Ze In late avond bagon behandeling toezicht op het credietwezen iVIeer goedkope brandstof wordt ingevoerd - Ver ruiming bijslag Indonesische pensioenen (ieen verlies van premies Ameland is geïsoleerd Emigranten krijgen uitkering uit bedrijfspensioenfondsen Uitdaging aan Gèr de Roos Mond- en klauwzeer wordt stevig aangepakt WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 ut LtlUSH COUKANi I'WEEUE BLAL) - PAGINA 1 Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gistermid dag de behandeling van het ontwerp Pensioen- en Spaarfondsenwet voort gezet. Bij de artikelen is een groot aantal amendementen aan de orde gekomen. De heer WAGENAAR (CPN) ver dedigde er twaalf, Ze werden alle verworpen met slechts de stemmen der communisten voor. De heer DE KORT (KVP) wilde de bepaling, dat statuten en regle menten van een pensioenfonds ten aanzien van een werknemer kunnen bepalen, dat aanspraken, voor zover deze ontleend zijn aan de voor hem gedane stortingen, kunnen vervallen, indien hij op staande voet wegens een dringende reden wordt ontsla gen, doen vervallen. De staatssecre taris nam het desbetreffende amen dement over evenals een amende ment van gelijke strekking ten aan zien van de spaarfondsen. OUDEN VAN DAGEN NIET IN DE KOU. In de middagvergadering heeft de heer GORTZAK (CPN) geïnterpel leerd over „de toenemende moeilijk heden, waarin de gepensionneerden en zij, die een uitkering ontvangen krachtens de noodwet ouderdoms voorziening, zijn komen te verkeren tengevolge van de stijging van de brandstoifenprijzen, en ovei de maat regelen, welke de regering denkt te nemen ter opheffing van deze moei lijkheden". De Minister van BinnenlandseZa- ken, de heer VAN MAARSEVEEN, erkennende, dat vele gepensionneer den en ouden van dagen in moeilijk heden verkeren, zeide van oordeel te zijn, dat de moeilijkheden niet al leen te wijten zijn aan de gestegen brandstoffenprijzen. De prijsstijging van kolen, gas en electriciteit zijn volledig gecompen seerd door de prijsverlagingen in andere sectoren. Dit stookseizoen is er minder cokes; getracht wordt dit tekort aan te vullen door een ver hoogde invoer van eierbriketten uit België. Spr. merkte op, dat de gepen sionneerden, die al een bijzondere bijslag ontvingen, van 1 Januari j.l. af na aftrek van de reeds verstrekte voorlopige bijslag, een uitkering in eens krijgen. Deze loopt van 10 pet. voor de gepensionneerden van 450 tot 260 voor de pensioenen van /3000 en hoger. Degenen, die nog geen bijzondere bijslag kregen, ont vangen eveneens een uitkering. Zo zal men binnen niet te lange tijd ruim voldoende middelen hebben om de gestegen brandstoffenprijzen te kunnen opvangen. De Staatssecretaris van Sociale Za ken, de heer VAN RHIJN, bestreed de mening, dat er van toenemende moeilijkheden sprake zou zijn; er is integendeel een daling van de prij zen der levensbehoeften. Ook be streed hij aan de hand van cijfers de opvatting, dat er niets gedaan zou worden voor de ouden van dagen. Onder de noodregeling ouderdoms voorziening vallen 400.000 ouden van dagen. Wanneer men een regeling moet treffen voor zovelen, dan kan het niet anders of er doen zich in de be paalde gevallen speciale omstandig heden voor. In bepaalde gevallen wordt van gemeentelijke zijde een suppletie gegeven. Voor een algeme ne compensatie is er naa sprekers oordeel geen aanleiding. De heer GORTZAK (CPN) vond, dat de te verwachten uitkering in eens niets te betekenen heeft, omdat er een achterstand is. Hij zeide ver der, dat alleen aardappelen en groen ten goedkoper zijn geworden, maar dat alle andere artikeen niet in prijs zijn gezakt. De heer Gortzak diende tenslotte drie moties in. De minister en de staatssecretaris