge man aan de deur om geld te wisse len voor een pakie sigaretten uit de automaat. Daar de eigenaar ziek te bed ligt, ging zijn dochter naar vo ren. De onbekende bleef in de deur staan cn gaf het meisje een gulden. Toen het meisje de kwartjes in de hand van de jongeman teruggaf, liet deze een geldstuk vallen. Het meisje bukte zich om het kwartje voor de „klant" op te ra- 6en, maar kreeg op hetzelfde ogen lik een harde slag, waardoor zij op de vloer van de winkel viel. Luid gillend krabbelde zij naar de achter de winkel gelegen woning. Van de verwarring maakte de overvaller gebruik om langs haar te springen en van een vitrine een sigarenkistje met ca. 50.— weg te pakken, waar op hij zich ijlings uit de voeten maakte. Vermoedelijk is de rover niet al leen geweest, want een bovenbuur heeft omstreeks 10 uur drie jonge mannen om de winkel zien scharre len. Waarschijnlijk is de dief vóór de overval reeds in de winkel ge weest om poolshoogte te nemen. Op de vitrline naast de toonbank stond namelijk vooraan een kistje met kwartjes voor wisselgeld en meer naar achteren een kistje waarin het papieren geld ging. Dit laatste heeft hij dan ook resoluut gegrepen. „Tel." Windkracht niet te versmaden De zogenaamde Prinsenmólen-com missie is na uitgebreide proefnemin gen tot de conclusie gekomen, dat grote hoeveelheden energie te ver krijgen zijn van de wind. Een dy namo aan de kust kon In 82 etmalen bijna 70.000 KWH opleveren. De orde van grootte der jaarlijkse productie van een gunstig geplaatste winddynamo van 17meter vlucht kan gevoeglijk'op 200.000 kwh wor den aangenomen. Gezien de steeds toenemende schaarste aan steenko len en andere brandstoffen verdient het stellig overweging, aldus de com missie, bij wijze van proef tot het stichten van een middelmatig grote winddynamo op een daarvoor gun stige plek over te gaan. KATH. REIS VERENIGING IN MOEILIJKHEDEN. De Nederlandse Reisvereniging voor Katholieken verkeert in deplo rabele toestand. Dit is Zondagmiddag een speciaal belegde algemene vergadering tot uiting gekomen. De vereniging heeft op het ogenblik een schuld van ongeveer 45.000 gulden. Om het bestuur uit de moeilijkhe den te helpen heeft een speciale com missie uit het bestuur zich tot het bisdom Haarlem gewend om steun. Mgr. H .J. J. van Hussen. de direc teur van de Bisschoppelijke Hulp actie, heeft daarop een bedrag van 10.000 gulden toegezegd. Daarbij is echter als voorwaarde gesteld, dat het hele hoofdbestuur zal aftreden en dat de algemene vergadering een nieuw bestuur zal kiezen, waarin de heren H. J. J. Conijn, W. P. Beyer. P. H. Hutjes en mr. J. A. J. Bottenheid ze ker zitting moeten nemen. Een groot gedeelte van de vergade ring, voornamelijk de zuidelijke afde lingen en de afdeling-Den Haag, voel de voor deze suggestie niets, maar kwam met een eigen plan op tafel, dat 15.000 gulden steun zou opbren- Wassenaar heeft een rumoerige week achter de rug. De verkiezings strijd in Nederland had ook bezit ge nomen van haar on de anders zo vre dige aanblik van het mooie dorp, werd nu doorlopend verstoord, door felle verklezingskreten, die niemand onberoerd konden laten. Trouwens ook al zou men gewilde hebben, men werd gewoonweg niet in de gelegen heid gesteld deze strijd langs zich heen te laten gaan. Ieder ogenblik Jr liep men het risico gevraagd te wor gen, te betrekken van niet nader aan den: „Kuch of Romantiek?" en het te duiden geldgevers. De opposanten beste was dan maar, om naar zijn willen het Centraal Bureau geheel overtuiging te antwoorden, opheffen en het technische reiswerk Een nabespreking over de in Sep tember in West-Duitsland gehouden geallieerde oefening „Counterthrust" heeft in de Kolonel Palm-kazerne to Bussum geleid tot een conflict tussen luit.