Verrassende Jubileum verkoop SitiAe oaetbat-eiftai tegen Cliattje het Schaakspel Cluantwcen aan ffiim C de ontvoering ^iCamp Dr. Carlier en zijn jongens te Overveen DINSDAG 23 OCTOBER 1931 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Voor dames-, heren- en kinderkleding. Hoogstraat 1, Leiden. voor heel het gezin Bijzondere jubileumgeschenken "^^9900 Voor de dames: een prachtige doos met^^SS heerlijke Ringers bonbons. "^9 Voor de heren: een kist Balmoral-sigaren of sigaretten. Voor de kinderen: een prachtige kleurrijke bal. Ook blijven wij Midza-bonnen uitreiken Het Finse voetbalelftal, dat Zaterdag a.s. te Rotterdam de strijd zal aan binden tegen de Nederlandse ploeg. Zittend van links naar rechts: de aanvoerder en rechts half back Veik ko Asikainen, links half back Erik Beijar, doelman Olavi Laaksonen r echts back Kurt Martin en de spil Tauno Pylkkönen. Staande van link s naar rechts: links buiten Jorma Vaihela, middenvoor Seppo Pelkon en, rechtsbinnen Aulis Rytkönen, linksback Stig-Göran Myntti, linksbinnen Kalevi Lehtovirta en rechts buiten Ole Stolpe. De Nederlandse ploeg, die Woens dagavond 31 October in het Olym pisch Stadion te Amsterdam tegen een Fins elftal zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Saris (BW). Achter: De Jong (ADO) en Schij- venaar (EDO): Midden: Fanger (DWS), Bak (Gooi) en Appel (Be Quick). Vóór: Van der Bogert (DOS), Kuneman (HBS), Van der Weerd (Wageningen), Clavan (ADO) en Van Overbeek (BW). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Mesman (Blauw Wit), Groothuys (Ensched. Boys) en Joop Heyster (Hermes DVS). De wedstrijd begint om kwart over acht. BILJARTEN EUROPEES KAMPIOENCHAP FANTAISIE CLASSIQUE. Het op de biljarttafels in ons land weinig beoefende fantaisie classique beleelt volgende week zijn Neder landse weüstrjjdpremière. Er zijn geen halve maatregelen genomen: de inzet van het eerste tournooi zal met een de Europese titel zijn en 7 van de sterkste Europese spelers uit België, en Frankrijk zullen er naar dingen. De achtste speler zal probe ren de Nederlandse kleuren hoog te houden. Dat is Kruythof, die zich geruime tijd op dit typo-biljarten toe legt, maar die het in dit milieu niet gemakkelijk zai krijgen. Het betreft hier het vijfde Euro pese kampioenschap, dat ter gele genheid van haar 40-jarig bestaan georganiseerd wordt in „De IJsbre ker" te Amsterdam door de vereni ging „Rembrandt" en wei op 2, 3 en 4 November a.s. Deelnemers zijn: wereld- en Europees kampioen René Vingerhoedt, Steylaert, Cailleaux en M van de Kerckhove (allen uit België), Kron en Siguret (Frank rijk) en Kruythof (Ned.). In tegenstelling tot het libre spel, het driebanden en het kaderspel, worden geen persoonlijke wedstrij den tegen elkaar gespeeld. Het gaat zuiver om de prestatie en het beha len van zoveel mogelijk punten. Fantaisie classique, bestaande uit 64 klassieke kunststoten, waarbij de bal len volgens het internationale re glement op van te voren gemerkte plaatsen op het laken worden ge legd, kan een totaal aantal waarde- ringspunten van 50C opleveren. Daar voor moet men alle 65 stoten weten te maken. Daarin is echter nog nim- mei iemand geslaagd. De beste prestatie staat op naam van Vingerhoedt, die in Mei 1949 tijdens het nationale kampioenschap van België 46 stoten haalde en daar mede 343 punten, een trots nationaal record van België, dat hoger staat, dan het Europees record (eveneens van Vingerhoedt) en het wereldre cord (op naam van Van de Kerck hove). In de eerste vier seances zullen al le spelers achtereenvolgens 