SCHEEPJESWOL 54 Eerste ambtsaanvaarding aan de Kath. Medische Faculteit Gemaskerde overval op twee bejaarden Grondwet op de helling Korporaal-officier 3 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 PROF. DR. E. NOYONS ACTUELE PROBLEMEN ONDER DE LOUPE flBDENMIDDAG heeft Prof. Dr. E. C. H. J. Noyons, benoemd tot ge- woon hoogleraar aan de nieuw opgerichte Medische Faculteit der Universiteit te Nijmegen, zijn ambt aanvaard met een rede, waarin hij in de eerste plaats zijn vreugde erover uitspraak, te mogen meewerken aan de Katholieke Universiteit. Immers, zo zeide de Professor, is er voor de Katholieke intellectueel geen volledige geestelijke bevrediging weggelegd, indien hij de bestudering van zijn wetenschap verricht, ge scheiden van zijn bezinning op de waarheden van het geloof. geuit", aldus Prof. Noyons, „kan ik mij volkomen verenigen; de univer siteit behoort tot bevrediging van de studenten en ten bate van de weten schap zijn activiteit te ontplooien, waardoor het ene niet ten koste van het andere mag geschieden; het be reiken van dit evenwicht is inder daad moeilijk, doch er moet met alle energie naar worden gestreefd". Prof. Noyons tuonde zich tegen stander van inkrimping der ver plichte vakken voor de medische stu dent. Ieder van die vakken staat in meer of minder verwijderd noodza kelijk verband met de totale oplei ding van de bekwame arts. Wel, zo zeide hij, is het noodzakelijk In het eerste algemene gedeelte van zijn rede vroeg Prof. Noyons herhaaldelijk excuus voor wat hij noemde „gedurfde aanhalingen" en „netelige kwesties". Slechts dank bare instemming was de reactie op deze gedurfdheid en neteligheid, want Prof. Noyons, die werd belast met de voorbereiding en opbouw van de medische faculteit, stelde vraagstukken aan de orde, die voor de betekenis en de toekomst van de nieuwe faculteit van het grootste be lang moeten worden geacht. Vooral niet te veel studenten. Wij mogen oprecht hopen", zo be toogde spreker, „dat het studenten aantal èn om didactisch èn om tech nische en organisatorische redenen zeker de eerste jaren bescheiden moge zijn en dat dit aantal bij uit groei van de Medische Faculteit ge lijke tred zal houden met de onder wijsvoorzieningen, die uitgestippeld worden". Deze wel zeer typische wens voor al niet te veel studenten en dat bij de opening van een nieuwe faculteit, waarvan de noodzakelijkheid in som mige kringen wordt betwijfeld en ze'fs de overbodigheid wordt be pleit, motiveerde Prof. Noyons met zijn bezorgdheid voor de student en voor de harmonische groei van de nieuwe faculteit. „Een te groot aantal studenten be moeilijkt het contact tussen docent en student ten nadele van een gron dige vorming. De oprichting van de medische faculteit in Nijmegen kan het aantal studenten aan de andere universiteiten minder doen worden en daardoor aan deze instellingen meer armslag verlenen en het ge neeskundig onderwijs op gezonde basis te plaatsen". Deze verlichting van de andere universiteiten mag echter geen na delige gevolgen hebben voor Nijme gen: „Wij zijn in de gelegenheid te Nij megen een geheel nieuwe faculteit van de grond af op te bouwen, hierin niet geremd door soms hinder'ijke tradities en de aanwezigheid van in omvang en outillage beperkte insti tuten, zoals men die aan de andere Nederlandse universiteiten zo dik wijls aantreft. De efficiency der toe komstige laboratoria en klinieken behoort echter voortdurend in over eenstemming te zijn met de aanwas van medische studenten. Door een overgrote toevloed van studenten .zou de geleidelijke groei van de nieuwe faculteit kunnen worden ge hinderd, zou