k Haarlemse kath. middenstanders vergaderen in Leiden groene tafel NAJAARS CENTRALE RAAD Bondsvoorzitter de Hosson over problemen en behaalde successen C. Winninghoff in in hetBondsbestuur unstleven in Leiöen WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 De Najaars Centrale Raadsverga dering van de Ned. R.K. Midden standsbond in het Bisdom Haarlem werd hedenmorgen geopend in de foyer van de Stadsgehoorzaal te Lei den, de woonplaats van de bonds voorzitter, de heer F. C. de Hosson, die in zijn openingswoord enige pro blemen aanroerde, welke thans de Middenstand beroeren. Voordat de afgevaardigden van bijna alle afde lingen uit het bisdom Haarlem om elf uur in de foyer bijeenkwamen, hadden velen van hen om tien uur in de Hartebrugkerk de H. Mis bij gewoond, die werd opgedragen door de geestelijk adviseur van de bond, rector J. Th. M. Kraakman De heer de Hosson sprak over een verheugende vooruitgang met be trekking tot een ruimere voorzie ning van het fonds, waaruit het Eco nomisch Instituut voor de Midden stand kan putten, waardoor het zijn belangrijk werk op groter schaal en op breder terrein kan voortzetten. Het aanbieden van een nieuw ont werp Vestigingswet en de grote stap, die leidt tot verwezenlijking van een toporgaan van de middenstand in de P.B.O., waarover onlangs de S.E.R. een eensluidend rapport van de be trokken werkgevers- en werkne- STOMPWIJK Spreken in het openbaar. De N.R.K.M. ter plaatse acht het in het belang van haar leden, dat zij vrij uit in het openbaar het woord kun nen voeren. Zij heeft daarom be sloten een. cursus „Spreken in het openbaar" te organiseren. De heer Joop Koevoets uit Leiden zal de cur sus geven. Dinsdagavond 8 uur zal in het „Blesse Paard" de eerste cur susavond beginnen. Belangstellen den kunnen zich dan nog opgeven. VOORHOUT Geboren: Franciscus J. C. M., z van J. H. Bieleveld en M. C. Brou wer; Petrus Th., z. van J. van Steijn en G. Bakker; Adriaan A., z. van F. C. v. d. Wilden en Th. C. v. d. Ho ven; Petronella Th. C., d. van F. J. v Kesteren en C. J. A. Bergman. Getrouwd: A. P. van Dijk 33 j. en M. v. d. Nouland 29 j.; J. H. Ooster- veer 26 j„ te Schiedam, en H. M. P. Passchier 22 j. Overleden: J. M. Tetteroö 50 j., echtgenote van J. J. Bel; A. J. Ros kam 73 j., weduwe van J. Koppe. VOORSCHOTEN Geboren: Catharina Maria dr van H. M. Gijbeis en C. M. van Veen Ondertrouwd: A. A. van der Meer 30 jaar en C. M. Duivenvoorde 26 jaar; B. M. Keijzer 25 jaar en C. A. Varkevisser 23 jaar Gehuwd: E. van den Broeck te St. Agatha Berchem in België en C. P. Balfoort. Overleden: J. B. Zandbergen 56 jr. echtgenote van H. Rijsdijk. WASSENAAR Blauw Zwart-supporters kwamen bijeen. Gisteravond werd in café Beijersbergen een contactavond ge houden voor de leden van de sup portersvereniging Blauw Zwart. Voor deze avond bleek grote belang stelling te bestaan. Voorzitter Gerard Looyestein sprak een openings woord, waarin hij de aandacht van de leden der supportersvereniging vroeg voor het Vlaggefonds, waar voor op iedere contactavond en ver gadering een busje zal worden ge plaatst. De opbrengst van deze actie zal worden besteed voor het aan schaffen van een eigen clubviag voor de S.B.Z. Spr. zeide vervolgens behartenswaardige woorden over de houding van de supporter op het sportveld, waar hij zich heeft te ont houden van elke commentaar op spelers of scheidsrechter. Het woord was vervolgens aan de heer J. Schoorl, die een populaire uiteenzetting gaf van een aantal