ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Aiet 1 Janiuvd a.&.: Electrische stroom duurder ZUINIGE HUISHOUDENS BLIJVEN ER BUITEN Verbruik te groot geworden De tarieven voor electriciteit zullen tegen 1 Januari 1952 worden ver hoogd. Hierbij wordt een verhoging van 25 pet. gemiddeld overwogen. Voor huishoudelijk gebruik (30 pet. van de totale productie) zullen de eerste 240 kilowattuur per jaar niet in prijs stijgen. Voor de kleine indus trie en het ambacht, welke 20 pet. van de totale productie gebruiken, zullen speciale tarieven worden ont worpen, terwijl voor het restant dus 50 pet. der productie tarieven zullen worden berekend, welke dan rond 25 pet. hoger zullen liggen dan de tegenwoordige. Minister Van den Brink deelde ter toelichting van zijn voornemens nog mede, dat de verhoging van de ta rieven enerzijds het stroomverbruik beoogt te remmen, anderzijds inves teringen mogelijk te maken. Electriciteit wordt tot dusverre ge leverd op basis van de „historische kostprijs" der installaties, waarbij geen rekening wordt gehouden met de vervangingswaarde. Hierdoor wor den vele energiebedrijven financieel uitgehold. Noodzakelijk is dus, dat hoger vergoeding voor electriciteit wordt betaald. De stroom tarieven voor de huis houding zijn in de afgelopen jaren wel gestegen ,doch slechts zeer wei nig in verhouding tot andere prijzen en tot de lonen. Het verbruik steeg evenwel buitengewoon. In 1938 be droeg de productie 2145 millioen kilo watt, in 1950 4950 mill, kilowatt. Zet deze stijging door, dan zal in 1956 negen milliard kilowatt nodig zijn. Het voldoen aan die vraag vergt enorme investeringen omdat de elec- triciteitsindustrie wellicht de meest kapitaalintensieve van alle is. Minister Van den Brink wil hier de gezonde regel volgen, dat ook de electriciteitsfabrieken, evenals alle andere gezonde fabrieken, een deel der nieuwe productiemiddelen uit de opbrengst bestrijden. Tariefsverho ging is dan onvermijdelijk. De piekuren Minister Van den Brink deed een beroep op industriëlen en particulie ren om deze winter tijdens de aange kondigde piekuren van half acht tot negen uur 's morgens en van vier tot zes uur 's middags zo weinig mogelijk stroom te gebruiken. De industrie is zodanig in groepen verdeeld, dat de grootste stroom behoefte van de be drijven op verschillende uren valt. Indien de huisvrouwen meewerken zullen geen moeilijkheden ontstaan. Tijdens de piekuren, welke gelden van 12 November tot 2 Februari, zul len geen lichtreclames mogen bran den. Dé verlichting van etalages en winkels, alsook de verlichting en ver warming van electrische treinen, trams en trolleybussen zullen worden gehalveerd. De radiozenders zullen zwijgen en de werktijden van het overheidspersoneel worden zodanig verlegd, dat ook daar de piek wordt afgeknipt. Op grote bedrijven wordt een beroep gedaan om de werktij den te verschuiven buiten het bereik van de piekuren. Huishoudelijke elec trische apparaten dienen tijdens de piekuren niet te worden gebruikt. Reeds in 1952 wordt een betere si tuatie dan dit jaar verwacht, omdat dan nieuwe centrales in werking ko men en het Noordoostelijke net met de rest van Nederland verbonden zal zijn. Zwaardere stoten zullen dan op het gehele net kunnen worden opge vangen. „Maar zuinig zyn blijft de boodschap", aldus besloot minister Van den Brink zijn mededelingen. Ook met cokes zuiniger De kolenhandel zal dit jaar slechts 85 procent kunnen leveren van de hoeveelheden cokes van verleden jaar. Het verbruik van kolen bij openbare instellingen