12 van de 64 stoten moeten proberen. Zon dagmiddag worden dan op de vijfde en laatste seance de resterende 16 stoten afgewerkt. Plattegrondjes van de loop der ballen in alle 64 sto ten zijn in het programma afgedrukt, zodat het publiek van te voren zal kunnen zien, wat de gestelde eis bij iedere stoot is. De jeugdige driebanden-virtuoos Siguret (in ons land geen onbeken de meer, sedert hij aan diverse tour- nooien in Nederland heeft deelge nomen) beoefent het fantaisie clas sique pas enige weken, blijkbaar met zulke goede resultaten, dat de Franse bond niet geaarzeld heeft hem af te vaardigen in plaats van an dere gerenommeerde spelers. Een der vele Russische schaak meesters, Pauow maakte een diep gaande studie van een variant van de Caro-Kann opening, die daarom naar Pauow werd genoemd Gerui- men tijd hield men deze, witte va riant voor zo kansrijk, dat het ge vaarlijk werd geacht om Caro-Kann te spelen. Zo erg is het echter nu ook weer niet. Wit kan op enige manieren tot de gewenste opstelling komen* bijv. 1. e4, c6; 2. d4d5; 3. ex d5 cxd5; 4. c4! Maar daar de partij nu nog ver schillende andere richtingen uit kan gaan (aangenomen dame gambiet bijv.) spreekt men pas van de Pauow-variant als de voortzetting is: 4Pf6; 5. Pc3, Pc6. 6. Lg5! Zwart is nu wel gedwongen tot 6. d5xc4 want op 6. e6 kan zeer sterk 7 c5, Le7; 8. Lb5. 00; 9. Pf3, Pe4; 10. Lxe7 Pxe7; 11 Tel, Pg6; 12. 0—0, Ld7; 13. Ld3. f5; 14. b4 met beslissend voordeel voor wit op de dame-vleugel. Nog ongunstiger is 6Db6; 7. cxd5, Dxb2?8. Tel, Pb4; 9. Pa4, Dxa2; 10. Lc4, Lg4; 11. Pf3 en zwart kan opgeven! Na 6d5xc4 volgt 7. d4d5, Pc6a5. Op 7Pe5 volgt 8. Dd4, Pd3f; 9. Lxd3, cxd3; 10. Pf3' Na de zet 7Pc6a5 is de si tuatie zeer moeilijk, voor beiden! Pauow vervolgt hier met 8. b4, cxb3; 9. axb3 dreigend b4. Als zwart hier 9e6 speelt, dan 10. Lb5t, Ld7; 11. Lxf6 (11. Lxd7f?, Dxd7; 12. Txa5. Lb4; 13. Lxf6, gxf6; 14. Dal, Dc7 met winst voor zwart). 11gxf6 (11Dxf6; 12. Lxd7f, Kxd7; 13. dxe6tf, Kxe6; 14. Dd5f, Ke7; 15. Dxa5) 12. dxe6, fxe6; 13. Lxd7f, Dxd7; 14. Dh5f, Dxf7; 15. Beter dan 9e6 is 9b6 maar, waarschijnlijk het beste is 9. e5! Bijv.: 10. Lb5f, Ld7; 11 Lxd7f, Dxd7; 12. Txa5, Lb4. Deze analyses zijn van Dr. Euwe, die besluit met de opmerking, dat zo het wit niet mocht gelukken de opmars 9 e5 te weerleggen, de Pauow-variant practisch gesproken is ontzenuwd. Een voorbeeld uit ae practijk: Wit: A. Nimzowitsch. Zwart: A Aljechin. Veldes 1931. 1. c2c4, c7c6; 2. e2—e4, d7—d5; 3. e4xd5, c6x5; 4. d2—d4, Pg8—f6; 5. Pblc3, Pf8c6; 6. Pgl— f3, Lc8— g4; 7. c4xd5, Pf6xd5; 8. Lfl1>5; Dd8 a5; 9. Ddl—b3!, Lg4xf3; 10 g2xf3; Pd5xc3; 11. Lb5xc6t, b7xc6; 12. Db3 b7? (Een verkeerde combinatie, die door de wereldkampioen weer legd wordt. 12. Ld2 was mogelijk af doende) 12 Pc3d5f; 13. Lel d2, Da5 b6!14 Db7xa8j Ke8—d7; 15 0—0, Pd5—c7; 16. Ld2--a5, Pc7x a8; 17. La5xb6, Pa8xb6; 18 Tfl—cl, e7—e6; 19. Tcl-c2, Lf8— e7; 20 Tal -cl, Le7—g5; 21. Tel—dl, Th8—b8; 22. Tc2—c5, Tb6— d5; 23. Tc5—a5, Tb8—b7; 24. Tdl—d3, Lg5—d8. (Het is aardig te zien, hoe deze loper de torens lastig valt). 