-kol. Greter, de comman dant van de aldaar gelegen 35ste af deling LUA (lichte luchtdoelartille rie) en een aantal van zijn onder officieren. Deze onderofficieren hebben met de 31ste regimentsgevechtsgroep deelgenomen aan de oefening „Coun terthrust". Een dezer dagen riep hun com mandant hen bijeen voor een be spreking over de resultaten van hun optreden. Na afloop van de bespre king droeg hij hen op het bespro kene ip een schriftelijk rapport weer laten verrichten door reisbureaux, Daarmee zou dan ook de functie van directeur van het Centraal Bureau, thans vervuld door mr. W. Huynen, verdwijnen. Bij de eerste stemming kreeg het door de Bisschoppelijke Hulp-actie voorgestelde bestuur slechts enkele stemmen, waarop alle candidaten zich terugtrokken. In een tweede stem ming heeft men de suggestie van mgr. Van Hussen definitief van de hand gèwezen. Het voortbestaan van de Katholieke Reisvereniging is hierdoor onzeker geworden. („Volkskr."). Twee minuten te vroeg Een motorrijder uit Hilversum, die was bekeurd, omdat hij 's avonds zon der licht had gereden, wandelde Za terdag fier de rechtszaal uit en zijn rug lachte bij wijze van spreken fijntjes tegen de kantonrechter en de ambtenaar O.M., die alles wat zij hadden gezegd, hadden moeten in to geven om het geleerde bij de on derofficieren goed vast te leggen. De onderofficieren kwamen ech ter Dinsdag j.l. met een volgens de commandant zo onbevredigend rap- Nadat het „vijftien gulden subs, port voor de dag, dat hij er een vorm i - v?n de ambtenaar en het van tegenwerking en onwil in zag. t., gulden subs, vijf dagen" van Een en ander liet zich, naar "net j de kantonrechter waren uitgesproken, oordeel van de commandant, zo haaide de overtreder een krant te ernstig aanzien, dat hij een huis- voorschijn en zei: „In deze krant van houdelijk onderzoek gelastte en in j de bewuste datum staat, dat de zon afwachting daarvan de onderofficie- om 20.12 uur onderging. Een half ren arrest oplegae. uur daarna moest ik pas het licht op- Nu hebben de onderofficieren een steken. Om 20.40 uur ben ik geverba- nieuw en beter rapport ingediend, liseerd. Dat is twee minuten te waarna het arrest is opgeheven. Het vroeg". zal van het resultaat van het huis- Rechter, ambtenaar en griffier bo- houdelijk onderzoek afhangen, of er gen zich over de krant, verder nog maatregelen tegen hen „U kunt naar huis gaan", zei de zullen worden genomen. I kantonrechter. (N. v. d. D.). Toen wij Zaterdagmiddag in Was senaar aankwamen was de spanning tot het uiterste gestegen. Wij gingen op een oud heertje af en vroegen hem: „Waar bent U voor?" Het heer tje lachte slim en zei: „Nou, heel eer lijk gezegd, ik weet niet helemaal precies, waar alles om gaat, maar ik ben in Leiden geweest een week ge leden en daarom zeg ik: Wim Jansen, dan heb je het minste kans op een scheef gezicht". Zo brak het grote moment aan. Voorafgegaan door een begeleiding tambours reed het open rijtuig, waarin Wim Jansen en Kobus Kuch plaatsgenomen hadden om stuwd door een grote menigte door de straten. Een geluidswagen lokte de laatsten, die zich afzijdig wilden houden uit de huizen en de kreten „Leve Wim, leve Kuch" waren niet van de lucht. Een geestdriftige sla ger kwam met worsten uit zijn sla gerij rennen en omdat hij in deze grote menigte wel een beetje be nauwd was om kleur te bekennen, waren de worsten, die hij aan de bei de candidaten aanbood, precies even groot en even zwaar. Wat wilde Wassenaar? Om acht uur des avonds brak het grote moment aan. Nadat de voorzit ter van het Kath. Thuisfront der St, Willibrord-parochie, de Lt. ter Zee 2ekl. L. Boes, de aanwezigen wel kom geheten had, trad de ontwerper van de actie „Baas boven Baas", de aalmoezenier J. B. v. Croonenburg, voor het forum, om de aanwezigen uiteen te zetten met een enkel woord de harde noodzaak van de actie. Daarna kwam Kuch en ogenschijn lijk was hij in het voordeel. Het ge hele programma werd door hem ver zorgd en Wim had slechts tweemaal een