golf Amsterdam doet niet mee Veevoeder-bonnen op grote schaal vervalst Gouden bruiloft te Boskoop MAANDAG 5 NOVEMBER 1951 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Geen sluiting van bureaux en scholen op Zaterdag Naar aanleiding van een door de Minister van Economische Zaken aan het gemeentebestuur gericht schrij ven, waarin op sluiting van de ge- meentebureaux op Zaterdag wordt aangedrongen, hebben B. en W. van Amsterdam zich nader beraden. Voor Amsterdam wordt een dergelijke sluiting noch wenselijk, noch doel treffend geacht. Wel zullen de bu reau-uren voor alle gemeentebedrij ven en -diensten in de periode 15 De cember 19512 Februari 1952 worden festeld van 95 uur, in plaats van .454.45( zoals eerder werd vastge steld. Ten aanzien van de scholen wordt voortzetting van het onder wijs op Zaterdag geboden geacht. Eventueel zullen bij uitzonderlijk stTenge koude bepaalde maatregelen worden overwogen. Oudste Ned. emigrant in Afrika overleden Op 13 October j.l. stond op Schip hol een man van 99 jaar, die zijn va derland verliet, om zich in Zuid-Afri- ka bij zijn geëmigreerde kinderen te voegen. „Opa Schoonebeek" was toen in de beste stemming en zag een zon nige toekomst te midden van zijn kinderen in het verschiet Hij heeft niet lang van de hereniging mogen genieten. Nauwelijks 14 dagen na aankomst te Heidelberg is hij daar hedeniacht overleden. ST. N1COLAASPAKJES VOOR BR. MS. „VAN GALEN" Ter gelegenheid van St, Nicolaas bestaat tot 7 Nov. de mogelijkheid om niet aangetekende brief pakjes per luchtpost tegen speciale tarieven te sturen naar opvarenden van Hr. Ms. Torpedobootjager „Van Galen" in de Koreaanse wateren. De brief' pakjes mogen niet zwaarder zyn dan 500 gram en behoren als volgt te worden geadresseerd: rang/kwali teit, naam, marinenummer, a.b. Hh. Ms. „Van Galen", Amsterdam, CS, Marine. De in het internationale verkeer geldende bepalingen zijn op de pak jes van toepassing. Pieck probeert het met Heuss De Oostduitse president, Wilhelm Pieck. heeft de Westduitse president, Theodor Heuss, uitgenodigd om bin nenkort in Berlijn besprekingen te voeren over de eenheid van Duits land. De uitnodiging van Pieck is met een speciale koerier naar Bad Godesberg, de residentie van presi dent Heuss, gezonden. De voorgestelde bespreking zou tot onderwerp hebben het vraagstuk van de voorbereiding van een al- Duits overleg om te komen tot een vreedzame unificatie van Duitsland en het sluiten van een „dringend vredesverdrag met Duitsland" te be spoedigen. Het Oostduitse Nieuwsbureau heeft de uitnodiging van president Pieck Zondag bekend gemaakt. De Oost duitse president verklaart hierin, dat de jongste besluiten van de re gering Adenauer „het ot van on-e natie gevaarlijk beïnvloeden". Deze besluiten leidden tot „een vererge ring van de scheiding van Duits land". De stap van Pieck is dus een po ging om de politiek van dr. Aden auer te doorkruisen.. DE MOND- EN KLAUWZEER- EPIDEMIE IN NOORDWEST EUROPA. De mond- en klauwzeer-epidemie, waarmede de veestapel in de landen van Noordwest-Europa de laatste tyd te kampen heeft, wordt geweten aan een nieuw virus, genaamd „type A5" waartegen het normale serum, niet helpt. Het nieuwe serum, dat men inmiddels heeft kunnen samen stellen, kan men nog niet snel ge noeg produceren om de ziekte te stuiten. In West-Duitsland zyn het vooral de aan Nederland grenzende gebieden, welke zwaar te lijden heb ben van de huidige mond- en klauw zeer-epidemie. NIJMEGEN KOOPT NU GOEDKOOP VLEES. De vleesoorlog in Nijmegen is in volle gang. Vele slagers concurreren tegenelkander op en hebben voor hun winkels grote plakkaten met het op schrift: Afslag vleesprijzen. De sla gers hebben meestal de prijzen aan genomen, welke één slagerij als prijs breker had aangekondigd. Nijmegen had ongeveer de hoogste prijzen voor vlees in het land. Velen kochten dan ook vlees buiten Nijmegen. Hieraan zal nu wel een einde komen. Personen-auto