ontrieden, de moties, waarover he den Woensdag zal worden ge stemd. In de avondvergadering heeft de Kamer de behandeling hervat van het wetsontwerp tot toekenning ten laste van het Rijk van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indonesische pen sioenen. Deze behandeling was in de vergadering van 16 October 1.1. op verzoek van de Staatssecretaris voor Uniezaken geschorst. Staatssecretaris GOTZEN zeide thans, dat het nadere overleg met de commissie van rapporteurs tot over eenstemming en z.i. aanvaardbare resultaten heeft geleid, welke resul taten zijn vervat in de tweede nota van wijziging van 1 November. Hij deelde mede, dat als de Kamer in stemt met het gewijzigde ontwerp, de voorbereiding van een wetsont werp met betrekking tot een bijslag op de weduwen- en wezenpensioenen met kracht zal worden voortgezet. De heer MEIJERS (AR) zeide, dat hoewel aan bepaalde verlangens niet is voldaan, de commissie van rappor teurs het ontwerp zou aanvaarden. Het wetsontwerp is na enige be spreking z.h.s. aanvaard. TOEZICHT CREDIETWEZEN. Vervolgens is een aanvang ge maakt met de algemene beraadsla ging over het wetsontwerp tot rege ling van het toezicht op het crediet wezen. De heer SCHOUTEN (AR) zeide, dat aanvaarding der regeling van in grijpende betekenis voor het crediet wezen en de credietverlening zal zijn. Naar zijn oordeel was in het regeringsprogram van dit kabinet geen wettelijke regeling als de on derhavige voorzien, zodat er geen gebondenheid is. Na geconstateerd te hebben, dat er verschil van mening is tussen de president-directeur van de Neder landse Bank en de minister al heeft dit niet geleid tot een conflict, dat openbaar is gebleken, zeide de heer Schouten, dat de urgentie van de voorgestelde regeling moeilijk te bepleiten is. Hij verklaarde tegen verdere concentratie in het bankwe zen bezwaren te hebben. Tegen toe zicht. op het particuliere bankwezen ter bescherming van derden had hij geen bezwaar, maar z.i. is dit toe zicht niet urgent. In het wetsont werp zijn naar zijn oordeel verbete ringen aangebracht, maar het bevat te veel tendenties naar staatssocia lisme en centralisme. Tegen het fi nanciële en monetaire beleid der re gering heeft spr. bezwaren. Spreker bepleitte vrijwillige samenwerking der banken. De heer Schouten zei de zijn stem niet aan het ontwerp te zullen geven, tenzij de minister gun stige, niet vermoede, gezichtspun ten zou openen. De heer JANSSEN (KVP) betoogt, dat aan de hand van de jaarversla gen van de president der Nederland se Bank is vast te stellen, dat de sa menwerking met de banker, geduren de de laatste jaren bevredigende re sultaten heeft opgeleverd. Spr. pleit voor tijdelijkheid der te nemen maatregelen. Ten aanzien van de aard en de duur der wettelij ke regeling zal voorzichtigheid be tracht moeten worden. Als het bedrijfseconomisch toe zicht aanvaard wordt, rust er een grote verantwoordelenkheid op dege nen die het toezicht uitoefenen. Spr. komt tot de conclusie, dat de noodzaak van een wettelijke rege ling bestaat. De credietrestrictie moet meer komen te liggen in de lijn van de bedrijfsvoering der indivi duele bedrijven. De artikelen 10 en 11 die het toe zicht regelen, voldoen z.i. aan eisen van bruikbaarheid in de huidige om standigheden. Spr. stelt een amendement in het vooruitzicht om de tijdsduur van de wet te beperken. Te kwart voor twaalf verdaagt de voorzitter de .e.gadering tot Woens dagmiddag een uur. De Haagse gemeente-bureaux, zo hebben B. en W. van Den Haag gis teren besloten zullen met ingang van 10 November wel op Zatrrda? zijn gesloten, maar de geir.etntelyke on derwijsinstellingen niet. Het plan is, om de door de sluiting van de