Eén stem te weinig voor ver „Katholiek Leiden" ffiituienkwd opnieuw onexCe# ontbinding van Dierenbescherming gaf een propaganda-avond in Leiden SPREKERS BIOSCOPEN ZArt^DAG 10 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA J LIQUIDATIE GING NIET DOOR D E VERENIG TNG „KATHOLIEK LEIDEN", waarvan naar veler verwach ting ook naar die van het bestuur gisteravond de begrafenis zou plaats vinden, bleek een taaier leven te hebben dan velen hadden vermoed. Op de gisteravond in „In den Vergulden Turk'' gehouden algemene verga dering is het bestuursvoorstel tot ontbinding van de vereniging niet over genomen door de leden. De statuten bepalen, dat voor liquidatie een 2/3 meerderheid van stemmen nodig is. Van de 14 aanwezige stemgerechtigde verenigingen waren er slechts 9 vóór opheffing, één stem te weinig om het bestuursvoorstel aanvaarden. Besloten werd op 30 November a.s. weer te vergaderen. De vóórstemmers waren: R.K. Onaerwyzers, RK Vrouwenbe weging, Alma Materkoor, Jeugdraad, R.K. Studentenvereniging „St. Adel- bertus", K.A.B., Propagandaclub „Dr. Schaepman" en „Omnia Omnibus". Tegen ontbinding waren: RK. Middenstandsbond, Kath. Bond voor het Gezin, H.K.W., Kath. Reisvereniging en Arka. meer gelegenheid hebben tot zelf werkzaamheid. Door deze Raad, die gevormd zou moeten wórden door wat thans de Soc. Econ. Sectie is, tot middelpunt te maken, zouden vele bezwaren tegen „K. L." verdwijnen. De voorzitter besloot met een hartstochtelijk beroep op samen werking, vooral in deze tijd van oor logsdreiging en mens-onterende prac- tijken, die in wezen een strijd zijn vóór of tegen Christus. De liefde moet het brandend middelpunt zij van ons denken en handelen, maar ze is vaak ver te zoeken. Binnen katholieke gelederen heerst vaak een babylonische spraakverwarring. Daarom moet gestreefd worden naar een goede oplossing, aangepast aan de huidige omstandigheden. De bestuursvoorstellen nader toe lichtend, wees de heer Zandbergen er op, dat door liquidatie geen va cuum mag ontstaan. Het bestuur zal daarom tot 31 Dec. a.s. de lopende zaken afwerken, waarna de Raad van Maatschappelijk en Cultureel Over leg het werk kan overnemen, niet zozeer als overkoepelingsorgaan dan wel als gesprekcentrum, waarbin- nen het mogelijk zal zyn op be paalde terreinen tot samenwerking te komen. Alvorens de gedachten wisseling begon, bracht de heer J. A. M. Mol- kenboer, penningmeester, financieel verslag uit. Per 4 Nov. 1.1. was er een schuld van ƒ883,65. De vorderingen bedragen 886.89, waarbij nog niet ontvangen contributies en toegezegde giften zijn inbegrepen. Aldus kan de vereniging zonder schuld ontbonden worden, hetgeen de penningmeester een warm compliment voor zijn be heer opleverde. Hartelijk dank aan het bestuur In een uitvoerig openingswoord zette de voorzitter, de heer C. Zand bergen, uiteen welke motieven het bestuur tot dit voorstel geleid had den, nadat over deze kwestie langdu rig overlegd was. De huidige vorm, na de enige jaren geleden doorge voerde reorganisatie, bleek niet te voldoen; het werk in vier afzonder lijke secties was te log en de finan ciën waren te gering om goed te wer ken. Een cultureel programma als vóór de oorlog kon niet meer uitge voerd worden, omdat de standsorga nisaties eigen culturele programma's hadden en omdat K. en O. een groot deel van de aandacht vraagt. Toch heeft de vereniging ook op cultureel gebied niet stil gezeten, hoewel