Bejaarden-woningen een uitlomst Nederland en het Europese leger Dieseltrein greep vee-auto DINSPAG 23 OCTOBER 1951 OE LEIDSE COUKAN1 TWEEUE Bl.AI) - PAGINA 1 Het initiatief van Raalte ook richtiijn voor Leidschendam (Van onze speciale verslaggever) Het vredige bouwcomplex, dat in de schaduw van de parochiekerk van het nijvere dorpje Baatte is ge legen, moet men niet zien als een staat in en staat, hoezeer er 'n eer- heid is ontstaan, door het in Verzor gingshuis of afzonderlijke wonink es samenbrer gen van bejaarde ech'pa ren of zelfstandig levende oude da mes en h?ren. Men leeft hier in een gerieflijk wooncentrum. waar alle zorgen wegvallen, omdat de bewo- en zoals reeds gezegd de woon- elementen voor bejaarden die volle dige verzorging behoeven. Er is bo vendien een verpleegafdéling voor permanent-bedlegerige bejaarden. Men heeft ons opgemerkt, dat de be jaardenzorg geen armenzorg ook niet enkel arbeiderszorg. En het gaat er ook niet om, mensen aan trekken, die elders goed wonen. In I hoofdzaak wil de Stichting een stresk-functie vervullen. De fraude bij het G.E.B. te A dam De onregelmatigheden bij het G. E.B. te Amsterdam, waarbij vele la gere gemeente-ambtenaren betrok ken zijn, is ontdekt doordat de re cherche materialen van de G.E.B. bij een Amsterdams opkoper aantrof en er tevens achter kwam, dat vrij ge regeld een vrachtauto van het G.E.B. voor de winkel stopte. De fraude schijnt zich in hoofdzaak te beper ken tot het afgeven door het maga zijn van een te groot surplus. Ook afval van de materialen v> Ld verkocht. Dit zijn alle materiaalpos- ten, die erg moelijk te controleren De komende bmaarden-centra te zjjn Tot nu toe werden er 10 persó ner* die konden overdragen aan de I Ede en Leidschendam (en strate ook nen Van het G.E.B. en 2 helers ge- di -ectrice en h-er s'af. WU hebben jf Vleuten en Tuitjenhorn) zijn be- arresteerd. Het gerucht gaat dat een doeld voer allen, die uit hoofde van <jer verdachten een motor met met beide partijen gesproken en ons laten informeren ove" al het gemak dat de lan-'elijke ka'holiekc stich'-'ng voor behuizing van bejaarden hier heeft bereid. Pastoor F. Stokman van Raalte, die de initiatiefnemer en tevens de voor zitter van de Stichting is. heeft ons verzekerd, dat het zelfs in deze som bere tijd zeer noodzakelijk is, het bouwen van bejaardencentra in an dere delen van het land voort te zet ten en die bouw zo krachtig en snel mogelijk op te voeren.Heel veel be jaarden leven namelijk in nood met betrekking tot huisvesting en verzor ging. Doorgaans kunnen zij niet lan ger een eigen woning aanhouden; bij familie intrekken is meestal ook niet alles en can rest het gesticht, waar- omtient de gevoelens nog al gemengd zijn.Al.een reeds meer dan 230.000 katholieke bejaarden boven de leef tijd van 65 jaar zijn op zichzelf aan gewezen. Aangenomen, dat drie van de vier zelf van huisvesting en ver zorging kunnen werk maken, dan blijven er volgens de pastoor Stok man nog altijd 70.000 over, die op hulp van andere zijn aangeyvezen, die graag hun ruime woning (zonder ver. zorging) zouden willen ruilen voor een bejaardenwoning, met de zeker heid van hulp en verzorging. Geen kwestie van „opbergen" Men mene niet, dat deze mensen in de bejaardenwoningen worden op geborgen, zoals dat heet, om lijdzaam hun laatste uur af te wachten. Inte gendeel beoogt de Stichting, dat zij hun vrijheid, zelfstandigheid en zelf werkzaamheid zoveel nvogelijk kun nen behouden. Die indruk hebben wij bij gelegenheid van ons bezoek dan ook hier volop gekregen. En dus heb ben