Zege praal Congres van de Kath. Volkspartij is geopend Wim is ziek Leve Wim! Het twee jaren verslag door de| partij-secretaris Wreed spel met jongen ZATERDAG 20 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA i Andriessen over: Duynstee's rechtervleugel en socialistische politiek ONRUST ONDER DE JEUGD CR drukt een grote mate van verantwoordelijkheid op ieder van ons, een verantwoordelijkheid, welke toeneemt al naarmate men op meer verantwoordelijke posten is geplaatst of functies vervult. Helaas wordt dit blijkbaar nog onvoldoende ingezien, afgaande althans op wat zo in het dagelijkse leven kan worden waargenomen. Is het immers nog niet vaak zo, om een vaker gebruikte term te bezigen, dat „de wereld danst", terwijl rondom talloze vulkanen werken of door een gerommel hun werking aankondigen? Onbegrijpelijk is het, vaak te moeten vast stellen, dat de hoge ernst van onze tijd aan velen blijkbaar voorbij gaat, dat zij althans weigeren daarvan de consequenties te aanvaarden". Met deze woorden opende de heer W. J. Andriessen hedenmorgen het congres van de Kath. Volkspartij. Een zwaar werkjaar Doch daarnaast vervolgde spr. is er gelukkig ook veel besef voor de moei ijkheden en dreigingen en een daarmede gepaard gaande be zinning en activiteit. De tendenz van de inleidingen, welke op het congres zullen worden gehouden, richten zich op ons eigen volk en zijn toekomst; op zijn belan gen (cultureel en materieel); op zijn taak in de internationale ontwikke ling en op zyn plaats en positie in het nieuwe Europa. Is er reden voor ernstige bezinning op deze onder werpen? Spr. beantwoordde deze vraag zonder enig voorbehoud be vestigend. Nog a tijd immers zijn wij, als volksgemeenschap, de gevolgen van de tweede wereldoorlog en de bezetting nog niet te boven. Vervolgens is er reden tot deze bezinning, omdat nieuwe dreigingen nopen tot afweer. „O, ik weet het wel" aldus spr. „de lucht is vol vredesgedruis. Op gezette tijden worden er duiven, de vredestak in de bek dragend, over de wereld losgelaten. Doch laat de schijn ons niet bedriegen. Laten wij schijn van wezen onderkennen en ons afvragen, wat de bedriegers van de wereldvrede wezenlijk willen." En op de derde p'aats is er reden tot ernstige bezinning, omdat in de behoefte van ons groeiende volk moet worden voorzien. ONRUST BIJ DE JEUGD. Naast de vraag of er redenen zijn tot ernstige bezinning op de onder werpen hier bedoeld, moge een an dere vraag gesteld worden en wel deze: Of er speciale aanleiding is ze onder de schijnwerpers te plaatsen? Enige redenen acht spr. daartoe aanwezig. De eerste is de toenemende span ning en onrust onder het jeugdige deel van ons volk. Deze spanning en onrust is er onmiskenbaar. Wie het zou willen betwisten of betwij felen, kan ik geen betere raad geven dan zich op gezette tijden eens onder deze jeugdige mensen te begeven en het oor te luisteren te leggen. Het onderwerp van de gesprekken is daar veelal althans onder hen, die niet helemaal van levensernst verstoken zijn hun toekomstmo gelijkheden, waarbij het sluitstuk van de redenering heel vaak is: emi gratie. Men verdiept zich daarbij in aller lei vraagstukken, waarvoor zij de oplossing niet kunnen vinden, met als gevolg, dat er situaties ontstaan, ook mentaal, welke om meer dan één reden, als minder wenselijk moeten worden aangemerkt. Een en ander is uiteraard volko men verklaarbaar, maar wij moeten beseffen, dat het onze eerste en ere- plicht is naar vermogen er toe bij ta dragen die onrust en die spanningen weg te nemen of te verminderen. Na de taak, welke ons volk te vervullen heeft bij de opbouw van een nieuw Europa besproken te hebben, wees spr. erop, dat niet op de laatste plaats op ons, Katholieken, een beroep mag worden gedaan om het nieuwe Europa te helpen verwe zenlijken. STRUCTUUR VAN DE PARTIJ. Daarna besprak de heer Andries sen de plannen van het komende jaar. Het voeren nu van een effectieve verkiezingscampagne kost geld, kost handen vol geld. Dit slijk der aarde, waarover wel eens smalend wordt gesproken, kan echter bij deze cam pagne niet worden ontbeerd en op de Partijleden, neen op ons katho lieke volksdeel in zijn geheel, mag een beroep worden gedaan om het bijeen