zij, althans zeker in de eerste jaren, in een knellend-onge- makkelijke positie- kunnen geraken. Hierbij wordt dan nog afgezien van het feit, dat het voor de Nederlandse gemeenschap nuttig geacht moet worden, dat Katholieke studenten de neutrale universiteiten b' ij ven fre quenteren en wel om meer dan één reden". Professoren moeten goede schoolmeesters zijn. Een tweede „netelige kwestie", die prof. Noyons met „gedurfde aan halingen" aan de orde stelde, betrof de eisen, waaraan een hoogleraar moet voldoen. Met de woorden van de Groningse hoogleraar Lindeboom ontvouwde Prof. Noyons zijn denk beelden: „Een universiteit is meer dan een research-instituut, zij is ook een onderwijs-instituut. Een hoogleraar dient ook schoolmeester te zijn en hij dient ook als zodanig benoemd te worden.... De functionaris, die een benoeming aanvaardt, doch de stille bijgedachte koestert, dat hij zich van het onder wijs-geven langs de weg van de minste weerstand zal kwijten, schiet in verantwoorde ijk- heidsbesef schromelijk tekort. De wetenschap is op den duur niet ge diend van een ivoren toren als resi- m dentie; de professoren, als priesters I den op de ""prijs, di. gemiddeld"/5 der wetenschap, zijn het evenmin", per kilo bedroeg De resultaten van „Met deze inzichten, in Groningen de iristeelt waren minder gunstig; de Acht millioen voor Burgelijke verdediging BRANDWEERPOSTEN IN DUITSLAND GEPLAATST. De eerste order voor een gedeelte van het brandweermateriaal dat ten behoeve van de Burgerlijke Verdedi ging zal worden aangeschaft is thans geplaatst. Zij vertegenwoordigde een waarde van 8 9 millioen gulden en is toegewezen aan de N.V. Motor kracht. De order omvat de levering van 396 chassis met motor, 44 chassis met vierwielaandrijving met motor en 677 losse motoren. Van deze 677 mo toren zijn er 627 bestemd voor twee wielige motorspuiten. De resterende 50 motoren worden in reserve gehou den. Doordat een gedeelte van het materiaal in Duitsland vervaardigd moet worden, o.m. de motoren, lucht- gekoelde Dieselmotoren, (Deutz-mo- tor), kost deze order ons land vijf millioen gulden aan deviezen (Duit se marken). DR. W. DREES OVER „ZO STAAN DE ZAKEN". Minister-president dr. W. Drees zal hedenavond in een Radio-klankbeeld, getiteld „Zo staan de zaken", een kort woord spreken. Dit klankbeeld, dat een overzicht geeft van de ontwikkeling in Neder land na de bevrijding, zal heden- hulpwetenschappen hulpwetenschap avond om 19.15 uur in de radioru- te laten en er niet de waarde aan te briek „Verklaring en toelichting" hechten, die aan een hoofdvak wordt (Hilversum I) worden uitgezonden. toegekend. In verband met de hem gegeven 1 leeropdracht in de physiologische chemie behandelde de spreker in het tweede deel van zijn rede de plaats van de chemie in de geneeskunde en in het bijzonder de taak van de eiwitten in de opbouw van het men selijk lichaam. Met deze uiteenzet ting legde de prof. een concreet plan, dat hij in Nijmegen denkt te verwe zenlijken, voor. KURHAUS-CONCERTEN GAAN DOOR. De maatsch appij Zeebad Scheve- ningen deelt mede, dat de Kurhaus- concerten het volgende seizoen 'defi nitief doorgaan. In de loop van het volgend jaar zal men zich beraden over het al of niet doorgaan der concerten in 1953. U vaart or wot bij F (Advertentie) DE DADERS INGEREKEND Toen Woensdag in de vooravond te Geldrop twee broers, schoenma ker van beroep, respectievelijk 70 en 76 jaar oud, in hun werkplaats aan de arbeid waren, kwam een gemas kerde man binnen met een revolver in de hand, waarmee hij de beide broers bedreigde. De jongste van de schoenmakers sloeg met zijn leest de revolver