gemeenrebureaux vei)oren uren niet te doen inhalen i.p andere dagen' ven de week, maar eerst na 2 Februari, wanneer voor de latere middaguren niet meer de bepalingen gelden die voor de piekuren zijn vastgesteld. WELVERZORGDE HANDEN In «Mc Jaargetij Hamaa-Galai (Advertentie). REQUIEM VANWEGE KATHOLIEK THUISFRONT. Vanwege het hoofdbestuur van Nationaal Katholiek Thuisfront zal op Zaterdag 24 November in de ka thedraal te Breda een plechtige H. Mis van requiem met militair eer betoon worden opgedragen tot in tentie van de gesneuvelde en over leden militairen. Verleden jaar werd een dergelijke plechtigheid gehouden in de Sint Jans-basiliek te 's Herto genbosch; in 1949 in de kathedrale kerk te Utrecht. Tal van autoriteiten uit alle delen van het land zullen de plechtigheid bijwonen. De veerboot kan door te laag water niet varen Door het lage waterpeil is giste ren de verbinding met Ameland uit gevallen, daar de veerboot niet uit kon varen. Gistermiddag was de verbinding tussen het eiland en de vaste wal, zij het voorlopig op zeer primitieve wijze, hersteld. Gister middag vertrok de barkas die de veerdienst met Holwerd onderhoudt, om ongeveer half twee van de stei ger van Nes. Er waren ongeveer 20 van de 40 passagiers, die Maandag niet van het eiland konden! vertrek ken, aan boord. De boot lie'p op on geveer twee kilometer afstand van de Friese kust aan de grond. Een deel van de passagiers heeft toen de stoute schoenen aangetrokken en is door het slik naar Holwerd gelopen. Inmiddels liep ook een twintigtal passagiers, dat te Holwerd wachtte, naar de boot. Met deze passagiers aar. boord is de barkas om ongeveer 6 uur 's avonds naar de steiger van Nes teruggekeerd. Op Ameland heeft men hoop, dat in de loop van van daag weer normaal kan worden ge varen, daar de wind in kracht af neemt en er dus weer meer water op de wadden zal komen. Mocht de boot echter nog niet kunnen varen, dan zal een Auster-vliegtuigje post naar het eiland brengen. Tot gistermiddag nog geen verbinding Met het getij van gistermiddag was de waterstand op de wadden nog zo laag dat de barkas „Born- diep", die met laag watergetij de dienst Nes—Holwerd vice versa on derhoudt, alleen langs het Danziger- gat de steiger van Holwerd tot op pl.m. twee km kon benaderen. Door WATER-RLSTAURANT OP AFSLUITDIJK. Langs de Afsluitdijk op drie kilo meter afstand van Den Oever zal met behulp van Marshall geld eer. groot water-restaurant met aanleg plaats voor motor- en zeiljachten -vorden gebouwd Dit punt werd ge kozen om de toeristen het idee te geven van een drijvend restaurant midden in de voorma1 ige Zuiderzee. Een deelnemer of deelneemster van een ondernemingspensioenfonds, die de deelneming wegens emigratie beëindigt, krijgt een bedrag ineens uitge keerd, wanneer hij meer dan vijf jaar aan het fonds heeft deelgenomen. Dit besloot gistermiddag de Tweede Kamer toen zij een amendement van de heer J. G. Suurhoff (P. v. d. A.), dat door vrijwel alle Kamerfracties was ondertekend, aannam met betrekking tot de pensioen- en spaarfondsenwet. Deze wet, welke door de gehele Kamer aanvaard werd, heeft ten doel de inwilliging der in uitzicht gestelde pensioenaanspraken zoveel mogelijk te verzekeren. Wat de ondernemingspensioenen betreft, wil zij teleurstellingen in opgewekte verwachtingen voorkomen. omroepen werd bekend gemaakt, dat alleen zij, die over waterlaarzen beschikten, aangeraden werd mede te gaan. Slechts 10 van de 40 passa giers, die zich gisteren hadden opge geven, stapten aan boord. De reis werd in 5 uur volbracht en 20 pas sagiers werden op de terugreis me degenomen. De post kwam echter niet mee, zodat Ameland al sinds Zaterdag geen familie- en nieuws berichten