we ons graag in verbinding ge steld met het bureau van de centrale voor de katholieke bejaardenzorg in Nederland, waar de secretaris de hr. J. Smit te Utrecht zich openbaarde als een voortreffelijk organisator en knap rekenmeester. Wij hebben inzage gekregen van de twee grote complexen, die thans zowel te Ede als te Lei Tschendam in uitvoering zijn overeenkomstig het bestaande centrum in Raalte. Er zul len in elk van die complexen 150 be'den beschikbaar zijn, verdeeld over Verzorgingshuis en zelfstandige woningen. Dat Verzorgingshuis biedt ruimte aan 23 alleenstaande, die vol ledige pension zullen genieten, met verpleging en licht. De maandelijkse vergoeding varieert van 74 tot 98 gulden, een en ander naar draag kracht. Dat is practisch nog geen drie gulden per dag En de behuizing is aangepast aan de accomodatie van de betrokkenen. Ten overvloede zal het Verzorgingshuis 13 echtparen kunnen vestigen, met dezelfde condities als voor de aleenstaanden; zij betalen van /140 tot ƒ230 per maand, voor man en vrouw. In alle gevallen bin nen het Verzorgingshuis zal een con junctuur toeslag van 22 procent wor den geheven. Bovendien komen 54 a'fzonderlijke woningen, namelijk 22 voor alleen staande personen, 20 voor echtparen 10 voor drie personen. De prijzen variëren van ƒ30 tot ƒ59 per maand voor alleenstaanden, van ƒ43 tot ƒ64 voor echtparen en van 52 tot 73 voor gezinnen van drie personen. Al deze bedragen betreffen niet slechts de huren, nvaar bovendien stookkos ten, tuinonderhoud, puibewassing, plus het recht van gebruikmaking van het Verzorgingshuis in. bijzondere gevallen en van logeergelegenheid aldaar. In verband met afnemende validiteit van de bewoners wordt echter een klein centrum bijdrage op de eindbedragen gelegd. Veel gerief en verzorging De woningen zijn geheel ingesteld, op het gerief van de bejaarden, waar bij komt het gerief van de Verzor- - zij hun leeftijd in aanmerking komen, Span aangeschaft heeft, terwijl ook ongeacht hun maatschappelijke stan- anderen grotere uitgaven hebben ge ding of inkomenpositie. Natuurlijk is daan, dan hun salaris toeliet, het inkomen een factor, waarmee zo-1 Het G..B te Amsterdam deelt naar wel van de zijde der Stichting als aanleiding van de berichten over de van de korhende bewoners moet wor-1 muntmeteropnemers mede dat er den gerekend. geen sprake is. dat deze mensen hun Int. .sen heeft het bureau van de plicht zouden hebben verwaarloosd Centrale in U.recht een plan uitge- Er zijn in deze sector van hei bedrijf werkt, dat de heer Smit ons heeft geen ontslagen voorgekomen, uitgelegd en dat kort gezegd hier op neer komt, dat men met ƒ20 per trmnnd verzak -^d kan ziin van een plaatsje in 't Bejaardencentrum na 15 jaar. Temand, die ineens f?POO stuurt aan dat bureau, is over 14 jaar zeker van een plaats en heeft korting op de huur verdiend van ƒ10 per RIJKSBUREAU LIET REKENING OPLOPEN. Strop van 135.000 voor de Staat. De gewezen directeur van een Am- maan''. Wie het gestorte geld ooit -terdams autobedrijf, die verdacht mocht terugverl-n^en. ontvangt dat werd 135.000 te hebben verduisterd in-'erdacd volledig, pL'S 2 procentten nadele van de Staat der Ne-'er- d^mengestelde in'-est. Deze p'annen zijn gebaseerd op het lijfrente sys teem en gaan er van uit, dat bij de pensionering het inkomen beduidend minder wordt. Voor gegadigden zijn er niet minder «lan zeven mogelijk heden om de gevolgen van dat ver minderde inkomen in belangrijke mate te compenseren. Er komen woningen vrij! Krachtig voortzetten van bouw van bejaarden-woningen heeft ook