het Passiespel „De Veertien Stonden" mislukte door gebrek aan belangstel ling, met als gevolg een financieel tekort. Ondertussen gaven 8 afzon derlijke verenigingen een passie avond.... De „Pausavond", bij de opening van het Heilig Jaar, slaagde echter uitstekend. Het is niet mogen gelukken de Culturele Sectie meer leven in te blazen. De Charitatieve Sectie kwam geheel zelfstandig te staan onder de naam „Sociaal Charitatief Centrum". Toch is er veel zegenrijk werk verricht, vooral omdat er meer be grip voor samenwerking werd ge kweekt. Ook intern werd er veel werk verzet, helaas meestal door en kelingen. De Sociaal Economische Sectie, waarin de standsorganisaties e.d. verenigd zijn, had de belang rijkste sectie moeten worden. Maar het gedachte succes bleef uit. In dit verband betreurde de voorzitter het, dat weth. Menken gemeend heeft ontslag te moeten nemen als voor zitter van deze sectie. Samenwerking blijft noodzakelijk. Opheffing van de vereniging is dus niet voldoende. Maar er moet ook geen mooi voorhangsel geschapen worden, waarachter zich een lugube re leegte verbergt. Daarom moet het topbestuur verdwijnen, evenals de organisatie-commissie. Er moet ko men een Raad van Maatschappelijk en Cultureel overleg, waarin de or ganisaties minder afhankelijk zijn en Inauguratie van prof. dr. H. A. E. van Dishoeck In het groot auditorium van de Leidse Universiteit aanvaardde dr H. A. E. van Dishoeck gistermiddag het ambt van gewoon hoogleraar in de keel-, neus- en oorheelkunde met het uitspreken, van een inaugurele rede, getiteld „Het dubbelleven van de geest in spreken en verstaan." Dr. van Dishoeck gaf niet alleen een indruk van het werk van de oor arts op dit gebied, maar overschreed deze grenzen om een bescheiden blik te slaan in de wereld van grote menselijke problemen, die aan het spreken en verstaan verbonden zijn, problemen, die oneindig veel rui mer zijn dan in een speciële vakwe tenschap naar voren kan komen. Spr. onderscheidde in het dubbelleven van de geest in het gesprek (het sub jectieve psychische willen, waarne men en denken èn een objectief physisch gebeuren in het medium van de lucht) drie aspecten, die door de eeuwen heen de wijsgeren en na tuuronderzoekers geboeid hebben. Spreken en verstaan is één proces, aldus dr van Dishoeck. Wat zou im mers een spreker zijn die niet ver staan werd, spraakklanken die niet gehoord werden en een hoorder waartegen niet gesproken werd? Wat zou een beweging zijn zonder traag- Tegen opheffing Er volgde een langdurig debat, waaraan aoo: bijna alle aanwezigen werd deelgenomen. Duidelijk werd nogmaals gesteld, dat de Soc. Econ. Sectie, waarin verbonden zijn da St. Adelbert-vereniging, de R.K. Mid denstand, de K.A.B., de R.K. Onder wijzersvereniging en de R.K. Vrou wenbeweging, onder de naam van Raad van Maatschappelijk en Cultureel Overleg eventueel uitge breid kan worden met vertegenwoor digers van de drie andere secties (cha ritatieve, cultureele en jeugd), die afzonderlijk en zelfstandig blijven bestaan. De tegenstanders van opheffing be. toogden, dat er wel degelijk behoef te is aan een eigen katholiek cultu reel programma, dat de naam „Kath. Leiden" een vertrouwde klank ge:- kregen heeft, die men niet gaarne meer wil missen, dat het katholieke volksdeel van Leiden toch een alge meen overkoepelend, representatief orgaan nodig heeft en dat de vereni ging van structuur kan