S)e CöidóeSoti/to/nt BEKWAME GETOUWENSTELLERS DEKEN- EN STOFFENWEVERS We gaan weer praten in Korea Egypte neemt afwachtende houding aan CAIRO BETREKKELIJK KALM Plannen voor een mobilisatie Amerikaanse ambassadeur bij Vaticaan WOLLENSTOFFENFABRIEK Accoord bereikt te Panmoenjon Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HAANDAG 22 OCTOBER 195. 43ste JAARGANG No. 12415 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w-, f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 CONGRES ZONDER VREES DE vraag, of het congres van de Kath. Volkspartij geslaagd mag heten, bevestigend of ontkennend beantwoorden, hangt af van de ver wachtingen, welke men er aan heeft gesteld. De waarde, welke aan con gressen in 't algemeen gehecht kan worden, is naar onze smaak niet groot. Deelt men die opvatting, dan zal men over het K.V.P.-congres spoedig voldaan en tevreden kun nen zijn. Zo men, met voorbijzien van de practijk, gehoopt had, dat van dit congres een golf van geest drift over den lande zou spoelen, dan zal er wel reden tot onvoldaan heid 'zijn, evenals degenen, die er zich op gespitst hadden, felle botsin gen mee te maken, met de kous op de kop huiswaarts zijn gegaan. Na alles wat er werd geschreven en ge zegd is, kon het congres weinig ver rassingen bieden, doch een van de verrassingen was wel deze, dat het voltallige K.V.P.-congres (met het nodige voorbehoud) een flink ap plaus heeft gebracht aan minister Lieftinck. Welke verwachtingen men ook heeft gehad zulk een sponta neïteit zeker niet! Deze hulde aan de socialistische minister (wiens beleid meteen daar op werd gecritiseerd) achten wij een gelukkige uitbarsting. Daaruit bleek immers, dat het congres van de grootste partij ook waarlijk groot weet te denken. De vrees voor so cialiserende sire vingen, welke de laat ste tijd ons Katholieke volk is inge fluisterd (strevingen, bij minister Lieftinck zeker aanwezig) bleek het congres niet benauwd te hebben ge maakt. Wie benauwd is, is geneigd tot benepenheid. Men verwijt in eigen kring het Katholieke volksdeel, dat het nog niet onder het erop ge legde minderwaardigheidsgevoel is uitgekomen. Hoe dit zij het con gres van de K.V.P. had blijkbaar geen last van een minderwaardig heidscomplex. Het ziet wel sociali serende gevaren, maar heeft vertrou wen in de Kamerfractie, „die er ook nog bij is" en die, zoals prof. Romme in zijn rede opsomde, bij alle kern punten van de sociaal-economische politiek zich schrap zet. Zeer tot on genoegen van de P. v. d. A., die, ge lijk een socialistisch blad enige maanden geleden schrééf, te veel achter de K.V.P. aanloopt! Het docht prof. Romme goed, over de P. v. d. A.- samenwerking sprekend, vast te stel len, dat van de „brede basis" hoe wenselijk ook met het oog op de lan delijke saamhorigheid en ter verwe zenlijking van het program der K.V.P., geen afgod wordt gemaakt, en zelfs de vraag van her-oriëntatie te stel en. Tegendeel van vrees, was het ken merk van dit congres; een zekere mate van zelfbewustheid, dat de K.V.P., ondanks de feilen, welke er aan alle mensenwerk kleven, on danks de critiek, welke er, van hun standpunt terecht, door stuurlui op de wal op wordt uitgeoefend, in de afgelopen jaren haar best heeft ge daan er van te maken, wat er in de beroerde omstandigheden, waarin wij moeten leven en die men toch de K.V.P. niet tenlaste kan leggen! van te maken was. Indien er beduchtheid bestond voor op komst zijnde verkiezingen, zou deze be duchtheid zich gelucht hebben in hol e beloften en snoeverijen. Zo er ai ooit gevaar aanwezig is geweest voor een scheuring in de gelederen, toch heeft men de ontevredenen niet gepaaid met zoete broodjes, maar het brood der harde werkelijkheid