zal worden verminderd. De commissie-Dresden heeft nage gaan wat bezuinigd kon worden. De te treffen maatregelen liggen voor een belangrijk deel op het terrein van de rationalisatie en de verbete ring van de installaties. Het ligt in de bedoeling plannen te ontwerpen voor waterkrachtcentrales in de Maas. Tenslotte zullen de gasbedrij ven en de electriciteitscentrales in on derling verband worden bezien. Het vervangen van kolen door stookolie zal de regering niet tegen gaan; zij acht een dergelijke over schakeling nuttig, al dient zulks niet in een geforceerd tempo te gebeuren, daar men dan weer last zou krijgen met de olievoorziening. Vakgroep veehouders L.T.B. Openingstoespraak van voorzitter M. P. v.d. Weyden op alg. vergadering Hedenmorgen opende de heer M. P. v. d. Wcljden, voorz. van de Vak groep Veehouders van de L.T.B., de algemene vergadering van deze vak groep, welke in Haarlem werd gehou den. Na enige woorden te hebben gewijd aan het heengaan van de heer A. Baardekooper, behandelde spr. het huidige landbouwbeleid van de re gering. Het is niet zo, aldus de heer v. d. Weijden, dat als de oogst goed is wij dit een gevolg noemen van het mooie weer en als zij slecht is, dit wijten aan de regeringspolitiek. Wel willen wij er echter de aan dacht op vestigen, dat de landbouw wetenschap uit Wageningen moet ko men en niet uit Den Haag. In dit verband rekent de boer op een land bouwvoorlichting, die gebaseerd is op zijn finantiële bedrijfs- en gezins- belangen. Zo is het een grote vraag, of het voor de boer het meest voor delig is de melk en zuivelproductie maar steeds te blijven opvoeren met de daaraan verbonden risico's. Nu we belangrijke hoeveelheden boter on der kostprijs naar Engeland afzetten zou het misschien beter zijn het Ne derlandse publiek weer volle melk te laten drinken en daardoor deze verlies gevende export te verminde ren. De prijs zou hierdoor stijgen, maar men zou melk krijgen van een beter gehalte. Als men ziet, wat het Nederlandse volk uitgeeft aan aller lei ydelhftlen, lijkt mij iets dergelijks te passen in de landbouwpolitiek. In 1948 heeft de minister een land bouwbeleid ontvouwd, waarmee toen de Stichting voor de Landbouw en de volksvertegenwoordiging zich ac- coord hebben verklaard in de veron derstelling echter dat dit landbouw beleid voor langere duur zou zijn. Een portier is iemand, welke de deur opent of sluit. Maar de minis ter schijnt een diplomaat, die de deur altijd gedeeltelijk geopend houdt om zo nodig ook een andere kant uit te kunnen. Steeds meer ervaren we nu, dat het voedselbesluit weer gaat domi neren. Bij de bekende indeling in 3 categorieën had men nu in groep I een 4-tal producten ingedeeld waar voor kostprijs en 20% ondernemings- loon gegarandeerd zou worden. Dit zijn de producten consumptiemelk, suikerbieten, tarwe en koolzaad, pro ducten waarvan men weet deze abso luut voor het binnenland nodig te hebben en waarvoor men op de we reldmarkt veel hoger prijzen zou moeten betalen. Zonder overleg zou nu alle andere melk dan consumptiemelk in groep II worden gebracht, waarvoor geen andere garantie zou worden gege ven dan kale kostprijs. Dat wilde zeggen de mogelijkheid dat de boer een heel jaar werkt en geen inkomen heeft. Wij hebben her inneringen aan de kale kostprijs uit de dertiger jaren; h»t zijn geen goe de herinneringen, integendeel. Het is gelukkig dat de georgani seerde boerenstand voldoende rug- gegraat getoond heeft om het prin cipe te handhaven „één garantieprijs voor alle melk in Nederland". Als georganiseerde landbouw moe ten wij op dit punt één standpunt vasthouden, anders vergaat het ons als de vrouw die voor haar kwaal 5 verschillende dokters had geraad pleegd. Zij kwamen allen tot een ver schillende diagnose, maar op één punt kwamen ze overeen, zij lieten haar n.l. allemaal 10.