veranderen, zonder dat men tot liquidatie over gaat. Namens het bestuur van het Sint Antonius Clubhuis deelde de heer A. van Dongen mede, dat dit bestuur een „Schouwburg-commissie" in het leven zal roepen, die tot taak krijgt per seizoen 4 culturele manifestaties in het clubhuis te organiseren, met een positieve katholieke inslag, ver moedelijk op het gebied van toneel. Dank aan bestuur. Hoewel uiteindelijk niet tot liqui datie besloten werd, trad het be stuur toch af. Op de volgende verga dering zal eerst een nieuw (even tueel voorlopig) bestuur gekozen moeten worden, dat zich over ver dere stappen kan beraden. Voor de heer Zandbergen was dit aftreden aanleiding om hartelijk dank te brengen aan de eveneens verdwij nende Organisatie-commissie, die zeer veel werk heeft verzet. Mevr. Manders darkte het bestuur voor de vele en moeizame werkzaamheden, ook al werd het harde werken niet altijd met succes bekroond. De gees telijk adviseur, rector F. Berneveld, onderstreepte deze woorden en "hul digde vooral voorzitter Zandbergen voor zijn uitstekende leiding, waar bij de dringende gedachte tot de zo bitter hard nodige samenwerking steeds voorop stond. Wederkerig dankte de heer Zandbergen de rec tor voor zijn waardevolle adviezen en grote steun aan het bestuur. Ook de andere leden van het dagelijks be stuur, de heren J. A. M. Zonneveld en J. A. M. Molkenboer deelden in deze dank. De heer G. Nieuwenhuizen, direc teur van de Ned. Vereniging tot Be scherming van Dieren, had gister avond een groot en aandachtig ge hoor, toen hij in „Den Burcht" het woord voerde en daarbij uitriep: Minister, waar blijft de dierenwet, waar wij nu al drie jaar op wach ten?" In kleurige beelden schilder de hij de wantoestanden en dieren mishandelingen, die vandaag aan de dag nog voorkomen, en herinnerde aan de woorden, die de minister president, dr. W. Drees, gesproken heeft. „We moeten van de Dieren bescherming een volksbeweging ma ken". Die richting is men thans in geslagen; onder alle geledingen van ons volk leeft thans het besef, dat het dier schepsel van God TT n p BLT 10 vinger syst. B E» blind rhytm. QTFKÏ1 4 t>lin (13°l#tier' grepen p. minuut) 2-3 maanden klaar. Aanvang dagelijks Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 (Advertentie.) COMMISSARIS MEYER 40 JAAR RIJ DE POLITIE. Feestcomité gevormd. 15 Januari a.s. herdenkt de Com missaris van Politie van Leiden, de heer R. J. Meyer, het feit, dat hij Er heeft laatst een meneer in de stad gesproken over „massajeugd". Volgens hem was massajeugd een gevolg van massamensen. Wie zijn dan die „massamensen"? U en ik en wij allemaal een beetje of een beetje erg. Dan staan we er dus niet zo best voor. En in hoeverre zouden U en ik nu een „massamens" zijn vraagt U zich en vraag ik mij af. Als U 's mor gens opstaat en U laat de radio een lawine van nieuwsberichten, weer berichten, muziek zus en zo over U heen rollen zonder dat U er eigenlijk goed naar luistert en U hebt geen tijd om U op te houden met Uw kroost U springt op de fiets of op de tram en U laat U met 't verkeer mee rollen en u gaat aan uw werk pre cies eender als gisteren en u geeft weer zo'n snauw tegen dat joch van Dinges omdat ie het weer net ver keerd doet en U hebt geen oor voor de moeilijkheden waarmee collega Jansen U wil lastig vallen en zo draait U atuomatisch door de werk dag heen u komt weer thuis en leest uw krant, d.w.z. u laat een stroom