Raad geefi medewerking aan de bouw van twee R.K. Scholen Ontslag dr. v. Nes in Tweede Kamer De Raad verontwaardigd over ontwerpplan van nieuw Raadhuis Raad benoemde commissies HASSELMAN VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Gemeenteraad Leidschendam De raad van Leidschendam kwam Woensdagavond in vergadering bij een. Na opening wijdde de voorz. en kele waarderende woorden aan de nagedachtenis van de Dinsdag over leden heer T. N. Perquin. Naar aanleiding van de ingek. stukken gaf de heer Koerts (WD) zijn verwondering te kennen, dat de reconstructie van de Damlaan ruim /49.000,meer heeft gekost dan de begroting, welke de gemeenteraad destijds had goedgekeurd. Op zeer vele onderdelen en aan de hand van een reeks cijfers kwam spr. tot de conclusie, dat de begroting geen re kening heeft gehouden met nauwge zette afmeting van feiten. De voorz. gaf de heer Koets in overweging zijn bemerkingen op schrift te stel len, omdat de vele genoemde cijfers nu niet tot hun recht komen. De heert Koerts ging daarmede accoord, waarna de voorz. toezegde, dat B. en W. dan schriftelijk hun commen taar zullen geven. Daar de gemeente Delft als leve rancier van de benodigde electrici- teit de tarieven met 1 cent per kwh heeft verhoogd, is Leidschendam verplicht de hier geldende tarieven eveneens te verhogen. Dientenge volge zal met ingang van de ver- bruiksperiode welke op 1 November aanvangt het tarievenstelsel met 1 cent, per kwh verhoogd worden. Alleèn het nachtstroomtarief ad 4^5 cent en het krachtstroomtarief in de spertijd ad 25 cent blijven voorlo pig onveranderd. Aanschaffing schrijfmachines. Het bestuur- van de R.K. Ulo school had medewerking gevraagd voor de aanschaffing van twee schrijfmachines met het oog op de aard van de school waarvan de leer lingen na het behalen van het diplo ma merendeels op een kantoor zul len belanden, waar direct gevraagd wordt naar de kennis van machine- schrijven. Na enige discussie werd de aan vrage, waarmede een bedrag van 1012,is gemoeid, toegestaan. In de commissie van bijstand voor de lichtbedrijven werden herkozen de heren: P. van den Berge, P. C. Boone, J. C. van den Bosch, Th. Ch. Meester en J. J. van Veen. In de commissie van bijstand voor openbare werken de heren: J. A. v. Beek, J. Koerts, A. Langeveld, H. de Ruyter en C. Waaijer. STADSNIEUWS Het lid van de Tweede Kamer, de heer de Korte (K.V.P.) heeft aan de Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat het Bestuur van de Orthopaedische Kliniek te Leiden, de Annastichting, de directeur heeft ontslagen, nadat de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, na verkregen machtiging van het Rijks arbeidsbureau, zijn toestemming had gegeven tot dit ontslag? 2. Is het de minister bekend, dat de Directie van genoemde organen der arbeidsbemiddeling aanvankelijk geen beslissing in deze zaak had wil len nemen dan nadat een commissie van medisch deskundigen zou heb ben geadviseerd over het tussen het bestuur der Annastichting en de di recteur van de kliniek gerezen ge schil? 3. Kan de minister mededelen of en, zo ja, waarom de onder hem res sorterende instanties zonder voor afgaand medisch advies haar toe stemming tot dit ontslag hebben ver leend? 4. Acht de minister redenen aan wezig te bevorderen, dat teruggeko men wordt op de beslissing van het Arbeidsbureau, teneinde de direc teur der kliniek een meer bevredi gende rechtsgang te verschaffen? Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht de dames J. A. Arndt, Den Haag, M. Tels, Den Haag, J. Jesse, Den Haag, B. C. Zeijdner, Rotterdam, W. J Kamp, Driebergen, Sj. v. d. Sande, Blari- cum, T. Winkel, Den Haag, A. van Pelt. Rotterdam, P. B. Eckelt von Pelkinie, Bentveld, A. E. Volkers, Leiden, idem de heren P. F. J. Mal ta, Aerdenhout, A. Jeswiet, Den Haag, K. A. Kriekhaus, Den Haag, J. W. A. Willems, Wassenaar, J. L. A, den Haan, Leiden, G. C. P. M. Verdegaal, Noordwijkerhout, C. P. Ch. Bosch, Voorschoten, M Waldo, Rotterdam, M. A. J. Engels, Den Haag, N. Nobel, Utrecht, T. Schaper, Den Helder, K. W. Brevet, Middel burg, W. Holleman, Leiden G. P. M, Barnasconi, Hengelo, F. W. de Mees ter, Leiden, H. Diederiks, Overschie, K. H. Th. Hut, Rotterdam en L. J. Wydeveld, Haarlem. AMBTSAANVAARDING VAN PROF. DISHOECK. Op Vrijdag 9 November a.s, des namiddags ten 4 ure zal Prof. dr. H. A. E. van Dishoeck, benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugu rele oratie in het grootauditorium van het academie gebouw. i Schoolartsendienst. De KVP had in een vorige verga dering voorgesteld enige wijzigingen resp. aanvullingen in te voegen op het reglement van de schoolartsen dienst. Mr. Dietz beklemtoonde deze wijzigingen met verwijzing naar een verslag van een in Engeland gehou den congres. De heer Boone (P. v. d. A.) die als regeringsvertegenwoordiger zich vrij wel uitsluitend met deze materie bezig houdt, gaf als zijn mening te kennen dat het ondoenlijk is om bij het ontwerp van wet op de school artsendiensten rekening te houden met de speciale wensen van de KVP in Leidschendam. In het college dat met het ontwerpen van de wet be last is zijn personen opgenomen van alle politieke en geestelijke stromin gen, zodat de KVP alhier er van verzekerd kan zijn dat in volle over eenstemming een nieuwe regeling tot stand zal komen. De heer Dietz nam hierop zijn voor stellen terug. Het R.K. kerk- en schoolbestuur heeft bij B. en W. een verzoek inge diend om medewerking voor de stichting van een R.K. school voor uitgebreid lager onderwijs. Een zelfde verzoek is in 1948 door de raad afgewezen, maar toen is wel één en later nog een leslokaal de voormalige o.l. school in bruik leen gegeven. Nu kan deze school niet meer aan de redelijke eisen vol doen en daarom ging de raad er mede accoord de gevraagde mede werking voor de stichting van een nieuwe school te verlenen. Een tweede verzoek van genoemd kerk- en schoolbestuur heeft betrek king op de stichting van een nieuw schoolgebouw voor gewoon lager onderwijs voor meisjes. De tegen woordige houten noodschool is 20 jaar geleden ter beschikking geste d en was toen bedoeld als een tijde lijke behuizing. Thans dient deze noodschool naar de mening van het schoolbestuur en ook naar de mening van de rijksinspectie door een per manent gebouw vervangen te wor den. Op grond van artikel 72 der la ger onderwijswet kunnen de school besturen aanspraak maken op een nieuwe school en daarom ging de raad er unaniem mede accoord de gevraagde medewerking te verlenen. De raad ging er tevens mede accoord, dat de ulo school gebruik gaat ma ken van het gymnastieklokaal van de o.l. school te Voorburg en wel voor 3 jesuren per week waarvoor een huur betaald moet worden van 180,per jaar. De straat gelegen evenwijdig met de Pr. Hendriklaan zal de naam dra gen van Oranjelaan. Op het verzoek van het bestuur van de Droogge maakte Geer en Kleine Blankaart Polder te Zoeterwoude om een sub sidie van 