uit de hand van de indrin ger waarop de oudste broer zich in de strijd wierp. Het resultaat was dat de indringer zich op de fiets uit de voeten maakte. De politie in Heeze speurde daarop de café's in de om geving af, vernam dat een 23-jarige plaatsgenoot zich in een van de za ken had opgehouden en nogal last van zijn zenuwen had. De man werd van zijn bed gelicht en legde een vol ledige bekentenis af. PRIJS VAN 25.000. In de 514e Staatsloterij, 3e klasse, 2e lijst is op het nummer 5012 een prijs van 25.000 gevallen. Vcutï de In het algemeen het interim-rapport van de Staatscommissie voor de grondwetsherziening volgende, heeft de regering thans zes wetsontwer pen bij de Tweede Kamer ingediend. Ie. Verandering van het 13e hoofdstuk der grondwet o.m. door de in stelling vrn een Kamer voor Grondwetsherziening; 2. Voorstel van wijziging van het 14e hoofdstuk tot overgang naar nieuwe rechtsorde in verband met de souvereinileitsoverdracht aan In donesië en de nieuwe verhouding tot Suriname en de Nederlandse An tillen en van de rechtstoestand van Nederl. Nieuw-Guinea; 3e. Uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer tot 150; 4e. Uitbreiding van het aantal leden der Eerste Kamer tot 75; 5e. Verlaging van de minimum-leeftijd *>et lidmaatschap der Tweede Kamer en van de Prov. S' en tot 23 jaar. en ten 6e. Handhaving van de minimum-leenijd van leden der Eer ste Kamer op 30 jaar. Recordprijzen in Kennemer bloembollenhandel De bloembollenkwekers in Kenne- merland hebben dit seizoen goed „geboerd". Nu per 1 November alle bollen, die vanaf de winter ver kocht zijn, wórden betaald, kan vast gesteld worden, dat er uitstekende prijzen zijn gemaakt, aanmerkelijk hoger dan de door het bedrijfschap voor sierteeltproducten gefixeerd mi nimum-prijzen. Er was een levendige vraag naar alle verhandelde soorten, ook van de zijde van buitenlandse kopers en de opbrengsten van de ex port zullen de kwekers in staat stel len de sterk opgelopen bedrijfsonkos- ten te bestrijden en tevens al hun aandacht te besteden aan het plant goed. Vooral de hyacinthenbollen hebben dit jaar hoog genoteerd gestaan. Som mige variëteiten brachten zelfs niet minder dan 65 cent per stuk op. Tul pen- en narcissenbollen vonden hun weg over de gehele wereld tegen prij zen, die voor de tulpen schommelden tussen 5 en 12 cent per stuk en voor de narcissen onvoorstelbaar hoge be dragen beliepen. De best verhandel bare soorten varieerden in prijs van 400 tot 1500 per ton, wat voor de narcissen record-onpbmrengsten mo gen worden genoemd. Ook de crocussen hebben een goed seizoen achter de rug. Als gevolg van de rigoureuze sane ing van enkele jaren terug, toen de koeien de crocus- bollen bij tonnen gevoerd kregen, is er nu een tekort geweest, hetgeen uiteraard zijn invloec heeft doen gel- meeste soorten daalden gedurende het seizoen sterk in prijs. Nu einde October de period'e van deze bolgewassen is afgesloten, wordt alel aandacht van de kwekers in Ken- nemerland geconcentreerd op de han del is gladiolen. Hoezeer deze bloem in deze streek zich mag verheugen in de algemene belangstelling van bloemisten en handelaren, heeft het deze zomer in Beverwijk gehouden „gladiolen-corso" overtuigend aange toond. BIJZONDERE REGELING VOOR WONINGBOUW TE WERVERS- HOOF De raad van Wervershoof heeft om de particuliere winingbouw te bevorderen een regeling aangeno men, die vermoedelijk een novum' voor ons land betekent. De gemeen te garandeert namelijk tegenover geldschieters de rente en aflossing van een voorschot of hypotheek van ten hoogste 85 pet. van de bouw en grondkosten, na aftrek van de door het