ton. landen, stond gisteren in hoger be roep terecht voor het gerechtshof te Amsterdam. Voorts zou hij. volgens de tenlastelegging machines aan een faillissement onttrokken hebben. De rechtbank sprr.k hem indertijd vrij van de tenlastelegging Verdachte was in het begin van 1946 directeur geworden van het auto bedrijf op een salaris van ƒ20.000 per jaar. In minder dan iy2 jaar ont stond door financieel wanbeleid bij de N.V. een tekort van ruim twee een m^utschaonelül-e bedoeling door dat een waardevolle verruiming van normale woongelegenheid wordt ver kregen. Normale en grotere gezinnen zullen de vrijkomende woningen kunnen betrekken,, samenwonings- toestanden kunnen worden beëindigd, waardoor ook het groeiende gezin wordt geholoen. volkshuisvesting en werkgelegenheden worden bevorderd Bovendien zullen de op te nemen keiaarden worden geholoen aan een zinvol te beleven ouderdom, zorg en eenzaamheid worden bedreven van hen, die een leven lang anderen hiel- oen zonder toereikende sociale zeker heid. Met onze gastheren op reportage behoren ook deken C. J. E. N. van Uijck te Niirreeen vice voorz'tter, drs A. A. Wirtz te Heerlen en dr. mr. F. M, Hnvermans te Venrav tot het be stuur van de landelijke kath. stich ting voor behuizing van bejaarden. Na hetgeen hier werd uiteengezet, valt het ons niet moeilüv, dit bes+"ur van harte sücces te wensen bij de .uitbreiding van een plan. dat onbaat zuchtig kan worden genoemd, waar het is gericht op wezenlijk hulpbe toon. Dit ontlokte de president van het Hof de opmerking, dat verdachte on danks zijn hoge salaris bedroevend weinig gepresteerd heeft. De voormalige directeur nam auto's over van het Rijksbureau voor meta len, die dan weer aan particulieren werden verkocht. Pas als laatstge noemde verkoop tot stand gebracht was, behoefde men het verschuldigde bedrag aan het Rijksbureau over te maken. Op dit bureau was blijkbaar weinig samenwerking tussen de ver koopafdeling en de administratie, die de betalingen moest boeken. Zodoen de was het mogelijk dat steeds maar weer auto's aan de N.V geleverd werden terwijl het aantal onbetaalde posten in evenredigheid steeg. Een der getuigen in deze zaak, in dertijd ambtenaar van het Rijksbu reau verontschuldigde zich met de mededeling, dat voor 350 millioen aan regeringsgoederen was verkocht. Doordat men steeds met hoge bedra gen werkte, was de niet betaalde post van 200.000 ten laste van het auto bedrijf niet opgevallen Tijdens de behandeling van de zaak bleek verder, dat de Staat der Neder landen voor een belangrijke schade- Deelneming van ons land belangrijk IIERVE ALPHAND, de Franse vertegenwoordiger in de Atlantische raad van plaatsvervangers, heeft Maandag te Londen de nadruk ge legd op het belang van de Nederlandse deelneming aan een in te stellen Europees leger. Alphand, die voorzitter is van de conferentie, welke thans te Parys over dit Europese leger wordt gehouden, bracht de raad verslag uit over de vorderingen der besprekingen. De Nederlandse regering heeft deze conferentie aanvankelijk door waarnemers doen bijwonen. Kort geleden heeft zij echter besloten tot een volslagen vertegenwoordiging. Alphand deelde mede, dat te Pa rijs overeenstemming is bereikt over het beginsel van de eenwording en over de wijze, waarop legering en verplaatsing der troepen zullen ge schieden. Bij dit militaire gedeelte der besprekingen wordt nauw con tact onderhouden met het hoofd kwartier van generaal Eisenhower. Te Parijs is zorgvuldig berekend voor welke uitgaven de betrokkén landen door de instelling van een