reed tegen militaire truck 1 dode en 3 gewonden Op de Rijksweg tussen Ede en Arn hem deed zich Zondagavond een auto botsing voor, die aan het 11-jarige meisje B. L. uit Nijmegen het leven kostte. Ter hoogte van de Ginkel reed pijn. half 8 een militaire vracht auto, bestuurd door P. H. K., in gar nizoen te Eefde (G.). K. bemerkte op een gegeven ogenblik, dat de motor niet normaal meer functioneerde, het geen zijn oorzaak bleek te vinden in het opraken van de benzinevoorraad. De bestuurder trachtte daarop nog wel een parkeerplaats te bereiken, die hij bij het licht der koplampen zag opdoemen, maar dit lukte niet. Toen de wagen de parkeerplaats zou oprijden, sloeg de motor af. Nog geen seconde later volgde een enorme klap, veroorzaakt doordat een even eens uit de richting Ede komende personenauto in volle vaart op de militaire wagen reed. De gevolgen waren ernstig. De be stuurder van de personenwagen, de heer M. M. Lourens uit Nijmegen liep slechts lichte verwondingen op, maar zijn 11-jarig dochtertje dat naast hem zat, werd op slag gedood, doordat de rechterzijde van de Nijmeegse auto bij de botsing als een lucifersdoosje in elkander werd gedrukt. Mevr. L., die achterin de wagen zat, kwam er met een gebroken neüsbeen, een acht jarig zoontje met enkele schaafwon den af. Vader van tien kinderen verongelukt Zaterdagmiddag reed de 46-jarige bedrijfsleider van de firma Minkema te Nieuwpoort, de heer A. B. uit Groot Ammers met twee van zijn kin deren in een bestelauto op de Lek dijk ter hoogte van het Schoonhoven- se veer. Vermoedelijk door een on verwachte beweging van een der kin dieren sloeg het portier open. De heer B. verloor bij een poging om het portier te sluiten de macht over zijn stuur, waardoor de auto van de dijk reed. De wagen sloeg enkele malen over zijn zijde en werd geheel ver nield. Van de kinderen resp. vier en zes jaar oud brak één 'n been. de andere bekwam vleeswonden. Beiden werden naar het ziekenhuis te Gou da vervoerd. De heer B. sloeg uit de wagen en kwam daar onder terecht. Aanvankelijk scheen het alsof hij slechts enkele kneuzingen had beko men. Gistermorgen is hij echter plot seling overleden. Hij laat een vrouw en tien kinderen achter. Vermiste spoorwachter dood gevonden Sedert Woensdagmiddag werd in Leuvenheim (Gld.) vermist de 80- jarige gepensionneerde overwegwach ter der N.S. H. H. Hij had die middag met zijn vrouw een bezoek gebracht aan een gehuwde dochter te Dieren. De man was om half vijf per fiets naar huis vertrokken, de vrouw ging met de bus. Toen H. 's avonds niet thuiskwam werd de politie ingelicht. Nog diezelfde avond werd met na speuringen begonnen. Deze hebben tot Zaterdagmiddag geduurd, toen men het stoffelijk overschot van de vermiste aantrof in de tuin van een villa bij de Zeijperberg te Rheden. Ook militairen waren bij het onder zoek ingeschakeld. Vrijdag werd de fiets gevonden aan de kant van de weg in Rheden. Men heeft er geen vermoeden van waarom H. naar Rheden is gegaan, omdat hij daardoor steeds verder van Leuvenheim kwam. H. leed aan ader verkalking. AAN DE DOOD ONTSNAPT. Gisteravond is een auto uit de rich ting Alkmaar door de gesloten spoor wegovergang in Castricum gereden. De seinhuiswachter ging met spoed van zijn post af doch slaagde er niet in de trein uit de richting Uitgeest tot stilstand te brengen, zodat de auto verpletterd werd. De inzitten den,afkomstig uit Sneek, waren reeds uit de auto gesprongen. De trein had enkele minuten vertraging. Auto „geleend" voor plezierritje Twee opgeschoten jongens wisten Vrijdagmiddag door 'n half geopend raampje binnen te dringen in een ge sloten auto, die in de tuin van het concertgebouw „De Vereniging" te Nijmegen stond. Alhoewel onbedre ven in het autorijden, stuurden zij de Oranjesingel op in de richting van de Waalbrug. Onderweg reden zij een wielrijder onderste boven. Op de Waalbrug wilden zij stoppen doch ga ven juist vol gas, zodat zij opbotsten