— betalen. De resultaten in het achterliggende boekjaar vallen ernstig tegen en de overheid dient er rekening mede te houden, dat bij het wereldtekort aan •lees de veehouder thans ook een an- 'ere richting kan inslaan. In het geval van een onlonende melkprys staat de weg open van min der melkproductie en meer vleespro ductie. Of de overheid, als dit gevolg zich op grote schaal zal voordoen, gebaat zou zijn, is de vraag. De prijs, welke de consument voor voedingsmiddelen moet betalen, is dikwijls een veelvoud van wat de producent ontvangt. We gaan natuur lijk niet zo ver dat wij de handel economische nuttigheid ontzeggen, doch wij achten deze nuttigheid toch ondergeschikt aan de bedrijfstakken, welke de directe productie voortbren gen. Eenzelfde geluid wil ik laten ho ren omtrent de heffingen zonder tal, welke nu op melk- en zuivelproduc ten worden toegepast. Heffing o.a. voor t.b.c.-bestrijding, kwaliteitscontrole, zuivelheffing, be- dryfsschap zuivel, kaasheffing, en heffing om zomer- en winterproduc- tie in overeenstemming te brenzen De uiterste grens bereikt. De uiterste grens van dit soort hef fingen moet nu onderhand eens be reikt zijn, want ook hierdoor wordt bij het publiek een heel verkeerde indruk gewekt bij het lezen van offi ciële noteringer terwijl men niet weet wat er af gaat. De boeren zullen waar zU betalen ook rechtstreekse invloed op het zui- velfonds moeten hebben. De Nederlandse veehouder is bereid om aan de productie-verhoging wel ke minister Albregts en Minister Mansholt prediken onder bepaalde voorwaarden mede te doen. De boer wist de melkgift per koe en per ha. belangrijk omhoog te bren gen en de regering verlaagde de ga rantieprijs van 19 op 18 centen, ter wijl de lonen in die periode met 5% werden verhoogd. Het daarop volgende jaar gingen de Ministers op voorhand tegen alle berekeningen van het L.E.I, in van de veronderstelling uit dat de voort gaande rationalisatie de koeien nog wel 150 kg. melk meer zou doen ge ven. Op dat motief werd toen de melk prijsgarantie met Vi cent per liter verlaagd, terwijl in diezelfde periode de lonen met 5% stegen. De koeien hielden zich toen niet aan het ministeriële bevel en gaven zelfs minder dan het L.E.I. had be rekend, en dat ondanks het gunstige weer. Drie jaar melkbeleid komt dus hierop neer 2Vi cent verlaging van de garantieprijs bij 10% loonsverhoging en van andere kostenverhogingen. Gevolgen hiervan zijn al dat zij, die op oudere leeftijd verpacht heb ben thans in armoede moeten leven. Vele andere oude boeren, deze toe stand ziende, blijven op hun bedrijf tot zij 80 jaren en stokdoof zijn of worden weggedragen naar het kerk hof waardoor flinke jonge boeren deze bedrijven niet kunnen bekomen. De werkelijke eigenaarslasten moe ten dienen als basis voor de L.E.I.