25. Td3b3. Tb7x b3; 26. Ta5xa7t, Pd5—c7; 27 a2xb3. Ld8—f6; 28. Ta7—b7 (28 Ta4 helpt niet wegens Pc7b5); 28 Lf6x d4; 29. Tb7b8, Ld4xb2; 30 h2—h3, f7—f5; 31. Kgl— fl, Pc7—d5: 32. Kfl g2, Lb2e5; 33 Tb8—a8. Pd5— f4t; 34. Kg2h2; Pf4—d3f: 35. Kh2 gl Pd3— el; 36. Ta8—a7f, Le5-c7 en wit bood verder geen tegenstand meer. LADDERWEDSTRIJD. A H van tante 51. Toen Mugli en Bim afscheid na men van de commissaris ze Bim langs zijn neus weg* „Wanneer U iets heeft tegen misdaad en misdadigers zou ik maai eens -en kijkje gaan nemen in de klokkemjbriek van „Koekcek Eenzang". Nauwelijks had Bim deze veelbetekenende woorden de commissaris stormde door het ge bouw: „Overvalwagen gereedmaken, met vier man zwaar gewapend" riep hij Allen renden door elkaar en bin- nep vier minuten stoof een grote wa. gen dooï de straten in de richting van de fabriek „Koekoek Eenzang" „Waarom heo je die tip aan de com missaris gegeven Bim?" vroeg Basli verwonderd. „Om de politie het grove werk te latc-n opknappen", zei Bim. „Wij hebben tenslotte het hersenwerk gedaan. Laten zij nu maar even met die zware jongens boksen. Wit geeft mat in twee zetten. Welke is de beste zet voor wit? Oplossing van stelling A (rubriek 2—10—'51) is: 1. Tf8f, Txf8; 2.Dxh7f Kxh7; gxf8Pt en wint. Slechts twee goede oplossingen kwamen binnen, nl van de heren P. J. Preenen te Leiden en P Scha- kenbos ce Warmond. Bij loting was de heer Schakenbos de gelukkige. lun het EUWE EN DONNER IN HET 14e HOOGOVENTOURNOOI. VOLLEYBAL R.K. Volleybalver. „Cycloon". Voor de competitiewedstrijd op Donderdag a.s. tegen Six 2 is het 2e dameszestal als volgt samengesteld: B van Egmond, C. Brunt, Th. van Oyen, B. Visser, T. Hop en R. Rijs- bergen. Reserves: S. Juffermans en R Raaphorst. De wedstrijd begint om 8 uur. Van 7 tot 8 uur is er training voor de overige meisjes en om pl.m. 8.30 uur voor de dames. TAFELTENNIS Docos Team 1 van Docos won z'n eerste competitiewedstrijd. Uit slagen: VWS 1Docos 2 100; Do cos 1—BAT 3 6—4; Docos 3—BAT 1 0—10. Programma voor dezè week: he den, Dinsdagavond: Docos 3Ready 1; a.s. Donderdag 25 October: Scylla 5Docos 1; a.s.s Zaterdag 27 Octo- br: Docos 2The Swallows 2. De thuiswedstrijden worden ge speeld in de Gymzaal aan de Pot gieterlaan. «katholiek BELANGRIJKE DATA IN HET KOMEND GYMNASTIEKSEIZOEN In het Kennemer theatei te Bever wijk zal van 12 tot en met 20 Jan. 1952 het veertiende internationale hoogovenschaaktournooi worden ge houden. De samenstelling van de hoofdgroep van dit tournooi luidt als volgt: Dr Max Euwe, Th van Scheltin- Jn h t „mededelingenblad" van de ga, H. Kramer J. H. Conner, H. j Ned Kath. Sportbond in het bisdom Bouwmeester (allen Nederland); J. Haarlem, afdeling Gymnastiek, lezen Matanovic en B. Kostitsch Joego- we bet volgende over het program- Slavie)A. O Kelly de Galway (Bel- j ma jn het a.s. gymnastiekseizoen Dit gië) en L. Rellstab (West-Duits- j iu;dt als volgt: a^r', 20 Januari: Dioc wedstrijden Ook in de reservegroepen zullen rhythmische gymnastiek. Georgani- buitenlanders uitkomen. De Denen seerd door de Rynlandse Turnkring, zullen met Arne Hansen goed verte- Februari.Maart: Nationale wed- strijden rhythmische gymnastiek in het bisdom Den Bosch genwoordigd zijn, terwijl de inte resse van het publiek vooral zal uit gaan naar de verrichtingen van het Joego-Slavische April: Nationale kampioenschap- Mae de ACed. öefiaatöewcydeió taaiden aaaiêeieid „Strekken dat afzetbeen, van der Eist", roept dr. A G. M. Carlier. de leider van de conditietraining der schaatsenrijders, die zich voorbereiden voor het aan staand seizoen, waarin te vens de Olympische Win terspelen vallen en „Denk aan je zit, Van der Voort, juist, zo is het beter! klinkt het luid over het grasveld van het Oplei dingsinstituut voor Sport leiders te Overveen, waar sedert Juli van dit jaar een groep van 10 man elke Zaterdagmiddag bij elkaar komt. Die groep bestaat uit Wim van der Voort ('s-Gravenzande), Anton Huiskes (Appelsga), die door de verre reis n.et elke week kan