van akeligheden en misschien een paar leukigheidjes door uw hoofd rollen en u laat de radio door die krant en door dat geblèr van Ma- rietje en door het huiswerk van Jan heen „draaien" en u zegt „truste" en u gaat naar bed en u snurkt.zou u dan een massamens zijn? Het schijnt wel zo iets te zijn, ja. En dan het voorbeeld, dat we daarmee geven aan die jongen en dat meisje, dat werkt natuurlijk door en dan gaan ze op hun beurt ook •hangend" door hun dagen heen. Ik overdrijf nu wel een beetje, maar u voelt toch wel waar ik heen wil. Een volgende keer moeten we daar nog 'ns op terug komen. heid, wat leven zonder het levenloze jaar geleden zijn ambtelijke loop- en wat het. sprekend subject zonderbaan bij de Politie begon. Uit de het horend „objectieve" subject? i burgerij van Leiden heeft zich een In de gebruikelijke toespraak tot comité van voorbereiding gevormd, de studenten zei de nieuwe hoogle- bestaande uit de heren mr. W. J. raar: „Uw aandacht wordt gevraagd i Geertsema, voorzitter, dr. ir. P. C, voor vele specialismen en superspe- j Linden'bergh, penningmeester, J. J. cialismen. Allicht zult gij aanvanke- C. Alberdingk Thym, mr. dr. W. Hu- lijk het meest geboeid zijn daér waar genholtz en J. H. de Jong, dat zich de dramatische strijd tussen leven en ten doe* stelt om deze dag voor de J dood zich frequenter afspeelt dan in heer Meyer tot een zo feestelijk mo- de otologie. U moet echter bedenken i gelijke te maken. Het is o.a. de be- dat het mensdom vaak meer gebukt doeling van het comité, dat de heer gaat onder de kwalen, waarmee men Meyer op deze dag een receptie moet leven, dan onder de ziekten wordt aangeboden. Zodra de plannen waaraan men sterft. Als huisarts zal j vaste vorm hebben aangenomen, voor deze kwalen en kwaaltjes Uw j hetgeen vermoedelijk omstreeks half hulp gevraagd worden en één derde 1 December het geval zal zijn, zullen hiervan zal liggen op het gebied van I nadere gegevens bekend gemaakt de oor-, neus- en keelziekten. j worden. recht heeft op een behoorlijke be handeling. Dat dierenbescherming overigens geen sentimenteel gedoe is van oude aames met schoothondjes, toonde de heer Nieuwenhuizen aan met te zeg gen, dat de mens het dier harder nodig heeft dan omgekeerd, waar mede men de dierenbescherming economisch aspect geeft. Daarom staan wy, aldus de heer Nieuwen huizen, by de overheid niet met ons petje in de hand, wanneer wij een dierenwet vragen, maar met de boodschap, dat er een einde moet komen aan de dierenmishandelingen, Gelukkig ondervindt de vereniging allerwege medewerking; ook bij de Kerken heeft men gehoor gevon den. Sprekend over de activiteiten in Leiden bracht de heer Nieuwenhui zen dank aan wethouder J. C. van Schaik, die voorzitter is van het werkcomité, dat in de stad door mid del van dierenbescherming de bal dadigheid wil bestryden. (Onlangs publiceerden wy reeds enige plan nen van dit actieve comité. Red.) Na deze enthousiaste toespraak werd de film „Dieren in stad en land" vertoond, die zowel het goede het kwade van de mens in zijn verhouding tot het dier laat zien. Als verkeerd werd in deze film ge brandmerkt het systeem van kistkal veren, het veevervoer, zoals dit veelal onjuist geschiedt, de kettinghond, enz. Het slot van deze zeer goed op genomen film, gedeeltelijk in kleu ren, gaf een aantal vogels en bloe men te zien, die als het ware een be roep deden op de toeschouwer met de woorden van Koningin Juliana: „Hebt eerbied voor alles wat leeft en groeit". Apotheken. De avond- nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Nov. 13 uur tot Zaterdag 17 Nov. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 10 tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 9, tel. 26274. Doktersdienst. A.s. Zondag 11 November zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: van Bockel, de Bruyne, de Haan, Hart man, Simons. Leids Kraamcentrum wordt opgeheven BESTUUR GEVORMD VOOR KATH. KRAAMCENTRUM Per 31 December a.s. zal het Leids Kraamcentrum, dat na de be vrijding door hert Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis werd opge richt, worden opgeheven. Op 1 Jan. 1952 zullen er twee afzonderlijke Kraamcentra in Leiden werkzaam zijn, één van het Wit Gele Kruis en één van het Groene Kruis. Het Kraamcentrum van het Wit Gele Kruis zal gevestigd worden in het consultatiebureau aan de Bin- nenvestgracht. Er is reeds een be stuur gevormd, waarin ook verte genwoordigers zijn opgenomen van de Wit Gele Kruis-afdelingen uit Oegstgeest, Warmond, Katwijk en Zoeterwoude (dorp en Hoge Rijn dijk). Met Voorschoten, Wassenaar, Stompwijk en Hazerswoude zijn nog onderhandelingen gaande. De afd. Leiden heeft drie afgevaardigden in het bestuur de dorpen elk één. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de heren P. van Hofwegen (Leiden) voorzitter; drs. J. Eysinck Smeets (Voorschoten) tweede voor zitter; M. Geyer (Leiden), penning meester en tijdelijk secretaris; J. Kroone (Leiiden), commisaris. Een definitieve secretaris moet nog be noemd worden. Leidse LIN1VERSITE,T Geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde mej. W. Mom Den Haag, idem de heren J. G. Bakker Rotterdam, J. Foudraine Haarlem, P. L .Los Den Haag J. C. A. C. Swil- dens Zandvoort, H. Uunk Den Haag, W. M. Vlaardingebroek Den Haag, en P. W. Vogelaar Sassenheim; voor het artsexamen, le gedeelte mej. J. de Lint Den Haag, idem de heren D. J. Fokkinga Leiden, W. A. Herr mann Leiden, en G. J. H. den Otto- lander Den Haag; voor het arts examen 2e gedeelte J. Diepersloot Den Haag, P. E. Nassy Paramaribo en J. P. M. Trouw Oegstgeest. BELASTING-BROCHURE IS GEEN POLITIEK, ALDUS B. EN W. AAN MEVR. GOUDSWAARD In antwoord op haar vragen aan B. en W. over de brochure van het Ministerie van Financiën „Waar blijft ons belastinggeld?" ontving mevr. S A. Th. GoudswaardKnip- scheer, lid van de Leidse Gemeen teraad (WD) het volgende ant woord: In antwoord op Uw schrijven dd. 12 October jl. delen wij U mede, dat wij met U van mening zijn, dat het brengen van de politiek op de school en in het onderwijs ongewenst zou zijn en zich ook niet zou verdragen met het karakter van de openbare school. Uw opvatting, dat zulks het gevolg zou zijn van het voldoen aan de wens van de Minister van Onder wys. Kunsten en Wetenschappen om de inhoud van de in Uw schrijven bedoelde brochure door de hiervoor in aanmerking komende leerkrachten in de hoogste klassen van de scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs tc doen behandelen, delen wij echter, gelet op de inhoud der brochure, niet. Er bestaat voor ons College, dan ook geen aanleiding om aanwijzingen te doen uitgaan, dat aan de wens vmn de Minister geen gevolg moet wor den gegeven. Zouden wy hetgeen niet het geval is van de behande ling op de scholen van evenbedoelde brochure wèi gevaren duchten, dan zouden