kwartier om een demonstratie te geven van zijn radio-programma 2X1 1. Niet alleen had Kobus de tijd mee, maar door zijn liedjes Op de Zaterdag in Haarlem ge- stuur.' In dit bestuur behoort de houden jaarvergadering van de vak- tuinbouw ook op redelijke wijze te groep tuinders van de L.T.B. werd1 zijn vertegenwoordigd. Voor een op voorstel van de heer Dulveséein j doeltreffend functionneren van deze van de kring Delfland een motie1 hoofdafdeling tuinbouw is het ge- aangenomen, waarin de vergadering j wenst, dat ook de zich aan een zeer zich uitspreekt tegen het standpuntspecifieke taak in de tuinbouw wij van het bestuur van het centraal i dende vaktechnische organisaties, bureau van de tuinbouwveilingen I met name het centraal bureau van inzake de instelling van een be-de tuinbouwveilingen en de Neder- drijfschap voor de landbouw en de landse fruittelersorganisatie, een samenstelling van een hoofdafdeling j plaats zuilen innemen in deze hoofd- tuinbouw binnen het raam van dit afdeling tuinbouw. Deze plaats van landbouwschap zoals dit is weerge- i genoemde vaktechnische organisa- geven in een in het weekblad i ties dient evenwel in overeenstem- „Groenten en fruit" van 18 October j ming te zijn met de functionele be- j.l. gepubliceerd schreven. j tekenis van deze instellingen. De vakgroep tuinders van de Ka- j Hierbij moet in aanmerking geno- tholieke Land- en Tuinbouwbond men worden, dat voor wat betreft geeft in de motie als haar mening te j de ondernemers in de tuinbouw uit- iJ~ sluitend de standsorganisaties beneden het vastgestelde prijsniveau. In vele productencommissies is ech ter de neiging aanwezig om, met voorbijzien van de gestegen kost prijzen, het peil van de minimum prijzen zolaag mogelijk te houden. Onder geen beding moet worden Hiertegen dient met kracht stelling afgeweken van de door de Wetge- te worden genomen, ook in de vei- vingscommissie van de stichting voor lidorganisaties. Men wordt nog te de landbouw voorgestelde verhou- I zeer door de vrees geleid, dat door ding n.l. zes vertegenwoordigers aan stellen van hoge minimumprij- te wijzen door de drie standorgam- j zen de heffingen niet toereikend saties tezamen, drie door beide ge- zjjn# Het is van primair belang, dat noemde vaktechnische organisaties j er een bodem in de markt of m.a.w. tezamen en drie door de drie stands- j een ophoudprijs is. Van secundair kennen, dat, gezien het gemengde karakter van een overwegend deel der Nederlandse tuinbouwbedrijven, de instelling van één bedrijfschap voor alle agrarische ondernemers en werknemers gewenst is, maar niet de instelling van een afzonderlijk tuinbouwschap. Aan de tuinbouw binnen het raam van dit landbouw schap moet en kan een zo zelfstan dig mogelijke positie worden toege kend door de instelling van een met ruime bevoegdheden omklede hoofd afdeling tuinbouw (groente en fruit), welke zal optreden als zelfstandig werkend adviescollege van het be- acht. representatief kunnen worden be schouwd, aangezien slechts deze or ganisaties alle belangen, zowel gees telijke als materiële, van deze onder nemers behartigen. Het standpunt van het bestuur van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen, dat de belde vaktechnische organisa ties tezamen rechtstreeks en onaf hankelijk evenveel vertegenwoordi gers voor deze hoofdafdeling tuin bouw dienen aan te wijzen als de drie centrale landbouworganisaties tezamen, wordt onaanvaardbaar ge- organisaties in overeenstemming met deze vaktechnische organisaties. Al dus deze motie, die zal worden inge diend bij het bestuur van de Katho lieke Nederlandse Tuinbouwvakbond. Minimumprijzen en heffingen. Begrijpelijkerwijze was de kwestie van de minimumprijzen en de hef fingen een belangrijk punt, dat de vergadering geruime tijd bezig'hield. Kring de Veenstreek stelde voor de minimumprijzen van niet specula tieve teelten