komen, Aad de Koning (Purmerend) reeds in veel betere conditie dan het vorig jaar. Jan Chari- sius (Leeuwarden), Jan Wervers (Rotterdam). Kok van der Eist (Rotter dam). Gerard Maarse t Oever (Lisse) en Wim de Graaf (Rotterdam), die door studie weinig kan ko men maar het volgend sei zoen trouw van de partij hoopt te zijn En volgende week Zaterdag komt Kees Broekman er voor de eer ste maal bij. Hij vertreki over enkele dagen met de trein uit het verre Noor den, voelt zich in prima conditie, dank zij zijn oefeningen, welke hii re gelmatig heeft gedaan en zijn bosarbeid in de zomer. Maar wat hij niet heeft gehad zijn de speciale li chaamsoefeningen, geheel afgestemd op het schaat senrijden, zoals dr. Carlier die met veel enthousiasme reeds vele maanden aan dc jongens geeft enmet succes. En daarom komt Broekman naar Nederlanc om in de sfeer van de ge zamenlijke centrale trai ning te worden opgeno men en nog eens geduchi door di*. Carlier onder han den te worden genomen Hij gaat op het land wer ken bij Klaas Schenk, he lid van de technische com» missie van de K N S. B die het vorig jaar de lei din? heeft gehad bij dc uitzending van Nederland een 10.000 meter. Wim van zijn werk op de tuinderi, der Voort vertelde ons dat hij veel soepeler is gewor den en zijn uithoudings vermogen is aanmerkelijk vergroot. Als hii op he* jjs komt te staan, hetgeen nog wel even zal duren, zal hi n hei Westland eist hem op en hii kan toch niet elk jaar drie maanden er tus sen uit. Maar misschien zal in de :oekomst voor dit zeer moeilijke punt van der Voort weet, dat z?jn zich niet specialiseren op" komst in de tuinderij ligt een bepaalde afstand, hoopt hij vurig dat hij or de 1500 meter bij de win- erspelen erin zal slagen ten minste een derde Dlaats te bezetten Om dat dan voor de eerste maal Nederland een Olvm nische medaille zou bezit ten. Hii vertrouwt dat se rijders naar het buiten land. Goede sportprestaties moeten hun basis vinden in een voortreffelijke nhy sieke conditie en daaraai is inderdaad door de schaatsenrijders hard aan gewerkt. De geest onde> de „troep" is kameraad schappelijk, iedereen voelt dat hij vooruit gaat. dc- een sterk de ander minder snel. Dr. Carlier heeft dc moeiliikheidsf actor van zijn oefeningen geleidelijk opgevoerd en de droge schaatstraining die zii vrij wel aan het slot van de middag rond het grasveld van C. I. O S. uitvoeren is tot 20 minuten gegroeid zo ongeveer de duur van zijn conditie dit seizoen. nog wel eens een oplos sing kunnen worden ge vonden door middel van een plaatsvervanger. De tuinderij mag niet onder het schaatsenrijden lijden 3n met de hardrijderij uit. scheiden, neen. daar voelt hii nog n*'ets voor. Het ziet er naar uit dat de groep van de K. N S. B einde December naar Ha- mar het bekende trainings centrum zal gaan. Wie het zullen zijn. dat zal de tech nische commissie van de K. N S. B. in December wel eens bekijken. De mo gelijkheid bestaat, dat twee rijders o w. Van der Voort voor die tijd naar het Zweedse trainingscen trum Valadalen waar de bekende coach en trainer Gosta Olander de scepter meisje pen bondskeurploegen in het bisdom Roermond. I Mei: Persoonlijke kampioenschap- pen voor keurturner in het aartsbis dom Utrecht. Mei: Bonds-selectiedag heren. Or ganisatie nog niet bekend. 