S)e GcidóeSou^ant „Bevrijdingsbataljons'' in Egypte Churchill gaat aan de slag Nederlandse Carmelitessen verrichten dwangarbeid Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12423 HCCPT oe BISSCHOP l [jx jf KiKKCH Bouwen/ i Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. cn Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mud., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WERELD CONGRES pvE zon is reeds onder en achter de U kim der wentelende aarde ver dwenen. De donkere wolken, die aan de Westelijke einder het uit zicht belemmeren, zijn terzijde afge dreven. Hun grauwe alledaagsheid wordt verguld, vergoddelijkt en verheer lijkt door een waaier van glans en gloeisel, die ons toe-straalt uit de open deur, waardoor de zon is heen gegaan. Door die deur staren we in verre verten van lichtende glorie-schijn, in een grondeloos verschiet van pur peren luister. Langs de toeschouwer, die in een straat met woningwet-woningen het ondergaan van de zon beziet, knorren motoren en knarsen bromfietsen en in de lucht is het gedruis van de volkrijke stad. Maar is het gedruis en warrig la waai kan de stille, hoge vrede niet storen, welke uitstraalt van de ge opende hemelpoort. Het aards gedruis wordt opge slorpt en verdwijnt in het onmete lijk, lichtend zwijgen van het: Amen! der natuur. Tot de poort gesloten wordt tussen aandrijvende wolken bergen en stad en land, van gouden gloed beroofd, weer opdagen in hun eenzelvig, bekrompen bestaan. Door de straat met woningwet-wo ningen knort een late groenteman op zijn motor-carrier en op de brom fiets knort een kantoorschrijver, op weg naar huis. ,.p*N zie, een deur stond open in de hemel. En de stem, die ik vroe ger als een bazuin tot mij had horen spreken, zeide: Stijg op hierheen, en ik zal u tonen, wat hierna geschie den moet." Aldus leidde de ziener van Patmos het vizioen in van de Troonzaal, het schouwspel van de geopende hemelpoort, waaruit mor gen in de kerk een klein gedeelte wordt voorgelezen. Morgen wordt voor onze verbaas de en misschien ongelovige ogen, even het grauwe gordijn opengescho ven en staren we in de lichtende heerlijkheid en mateloze vrede van de hemel. Morgen is het geen alledag van een eenzijdig, bekrompen bestaan, maar worden wij opgeroepen tot feestdag, tot het van verre meevieren van een vreugde, die niet van deze we reld is, tot het verlangend kijken naar de open deur, welke het ons nog niet vergund is binnen te gaan. In wiens hoofd zou 't opkomen, wanneer hij 's avonds de open zon- nedeur ziet, de wolken te bestijgen en te pogen er binnen te gaan? Wie zal trachten, vertrouwend op eigen krachten, de verzengende luis ter van het goddelijk Aanschijn aan te durven, zo hij niet, als Lucifer, verschroeid wil neerstorten in de uiterste duisternis? Wie zal niet op de dag van mor gen als hij horend ziet, wat Jo hannes in geestverrukking zag zich zijn vale zondigheid bewust zijn en zich volstrekt onmondig weten, ooit te mogen juichen in de gronde loze diepten en hoogten van het Eeuwig Licht? DEZE uitverkiezing ligt boven onze mensenmaat. Zij steekt boven de zakelijke nietigheden van het alledaags bestaan even majesteitelijk uit als de gloed en glorie van de zonnebrand, boven het knarsend ge druis van de menselijke mierenhoop. Toch wordt ook ons, miertjes, aan gezegd en aangeboden: „Stijg op hierheen". Wanneer wij slechts wilden stij gen, stijgen wij reeds, maar niet op eigen kracht. Krachtens de kracht der genade, die heilig maakt, stijgen wij tot de uitverkiezing. De duizend maal duizenden en tienduizend maal tienduizenden, die wij op Allerheiligen door de geopende hemelpoort opgevoerd zien in de onmetelijke luister van het Eeuwig Licht, zijn de getuigen en waarborgen dezer ongelofelijke uit verkiezing. Dat is de feestvreugde van deze dag. Deze geheiligden, die zonder ver blind te worden, juichend schouwen in het al-scheppend Licht, zijn ook mensen geweest en ziedaar een troost zij zijn