Het is de minister bekenddat, de toren van Jorwerd is ingestort Uitvoer van vee stopgezet Vetpakdinyt-expeitö in ons tand AANBIEDING Fantastisch O. L Vrouwegasthuis onder nieuwe leiding Directeur ontslagen en regenten" college ging heen VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Op vragen van het Eerste Kamer- stellen. Verwacht mag worden, dat lid Algra (A.R.) betreffende het in- het van dit onderzoek op te maken stellen van een onderzoek in verband nïet het omvallen, tijdens de restau ratie. van de toren te Jorwerd, heeft de heer Cals, staatssecretaris v. On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mede namens de heer Mulderije, mi nister van Justitie, schriftelijk het volgende geantwoord. Het is de staatssecretaris en de minister inderdaad bekend, dat de toren te Jorwerd tijdens de restaura tie is ingestort. Van de circa 52.000, waarop de restauratiekosten werden geraamd, was op dat ogenblik ongeveer 30.000 besteed. Dat iedere mogelijk heid van restauratie door de instor ting voor eens en voor altijd ver dwenen zou zijn, is alleen juist, als men aan het begrip „restauratie" een beperkte betekenis hecht. Recon structie geheel overeenkomstig de oude vormen is in dit geval wel mo gelijk, aangezien het oude materiaal voor een groot deel nog bruikbaar is en van de toren en zijn onderdelen volledige tekeningen aanwezig zijn. Reeds enkele uren na de ramp heeft de officier van justitie te Leeu warden aan de arbeidsinspectie op dracht gegeven een onderzoek in te rapport binnenkort aan voornoemde officier van justitie zal worden aan geboden. De staatssecretaris en de minister menen, dat het voorhands niet nodig is daarnaast nog andere onafhanke lijke instanties of personen met een onderzoek te belasten. Het resultaat van bovengenoemd onderzoek zullen de staatssecretaris en de minister t.z.t. gaarne ter ken nis van de kamer brengen. Ook dit jaar worden te Amsterdam weer concerten georganiseerd voor- niet-Amsterdammers, die daarvoor per speciale gelegenheid naar en van de hoofdstad worden vervoerd. Het eerste concert vindt plaats op Zon dagmiddag 4 November a.s. te 2.30 uur. Dan zal Eduard van Beinum het Concertgebouworkest dirigeren, dat met medewerking van de befaamde Hongaarse pianist Geza Anda, werken zal uitvoeren van Cherubini, Schu bert, Liszt en Bartok. Een lijst met namen van Neder landers die naar alle waarschijnlijk heid tijdens de oorlog in Duitse ge vangenschap zijn omgekomen, is aan de Staatscourant van gisteren toege voegd. HET OVERHEIDSPERSONEEL. Het Tweede Kamerlid Welter (K. N.P.) heeft aan de minister-president de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is over de nieuwe regeling van de werktijden van het overheidsper soneel, welke gedurende de aan staande wintermaanden zal gelden, overleg gepleegd met de verschillen de organisaties van het personeel? Zo ja, is deze nieuwe regeling dan ingevoerd overeenkomstig de inzich ten van de meerderheid der in de verschillende organisaties vertegen woordigde landsdienaren? Zo neen, acht de regering het dan wel geheel in overeenstemming met redelijke arbeidsvoorwaarden, waar omtrent de overheid toch het voor beeld behoort te geven, om op een werktijd van 8 uur slechts een half uur uit te trekken voor het gebrui ken van een middagmaal, vooral waar dit er toe moet leiden, dat het overheidspersoneel gedurende zeker drie maanden van het jaar op werk dagen niet bij daglicht in de open lucht kan vertoeven? 