S)<2- &2idóeScHI/fc(Mlt Auriol wil bijeenkomst „Grote Vier" Nodig me maar uit, zegt Stalin Zat Jtuman naat Slaiip witten g.aan? STALIN WACHT OP UITNODIGING Westers ontwapeningsplan Moskou vist in troebel water Staat Engeland voor een bankroet? ClóóemMée daa% pxeó. CLwtiat in tPaiifó geopend AURIOL's VERKASSING Siting SSeinhand ut Heiden ap het feeót aan „3t*a Jiatvia" Ho-Wettfe... Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12428 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GISTERMIDDAG is te Parijs de zes de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties geopend. In zijn begroetir.gsrede heelt de Franse pre sident Vincent Auriol voor een ver rasing gezorgd door het denkbeeld te opperen van een bijeenkomst te Parijs tussen Truman. Stalin, Chur chill en de Franse minister Plevan. De eerste reacties op dit voorstel wa ren niet ontmoedigend. Wisjinsky, de Russische mirister van buitenlandse ,py,„o - zaken, gaf te kennen, dat Stalin een formele uitnodiging tot een confe- J jtottehet vraagstuk van het houden rentie zou afwachten. Westerse diplo maten verwachten dat de Russen 1 verkiezingen in de beide niet onwelwillend zullen staan tegenover een bijeenkomst van de Grote Vier, waarop zij in hun propaganda zelf vaak hebben aangedrongen. het in de Algemene Vergadering der V.N. te brengen. Voorts zouden de drie ministers van plan zijn hun in de gemeen schappelijke verklaring vervatte voorstellen persoonlijk voor de al gemene vergadering van de V.N. toe te lichten. Op de bijeenkomst van Dinsdag is verder de kwestie China besproken. De ministers kwamen overeen hun respectievelijke standpunten in dezen te handhaven. Engeland heeft de re gering te Peking erkend, de Verenig de Staten en Frankrijk echter niet. Naar verluidt besprak men ten- De openingszitting der Assemblee De openingszitting van de zesde algemene vergadering werd bijge woond door de gedelegeerden van zestig landen, genodigden en onge veer tweeduizend journalisten. Enge- lands nieuwe minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, kreeg bij zijn verschijnen in de grote ver gaderzaal van het paleis Chaillot een afzonderlijk applaus. Hij begaf zich naar de Russische delegatie om Wis- sjinsky en Malik te begroeten,. Tal van fotografen drongen zich naar voren om een plaatje te maken van de begroeting. De verkiezing van een nieuwe voorzitter, als opvolger van de Pers Ehtezam verliep vlot. Gekozen werd de Mexicaan dr. Nervo met 44 stem men. Dr Nervo is Mexicaans afge vaardigde geweest in de Veiligheids raad en lid van de commissie van drie. die tevergeefs poogde in Korea te bemiddelen. De aftredende voorzitter, Entezam. zeide bij de opening, dat de interna tionale spanning naar zijn mening in het laatste jaar verminderd was en dat er plaats was voor een „gema tigd optimisme" over de toekomst" Een slagen van de wapenstilstands besprekingen in Korea zou de inter nationale atmosfeer aanzienlijk doen veranderen. De ministers van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk, respectievelijk Dean Acheson, Anthony Eden en Ro bert Schuman, hebben Dirsdag te Parijs overeenstemming bereikt over de inhoud van een gemeenschappe lijke verklaring ten aanzien van een ontwapening over de gehele wereld aldus verluidt in gewoonlijk welin gelichte diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad. De verklaring zal worden gepubli ceerd, nadat president Truman Woensdag zijn aangekondigde rede zal hebben gehouden. Men vermoedt, dat Engeland, Frankrijk en de V.S. een wapentelling over de gehele we reld zullen voorstellen. Atoomwa pens zouden eveneens onder deze telling vallen. Een onfeilbaar inspec tiestelsel zou de mogelijkheid van geheime voorraden moeten uitslui- In de landengte van Suez zijn gis teren opnieuw verspreide vuurge vechten voorgevallen tussen Engel se soldaten en Egyptische oproer kraaiers. In Egyptische persberichten wordt melding gemaakt van een toe nadering van Egypte tot de Sowjet- j Unie. Een vooraanstaande Egypti- sche autoriteit zou met een belang rijke geheime opdracht naar Moskou zijn vertrokken, welke vérstrekkende gevolgen zou hebben voor de Egyp- j tisch-Russische betrekkingen. Diplomatieke waarnemers waren geneigd enige betekenis aan het be richt te hechten. Een ander persbe richt aprak van een belangrijke uit wisseling van gedachten tussen de Sowjet-gezant te Cairo en