tegen de zware vrachtauto van de fir ma Boers uit Monster. De wagen der twee „joyriders" werd geheel in elkaar gedrukt. De twee jongelui moesten uitgezaagd worden. Zij wer den ter verpleging opgenomen in het Canisiusziekenhuis. vanwaar zij gis- 1 teren ter beschikking van de politie I kwamen. Proces-verbaal is tegen hen I opgemaakt. GEHEIMZINNIGE EN GRIEZELIGE GESCHIEDENIS. Gisteravond kwam om 23.15 uur een echtpaar zijn woning in de Wa- teringse straat te 's-Gravenhage bin nen. Mevrouw ging in donker de trap op, toen zij plotseling naar be neden tuimelde. Zij verklaarde, dat toen zy boven aan de trap was ge komen zich plotseling twee handen I om haar hoofd hadden gelegd. Van j schrik was zij daarop naar beneden gevallen. De politie heeft de woning j doorzocht, doch vond nergens sporen I van inbraak. Er werd ook niets ver mist. Om 23.15 uur gisteravond kwamen de bewoners van een perceel aan de Mozartlaan te 's-Gravenhage thuis. Toen zij de slaapkamer betraden, bleek deze in brand te staan. De on middellijk gearlarmeerde brandweer van de post Archimedesstraat bluste het vuur met twee stralen. De gehe le kamer bleek, toen de vlammen waren gedoofd, te zijn uitgebrand. De hond, die zich in deze kamer be vond was door de rook gestikt. De oorzaak van de brand was, dat de 16-jarige dochter des huizes verge ten had, het electrische strijkijzer na gebruik uit het stopcontact te trek ken. De schade is zeer aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Hagenaar verduisterde 3 auto's De Haagse politie heeft de 31-jari- ge koopman, H. C. K. uit Den Haag aangehouden, verdacht van verduis tering van drie auto's. Zoals men zich zal herinneren vervoegde K. zich enige weken geleden bij een Hage naar die een auto te koop had. K. deed zich voor als „officier van de generale staf", een verzocht de ver koper eerst een proefritje met de auto te mogen maken, voor hij tot koop kon besluiten. Hij verdween met de auto en verkocht hem elders voor 750.In Amsterdam gaf K. zich uit als vertegenwoordiger van „General" Motors" en ook daar wist hij een Amsterdammer, die een auto te koop had, om de tuin te leiden, met de auto er van door te gaan en de wagen later voor 550.te verkopen. Vervolgens huurde hij een Chevrolet 1951, reed daarmede naar een fami lierelatie en verzocht deze de auto, die ƒ9000.— waard was, voor ƒ4250 van hem over te nemen. De relatie ging op deze koop echter niet in. maar leende K. 1600.welk be drag eveneens weer in minder dan geen tijd verbruikt was. Uiteindelijk liep hij in Den Haag de recherche in de armen. Hij is inmiddels reeds voor de Officier van Justitie geleid. AANNEMER BETAALT RENTE VAN ZIJN EIGEN GELD. In zakenkringen werden herhaal delijk klachten vernomen over de trage afwikkeling van betaling voor openbare werken door gemeenten. Na een desbetreffend schrijven van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam is aan alle rijksdiensten een circulaire gezonden, waarin er op wordt aangedrongen, bijzondere aandacht te besteden aan een snelle afwikkeling van vorderin gen van particulieren. De Provinciale en Gemeentelijke bestuurslichamen werden daarmede natuurlijk niet be reikt. Een eigenaardig geval werd door een van de leden gesignaleerd op een Vrijdag te Veendam gehouden vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de veen koloniën. Een zijner cliënten zat min of meer aan de grond, omdat een ge meente in Gelderland, waarvoor hij bouwwerken had uitgevoerd, hem niet betaalde, hoewel de betaling vol gens de overeenkomst vier weken na oplevering had moeten geschieden. De gemeente had het geld echter niet tijdig beschikbaar. Toen de in moeilijkheden verkeren de aannemer bleef aandringen, bood de desbetreffende gemeente aan, het geld te lenen en hem te betalen, mitsdeze leverancier zelf de ren te van het te lenen kapitaal wilde betalen. En door de nood daartoe gedrongen, heeft de aannemer dit voorstel aan genomen. Hij