rijk in de bouw te verlenen pre mie voor een te stichten woning tot een maximum van 10.00 per geval. De rente zal niet hoger mogen zijn dan die, waarvoor de gemeente zelf kan lenen (thans 4 pet.) en gewij zigd kunnen worden indien dit per centage door de Minister van Finan ciën wordt veranderd. De aflossing moet minstens 2 pet per jaar bedra gen Voorts houdt de gemeente zich het recht voor controle uit te oefe nen op het te maken bouwplan als mede op de gunning en de uitvoe ring Het wordt niet uitgesloten geacht, dat op deze wijze verschillende par ticulieren zelf gaan bouwen waar door het ruime bouwvolume van de gemeente toch nog een nuttige be stemming krijgt. DOODSTRAF GEëlST TEGEN S.S.-ER. De procureur-fiscaal bij de bijzon dere raad van cassatie concludeerde tot de doodstraf in de zaak tegen de oud-S.S.-er A. J. Pieters uit Gro ningen. P. was door de strafkamer te Haarlem tot levenslang veroor deeld. De strafkamer had bewezen verklaard, dat P. in April en Mei 1945 deel had genomen aan de mis daden, welke de S.S. in Loosdrecht heeft gepleegd. Ofschoon de procureur-fiscaal ten uitvoerlegging van de doodstraf niet waarschijnlijk achtte, meende hij in verband met de feiten door P. ge pleegd en de gelijke rechtsbedeling niet anders, dan tot de doodstraf te kunnen concluderen. DE FIETS OVERROMPELDE HEM. Een huisknecht uit Leiden stal op 29 Augustus j.l. een fiets en daarvan moest hij nu rekenschap geven voor de Haagse rechtbank. ..Ik heb het niet gewild, ik had sterker moeten zijn. Het heeft me overrompeld", zei verdachte. „Nee, U hebt de fiets over rompeld", antwoordde de president. De verd., die nog nimmer veroor deeld was, had juist die dag ontslag gekregen. Hij kon geen reden opge ven, maar later bleek, dat er ook eens een fiets van hem was gestolen. De off. van juistitie eiste 10 maanden. Uitspraak 14 November. HUIS IN PLAATS VAN WOONWAGEN. Een aannemer uit Leimuiden had vergunning gekregen om ergens in de polder een woonwagen neer te zetten. De plek was zo afgelegen dat verd. veronderstelde, dat hier wel nooit controle zou komen. Daarom bouwde hij er een houten huis in plaats van een woonwagen. Ambtenaren hebben echter een scherpe neus en er kwam wel con trole. Thans stond de aannemer te recht voor de Haagse politierechter. Kennelijk was hij niet erg onder de indruk, want smakelijk lachende ver telde hij hoe hij tot dit eigenmachtig optreden was gekomen. „U bent hier niet gekomen om te lachen. Als er gelachen moet worden zullen wij het wel doen", zei de rechter. Verd. hield een verhaal over een gebrekkige vrouw, die geen trapje op en af kon komen, maar de politie rechter kwalificeerde dit als „klets praatjes". Conform de eis werd verd. veroordeeld tot 750.boete sub sidiair drie maanden hechtenis. AANNEMERS VERDACHT VAN FRAUDE OP SCHIPHOL. De Haarlemse rechtbank behan delde gisteren in een langdurige zit ting een zaak tegen twee aannemers, die op Schiphol start- en rijbanen hebben aangelegd en verdacht wor den van valsheid in geschrifte, ten einde geldelijk voordeel te behalen. De Heemstedenaar A. M. werkte in 1950 als hoofduitvoerder van werken op Schiphol te zamen met de Voor- burgse aannemer J. H. R Medede lingen van een werkbaas van eerst genoemde, die aan de steenslagmolen stond, leidden er toe dat zij er van verdacht werden in hun werkdag- boek hogere hoeveelheden verwerk te steenslag te hebben opgegeven dan in werkelijkheid werden ge bruikt. Deze hoeveelheden be ïnvloedden de aanneemsom, aange zien was o\ ereengekomen dat meer- verbruik zou worden bijbetaald en minder-verbruik afgetrokken. Ter zitting gaven verdachten elkaar