S)e CaidseSou/fccmt Toestand aan Suez-kanaal zeer gevaarlijk BRITSE GEZINNEN NAAR ENGELAND TERUG ACHESON IN PARIJS Engeland moet versoberen De Inval plannen van Moskou in Perzië in het Noorden voorbereid Helicopters in Korea een buffer-zone Het Brits atoomenergie-plan versneld Volgend jaar proef-explosie Concilie van Chalcedon herdacht De atoombom op 't slagveld VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12424 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: l. c. j. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Churchill trekt de buikriem aan Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 1 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 (ju&dtla aan owzetóxpcaepen r\E TOESTAND is op het ogenblik „zeer gevaarlijk", zo kenschetste de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, Serag el din Pasja, gisteravond de situatie in de landengte van Suez. De heersende span ning zal voortduren zolang de Engelse troepen op Egyptische bodem blij ven, aldus verzekerde hij. Ongeveer een derde van alle gezinnen van En gelse militairen in de kanaalzone zullen naar het moederland gezonden worden. De andere zullen samengebracht worden in zeven „beschermde gebieden", zo heeft een Engelse militaire woerdvoerder medegedeeld. Deze maatregelen maken deel uit van een veiligheidsplan met het oog op de guerilla van Egyptische verzetsgroepen. De Egyptische regering had tevoren met „drastische maatregelen" gedreigd, als de Engelse troe pen haar „agressieve houding" tegenover de Egyptische politie niet zou den laten varen. Het aantal Engelse gezinnen dat huiswaarts zal keren loopt in de honderden. Engelse veiligheids maatregelen De Egyptische regering heeft niet uitgewijd over de maatregelen, welke zij denkt te nemen. De Engelsen heb ben hun veiligheidsmaatregelen ver scherpt om doeltreffender tegen de verzetsgroepen te kunnen optreden. Een Egyptische verzetsgroep in de provincie Shark» hcUft aangekon digd, dat Egyptenaren, die schuldig zijn aan samenwerking met de En gelsen gegeseld en in het openbaar in het gelaat met gloeiende ijzers we gens „hoogverraad" gebrandmerkt zullen worden. Dit dreigement staat in schotschriften te lezen, die rond trekkende Egyptenaren in de land engte verspreiden. Verdachten zullen terecht staan voor een „volksrecht- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, is met zijn delegatie te PaTijs aan gekomen, ter bijwoning van de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties. Acheson deelde in een verklaring o.m. mee, dat Europa bouwt aan een krachtige kern, waarmee de verde diging van de vrede en de vrijheid van de wereld grotendeels samen hangen Het inspirerende voorbeeld van Schuman's voorstel tot gemeen schappelijk gebruik van de kolen- en staalrijkdommen, het moedige werk dat op het ogenblik verricht wordt voor de oprichting van een Europees leger, vormen mijlpalen bij het streven naar het krachtige vredesbolwerk, dat wij tot stand willen brengen. In dit licht gezien vormt de bijeenkomst van de V. N. een prachtige gelegenheid om de vorderingen, die tot dusver zijn ge maakt om te komen tot een doel- tr^r*o"d ipternationaal stèlsel van collectieve veiligheid, te consolide- Economische toestand somber Wanneer het nieuwe Engelse La gerhuis volgende week zijn parle mentaire werkzaamheden begint, zal het van de regering-Churchill vernemen, dat het Britse volk zich nieuwe versoberingen zal moeten getroosten. De regering zal dan in de troon rede de maatregelen bekend maken, waarmede zij de verdere verslech tering van de positie der Britse betalingsbalans een halt denkt toe te roepen. De economische politiek zal in de troonrede een zeer voor name plaats innemen. De minister van Financiën, Ri chard Butler, heeft aan het kabinet rapport uitgebracht