wij er trouwens de voorkeur aangeven ons daaromtrent recht streeks met de minister in verbin ding stellen. Het komt ons voor, dat aan de hoofden der scholen, die in deze vol komen tot oordelen bevoegd zyn en die verantwoordelijk zyn voor al hetgeen op hun scholen gebeurt, met vertrouwen kan worden overgelaten of en zoja in hoever, zij aan de wens van de Minister gevolg zullen geven. Burgemeester en Wethouders van Leiden. Laatste Berichten Volgens een bericht in het West- duitse blad „Algemeine Anzeigcr" 'hebben de Sovjet-Russische autori teiten de Britse atoomgeleerde pro fessor Pontecorvo gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor Engeland. Het blad zegt, dat dit bericht door Finse vluchtelingen uit de Sovjet- Unie naar Engeland was overge bracht. Eerder in dit jaar is prof. Ponte corvo op geheimzinnige wijze uit Engeland verdwenen. Verondersteld werd, dat hij naar de Sovjet-Unie was gereisd en daar in laboratoria werkzaam was. Volgens berichten, die een half jaar geleden de geal lieerde geheime dienst bereikten, was hij belast met de leiding van een laboratorium voor atoomonder zoek in Tsjecho-Slowakije, aldus het blad. Het eenvoudige voorbeeld zal wel geen navolging wekken bij on«, trotse Europeanen, maar enkele wilde stammen in Zuid-Afrika blij ken een probaat middel te hebben gevonden tegen breedsprakerigheid. Een redenaar mag bij hen zolang aan het woord blijven, als hij on één been kan staan. Plaatst hij ook het andere op de grond, dan wordt hem onmiddellijk het zwijgen opgelegd. Behalve practisch is dit middel ook niet zonder symboliek. De spreker mag 't althans als een wijze les aan vaarden dot zijn toehoorders geen groter uithoudingsvermogen hebben dan hijzelf. Zet hij zijn benen naast elkaar, dan moet hij er ook voor ge zorgd hebben, dat zijn conclusie in middels op poten is komen tc staan. Het voorbeeld zal wel niet nage volgd worden, zeiden we. Maar toch, wie weet? De nadering der verkiezingen geeft aan de voorde len der hink-methode wel heel scherp relief. Zaterdag 10 November. Stadskok was helemaal niet vari plan nog 'ooit terug te komen op de verkiezingsactie van de K.R.O., waarin hij party heeft gekozen voor de onsterfelijke vrouw Merie. Wat er verder gebeurt, is een kwestie, die alleen Merie en Stadskok aan gaat. Daar hebben we verder nie mand bij nodig! Maar riu is er in de afgelopen week een stroom brieven binnengekomen, waarin de hevigste verwijten naar het toch al zo moede hoofd van Stadskok geslingerd wor den. Vele lezers voelen zich ernstig gegriefd, dat Stadskok het gewaagd heeft partij te trekken voor Merie, terwyd de Leidse Courant officiëel achter Wim Jansen staat. Zy mogen gerust zijn; Stadskok gaat niet „wroeten"; de Leidse Courant blijft pro Wim Jansen en zou niets liever DE LEIDSE Lido. Tarzan vinden we tegen- 1 men natuurlijk gerust aan hem kan woordig in allerlei films als de held, overlaten. die het opneemt óf voor het dier Deze So1 Lesser-productie is een of voor het zwakke geslacht. Deze van de meest spannende verhalen, week is het „Tarzan en de Slavin" die »n de Tarzan-serie tot nu toe is die de aandacht vraagt, men zou gebracht en de toeschouwers zullen ook kunnen zeggen „en de Slavin- i ongetwyfe.d de boeiende gang van nen", want er bevinden er zich heel zaken met zeer veel belangstelling wat in handen van een geheimzin nige vo.ksstam, welks koning mid den in het oerwoud een