belangrijke spelregels. De heer A. F. de Jong vertoonde daarna de door hem opgenomen film van de viering van het kam pioenschap van Blauw Zwart in de voorlaatste competitie. De rest van de avond werd gevuld met kaart- en biljartspel. Er werd nog een verlo ting gehouden, waarvoor enkele fraaie prijzen beschikbaar waren. Geboren: Willem, z. van W. Goedhart en M. de Jong; Wilhelmus Josef Lukas, z. van W. L. J. Q. van der Ham en J. H. Tak; Arend Maria Gerardus, z. van S. P. W van der Ham en P. W. C. Gras; Jantina Jo hanna, d. van R. Riksen en J. J. Boer. Ondertrouwd. L. P. Peereboom en K. Smith; E. R. H. van Wort en C. J. Parqui; P. J. van Os en H. A. Reijst; H. E. Dijxhoorn en A. Bracht; J. W. van Veen en C. van der Laan: P L. Onderwater en H. C van Beek. Overleden: Maurits Esser 74 j., echtg. van A. G. M. Kuijlman; Henri Joseph Mommers 46 j., echtg. van E Cramer; Krijntje Ruijgrok 86 j., wed. van H. T. van der Salm; Jules Marie Henri Keunen, 71 j., echtg. van C. J. J. Kerssemakers. ZOETERMEER Ondertrouwd; D Pauk 29 j. en •T- H. C. van Tol 21 j. Getrouwd: W. Molenaar 27 j. en P- van Maanen 21 j. mers-organisaties werd aangeboden, stemmen eveneens tot verheugenis. Het opnoemen van deze en ande re problemen èn het noemen van en kele successen, die na veel studie en soms harde strijd en langdurige on derhandelingen geboekt konden worden, mogen voor allen die in of nog buiten de organisatie staan, dui delijk in het licht stellen, dat men er niet meer komt door alléén maar hard te werken in zijn eigen bedrijf en op de juiste wijze. Het spreekt vanzelf, dat dit laatste een eerste voorwaarde moet zijn om de Mid denstand gezond te maken en te hou den. Maar daarboven uit rijzen pro blemen en vraagstukken, die nood zakelijk op een hoger niveau en ge zamenlijk tot oplossing moeten wor den gebracht. Hier spreekt sterk de noodzaak van organisatie! Geen passieve houding. Zo min dezakenman resultaten bereikt met mokken en mopperen, zo min zal hij ze boeken door een passieve houding t.o.v, de dingen, die weliswaar niet zó direct binnen zijn bereik liggen, maar die toch on ontkoombaar en dwingend zijn aan dacht vragen en zijn belangen ra ken, al liggen die belangen dan in een ander vlak. Het is mijn bedoeling, aldus spr., niet om hiermee te zeggen, dat wij, afgezien van het zoeven genoemde, geen enkele reden meer tot onte vredenheid zouden hebben. Het is helaas maar al te duidelijk, dat met het teleurstellend verloop van de conjunctuur, de Middenstand door zijn functie, noodzakelijk gekoppeld aan die conjunctuur, daarmede het fatale verloop zal moeten ondergaan. Hier komt zo duidelijk tot uiting, dat hij risicodrager is en dat hij die bewegingsvrijheid behoeft, welke hem in staat moet stellen met lenig heid en op verantwoorde wijze zijn taak te vervullen. In flagrante strijd daarmee is de beruchte prij zenbeschikking 1950, welke" die lenigheid onmogelijk maakte en aan banden legde, bleek onverdragelijk te zijn en de de- sastreuse gevolgen doen zich thans gevoelen. Hier wreekt zich een psy chologisch ministerieel gebaar! De oyerweging, dat alles voor so ciaal verantwoord kan gehouden worden wat de gevoelens der massa ontziet, wijzen wij met klem van de hand. Met ergernis hebben dan ook velen geconstateerd, dat het de leiders van het Staatsbedrijf der Posterijen blijkbaar wel geoorloofd is om in al le vrijheid rustig hun gang te kun nen gaan en een winst van 30 mil- lioen te maken, terwijl daarnaast de Minister van Economische