ontving. Hedenavond zal de boot zeer waarschijnlijk weer langs de gewone route kunnen va ren. Men hoopt in Me 1952 met de bouw te beginnen. Het restaurant zal op betonnen pa len worden opge'.tokken en zowel van de landzijde als var de zpezij- de bereikbaar zijn De kosten worden geraamd op 700.000 gulden, waarvan de helft afkomstig zal z jn van Marshall gelden De ontwerpen zyn gemaakt door architect Vroom in Alkmaar. „Vo'kskr." Onregelmatigheden bij Maastrichtse bank Directeur en kassier in arrest De Maastrichtse politie heeft de gewezen directeur van de Volksbank te Maastricht gearresteerd, verdacht van fraude tot een bedrag van 35.000. Eveneens werd aangehou den de kassier van de spaarbank C., verdacht van medeplichtigheid. Begin Januari werd G., directeur van het inmiddels opgeheven bijkan toor van de Volksbank, ontslagen wegens verregaande slordigheid in boekhouding en administratie. Wel rees er toen verdenking van gepleeg de onregelmatigheden, doch deze waren niet onmiddelijk' te bewijzen. Toen in October het bijkantoor werd opgeheven en veranderd in een correspondentschap van de Cen trale Volksbank te Utrecht, kwamen de eerste onregelmatigheden aan het licht, doordat een spaarder zich meldde met zijn spaarbankboekje. Toen bleek dat de gestorte bedragen wel in het spaarboekje waren geno teerd, doch de corresponderende boekingen niet waren verricht. On middellijk werd verder gezocht en de ene fraude na de andere kwam aan het licht. De directeur kon de fraudes niet plegen zonder de kas sier er in te kennen en omgekeerd. Beiden hebben valse kwitanties getekend en bezwarende bescheiden en staten vernietigd. Hoeveel van het ontvreemde bedrag door de di recteur en hoeveel door de kassier werd opgestreken, staat niet vast. De spaarders zullen geen schade lij den, omdat verzekering de schade dekt. HET VERKIEZINGSFRONT Over Zaterdagavond behoeven we niets meer te schrijven. U hebt natuur lijk Zondagavond met een stemkaart in de hand en een gemoed vol strijd lust aan de radio gezeten. U hebt daar ons strijdlied, (iet strijdlied van di Party van Blijheid en Romantiek gehoord en om aan vele? verzoek te vol doen, laten we hier nog even de tekst volgen. Het wijsje: „Kleine Greetje uit de Polder" is iedereen natuurlyk bekend: Voordat we het commentaar „De verkiezingsstrijd in Neerland Bracht ons in de ban Niet van Kuch, Merie, van Tutte De Gewone Man. Noch naar Nameloos gekrijs Gaan onze stemmen heen. Wij zijn voor Wim Jansen Voor Twee Maal Een is Een! van Stadskok aan een na dere beschouwing onderwer pen moeten we de leden eerst even iets grappigs vertellen. Zaterdagavond, terwijl de aanwezigen in de za^l van Evert Castelein uit volle borst het strijdlied door de micro foon hielpen, ontwaarden we plotseling in een afgelegen hoekje de heer C. van Velzen uit Oegstgeest. Onze inlichtin gen-man had niet gelogen: Zijn toestand wès redelijk wel. Eventjes zagen wij hem kampen met zijn tranen, toen hij het enthousiasme in de zaal zag en hoorde en even later kon hij zich niet meer goed houden: „De arme Ger", snikte hij, terwijl grote tra nen over zyn (werkelijk man nelijke) konen biggelden. „Hiertegen is hij niet opgewassen." „Maar", zo bracht hij er als slot met moeite uit: „Jullie geeft nem geen kans!" Geen kans?" zeiden wy stomverbaasd, „iiy krijgt alle kans, die hy maar hebben wil." En om dit te bewijzen, leden van de Par .ij van Blijheid en Ro mantiek, dagen wij vanaf deze plaats Ger de Roos uit een verdediging te schrijven over zijn Naamloos band(et)je. Wij garanderen hem, dat deze vol ledig opgenomen zal worden, inaien zijn betoog tenminste niet langer is. dan 150 woorden. Over Sladskok kunnen we kort zijn. Hij vertelde ons (in ver trouwen), dat hij tevreden is met de verliezersprijs van 6.000.