2. Is het juist, dat van 12 Novem ber tot 3 Februari a.s. het overheids personeel bovendien nog 2 .4 uur in de avond moet werken? Zo ja, is deze regeling dan in over eenstemming met het inzicht van de meerderheid van het in organisaties vertegenwoordigde overheidsperso neel? Zo neen, acht de regering het in overeenstemming met redelijke ar beidsvoorwaarden gedurende ruim 2 Vi maand van haar personeel op zekere dagen bijna HL uur arbeid te eisen? 3. Is er over de werktijdenrege ling medisch advies ingewonnen? Zo neen, is de regering bereid dit alsnog te doen en het advies te pu bliceren? Wegens mond- en klauwzeer-besmetting Wegens het optreden van mond- maatregel, die zal worden opgeheven en klauwzeer in ons land heeft de zodra men er in is geslaagd een ent- Veeartsenijkundisre dienst besloten stol te bereiden, waarmede het thans de keuring van vee voor de uitvoer optredende mond- en klauwzeertype naar alle landen stop te zetten. Dit is mede een gevolg van het feit, dat Zwitserland en Italië de doorvoer, resp. invoer van hèrkau- doeltreffend kan worden bestreden De verspreiding van de ziekte wordt momenteel zoveel mogelijk tegenge gaan met behulp van de bestaande wende dieren" en varkens uit Neder- entstof in versterkte dosering, d«;h land hebben verboden, terwijl Frank ^zetes^dmg to ^et^afdoende. rijk voornemens is hezelfde te doen. Het betreft hier een tijdelijke Prins Bernhard nam afscheid Prins Bernhard heeft gisteren een Dientengevolge kan het buitenland niet die verzekering worden gegeven, waartoe ons land, gezien zijn naam als vee-uitvoerend land, verplicht is. ONTSLUITING MIJNVELD VLODROP. Binnen afzienbare tijd zal minister v. d. Brink nadere mededelingen bezoek gebracht aan .het Pentagon kunnen doen over de ontsluiting van te Washington, om van de leidende ^et staatsmijn veld Vlodrop en de Amerikaanse legerautoriteiten af- explotatiemogelijkheden daarvan, scheid te nemen en hun dank te Verbreding van onze steenkoolbasis brengen, dat hij in de gelegenheid heeft de voortdurende aandacht der gesteld is de Amerikaanse militaire regering. installaties te bezichtigen. pjt w'ordt meegedeeld in de Me- De Prins, gekleed in de uniform niorie van Antwoord op het plan van vice-admiraal, bracht een bezoek Schuman aan de Tweede Kamer. Ook aan de minister van Defensie, Lo- de aanvaarding van het verdrag vett, admiraal Fechteler, chef van de bijjft V00r ons land de vrijheid be- operationele afdeling van de vloot, staan om nieuwe mijnzetels te stich- en de voorzitter van het comité van ten of <je productie door nieuwe in- stafchefs, generaal Omar Bradley. AANGIFTE VAN BUITENLANDSE MILITAIRE ORDERS VERPLICHT. Krachtens een beschikking van de Minister van economische zaken moeten alle lopende en toekomstige buitenlandse militaire orders worden opgegeven aan de commissaris voor de militaire productie bij het Minis terie van economische zaken vesteringen uit te breiden. Hetzelf de geldt voor de staalindustrie. MATROOS VAN „KAREL DOORMAN" VERDRONKEN. Een matroos van de „Karei Door man" is in de haven van Rotterdam uit een motorboot van het vliegdek- schip gevallen en verdronken. De matroos stond achter in de boot en hanteerde de bootshaak. De Overheid wenst een volledig Door een plotselinge beweging, die inzicht te hebben in de mate, waar- kootje maakte, verloor de ma- op-door het buitenland bij het plaat- j troos ^et evenwicht en verdween in sen van militaire orders in ons land. j water> £)e andere matrozen, die beslag wordt gelegd op de beschik bare productiecapaciteit en de schaarse grondstoffen. Alle verstrekte gegevens worden als geheim beschouwd. de motorboot