- berekeningen en niet zoals nu het geval is de gemiddelde pachtprijs. Het landbouwschap. Een ander belangrijk feit wil ik nog even memoreren De zes samenwerkende organisaties in de landbouw hebben nu als eerste in Nederland een algemene maatre gel van bestuur bij de S.E.R. inge diend voor een Landbouwschap. Dit is de vrucht geweest (na heel wat dokteren) van goede samenwer king, nu men heeft geleerd en aan gekweekt de gedachte, dat boer, tuin der en landarbeider gezamenlijk tot betere bestaansvoorwaarden moeten komen. Doordat echter velen geen lid zijn van hun eigen principiële standsorga nisatie, gaat straks dit landbouwschap rusten (een landbouwschap waarvan ieder als bedrijfsgenoot automatisch lid wordt) op een deel van de be drijf sgenoten; n.l. welke lid zyn van de standsorganisaties. De samenstellende delen van het landbouwschap zfcn de standsorgani saties, waarvan iedere katholieke boer lid behoort te zijn. Ik moet het over Uw hoofden heen zeggen, dat helaas in alle vier de groepen, waarmede wij te maken hebben het veelal zij zijn die in een bedrijf voorspoed hebben, welke af zijdig blijven. De boerenstand, ook de veehouder, zo eindigde de heer v. d. Weijden zijn toespraak, is bereid de wedloop ten behoeve van ons vaderland mede te lopen met inzet van kapitaal, hoofd, hand en hart zolang dit ver antwoord is tegenover zijn gezin en bedrijf, d.w.z. als de daaraan verbon den risico's niet op zijn rug worden afgewenteld. De Stichting voor de Landbouw heeft ter zake van de melk een tus senvoorstel aan de regering gedaan waaruit wel blijkt dat het haar ernst is om tot een oplossing te komen. De Minister heeft voorlopig 20 ct melk prijsgarantie vastgesteld en hiermede het principe van de georganiseerde landbouw, een garantiemelkprijs voor alle melk, aanvaard. Of de Stichting v. d. Landbouw niet al te vlot is ge weest blijft een vraag. De definitie ve beslissing in deze heeft de Minister voorbehouden aan de Staten-Gene- raal. Verder komt op 4 Nov. a.s. de zomer- en winter-melkprijsregeling te vervallen, xerwijl de thans van kracht zijnde zuivelfondsheffingen voorlopig t/m 26 Januari 1952 blijven doorlopen. (Advertentie). Landbouwegalisatiefonds Tekort lager dan de raming Het Landbouwegalisatiefonds voor 1950 blijkt nu een tekort te hebben dat 49 millioen gulden lager ligt dan de minister van Landbouw oor spronkelijk voor dit dienstjaar had geraamd. Deze vermindering is o.a, een gevolg van de opheffing van het subsidie op koffie in September 1950 en de verhoging van de winkelprijs van suiker in Maart 1951. De overige vermindering van het nadelig saldo is grotendeels ontstaan doordat van vele invoerproducten, tengevolge van op gunstige tijdstip pen gesloten contracten, de gemid delde aankoopprijzen beneden de ge raamde prijzen zijn gebleven. Minister Mansholt heeft met het oog op dit verminderde tekort, een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het landbouwegalisa tiefonds voor 1950 bij de Tweede Kamer ingediend. FLESSENMELK ééN CENT GOEDKOPER Met ingang van morgen worden de maximum prijzen voor de con sument voor z.g. flessenmelk en melkproducten in flessen, met één cent per liter verlaagd. Dit is mo gelijk geworden door een verminde ring van de kosten van bereiding. MINISTER JOEKES WEER AAN HET WERK Den Haag (A:N.P.) Mr. A. M. Joekes, minister van sociale Zaken, die enige tijd geleden in het Rode Kruisziekenhuis een operatie onder ging, zal vandaag zijn ambtsbezig heden hervatten. NIEUWE KLEINE DIESEL- ELECTRISCHE TREINEENHEDEN VOOR DE N.S. Reeds eerder werd gemeld, dat de Nederlandse Spoorwegen hun trac- tie-rijtuigen willen vergroten door de aanschaffing van een aantal klei ne diesel-electrische eenheden, die bestemd zouden zijn voor de dienst op z.g. secundaire lijnen. Het A.N.P. vernam van de zijde de: Nederland se Spoorwegen, dat het hier gaat om een bestelling van een 100-ta, rijtuigbanken, die tezamen zullen vormen 40 tweewagentreinen en 20 enkelvoudige rijtuigen Het staat nog