prachtig pa leis bewoont. Daarop is deze gehele film gebaseerd, want de inboorlin gen uit Tarzan's jungle worden al dadelijk opgeschrikt door de ge heimzinnige verdwijning van Noana (Mary Ellen Kay). Tarzan (Lex Barker), die haar spoor volgt, ont dekt, dat zij geschaakt is door een aantal mysterieuze mannen, Lio- niërs genaamd. In een gevecht met de ontvoerder wordt er een door Tarzan gevangen genomen, doch plotseling zakt de man in elkaar. Hij is het slachtoffer van een vreemde ziekte. Dat is het gelukkig gevonden motief voor de verdere opbouw van de film, want door de hulp van een Amerikaans dokter, door Tarzan ge waarschuwd, weet men eenmaal in het hol van de geheimzinnige Lio- niërs doorgedrongen, het vertrouwen van de koning te winnen. Voor het zover is we zullen het verhaal niet op de voet volgen moet er evenwel eerst heel wat gebeuren, moet Tarzan eerst heel wat slacht offers onschadelijk maken, hetgeen die als een vurig tegenstander van de regering bekend staat, vallen in handen van de politie, waarbij de man gefusilleerd wordt en Tosca van de torentrans stort. Om enkele scènes werd deze film ook door de K.F.C. toelaatbaar verklaard voor 18-jarigen. Trianon. Toen Rudyard Kipling een halve eeuw geleden zijn boek „Kim" schreef, waren er nog Ben gaalse lanciers, was er nog een schil derachtig uitgedost Brits leger in India, was er nog romantiek rond de Kyber-pas. De film, welke geba seerd is op Kiplings boek, verplaatst ons weer naar die tijd, toen er ge vochten werd met de wilde berg stammen, en het land krioelde van de spionnen. Onder degenen, die betrokken waren in dit „grote spel" was ook een jongen, Kim geheten, die leefde op de rand van de Wes terse en de Oosterse cultuur, beur telings als blanke „sahib" of als bruine Oosterling. Zijn hart balan ceerde tussen twee werelden, het Westen in de gedaante van de Brit se officieren en de Britse geheime dienst, en het Oosten in de gedaan te van de oude Tibetaanse lama. Zoals het boek een der meester werken van Kipling is, zo is ook de fiim (in kleuren) een interessant en boeiend werk geworden, geladen met de geheimzinnige sfeer van het Oosten, onderbroken door de humor van het Westen. Toelaatbaar voor alle leeftijden. Rex heeft de befaamde „Derde _j politie man" laten terugkeren en het typi- gezocht. Tosca en haar verloofde, sche Lime-wysje klinkt weer. Het volgen. Gekeurd voor 18 jaar. In het voorprogramma ditmaal ook enkele interessante opnamen, zoals het „binnenpraten" van vlieg tuigen op Schiphol met de nieuwe radar-installatie. Casino. Ook al is de film „Tos ca" van oudere datum, men kan haar nog waarderen om de romantiek, die kwistig door het verhaal is ge strooid. Opmerkelijk blijft, dat de langzame en nadrukkelijke bewe gingen, die de gelijknamige opera vraagt, getransponeerd zijn in de film, en, merkwaardig genoeg, niet hinderlijk zijn. Zeer typische opna men komen b.v. voor in de eerste scènes, waar het décor totaal wordt opgenomen door de camera en ge dwongen wordt een rol te spelen. We denken hier speciaal aan de beel den, die met de toeschouwer mee draaien. Het verhaal speelt in 1800, toen Bonaparte zijn eerste schreden op het oorlogspad zette en in Italië zijn slachtoffer vond Zijn aanhan gers in dit land werden Jacobijnen genoemd en deswege door de politie verhaal is bekend genoeg, maar iedereen heeft de geheimzinnige „derde man" toch nog niet gezien en daarom