voorgezet. Natuurlijk kan er verschil van meningen bestaan over de toe passing van de Katholieke beginse len. De K.V.P. blijkt te verkeren in die kalme gemoedsstemming, welke een man heeft, die naar eer en ge weten heeft gehandeld bij de oplos sing van moeilijke vraagstukken. Men kan opmerken, dat een derge lijke kalme geesteshouding geen geestdrift verwekt, maar zij verwekt iets, wat in deze dagen veel waarde voller is: zij verwekt een verstande lijk vertrouwen. Is dit vertrouwen gevestigd, dan voert het vanze'.f tot geestdrift voor de onwrikbare begin selen, die aan de Christelijke politiek ten grondslag liggen. Dit kwam ook tot uiting op dit kalme congres van critiserende koppen, toen het, na de ten opzichte van allerlei verlangens zeer gereserveerde rede van prof. Romme, als één man opstond om hem een klinkende hulde te bren gen. Het zou wij hebben het reeds meer aangesneden zeer goed zijn, indien alle binnenkamerse critici op prof. Romme op wie te recht of ten onrechte, steeds de volle verantwoordelijkheid voor de poli tiek van de K.V.P. wordt geladen, zich eens de moeite getroostten naar zijn uiteenzettingen te gaan luisteren. Aangezien vele van die af wezige critici niet met de voeten op de bodem der nuchtere werkelijkheid plegen te staan, belopen zijn na tuurlijk grote kans door de vorste lijke welsprekendheid van de frac tie-voorzitter overrompeld en mee gesleept te worden. Doch zo zij daar aan weerstand kunnen bieden, zij zullen zijn zakelijke argumentatie niet kunnen weerstaan. Dat is ons op persconferenties, waarin prof. Romme zeer openhartig kan zijn, meermalen gebleken. Hij is ongetwij feld een geslepen speler van het po litieke spel, een handig en gevat redenaar, een hoogst bekwaam ad vocaat. Indien men deze hoedanig heden slechts lakenswaardig vindt, omdat zij (en dat is zo) gemakkelijk misbruikt kunnen worden, dan zou den wij toch wensen, dat iedere Ne derlandse Katholiek een andere eigenschap van prof. Romme in volle mate bezat, namelijk deze: het ideaal van een Christelijke samenleving, gegrondvest op saamhorigheid en onderlinge liefde, onverwrongen te handhaven, het hoog te houden door alle geschipper naar het bereikbare heen, en aan de verwezenlijking van dit ideaal zich volledig te geven. Andriessen, de voorzitter van de K.V.P., ofschoon van dezelfde hard nekkigheid in beginselen, is naar zijn uiterlijke gedragingen de tegen hanger van de fractie-voorzitter. An driessen schiet nooit uit zijn slof, een glimlach van hem is onbetaal baar, omdat ze zo zeldzaam is, van geestdrift of ontroering, geeft hij nooit Het .Egyptische kabinet heeft be- blijk naar buiten. Daarom was hetsloten de Britse nota van Vrijdag te iets bijzonders, de heer Andriessen verwerpen, waarin verklaard werd, VERWORPEN NOTA ontroerd te zien, even maar, toen hij de wens uitsprak aan het slot van het congres, dat prof. Romme nog vele jaren zijn krachten zou mogen geven in het belang van de K.V P., en het Katholieke volksdeel van geheel Nederland. Met alle waardering voor alle sprekers op dit congres, het zou den. maar een pover congres zijn ge weest zonder de uit het hart vlam mende begeestering waarmede Rom me het besloot, het de overtuiging meegevend, dat de K.V.P.