niet vast hoe deze rijtuigen ingericht zullen worden, hoewel het in be doeling ligt ze zo modern mogelijk te doen zijn. Voorts zullen deze rij tuigen slechts een klasse hebben. MILITAIR BEROOFDE VROUW. De militaire politie speurt op het ogenblik naar een militair, die gis terenavond in de binnenstad te Am sterdam een vrouw met een vloei stof heeft bedwelmd en haar daar na van 50.heeft beroofd. In de aula van de begraafplaats „Zorgvlied" is gistermiddag de 73- jarige dr. J. Went uit Den Haag tijdens de plechtigheid voorafgaande aan de begrafenis van een familielid plotseling niet goed geworden en overleden. De Amsterdamse G.G.D. heeft het stoffelijk overschot naar Den Haag overgebracht. Gisteren opende te Nijmegen een combinatie van slagers de slagerij „De Bonte Os". Daarbij werden klein-handelsprijzen aangekondigd, welke 20 tot 25 pet. lagen beneden de gangbare prijzen in Nijmegen. De verenigde slagers van Nijme gen hadden een sanering ingevoerd, waardoor de vleesprijzen in Nijme gen over het algemeen hoger waren dan elders in de lande. De gezamen lijke slagers hebben nu in een af zonderlijke vergadering besloten ook tot prijsverlaging over te gaan. De federatie van beide slagerspa- troonsverenigingen te Nijmegen ad viseert haar leden nu dezelfde pry- zen, als „De Bonte Os" had aange- kondingd. De leden worden evenwel vrijge laten in verdere prijsvaststelling. Dit besluit houdt in, dat nog grotere verlagingen mogelijk zijn. Gouddiefstal voor de rechtbank Een der verdachten op vrije voeten In de zomer van 1951 stalde een Amsterdamse handelaar in edele me talen zijn auto, zoals gebruikelijk, bij een garage in Amsterdam-Zuid. De man vergat echter een klein pak je waarin zich 500 gram bladgoud mét een waarde van ruim 30Ö0. bevond, mee te nemen. Dit pakje was verstopt tussen de zitting van de voorbank en de zijkant, maar toen de eigenaar de volgende morgen zijn vergeetachtigheid bemerkte was het goud verdwenen. De avond had de bediende van de garage H. de wagen weggezet, het pakje met goud toe vallig gevonden en het weggenomen. Enkele dagen later werd H. gearres teerd en hij legde een volledige be kentenis af. Op de vraag waar het goud was gebleven, zeide hij dit te hebben gegeven aan een vroegere bediende in de garage S., die het zou verkopen. Ook S. werd gearresteerd, verdacht van heling, maar deze ont kende iets van de zaak af te weten. Het goud is inmiddels nog niet te rug gevonden. H. en S stonden Woensdagmorgen voor de Rechtbank te Amsterdam terecht en H hoorde één jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en vier maanden voorwaardelijk tegen zich eisen. Ook voor de Rechtbank ontkende S. iets met de zaak uitstaande te hebben. Hij is thans kapper en had H. de avond nadat de diefstal was geconstateerd in de garage, geknipt. Toen was wel over de diefstal ge sproken het was het gesprek van de dag maar er was geen sprake van dat H. hem het pakje zou heb ben gegeven of er zelfs maar over zou hebben gesproken het gestolen te hebben. H. als getuige gehoord in de zaak tegen S. bleef echter bij zijn eerste verklaring. De Officier van Justitie mr. L. H. Feitsma meende de verklaring van H. niet in twijfel te kunnen trekken en eiste derhalve tegen S. negen maanden gevangenisstraf. De verde diger van Smr G. Blom, achtte het bewijs van de heling ten ene male niet geleverd. Welk motief H. zou hebben S. te belasten was hem onbe kend. De verhouding tussen beide mannen was altijd goed geweest. Op grond van het feit, dat S. al drie maanden in voorarrest