Europees leger zouden komen tc staan. Er is speciaal aandacht ge schonken aan de noodzaak van net gingspaviljoens. In deze laatste zijn I opstellen van een gemeenschappe- recreatie-gelegenneden, logeerkamers lijke militaire begroting. De Italiaanse delegatie heeft voor gesteld het Europese parlement, dat tegelijkertijd met de instelling van een Europees leger tot stand zou moeten komen, rechtstreeks uit de deelnemende staten en niet via de r.itting hebbende volksvertegenwoor digers te doen kiezen. Dit voorstel ordt thans bestudeerd. Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg zijn op de conferentie te Parijs ver tegenwoordigd. De Verenigde Sta ten, Engeland, Canada, Denemarken, Noorwegen en Portugal hebben waarnemers gezonden, post behoed zou zijn wanneer er wat meer samenwerking was geweest tus- hen de betrokken afdelingen van het Rijksbureau voor metalen. De procureur-generaal achtte ech ter de verduistering niet bewezen, evenmin als het onttrekken van ma chines aan het failissement. Hij con cludeerde daarom tot vrijspraak. „Trouw". HET BUREAU VAN DE REGERINGSCOMMISSARIS VOOR EUROPEES HERSTEL TE LONDEN. Dp vragen van het Eerste Kamer lid Ruijs de Beerenbrouck (K.V.P.), betreffende de positie van de verte genwoordiger te Londen van het bu reau van de regeringscommissaris voor het Europees Herstel Program ma hebben de heer Stikker, minister van buitenlandse zaken en de heer Van den Brink, minister van econo mische zaken schriftelijk o.a. het vol gende geantwoord: Het is niet juist, dat er voor de functionaris te Londen geen reële werkzaamheden zijn te vervullen. Genoemde functionaris verricht on der de algemene coördinerende lei ding van de Nederlandse vertegen woordiger in de raad van plaatsver vangers van de NATO het belangrij ke werk van coördinatie van alle fi nancier en economische aangele genheden, welke in het kader van de NATO of inverband daarmede moe ten worden behartigd. De bezetting, waar het hier om gaat, is geheel in overeenstemming met de eisen, die het landsbelang stelt. Zo staat de desbetreffende functionaris thans de regeringscom missaris bij, die de Nederlandse re gering vertegenwoordigt in de ad hoe commissie van twaalf welke op de conferentie in Ottawa werd ingesteld. Genoemde functionaris staat geen enkele staf ter beschikking. In Lon den geniet hij de medewerking van de staf van de Nederlandse vertegen woordiger in de raad van plaatsver vangers en te Parijs van de staf van de ï.ederlandse missie bij de organi satie voor Europese economische sa menwerking. NIEUW LID TWEEDE KAMER. De heer J. Roorda te Ter Apel is benoemd tot lid van de Tweede Ka mer voor de P.v.d.A. als opvolger van de heer Tuin, die burgemeester van Groningen is geworden. DE WERKLOOSHEIDSWET. De regering heeft besloten de Werkloosheidswet 1 Juli 1952 in werking te doen treden. Over een aantal uitvoeringsmaatregelen zal nog het advies van de Sociaal Eco nomische Raad worden gevraagd. BEDRIJVERS VAN MEER DAN VEERTIG INBRAKEN GEARRESTEERD. Twee insluipers, die Donderdag avond bij de familie B. aan de Nic. Maesstraat te Zaandam hun slag sloe gen, zijn door de Rijkspolitie te Uit geest aangehouden, kort nadat zij bij de fam. M. aan de Kleis te Uit geest hadden ingebroken. Het blijkt thans, dat de Uitgeester politie een goede vangst heeft gedaan, want de knapen hebben bekend, dat zij niet minder dan veertig inbraken hebben gepleegd. In Maastricht, Venlo, Nij megen, Leeuwarden, Den Haag. Lei den, Amsterdam, kortom in het ge hele land, hebben zij gewerkt, zonder dat zij ooit tegen