Zaken heeft aangekondigd de electriciteits- tarieven met 25% te zullen verho gen. Wij geloven in de noodzaak van dit laatste, want men kan bepaalde economische wetten en moeilijkhe den niet straffeloos negeren. Maar men moet ook begrijpen, dat een ge zond zakenleven langs bepaalde wetten en normen verloopt, en dat men deze evenmin straffeloos kan negeren. Onze zakelijke instelling, conze zin var; realiteit weerhoudt ons om waar de toestand voor ons land zo uitermate moeilijk ligt, wensen en verlangens ten berde te brengen, die van de schatkist grote prestaties zouden vragen.. Omzetbelasting naar de bron. Wij zijn echter hier van mening, dat de zo lang verbeide wens, de heffing van de omzetbelasting naar de bron te verleggen, daar niet on der valt. En juist verwezenlijking daarvan zou nu zo zegenrijk werken. Wij zijn ons ervan bewust, dat zulk een verlegging veel werk met zich brengt, maar dat is eveneens het ge val met het omwerken of ontwerpen van andere belastingwetten, die in het voordeel van de Staat werken! Eenzelfde opmerking zou gemaakt kunnen worden t.a.v. de hoognodige wet op het cadeaustelsel, waarvan •het ontbreken op het moment toe standen mogelijk maken en laten bestaan, die naar de grenzen van het krankzinnige gaan. Hierbij wijs ik echter ook, aldus de heer de Hos son, op de weinige medewerking van onze afdelingen i.v.m. de enquête om gegevens te krijgen, waarop een de gelijk rapport tegen het cadeaustel sel kan worden opgetrokken. Het vergt evenmin een prestatie van de schatkist om van de emi grant te eisen, dat hij zijn schulden heeft voldaan alvorens hij het land verlaat. Voor zover het belasting schuld betreft, vindt men dit heel gewoon; wanneer de middenstand de Minister zo iets vraagt, wordt Zijne Excellentie „huiverig". Op één kwestie, 'n brandende kwestie, wilde spr. nog wijzen: de moeilijke liquiditeitspositie. Door samenvloeiing van diverse oorzaken, ligt hier dit probleem en het doet ons bijzonder veel genoegen, aldus spr., dat Minister Albregts al blijk heeft gegeven deze moeilijkheden te kennen en naar een oplossing te wil len streven. Ik geloof het zó te mo gen zeggen, dat ons niet zo zeer de hoge bedragen die daarbij genoemd worden interesseren of imponeren, maar veel meer het daadwerkelijke en echte mogelijk zijn om van die maatregelen effectvol gebruik te kunnen maken. Dat is meer dan hard nodig. Dat in de textielbranche, die steeds voor een zeer gezonde doorging, reeds een noodfonds is opgericht, spreekt toch wel duidelijke taal; de aanvragen om hulp uit het Chris Jansenfonds, het Santos-, het Dr. van Beurdenfonds en het Voorschot- fonds, stijgen in schrikbarende mate. Beraad met de K.V.P. Tevens maakte de voorzitter er gaarne melding van, dat naar aan leiding van een actie van het Hoofd bestuur betreffende de houding van de K.V.P. in de laatste tijd ten op zichte van de middenstandsbelangen, binnen enige weken een beraad zal plaats vinden tussen het Partij-be stuur van de K.V.P., de Tweede Ka- merfract:e en vertegenwoordigers van de vak- en stands geledingen van de middenstand. Wij hopen hierdoor meer belangstelling te kwe ken voor onze inzichten. Hartelijk welkom. Voordat de heer de Hosson deze rede uitsprak ,had hij in het bijzon der verwelkomd de heren Th. Hooy, lid van de Tweede Kamer (K.V.P.), H. M. Simonis, erelid, en de heer J. C. J. Lambermont, voorzitter van de afd. Leiden, die deze vergadering organiseert, waarvoor spr. veel waardering had. De heer