te brengen. Teneinde een zo effectief moge lijk contact met de verschillende ge organiseerde groeperingen in ons katholieke volksdeel te verkrijgen, is het Partijbestuur overgegaan tot het vormen van z.g. „vaste commis sies". In deze commissies zitten re presentanten van deze groepen, ver tegenwoordigers van het Partijbe stuur en enige leden van de Katho lieke Tweede Kamerfractie. Reeds zijn commissies ingesteld voor Mid denstandsvraagstukken, voor de Mid dengroepen en voor de Werkgevers, terwijl in voorbereiding zijn com missies voor agrarische en sociale problemen. Eveneens wordt een commiss'e voorbereid voor vraag stukken van jeugdpolitiek in over leg met de Jeugdraad en de Jonge renorganisatie in de Partij. Vervolgens wordt door Vormings instituut en Partijbureau sinds een jaar gewerkt aan het formeren van werkgroepen in de partij-afdelingen. Tenslotte zal de Jongerenorgani satie op de voortdurende .steun en belangstelling van het Partijbestuur con amore kunnen rekenen. Een zwaar en gewichtig werkjaar ligt voor ons. Deze karakterisering is verant woord, omdat het jaar van de ver kiezingen aanstaande is. Welke staatsburger kan, neen mag daartegenover indolent en onver schillig blijven staan? Er is maar één antwoord op deze vraag en dat luidt: niemand. Ook dus niet zij, die tot het katholiek volksdeel gerekend moeten worden. De plaats, we ke ons goede vaderland in het huidige wereldgebeuren inneemt en de rol, welke het daarin moet meespelen, nopen tot een intense belangstelling voor dit buitenlandse, wil men, in ternationale beleid. Doch daarnaast staan dan de vele en velerlei binnenlandse problemen, welke, al dan niet in verband met de internationale ontwikkeling, om oplossing vragen. Ook in de uiterst moeilijke om standigheden, waarin de wereld, en niet in de laatste plaats onze Neder landse volkshuishouding, verkeert, neen juist in deze omstandigheden, mag niets worden nagelaten om de politiek tot dat niveau op te stuwen en daarvoor ons volk en zeker ons katholieke volksdeel warm te maken en te mobiliseren. In dit verband doet het mij genoe gen het volgende te kunnen melden: Zoals U zich herinneren zu t, heb ik enige maanden geleden een pole miek gevoerd met Prof. Mr. F. J. F. M. Duynstee. Naar aanleiding van de daarin op geworpen kwesties heeft zich een groep van personen gevormd, waar mee op initiatief van het Partijbe stuur besprekingen zijn geopend. Deze besprekingen worden onder mijn voorzitterschap gevoerd door het Dagelijks Bestuur der partij en voorzitter en onder-voorzitters van onze Tweede Kamer-fractie en een afvaardiging der Groep, welke staat onder leiding van Mr. M. P. L. Steen berghe, voorts gevormd wordt door de heren Prof. Mr. F. J. F. M. Duyn stee, Mr. E. M. J. A. Sassen, Mr. B. J. M. v. Spaendonck en Prof. Dr. F. v. d. Ven. Deze besprekingen zijn nog niet tot afsluiting gekomen, zodat het juist lijkt daarover nu niet in details te treden. Wel kan reeds thans daar over worden gezegd, dat dit beraad p aats heeft in een sfeer van weder zijds vertrouwen, begrip en waarde ring. Gebleken is immers, dat ook van haar kant de Groep-Steenberghe streeft de eenheid der partij te versterken en haar werf-kracht richting van het beleid en de ver dere maatschappelijke ontwikkeling besloten. En deze beide interesse ren ons in hoge mate. HET PLAN VAN DE PARTIJ VAN "DE ARBEID. Reeds heeft de Partij van de Ar beid een vier-jaren-plan aangekon digd voor een practisch uitvoerbare politiek in socialistische geest. Wij kunnen dat van die zijde be grijpen; een socialistische partij zal pogen een socialistische politiek te voeren. Doch men zal aan die zijde ook beseffen, dat de KVP, op basis van haar beginselen en haar staatkundig program, die koers niet kan gaan. Dat zij, met als richtsnoeren haar hechte zedelijke normen, de Pause lijke encyclieken en de Herderlijke brieven, een christelijke staatkunde wil, waarin het algemeen welzijn, de menselijke persoon en zijn on vervreemdbare rechten, naar chris telijke opvattingen, veilig zijn. Bij het voeren van deze politiek het ligt er in besloten moet met de zorgelijke toestand van het land re kening gehouden worden. Deze toe stand zal de inspanning van ons ge hele