bemanden, wierpen de drenkeling nog een boei na, maar deze reddingspoging mocht niet ba ten. Later viste men de muts van het slachtoffer en de bootshaak, uit het water op. INBREKER TEGEN DE LAMP GELOPEN. Gistermiddag heeft de Zeister po litie te De Bilt de 26-jarige E. B. uit Bussum aangehouden. B. wordt van diefstal en inbraak verdacht. De ge arresteerde maakte gedurende de laatste maand de villadorpen Bilt- hoven, Bosch en Duin, Huis ter Hei de en Den Dolder onveilig. Op klaar lichte dag maakte hij zich schuldig aan niet minder dan 15 inbraken. E. B. was werkzaam bij de dienst uitvoering werken en gebruikte zijn vrije middagen om zich andermans goed toe te eigenen. De vele inbraken in de nachtelijke uren in genoemde villadorpen zijn met deze aanhouding evenwel nog niet opgelost. Een groep Nederlandse experts op het gebied van verpakkingen brengen een bezoek aan de Verenigde Staten om de verpakkingsmethoden in de Amerikaanse industrie te bestuderen. Zij willen een tentoonstelling sa menstellen uit de verschillende emballages die zij uit de V.S naar Ne derland zullen meebrengen, om de Nederlandse industrie té tonen dat een goede verpakking „betaalt". V.l n.r. de heren F. Bloemendaal, J. W. Boon, R. de Boer, T. A. de Heus, A. de Zeeuw, J. Eykel, C. Hillenius, W. Jesse, A. Kraal, D. Miedema. R. J. Sinia, J. Teunissen van Manen en de Amerikaanse leider van het gezelschap Samuel G. Stovall. Ze merkt het aan alles dat Echjdlon speciaal al- kalivrü is voor wol. Ze ziet het aan de prachtige resul taten. Ook na een oneindig aantal wasbeurten behoudt haar wol de nieuwe soepel heid en de heldere kleuren. Echfalon doet het precies goed, want Echfalon is spe ciaal alkalivrij voor wol. Alaska-ulsters Royale reisulsters van zuiver wollen Engelse flausch in moderne kleu ren en dessins. Een top prestatie van goed vak manschap. 99." Colbert Costuums van zuiver wollen kam- garen, 2-rij model 99.- Demi-saisons in originele Schotse Harris-tweed 99.- HerensportJekker8 met alpaca kraag en teddy voering, II-rij model met ledeien knopen 5975 Herensportjekkers met prachtige bontkraag en echte bontvoering, II-rij model met lederen knopen, in luxe uitvoe ring 99.- Tinneroy Sportpantalons met elastieken band en extra hor- - T- logezakje Sportcombinatie. Ook dit Najaar brengen wij een rijke collectie Sportcolberts en Sportpantalons. PEEK A CLOPPENBURG Beter.... en stukken qoedkofier! AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM GRONINGEN - LEEUWARDEN UTRECHT LEIDEN J HAARLEM - ARNHEM NIJMEGEN - EINDHOVEN (Advertentie) LET OP ONZE ütye+vtc AANBIEDING I In het O. L. Vrouwengasthuis te Amsterdam heersten toestanden, die de bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers enige maanden geleden noopten, een commissie in het leven te roepen, die een onderzoek zou instellen naar het beheer van dit grootste katholieke ziekenhuis in Nederland Na een diep gaand onderzoek kwam deze commissie tot de slotsom, dat aan de direc teur, dr. L. A. M. v. d. Spek per 1 Jan. 1952 ontslag diende te worden ver leend. Het rapport van de commissie wees op de mistoestanden en blijken van wanbeheer, die zij tijdens haar onderzoek aangetroffen had! In de kin derafdeling van het ziekenhuis was het niet mogelijk besmette patiëntjes te verplegen, op de andere afdelingen was een ernstig te-kort aan bedden, ter wijl noodzakelijke uitbreiding reeds meerdere malen voorgesteld was, maar nooit tot verwezenlijking v/as gekomen. Reeds in 1947 werd dooi prof Hee- res uit Tilburg een sociografisch rapport samengesteld, waarin