te verhogen tot 80 van de kostprijs. Het voorstel van kring Kennemer- land hield een verhoging in van de minimumprijzen van groenten, gelet op de waardevermindering van het geld. In zijn praeadvies wees het be stuur op de grote en allesoverheer sende betekenis van het systeem van de minimumprijzen n.l., dat er een bodem in de markt wordt gelegd. Bij een prijsda'ende markttendenz kan de prijs van een product nooit dalen belang en ter garandering van de ophoudprijs is het vaststellen van vergoedingen. Het verschil tussen de ophoud en de vergoedingsprijs be draagt nu 20 Om het gevaar van het buiten de veiling om verkopen tegen te gaan dient dit prijsverschil niet groter te worden gemaakt. Men moet beseffen, dat de hoogte der op houd- en vergoedingsprijzen in nauw verband staat met de aanwezige re serves in de productenfondsen, welke reserves weer bijeengebracht wor den door de heffingen. Wenst men hogere minimumprijzen dan ook ho gere heffingen, tenzij er voldoende reserves in de productenfondsen aan wezig zijn. Een waarschuwend geluid liet het bestuur horen tegen de mentaliteit, die hier en daar onder de tuinders heerst om de minimumprijzen maar af te schaffen. Men meent wel eens het risico zelf te kunnen dragen, als het eens een jaar beter is gegaan. Dit is zeker nog niet het geval. (Wordt vervolg en zijn praatjes wist hij spoedig de gehele zaal zover te krijgen, dat de aanwezigen luidkeels meezongen en luide bijvalsbetuigingen opzonden naar het toneel. Wat deed de leider van de Partij van Blijheid en Roman tiek ondertussen? Tussen het publiek gezeten, klapte en zong hij luide mee en op een uitnodiging van Kobus, tot de zaal gericht, besteeg hij zelfs met een Wassenaarder het podium om een van de liedjes van Kobus te zingen. De stemming in de zaal was op dat ogenblik erg moeilijk te peilen. Men riep op oud-Indische wyze: „Hoooiiü" tegen Kobus. wanneer hij op kwam de assistente van Kuch, mej. Tinneke de Visser, voor velen tropen- veteranen nog een oude bekende van de buitenposten, had ook direct ieders sympathie. Daarna kwam Wim. Hij zong geen propaganda-liedjes voor zijn partij, hij zei niet twintig keer achter el kaar: „Stem op mij", zoals Kobus had gedaan, hij zette alleen met een en kel woord de doelstelling van de grote Partij voor Jong Nederland, de Partij van Blijheid en Romantiek, uit een en gaf daarna een demonstratie van zijn radio-programma. Toen werd een voelbare aarzeling in de zaal merkbaar. Wat bood Kuch hun? Een gezellig liedje en een reuze aardig praatje, maar.... is dat vol doende om er zijn belangen aan toe te vertrouwen. Wat heeft de toekomst in Nederland? Een harde substantie, waarmede men de soldaten pleegt •te vergasten? Ofde Partij die Blijheid en Romantiek aanbiedt, die iedereen de weg opent naar een zon nige toekomst? De Wassenaarders kozen goed! Van de 120 stemmen, die er deze eerste avond werden uitgebracht, wa ren er 71 voor Wim. Kobus moest ge noegen nemen met 40, terwijl de overige zwampartijtjes de meelijwek kende getallen van 1 (Gewone Man), 2 (v. Tutte), 3. (Orkest zonder Naam) en 3 (Merie) toegewezen kregen. En wat kozen de miliatiren? Zondag stond de Willibrordus- parochie in het teken van de oud militairen. Na de Hoogmis, die tot hun intentie werd opgedragen, ge bruikten allen gezamenlijk het ont bijt in het Patronaatsgebouw. Hierbij waren o.m. aanwezig de burgemees ter van Wassenaar, dr. S. F. A. C. M. v. Wijnbergen en de g.a. van het pa rochiële thuisfront, kap. C. Hageman, die beiden het woord voerden. De tweede avond van deze Wasse- naarse verkiezingsstrijd bood meer kans voor Kobus, want door zich lis tig te vermommen in een tropen- uniform wist hij bij het merendeel der aanwezigen, dat uit gerepa trieerde tropen-veteranen bestond, een gevoel van samenhorigheid op te wekken. Stonden zij in dat warme land ook niet schouder aan schou