S)e £eidóe(3oti/fcafit Twee bekwame Steno-Typistes Schuman kondigt sensationele plannen aan De bezetting van de Suez-kanaalzöne Argentijns schip op Noordzee gezonken Na aanvaring met troepenschip ALLE OPVARENDEN IN VEILIGHEID Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 5 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12426 Schuman speelt voor Sinterklaas Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Woensdag radio-rede van Truman WAARSCHIJNLIJK BEROEP OP HET KREMLIN |"\E FRANSE MINISTER van Buitenlandse Zaken Robert Schuman, heeft Zaterdag te Rennes, in Bretagne, een rede gehouden waarin hij onder meer verklaarde: „De drie Westerse verbondenen, zullen in de komende dagen stappen ten bate van de vrede nemen welke, naar mijn mening, opschudding zullen verwekken." Het Franse ministerie van buitenlandse zaken wilde desgevraagd geen commentaar op deze uitlating van minister Schuman geven. Wellicht zal men meer weten zodra president Truman heeft gesproken. Truman zal nl. Woensdagavond een radio-rede houden en men verwacht dat hij een beroep zal doen op de Sovjet Unie, om voorstellen te aan vaarden, welke de bedoeling hebben de atoomwapenwedloop te staken en de heersende spanning tussen Oost en West te doen afnemen. Truman zal de Sowjet-Unie voorstellen een „waterdicht" toezicht op de ontwik keling van atoomwapens te aanvaarden met waarborgen tegen vervaar diging in het geheim. kingen van Truman met de Atlan tische opperbevelhebber, generaal Eisenhower, die uit Parijs naar Was hington is gegaan om de militaire situatie in Europa met de president te bespreken. Truman zal ten slotte de Koreaanse oorlog aanwijzen als een van de voornaamste bedreigin gen van de wereldvrede en een be roep doen op het Kremlin om samen werking ten einde een vreedzame schikking te treffen. Een UNO-slrijdmacht? Volgens de diplomatieke corres pondent van het Engelse blad .Sun day Dispatch" zou één van de be langrijke punten van een vredes plan, waarover de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman te Rennes heeft gesproken, de vor ming zijn van een strijdmacht der V.N. tot het afweren van agressie De correspondent zegt verder, dat het onderhavige plan in de V.S. is geboren eri een nieuw soort eollee- Amerika's politiek in UNO Men denkt, dat Truman de nadruk zal laten vallen op de bereidheid van de Verenigde Staten en hun bondge noten om de betrekkingen met de Sowjet-Unie te verbeteren. De rede zou in grote trekken de politiek weergeven, welke de Amerikaanse delegatie zal volgen op de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties, welke deze week te Parijs voor het eerst in de herfstzitting bijeen komt. Dean Acheson, Truman's minister van Buitenlandse Zaken, zou voor stellen ter tafel brengen om ontwa pening te verzekeren, vrede te stich ten in Korea en herenigingsverkie zingen te houden in Duitsland onder toezicht der V.N. In Washington acht men de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat de Sowjet-Unie nu genegen zou zijn een tegemoetkomender hou ding aan te nemen, gezien de kenne lijke voorsprong van de V.S. met het vervaardigen en ontwikkelen van atoombommen. Men acht het vrijwel zeker, dat de president zal wijzen op de noodzaak de militaire macht van de Atlanti sche landen sneller op te bouwen om de krachtige positie te verzekeren, welke hij als de onmisbare voorwaar de beschouwt voor het voeren van vredesbesprekingen met de Sowjet. De toespraak sluit aan op de bespre- Het blijft tobben in Korea De woordvoerder van de Verenig de Naties 'brigade-generaal Nuckols heeft Zaterdag meegedeeld, dat de verbondenen op de wapenstilstands besprekingen een compromis-voor stel inzake de status van Kaesong hebben ingediend. Volgens dit voor stel moet het omstreden gebied ii een neutrale bufferzone worden op genomen. De Noordelijken hebben bijde Zondag gehouden besprekingen te Panmoendjon evenwel geweigerd over de geallieerde voorstellen te spreken. Toch wilde Nuckols niet verklaren, dat de Noordelijke wei gering definitief was. Volgens een communiqué van het Amerikaanse achtste leger hebben elementen van een Noordelijke divi sie met ongeveer twintig tanks en gemotoriseerde kanonnen Zondag avond laat in West-Korea een aan val gedaan, waarbij zij aanvankelijk terrein wonnen, maar dit later weer verloren. Er was hevig gevochten. tieve