is, verzocht hij de redhtbank zijn onmiddellijke in vrijheidstelling te gelasten. De rechtbank voldeed, na beraad in raadkamer, aan dit verzoek. De uit spraak in belde zaken is bepaald op 14 November a.s. V-oikajeng-ett werd fabrikant en zwendelaar Twee jaar na ontdekking van millioenen-zwendel gearresteerd Enige jaren geleden werd de ogenschijnlijk welvarende fabriek „EFA-Produka" te Amsterdam fail- liet verklaard. Tijdens het accoun tants onderzoek kwamen zoveel merkwaardige feiten aan het licht, dat men de beherend vennoot, een zekere Mdie op dat ogenblik in België vertoefde, verzocht naar Ne derland te komen om opheldering te geven. M. achtte het verstandiger om dit toen niet te doen. Een dezer da gen is hij echter naar Nederland ge komen en door de recherche prompt gearresteerd. Twaalf ambachten, dertien ongelukken. M. was een eenvoudige Amster damse volksjongen, die gedurende het eerste deel van zijn leven hij is thans 54 jaar oud twaalf am bachten en dertien ongelukken heeft gehad. Pas omstreeks 1933, toen hij samen met een Duits emigrant een klein fabriekje annex reparatie- werkplaats voor stofzuigers opzette in de Chasséstraat te Amsterdam, begon het geluk hem toe te lachen. Het kleine fabriekje groeide spoedig uit tot een fabriek, die gevestigd werd op het Prinseneiland. In 1938 verwoestte een brand het bedrijf, maar M. zat niet bij de pakken neer en vestigde ditmaal aan de Omval een zeer groot opgezette fabriek van stofzuigers. In de oorlogsjaren had dit bedrijf uiteraard de nodige klap pen te incasseren, maar M. zette na de bevrijding er weer krachtig zijn schouders onder en hij slaagde erin reeds in 1946 een weekproductie van duizend stofzuigers te bereiken. Alom genoot hij groot vertrouwen en zijn bedrijf gold als zeer crediet- waardig. Geen sterke benen. Dc zaak schijnt hem boven het hoofd te zijn gegroeid, zo is mijn in druk, aldus commissaris Bijlsma. Het zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen en hoewel M. ge toond had een knap zakenman te zijn, bleek hij toch geen stevige „be nen" te hebben. Omstreeks 1947 be gon hij met de oprichting van twee N.V.'s, een in Zurich, Zwitserland en een in de omgeving van Antwerpen. Hij had in het bedrijf in Amsterdam een volkomen onaanvechtbare posi tie. Iedereen, die zich tegen hem wilde verzetten, werd ter zijde ge schoven, zodat hij tenslotte omgeven was door medewerkers, over wie hij volslagen domineerde. Goedkope stofzuigers. In de jaren '48 en '49 leverde hij aan zijn N.V.'s in België en Zwitser land grote partijen stofzuigers voor een prijs, die f 20.onder de kost prijs lag. In België en Zwitserland werden de stofzuigers echter voor de normale prijs in de handel ge bracht en op deze wijze verdween alleen al in België voor 2 ton in zijn zak. In Zwitserland onttrok hij op deze wijze reeds 100.000.— aan het Amsterdamse bedrijf. Hoe gezond de zaak ook was, een dergelijke politiek kon dit bedrijf-niet lijden en nadat al enkele malen met moeite het geld bijeen was gebracht om de 400 men sen die in het bedrijf werkten, op tijd hun salarissen te betalen, ble ken in 1949 de rekeningen van de leveranciers zozeer te zijn opgelo pen, dat er geen redden meer aan was. Het faillissement werd aange vraagd en een curator werd aange steld. Een onderzoek in de boeken bracht aan het licht, dat behalve de drie ton, die op eerder vermelde wij ze in Zwitserland en België verdwe nen waren, ook voor 2 ton aan pri vé uitgaven door M. waren opgeno men. In Nederland had hij 1300 stof zuigers verkocht, zonder de