dc lamp liepen. Bij de fa. M. te Uitgeest stalen zij ene duffelse jas, een vrij dure lan taarn, een portefeuille met inhoud en een aantal kledingstukken. Toen de heer M. de inbraak bij zijn thuis komst ontdekte, waarschuwde hij di rect de rijkspolitie, die er per motor op uittrok en de daders op de grens van Heemskerk en Beverwijk kon aanhouden. Het bleken een 27-jarige los-werk- man uit Zaandam te zijn, van oor sprong een Amsterdammer, en een 35-jarige acrobhat zonder vaste woon- en verblijfplaats. Daar de knapën de buit van de laatste inbraak nog in hun bezit hadden, viel er weinig te ontkennen. Zij bekenden, dat zij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag tussen 12 en 4 uur in Beverwijk of Heemskerk een tweede inbraak hadden willen plegen. De heren liepen in de kleding van de heer B. uit Zaandam. Voorlopig blijven de arrestanten in Uitgeest, waarna zij een rondreis door ons land zullen beginnen in ver band met de inbraken, die elders zijn gepleegd. Geen doden, grote verwoesting Gisteravond is een grote veeauto met oplegger op een onbewaak overweg in de gemeente Beilen door de om 19.36 passerende dieseltrein gegrepen. De truck, waarin zich drie personen bevonden, werd in een sloot geslingerd, terwijl de oplegger ongêveer 500 metei werd meege sleurd. Eerst toen kwam de trein tot stilstand. De bestuurder van de auto de heer E. Blauw uit Beilen werd uit de cabine geslingerd, doch be kwam slechts lichte verwondingen. De beide andere inzittenden, de 12- jarige Jan Maat en A. Kleine, beiden uit Beilen werden naar het Wil- helminaziekenhuis te Assen vervoerd, dc jongen ter observatie. De die seltrein werd ernstig beschadigd. Enige reizigers bekwamen lichte ver wondingen door glasscherven. De bestuurder van de train kwam er goed af. De trein werd naar het station Beilen teruggesleept. De reizigers hebben met de eerstvolgende trein de reis voortgezet. Avontuur in Den Haag Een jonge kwant, die in de wandeling Arie genoemd wordt, was gisteravond boven op de ho ge ijzeren stellage geklommen, lie momenteel voor het te res taureren Hotel Central in de Po ten te Den Haag is opgetrokken, en verrichtte daar, onder grote belangstelling van het samenge stroomde publiek, enige staaltjes trappeze-werk. De politie, die 'ich ook tussen de schare bewon- 'eraars bevond, meende, dat een 'ergely'ke vertoning geen stijl was in het stijlvolle Den Haag en daar er allicht een politie verordening te vinden zou zijn, ie optreedt tegen dergelijke bui- enissi'heden, wilde zij na afloop an de voor-telling eens een har ig woordje met de jongeman preken. Deze zag schijnbaar ïinder heil in een dergelijk on- lerhoud; toen de politie hem ge naderd was, beklom hij wederom de stellage. Nu echter niet om nogmaals een voorstelling te ge ven, maar om via het dak aan de andere kant een brandladder te bereiken. Tot deze ontdekking kwam men echter pas. toen de vogel definitief gevlogen was. De politie zocht nog een poosje naar sporen en de Hagenezen, die genoten hadden van het stoute staaltje, trokken hun ge zicht in de plooi en leefden stijl vol verder. jes spoedig tot het verleden zullen be horen. Nu behoeft men niet al te pessimis tisch te zijn ten opzichte van de toe komst van de televisie in het alge meen. De televisie-programma's zijn ingesteld en zullen nog meer en meer ingesteld worden op de huiskamer. Wat men in de huiskamer prettig vindt is daarom nog niet geschikt voor café's en dergelijke. Men gaat in café's ook niet meer rond de radio zitten toch zal niemand beweren, dat de radio derhalve