250,voor onderhoud en vernieuwen van 3 bruggen werd afwijzend beschikt. De 44 nieuwe gebouwde gemeen tewoningen werden voor beheer en exploitatie overgedragen aan de stichting „Gemeentelijk Woningbe- heer". Rondvraag over woningbouw. Door de heer De Ruyter (CH) was schriftelijk de vraag gesteld of B. en W, nog een mogelijkheid zien voor het bouwen van woningen. De voorz. heeft hierop breedvoe rig geantwoord, waaruit bleek dat de gemeente geen kans ziet de beno digde gelder te lenen tegen 4 Alleen de gemeenten we ke groot genoeg zijn om aan geld te komen zijn in staat woningen te bouwen, maar de kleine gemeenten moeten werkeloos toezien. En toch heeft al dus spr. de regering de plicht om de kleine gemeenten ter hulp te komen te meer daar de vraag naar een wo ning thans nog groter in dan in 1946. De gemeente heeft wel een toewij zing voor 40 woningen maar over Leidschendam hangt de nacht zon der enige maneschijn zoals de voorz. zich uitdrukte, omdat het geld ont breekt. Indien er zijn in deze ge meente, die zich een oude tramwa gen of spoorwagon kunnen aanschaf fen en deze als woning inrichten dan zal het gemeentebestuur daar tegen geen bezwaar maken. Spr. gaf de raad in overweging zich tot het betreffende departement te wenden met de vraag, hoe een kleine ge meente gezien de bepalingen van ho gerhand, aan de nodige gelden kan komen voor woningbouw. Uit al.es wat de burgemeester meedeelde is wel komen vast te staan, dat het Leidschendamse gemeente-bestuur een huru betaald moet worden van voor woningbouw, doch geen uitweg weet, omdat de door het rijk toege stane rente van 4 geen kans biedt om de benodigde gelden op te nemen. St. N. Perquin f In de ouder dom van 78 jaar is overleden de heer Stephanus Nicolaas Perquin. Sinds de heer Perquin zich nu 20 jaar geleden vestigde in L'dam heeft hij zich steeds ingespannen voor charitatieve en culturele instellingen. Voor de bestrijding van de TBC heeft de overledene met grote toe wijding geijverd. Maar ook de be langen van de ouden van dagen heeft hij steeds verdedigd en op zijn initiatief zijn destijds de tochten voor ouden van dagen georganiseerd. Ongeveer een maand geleden heeft het echtpaar Perquinvan Oyen in alle stilte het 55-jarig huwelijks feest herdacht. De begrafenis heeft plaats morgen op de begraafplaats Kerkhoflaan in Den Haag. Pseudo-vogelpest Onder de 120 kippon van de heer Th. Ammerlaan in de buurtschap Weisveen is de vogelpest uitgebroken. De kippen zijn vernietigd. HILLEGOM Comité Woningbouw Het co mité gevormd om te komen tot voortzetting van de woningbouw door gelden uit de eigen burgerij bestaat uit de volgende heren: W. Jonkheer, voorz. en verder W. Dek ker, D. van Egmond, A. J. v. Enge len, C. Ph. Freriks, F. J. v. d. Kolk. J. Schulte Kuperjans, C. Smits A. H. Staats, C. Weijers en J. Weijers. Bollen gestolen Aan de Vee- nenburgerlaan heeft men op de tuin van de firma Goemans-Prins bloem bollen gestolen. Motorculb Bloembollenstreek De uitslag van de betrouwbaarheids- rit over een parcours van 90 km. is als volgt: 1. de Graaf (MC Rond de Venen); 2. G. Bakker (MC Haarlem mermeer); 3. Kwakkestein (MC Rond de Venen); 4. J. Roest idem; (dit betreft de motoren). Voor auto's was de uitslag als volgt: 1. Gebrs. Wubbe (MC Bloembollenstreek); 2. J. Lommerse (idem). Teamprijs: Mo torclub Haarlem, rijders: O. Moeke; R. Jansen en C. Kroon. KATWIJK AAN DEN RIJN K.A.B. De KAB vergaderde in het Parochiehuis o.l.v. voorz. Hen- sen. In