der? Maar aan de andere kant: zijn deze militairen al niet lang genoeg ge plaagd met het harde stukje brood, dat in de tropen nog doorspekt was met spinnen, torretjes en andere aquarium-bewoners? En hebben de ze jongens niet twee, drie jaar of nog langer gesnakt naar de Blijheid en Romantiek, die de Partij voor Ver loofde Paren hen biedt? Keken zij terug, of richtten zij hun blik op de toekomst. Helaas de bekoring van het verleden bleek voor velen te sterk en de uitslag van de 2e dag toont aan, waartoe men door intimidatie ge bracht kan worden! Kobus behaalde het aantal van 243 stemmen, Wim kreeg 204 st. De ove rige partijtjes gaven eenzelfde beeld, als de avond daarvoor: v. Tutte 5 st., Merie 17 st., Lijst v. Naam 11 st. en als slot de Gewone Man 10 st. De totaal-opbrengst van deze Wassenaar- se verkiezingsactie, daarbij gerekend de actie na de H.H. Missen in de ochtenduren, is dus 612 stemmen, over de partijen als volgt verdeeld: Kobus Kuch 283 st., Wim Jansen 275 st., Merie 20 st., Gewone Man 13 st., Lijst z. Naam 14 st., en v. Tutte 7 st. KRONUS. Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 39) Mare stamelt in hevige aandoening Op de eerste plaats, vader kunt u mij vergeven? Maar m'n lieve jongen, die vraag zou ik tot jouw moeten rich ten. Beiden verkeerden we in een smartelijke dwaling; beiden moeten we dankbaar zijn, dat althans die vreselijke beproeving van ons is weg genomen. Dit hebben wij aan Ilse te dan ken O, vader, ik durfde m'ijn ogen byna niet te vertrouwen en raakte van blijdschap buiten mezelf, toen ik uit haar brief zag dat u haar kent en reeds vaderlijk bemint en dat zij u op Kronstein komt bezoe ken. Ja.mijn zonnestraaltje! Ik heb Ilse veel te danken.. Zij heeft een; ander mens van mij gemaakt en ik begrijp zeer goed, dat dit lief, ge voelig en energiek meisje onmisbaar voor je levensgeluk geworden is. Hadden we Ilse nu maar spoedig en voor altijd bij ons, als meesteresse op Kronstein!.. Maar'ik ben een lelijke egoïst. Ik babbel maar dooi en vergeet helemaal, dat je moe en hongerig bent. Evert moet onmiddel lijk voor eten zorgen en je kamer in orde laten brengen. Hij wilde naar de bel grijpen, doch Mare vatte zijn hand en zei: Laat maar, vader, ik heb onder weg gedineerd en voel me niet erg moe. Evert zal uit eigen beweging wel voor mijn slaapkamer zorgen, en 't is nog lang eer het avond is. laat me bij u blyven en het zolang ont beerd geluk genieten, een vader te bezitten, die mij lief heeft.En laat ons van zonnestraaltje spreken! Hoe is het met haar. Ziet zij er goed uit? Wij hebben elkaar zoveel te vertel len. Dat is waar, en je kunt me na tuurlijk niet blijder maken dan door hier te blijven. Zet dus een stoel naast myn fauteuil en laten we pra ten Marc nam plaats bij zijn vader, en spoedig waren zij in een levendig gesprek gewikkeld. Vragen en ant woorden vlogen heen en weer. Graaf Klemens vertelde van Ilse en sprak over zijn ziekte, waarvan nu het erg ste voorbij scheen te zijn. Dc moet jodium nemen, zei hij omdat dr. Wenk het wil, en zonne straaltje, die kleine dwingeland, er op staat, dat ik gehoorzaam. Maar, weet je, mijn jongen, mijn ziekte was eigenlijk niets anders dan 'n on stuimig en .onbevredigd verlangen naar jouw. Als ik bedenk, hoe koel en vijandig wij van elkaar zijn ge gaan, en dat je m'ij niet eens zei. waar je heen ging! Ja, dat koele afscheid drukte ook op mij zeer zwaar. Ik was zo verbitterd, de toe komst scheen mij zo vreselijk don ker! Ja, het was een smartelijke toe stand. Maar eerst toen voelde ik. hoe dierbaar je mij waart, hoezeer ik van je hield!! Mij ging het ook zo, vader. Op mijn tochten door Brazilië, in de ve le stille uren, peinzend doorgebracht op de Amazone-rivier, voelde ik aldoor sterker, dat gemeenschappe lijk bloed geen water is. Ik had mij geschikt in mijn lot, ook wat het ver lies van Ilse betreft; doch