heeft afgedaan. Televisie-geestdrift luwt Nu de televisie-uitzendingen een paar weken aan de gang zijn en het Nederlandse publiek inmiddels ken nis heeft kunnen maken met de pro gramma's. kan men nagaan hoe Ne derland reageert op de invoering van dit nieuwste technische snufje. Over het algemeen kan men wel zeggen, dat de aanvankelijke geestdrift danig bekoeld is. Het „Alg. Dagblad" heeft eens na gegaan. wat men er in Den Haag van zegt en het antwoord van Den Haag zal wel niet veel verschillen van het geen men zegt in andere steden. De nieuwigheid is er af en de be langstelling wordt minder, dat is wat men hoort, wanneer men in het een trum van Den Haag zijn oor te luiste ren legt in de café's, waar men ten gerieve van het publiek een elevisie. toestel heeft staan. Men dacht er klanten mee te trek ken en van deze omstandigheid heb ben verscheidene radiozaken gebruik gemaakt om reclame te maken voor de televisie, door er een toestel voor beschikbaar te stellen. De eerste avonden was het druk. Toen was het nog een nieuwtje, dat men nu eenmaal moest hebben gezien en gehoord. Maar dat luwde na een paar uitzendingen al spoedig. En als men vraagt, wat de reden van deze verminderde belangstelling is, dan hoort men algemeen, dat de program ma's niet aantrekkelijk genoeg zyn. Het publiek is al niet meer geestdrif tig voor de televisie. In een druk café, waar kort gele ien nog een toestel werd neergezet, konden de twee kellners die men ex- tra had aangenomen om de drukte op te vangen, om negen uur al naar huis gaan. Er is een zaaltje in Den Haag. waar men tegen betaling de televisiepro gramma's kan volgen. Men laat nu voor een man of twaalf de toverbeel- den op het schermpje verschijnen en het ziet er naar uit, dat deze avond Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24 00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor dc zie ken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gra mofoonmuziek; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmu ziek; 11.15 .Latervcer wil het rech te weten", hoorspel; 12.00 Pianore cital. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Dubbelkwartet en orgel; 12 59 Klokgelui; 15.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Marlnierskapel; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Kamer-orkest en soliste; 15.40 Blokfluitenensemble; 16.00 Voor dc jeugd; 1700 Gramo- foonmuziejt; 17.20 Orgelspel; 17,45 Regeringsuitzending: Dr. G. Stuive ling: „Schrijvers in Suriname en de Nederlandse Antillen". 18.00 Nieuws; 18.15 Vocaal ensemble; 18.30 R.V U: Prof. Dr. H. D. de Vries Reilingh: He dendaagse migratieverschijnselen: Gedwongen migratie". 19.00 „Spec trum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven". 19.15 Boekbe spreking; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws on weerberichten; 20.10 Commentaar Familie Competitie; 20.20 Radio Philharmonisch orkest en solist; 21.20 „Waar licht en leven lacht"; 21 40 Koor en piano; 22.05 Gramofoonmu ziek; 22.15 Internationaal Evangelisch Commentaar; 22.25 Lichte muziek; 22.45 Avondoverdenking' 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23 15 Gra mofoonmuziek; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie; 23.35 24,00 Amusementsmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA 19.30 VPRO. 20.00—21 90 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.33 Gramofoonmuzi k; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Tussen twee plaatjes gezegd; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoon muziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Gramofoonmuziek; 10.45 Voor do vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12 00 Voordracht; 12 15 Accprdeon orkest en solist; 12 30 Land- en tuin- bouwmededelingon; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Aecordeonmuziek; 12,55 Kalender; 13 00 Nieuws; 13.15 Instrumentaal trio; 13.45 Grumo- foonmuziek; 14.00 Gesproken por tret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kin derkoor; 15.20 Pianorecital; 15.30 v. de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia. 18 20 ,,Dc Organisatie en werkzaamhede n van de Militaire Juridische Dienst", eau rie; 18 30 Actualiteiten; 18.40 Roemeens orkest: 19.00 „Utopisten en reaLsten in dc socialistische bewoging", causerie; 19.15 Pianoduo. VPRO: 19 30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws; 20 05 Poli tiek commentaar; 20.15 Joodse liede ren; 20.45 „De Getuigen", hoorspel; 21.35 Omroeporkest; 22.20 Causerie over zeep; 22.35 Amusementsmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Muzikaal Literair programma. <ClEFDE'S ïGEPRAAL 23) Holder gaf zeer duidelijke inlich tingen. Mag ik vanavond weer eens een uurtje komen praten, om de dames gezelschap te houden, vroeg hij bij het afscheid, 't Was laatst zo buiten gewoon gezellig. En met smekende blik aan 't adres van Ruth ging hy voort: We zouden dan misschien weer eens een beetje muziek kunnen ma ken De twee meisjes antwoordden be vestigend, beleefd en vriendelijk. Ruth keek nog eens om. knikte Hol der toe en riep opgeruimd: Dus zeker tot vanavond, niet waar Je wilt dus de toren helemaal ontrouw worden, zei Ilse glimlachend toen ze weer alleen waren en snel in te halen. doorstapten, om Marianne en Turba Ik dacht dat mijn paspoort inge trokken was"? Je paspoort als., vrijer, maar niet als vriend. En je weet wel, Kurt dat de vriend mij altijd welkom zal zijn. Goed. Maar je moet me een paar da®en laten om op verhaal te komen. Dan breng ik je weer een be zoek als vriendMaar Ilse ,wat ik ie kan verzekeren; juffrouw Ruth heeft geen zweem van verdriet in haar prachtige ogen. Ik heb er speci aal op gelet. Werkelijk? Nu. dan heb ik mij vergist. Of is er misschien. toen zii je rag, plotseling verandering in geko men? XIV Dr. Wenk had de toestand van "raaf Klemens niet bepaald zorgwek kend. doch met het oog op ziin 1eef- tijd. toch vrii ernstig gevonden. Hij had een hartversterkend middel, ab solute rust en een streng regiem voorr">s',.hreven. Dit alles werd door Dr Wenk me degedeeld aan Turba. die hem naar de uitslag van het onderzoek kwam vragen. 't Spreekt vanzelf, zei de dok ter tenslotte, dat de oude man. iede re opwinding moet worden gespaard en dat hij ook geen bezoeken mag ontvangen. Ook geen bezoeken die hij zelf verlangt? De dokter knikte. Voor de eerste tijd ja. Ik zal het Evert zegden, wanneer ik ze weder kan toelaten. Laten we niet uit het oog verliezen, dat voor een grijsaard die zo zwak is. zelfs een eenvoudig gesprek inspanning kost. Fr bestaat dus geer* aanleiding om zijn zoon, die zich op het ogen blik in Zuid-Amerika bevindt te la ten terugkomen? Voorlooie niet, tenzij de patiënt het uitdrukkelijk ver'angt. In dat ge val moet natuurlijk onverwijld aan zijn verlinken worden voldaan, want verzet zou hem opwinden, en dat mag niet gebeuren. Trouwens ik moet ze°pen, dat de graaf veel prik kelbaarder is. dan in het belan" van -;in toestand wenseWk zou ziin. Voor Use was deze beslissing van de dokter een grote teleurstelling, want zii maakte verdere bezoeken op Kronstein voorlooi® onmogelijk. Bo