de schuld van het slechte voorbeeld. De getuige, werkbaas bij de steen slagmolen, bleek tengevolge van een vroeger door hem gepleegd misdrijf een wrok tegen zijn baas te koeste ren en had de zaak aan het licht ge bracht. De officier van justitie mi. B. van den Burg, was van mening dat er al te veel fraudes op Schiphol worden gepleegd en dat daar een eind aan moest komen. Hij eiste ze„ maanden gevangenisstraf tegen M.. doch was van mening, dat valsheid in geschrif te ten aanzien van de tweede ver dachte R., niet bewezen geacht kon j worden. Derhalve eiste hij tegen deze vrijspraak. Uitspraak 15 November. I ONJUISTE OPGAVEN VAN I LOONBELASTING. Voor de Rotterdamse Rechtbank hebben gisteren terecht gestaan de 42-jarige aannemer H. B. uit Alblas- serdam en de 31-jarige administra teur P. d. K. uit Dordrecht. Hun was ten laste gelegd, dat zij in het tijdvak 19481950 aan -de belastingadmini stratie K. door invullling op aan giften voor de loonbelasting en B. door ondertekening daarvan on juiste opgaven hadden ingediend. Verdachten gaven het hun tenlas- te gelegde toe. De officier van jus titie zei, rekening te willen houden met de moeilijke positie van de werkgevers tegenover de arbeiders, die ondanks de vastgestelde lonen, daarboven een „opzetje" verlangden en bij niet inwilliging daarvan tot bet nemen van voor de werkgevers onaangename tegenmaatregelen over gingen. De eis luidde: voor ieder der verdachten vijf honderd gulden boete, subsidiair dertig dagen hech tenis, en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. WANGEDRAG VAN NEDERL. KORPORAAL IN ZWEDEN ,,U hebt op een meer dan ver schrikkelijke manier de goede naam van Nederland in het buitenland te grabbel gegooid en ik kan u alleen maar zeggen dat ik bang ben dat dit niet de laatste strafzaak zal zijn, die tegen u aanhangig wordt ge maakt," zei Woensdagmorgen de president van de Krijgsraad te Velde West, tegen de 22-jarige korporaal chauffeur C. H. S. uit 's-Gravenhage aan wie 8 zaken, zich allen afspe lende in Zweden, ten laste waren gelegd. S. was de afgelopen zomer als chauffeur bij de Nederlandse mili- tiare attaché gedetacheerd in Stock holm. Op 23 Mei j.l. moest hij zich melden bij zijn onderdeel de garni zoensgarage in Den Haag, maar hij kwam een dag te laat en belde van het station op of hij even met de auto gehaald kon worden. De Offi- cier van Piket was hiertoe wel be- reid en arriveerde aan het station met een arrestantenwagen. Uit Zwe den waren namelijk verschillende klachten over S. binnengekomen. Niet alleen van de militaire attaché zelf, maar ook van Verschillende Zweedse jonge dames wier harten S had weten te veroveren doch die hij en passant een radiotoestel en twee horloges afhandig had weten te maken. „De officier van de Ne derlandse legatie" zoals hij zich in Zweden had uitgegeven bleek geen officier te zijn en zelfs niet eens meer korporaal, want hij raakte in Neder land onmiddellijk zijn strepen kwijt. „Heel wat meisjes hebben in uw zaak een rol gespeeld" zei de audi teur militair". Het waren vriend schappen waarvan u naarstig voor deel trok, en wanneer u zo doorgaat zult u verzeild raken in het leger der beroepsmisdadigers". De eis tegen S. luidde twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ont- slag uit de militaire dienst zonder I ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De krijgsraad sloot zich bij haar I uitspraak bij deze eis aan. (Laantuien aan fBim DE ONTVOERING VAN TANTE 59. „Er st*at al een agent buiten", /.ei Basli toen nij met Bim bij de klok- kenfabriek aankwam. „Mooi zo", zei Bim. „Dan is de hele bende natuur lijk