de plaats van heer W. v. d. Eshof, die wegens vertrek bedankte werd gekozen de heer Adr. v. d. Es- hof De heer C. van der Kamp had bedankt als bestuurslid van Herwon nen Levenskracht doch op aandrang van de vergadering trok de heer v. d. Kamp dit bedankje in. Dan hield de heer Weeber zijn lezing met als onderwerp „Afweer en aanval". In bespreking kwam daarna het houden van culturele avonden door de afd. en in overleg met de raad van overleg van de diverse stands organisaties. Vooral voor een film avond voelde de vergadering veel, waarmede het bestuur rekening zal houden. Ook een feestavond komt op het program te staan. De heer Wee ber sprak nog over „De Lanteern" een instelling om het goede boek onder de arbeiders te brengen. De secretaris de heer v. d. Laken zal voor de propaganda hiervoor zorg dragen. De G.A. sprak nog een kern achtig woord en wees hierbij ook op het nuttige van het lezen van goede boeken in de arbeidersgezinnen. In de rondvraag werden enkele per soonlijke aangelegenheden bespro ken, die door de heer Weeber naar genoegen beantwoord werden. KATWIJK Geb.: Dirk z. van C. v. Duijn en J. van Rijn. Wijnand z. v. C. Harte- veld en A. Ouwersloot. Willem z. v. D. van Duijn en C. van der Bent. Alida d. v. D. Schaap ei J. Oliemans. Pieter z. v. P. van der Plas en M. van den Oever. Cornelia D. d. v. C. Varkevisser en D. van Duijn. Ondertr.: M. van Aalst en C. van der Plas. E. van Stijn en K. Ouwe hand. D. van der Plas en H. Spieren burg. Gehuwd: P. van Klaveren en M. van Duijn. C. de Ruijter en A. M. C. van Nieuwenhoven. T. Onderwater en E. de Jong. A. Kromhout en J. H. Guijt. A. van Duijvenbode en E. van Duij ven voorde. P. van Duij venvoor de en J. Zwanenburg. M. van der Marei en N. Klinkenberg. T. van Beelen en M. Ouwehand. Overl.: G. Venema 59 j. echtgeno te van J. Volbeda. G. J. Borst 54 j echtgenote van N. J. Winters. M. Zuijderduin 71 j. echtgenote van T. van der Waaij. W. Krijgsman 8f wed. van A. Hoek. NOORDWIJKERHOUT ZILVEREN JUBILEUM ALS KOORDIRIGENT Aanstaande Zondag, 4 November, zal de heer J. A. M. Pijnenburg het feit herdenken, dat hij 25 jaar ge leden op het zangkoor van de St. Jozefparochie de dirigeerstok ter hand nam. Natuurlijk zal dit jubi leum niet onopgemerkt voorbij gaan. De Hoogmis zal Zondag tot intentie van de jubilaris worden opgedragen en daarna komen de leden van net koor in de pastorie bijeen om teza men met hun zeereerw president en de leden van het kerkbestuur de jubilerende directeur te huldigen. Mochten er ook buiten de leden van het zangkoor personen zijn, die van hun belangstelling bij dit jubileum blijk willen geven, dan is daartoe voor hen gelegenheid Zondagmiddag van 3 tot 4 uur ten huize van de jubilaris, Schoolstraat 1. Gemeenteraad Voorhout Kosten zouden bedrecen f7tO.CCO De gemeenteraad van Voorhout kwam Woensdagavond in voltallige vergadering bijeen. Bij de ingeko men stukken waren 2 bezwaarschrif ten over een aanslag in de verma kelijkheidsbelasting, en wel van de heren W. Kerkvliet en J. v. Steyn. I Op verzoek van het lid v. d. Ploeg, I werden deze stukken onmiddellijk afgehandeld. De voorz. zette uiteen, at ae bestaande verordening nor-1 maal is toegepast. Er is 'n boete op gelegd in de vorm van een dubbele Beroep op onwetendheid kan niet bestaan. Het lid Jansze vond de boe- I te wel wat hoog. Hij geloofde niet aan opzet. Hij wilde daarom de aan slag handhaven mara zonder boete. Dit moest dan een algemene waar- schuwing