vendien zon zij hem later niet nrmr mogen spreken over de dingen die voor haar van "het Grootste belang "/aren. want iuist die din°en zouden Aa pra*f oppewon^en hebben. Maar leedwezen kon niet baten; zij moest zich in het onvermijdelijke schikken en geduld hebben. Dus wijdde zij, met Marianne, voorlopig haar vrije tijd aan de dames Tre- bitsch, die haar steeds hartelijk ont vingen en zeer op haar bezoeken ge steld waren. Er werden in die dagen heel wat uitstapjes en wandelritten gemaakt, en iedere dag werd een paar uur ten nis gespeeld. Bijna altijd vergezelde Turba, zeer dikwijls Kurt Holder, nu en dan ook een van de houtves ters en de jonge dames. Op regenach tige daeen hielden dezen mevrouw Trebitsch gezelschap, dan werd met «ezellig praten, lectuur en muziek de ♦Ijd gesleten. Elfride en Ruth Trebitsch beklom men h'i^end en met rode wan"en het steile, lastiee voetpad, dot opkronkel- de naar de kapel Maria ten Woude" De Me;-zon was die dag biizonder warm. Onderwee kregen zij het over liefde en liefdesverdriet en over de moge^ikheid te verbeten. Mij dunkt, dat je zulke dingen met jezelf moet uitvechten, zei Ruth. Fn a's dat niet lukt? Is dat een bewijs. dat men niet krachtig genoeg wil.. Maar tot miin «miit heb ik reeds lang onbemerkt d*t ji.i. insfede van daooer de striid tegen je zelve aan te binden, nog al tijd treurt over Treuwart. Elfi wond zich op. Ik kan niet anders! Ik kan nu eenmaal Klaus niet vergeten.. Dat moet je toch begrijpen, want je hebt diezelfde ondervinding opgedaan als ik. Of heb je von Wiedeman al ver geten? Vergeten.nee, want als waar schuwende herinnering zal hij nog lang bij mij blijven voortleven. Dank zij herr:, zal ik voortaan telkens, wan neer iemand byzondere atenties voor mij heeft het nodige doen om te we ten te komen of de persoon in kwes tie met op de eerste plaats op mijn «eld is belust. Trouwens wat von Wiedeman betreft, is mijn hart tot j rust gekomenomdat ik het wilde Dan heb je ook nooit van hem -«houden. Mogelijk. Zelfs waarschijnlijk Het zou ook te^en mijn fierheid -trijd^n. een onwaardige te beminnen Maar Klaus was Peen onwaar dige, hij lijdt niet minder zwaar dan Ik. M:sschien, misschien ook niet. Daarvan weten wii niets. Maar zoals dc dinpen nu eenmaal staan, is hij in leder ffeval verloren voor je. Je zoudt ie er dus in moeten schikken en niet zo met ie verdriet te koop lonen al was het maar om wille van mama. Zij zal niet beter worden voordat je weer oogcruimd bont als vroeger. Wist ik.maar, hoe het aan te leggen Och, het is doodeenvoudig. Op de eerste plaats moet je ernstig wil len. Zoek verstrooiing, laat je 't hof maken; hot leven is zo mooi als men het zonder vooroordeel bekijkt. Roep je trots te hulp. Moet dan iedereen weten wat er in je hart omgaat? Go- loof me: de boze wereld hei ft nooit me^eRVen met iemand; iee-l gehad, zij heeft er niets vop dan spot. Je spreekt als c- n oude profes sor in de levenswijsheid. Als je er niets tegen hebt, zou ik bedk pract'schc levensohilosofie. Zii hadden eindelijk de kapel be reikt. Waar vinden we elkaar straks terug, vroeg Elfride. Onder aan de hellinp. waar we onze paarden vast gebonden hebben? Als ie er niets tepn hebt. zou ik liever eep eindië vooruit rijden. Ik zou nameliik ga-me even -n kiik;e gaan nemen op de velden n bij de stallen van het landgoed. Daar ziin een massa interre°«u»nte dingen te zien. Je weet wel: insnee+eur Folder heeft h'-'- ons pisteravond verf "ld. En <J«nr stel je waarlijk belang in? vroeg Elfi verwonderd (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5