veiligheid inhoudt. Het zou Zondag door de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Acheson, en Schuman met de Brit se minister van buitenlandse zaken, Eden, te Parijs besproken zijn. De diplomatieke correspondent van een ander Engels blad „The People" schrijft bovendien, dat de verklaring van Schuman gebaseerd was op in Parijs ontvangen inlich tingen over een plan van Eden voor Duitsland. Dit plan zou een drasti sche wijziging behelzen van het Britse standpunt ten aanzien van de Duitse herbewapening. Eden zou volgens „The People" van mening zijn, dat het wellicht niet nodig is de regering van Bonn meer dan een symbolische strijdmacht toe te staan. Het plan-Eden, aldus „The People" heeft ten doel „Rusland grootste vrees, de herbewapening van West- Duitsland, te verzachten Eva Peron ernstig ziek Een zwijgende menigte wachtte gisteren in spanning voor het „Pre sident Peron"-ziekenhuis te Beunos Aires op nieuws over de toestand van Evita Peron, die Zaterdag onver wacht moest worden opgenomen. De echtgenote van de Argentijnse president lijdt reeds sinds geruime tijd aan ernstige bloedarmoede. Zij zal waarschijnlijk geopereerd moe ten worden, maar de aard van deze operatie is niet bekendgemaakt. President Peron, die in verband met de komende presidentsverkie zingen zijn bevoegdheden tijdelijk aan schout-bij-nacht Teissaire heeft overgedragen, bleef ook gedurende de nacht in het ziekenhuis. Tal van demonstraties en feestelijkheden, die een deel uitmaakten van de verkie zingscampagne zijn afgelast, totdat de toestand van mevr. Peron zal zijn verbeterd. WEINIG NIEUWE INCIDENTEN GEMELD Meer dan 2000 man Britse troepen zijn gisteren weef in de Suez-kanaal- zóne aan land gegaan, als onderdeel van de Britse stappen om steeds meer versterkingen aan te voeren in dit strategische woestijngebied. De sterkte der Britse troepen is nu op meer dan 70.000 man gebracht, en nog steeds blijven nieuwe eenheden per schip en vliegtuig toestromen. Inmiddels gaat het gebied er steeds meer uitzien als een gevechtsterrein, al v/orden er maar weinig nieuwe in cidenten gemeld. Wel omsingelden Britse soldaten gisteren het Egypti sche dorp Serapoum in de buurt van Ismailla, terwijl Egyptische politie mannen het doorzochten op wapens. Een aantal wapens werd gevonden. Zaterdag hadden alle Britse soldaten de waarschuwing gekregen, om bij zonder op hun wapens te letten, na dat een aantal soldaten van hun „sten- guns" waren beroofd door Egyptena- ren. Een Britse woordvoerder maakte gisteren bekend, dat weer drie Egyp- tenaren uit de Kanaalzone zijn uitge wezen vanwege het intimideren van Egyptische arbeiders, die voor de Britten werken. Dit bracht op 26 het aantal Egyptenaren, die de afgelopen vier dagen uit dit gebied zyn uitge wezen wegens opruiende activiteit. Volgens Egyptische cijfers hebben Jutee koningen antmaeten efkaai reeds meer dan 20.000 Egyptenaren het werk in Britse dienst verlaten. Van de 45.000 arbeiders, die bij de Briten in cienst waren, hebben er al ruim 40.000 zich laten inschrijven om van de Egyptische regering betrek kingen te krijgen. rijdag is het stoffelijk overschot van Prins Karei van Zweden in Stock- Im ter aarde besteld. Koning Haakon van Noorwegen woonde de plech- heid bij. Bij zijn aankomst op het Centraal Station te Stockholm werd hij -egroet door Koning Gustaaf VI Adolf van Zweden. Studentenonrust in Teheran Gisteren is de universiteit van Te heran voor onbepaalde tijd gesloten in verband met communistische agi tatie. Gewapende politie-agenten be waken de toegangen. De universiteit telt vijfduizend stu denten, van wie een groot aantal communistisch gezind is. Verleden week Woensdag hebben studenten vijftien professoren een halve dag in een vergaderzaal opge sloten. Zij eisten verlaging van de collegegelden. De professoren boden uit protest tegen deze behandeling ontslag aan. Gistermiddag kwam het tot een jotsing tussen communistische en inti-communistische studenten. Ne- ;en studenten werd in een verwoede trijd gewond. De twee partijen, tot en menigte van duizend man aan- egroeid, trokken onder het roepen an leuzen naar het stadscentrum, /aar de politie in groten getale aan wezig was. Dinsdag zullen Perzië en de Sow- et-Unie een overeenkomst tekenen, waarin een aantal grensgeschillen tussen beide landen geregeld wordt. Er is hierover jaren vruchteloos on