-politiek de verwezenlijking van Christelijke idea'en onvervaard nastreeft en, gelijk de politieke le:der zeide, niet als enigermate juist kan aanvaar den, wat haar door sommige cri tici aangewreven wordt: dat zij de rechte weg zou hebben verlo ren. De eenheid, verheven boven kleine verdeeldheden, welke dit congres beheerste, was daar de bes te weerlegging van. Treinoverval op Java De spanningen van de vorige week, welke volgden op de opzegging van het verdrag met Engeland door Egypte, zijn gevolgd door een afwachtende hou ding in heel Egypte, aldus meldt Reuter uit Cairo. Na een dag, die .betrek kelijk kalm" werd genoemd, zeide gisteravond een Egyptische woordvoer der, dat de Egyptenaren thans wachten op verdere aanwijzingen van de regering. RAAD VAN OORLOG. De bladen te Cairo meldden giste ren, dat het Egyptische Hoogge rechtshof een wetsontwerp op de al gemene muP 'vr 'i° h°eft «oe 'ge keurd. Het ontwerp, dat door het Parlement moet vorden aangenomen schrijft de instelling van een „hoge raad van oorlog" voor, die plannen zal opstellen voor een algemene r. - bilisatie en voor het verzekeren van de binnenlandse veiligheid. De raad zal tevens de industriële productie coördineren en het verkeerswezen organiseren. Gistermiddag zouden de leden van het kabinet te Alexandrië bijeenko men om de huidige toestand te bestu- dem en vast te stellen, welke maat regelen genomen moeten worden. Premier Nahas Pasja verklaarde Za terdagavond, alvorends naar Alexan drië te vertrekken, „ons recht is ons wapen. Wij zullen de overwinning behalen. Van nu af aan zullen wij slechts aan God en aan niemand an ders onderworpen zijn." dat de Britse troepen moesten in grijpen, omdat de Egyptische burger lijke autoriteiten in Ismailia en Port Said er niet in geslaagd waren de toestand in handen te houden. Het desbetreffende antwoord zal naar verwacht vandaag overhandigd wor- Zaterdag is de tekst bekend - maakt van het Egyptische protest, dat Vrijdag aan de Britse ambassa deur te Cairo werd overhandigd. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de Britse autoriteiten in de kanaal- zóne optreden, alsof zij zich bevin den in een overwonnen gebied, dat geheel aan haar genade is overgele verd." De nota somt een aantal inciden ten op, die zich sinds 16 October heb ben voorgedaan en die geweten worden aan „provocatie door het ver schijnen van Britse strijdkrachten en pantserwagens, die door de stra ten van Ismailia en Port Said trok ken, toen de bevolking uiting gaf vaan haar vreugde over het opzeggen van het BritsEgyptische verdrag". Ten aanzien van het incident bij de brug te El Firdan wordt in de Egyptische nota gezegd, dat ten ge volge van het Britse optreden de lin keroever van het kanaal geheel van de rechteroever is geisoleerd. De aanval van de Britten op e?n Egyptische post nabij de brug, wordt een „onbegrijpelijke daad genoemd, tenzij het Britse commando zich in staat van oorlog met Egypte - be^ schouwt." Ten slotte wordt ln het protest de Britse regering verzocht onmiddellijk al haar strijdkrachten uit de kanaal- KLEINE INCIDENTEN. De toestand in Egypte heeft zich voorts gekenmerkt door incidenten van geringere betekenis in de gebie den, waar de Britten met de Egypte naren in contact kwamen. Een motorpatrouille van het eer ste bataljon Royal Lincolshiere regi ment is Zaterdag in Port Said met kleine vuurwapens en automatische wapens beschoten. Britse soldaten m een gevechtswagen zouden hier een schildwacht van een Egyptisch leger kamp in Port Said hebben doodge schoten. Een cantinewagen van het Britse leger is tussen Quassascin en Tel-el-Kebir beschoten. De chauf feur werd gewond. Tengevolge van de huidige situa tie is de herdenkingsplechtigheid, die ter gelegenheid van de negende ver jaardag van de slag te Alamein gis teren te Cairo gehouden zou worden, afgelast. Herdenkingsdiensten heb ben wel plaats gehad in de Angli caanse kathedraal in Cairo en de Anglicaanse kerk te Alexandrië. De kerkgebouwen waren door Egypti sche soldaten omringd. GENERAAL CLARK BENOEMD President Truman heeft generaal Mark W. Clark benoemd tot ambas sadeur der V.S. bij het Vaticaan. Generaal Clark zal, wanneer