gearresceerd. Wij kunnen ons zelf gelukwensen", voegde hij er eigenwijs aan toe. Toen zij de fa briek wilden binnengaan, vertelde de agent dat hij niemand mocht doorla ten. „Ik weet wel wie U bent", zei de agent die een praatje nooit ver smaadde. „Er. ik kan U wel in ver trouwen vertellen dat de valsemun ters zijn gearresteerd. Het zijn twee dames, een zekere Alida en een dié zich noemt Eulalia. „Wat zegt U daar!" zei Bim Maar dat is onmoge lijk! Dat zijn mijn lieve tantes. ,.Ik wou dat ik zo'n tante had gehad!" zei Arie meesmuilend. Een tante die d'r geld zeJf maakt. Dan had ik nooit naar de polide hoeven te gaan! „U moet nu op uw woorden letten," zei Basli, die kwaad begon te worden. „Wil* U óns nu toelaten of niet?" „Or ders zijn orders", zei de agent Arie, die onder de woorden van Basli verstrakte. „Als de vaklieden bezig zijn, moeten de leken wachten. Bo vendien beweert die meneer dat hij familie is van de verdachten". Als twee gebi'ozen mannen waggelden Mugli Basli en Bim naar huis. .lEFDE'S ✓EGEPRAAL Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 31) Ja het misverstand is nu opge helderd. Geen valse verdenking houdt hem nog gescheiden van zijn vader. Maar. daar noch hij, noch zijn vader de schuld dragen aan de dood van gravin Sabine, wie is dan de moordenaar? En was er thuis niet iemand, die zich niet met zijn logische gevolg trekkingen tevreden zou stellen, en bewijzen vorderen? „Zolang het raadsel van Kronstein niet is opgelost, kan ik mijn dochter "niet tot vrouw geven", had Use's va der met strenge nadruk verklaard. ,,Bn ik hoop," had hij er bij gevoegd, „dat u eergevoel genoeg bezit om, zolang het niet zover gekomen is, niet meer naar mijn dochter om te zien." Mare drukt de vuisten tegen de slapen. Helaas! het feit, dat zijn vader on schuldig is. brengt nog niet de op lossing van het raadsel van Kron stein.. Dus zijn terugkeer naar de Hei mat betekent niet. dat hij Ilse zal wederzien; als een man van eer zal hij haar uit weg moeten blijven. Dat mag hij, eenmaal teruggekeerd in zijn geboortestreek, niet uit het oog verliezen. En hij mag ook zijn oude vader niet van Zonnestraaltje beroven.. Dus: in geen geval kan hij op Kronstein blijven. Waar zal hij zich voorlopig vestigen! Dat weet Mare nog niet. Doch er moet een uit weg worden gevonden een middel om, zonder al te groot verdriet, aan de eis van Use's vader te voldoen. Op de lange terugreis naar Europa zal hij de tijd in overvloed hebben om na te denken over dat middel. XIX In de laatste weken had Ilse dik wijls gelegenheid gezocht en gevon den om met de huishoudster van Kronstein, juffrouw Motika, in aan raking te komen. De bejaarde ziekelijke vrouw was telkens zichtbaar verheugd wanneer Ilse haar kamertje binnentrad, altijd met bloemen en versnaperingen. Zij vertelde dan de jonge dame. van wie zij veel scheen te houden, allerlei dingen uit het verleden van Kronstein hoe het daar vroeger toe ging, toen gravin Agnes nog leefde, en Mare nog een jongen was. Maar nooit sprak zij over gravin Sabine juist de persoon, over wier aard, gewoonten en huwelijks leven Ilse inlichtingen wenste. Tel kens wanneer Ilse trachtte het ge sprek op de tweede echtgenote van Graaf Klemens te brengen, werd juffrouw Motika stuurs en sprak bij na geen woord. meer. Eens toen Ilse onnozelweg vertelde dat meneer von Heiden nu veel op Krannenbitten kwam, waar ze hem dikwijls ontmoette, wierp juffrouw Motika haar een scherpe blik toe en opende de mond niet meer. Maar Ilse liet niet los en ging even onnozel en op luchtige toon voort: Maar u moet mijnheer von Hei den beter kennen dan ik. juffrouw Motika, want