derhandeld. De bereidwilligheid van de Sowjet-Unie om thans de geschil len uit de weg te ruimen ziet men in het Westen als een nieuwe Russi sche poging om vrienden en invloed in Perzië te verkrijgen. LAATSTE BRITTEN VERTROKKEN De laatste functionarissen van de „Anglo Iranian", Richard Seddon. hoofdvertegenwoordiger der maat schappij in Perzië, en zijn assistent, Robert Stirling, zijn Zondag per KLM naar Londen vertrokken. Zij mochten hun bureaux en de auto's van de maatschappij niet meer ge bruiken. Volgens te Basrah in Irak ontvan gen berichten zijn verleden week in de raffinaderij te Abadan kleine branden uitgebroken, toen de Per zen enkele installaties in bedrijf trachtten te brengen. Ontploffing in chemische fabriek 2 doden, 1 zwaar gewonde In de chemische fabriek „Rids" ge legen in de Waarderpolder te Haar lem, bij de spoorlijn naar Amster dam, heeft zich gistermorgen om streeks halfacht een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan een uitslaande brand uitbrak, waarbij twee personen om het leven zijn ge komen. De explosie ontstond waarschijnlijk ten gevolge van het uitstromen van benzolgas uit een in reparatie zijnde tank in de distilleerderij. Het gas streek langs een andere tank, die ver hit was en kwam daardoor tot ont ploffing. Direct ontstond een felle brand. In de distilleerderij waren op dat ogenblik vier mensen aanwezig. Twee van hen slaagden er in naar buiten te komen. Van één var dezen waren de kleren in brand geraakt. De man sprong in het water van de Spaayne en kon door toegeschoten voorbijgan gers gered worden. Hij is zwaar ge wond naar het Elisabeth Gasthuis te Haarlem overgebracht. De tweede kreeg slechts lichte ver wondingen. Beide anderen zijn in de vlammen omgekomen. De brandweer uit Haarlem slaag de er in na ongeveer een uur, dus te gen half negen, de brand onder de knie te krijgen. In de chemische falbriek „Rids" wordt paradichloor benzol vervaar digd. De distilleerinrichting. waar dit wordt vervaardigd is in een apart gebouw ondergebracht. Daar heeft zich de explosie voorgedaan, zodat de eigenlijke fabriek gespaard is gebleven. De namen van de beide omgeko men arbeiders zijn P. Reehorst (on gehuwd) en K. de Haan (gehuwd), Beide mannen zijn door de explosie terecht gekomen tussen brandende vaten benzol. Zij moeten vrijwel op slag gedocd zijn geweest. Zwaar ge wond werd J. Huisman. Voor zijn le- wordt gevreesd. DE AARDE REES IN ITALIË Volgens het observatorium Ben- dandi te Faenza is in het dal van dc Po de afgelopen twee weken de aard korst over een gebied van vierhon derd bij tweehonderd kilometer aan zienlijk gerezen. Het meest ten Oos ten van La Spezia, namelijke dertig centimeter. Dergelijke bewegingen van de aardkorst gaan vaak vooraf aan hevige aardbevingen, aldus de directeur van het observatorium. Rusland waarschuwt Turkije Rusland heeft Turkije gewaar schuwd, dat het niet onverschillig kan blijven, wanneer Turkije lid wordt van het Atlantisch Pact, al dus een bekendmaking van het Rus sische nieuwagcntschap Tass. In de verklaring wordt gezegd: „De Russische regering acht het noodzakelijk de Turkse regering te wijzen op de verantwoordelijkheid, die zij op zich neemt door deel te nemen aan het agressieve Atlan tische blok en door toe te staan, dat Turks gebied gebruikt wordt voor het vestigen van buitenlandse mili taire bases nabij de Russiche gren zen". De verklaring werd de Turkse re gering Zaterdag in de vorm van een nota door de Russische ambassadeur te Ankara overhandigd. ONVEILIG JAVA. Een bende van naar schatting 100 man, bewapend met automatische wapenen, waaronder 4 brenguns, deed in de nacht van Zaterdag op Zondag een aanval op de onderne ming Gunung Anaga in het Purwa- kartase op Java. Hoewel de bende zeer hevig vuur atgaf, slaagde de politie op de onderneming er in de berde te verdry ven. Bij de dessa Tjigagak in het Ple- redse reed een troop van de mobiele brigade in een hinderlaag. Plotse ling werd van verschillende kanten op de auto's gevuurd. Enige leden van de mobiele brigade werden do delijk getroffen, drie werden zwaar gewond en vijf licht gewond. Men vermoedt, dat de hinderlaag is ge legd door dezelfde bende, die Gu nung Anaga heeft aangevallen. De onderneminge Gunung Anaga en Tamiang Kuning in het Purwa- kartase zouden op last van de po litie zijn ontruimd. heeft op haar afdeling binnenland