het nóg. De dag, die aanbreekt, verenigt in zijn morgen en zijn avond geheel de verloste mensheid, gestorven of nog op aarde levend, tot een wereldcon gres van onderlinge hulp en bij stand. Omdat wij beschikken mogen over de stroom van rijkdom, die het Eeuwige Licht na zijn bloed-rode ondergang uitgiet over de wereld, kunnen wij onze medemensen hel pen, die niet hoog genoeg gestegen waren op de treden der genade om de deur des hemels onmiddellijk binnen te gaan. Deze vriendendienst wordt ons gevraagd door hen die dorstend hun keren, om toegelaten worden. - Maar op onze beurt kunnen wij deze vriendendienst vragen van de mensen, die in het Eeuwig Licht op genomen, door de gloed daarvan verheerlijkt, van harte genegen blij ven (anders zouden het men sen zijn) voor ons ten beste te spreken bij de „Troon van het Lam". Deze wisselwerking van dienst en wederdienst is de gemeenschap der heiligen, de onderlinge gemeenschap van allen in Christus verlosten, die jn Christus, om Christus en door Christus elkander voort kunnen hel pen tot Christus. Deze gemeenschap immers is Christus. Daarom is zij zo menselijk in he'pend mededogen en zo goddelijk in alvermogen. datiag^g-xauett aan ACed&t£ande*ó in Uleót ffietCijn Morgen, het feest van Allerheiligen, zal de Leidse Courant niet verschijnen. Tijdens de oorlog zijn in West-Berl ijn ongeveer 3.000 buitenlanders, gr otendeels gedwongen tewerkgestel- den, overleden of bij luchtaanvallen gedood. Hieronder bevinden zich ook Nederlanders, die practisch alle maal op dit Duitse kerkhof in de Fr anse sector begraven zijn. De man o p de foto is 'n sergeant van de Neder landse Militaire Missie te Berlijn, die belast is met het onderhoud van de graven. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft een bedrag uitgetrokken om op 25 Nov., de dag in Duitsland voor de Dodenherdenking, de graven met bloemen te versieren. Zij willen de Nijlvallei schoonvegen DEVRIJDINGSBATALJONS" van de Mohammedaanse Broederschap zijn in actie gekomen door al het verkeer op de wegen naar Britse kampementen in de Kanaalzone op tehouden, voedselvoorraden voor de Britten in beslag te nemen en identiteitsbewijzen van Egyptische arbei ders, die voor de Britse troepen werken, in te houden. De Egyptische minister van Binnenladse Zaken heeft nadrukkelijk ont kend, dat deze „bevrijdingsbataljons" door de regering bewapend worden. De bevrijding van Egypte was meer een zaak van „niet samenwerken" dan van geweld, zo zei hij. Doch de Egyptische ochtendbladen stonden gisteren vol met berichten over deze bataljons, en het regeringsblad „Al Misri" schreef zelfs, dat „dit bevrijdingsleger de Nijl-vallei schoon zal vegen. mannen wisten echter te ontkomen. De Britse marine heeft gisteren voor de eerste maal een konvooi door het Suez-kanaal gezonden, sinds de Egyptische kanaalarbeiders hun me dewerking daartoe weigeren. Volgens een correspondent van Reuter wer ken de Britse marinemensen dag en nacht om alle koopvaardijschepen met zo weinig mogelijk oponthoud door het Suez-kanaal te loodsen. SABOTAGE. In Isamaillia kwam het gisteren j voor de eerste maal tot een sabo- tagepoging, toen twee mannen door een prikkeldraadversperring tracht ten te breken om brand te stichten in een gebouwtje nabij een radiosta tion van de RAF. Zij waren er, met behulp van olie, al in geslaagd een begin van brand te veroorzaken, toen zij werden ont dekt en onder vuur genomen. De bei de in Europese kleren gestoken HARRIMAN KOMT EENS PRATEN AVERELL HARRIMAN, de bijzondere raadsman van president Truman wordt Vrijdag in Londen verwacht, waar hij overleg zal plegen met de nieuwe Engelse minister van Buitenlandse Zaken, An thony Eden. Waarnemers verwachten, dat hij voorstellen komt be spreken voor een ontmoeting tussen president Truman en premier Churchill, zo verneemt Reuter in Washington. Harriman, die een be langrijke internationale positie in economische en militaire zaken be kleedt, zal