de Senaat zijn benoeming goedkeurt, de eerste Amerikaanse ambassadeur bij de Paus zijn. Wél zijn de Ver. Staten gedurende enkele jaren bij de Paus vertegen woordigd geweest door Myron Tay lor, doch deze had de titel van „per soonlijk afgezant van president Tru man" en bezat geen ambassadeurs- status. Nadat Taylor in 1949 ontslag had genomen, is er echter geen op volger voor hem benoemd. Generaal Clark is geen onbekende in Rome; hij stond aan het hoofd van het Vijfde Amerikaanse leger, dat tij bevrijdde. Hij is thans 56 jaar en be hoort tot de Amerikaanse Episcopale (protestantse) kerk. In het Vaticaan heeft men het be richt van de benoeming van Clark met grote voldoening ontvangen. Ver wacht wordt, dat de Paus nu een nuntius te Washington zal benoemen. LINDSAY KATHOLIEK GEWORDEN. De Amerikaanse rechter Lindsay, wiens boeken eer. dertigtal jaren ge leden veel opschudding teweeg brach ten met hun propaganda voor het hu- welijk-in-kameraadschap, is tot het katholicisme overgegaan. Zijn boeken werden beschouwd als de heftigste aanvallen op het huwelijk. Thans zou de bejaarde rechter ontzet zijn over de ontwikkeling, die hij zozeer heeft helpen bevorderen Tegelijk met zijn overgang naar de R.K. Kerk is hij met een hernieuwde studie over het dens de tweede wereldoorlog Rome huwelijk begonnen. Vrijdagmiddag heeft een sterk ge wapende bende de sneltrein van Dja karta naar Soerabaja tussen Djatiba- rang en Pagdenbaroe overvallen. Vier militairen, die met de trein mee reisden werden gedood en twee le den van de marine werden ontvoerd. De trein werd leeggeplunderd. Aneta verneemt nog nader, dat de overval niet met voorbedachten rade is geschied doch dat de bende toeval lig de spoorlijn kruiste terwijl de v trein stilstond. Men drong de trein I zóne terug te trekken. De Egypti- binnen en dwong de tweehonderd pas-Sche ministei van Buitenlandse Za- sagiers uit te stappen. Zij werden jceIli Mohamed Salah el Din Pasja,! daarna van alles beroofd terwyl de heeft verklaard, dat Egypte zich door bagagewagen werd geplunderd. Enige niets zal laten afleiden van de koers, uren later kreeg de treinbestuurder die het tha met betrekking tot En. verlof om verder te ryden. ge|and volgt Hij zei, dat de Egyptische kwestie thans alle Arabische staten zorgen baart. Wij zijn niet alleen". In antwoord op een vraag over de berichten, omtrent Italiaanse en De zware storm, die drie dagen Amerikaanse aanbiedingen om in het Zuid-Italie, Sicilië en Sardinia geschil te bemiddelen zeide de minis- geteisterd heeft ten ïmnste jer; Egypte is vastbesloten niets 100 personen het leven gekost. Grote meer ^et de Britten te maken te schade is aangericht aan huizen en hebb totdal zjj dit !and verlaten fi JnX' IJ,?; ÜT d6 Ita; Wij zullen niet het initiatief nemen aUeen reeds op tder SBg2 gS f J"' T geschat horen wat de anderen hebben te zeggen." RUIM 100 DODEN IN ZUID-ITALIë. heelt plaatsing op de voor twee zeer en voor vakbekwame Aanmelden: VESTESTRAAT 1 E. (Advertentie.) Weldra hervatting bestandsonderhandelingen üe geallieerde en communistische verbindings-officieren hebben gisteren te Panmoenjon volledige overeenstemming bereikt over de voorwaarden, waar op de wapenstilstandsbesprekingen hervat kunnen worden. De communis ten hebben ingestemd met het standpunt der verbondenen, dat „het vermo gen om een overvlieging van de neutrale zónes tegen te gaan in technisch opzicht beperkt is". Dit was, een der laatste omstreden punten, waarover nog geen overeenstemming was bereikt. De overeenkomst is vanmorgen ondertekend. De juiste datum van de hervatting der twee maanden geleden afgebroken wapenstistands onderhandelingen zal vermoedelijk vandaag nog bekend gemaakt