over de econo mische toestand, zoals hij deze bij het overnemen van de portefeuille van zijn socialistische voorganger Gaitskell heeft aangetroffen. Don derdag zal hij als eerste spreker in het economische debat een volledig overzicht van de toestand in het Lagerhuis geven. Het tekort op de Britse betalingsbalans bedraagt on geveer 600 millioen per jaar. De Britse dollarpositie is beter dan in 1949, maar wordt thans weer zo snel slechter, dat zij reden geeft tot be zorgdheid. geen duimbreed toegeven. De bespreking te Panmoendjon heeft Vrijdag V/i uur geduurd. Het ging om de vraag, welk van beide partijen Kaesong zou bezet houden, wanneer de gedemilitariseerde buf ferzone wordt ingesteld. „Geen van beide partijen gaf een duimbreed toe", aldus de woordvoer der der verbondenen, die er aan toe voegde, dat er thans grote verschillen blijken te bestaan tussen het plan der V.N. en dat van de communisten voor de gevechtslijn, waarlangs de gede militariseerde zóne zou moeten lig gen. bank", die een standrecht zal uit oefenen. Het Engelse opperbevel heeft be sloten geen nieuws meer te verstrek ken over de aantal Egyptische arbei ders, die in de zóne aan het werk zijn of blyven. Het heeft het verbod op het vervoer van olieproducten over de weg van Suez naar Cairo opnieuw ingesteld. Het olievervoer per spoor was reeds verboden De Egyptische minister van Bin nenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Cairo over een olievoorraad be schikt, dat niet voor een week toe reikend is en dat de regering de En gelse actie ernstig opneemt en als „onmenselijk" beschouwt, gezien de ernstige gevolgen voor de burgerbe volking. Er dreigen onderbrekingen in verkeer, bevloeiing, electriciteits- voorziening en broodfabricage, aldus de minister. De Engelse vlootstrijdkrachten, die in de afgelopen 24 uur 20 Engelse en 25 andere schepbn hebben gemeerd, hebben nieuwe ligplaatsen in het ka naal ingenomen om de moeilijkhe den, die door het weglopen van de Egyptische arbeiders zijn ontstaan, op te vangen. Vermoedelijk zullen de Engelsen arbeiders van elders aan trekken. De Britse topedojager Chevron, die twee lichters op sleeptouw heeft, is naar Famagusta (Cyprus) vertrokken om verse voorraden te halen voor de Britse troepen. Hierdoor zijn de plan nen Voor een Egyptische blokkade ten doel hebbend 'n tekort aan voed sel voor de Britse troepen te veroor zaken, mislukt. f)E PERZISCHE POLITIE heeft geheime communistische orders in handen gekregen, waaruit blij kt, dat Rusland een bliksemsnelle invasie in Noord-Perzië in de zin had voor het geval, dat Engelse troepen zouden landen bij de petro leumraffinaderij te Abadan. Een ho- geautóriteit, die niet genoemd wilde worden, heeft Ass. Pr. medege deeld, dat zich onder de documen ten, die bij een overval op het on dergrondse hoofdkwartier van de communistische Toedeh-partij, wel ke Zaterdag heeft plaats gevonden, in handen van de politie zijn geval len, gedetailleerde plannen voor een communistische staatsgreep met militaire hulp van Rusland bevonden. ORDERS AAN TOEDEH-PARTIJ Krachtens gevonden orders moes ten cellen van de Toedeh-partij geheel Noord-Perzië en in de hoofd- men *e£en een buitenlandse inval Russische troepen zouden Noord- Perzië bezetten onder voorwendsel de regering van Perzië te bescher- stad in opstand komen en staken zodra de Russische troepen in zicht zouden komen. Ier. De politie heeft tienduizenden pamfletten gevonden, die in steden en dorpen zouden worden verspreid en waarin de bevolking werd aan gespoord in opstand te komen om het „bevrijdingsleger" van de Toe deh-partij te steunen tegen een aan val van de „Britse imperialisten". Communistische vuurpeletons zou den terstond beginnen duizenden „vijanden van het volk" zonder vorm van proces terecht te