op brengst ooit in de boeken te verant woorden. De waarde was ruim een ton. Hij had echter nog meer gedaan. Toen na de bevrijding de belang stelling voor de bromfiets kwam, kocht hij het octrooi van het z.g „speedwheel". Hij demonstreerde het motortje, dat in een voorwiel van een fiets kon worden gemonteerd, op de jaarbeurs, maakte grote recla me en wist de rijwielhandel voor het „speedwheel" te interesseren. F Waar is het geld? Hoewel hij slechts één speedwheel had gemaakt en geen machines voor de serieproductie had gekocht, plaat ste hij toch overal orders, in totaal i tweeduizend. Het speedwheel zou compleet 195 gulden moeten kosten by de fabriek, maar hij eiste voor iedere bestelling een borgsom van 100.Tweeduizend maal 100. is wederom 200.000.— en nimmer is een speedwheel afgeleverd. Nog andere dingen kwamen bij het onderzoek aan het licht. M. hield wel de ziekenfondspremies van zijn personeel in, maar droeg deze nim mer af De schuld, die op deze wijze ontstond loopt in de tienduizenden de grootte van zijn belastingschuld is nog onbekend Een ding is zeker: Het bedrijf had op het ogenblik, dat het faillissement werd aangevraagd, een totaalschuld van ruim twee mil lioen. Waar het geld is gebleven, is eigenlijk nog een raadsel. M moet in het buitenland de millionnair heb ben gespeeld en er zal ook wel heel weinig van de tonnen, die door zijn handen zijn gegaan, terug worden gevonden. Commissaris Bijlsma ver moedt tenminste, dat zijn clandestie ne reis naar Nederland, die tot zijn arrestatie heeft geleid, gemaakt is uit geldgebrek. Zijn uitgaven in het buitenland hij maakte onder meer een reis naar Zuid Amerika zijn zonder twijfel buitensporig geweest en het is aan te nemen, dat velen van zijn gulheid hebben geprofiteerd. Het onderzoek naar alle handelingen van M. in de laatste vijf jaren is nog lang niet ten einde, al meent de po litie op het ogenblik reeds voldoen de aanwijzingen te hebben hem be- driegelijke bankbreuk en mogelijk ook verduistering ten laste te leggen. Het was niet mogelijk in 1949 aan België zijn uitlevering te vragen aangezien het uitleveringsaccoord tussen België en Nederland niet voor ziet voor dergelijke beschuldigingen De zaak is thans in handen van de justitie gesteld en het onderzoek zal verder door de rechter commissaris in samenwerking met accountants worden voortgezet. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). 's MIDDAGS REGEN. Vannacht tijdelijk opklaringen met weinig wind en plaatselijk ichte nachtvorst. Morgen over dag toenemende bewolking met in de middag regen. Matige tot krachtige Zuidelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 4 Nov.: zon op 7.38 en onder 17.08; maan op 13.46 en onder 20.59 uur. 5 Nov.: zon op 7.40 en onder 17.06; maan op 14.16 en onder 22.28 uur. APELDOORN ZONDER GAS Vanochtend omstreeks 9 uur heeft zich in het zogenaamde verdeelhuis- je van de gemeentegasfabriek te Apeldoorn, waarin de gastoevoer voor huisgebruik en straatverlich ting wordt gesplitst, door nog on bekende oorzaak een ontploffing voorgedaan. Daarby kwam een stuk muur terecht op de grootste gas houder, waardoor een afsluiter in het ongerede raakte, het gas in gro te hoeveelheden ontsnapte en tege- Ujketyd vlam vatte. Dientengevolge ontstond er storing in de gasleve ring en zuinigheidshalve werd ook de toevoer uit de beide anc'ere gas houders afgesloten, zodat Apeldoorn op het ogenblik geheel van gas is verstoken. De brandweer, die om op alles voorbereid te zijn, met groot materiel uitrukte, is reeds geruime