betaalt thans rente van zijn eigen geld SNOR MISHANDELD. Gisteravond bevond zich in een café te Den Haag een bezoeker, wiens bovenlip getooid was met een snor retje. Toen op een gegeven ogenblik er een liedje voor de radio werd ge zongen, dat betrekking had op een snor, gingen de andere café-bezoe kers een weddenschap aan, hoe lang de bewuste heer In hun midden dit „sieraad" zou dragen. Eén van de klanten, die meende, dat dit niet al te lang moest zijn, toverde een schaartje te voorschijn en de vrouw van de kastelijn knipte haar cliënt de helft van de snor af, waarbij de ze een paar lichte schrammetjes aan de bovenlip opliep. De man. die dit alles niet naar waarde kon schatten, begaf zich daarop naar de politiepost aan de Archimedesstraat om aangifte van mishandeling te doen. Op de post heeft men hem naar de recher che verwezen. DEURWAARDER IN ARREST. De deurwaarder van het Utrechtse kantongerecht, de heer K. B., die de zer dagen failliet werd verklaard, is Zaterdag op grond van gebleken on regelmatigheden door de politie in arrest gesteld. Hangende het onderzoek kunnen nog geen mededelingen over aard en omvang van de aan hét licht geko men fraude worden gedaan. Wel is het in dit stadium reeds duidelijk, dat schorsing, eventueel ontslag uit het ambt van deurwaarder zal moeten volgen. B., die in Utrecht een bekende fi guur is, zal deze week voor de offi cier van Justitie worden geleid. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL WIND Half tot zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige Zuidoostelijke tot Oostelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 6 Nov.: zon op 7.42 en onder 17.05; maan op 14 36 en onder 23.57 uur. KORTE HJVÏ. Koningin Jnliana heeft Zaterdagmiddag, begeleid door prinses Mar griet, de voorstelling bijgewoond, welke in het Grand Theater Gooiland te Hilversum door het kindercircus „Elleboog"' ten bate van de stichting „pro Juventute" gegeven werd. Links H.M. Koningin Juliana. Rechts Prinses Margriet, die belangstellend over de ballustrade van het balcon in de zaal kijkt. De Osse onderwereld leidde er een heel goed leventje van Van een in aanbouw zijnde kerk der Ned. Hervormde Kerk hebben dieven in de nacht van Zaterdag op Zondag al het lood, dat op dak en langs zijkanten aangebracht was, ge stolen. Een geldkist met 1000.plus het daarbij behorende kasboek zijn ontvreemd uit een bankbedrijf te Nij megen. Verdacht van verduistering is Zaterdag gearresteerd de 41-jaxige ambtenaar van Soc. Zaken te Zaan dam. Een 82-jarige vrouw geraakte Zaterdag in Amsterdam onder een tramstel en werd nagenoeg op slag gedood. Vermoedelijk door schoorsteen brand brak gistermiddag brand uit in de boerderij van de weduwe v. d. Wijgert te Rosmalen. Woonhuis, in boedel en machinerieën gingen verlo ren. Doordat een der machines van de Haagse Centrale Zaterdag in ongere de is geraakt, is het Haagse tramver keer in moeilijkheden gekomen. Het aantal diensten is verminderd en men hoopt in de loop van de week de nodige voorzieningen te treffen. De electriciteitsvoorziening van wonin gen en bedrijven wordt door het de fect niet in gevaar gebracht. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 5 Nov. Vee. Aan voer: 1283 totaal waarvan 811 vette koeien en ossen en 472 varkens. Prij zen: vette k-jeien 2.402.58, 2.20 —2.30, 1.902.10 en varkens 2.18, 2.10 en 2.