stellen. Ook opstanden onder de stammen, in het bijzonder de Koerden in Noordwest Perzië, maakten deel uit van de plannen. De sabotageplannen hadden blijk baar ook op het Zuiden betrekking. De eerste werkelijke aanval met helicopters is onlangs door de UNO- marine op Korea gedaan. De actie was gericht tegen een Ncordkore- aanse concentratie van guerilla's achter de linies der Verenigde Na- j En zijn nl. instructies gevonden voor ties. j de vernieling van de petroleumbron- Het bericht werd om veiligheids- j nen in het gebied van de Perzische redenen eerst gisteren vrijgegeven.1 golf bij Abadan en Kermansjah. Te Pan Moen-jon is men na bijna w drie uur geconfereerd te hebben wel B« d,e overval °P ,he' ondergrond tot overeenstemming gekomen over fanceHntr™ de te vormen bufferzone, maar er *an, °^Z" bestaan nog grote verschillen van ">JZflS' °nd<!r W'C dBe opvatting over de contactlijn, aan -eiaers' gearresteerd, weerszijden waarvan de 2 km brede I De politie is in het gehele land neutrale strook zou moeten komen. een jacht op andere vooraanstaan- Vandaag wordt het overleg voort-de leden van de Toedeh-partij be- gezet. J gonnen. 3iwea-aetexanen te Meia Ijmk 49 gewonde veteranen, die 19 landen vertegenwoordigen, welke deel uit maken van de op Korea strijdende V erenigde Naties, werden op het stad huis in New York ontvangen, waar onderscheidingen werden uitgereikt. Op weg naar het raadhuis werd de strijders voor de vrijheid, die sedert kort van het strijdtoneel teruggekeerd waren, door de bevolking een hartelijke ontvangst bereid. SWin&eö CÜAaSeth bij. ptea. Jjiumau Na hun zegetocht door Canada vlogen Prinses Elizabeth en Prins Philip naar Washington. Bij aankomst werden zij begroet door de President en mevrouw Truman. Na hun bezoek aan Blair House reist het echtpaar via Montreal naar Engeland terug. V.I.n r. Mevrouw Truman, president Truman, de chef van het protocol J ohn Simmons, Prinses Elizabeth en Prins Philip. President Truman was Woensdag avond op het vliegveld van Wash ington aanwezig toen prinses Eliza beth en de hertog van Edinburgh in de Amerikaanse hoofdstad arriveer den. Bij de ontvangst sprak Truman de hoop uit, dat prinses Elizabeth en prins Philip een grote rondreis door de Verenigde Staten zullen maken, daar dit de vriendschap en het begrip tussen de beide volken nog groter zou maken. Hij voegde er aan toe, namens iedere Amerikaan te spreken, wan neer hij koning George een volledig en spoedig herstel toewenste. Tijdens de laatste officiële plech- Moskou voelt voor vredespact Op drie plaatsen tegelijk is giste ren opnieuw van communistische zijde aangedrongen op een „vredes pact'" tussen de „Grote Vijf" (Ame- rika, Frankrijk, Engeland, Rusland j öMverdra'^tajsên en rood China). 1- --- - In Moskou was het 't in de Engel- Radio-Telefoto. tigheid, die zij in Canada bijwoon de, is prinses Elizabeth aan een groot gevaar ontsnapt. Nog geen minuut, nadat zij de veranda van het „Queen Mary Veterans Hospi tal" te Montreal had verlaten, stort te er een groot stuk gewapend be ton van een hoger gelegen muur op neer. se taal verschijnende blad „News", oat aan dit nieuwe „vredesoffen sief" deelnam en op zulk een pact aandrong. Nieuw was daarbij, dat het blad voorstelde, eerst afzonder lijke Russisoh-Amerikaanse bespre kingen te houden, „omdat samen werking tussen deze beide landen onontbeerlijk is voor een stabiele vrede in de gehele wereld," In Peking nam een commissie uit het Chinese communistische parlc ment een resolutie aan, waarin oj: een vijfmogendhedenpact werd aan gedrongen. En in Wenen ten slotte was het ue Franse atoomgeleerde prof. Joliot Curie, die op een conferentie der communistische vredesbeweging ver klaarde: „De sluiting van een vre- ■■■■hHpHtaHHHMvGrote Vijf blijft het hoofddoel van onze