Lambermont sprak in een kort en welgemeend begroetings woord zijn vreugde uit over de keu ze van Leiden als vergaderstad, nu steeds meer ingezetenen deze stad als centrum van vreemdelingenver keer willen maken. C. Y. Ponsioen herdacht. De heer de Hosson wijdde enige gevoelvolle woorden aan de heer C. Y. Ponsioen, die in het voorjaar overleed. Hij was 35 jaar lid van de bond, ruim 30 jaar voorzitter van de afd. Alphen aan den Rijn en 12 jaar lid van het Bondsbestuur. Met hart en ziel heeft hij de Bond gediend; vooral zijn trouw en toewijding te missen is een verlies voor de Bond. De heer Ponsioen stond in het volle leven; hij heeft vele moeilijkheden moeten1 overwinnen. Daarnaast wijd de hij veel zorg aan het prachtige werk van „Santos". Spr. besloot met e.en kort gebed voor de zielerust van de overledene. Record rayonbijeenkomsten! Bij de mededelingen wees de heer Jan Bakker, directeur var. het Bu reau, er op, dat in het afgelopen jaar 12 rayonbijeenkomsten werden gehouden (een record!) waaraan 132 van de 140 afdelingen deelna men. Spr. wijdde enige propagandis tische woorden aan „Santos" en vroeg medewerking van de leden voor het innen van achterstallige contributie. De begroting 1952, sluitend op 53.700, werd zonder opmerkingen goedgekeurd. C. Winninghoff in het Bonds bestuur gekozen. Bij acclamatie werd de heer C. Winninghoff uit Alphen aan den Rijn, in de vacature-Ponsioen. tot lid van het Bondsbestuur gekozen. Hij werd door voorzitter de Hosson hartelijk verwelkomd. Spr. stelde •hem de heer Ponsioen ten voorbeeld. De heer Winninghoff dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De aftredende bondsbestuurleden, de heren A. H. J. Steenman en M. H de Vos werden herkozen Pater Rembertus ingeleid. Pater Rembertus, O. Cap., die pa ter Alexander opvolgt als leider van het godsdienstig-zedelijke werk in de Bond, werd ingeleid door rector Kraakman, die eerst zijn hulde be tuigde voor de wijze waarop heden morgen de H. Mis door een leden koor werd gezongen. Spr. herinnerde aan het feest van St. Willibrord, dat vandaag gevierd wordt, en wees op de taak van de leken, naast de priesters te werken voor de hand having en uitbreiding van het ge loof. Dit kan ook d.m.v. de stands- organisat'e geschieden. De rector weidde uit over de taak van de standsorganisatie, die de leden moet heioen hun taak met een diep chris- te'ijke instelling, technisch en eco nomisch bekwaam, uit te oefenen. Zo kan de standsorganisatie een geweldige invloed uitoefenen. Spr. dankte pater Alexander voor zijn moeizaam werk en wenste oater Rem bertus veel succes toe bij de ge loofsverdieping van de leden, nu de godsdienst-afval steeds meer toe neemt, daarmede de erfenis van St. Willibrord bewarend. Rector Kraak man besloot met een opwekking het Santosfonds vooral in deze tijd te steunen. Pater Alexander zong wat hij noemde zijn „zwanenzang" en dank te het bestuur voor de medewer king, die hij in de afgelopen 17 jaar mocht ondervinden. Pater Rembertus vroeg zich af: „zijn wij wel gekerstend? en wees er op, dat de katholieken in Neder land qua gehalte niet zoveel reden hebben om trots te zijn. Spr. beloof de in de voetsporen van zijn voorgan ger te zullen treden en hoopte de oogst binnen te mogen halen van wat pater Alexander gezaaid heeft. Voorzitter de Hosson benadrukte nog dat de standsorganisatie be ha omie, ook godsdienstig-2fe- de ingen dient te behartigen. Lwü Centrale Raad. Het hoofdbestuur stelde voor in de toekomst