de waar nemende Egyptische minister van Buitenlandse Zaken over de uitbrei ding van de wederzijdse handelsbe trekkingen. SPOORWEGONGELUK IN JOEGO-SLAVIë Een goederentrein is bij Vinkovci tussen Belgrado en Zagreb achter op een stilstaande passagierstrein ingereden. Zeventien Joego-Slaven kwamen om het leven, 32 werden gewond, van wie negentien ernstig. Geen der inzittenden van de voorste wagons van de passagierstrein, die voor een signaal had stil gehouden, werd gewond. ten. Men verwacht, dat de drie mo rtelen van Duitsland. De drie minis- ters zouden opnieuw hebben ver klaard. dat zij het verzoek van de Westduitse regering om een interna tionale commissie te zenden teneinde te onderzoeken, of vrije verkiezingen gendheden dit voorstel bij Trygve in beide delen van Duitsland moge- Lie zullen indienen met het verzoek, 1 lijk zijn, krachtig steunen. CHURCHILL WAARSCHUWT LAGERHUIS De nieuwe Britse premier, Churchill, heeft gisteravond het Lagerhuis ge waarschuwd, dat Engeland voor een bankroet staat, indien het geen maat regelen treft om zijn betalingsbalans in evenwicht te brengen. Tevoren had Churchill het Huis toegezegd, dat er c-en geheim debat over de defensie gehouden zal worden iets, dat sedert de Tweede Wereldoorlog niet meei- heeft plaats gehad. De premier zinspeelde opnieuw op een bespreking met Stalin, doch ver maande de afgevaardigden, nu niet eensklaps van mismoedigheid om te slaan in een overmaat van optimisme. KOLEN EN VLEES BLIJVEN SCHAARS. In het lopende halfjaar, aldus Churchill, kweekt Engeland een te kort op zijn betalingsbalans, gelijk staand "aan 700 millioen per jaar. Vergeleken met verleden jaar is dat een teruggang van 1 milliard De oorzaken hiervan zijn: gemis aan ver trouwen in het pond sterling, en tot op zekei-e hoogte, het verlies van de Perzische olie. Churchill deed dan ook een beroep op het Lagerhuis, de nationale zaken zender verwijl op orde te brengen. Het Britse publiek wilde hij er vast op voorbereiden, dat steenkolen en vlees schaars zullen blijven. Over de buitenlandse politiek zei Churchill: ,,Onze grote hoop is, dat wij er in zullen slagen om door on derhandelingen op het hoogste ni veau de koude oorlog te doen ver minderen. De premier betoogde, dat hij, zowel als minister Eden, nog steeds gelooft in de mogelijkheid de kloof tussen de De president van Frankrijk, Vincent Auriol, heeft Dinsdagmiddag de zesde algemene vergadering van de Ver enigde Naties te Parijs geopend. Tijdens de welkomstrede van de Franse president: v. I. n. r.: Réné Mayer, Vincent Auriol, Trygve Lie, Entezam en Andrew Cordier. (TELEfoto ANP). twee werelden te overbruggen, wan neer daartoe een uiterste krachtsin spanning wordt gedaan. Ik moet er eohter voor waarschuwen dat er tal,- rijke, grote en ernstige moeilijkheden op onze weg overwonnen zullen moe ten worden Maar zelfs indien de moeilijkheden tussen Oost en West op dit ogenblik niet te overwinnen blijken te zijn, dan kan het scheppen van een nieuwe atmosfeer van men selijke kameraadschap en herlevende geestverwantschap een enorme winst betekenen voor alle naties. ONTNAAS7ING MET KERSTMIS. Betreffende ontnaasting van de staalindustrie verklaarde Churchill van mening te zijn, dat zijn regering zowel in het land als in het parlement over een voldoende meerderheid be schikt, om deze maatregel door te De heer Soemantri, planter van de zetten. Maar het zou nog wel tot1 rubberonderneming „Tjondong" in Kerstmis duren alvorens de hiertoe I het Zuid-Garutse, ls door een bende strekkends voorstellen ingevoerd I orttvoerd. Over de motieven tast konden worden. men in het duister. r\E BIJEENKOMST van de Alge- mene Vergadering der Verenig de Naties te Parijs heeft de kopstuk ken der internationale politiek sa mengebracht een unieke gelegen heid om allerlei plannen uit te broe den. ker. In Semarang keSt men naast P«Us is op het oEenblik een bijen- het gebrek aan licht de laatste da- I korfl het Sonst van d,e besprekin Door het buitengewoon lang uit blijven van moesonregens hebben vele grote steden van Java langza merhand te kampen met gebrek aan water en licht. In Bandoen]* is men er 't slechtst aan toe. Daar* wordt ter besparing von stroom iedcres dag dc helft van de stad van electriciteit afge sneden. Te Djakarta zit men van de drie dagen een dag in het don gen ook gebrek aan leidingwater. Leg uw tong aan banden of bindt