bewe ging". j^E BRITSE PREMIER Winston Churchill heeft opdracht gegeven het tempo van het Britse atoomenergieprogram zodanig te verho gen, dat binnen een half jaar, d.w.z. voorjaar 1952, een proefbom tot ontploffing kan worden gebracht. Dit vernam A.P. gisteravond van eon welingelichte woordvoerder. De proefexplosie zal vermoedelijk in Australië of de Verenigde Staten plaats hebben. De benoeming van lord Cherwell, ^en de nieuwe Britse thesaurier-gene raal, tot coördinator en opperste lei der van het atoomonderzoek wekte reeds de verwachting, dat de ont wikkeling der atoomenergie nu met grote voortvarendheid zal worden aangepakt. Het zal Cherwell's taak zijn Engeland in de korst mogelijke tijd op atoomgebied weer in de voor ste rij te brengen. Deze eerste „atoom-minister" is een van Engelands vooraanstaande natuurkundigen. In de oorlog was hij toen nog als prof. Lindemann Churchill's wetenschappelijke ad viseur. Churchill zal volgens Reuter lord Cherwell ook verzoeken nieuwe middelen voor de onderzeebootbe- strijding te ontwikkelen. De premier heeft onlangs nog zijn bezorgdheid over het Russische on derzeebootwapen uitgesproken en de bedreiging van dit wapen vijf tot tienmaal groter dm die van Hitler's onderzeevloot genoemd. Churchill en Cherwell delen de opvatting, dat de wetenschap het antwoord kan geven op Engelands economische en defensiemoeilijkhe- Het was kwart over elf, toen de eerste Korea-vrijwilligers, die gister morgen met de „General C. C. Bal- lou" te Rotterdam waren aangeko men, voet aan wal zetten. Ze waren met 36 man, Nederlanders, Fransen en Belgen. Van de Nederlanders wa ren er 9 ziek of gewond, tien ande ren waren nog van het oorspronkelij ke detachement, die om verschillende redenen in Korea waren achtergeble ven. De Fransen gingen rechtstreeks naar het vliegveld Valkenburg. Z^, waren vijftien in getal en zjjn per vliegtuig naar hun land vervoerd. En zeer waarschijnlijk zullen Een unieke plechtigheid te Rome Met alle pracht en praal, waarover de Kerken van de Oosterse en La tijnse ritussen beschikken, is op het feest van Alleheiligen de viering van het vijftiende eeuwfeest van het Con cilie van Chalcedon plechtig besloten met een Pontificale H. Mis, opgedra gen in de St. Pieter door Kardinaal Eugène Tisserant, secretaris van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk. Om precies tien uur arriveerde Z. H. de Paus uit Castel Gandolfo te Rome om van Zijn Pauselijke Troon te assisteren bij de H. Mis, die door Kardinaal Tisserant aan het Cathe- dra-altaar werd opgedragen. Niet minder dan 11 Curie-kardinalen, kar dinaal Agagianian, patriarch van Ci- licië in Armenië, en een dertigtal bisschoppen woonden deze plechtig heid bij, alsmede het gehele Corps Diplomatique, waaronder de Neder landse gezant bij de H. Stoel, jhr. M. van Weede. Een merkwaardige bijzonderheid was, dat de Paus, gezeten op de draagstoel, zowel bij de intocht als bij het weggaan, getooid was met de tiaar om daarmeó duidelijk het Pri maatschap van de bisschop van Rome tegenover de Oosterse Kerken te be vestigen. De Pauselijke procassie werd ditmaal tevens voorafgegaan door priesters en priesterstudenten van alle Oosterse Kerken, bekleed met de sierlijke gewaden van hun eigen ritus. „Uit het Oosten zullen allen ko men". Deze woorden uit de H. Schrift komen als vanzelf eenieder in de ge dachten, die deze vele vertegenwoor digers zag van de clerus der Russi sche, Ethiopische, Oekrainische, Chal- deeuwse. Syrische, Koptische en Ar meense Kerken. De gehele uitzonder lijke plechtigheid was een levendige en sprekende bevestiging van de een heid in geloof, die al deze verschil lende ritussen samenbindt. bendeleider gedood Na een spannende klopjacht, die meer dan vijf uur duurde, door po litiemannen uit Bandoeng en Tji- mahi is de beruchte bendelieder en moordenaar Darim Alias Soeria een van de twaalf gevangenen die in de avond von 9 Juli kans zagen uit de Bantjeuj-gcvangcnis te Ban doeng te ontsnappen, door eenheden van het leger doodgeschoten Hiermede kwam een einde aan dc terreur, die deze bandiet uitoefende ir verscheidene kampongs in het Tjimahise. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat tussen de Argentijnse regering en de N.V. Philips telecommunisa- tie-industrie te Hilversum en de Argentijnse Philips Maatschappij, besprekingen worden gevoerd over de levering van materiaal voor een tele-communicatie-project. De be sprekingen zijn nog niet geheel be ëindigd. Zodra deze tot een defini tieve opzet hebben geleid en de met het contract samenhangende forma liteiten zijn afgewikkeld, kunnen nadere bijzonderheden worden ver wacht. Te Sestri Lcvante (Italiaanse Riviera) heeft zich Donderdagavond een explosie voorgedaan als gevolg waarvan 6 mensen zijn omgeko men, 7 personen zijn gewond en vijf gebouwen van twee verdieping'-n verwoest zijn. De politie gelooft, dat r. de kelder van een der huizen mu nitie en wapens bewaard werden, daar patroonhulzen en stukken ven nu de bekwaamste geleerden „ge mobiliseerd" worden om in hun la boratoria de middelen te vinden voor een krachtige opvoering van dt productie op allerlei gebied, niet in I een machinegeweer onder het puin het minst die voor de defensie. zijn aangetroffen. Geslaagde proef „Operation Desert Rock" de eerste legeroefening waarbij atoomwapens werden gebruikt, is gisteren te Las Vegas sucesvol verlopen. Gen. majoor Kean, die de leiding van de manoeuvres had, verklaarde later, dat „Operation Desert Rock" in alle opzichten geslaagd is. „Alles wijst er op, dat deze oefening resul taten heeft opgeleverd, die bij ver dere ontwikkeling van groter belang zullen blijken dan aanvankelijk werd verwacht". „Door deze operatie is een grote stap voorwaarts gedaan op de weg naar het omschakelen van de con ventionele militaire tactiek naar de atoom-tactiek. De oefening van van daag zal belangrijke gevolgen heb ben op de militaire leerstellingen en opleidingen", aldus Kean. Behalve de uitwerking van een atoomontploffing op de physieke gesteldheid der troepen en op het materieel werden ook de psycholo gische effecten bestudeerd. Verder werd medegedeeld, dat er tijdens de manoeuvres geen doden of gewonden waren gevallen. De proefexplosie had een tweele dig doel: Ten eerste, na te gaan of atoomwapens met succes gebruikt kunnen worden ter ondersteuning van de landstrijdkrachten, en ten tweede te proberen of de infanterie een atoom-aanval kan doorstaan en daarna verder kan vechten. Hiertoe hadden op ren zorgvuldig voorbereid „slagveld", waar alb-s, aan- en afvoerwogen, verbindingslij nen, telefonische en radiotelefnni i verbindingen, precies als op een echt gevechtsterrein was aang< h i. duizend speciaal opgeleide parachu tisten zich in de voorste linies gene teld, toen de zware atoom-explosie plaats vond. Hoewel het zeer helder weer was, kom men in het 120 kir; verder gen Las Vegas de lichtflits duidelijk waarnemen en in de hoofdstraat van het stadje braken de ruiten van gro te magazijnen als Sears Roebuck en Woolworth. Zeven minuten na de explosie schokte de grond en schud de huizen. Dc schok 'ging gepaard met een suizend geluid, dat long aanhield. Ooggetuigen, die te Las Vegas op de daken van de huizen stonden, za gen een grote witte wolk ongeveer 1500 meter de lucht in stijgen, maar er was dit keer niet de prachtig-ge- kleurde paddenstoel die na de explo sie van Dinsdag jl. zichtbaar werd. De witte wolk werd een beetje rose en vervaagde daarop snel. (Rcu- ter-AP). JCctAlePtie.... Eer is dikwijls een zware last.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1