gewezen werd op de noodzaak van uitbreiding wat betrof de bestaande afdelingen, als het stichten van nieuwe gebouwen. Door de onlangs overleden architect Willem Maas was reeds geruime tijd geleden een plan van uitbreiding ont worden, doch veel verder dan het maken van plannen kwam men niet. Nadat de staf van het ziekenhuis een request had opgesteld, waarin het vertrouwen in het bestuur werd opgezegd, en de religieuzen hadden mede gedeeld, dat zij zo de toestand geen wijziging onderging per 1 Jan. a.s. met de verpleging zouden moeten staken, greep de bisschop andermaal in, Hij gaf als zijn uitdrukkelijke wens le kennen, dat het gehele regentencol lege zou aftreden. Voordat hieraan gevolg werd gegeven, meende het col lege aan de vertrekkende directeur een vergoeding van 25.000.en tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd een jaarwedde van f 20.000.te moe ten toekennen. Twee leden van het oude regenten-college, t. w de heer B. Vroom en pastoor Duijvis uit Amsterdam zijn in het nieuwe college gehand haafd en maken momenteel deel uit van het directorium, dat in afwachting van de benoeming van een nieuwe directeur, deze functie waarneemt. Het nieuwe regentencollege staat nu voor de zeer zware taak, om op kor'e ter mijn de adviezen van de commissie tot verwezenlijking te brengen. Niet al leen, dat het aantal bedden dringend uitgebreid dient te worden, iets, dat uitbreiding van de gebouwen zal eisen, maar ook problemen van interne aard en organisatie-vraagstukken schreeuwen om een oplossing. Het nieuwe regentencollege wordt gevormd door de heer Bouvij, pastoor Duijvis, de heer W. Grollenberg, mr. Hendrix, dr. Marres en de heer B. Vroom. Ds Bisschoppelijke commissie die met haar rapport tot de huidige veran deringen aanleiding heeft gegeven, bestond uit W. A. Grollenberg, voorzit ter; dr. A. L. Brenninkmeijer, vice-voorzitter; leden: rector S. Mol, rector van het O. L. Vrouwe gasthuis te Amsterdam; dr. W CasDarie te Sneek, de heer Th. Bouvy, adjunct-directeur van de Amsterdamsche Bank, dr. P. Weterlngs, geneesheer-directeur van het St. Jans-gasthuis te Hoorn, de heer W. van Ogtrop, bankier te Amsterdam, de heren B. Vroom en mr. L. van Cranenburgh, beiden regenten van het O. L. Vrouvvegasthuis en dr. L. van der Spek, geneesheer-directeur van hetzelfde gasthuis. Mgr. van der Burg, de deken van Amsterdam, was als bisschoppelijke commissaris toegevoegd. Op de vergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft de voor zitter, ir. Knottnerus o.a. gesproken over het in te stellen landbouw schap. Nu er in de landbouw zelf overeenstemming is bereikt over het ontwerp van een algemene maat regel van bestuur tot het instellen van een landbouwschap, zou men mo gen aannemen, dat de publiekrech telijke organisatie van de landbouw wel spoedig zal zijn geregeld. De cri- tiek, die onder andere van indus triële zijde is losgekomen, doet vre zen, dat de regeling er niet zo spoe dig zal zijn. Het bezettings drama te Laren Dierenarts vervalste schenkingsacte De Naardense dierenarts, die na de lugubere vondst in de tuin aan de Rijksweg is gearresteerd, wordt er van verdacht medeplichtig te zijn aan het vervalsen van de schen kingsacte, waarin de beide Duitse zakenlieden hun bezittingen aan mevrouw Sch. vermaakten. Deze schenkingsacte was geante dateerd. Als jaartal stond 1936 ver meld en ater bleek, dat een zegel uit latere jaren was gebruikt. Daarom is nog een tweede schenkingsacte gemaakt, waarbij een zegel uit 1932 werd gebruikt. Hoewel over de sectie nog geen uitsluitsel