-. per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer korter, handel tamelijk, goed prijshoudend; varkens aanvoer iets minder, handel redelijk en niet geheel prijshoudend. Na maandenlang speurwerk heeft i de recherche van de rijkspolitie in samenwerking met de CCD het net toegehaald om een uitgebreid com plot vervalsers van veehouders-bon nen en mengvoedercoupures. Er zijn reeds tien arrestaties verricht. Het blijkt, dat in Amsterdam zo wel als in Utrecht en ook voor een groot deel in het Oostelijk deel van Noord-Brabant deze zaak aan het rol len is gekomen, nadat men al enkele maanden geleden de vervalsingen had bemerkt. De methode aldus het N. v. d. D. die werd gevolgd, komt er op neer, dat men op z.g. beurzen, die de boe ren in verschillende plaatsen houden, de veehoudersbonnen en mengvoe dercoupures, die zij over hadden, op kocht, het er op vermelde cijfer ver valste en ze dan weer met een aan zienlijke winst verkochten. De bedragen, die hierbij omgingen, moeten buitengewoon groot zijn ge weest. Dit is ook een der redenen, dat enkele typen uit de Osse onderwereld na lange tijd weer de aandacht op zich vestigden, omdat zij een al te luxueuze levenswijze aan de dag legden. Geleidelijk wist de recherche de meeste vervalsingen te achterhalen, waarna het natuurlijk zaak was, de bron op te sporen. Hierin is zij zo goed geslaagd, dat op het ogenblik reeds tien man in arrest zijn gesteld. Er kan nog niet worden vastgesteld welke bedragen de vervalsingen be lopen, maar reeds staat vast, dat de j gemeenschap op een enorme schaal benadeeld is, omdat veel grotere hoe veelheden mengvoeder zijn afgestaan, I dan in werkelijkheid het geval zou 1 zijn geweest. Het grootste deel van de handel in deze vervalste bonnen en coupures I was geconcentreerd in Utrecht. Ook J Putten had er een ruim aandeel in. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Wachtvcrbod aUe voertuigen. Ver boden stil to staan anders dan voor het onmiddellijk in- of uitladen van perso- Het echtpaar Joh. Ro denburg—Bosman Zijde 204, hoopt op 19 November zij' gouden huwelijks feest te vieren, Dc bruidegom is 73 jaar de bruid 71. Beidr feestelingen genieter nog een goede ge zondheid. Het echt paar heeft 11 kinde ren. waarvan er nos 10 in leven zijn Voorts zullen 5P kleinkinderen en 1 achterkleinkind het gouden feest luister bijzetten ^lEFDE'S 2egepf?aal Roman van A. Hxuschka Nadruk verboden 33) Zo bemerkte hij Ilse, en dat scheen hem zeer onaangenaam te treffen. Hij geraakte zelfs een weinig van streek, geen wonder trouwens, want Ilse moest ieder woord van het gesprek opgevangen hebben en stotterde: Pardon, juffrouw Hartlieb.. ik wist niet, datdat u hier was. Anders. maar ik vrees u te sto ren U stoort me helemaal niet, mijnheer von Heiden. Wilt u niet plaats nermen? Zij wees op een stoel dicht bij haar. Als u het permitteert.tenmin ste voor een ogenblik Hij nam aarzelend de stoel en ging voort: Daar u ongezien en, naar ik overtuigd ben, zonder het te willen Inderdaad zonder het te willen, want ik zat reeds een hele tijd hier, vóórdat u met juffrouw Trebitsch plaats nam, viel Ilse de inspecteur scherp in de rede. Natuurlijk. En daarom veroorloof ik mij u beleefd te verzoeken, nie mand een woord te zeggen van het tussen juffrouw Trebitsch en mij ge voerd gesprek. Dat verzoek is vrijwel overbo dig, mijnheer von Heiden, 't Viel me pijnlijk genoeg, tegen mijn wil dat gesprek te moeten horen. Ik wilde heengaan, maar vond het beter, u een onaangename ontdekking te be sparen. Dat begijp ik. Heiden wiste zich even met zijn sterk geparfumeerde zakdoek over het gezicht, waarop nog altijd bittere ontstemming te lezen lag. Toen wist hij blijkbaar niet meer te zeggen en zweeg verlegen XX Ook Ilse bewaarde het stilzwijgen. Eerst nu voelde zij, nret welke vol doening Elfi's houding tegenover Heiden haar persoonlijk vervulde. In de beginne had zij altijd ge vreesd, dat het mooie ernstige en beminnelijke meisje méér dan gewo ne sympathie voor de inspecteur van Kronstein zou opvatten. Ook de anderen geloofden dat, want Heiden was in de laatste tijd Elfi's onafscheidelijke gezel, maakte haar op in het oog lopende wijze het hof, en Elfi's zwaarmoedigheid was sinds het verschijnen van Heiden op Kronnenbitten bijna geheel verdwe nen. Maar nu had Ilse zich ervan kun nen overtuigen, dat er thans van Elfi's zijde geen grijntje van liefde kwam. 't Zou ook jammer zijn geweest, dacht Ilse, als de edele, rijkbegaafde Elfride liefde voor de kerel had op gevat. 