plaatsing voor welke tevens administratieve werkzaam heden kunnen verrichten. Sollicitaties te richten aan: Directie „ZAALBERG", Vestestraat. Gisteravond zijn te Hamburg ongeveer 260 opvarenden aan wal gebracht van het deze zomer in Nederland gebouwde Argentijnse m.s. „Maipu", dat gistermorgen in dichte mist na een aanvaring onder de Noord-Duitse kust is gezonken. Het schip, dat van Amsterdam naar Hamburg onderweg was met een bemanning van ongeveer 180 koppen en 80 passagiers, kwam in botsing met het Amerikaanse troepentransportschip „Generaal M. L. Hevsey", onge veer 7 uur 's morgens en zonk tegen halfelf. De ondergang van de „Maipu" werd aan boord van de „Hersey' op het radarscherm gevolgd. Voor zover valt na te gaan is niemand om het leven gekomen. Bremeiihaven aan land zyn gegaan. In Amsterdam kwamen nog zes passagiers aan boord van de „Mai pu", Belgen en Argentijnen, die naar Argentinië zouden gaan. Er bevon den zich toen 80 passagiers op het schip. Het merendeel der passagiers was genaturaliseerd en op weg naar het vroegere vaderland Een Neder landse Noordzeeloods, de heer Jan sen van Dirksswager's Noordzeeloods dienst uit Rotterdam, was eveneens op de Maipu". De kapitein van de Argentijn, Juan Margues, was op zijn laatste reis alvorens inspecteur te worden van de rederij van het schip „Com- pagnia Argentina de Naugacion Do- dero Sa" te Buenos Aires. Naar het A N.P. verneemt bevon den zich geen Nederlandse emigran ten op de „Maipu". Drie Nederlanders aan boord -iijdens ae aanvaring sliepen de passagiers van de „Maipu" nog. Vol gens uog6etUigeu moesten velen in nachtkleding in de boten plaats ne men. De onverhoedse botsing bezorg de vele vrouwelijke passagiers een zenuwschok. Enkele passagiers en -w.-t.-i ucr üüman.nng i..epen lichte verwondingen op, meestal kneuzin gen wegens valpartijen door de schok. De „Hersey" die een groot gat in de boeg kreeg, had 3000 Amerikaanse soldalen aan boord. Op de „Maipu" bevonden zich drie Nederlanders, doch niet ais passagiers. De botsing gebeurde even voorbij de Friese eilanden, ongeveer 40 mijl uit de kust. De gezonken „Maipu" ligt geheel onder de oppervlakte op ongeveer 25 meter diepte, drie mijl ten Noord-Oosten van het lichtschip „Weser". Men acht de berging uiterst moeilijk, zo niet uitgesloten. Zaterdag gingen nog enige em- ployé's van ,De Schelde" in IJmuiden van boord. Twee bleven aan boord voor, controle van de machines op de derde tooht van de „Maipu" Het zijn de heren J. Hohier en M. Schuit uit Vlissingen, die beiden behouden de „Maipu" hebben verlaten en in deringen aan de „Maipu" en de te water lating heeft gadegeslagen is de ondergang van dit uiterst moder ne schip, zo kort na zijn voltooiing, het gesprek van de dag. De „Maipizowel als de „Hersey" hadden radar aan boord. De „Maipu" had voorts de beschikking over een „Decca-installatie", waarmee men blind kon varen. Met de zusterschepen Alberto Doaero" en de „Yapeyu", die kort geleden respectievelijk bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" en de N.V. „C. van den Giessen en Zn. Scheepswerven" wer den gebouwd en te water gelaten, be hoorde de „Maipu" tot de modernste schepen ter wereld. MOEILIJKE REDDING. De redding van de opvarenden werd ten zeerste bemoeilijkt door de zware mist. De Duitse sleepboot „Danzig" had een reddingsboot met 20 inzittenden opgepikt Verscheide ne reddingsboten van de „Hersey" namen aan net reddingswerk deel. De loodsboot van de „Wezer" had ook veel schipbreukelingen gered. In Vlissingen. waar jong en oud gedurende de afgelopen lente de vor- Benoemingen Bisdom Haarlem Het heeft Z.II. de Paus behaagd te benoemen tot Geheim Kamerheer, de zeercerw. heer J. J. Ilenneman, I Archivaris van het Bisom-Haarlem. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Pastoor te I Rotterdam (H. Hart van, Jezus) (nieuw Parochie) de weleerw. heer C. Koning, die Kapelaan was te Rot terdam (H. Nic.); tot Kapelaan te Rotterdam (H. Hart van Jezus), dc weleerw. heer A. H. P. A. Wiege- rinck; tot Kapelaan te Lisse (H. Agatha), de weleerw. heer C. J. Berkhout, die Kapc aan was te Roe- lofarendsveen; tot Kapelaan te Am sterdam (O.L. Vr. Onbevl. Ontv.) de I weleerw. heer W. J. de Graaff, die Kapelaan was te Halfweg. De botheid van de dwaas, is wetsteen van de geesten. Shakespeare.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1