2 en 3 Aug.: Nationaal optreden te Breda, ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van de stad Breda. De Diocesane bondswedstrijden rhythmische gymnastiek, eens per twee jaar te houden, zullen voor het eerst plaats vinden eind 1952 of be gin 1953. In de tussenliggende jaren zullen Diocesane wedstrijden in toe stel- en vrije oefeningen worden ge organiseerd. door de uitstekende voor- zwaait, zullen gaan. Maar bereiding op het „droge* zo goed zal zijn, dat hij bii de Europese of wereld kampioenschappen aan zienlijk beneden zijn per lOonUjk record op de 10.00C meter, dat op 17 minuter tijd op die afstand scher per zal moeten worden ge steld om een kans te ma ken op de Europese of wereldtitel, welke immer.c over vier afstanden wordt berekend. Et* mee uitschei den na dit seizoen? Ik ben pas 28 jaar en iedereen weet. dat een schaatsenrij der tot ver in de 30 mee- zekerheid daaromtrent is er niet. Aan welke wed strijden de Nederlandse rijders in ieder geval zul len deelnemen? Op het uit gebreide programma staan .a. de wedstrijden van de 19 - pe- se kampioenschappen op 2 en 3 Februari te Oester- sund de ontmoeting Noor- vcgen-rest van de wereld (met Nederlanders j en NoorwegenAmerika op 9 en 10 Februari te Hamar de olympische wedstrijden van 16 tot en met 19 Fe bruari te Oslo en de we reldkampioenschappen op 1 kan. En goed ook. Maar en 2 Maart te Drontheim. WATERPOLO ZWIP—DE SLEUTELSTAD 3—7 In een aantrekkelijke snelle wed strijd heeft de Sleutelstad haar le wedstrijd in de Wintercompetitie met 73 van het Haagse Zwip ge wonnen. Reeds spoedig na het begin opende Jan Dool voor de Sleutelstad de score, doch Zwip b.eef het antwoord niet schuldig, en doelpuntte fraai door haar midvoor, waarna Wim v. Zijl met een prachtig doelpunt de Sleutelstad weer aan de leiding bracht. Door foutief overnemen in de achterhoede van de bezoekers, wist Zwip wederom door haar mid voor de stand op gelijke voet te brengen, waarna nog voor rust Piet Eradus die in deze wedstrijd als midvoor experimenteerde er 32 van maakte. Reeds spoedig na de hervatting had Zwip succes toen zij door goed opzwemmen de stand weer gelijk maakte (33). Doch hierna bleek, dat zij het vrij hoge tempo van deze wedstrijd niet konden volgen, en scoorde Jan Dool 43 waarna Piet Eradus er vervolgens nog 53 van maakte. Nadat beide laatste spelers ieder nog een doelpunt aan de sco re hadden toegevoegd, eindigde de ze wedstrijd in een verdiende 73 overwinning voor de Sleute stad. Hedenavond zullen in het ka der van het 5-jarig bestaan van de Sleutelstad onderlinge wedstrijden diplomazwemmen en een gecostu- meerde waterpolo wedstrijd plaats vinden. Aanvang 9.15 uur in de Overdekte. MACHT DER GEWOONTE Met snerpend geluid kwam gis termiddag even voorbij de halte Soestdijkerstraatweg de trein van Hilversum naar Utrecht tot stilstand. De reizigers schoven van hun zitplaats en iedereen dacht onmiddellijk aan een ern stig ongeluk. Weldra hingen nieuwsgierigen uit de ijlings omlaag gedraaide coupé-ramen, doch het weinige wat zij zagen was het treinper- oneel dat een onderzoek instel de naar de plaats waar aan de noodrem was getrokken. Die plaats was spoedig gevon- !en. Oók de dader, die zich even had afgezonderd in een kleine ruimte en daar uit macht der gewoonte een trekkende bewe- 'ing had gemaakt. Maar ditmaal was het de noodrem geweest. .„Alg. Dgbl.). Alagda Jana&enó geHuCdigd De actrice Magda Janssens is Zondagavond na afloop van de opvoering van de comedic „Kinderen zijn kin deren", waarin zij de hoofdrol ver tolkte, in de Stadsschouwburg te Am sterdam gehuldigd ter gelegenheid van haar vijftig-jarige toneelloop. Mevrouw d'Ailly sprak de juhifares- se als beschermvrouwe van de FJ.K.A. toe, en bood haar een album aan

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6