slechts één Centrale Raad te houden per jaar, om daar naast meer aandacht te kunnen be steden aan de reeds succesvolle rayonbijeenkomsten. Mogelijk zal de belangstelling voor de Centrale Raad verhoogd worden. De vergadering be sloot aldus. Hierna werd de vergadering ge schorst voor een lunch in ,,In den Vergulden Turk", 's Middags werd de vergadering voortgezet. BIOSCOPEN. De keuring van de Kath. Film Cen trale is voor de volgende films aldus: Casino: ..Christopher Columbus", al le leeftijden. Rex: ..Bali het eiland der goden", 14 jaar. „Saludor amigos", alle leef tijden. MINISTER DREES NAAR DE VERENIGDE STATEN. Naar het A.N.P. verneemt heeft de minister-president, dr. Drees, in derdaad het voornemen om naar de Verenigde Staten van Amerika te gaan, indien hem een officiële uit nodiging van president Truman voo zulk een bezoek zal bereiken. JONGEREN-ORGANISATIE IN DE K.V.P. (Kring Leiden). Zaterdag 3 Nov. 1.1. hield de Jon gerenkring Leiden zijn eerste kring vergadering van dit seizoen in café- Rest. „Vronesteyn" te Voorburg. De Jongerencommissaris mr. Th. H. Jansen, hield een inleiding, onder de titel: „Prettige Politieke Perikelen"; een bezinnifig over de taak en het doel der Jongeren-Organisatie en een korte beschouwing over diverse buitenlandse politieke aangelegen heden. Hierna volgde een zeer leven dige discussie. Met deze eerste vruchtbare kringvergadering is het winterseizoen geopend. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Semietische taal en letter kunde de heer R. Borger, Leiden. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplage). MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. GEZELSCHAP VOOR OUDE MUZIEK. Op de Kamermuziek-avond voor de leden van de Maatschappij voor Toonkunst, trad het „Gezelschap j voor oude muziek" op, onder leiding van Hans Philips. Naar wij weten is dit ensemble hier nog niet opgetre den, maar het maakte al gauw een zeer goede indruk in een boeiend Bach-programma, met werken uit dienst meest vruchtbare tijd. De in strumenten van de strijkers waren aLe oud, zo vertelde de artistieke leider. Ook de strijkstokken zijn van vroegere datum. Dit om de klank molliger en meer overkomstig de oude klank te vormen, passend bij de serene toon van de clavecimbel. De bezetting was klein: fluit, 3 vio len, alt, cello, bas en cembalo. Her man Ehrenfeld opende de rij met „Suite no. 2" voor fluit en strijkers. Deze suite is een bewerking van een deel van een Kerstcantate en een altsolo door Bach zelf geschreven; een prachtig afgerond werk. De ta lentvolle fluitist gesteund en ge stuwd door een over 't geheel geno men homogeen ensemble van strij kers interpreteerde fijnzinnig de zes-delige suite, voorzien van een extra Bourrée. De aandacht werd geboeid door de belangrijke muziek, waarin elke dans van karakter zeer verschillend is. Bovendien was de in terpretatie prijzenswaard. Hans Phi lips speelde het „Concert in E gr. t." voor cembalo, een Allegro, Siciliano en weer een Allegro, een wonder van pracht en muzikale vindingrijkheid. Philips gaf een concertant spel (met de le viool), dat grote coloristische charme had. De compositie is een stout contrapuntisch kunststuk. De solist stelt de waarde van de com ponist en persoonlijke vaardigheid in stralend licht. De tegenstellingen van tutti en solo waren duidelijk waar neembaar. Volgde na de pauze een verzorgde wedergave van „Sonate C gr. t." voor twee violen. Het con tinuo wordt gevormd door clavecim bel en