kan worden gegeven, zou reeds vast staan, dat de kogel, waar mee een der slachtoffers is doodge schoten, afkomstig zou zijn van een klein kaliber revolver en niet van een Duitse dienstrevolver, wat het minder waarschijnlijk maakt, dat de mannen zouden zijn neergeschoten door Duitse militairen, die regelma tig bij mevrouw Sch. op bezoek kwamen. LEEUWEN KREGEN INWONING. Ouwehands Dierenpark is verrijkt met twee Sumatraanse tijgers. Het park heeft ook al met woonruimte- moei ijkheden te kampen. De tijgers moesten worden ondergebracht in een der kooien van het leeuwenhuis de leeuwen kregen dus tijdelijk inwoning in afwachting van het gereedkomen van het binnenkort te bouwen tijgerhuis. Wilt U iets weten Vraag inzake onderbreking van reis van en naar het werk. Antwoord: Uw patroon heeft in derdaad gelijk. Indien er iets ge beurt tijdens die onderbreking en waarschijnlijk ook daarna weigert de verzekering uitkering, omdat het verband met dienstbetrekking dan ontbreekt. Men moet stoDPen en voorrang geven aan het verkeer od de andere weg. £lEFDE'S ZEGEPRAAL Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 25) Doctor Turba heeft mij verzocht aan zijn eerstvolgende brief een paar regels toe te voegen, wat ik natuur- jk zal doen. Het zal Mare zeker iroosten in zijn vrijwillige eenzaam heid, vooral als ik hem zeg, dat ik met zijn vader op de beste voet sta. XVI Ilse bleef de gehele middag bij graaf Klemens. Turba had haar bin nengeleid en zich later verwijderd, I om de familie Trebitsch te vergezel- I len op een uitstapje, waaraan ook Marianne deelnam. Deze had haar zuster verontschul digd „wegens hoofdpijn". Als de toe risten vroeg genoeg terugkeerden van het uitstapje naar de Hochheck, zou Turba Ilse weer afhalen en haar langs omwegen thuis brengen, anders zou Ilse tegen zonsondergang wel al leen de weg vinden. De graaf ontving haar met grote blijdschap. Hij zag er nu wel enigs zins beter uit, maar Ilse vond hem nog zeer nerveus. Om hem niet op te winden ver meed zij elk gesprek over Mare en vertelde hem vrolijke geschiedenis- jes uit haar pensionaattijd. Daarna las zij een half uurtje het laatste nieuws uit een paar dagbladen voor en praatte toen zo opgeruimd en in teressant dat de oude irran haar op getogen aankeek en eindelijk zei: Ik zal je voortaan zonnestraaltje noemen, kleine Ilse, ik kan geen be tere naam voor jouw persoontje vin den. Je herinnert mij meer en meer aan Agnes, mijn eerste vrouw. Agnes was ook zo er ging altijd licht van haar uit. haar nabijheid verwarmde ieders hart. Om vijf uur kwam Evert de thee Mnnen brengen en dit gaf natuurlijk Ilse aanleiding om de honneurs waar te nemen. Zij vulde de kopies, boterde de fij ne broodjes voor de oude heer. U weet toch. vader, wat doctor Wenk streng voorschrijft: betere voe ding. De graaf glimlachte. Wel, zonnestraaltje, dan moet je heel dikwijls komen, want 't smaakt me vandaag uitstekend. Sinds weken heb ik niet zoveel gegeten als nu. Toen Evert de tafel had afgeruimd bood de graaf Ilse een zilveren, prachtig gedreven sigarettendoos aan Mij dunkt, dat een sigaret onze reeds zo behaaglijke stemming nog aangenam'er zou maken. Als moder ne jonge dame rook je toch? Soms om mee te doen Ilse nam een sigaret, en de graaf bood haar vuur aan. Terwijl blauwe rookwolkjes om Ilse heenwarrelde rustte de blik van graaf Klemens vorsend op haar. En plotseling vroeg hij met vaste stem: Zeg zonnestraaltje, onderhoud je correspondentie met Mare? Nee, maar ik zal hem binnen kort schrijven, ook, dat ik bij u ben geweest Dat zal