—Het is jammer dat Merie al getrouwd is (met de Gewone Man), anders zagen we nog wel een 2x1 1 ontknopinkje in het verschiet: Merie Plus Stadskok Is Een kernachtig gedicht, dat wij een dezer dagen ontvingen, maakt ook met hem korte mette. We hopen deze inzending de volgende maal te plaatsen. Want nu zitten natuurlyk de dames uit Leiaen en Omgeving te springen om meer bijzonderheden omtrent de aangekondigde actie. Dames, misschien eerst een klein woordje vooraf. Wanneer het voor iemand belangrijk is, dat de Nederlandse militair gaaf en goed door zyn diensttijd heen komt, dan is dit belangrijk voor U! Is net niet uw toekomstige eentgenoot, die zich tussen deze 80.000 jongens bevindt, de toekomstige vader van uw gezin? En is het niet uw zoon, moeders, die plotseling op eigen benen komt te staan en zon der u belangrijke beslissingen zal hebben te nemen? En ten slotte, offeren onze militairen niet twee jaar van hun leven op, om al hetgeen u dierbaar is te beschermen tegen de aanvallen van een mogelijke bruut? Wilt u de organisatie, het Katholieke Thuisfront, die de zware taak van u wil overne men, die wil trachten uw jongen, uw verloofde, uw zoon aan u terug te ge ven, zoals hij van u wegging, met lege handen laten staan, zodat zij door een gebrek aan dor geld minder goed kan optreden tegen het verderf, dat de hoogste waarden van uw soldaat bedreigt? Deze vragen beantwoorden zichzelf. Natuurlijk hebt U al gestemd (tijdens de gezinsminuut van j.l Zon dag) en weer een gulden is te veel. Daarom gaan we het weer in groepsver band doen. Ieder club, iedere congregatie, iedere sporttraining of uitvoering, iedere gidsen- of padvindsters-groep. iedere cursus voor 18-jarige dames, iedere klas van de meisjesscholen, M. U. L. O'S, H. B. S.'en, Lycea, Gym nasia, huishoud-modevak-naaischolen en alle avondscholen, kortom iedere damesbij eenkomst in Leiden en Omgeving houdt deze week onder haar leden een collecte, onder de leuze: VAN ONZE BIJEENKOMSTEN IS ER GEEN EEN, DIE DEZE WEEK NIET STEMT OP TWEE MAAL EEN. Van de opbrengst van deze collecte koopt u stemmen op naam van de ver eniging, klas, club of congregatie en valt een der prijzen op een der loten, dan is de vereniging met een slag rijk! Wanneer er voldoende stemmen bin nenkomen (en de dames van Leiden en Omgeving zijn te actief, dat we daar aan zouden durven twijfelen) dan zullen Vrijdag 16 November a.s. 2 dames de stemmen in Hilversum gaan aanbieden. Tussen de 10 verenigingen, die percentage-gewijze de meeste stemmen binnen zullen brengen wordt over de afvaardiging naar Hilversum geloot. Ten einde dit goed te laten verlopen, verzoeken wy U het volgende: Zendt uw ingezamelde stemmen naar dc redactie, daarbij vermeldend het aantal leden van dc vereniging en de naam en het adres van de dame, die eventueel mee zal loten voor het reisje naar Hilversum (het vervoer wordt door ons geregeld). De binnengekomen stem men, zullen in deze rubriek verantwoord worden. Dames, laat het initiatief niet aan een ander over. Gaat morgen, of desnoods vandaag nog met uw geestelijk adviseur, uw leraar(es) of leidster een stemmen-plan bespreken. De actie duurt een week, omdat wij overtuigd zijn, dat de dames uit Leiden en Omgeving niet meer tijd nodig zullen hebben om op duidelijke wijze hun sympathie met hun soldaten te demonstreren. Natuurlyk biedt het stemmen zelf u weer geen moeilijkheden, want waar zouden onze dames anders op stemmen, als op de Lijst van Blijheid en Romantiek, welke Partij zou meer hun warme bewondering hebben, dan de kloeke party van Wim Jansen, de lijst, die zich onwaarstaanbaar de weg baant