ce'lo. Laatstgenoemd instru ment was hierbij af en toe ietwat te sterk. De dames Lien Beyers en Paula Boeken waren bescheiden, sym pathieke en artistiek toegeruste ver tolksters. De vier delen zijn afwis selend langzaam en vlug. Ook hier is bij Bach alles in evenwicht, de violen het belangrijkste van elkaar overnemend, dan weer contraste rend. Ten slotte het „5e Branden- burgs concert" voor fluit, viool, cem balo en strijkorkest, met de solisten Herman Ehrenfeld, Lien Beijers en Hans Phi'ips. Ook in de tutti-groe pen treedt meermalen een soliërend instrument op. Het is een prachtig, sober en ernstig werk. Naast 't vele mooie op deze avond was dit toch wel een hoogtepunt, vooral deel 2 en 3 hebben* wij hartgrondig ge waardeerd, omdat de vertolking heel muzikaal en innerlijk was. Zo kon de ontvankelijke luisteraar zich in deze serieuze muziek verdiepen, 't Was een voortreffelijk staal van vertolking, waarvoor de kunstenaars hartelijk werden gehuldigd. J. KORTMANN. K. EN O. ROTTERDAMS PHIL HARMONISCH ORKEST. Het populair concert van 3 No vember 1.1. werd gisteravond door 't Rotterdams Philharmonisch Orkest herhaald, en had weer een volle zaal. Eduard Flipse en de Philharmonie oogstten niet minder lof dan aZter- avond het Residentie Orkest werd toegezwaaid. Zo ongeveer hetzelfde programma van Weense muziek werd uitgevoerd. In plaats van Haydn's Symphonie werd Schubert's „Onvoltooide Symphonie" gespeeld, voorafgegaan door Rosemunde. Velen zullen Schubert's „Onvoltooide'' ken nen, waarvan 't le deel dramatisch en het 2e heel rustig en beminlijk van karakter is. Waarom de Sym phonie „unvollendet" wordt ge noemd, kan men zich slecht inden ken, want de twee delen hebben veel betekenis en vormen samen een vol komen geheel. Zowel de dirigent als 't orkest waren uitmuntend op dreef en gaven een interpretatie, die aan de velen groot genot verschafte. De ouverture, entr'acte en balletmuziek uit Rosamunde zijn tot op heden repertoire-stukken van de orkesten. Flipse gaf een voortreffelijke gesty- leerde uitvoering en 't orkestspel stond op peil. Na de pauze de luch tige gemoedelijkheid gepaard aan de bekoorlijke dans van 't vrolijke We nen rond 't jaar 1870 in een reeks composities van Johan Strauss. Fijn tjes tokkelden de strijkers de Pizzi cato polka. De mooie Radetzky-mars ging er heerlijk in, in een brillante uitvoering. Slagvaardig en muzikaal werd het moeilijke „Perpetuum Mo bile" met z'n onweerstaanbaar rhyth- me verklankt en tot slot „Rosen aus dem Süden", waarin Joh. Strauss zijn voortreffelijkste kansen heeft benut. Nauwgezet en met veel soe pelheid is er gemusiceerd, dank zij de animo en toewijding van het or kest, dat zich geheel heeft gegeven aan een tame'iik ongewoon program ma, en bovendien dank zij de diri- geerkunst van Flipse. Terecht heeft men de dirigent en de musici van 't orkest telkens weer met lang en warm applaus beloond. Toen de Radetzky-mars herhaald werd, zette dit extra luister bij aan de succes volle avond, door K. en Oi aan haar leden bereid. A. I. LEIDSE VEREEN. VAN POSTZEGELVERZAMELAARS. Bovengenoemde vereniging hield gisterenavond in de bovenzaal van „De Kleine Burcht" haar maandelijk se vergadering. Op deze vergadering v/as de heer K E. König uit Koog aan de Zaan uitgenodigd een lezing te houden. De heer König had als on derwerp gekozen: de drukprocédé's van postzegels. Met grote aandacht hebben de aanwezigen deze uiteen zetting gevolgd, jammer was, dat het aantal belangstellenden