u. Enige opnamen van het bezoek, dat Prins Bernhard gisteren aan Leiden bracht, ter gelegenheid van het 85- jarig bestaan van de Leidsche Stu denten-vereniging tot Vrijwillige Oefening in den Wapenhandel „Pre Patria". Links boven: Prins Bern- hard inspecteert de troepen, die, voor 1 de parade begon, op het Levendaal stonden opgesteld. Onder hen bevond zich een peloton van „Pro Patria", dat in de historische uniformen van de Leidse Jagers uit 1830 gestoken was. Rechts boven: Na afloop van het défilé en voor de parade op de Breestraat begon, onderhield prins Bernhard zich, staande voor het bor des van het Stadhuis, enige ogen blikken met enige bestuursleden van „Pro Patria". Links onder: De Pipe and Drumband van de Royal Scotts, de Schotse pijpersband, trok uiter aard veel belangstelling tijdens de parade. Voor het Stadhuisbordes 'staan de autoriteiten. Geheel rechts Prins Bernhard, saluerend voor de troepen. Rechts onder: de parade rende troepen vervolgden hun weg over het Rapenburg, waar men een schril contrast kon opmerken tussen de historische gevel van de Univer siteit en een moderne tank, waarme de het verkenningseskadron van dc Huzaren van Boreel was uitgerust. (Foto's: „De Leidse Courant") gen en nog meer van de geruchten rondom die besprekingen. Ieder meent het fijne er van te weten en menig een ziet reeds rose vooruitzichten aanlichten aan de politieke horizon, omdat hij al die plannen voor reële mogelijkheden aanziet. Eén plan is sinds gisteren hoog bo ven het gewriemel van de andere uit gestegen en dat is het denkbeeld van Vincent Auriol om een bijeenkomst te Parijs te organiseren tussen de Amerikaanse president Tru- 0 man, de Russische dictator Stalin de Britse premier Churchill en de Franse minister-pre sident René Pleven. Het denkbeeld om de vier leiders der wereldpolitiek eens menselijk met elkaar te laten praten, is niet bepaald een gloednieuw idee, maar dat iemand als de Franse president het naar voren schuift op een der gelijk ogenblik nl. bij de opening van de Algemene Vergadering is to.h wel een verrassing. President Auriol zeide woordelijk: „Indien de grote mannen, op wie zo menige angstige blik is gevestigd, hier zouden komen tijdens deze zit ting, niet om direct deel te nemen aan uw werk, maar om met elkaar tot een menselijk contact te komen en, zonder agenda, hun meningsver schillen te vergelijken, om tezamen de onenigheid, die de wereld verlamt te verminderen, dan zouden wij hen begroeten met een vreugde, die daar ben ik zeker van zich over de hele wer°ld zou verbreiden." Inderdaad: het zou al een hele stap vooruit zijn, als deze grote vier er toe zouden kunnen besluiten om eens met elkaar te gaan praten. Want deze bereidwilligheid zou in zich sluiten, dat er een reëel uit zicht bestond op overeenstemming; anders komen dergelijke hoge auto riteiten niet bijeen. De eerste reacties zijn niet ongun stig. Moskou voelt er wel wat voor, omdat het altijd een viermogend- heden conferentie in z'n programma heeft opgenomen. Wisjinski zou dan ook reeds hebben gezegd, dat Stalin slechts op een uitnodiging wacht. Hij kan dat rustig zeggen, want hij weet heel goed dat Engeland en vooral Amerika niet hals over kop op het idee zullen aanvliegen. Churchill is weliswaar een voorstander van zulk een contact en heeft er reeds vóór de verkiezingen op gezinspee d, dat hij wel een ontmoeting met Stalin zou weten te organiseren als hij premier zou worden maar hij wenst toch ook niet over één nacht ys te gaan. In ieder geval zou hij eerst 'ns met Truman willen pra ten. Zoals bekend heeft Truman ge zegd, dat hij best met Stalin zou willen praten, maar dat Stalin dan maar naar Washington moest komen. In Amerika bekijkt men dan ook het door AurioJ geopperde' denkbeeld met de meeste reserve. Wij zullen afwachten, wat ervan terecht komt. Tenslotte kan mfcn van te voren nooit zeggen, dat iets mogelijk of onmogelijk is in de internationale politiek en de Fransen hebben al meer gedurfde initiatieven genomen, welke een verrassend succes hebben opgeleverd. Maar één ding kunnen wij wel constateren en dat is, dat de moei lijkheden in de wereld met diepe wortels in de bode mvan de werke lijkheid verankerd liggen en dat een welwillende stemming op een genoeglijke conferentie van vier mannen daaraan niet in een hand omdraai een einde maakt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1