ongetwijfeld vele andere zaken met Eden te bespreken heb ben. De Perzische oliekwestie is er één van. „KERN-KABINET" VOLTOOID Winston Churchill heeft inmid dels de samenstelling van zijn „kern kabinet" voltooid en daarbij twee „sterke mannen" benoemd, die zich zullen bezig houden met twee der voornaamste Britse binnenlandse problemen: dat der huisvesting en dat der brandstoffenvoorziening. Voor het eerste probleem benoem de hij Harold MacMillan tot minis ter voor Woningbouw en Plaatselijk Bestuur voor het tweede vraag stuk stelde hij een geheel nieuw de partement in: Coördinatie van Brandstoffenvoorziening, Vervoer en Energie, onder leiding van de par tijloze lord Leathers, die tijdens de oorlog minister van Vervoer in Churchill's' coalitiekabinet was. Verder heeft Churchill het salaris van hemzelf en van zijn ministers verlaagd. Zü krijgen n.l. in plaats van 5000 pond voortaan 4000 pond per jaar. Zijn eigen salaris heeft Churchill verlaagd van 10.000 tot 7000 pond per jaar. Volgens A.P. zijn er ook plannen om grote besnoeiingen aan te brengen in het gebruik van auto's voor de ministeries. Gisteren is het kabinet anderhaH uur bijeen geweest. Het moet de rede van de koning opstellen, die hij volgende week bij de opening van het parlement zal uitspreken. De rede, die een overzicht geeft van het regeringsprogramma, zal aan wijzen wanneer en hoe Churchill denkt zijn belofte in te lossen om de ijzer- en staalindustrie te de-na tionaliseren. Mogelijk zal de rede ook schetsen hoe de minister van financiën, Butler, de dreigende eco nomische crisis wil aanpakken, aldus Reuter. China „reorganiseert" Tibetaans leger De vertegenwoordiger van de rege ring van Peking-China in Tibet heeft volgens een bericht van het persbu reau „Nieuw China" bekend gemaakt, dat het Tibetaanse leger binnen het Chinese volksleger zal worden gere organiseerd. De reorganisatie zou „stap voor stap" geschieden. Het Chi nese persbureau heeft voorts mede gedeeld, dat de Chinese vertegen woordiger, generaal Tsjeng Tsjing Woe Vrijdag j.l., ter gelegenheid van de aankomst van de hoofdmacht van het Chinese bezettingsleger in Lhasa, deze woorden heeft gesproken. PERZIë EN DUITSLAND Volgens Perzische bladen zou Ba- gher Kazemi, de Perzische minister van buitenlandse zaken en waarne mend premier, vandaag in de Senaat bekend maken, dat de staat van oorlog tussen Perzië en Duitsland is beëindigd. £t. dal. Cefïfiout enyenó in JCoxea Ontwerp-verdrag met W.-Duitsland De Westelijke geallieerden West-Duitsland hebben een verdrag ontworpen, waarbij West-Duitsland deelgenoot wordt in het Europese verdedigingsfront, aldus heeft een geallieerde functionaris Dinsdag avond te Bonn verklaard. In het ontwerp worden tevens de geallieer de hoge commissie en het bezettings statuut opgeheven. De tekst van het verdrag zal Vrij dag worden gepubliceerd, na de bij eenkomst tussen de hoge commissa rissen en Adenauer. Een recente opname van de Commandant van het Nederlands Detachement Verenigde Naties, luit. kolonel Eekhout (rechts op de voorgrond staande) temidden van een aantal officieren van Nederlandse en andere nationali teiten. Links (staande met lijst) de Majoor Tack. ANTI-BRITSE ORGANISATIEJN DE SOEDAN. De Soedanese partijen, die Egypte gunstig gezind zijn, hebben zich ver enigd in een „nationaal front", dat zich ten doel stelt de Britten uit de Soedan te verdrijven en tot een vereniging met Egypte te komen on der de Egyptische kroon. De organisatie wil in de grote ste den van de Soedan comité's oprich ten om de boycot van de Britten en de passieve tegenstand tegen de re gering van de Soedan te organiseren. Om de Perzische olie De correspondent van Reuter le Washington, Rankine, meldt dat het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken Dinsdag op eigen ini tiatief afzonderlijke besprekingen met Britse en Perzische vertegen woordigers over de mogelijkheid van hervatting der Brits-Perzische olie besprekingen