naar de overwinning, onder de leuze: WILT U DE BESTE HUWELIJKSKANSEN????? BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN. KRONUS VEEARTSEN WERKEN DAG EN NACHT Men deelt van deskundige zijde I het volgende mede. Met verwondering heb ik gister- i avond in Uw blad het berichtje ge lezen over de mond- en klauwzeer- epidemie. Hierin komen enkele on juistheden voor. Het thans in Zuid- Holland heersende mond- en klauw zeer wordt veroorzaakt door het ty pe A, en niet door het type A5. De bestrijding vindt plaats door het toe passen van een vaccin en niet van een serum. Het thans gebruikte vac cin is volkomen ingesteld op het ty- j pe A. en geeft uitstekende resulta ten. Echter moet dc vaccinatie tij dig geschieden orhdat pas na 14 da gen volledige onvatbaarheid tegen een infectie is verkregen Wel is reeds spoedig een zekere mate van onvatbaarheid verkregen, maar vaak I niet voldoende om een volledige be schutting te geven. Ht vaccin is in een grote voorraad bij het Staats Vee-artsenijkundig On derzoeking* Instituut (S.V.O.I.) te Amsterdam, waar het bereid wordt, aanwezig. Per week wordt thans on geveer 6000 L. afgeleverd aan de dierenartsen, die bijna dag en nacht werken om zoveel mogelijk diOTflB te immuniseren. .lEFDE'S GEPRAAL Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 35) Elfi stond op, schreed op haar moeder toe en sloeg haar tere arrrïen de hals der bejaarde vrouw. Pijnig uw hoofd toch niet met uwelyksplannen, mijn lief dwaas moedertje? Of zoudt u mij gaarne vijt zyn? Je kwijt zijn? O, kind, hoe kun zoiets denken! Maar dat je toe- ^mst mij bezorgd maakt.en ook apa, dat moet je toch begrijpen. Nee, moedertje, geen zorgen. Maar van uw kant zou u moeten be grijpen, dat er voor mij geen toe komst meer bestaat, omdat ik uit sluitend in het verleden zal leven en niets anders wil. Maar kind, waar moet dat heen. Mevrouw Trebitsch kreeg plotse ling tranen in de ogen, maar Elft kuste ze weg. Niet bedroefd zijn, Moedertje! Ik ben heel tevreden met mijn lot en verlang niets vuriger, dan by u en papa te mogen blijven liefst hier op Krannebitten. Ik heb ouders die mi) beminnen en me begrijpen. En ik draaghet beeld van Klaus in mijn hart. Ben ik niet veel rijker dan duizend ande ren? Mevrouw Trebitsch drukt Elfi's hoofd tegen haar borst en kust haar teder. Wij zullen er voor het ogenblik niet verder over spreken. Elfi. Maar in weerwil van alles, wat je mij hebt gezegd, blijf ik hopen, dat het je niet je laatste woord zal 2ijn. De tijd vaagt zoveel dingen uit ons gemoed. En de gedachte van de goede vrouw haars ondanks weer terug naar Lothar von Heiden. Die bezat, meende zy, kracht en wil genoeg om haar kind allengs te doen vergeten. XXI Opperhoutvester Hartlieb keert te rug van zijn inspectie in een afgele gen woudstreek. Hii laat het hoofd op de borst hangen en fronst de wenkbrouwen: om verschillende re denen is hij slecht gehumeurd. Op de eerste plaats heeft hij een onaangenaam, scherp onderhoud met een eigenzinnig beambte gehad. Ten tweede denkt hij allang aan dingen, die hem geenszins bevallen. Zyn aard, zijn natuurlijke, ietwat ruwe openhartigheid komt er tegen in opstand, dat hy in die aangelegen heden niet zo flink kan doortasten als hij gaarne zou doen...