mijn ver bittering tegen u week méér en méér Ik zei bij mij-zelf, dat u wel zeer ernstige redenen moest hebben gehad om die vrouw te doden; dat ik, uw zoon. u niet mocht veroordelen; dat het integendeel mijn plicht was, u te helpen om het kruis, door uw eigen schuld op de schouders rustende, te helpen dragen., hoe zwaar m'ij dat ook mocht vallen. Mijn goede jongen! Maar hoe kwam je ertoe, mij voor de moorde naar van Sabine te houden? Dat is en blijft voor mij een raadsel. Ik zal u dat onmiddellijk ver tellen. vader, en dan zult u moeten erkennen, dat ik moeilijk iets anders had kunnen veronderstellen Ik luister met spanning! U herinnert zich toch nog alles wat er op die verschrikkelijke avond is voorgevallen? O ja, maar al te goed! Dan weet u ook, dat onze gasten die avond vroeger dan gewoonlijk weggingen, omdat gravin Sabine, die reeds tevoren org zenuwachtig scheen, plotseling verklaarde, dat zij onuitstaanbare hoofdpijn had. Ja. dat herinner ik mij zeer 'goed. Zij is toen ook voor enige mi nuten naar haar slaapkamer gegaan om een poeder in te neiwen en ik volgde haar. Spoedig zijn we samen teruggekeerd in de salon. —Juist. De gasten hadden intussen besloten zich te verwijderen, om de gravin de nodige rust te gunnen. Dat verheugde mij, want u weet wel. dat de gezellige avonden bij de gravin niets aantrekkelijks voor mij hadden en dat ik slechts om uwentwille er heen ging. Ja, dat weet ik. Je stond op zeer gespannen voet met mijn twee de vrouw. Vader, afgezien nog van vele andere dingen, droeg zij de voor naamste schuld aan de verkoeling tussen u en mij Mijn opmerking was geen ver wijt. Mare. Ga door. Verbeeld u, hoe vreemd ik op keek, toen de gravin, in weerwil van de tussen haar en mij bestaande vij andschap. mij voordat ze heenging toefluisterde: ik moet je vandaag nog dringend spreken, Mare, en wacht je over een half uur ln mijn boudoir. Zij las zeker verwondering en af keer op mijn gezicht, want onmiddel lijk ging ze voort; Je moet zeker ko- nven. Let niet op het buitengewone van mijn verzoek, 't Is ook in je eigen belang.. Ik zal jo zeggen, hoe je mij voor altijd uit dit huis kunt verwijderen. En dat is toch je vuri ge wens, nietwaar? Op dat ogenblik kwamen andere personen naar ons toe. Ik maakte nei gend een buiging en verwijderde mij 't Was, zoals u weet, middernacht, toen we uiteengingen. Ik vergezelde Turba naar zijn op de tweede verdie ping gelegen kamer, praatte nog een poosje met hem en ging toen mijn eigen kamer opzoeken. Het nachtelijk rendez-vous met mijn stiefmoeder stond me geenszins aan. Welke gemeenschappelijke be- langen konden tussen haar en mij bestaan? En als iemand mij zag wat zou men dan gaan denken van haar en mij?.Maar zij zag er zo op gewonden uit en had haar verzoek op zo'n dringende wijze gedaan.Bo vendien ik zal het maar ronduit zeggen was ik een beetje nieuws gierig Je ging er dus heen? Ja. Ik had pantoffels aangetrokken om alle gedruis te vermijden, want in de gang was alles reeds zeer stil, en ik dacht, dat u. Evert en juffrouw Motika reeds sliepen. Neen ik sliep nog niet. Dat weet ik; dat wil zeggen: ik vernam het eerst later. De gravin wachtte mij in haar boudoir. En zij begon zonder aanloop: Mare. ik weet, dat je mij de plaats van je moeder in dit huis nooit hebt gegund, en ik moet be kennen, dat ik die plaats ook niet zo waardig ben als zij. Maar nu kun je, als je wilt, voor altijd van mij afko men. Ik wil me laten scheiden van je vader, maar hij wil niet. Hij be roept zich op de onverbreekbaarheid van een wettig gesloten huwelijk. Kortom: hij heeft vlakaf geweigerd. En toch wil en moet ik vrij worden! Mare, ik smeek het je, help mij! Je moet optreden als mijn advocaat, 't Is toch ook in je eigen belang! En., en.als je me niet helpt, zal er een ongeluk gebeuren, Mare. Geloof me!

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2