hem immers ple zier doên? Mogelijk., hoewel., maar wij zijn vandaag zo aardig alleen, zonne straaltje, en ik wil van de gelegen heid gebruik maken om eens over heel ernstige dingen te spreken. Dat moet gebeuren voordat ik verdere stappen doe, om Marc's terugkeer voor te bereiden en de hindernissen op de weg naar zijn geluk te verwij deren. En wil nu zo goed zijn, met de grootste ourechtheid op mijn vra gen te antwoorden. Je moogt 't mij niet kwalijk nemen, als ik pijnlijke punten aanroer. O, zeker, ik zal openhartig voor u zijn, antwoordde Ilse, terwijl ze hem met haar schone heldere ogen ernstig aankeek. Plotseling begon Ilse's hart sneller te kloppen. Een gevoel zei haar, dat het zo lang en vurig verbeid ogen blik eindelijk gekomen was, dat graaf Klemens gewichtige uitlatingen zou doen. Zou nu waarlijk het ver schrikkelijke geheim voor haar ont sluierd worden? Ik luister vader, hernam zij. U wilt mij immers vragen stellen? Ja, op de eerste plaats zou lk gaarne weten of Mare je een bepaal de reden voor zijn vertrek heeft op gegeven. Nee, maar de reden is voor mij duidelijk genoeg: m'n vader beschul digde Mare van een misdaad en wei gerde hem daarom mijn hand. Toch laat je Mare niet los. om dat je niet aan ziin schuld gelooft! Ja, natuurlijk! Vind je het niet zonderling van Mare, dat hij heenging, liever dan de tegen hem ingebrachte beschuldiging te weerleggenveronderstel, dat hij doortoe in staat was? Ilse werd zenuwachtig; 2ij richtte zich driftig op, keek dé graaf met grote ogen aan: U zegt dat op zo'n eigenaardige toon.alsof.maar nee, dat kan niet mogelijk zijn.. Wil je niet antwoorden op mijn vraag? O zeker, in de beginne vond ik het wel een beetje vreemd, maar ik zei bij me zelf, dat Mare bepaalde redenen moest hebben om te zwijgen en later meende ik ze te raden. Wel? Ik zal het u later zeggen. Wil voor het ogenblik doorgaan met vra gen, het komt mij noodzakelijk voor, eerst datgene ter sprake te brengen, wat u zelf op het hart ligt, vader. Je hebt gelijk, voordat we ver der gaan moot de basis van onze toe komstige actie duidelijk vastgesteld worden. En nu kleine Ilsè je wilt Mare niet loslaten, omdat je niet aan zijn schuld gelooft. Maar stel thans in geweten deze vraag: Zou je liefde voor hem standhouden, in geval je tot overtuiging kwam, dat hij niet onschuldig was? Ilse werd bleek. Vader., wat een vraag. En nog wel uit uw mond. U wilt toch niet zeggen, dat u, zijn eigen vader, die hem toch door en door kent hem voor schuldig houdt? stamelde zij, geheel buiten zichzelf. Laten we bij mijn vraag blijven Denk na, en antwoord mij dan, zon der vrees of schaamte. Ilse streek niet de hand over haar voorhoofd, Het stormde in haar. Zij spande'zich in om de kluwen van haar gedachte te ontwarren. - Ik heb, antwoordde zij eindelijk nooit nagedacht over dat geval, om dat ik dat eenvoudig als onmogelijk beschouwde, maar zelfs indien het zo was.ik geloof dat zelfs daarvoor echte liefde niot zou zwichten. Liefde is ook medelijden en begrip. Ze zoekt niet zichzelf, ze verdraagt, ze ver trouwt en vergeeft. Ze zou naar ver schonende omstandigheden zoeken en ze ook vinden. En zeker zou zij dan haar levenstaak erin zien, een ongelukkige, die in een opwelling van hevige passie de daad kon heb ben gepleegd, te troosten en te steu nen. De ogen van de graaf waren voch tig geworden. En tot die grootheid zou mijn zon nestraaltje zich kunnen opwerken? Van grootheid mag hier geen sprake zijn. Mijn liefde voor Marc is echte liefde. Dus (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5