ik heb gehoord, dat hij vroeger veel op Kronstein kwam. Helaas ja., maar tot niemands voordeel, luidde nu het korte ant woord. Voor mijn meester zou het in ieder geval beter zijn geweest als hij nooit een voet op Kronstein had gezet. f Waarom? Is hij niet een be kwaam inspecteur? Om de waarheid te zeggen hij ziet er eigenlijk meer uit als een man van de wereld, dan als een landhuiskundige. Men zegt ook, dat gravin Sabine hem daarom zo goed mocht lijden en zelfs openlijk door hem het hof liet maken Juffrouw Motika zweeg. Graaf Klem'cns was toch wel een beetje jaloers op zijn elegante inspecteur, niet waar? babbelde Ilse weer. Dat weet ik niet. Maar was het inderdaad zo geweest, dan zou de trots van de oude graaf hem niet toegelaten hebben, het te laten mer ken. En hij was ook zo blind, zo vre selijk verliefd op dieop zijn tweede, mooie vrouw En zij? Men fluisterde later, dat hun huwelijk lang zo gelukkig niet was geweest, als het wel scheen Niet lang voor haar dood zou de gra vin zelfs scheiding hebben geëist. Ik heb u al dikwijls willen vragen juf frouw Motika. of die geruchten waarheid bevatten De huishoudster was aldoor zenuw achtiger geworden. Nu antwoordde zij stug: Hoe zou ik dat weten? Het lag niet op mijn weg mij met de intieme aangelegenheden te bemoeien. Och, ik dacht maar zo.iemand in uw positie hoort en ziet zoveel, i Waarom wilt u het weten? waarom vraagt mij uit naar die din gen? Men doet veel beter ze te laten rusten. Bij het woord uitvragen had Ilse gebloosd en beschaamd het hoofd op de borst laten zinken. Had de oude vrouw niet gelijk? Was het niet on betamelijk van haar Ilse langs sluipwegen haar doel te willen be reiken, door list familiegeheimen uit te vorsen, waarover de dood reeas haar sluier had geworpen? Maar, dacht zij, ik doe het en kel om wille van Mare, niet uit per soonlijke nieuwsgierigheid! Bovendien had ze eenmaal het idee dat juffrouw Motika aangaande de betrekkingen tussen Heiden en de gravin véél meer wist, dan zij wilde bekennen, en dat die betrekkinpen enig verband hielden met de op 28 Februari gepleegde misdaad. De laatste woorden van de huis houdster en geheel haar houding versterkte Ilse nog in dat vermoe den. Waarom? vroeg zij na een kor te pauze zeer kalm. U vraagt waar om? Wel, omdat die zaak mij inte resseert sinds ik met mijnheer Von Heiden persoonlijk kennis heb ge maakt. Ik vind hem zo een eigenaar dige, gecompliceerde figuur,, dat ik er niet wijs uit kan worden. Dat geloof ik wel, want hij is zo glad als een giftig serpent. Een braaf onschuldig meisje als u, juf frouw Hartlieb, doet beter, zich niet met von Heiden bezig te houden. Doorgronden kunt u hem toch niet. Inspecteur Heiden staat dus bij u niet goed aangeschreven? Hij? Hij is de slechtste, gemeen ste kerel en de grootste valsaard, die ik ooit heb ontmoet! Juffrouw Motika was zo opgewon den en verbitterd, dat zij haars on danks dat strenge vonnis uitstootte. Onmiddellijk daarna ging zij, een weinip kalmer voort: Neem u in acht voor hem, juf frouw Ilse. Elke aanraking met die man kan een fatsoenlijk mens in ge vaar brengen. Dat zeg ik u, en ik weet het bij ondervinding.Maar nu hebben we genoeg over die kerel ge babbeld méér dan hij waard is! Nog één ding moet u mij zeggen juffrouw Motika. want ik moet het weten om reden, die ik niet kan zeggen, beminde mijnheer von Hei den gravin Sabine? ,De huishoudster schrok en keek Ilse zwijgend aan, als wilde zij op haar gezicht de beweegredenen tot die stoutmoedige vraag lezen. Eindelijk antwoordde zij langzaam en als te gen haar zin: (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6