# Daar heb je bijvoorbeeld, Ilse en Kurt Holder; die verhouding tussen de jongelui staat hem niet aan, wekt integendeel voortdurend wantrouwen bij hem. Kurt heeft sinds weken niet één bezoek op de toren gebracht; en toen Hartlieb ondanks toevallig de model- hoeve voorbijkwam, in welker na bijheid druk werd gehooid, zag hy Kurt met de dames Trebitsch, Ma rianne. Dr Turba en inspecteur von Heiden in vrolijk gesprek onder de noteboom zitten. Hij was toen een paar minuten blijven staan, om Kurt eens goed te bekijken. En toen had hij verschillende dingen opgemerkt, die hem verwonderden en wrevelig stemden. I Daar heb je die kleine, aardige Ruth, zy zit naast Kurt en kijkt hem ieder ogenblik met onverholen ver rukking aan; en hij, hij beantwoordt haar blik met zeer verdachte innig heid én waagt het zelfs, haar enige Drachtige donkerrode rozen aan te bieden. Die moet bij uit het tuintje van de boerin gestolen hebben, want daar staat een struik van dezelfde soort in volle bloei. - Flauwe kerel! bromt de hout vester. Wat heeft hij Ruth Trebitsch rozen te geven? Hartlieb kijkt uit naar zijn jongste dochter. Geen spoor van Ilse. Zy is er nog niet hier. Maar 's-avonds neemt hij Marianne in verhoor. Waarom was ook Ilse die namiddag op de hoeve? Marianne antwoordt bedremmeld, dat Ilse een bezoek was gaan bren gen aan een vriendin van haar te Krannedorf; maar tegen de avond had zij haar Marianne op de hoeve afgehaald toen waren zy sa^en huiswaarts gekeerd.j Hartlieb bemerkt heel goed, dat Marianne hem niet in het gezicht durft kijken; dus: zij moet de waarheid achterbaks houden. Maari hij begrijpt niet. welk doel zy daar- j mee beoogt. Waarom hy besluit. voorlopig te zwijgen, maar intussen zelf scherp op te letten. Een paar dagen later treft hij Holder en Ruth op de houtzagerij; de inspecteur geeft juffrouw Tre-' bitsch technische inlichtingen die haar blijkbaar ten hoogste interes seren. Beiden zijn zo druk bezig, dat ze de opperhoutvester niet eens bemerken! Eerst als deze met opzet hun weg kruist en zwijgend de hoed af neemt voor Ruth, komt Holder hem nagelopen. Hij is erg rood, en blijkbaar ver legen. Juffrouw Trebitsch zegt hy, had de wens uitgedrukt, de zagcr.j te bezichtigen.Wil oom Heirich haar niet vergezellen. Nee, mijn jongen, daarvoor heb ik geen tijd, en ook. geen lust antwoordde Hartlieb, terwijl hij Kurt half boos, hall-spottend aan- kijkt. Zeg waar heb je mijn dochter' gelaten? Ik dacht, dat zij bij jullie op Krannebitten waren? Enkel Marianne. Zij komt onS straks hier opzoeken, want wij zou den nog een uitstapje naar de „Für- stenhöhe" maken. Ik geloof, dat Ilse een bezoek is gaan brengen aan een vriendin van haar, te Krannen- dorf. Zo, zo! En dat komt je natuur lijk heel goed te stade. Nu wordt je zeker niet door haar gestoord Kurt wordt nog roder. Oom., ik begryp niet.. -— Maar ik begrijp jouw heel goed myn beste Kurt. De weg naar de toren ben je vergeten., om een ander in te slaan, aan het eind waarvan je een paar millioen hoopt te vinden. Hartlieb draait Kurt de rug toe, en verwijdert zich met driftige stappen, zonder ook maar in het minst op Holders krachtige protes ten te letten.. Hartlieb is inderdaad boos de on dervinding, in de laatste tyd opge daan, verbittert hem niet weinig. Nooit had ik kunnen denken, dat Kurt van wien ik hield als van 'n zoon, in staat was om zo gemeen te handelen. Ik heb toch zelf heel goed gezien, dat hij mijn dochter beminde en ernstig aan een huwe lijk dacht. Nu komt de andere.... Kijkt hem lief aan., en hy vergeet onmiddellijk Ilse en maakt een ver gelijking tussen rie bescheiden huwe lijksgift van mijn kind en de mil- lioenen van juffrouw Trebitsch. 't Is om misselijk van te worden! Hartlieb spuwt op de grond. En myn arme dochter? Die moet inwendig veel uitstaan. Ik ben haar verplicht, haar degene, die zij vu- rug bemint, te weigeren .en de andere. Hij spuwt nog eens op de grond. Wat een ellendige wereld, waar alleen geld het hoogste woord voert en de beste mensen tot laffe en lage sujetten maakt. Nee van die jongen, van Kurt, had ik nooit zoiets kunnen denken. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5