tijd doende te trachten de gasvlam te doven. De politie, die voor een ruime a fzetting om de gasfabriek zorgde, waarschuwde per luidspre kerwagen de bevolking en adviseer de alle gaskranen af te sluiten. WASSENAAR Botsing tussen tram en auto Twee arbeiders gedood Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft zich in Wassenaar, bij de RIMI-werkplaat«en ter hoogte van de Maaldrift een verschrikkelijk on geval voorgedaan, dat het leven kostte aan twee arbeiders, de 60- jarige J. de Vreugd en de 61-jarige D. Vooys, beiden uit Katw:jk. Zij bevonden zich in een vracht auto, die van het terrein kwam, waarop militaire opslagloodsen wor den gebouwd. De chauffeur wilde de tramrails oversteken en op het zelfde ogenblik naderde uit de rich ting Den Haag ren tram van de HTM. De vrachtauto werd door de tram gegrepen en de gevolgen wa ren verschrikkelijk. De twee arbei ders werden u;t de wagen geslingerd en op slag gedood. De chauffeur zelf kwam met de schrik vrij. De motorwagen van liet tramstel werd aan de voorzijde ernstig beschadigd De schakelkast wer-; naar binnen gedrukt en ware #et niet, dat een van de passagiers de tegenwoordig heid van geest had, om de schuif deuren naar het voorbalcon te ope nen dan zouden da gevolgen voor de trambestuurder v. E. uit Wasse naar ernstiger zijn geweest Nu kwam hij er af met kneuzingen. Het stoffelijk overschot van de beide mannen werd overgebracht naar het politiebureau. De politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van het ongeval. Waarschuwing. Het kimt de laatste tijd nogal eens voor, dat in de duisternis dames op de openba re weg worden lastig gevallen door een man, die in het bezit is van een fiets. Gewoonlijk wordt de politie pas enkele uren later van het ge beurde in kenr.is gesteld. De com missaris van politie te Wassenaar dringt er in het belang van het op sporingsonderzoek op aan, zo spoe dig mogelijk dergalyk» gevallen aan het Hoofdbureau te melden. Daar bij dient gebruik te worden gemaakt ven de dichtstbijzijnde telefoon. Het Hoofdbureau van Politie is te berei ken onder nummer 3333. Hedenavond en morgen kan men zich voor medische hulp in spoedge vallen wenden tot de artsen M. de Haan, Lange Kerkdam 56, tel. 2501 en A. Doelman, Wittenburgerweg 114, tel. 9510. Tot en met de volgen de week Zaterdagmorgen heeft Apotheek O. A. Singelenberg. Rijks straatweg 729 tel. 9114 dag en nacht dienst. NOORDWITK STEEN UIT CATAPULT TEGEN HET OOG De Noordwijkse jeugd toont mo menteel een zo gevaarlijke voorlief de voor het „oorlogje-spelen" met catapults, dat de politie er toe is overgegaan dergelijk speeltuig in beslag te nemen en ook verder streng tegen het gebruik er van zal optreden. Een slachtoffer is inmiddels al gevallen. De 14-jarige Kees Dulle- mond uit de Quarles van Ufford- straat kreeg Donderdagmiddag een steen tegen zijn rechteroog geslin gerd en kwam hevig bloedend thuii. De huisdokter gelastte onmiddellijke opneming in het Academisch Zieken huis te Leiden, waar de knaap zich thans in observatie bevindt. Over zijn toestand valt nog weinig te zeg gen. Ba Ionwedstrijd V.V.V. Van de in Augustus gehouden Ballonwed strijd georganiseerd door V.V.V. tij dens de strandfeesten zijn van de 400 opgelaten ballons 125 berichten ingekomen van vinding. De 5 verste ballons zijn allen terecht gekomen in Drempt by Doesburg. De prijs winnaars zijn Adri Duik, Oostvoor- ne. Corry v. d. Berg, Noordwijk, Ankie v. d. Kraats, Heemstede, Loekie v. d. Kraats Heemstede.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2