zal deze reprise welkom zijn. Toelaatbaar boven 14 jaar. Luxor. „Ellen". De spanning van bepaalde films houdt verband met het feit, dat de toeschouwer zich voortdurend afvraagt: „Wie heeft het nu eigenlijk gedaan?" Het is een begrijpelijke gewoonte, dat men van dergelijke films niet bij voorbaat de oplossing gaat vertellen en daarom moeten we ons inzake „Ellen" ook de nodige beperkingen opleggen. In deze rolprent gebeuren oen heleboel onaangename dingen, die allemaal op> de schouders van een jonge architect drukken. Teke ningen verdwijnen, schilderijen ver bleken, de rozen in de tuin gaan dood en tenslotte brandt zijn huis af. De betreffende man is een beetje zonderling, hetgeen verband houdt met de plotselinge dood van zijn verloofde. Op de vooravond van hun huwelijk gebeurde er namelijk een auto-ongeluk, waarby zij het leven verloor. Bij het zoeken naar de oplossing van de eigenaardige gebeurtenissen, dient men er dus rekening mede te houden, dat de architect een psychopaat kan zijn. Op een buitengewoon beklemmende wijze heeft men naar aanleiding van dit gegeven een film vervaardigd. Iedere passage bloeit uitermate en het geheel is zeer suggestief. De ont knoping zal voor iedereen een ver rassing zijn. Liefhebbers van een werkelijk spannende film zullen er hun hart bij ophalen. Boven 18 jaar. zien, dan dai alle abonné's zonder uitzondering hun stem uitbrachten op de Partij voor Blijheid en Roman tiek. Wat Merie betreft, enfin, daar praten we niet meer over, dat gaat U niets aan Het Jongensgilde van de dekenale parochie heeft een uitbreiding on dergaan. Er is thans ook een Post zegelclub. Het verheugt ons uiter mate te kunen melden, dat er mor genmiddag gestart wordt ten huize van de heer Lagerberg, Sophiastraot 43. Alle jongens worden daar om half vyf verwacht. Zij moeten alle maal hun bezittingen aan zegels, al bums, enz. meebrengen. En aan het adres van de R.K. Gym. Ver, „Groen Wit" zy medegedeeld, dat de Maandagclub van de meisjes a.s. Maandag weer gewoon om half vijf in de zaal Oude Vest bijeenkomt. STADSKOK. marktberichten ROELOFARENDSVEEN, 9 Nov. GroenteAardbeien 30—72 cent p. 2 ons, tomaten A 42—77, tomaten B 45—73, tomaten C 2564, toma ten CC 1224, tomaten afw. 12 27, kropsla 0.50—1 80, glassla I 2.80—6.40, idem II 1.10—2 60, an dijvie 5—7, bloemkool 9—32, spruitkool 2532, rode kool 9— 10, sav. kool 819, poen 8—9 per 100, kassnijbenen f 8.30—10.40, Idem stek 3.905.20 per 10 kg. Bloemen. Arosrayonanten 8 28 cent, Golden Seal 22—32 cent, Kaufmann 1828 cent, Chocod 16—39 cent, Alfreton 18—26 cent, Blanche 8—28 cent, Chartity 10—24 cent, Se renade 2025 cent, Beryl 1030 cent Cydonia 818 cent, Harmonious 8 24 cent, Rugy 1226 cent, Ronalie 1022 cent, Wendy 818 cent, Gold. finder 819 cent, Stella 1024 cent, per bos; Monument 922 cent, Ag nes Ford 1015 cent, Twello Roem 615 cent, Chocod 311 cent. Per fection 314 cent, Mefu 1027 cent. Kaufmann 411 cent, Am. Aanwinst 513 cent, Loveline 7—10 cent, Pul ling 721 cent per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN, Nov. Groente. Bloemkool I 1 1626, id. II 815, bospccn 1528, waspeen I 15—23, idem II 8—20, andijvie 6.10—11.— groene kool 6—10.50, Rode kool t 6.20—10.90 gele kool 7.60—9.30, tomaten f 28—39, peter, selie 5.205.30, uien 1230, breek- peen 6—12, sla 2.20— .30, spruiten 26—51. Kervel f 4.70—4.80, selderie 4.90—5.30.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3