zo gering was (een gevolg van de Pro Patria- feesten?), doch de aanwezigen heb ben van zijn prettige manier van voordragen dubbel genoten. Na de le zing van de heer König werden de algemene zaken afgehandeld, waar na men nog enige tijd bijeen bleef om te ruilen. Burgerlijke Stanl Geboren: Cornells F. z. van C. J van der Poll en C. A. Rijgersberg: George J. z. van J. G. Hartmann er. H. R. Meijer; Christoffelina A. M. W. A. d. v. N. L. van Paridon en A. C. A. H. Haverkorn; Rudolphus H. A. z. van H. A. Stuurman en M. J. Veldhoven; Rudi C. Ph. z. van C. v. d. Nieuwendijk en C, Chaudron; Robert z. van D. Brussee en A, v. d. Bent; Hendrik z. van W. J. Lan- cel en G. Koolstra; Nicolaas z. van N. van der Horst en J. P. van Loef; Albert N. z. van S. van der Werf en A. J. van Os; Willem z. van A, C. de Haas en A, Bergman; Petronel la E. d. v. P. Th. Straathof en Q A. Th. van der Weijden; Joseph A. D. M. z. van A. Meerman en A. M. M. Verbakei; Robert J. z. van G. F. Schoon en H. Koekkoek; Cornelis A. z. van C. Bekema en A. Streef- land; Petronella D. d. van J, Vlie land en Verlind; Maria W. d. v. C. J. Schrama en M. W. Gibson; Willy J. d. v. M. Kuijt en G. de Mol; Felix L. z. van A. Pol en C. Spaargaren; Elisabeth S. A. d. van L. P. Janson en E. S. C. v. der Zeeuw; Robert J. z. van M. Leer en M. I. F. Voermanek. Overleden: L, Hensen z. 1 dag; M. Hensen d. 1 dag; N. van Rhijn vr. 68 jaar; P. C. Spigt man 48 jaar; J. H. Imthorn man 72 jaar; C. E. C. A. E. Bloemen wed van Sollewjjn Gelpke 81 jaar; P. J. Jansen man 78 jaar; J. H. van der Neut d. 10 m.; M. de Mooij huisvr. van Ouwersloot 67 jaar; D. Holswilder man 77 jaar Getrouwd: H. J. A. Lamboo en S. Lancelot; G. Rijsdam en M. Over- dijk; G. Zierikzce en M, G. van der Veer; A. van Gennip en H. W. J. van Rijn. foot de HAAGSE POLITIERECHTER Extra sigarcttencentjc. Twee asphalteurs uit Den Haag werkten te Leiderdorp bij dc Ver. Touwfa- brieken en hielden zich daarbij niet alleen met asphalteren, maar ook met diefstal van lood en zink bezig. Zij haalden dit van het dak van oen oud fabrieksgcdeclte. 's Avonds gin gen zij per auto naar huis en het metaal werd dan keurig in een bak verstopt. In Den Haag vond men wel eens Icopers. Zo trachtte men een extra sigarcttcncentje te krij gen. Diefstal in verenigingen meerma len gepleegd is bewezen, conclu deerde thans de officier van justitie bij de Haagse politierechter, waar voor de asphalteurs terecht stonden. Hij eiste tegen ieder van dc vcrdach. ten drieweken gevangenisstraf. De verdachten verzochten een voor waardelijke straf. De politierechter vond hiervoor de feiten echter te ernstig en ver oordeelde de verdachten tot elk twee weken gevangenisstraf. Een andere asphalteur, die zorg de dat de metalen, die door vorige verdachten van het dak neergelaten werden, in veiligheid werden ge bracht, was reeds eerder veroor deeld. De officier van justitie eiste twee maanden gevangenis. Het vonnis luidde: zes weken. Tegen een los-arbeidcr, die slechts enkele da gen in het complot had gezeten, werd een week gevangenisstraf ge ëist. Dc politierechter veroordeelde F. tot 25boete en een week gevangenisstraf voorwaardelijk. Extra winstje. Wegens diefstal van anemonen te Hillegom moest een bloemenhandelaar uit Nieuw-Ven- nep voor de Haagse politierechter terecht staan. De man had trouwens meer op zijn geweten. Zo had hij ook 150 bos narcissen gekocht, die zijn broer ontvreemd had bij de bloemenfirma waar hij werkte. De officier van