kunnen worden. Op de bovenste foto zien we links professor mr. C. P. M. Romme, de voor zitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie tijdens zijn rede waarin hij verslag uitbracht over het parlementaire werk in de afgelopen periode. Rechts de tafel van het bestuur. De onderste foto toont van links naar rechts de ministers ir. L. H. A. Peters, mr. J. H. van Maarseveen, prof. dr. A. H. M. Albregts, prof. dr. F. J. Th. Rutten, Staatssecretaris mr. J. M. L. Th. Cals en mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, die professor Romme na het beëindigen van zijn rede hartelijk toejuichen. VIJF PUNTEN De overeenkomst voorziet in de volgende vijf punten: 1. Veiligheidszones van vijf km rond de vredeskampen te Moensan en Kaesong. 2. Een neutrale corridor van 400 meter breedte langs de 32 km lan ge weg, die de beide vredeskampen met de nieuwe onderhandelings plaats Panmoenjon verbindt. 3. Een neutrale zone van 900 me ter rond Panmoenjon. 4. Veiligheidspatrouilles van bei de partijen in het gebied van Pan moenjon. 5. Iedere partij wijst haar eigen gedelegeerden aan en is verant woordelijk voor de eigen veiligheid achter de eigen linies. DE KRIJGSOPERATIES Omtrent de krijgsverrichtingen wordt gemeld, dat de infanterie der verbondenen langzaam opdringt naar Koemsong aan het centrale front. Zij wordt gesteund door zwaar artillerievuur. Het achtste le ger schat, dat door de beschietingen van Zondag ruim 250 tegenstanders zijn gedood of gewond. Acht kilo meter ten Zuidoosten van Koem song veroverden de geallieerden na hardnekkige tegenstand te hebben overwonnen een strategische heuvel. De verdedigers van Koemsong trachten met artillerie- en mortier vuur de opmars der verbondenen te stuiten. Een tegenaanval op vijf kilometer ten Zuidwesten van de stad werd na vier uur vechten door de geallieerden afgeslagen. Elders van het front in Korea wordt slechts patrouille-activiteit gemeld. Twee proefaanvallen van de communisten bij Tsjorwon wer den afgeslageh. Eens aaat het gordijn op Paul Hoffman, dc voormalige ad ministrateur van het plan-Marshall, is van mening, dat de dag weldra zal kunnen aanbreken, dat de Sowjet- Unie bereid is het ..IJzeren Gordijn" op te trekken en ernstig te spreken over internationale ontwapening. Het plan Marshall en de Koreaan se oorlog hebben, aldus Hoffman, een streep gehaald door de plannen van GEEN STAKING IN BELGIE De onderhandelingen tusen de Bel gische arbeiders en werknemers zijn Zaterdag geëindigd met een volledi ge overwinning van de arbeiders. Op haast triomphantelijke wijze heeft daarom nog dezelfde dag het linkse vakverbond de stakingaanzeggingen ingetrokken. dUt Rjiian ïlobeAtion Generaal Sir Brian Robertson, de het Kremlin voor de verovering van opperbevelhebber der Britse strijd- de wereld. De Sowjet-Unie kan niet krachten in het Midden Oosten, langer verwachten dat zij 'n geslaagd K;; militair avontuur in West-Europa zou bfenft. het saluul v00r h,J m het kunnen ondernemen Wij moeten ons vliegtuig naar Egypte stapt Gene- verder militair versterken, doch wij raai Robertson zal het bevel voeren naderen een punt, waarop wij met over de Britse troepen die naar Stalin kunnen spreken over interna tionale ontwapening en kunnen eisen dat hij 't ijzeren gordijn laat zakken, Volgens Hoffman zouden de V.N. echter de koude oorlog nog kunnen verliezen, indien de Amerikanen beu worden van het dragen van de last van het herstel van de wereld, Hoff man zeide dit in een lezing gewijd aan de nagedachtenis van senator Vandenberg, Egypte zijn gekomen ter handhaving van de orde. Ko-Viettfe... Dubbele zekerheid is meer waard dan enkele.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1