zijn. Het voorstel Jansze werd aange nomen met de stemmen van de beide wethouders en het lid v. d. Lans te gen. Een nieuwe naam. De administrateur Waterbedrijf krijgt een nieuwe naam. Deze werd: administrateur, hoofd van dienst van het waterleiding bedrijf. Hier door is de leiding van het waterbe- ?el in handen 'van de ad ministrateur. -uk aan de commissie, be staande uit de leden v. d. Ploeg, Prins en Beelen, voor hun veel en accuraat werk, werd de gemeente rekening 1949 voorlopig vastge steld. Met alg. stemmen werd de heer E. F. Knoppert, Engelschelaan 10, be noemd tot lid voor de Woonruimte commissie. De verlichting in de Bergsmalaan en Spoorlaan zal worden uitge breid. Garage voor de burgemeester. Bij de ambtswoning van de burg. kwam een garage. Alvorens dit punt in discussie kwam, richtte de voorz. zich met een persoonlijk woord tot de raad. Hij verzoekt de leden zich tot het zakelijke te beperken, en de persoon er buiten te laten. Verder beperkte hij zich alleen tot luiste ren en nam aan de discussies geen deel. Het lid Beelen begreep niet waar om niet tegelijk met de woning, een garage is gebouwd. Dat mocht des tijds niet, omdat een bepaald bedrag niet overschreden mocht worden, was het antwoord. Het lid Nijssen: Niemand zal daar op tegen zijn, ten minste, als u het zelf doet. Het lid v. d. Ploeg had hierover gaarne een prae-advies gezien, en verlangde nadere toelichting over de noodzaak. Het lid v .d. Lans was er in prin cipe niet op tegen, hoewel de ge hele kwestie ambtswoning hem niet smaakt. Wethouder v. d. Nouland beant woordde de sprekers. Aan een ga rage is behoefte. Daar zijn echter ook enige privé-belangen. Daarom is naar een compromis gezocht en het is geworden: de burgemeester zal per jaar een afdracht doen van ƒ60.— Het lid Lindeboom toonde veel sympathie voor deze geste. Hij wilde echter breed van inzicht zijn en die 60.toch maar niet in rekening brengen. Dit werd door het lid v. d. Ploeg niet onderstreept. Hij respec teerde het aanbod van de burg. en wilde dit handhaven. Ook is dit de jnening van het lid Prins. Het voorstel om te bouwen werd aangenomen met algemene stemmen. Een voorstel-v. d. Lans um geen af dracht of huur van de burg. te vra gen, werd ook aangenomen, met de stemmen van de leden Eigenbrood, v. d. Ploeg, Prins en Nijssen tegen. GEMEENTERAAD ALKEMADE Het ontwerpplan voor een nieuw raadhuis leverde zeer langdurige discussies op. De voorz. zette uitvoe rig de grote noodzakelijkheid van verbouw of nieuwbouw uiteen. Een tekening kwam ter tafel. Dit was een uitgebreid plan, waar het oude raadhuis geheel in op gaat, en waar uitbreiding gevonden is, ach teruit. Een waarlijk monumentaal, majestueus gebouw. Toen men de prijs hoorde ging er een stilte door de zaal. Spoedig echter kwamen de tongen los. De critiek was niet mals. Het lid van der Ploeg achtte het een plan, dat toch nooit te verwe zenlijken zou zijn. Het is een aan fluiting voor een plattelandsge meente. Spr. kon zijn stem nooit hieraan geven. Het lid Prins was het met deze woorden volledig eens. Het is" een paleis! Het lid v. d. Lans vond dat er best een toontje lager kon worden gezongen. Het lid Nijssen: Zo'n gebouw zou naast het Vredespaleis een goed fi guur slaan. Er volgden nog vele andere uit latingen. De voorz. en de beide wethouders gaven nadere uitleg. Het is een prin cipe-besluit wat gevraagd wordt, geen geld. Men moet het geheel zien over een periode van b.v. 50 jarr. Men bouwt