justitie achtte, mede gezien het strafblad, een flinke straf op zijn plaats en eiste twee maan den gevangenisstraf. De politierech ter veroordeelde hem conform de eis. MARKTBERICHTEN WOEHDEN, 7 Nov. Kaas. Aan gevoerd: 171 partijen le soort 2.30 2.37, 2de soort 2.242.29, extra 2.50 per kg Handel traag. Z Dagelijks inschrijving voor de nieuwe cursus voor alle instrumenten In strumenten in bruikleen of in eigendom, zonder voor uitbetaling. Accordeons 10.oer maand, Gitaren 5.per maand. Muziek- scnool Zwaag. Korevaar- straat 5. Tel. 24358. Z Aangeboden: 1 studeer- piano (Frans) 60.1 wandelwagen in prima staat 30.1 brieven- Ders 15.Br. onder no. 9298 bureau van dit blad. Z Nog enkele 2de hands dames-, heren-, meisjes- en jongensrijwielen voorradig geen rommel maar met een iaar volle garantie. Herenrijwiel 29. Bestel vroegtijdig. H Geenjaar. Hogewoerd 71 696 Z Aangeboden: Enkele in prima staat zijnde baar den. haardkachels, kachels kookkachels en gasfornui zen, geheel gereviseerd, verkoop met garantie. Jan P. Meijer. Smederij. Lange Raamsteeg 79, Leiden, Tel. 23470. 9296 Z Een horloge kopen is een zaak van vertrouwen. Koopt alleen daar waar men U een orima garantie waarborgt. Roestvrij stalen band 3.50. 5.50. 7.75. Leidse Uurwerk Kliniek, Lage Rijndijk 8 693 Z Aangeboden: 2 opdraai- bare motor-montagebok- ken, nieuw, in ruime mate geschikt vooï werkzaam heden aan zware motorrij wielen. Prijs per stuk 125 Jan P. Meiier. Smederij, Lange Raamsteeg 79. te Leiden, tel. 23470. 9299 Z Regen. Dus natte voe ten Bescherm u hiertegen, wii leveren alle soorten rubberlaarzen en le klas merken tegen la^e prijzen. Alleen bij P B La Bruijère Haarlemmerstraat no 137 Leiden Tel. 20983. 692 Z Haast U! Wegens ver bouwing tot Zaterdag 10 November bij contante aankoop van kachel of haardkachel een emaille kolenkit of kachelplaat ca deau. Bern Schulte, He renstraat 124 Voorhout. Z Woningruil. Wie wil vrij "bovenhuis, gelegen Bronk- borststraat (Maresingel) huur 5.30, vrij water, bev. 2 kamers, tussenka- mer, keuken. W C., balcon en grote zolder met be schoten kapp ruilen voor duurdere woning. Br. on der no. 636 bureau v. d. bl. Z Ik moet wegens ziekte mijn betrekking verlaten. Welk net zelfstandig meis je. die koken kan. wil mij opvolgen van 8.30 tot 3.30 uur. Zaterdae tot 2 uur. Tramgeld vergoed bij me vrouw Blok. Storm van 's Gravensandeweg no. 70. Wassenaar. 697 Z Zonder vooruitbetaling leveren wij aan solide per sonen Radio's, rijwielen, kinderwagens, wandelwa gens, stofzuigers wasma chines haarden, wringers, (Eng. ledikanten met spi raal ook met ombouw enz.) Vraagt vrijblijvend reizi- gersbezoek. Br. onder no. 698 bureau van dit blad. Z 6 stuks Borrelglaasjes, samen 59 cent. Fraai be werkt. Frans-importglas. Vastgestelde prijs 89 cent. Met inlevering van deze advertentie 6 stuks voor 59 «ent. Geldig tot 17 No vember. I. V. A. Haarlem- rnuslraat 48 Nova, Noord einde 43. Leiden 688 Z Grote prijsverlaging!!! Complbte koukenuitzet, i:cht groen met goudbles f 59.65, le keus prima kwa li teil emaille Ook de duur den- soorten tegen sterk verlaagde priizenü! I. V. A. Haarlemmerstraat 48. Nova Noordeinde 43 Leiden. 688" Z 5 stuks boterhambord- jes samen 98 cent. Mooi achtkantig model. Vastge stelde prijs 1.65. Met in levering van deze adver tentie 5 stuks voor 98 ct Geldig tot in Nov. I. V. A.. Haerlemmerstraat 48, No va. Noordeinde 43. Leiden. Voor advertentiën Telefoon 20826

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3