't Zou dan eigenlijk mijn plicht zijn geweest, met het oog op wat juffrouw Motika over hem zei, Elfi te waarschuwen. Maar nu ben ik van die plicht ontheven. Een grote verlichting voor mij! Ilses gedachten dwaalden terug naar haar laatste onderhoud met juf frouw Motika. Hoe opgewonden was de bejaarde huishoudster, toen zij over von Heiden sprak! Zij nroest wel ernstige redenen hebben om hem zo te verafschuwen. Wat zon ze wel ze?gen, als zij wist dat von Heiden nu Elfride Trebitsch het hof maakte? dat zijn naar hij beweerde tot nu toe voor alle vrouwen ongevoelig hart voor de eerste maal brandde van liefde? En gravin Sabine? Was die werke lijk niets voor hem geweest? Was alles maar gebabbel, en had hij niets uit te staan met haar dood? Ilse hield peinzend de blik op von Heiden's gelaat gevestigd. De inspec teur het het hoofd op de hand rus ten. hij was blijkbaar van zijn kant in gedachten verzonken en scheen rise's tegenwoordigheid vergeten te zijn. Maar plotseling maakte hij een onrustige beweging, als had hij Ilse's blik bemerkt, en hief, als ontwakend uit een droom, 't hoofd op. Waarom kijkt u mij zo vorsend aan, juffrouw Hartlieb?. vroeg hij, met een ironisch lachje om de dun ne lippen. U gelooft toch immers niet. dat ik my de afwijzing van juf frouw Trebitsch zo verschrikkelijk aantrek? Neendat geloof ik niet. antwoordde Ilse langzaam. (Zij wist zelf niet, waar de woorden vandaan kwamen, die een geheim* instinct haar plotseling, tegen haar wil. met onweerstaanbare kracht op de lippen brachten). Nee, dat geloof ik niet; maar ik stelde mij onwillekeurig de vraag wat gravin Sabine van dat al les gezegd zou hebben, als zij uw gesprek met Elfride Trebitsch had kunnen horen Heiden werd vaalbleek. Hy was zó hevig geschrokken, dat hij Ilse een ogenblik zwijgend als wezenloos aanstaarde. Gravin Sabine., hoe komt u daarop.Gravin Sabine? stotterde hij eindelijk. Wel, ik weet. dat u ook haar bemind hebt. Vurig bemind., en zo snc-1 vergeten!. Of wilt u het mis schien loochenen? vroeg Ilse op goed geluk af. Wie. wie heeft.u dat verra den? Hij werd, zo mogelijk, nog ble ker, geraakte geheel van zijn stuk. En Ilse, wier blik scherp op hem bleef rusten, ging onmedogend, en wederom op goed geluk af voort: Dat komt er niet op aan. 't Is nu eenmaal een feit, dat u haar le ven hebt verwoest en schuld draagt aan haar dood. Aanhaar doodik? Maar plotseling komt hij weer tot zich zelve. Hij doet een stap in de richting van Use. staat nu dicht vóór haar. Uit zijn gele ogen fonkelt haar dodelijke haat tegen haar. Hij pfijpt Ilse bij de pols, schudt brutaal haar arm, als m'oet hy op een of andere manier lucht geven aan zijn woede. Hoe komt u er eigenlijk toe, juffrouw Hartlieb, my aan zulk een verhoor te onderwerpen- Wat hebt u met mijn privé-aangelegenheden te maken? Ik duld dergelijke bemoeiin gen niet, begrepen? Nog steeds rust Ilse's blik strak en doorborend op hem. Zij vindt geen woord om zich te verontschul digen. Ja, hij heeft gelijk, 't Is brutaal, 't Is ongehoord van haar, zulke woor den te richten tot iemand, met wie zij nauwelyks enige malen in con tact is geweest. Zij begrijpt nu zelf niet. hoe ze de moed heeft gehad, hem zulke dingen vlakaf te zeggen Toch heeft zij er geen spijt van. Ja, zij voelt zelfs iets, dat op vol doening gelijkt. Heeft ze niet haar doel bereikt? Heeft hij door de vraag die hem in zijn opgewondenheid ont snapte: „Wie heeft u dat verraden?" niet indirect erkend, dat Sabine Kronstein het voorwerp zijner liefde is geweest? En heeft zyn schrik, zijn bleekwor- den, zijn gestotter niet duidelijk ge noeg aangetoond, dat hy een nood lottige rol in haar leven heeft ge speeld en dat vragen daarover en ook over h»ar dood hem zeer pijnlijk moeten vallen? Ilse begrijpt nu ook plotseling, waarom zij woorden heeft gesproken, waaraan zij nog een m'inuut tevoren niet had gedacht. (Wordt vervo'

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2