in gedeelten, al naar gelang de noodzaak. Raad gaf geen krimp Hoewel de leden de laatste tijd wel gewend zijn om over duizen den, zelfs tonnen te praten, was dit de heren toch wel al te bar. Ook een principebesluit vond nog geen genade. Dat was ook de over tuiging van het lid Eigenbrood, die het zeer op prijs stelde, dat de dis cussies zo lang mochten duren, maar die voorstelde om hierover nog eens een speciale zitting te houden, in aanwezigheid van de architect, voor de juiste technische voorliohting. Aldus werd besloten. Een crediet van plm. 3200. werd beschikbaar gesteld voor de oppervlaktebehandeling van de Prins Bernhardstraat, Julianalaan en Kievitspark. Voor een bedrag van 284.974,11 werden de 30 woningwetwoningen aan de woningbouwver. „Voorhout" door de gemeente overgedragen. De correctiefactor was hier een grote tegenvaller, aldus het lid v. d. Ploeg, want dat kwam op bijna 1100.per woning. Toch is hij verheugd dat deze woningen er zijn, en hoopt, er nog meerdere zullen volgen. De consequenties zijn aan vaard. Het rijk stelt nu het huurbedrag vast. Dit zal komen op 7.plus 1.voor water per week. I Woensdagavond kwam de raad van Alkemade in vergadering bijeen. Met kennisgeving waren afwezig weth. C. v. d. Meer en de heer A. v. d. Bijl, zonder kennisgeving de heer M. Spring in 't Veld. Mededeling werd gedaan van het door de Kroon goedgekeurde besluit van Ged. St., waarbij de jaarwedde der wethou ders ingaande 1 Januari 1951 is vast gesteld op 870. Om niet voor iedere verkeerswij- ziging, b.v. afsluiting van wegen e.d., een speciale raadsvergadering te moeten beleggen, werd overeen komstig voorstel aan B. en W. be- voegheid verleend, op grond van art. 5 van het Wegenverkeersreglement, die besluiten te nemen, welke voor de veiligheid van het verkeer nood zakelijk zijn. Samenwerking commissies. In de commissie van advies als be doeld in art. 8 der Woonruimtewet 1947, werden benoemd G. J. van Em merik, J. A. v. d. Geest, C. Huigsloot, J. Th. Juffermans en P. v. d. Velden. Op de als voorheen gebruikelijke voorwaarden werden voor het jaar 1951 wederom een 15 tal gemeente woningen aan deze zelfde huurders verhuurd, alsmede enige percelen weiland en tuinland aan een negen, tal huurders. Gezien het nut van de gehouden avondcursussen voor de tuinbouw, welke door het bestuur van de L.T.B. waren georganiseerd, werd de sub sidie hiervoor ad 130,aan L.T.B. Roelofarendsveen, goedgekeurd. Met de Bank voor Ned. Gemeenten werd een bijzondere rekeningcourant overeenkomst gesloten voor de reeds gebouwde woningen groot 750.000 a 3H voor een gewone rekening courant overeenkomst van f 110.000 a 3H en f 503.00 a 4y, De gemeente-rekening 1950 werd aangeboden met een batig saldo van 25.000.De aangeboden begroting 1952 vermeldt een voorlopig saldo van 30.000.Beide werden in handen van de commissie gesteld. Naast de zitting hebbende leden C. J. de Jong en A. v. d. Bijl, werd we gens periodieke aftreding van J. A. v. d. Geest, tot lid van de commissie tot het nazien der rekening en be groting benoemd de heer M. R. v. d. Veld. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden wegens perio dieke aftreding benoemd W. A. van Harteveld, L. J. Kerkvliet, W. J. Ponsioen, W. Rietbroek en N. J. Zwartel, Naar aanleiding hiervan informeerde de heer Rietbroek of al le schoolverzuimen wel door de hoof den der scholen aan de commissie werden doorgegeven. Hier was een geval bekend van 3 maanden onge oorloofd schoolverzuim zonder dat hiertegen was opgetreden. De heer v d. Velden kon zich dit slecht in denken, omuat het hoofd der betrok ken school hiervoor aansprakelijk is, en zelf de gevolgen en moeilijkheden hieruit voortkomende zou moeten dragen. Voorz. zegde daarom onder zoek toe. Rondvraag. In de rondvraag noemde de heer van Scheppingen enkele punten der straatverlichting te Rijpwetering, welke waren weggenomen, zonder dat nieuwe lichtpunten werden aan gebracht. De heer v. d. Geest infor meerde naar de bouw van een school lokaal aan de school te Oud-Ade. De voorz. antwoordde, dat door B. en W. volledige medewerking was toe gezegd, maar door de bestaande fi- nanciëringsregeling de benodigde gelden niet konden worden verkre gen. Dit geldt, aldus voorz., even eens voor het toegewezen bouwvo lume van 65 woningen. Daarom vroeg spr. de mening van de raad over de mogelijkheid van een even- tuële premielening hier ter plaatse. De heer v. d. Velden verklaarde zich hiervan een principieel tegenstan der. Het geld wordt hierdoor van de banken weggezogen. Kleine spaar ders plaatsen, door het lokmiddel van een hogere rente, hun geld in een premie-lening op lange termijn, en kunnen het niet krijgen als zij het onverwachts weer nodig zouden ALPHEN AAN DEN RIJN MOEDIGE REDDER ONDERSCHEIDEN. W. Bezemer kreeg zilveren cre-medaille. In de nacht van Zaterdag op Zon dag van de 14e en 15e Juli verkeer den drie mensen in levensgevaar. Het waren de 62-jarige P. O., diens 11- jarig zoontje Paulus en de 44-jarige buurman W. A. S., allen uit den Haag, die in die nacht, zoals eerder gemeld een roeiboot uit Zwammer- dam naar de residentie moesten bren gen. Nabij het Aarkanaal sloeg het bootje in de Rijn om, doordat de bei de mannen, terwijl het jongetje op de bodem lag te slapen, ongelukkiger wijze tegelijkertijd naar één kant stapten. Weldra geraakte het drietal, dat zich nog bijtijds aan de boot wist vast te klampen uitgeput, zodat zij ieder ogenblik dreigden te zullen ver drinken. Op hun hulpgeroep sprong de 50-jarige W. Bezemer onmiddellijk te water en smaakte het genoegen het drietal op het droge te brengen. Voor deze heldhaftige en moedige daad ontving de heer Bezemer de zil veren ere-medaille van de Carnegie- helden-vereniging, met inscriptie. Bij deze uitreiking sprak de burgemees ter enkele waarderende woorden. AFSCHEID VAN P.T.T.-DIRECTEUR A. HUISMAN- Naar wij vernemen zal de heer A. Huisman, directeur P.T.T., die met 31 Oct. met pensioen ging, Zaterdag om half vier uur officieel afscheid nemen van het personeel der P.T.T.- bedrijven in Alphen. De heer W. Allart is geslaagd voor assistent-apotheker. hebben. Hierdoor komen de banken zonder spaargelden, waardoor de noodzakelijke financiën voor bedrij ven, industrieën en handel niet ver strekt kunnen worden. Geboren: Geertruida C. M., d. van L. M. Jansen en M. Loos; Jacobus J., z. van P. C. Rotteveel en M. A. v. d. Salm; Johanna L., d. van H. van Die- men en A. C. Turk; Petrus E. M., z. van P. F. Zwartjes en C. E. M. Huig- sloot; Ephraem C., z. van G. P. War merdam en E. A. v. d. Geest; Jacoline H. G., d. van A. Schuilenburg en P. Hogewoning; Johannes M., z. van N. W. van Ruiten en A. Berends; Wil helmus J., z. van J. J. van Benten en G. J. v. d. Zwet. Ondertrouwd: S. H. Bakker en E. M. Vink; A. J. Hogeboom en M. J. Jonkman; J. van Muijden en N. van Tol; Th. P. A. van Velzen en A. C. Koot. Gehuwd: H. F. G. Buschman en J. C. van Benten; J. H. A. van der Geest en H. M. P. Th. Hogendorp; M. C. Koenders en A. C. van Tiem; P. L. F. de Jong en A. H. A. van Wieringen. Overleden: G. M. Gaillard 68 j.; N. Gortzak (wed. A. Klomp) 72 j.; J. van Hameren e. v. van Klink 73 j. Slaapkamer 2-PERS. LEDIKANT 3-DEURS KAST 2 NACHTKASTJES 1 TAFEL 2 STOELEN blank Eikenhout Compleet f 550. Bijpassende Toilellafel f >90.' 