heeft gevoerd. Het schijnt, dat de Verenigde Staten een nieuwe stap ondernemen bij de po gingen om Britse en Perzische ver tegenwoordigers samen te brengen voor een oplossing van het oliege schil. Gisteren kwam het in de Perzische hoofdstad tot een grootscheepse an ti-Britse en tegelijk pro-Perzische) betoging, onder communistische lei- ding. Vergeefs probeerden politie en le ger een 5000 studenten uiteen te ja gen, die zich joelend op de binnen plaats van de universiteit ophielden en zich daarna plotseling een weg baanden door het politiecordon. Hoe wel de politie opdracht had, geen brandspuiten, geweren of machine geweren te gebruiken en het alleen „met de handen" af te doen, bleken na afloop van de vechtpartijen toch verscheidéne studenten door bajo netsteken gewond te zijn volgens Reuter 3, volgens A.P. minstens 20 studenten. BLINDE REDT KIND. Een blinde man heeft gisteren een kind gered dat in de rivier de Dyle (België) was gevallen. De blind geboren Karei Timmer mans liep langs de rivier, toen hij plotseling een kind om hulp hoorde roepen. Hij sprong het water in en probeerde tevergeefs het kind te grij pen, dat hij niet kon zien. Omstanders riepen Timmermans toe, in welke richting hij moest zwemmen, waarna hij er in slaagde de kleine drenkeling veilig op het droge te brengen. DE UITWISSELING VAN ATOOMGEHEIMEN. President Truman heeft Dinsdag een wetsontwerp getekend, waarbij het de V.S. is toegestaan enige van hun atoomgeheimen met bevriende landen te delen, met inachtneming evenwel van nauwkeurig bepaalde voorwaarden. De nieuwe wet ver zacht enigszins de strenge veilig heidsvoorschriften krachtens de wet van 1946 op de atoomenergie, welke de mogelijkheid inhoudt van een uit wisseling van gegevens over de atoomenergie buiten het terrein van militaire wapenen. De Directie Weer atoomontploffing in Nevada Dinsdagmiddag is in Nevada voor de derde maal in de lopende ser^-» proefnemingen van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie een atoomkemontploffing teweeg ge bracht. De ontploffing ging gepaard met een verblindende lichtflits, als het licht van een reusachtige foto-flits lamp, met bij het begin een lichte purperen tint. Daarna rees een ko lom witte rook op, die de vorm van een paddenstoel aannam, waarvan de kap uit de top van een omhoog schietende steel kwam. In Las Vegas werd geen schok ge voeld binnen de tijd, die geluidsgol ven nodig hebben om de 120 km. tus sen het proef terrein „Yucca Flat" en de stad af te leggen. Dit zou er op wijzen, dat deze ontploffing aanzien lijk lichter was dan verscheidene ont ploffingen bij proefnemingen in Fe bruari j.l., toen tweemaal in Las Vegas ruiten sneuvelden. Vermoedelijk is de proefbom van Dinsdag, evenals die van Zondag, uit een vliegtuig geworpen. Verwacht wordt, dat Donderdag of later de „operatie Desert Rock", waarbij soldaten betrokken zullen zijn, zal beginnen. Het doel hiervan is het gebruik van atomische wa pens als ondersteuning van land strijdkrachten te bestuderen. Naar verluidt waren in Las Vegas seismografen opgesteld om de schok ken te registreren. Hoewel geen van de beide eerste ontploffingen in Las Vegas werd gehoord, kon de ontplof fing van een middelzware, uit een vliegtuig geworpen bom Zondag tot op een afstand van 360 km. worden waargenomen. Religieuzen in Tsjecho-Slowakije geïnterneerd |"\E TSJECHOSLOWAAKSE politie heeft zes zusters Carmelitessen van Nederlandse nationaliteit tezamen met hun medezusters uit een Carmelitessenklooster te Praag naar Jagerndorf overgebracht, waar zij thans dwangarbeid op het land verrichten. Reeds meer dan een jaar hebben zij alles in het werk gesteld om verlof te krijgen naar Neder land te kunnen terugkeren. Alle pogingen zijn echter tot op heden vruchteloos gebleven, aldus verneemt het K.N.P. uit Praag. VOORBEELDIG, ONDANKS ELLENDE Behalve de zusters, die gediplo meerde verpleegsters zijn en nog niet kunnen worden gemist, zijn na genoeg alle mannelijke en vrouwe lijke religieuzen van Tsjechoslowa- kije naar de noordelijke grensgebie den van Noord-Bo'hemen en Moravië overgebracht, waar zij zijn geïnter neerd. Een aantal Carmelitessen uit Praag, onder wie zich de zes genoem de Nederlandse zusters bevinden, werken op de akkers te Jagerndorf. Do Franciscanessen van Prerau iPrerov) en de Dominicanessen van Olmütz-Reptschein (Olomouc-Rep- cin) zijn in fabrieken van Noord- Bohemen tewerk gesteld. De fa brieksdirecteuren hebben zich her haaldelijk met veel lof over het werk der zusters uitgelaten. Ja, zelfs kregen verscheidene zusters het diploma „stoot-arbeidster" aan geboden, doch allen hebben eensge zind deze vorm van communistische onderscheiding geweigerd In Phi- lipsdorp, een bekende bedevaart plaats, verrichten andere Francis canessen, die niet meer in de fabrie ken kunnen werken, huisarbeid. Zij naaien poppen en vervaardigen pa pieren bloemen, twee voorname ex portartikelen van Tsjechoslowakije, waarmede zij een karig loon verdie nen. De beloning omgerekend be draagt 48 cent per bloem. De han- digsten onder hen doen tenminste twee uur over één bloem. Het loon, dat zij op die manier verdienen, is maar juist voldoende om hen van de hongerdood te redden. De regering heeft alle inwoners van bijna alle kloosters doen over brengen, de zusters werken op het veld, in de fabrieken of bij de bos bouw. Zij wonen in gebouwen, die voor de gewone bevolking onbe woonbaar zijn verklaard en teren voorlopig nog op de voorraad le vensmiddelen, die zy hebben kunnen rreenemen, doch deze slinken snel. Het is bijna niemand toegestaan de zusters te bezoeken; uitgaan mogen zij slechts voor het doen van inko pen of om op de regeringsbureaux te verschijnen. Wat er met de oud sten onder hen is geschied, is onbe kend. Onlangs zijn een aantal oudere zusters, die niet meer in staat wa ren te werken, met onbekende be stemming weggevoerd, tijdens welke transporten zes van hen zijn ge storven. Surrogaat-verpleegsters De gediplomeerde verpleegsters onder de religieuzen worden mo menteel nog in hun functie gehand haafd, doch er wordt haast gemaakt om ook hen uit het publieke leven te verwijderen. Het Ministerie van Gezondheid, aan het hoofd waarvan de geëxcommuniceerde priester Plo- jhar staat, heeft fabrieks- en kan toormeisjes opgeroepen en hen een verpleegsterscursus laten volgen. Tegen Kerstmis zullen de eerste 120 van hen afgestudeerd zijn en hun diploma ontvangen. Dan zullen de religieuzen door deze surrogaat-ver pleegsters worden vervangen en de weg der internering opgaan. De zusters, die nog in hun kloos ter verblijven, is het verboden nieu we postulanten aan te nemen. Van de andere kant mogen zij geen en kele afdeling in het ziekenhuis on bezet laten. Met een door ziekte, zwakte en ouderdom verminderd aantal krachten moeten de zusters hetzelfde werk blijven verrichten, zodat zij door bovenmatige inspan ning bijna uitgeput raken Mochten sommige doctoren het wagen het voor de zusters op te nemen, dan worden zij onmiddellijk als ver dachten aangebracht. Met waarach tige heldenmoed hebben de zusters tot op heden iedere deelneming aan vergaderingen, manifestaties, hand tekeningeninzamelingen, petities, ar- beidsbrigades en communistische optochten geweigerd. Zowel op de geïnterneerde zusters als op de nog vrije verpleegsters wordt zware druk uitgeoefend om hen te bewegen de kloosterkleding af te leggen en een burgerambt in de maatschappij te aanvaarden. De re gering gaat zelfs zover; dat zij bij zondere toewijzing van kleding en schoeisel en een maand salaris van rond 500.in het vooruitzicht stelt, indien de zusters bereid zijn naar hun familie terug te keren. In Moravië echter heeft zich, voor zo ver bekend is, nog niet één geval voorgedaan, dat een der zusters voor deze verlokking is gezwicht. KoVuMfz... Zichzelf te beheersen is de groot ste heerschappij. Senec-

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1