4 PANDER BREE5TRAAT 146 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 E I D E r Li Financ. Instituut HAZERSWOUDE Branweercursus. Woensdagavond kwamen alle brandweermannen van Hazerswoude in het Raadhuis o.l.v. burgemeester L. J. den Hollander bij een. Ook burgemeester Iepeningen van Leiderdorp (secretaris van de Zuid-Hollandse Brandweerbond) als mede de heer Klaassen brandweer commandant te Leiden en de heer J. Dekker, brandweer-commandant van Hazerswoude, waren voor deze bij eenkomst uitgenodigd. De burgemees ter heette alle aanwezigen van harte welkom. In een kort openingswoord zette hij het doel van deze bijeen komst uiteen, namelijk het oprichten van een brandweer-cursus. Nadat spr. in het kort het nut van deze cursus had besproken, werd de cursus opge richt. Aan deze cursus zal een twin tigtal brandweermannen deelnemen. Er zal eenmaal per week bijeenkomst zijn op Woensdagavond van 8 tot 10 uur. Er zullen 16 lessen gegeven wor den door de heer Klaassen, brand meester te Leiden. KOUDEKERK PSEUDO-VOGELPEST EN MOND- EN KLAUWZEER In deze gemeente zijn drie geval len van mond- en klauwzeer vast gesteld. Onder de kippen van de heer B. werd voorts pseudo-vogel- pest geconstateerd. De kippen zijn vernietigd. RIJNSATERWOUDE MAATSCHAPPELIJK WERK TEN PLATTE LANDE. De pl. afd. van de Bond van Plat telandsvrouwen te Rijnsaterwoude heeft het initiatief genomen tot het inrichten van een tentoonstelling over maatschappelijk werk ten plat te lande, welke 7, 8 en 9 November wordt gehouden in de zaal van het Nutsgebouw. Deze tentoonstelling omvat ongeveer 14 triptieken en eni ge aparte afdelingen, waarin talloze onderwerpen worden belicht die van belang zijn voor een juiste ontwik keling van het plattelandsleven. De onderwerpen, waarover aan schouwelijke voorlichting zal worden gegeven zijn o.m. doel en werk van de stichting Maatschappelijk werk ten plattelande zoals gezinsverzorging, het kind, gezondheidszorg, t.b.c.-be- strijding onder het vee, lichaamsver zorging, schoolartsen en schooltand artsendienst, vliegenbestrijding, voe ding, enz. Het is een reizende tentoon stelling. die na enige tijd ook elders in Zuid-Holland te bezichtigen zal zijn, doch de eerste jaren ongewtij- feld niet meer in de Rijnstreek, zo dat niet alleen plaatselijke belang stelling verwacht wordt, doch tevens talrijk bezoek ui+ gemeenten uit de omgeving. De tentoonstelling zal worden op geluisterd door filmvoorstellingen zo wel des ochtends als des avonds, waarin een en ander nog eens na der onder de loupe wordt genomen. De schoolarts, de schooltandarts en een veearts zullen deze filmvoorstel lingen om beurten inleiden. De officiële opening van de ten toonstelling, die op genoemde dagen van 15 tot 22 uur geopend zal zijn, vindt Woensdagmiddag om 2.30 uur plaats in het Rechthuis, waarna de expositie om 4 uur voor het publiek open wordt gesteld. TER AAR Nooit Gedacht. De Dam- en Schaakclub „Nooit Gedacht" speelde haar dam-competitiewedstrijd tegen Zegveld 1. De uitslag werd 119 in het voordeel van Zegveld.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2