volk bij voortduring vragen, waaruit m.i. volgt, dat een politiek moet worden gevoerd, welke deze zorgelijke toestand erkent en der halve reëe aanvaardt. Alleen op deze wijze is het mogelijk de vele en velerlei moeilijkheden zo goed mogelijk te overwinnen en tot een rechtvaardige verdeling van de las ten te komen. GEZINSPOLITIEK. Voor wat dit laatste punt betreft, wilde spr. nog eens de aandacht bij de komende verkiezingen te ver- vragen voor het reëele verlangen, groten. Suggesties nopens beleid en program, welke naar mijn mening als waardevol moeten worden aan gemerkt. zijn van weerszijden naar voren gebra"ht. Zij worden thans in de betrokken partij-instanties on derzocht en besproken. De sugges ties betrekking hebbende op het verkiezings-program zijn ter nadere behandeling gezonden naar de Ver- kiezings-program-commissie, waar ook de voorstellen van de advies commissies der partij worden bestu deerd. Een meer in bijzonderheden gaan de verklaring over de resultaten van het beraad is na beëindiging der procedure te verwachten. Uitermate belangrijke vraagstuk ken zullen de komende jaren de aandacht ook van de KVP vragen. En dan zó vragen, dat wij moeten pogen ze zoveel mogelijk in onze geest op te lossen. Spr. deed een greep uit de pro blemen als: het s uitend maken van onze betalingsbalans; het voeren van een juiste economi sche politiek, waarin de maat schappelijke activiteit, binnen het kader van het algemeen wel zijn, de eerste en ereplaats wordt toegekend; de werkgelegenheid; de industrialisatie; de emigratie; de opvoering van de productivi teit; het voorzien in onze volks huisvesting; het organiseren van onze defensie; de handhaving van het monetaire evenwicht; kapi taalvorming en een daartoe ge ëigende fiscale wetgeving; het sterk aanwakkeren en stimuleren van het sparen; de verwezenlij king van de bezitsvorming; steun aan jonge mensen om een gezin te kunnen stichten, mede door fiscale maatregelen; bevordering van onderwijs en cu.tuur; eer bied voor de arbeidsprestaties, mede door het stuiten van het nivelleringsproces; bestrijding van het perfectionisme; het terug dringen van de Overheidsinvloed, daar, waar deze kan worden ont beerd; het toekennen van de daarvoor in aanmerking komende bevoegdheden aan de lagere or ganen; een op de noden van de tijd afgestemde Middenstands- politiek; een vooruitziende agra rische politiek; een sociale poli tiek, passend in het kader van deze tijd; een juiste gezinspoli tiek. In de wijze, waarop deze en an dere vraagstukken zullen moeten worden opgelost, ligt tevens de .1 wie verder denI koopt motvrfj l (Advertentie.) dat een doeltreffende gezinspolitiek wordt gevoerd en tevens begrip voor dat verlangen vragen. Helaas is dat begrip nog niet overal aanwezig, zoa s fe ten uit het recente verleden maar al te duide lijk bewezen hebben. Wat de KVP eist en zal blijven eisen, is een reëel we vaartsniveau voor het natuurlijk gevormde, dus met name het grote gezin, een ni veau, dat niet gelijk behoeft te zijn aan dat van gezinnen met geen of weinig kinderen, maar dat ook geen schrille verschillen te zien moet geven. Aan het einde zijner rede wees spr. nogmaals op de ernst van de toestand en op de taak van het Ka tholieke volksdeel voor het welzijn van het vaderland. HET VERKIEZINGSFRONT IN DE K.R.O.-STUDIO HEERSTE DEZE WEEK EEN UITGELATEN stemming, althans in een zekere kring van medewerkers. De naamloze cacophonisten maakten op een jammerlijke manier lawaai, de Gewone Man kirde op een zielige wijze en zelfs van Tutte dreigde uit zijn eeuwige slaap te ontwaken: De studio vernam het bericht, dat de Partij, die de verkiezing gaat winnen, de partij die slechts lachen kan om de zielige poginkjes van andere clubjes welke ook mee willen doen, tijdelijk van haar aanvoerder beroofd is. Wim Jansen, die de beste huwelijkskansen garandeert, de man die de Partij van Blijheid en Romantiek in het leven heeft geroepen, ligt op het ziekbed ter neder. Oh, hoe meenden de zielige onderonsjes dit te kunnen uitbuiten. Zij hebben echter een misrekening gemaakt. Juist nu is voor ons en voor geheel jong Nederland het ogenblik aangebroken om te demonstreren, dat wij pal staan voor de Bloheid n de Romantiek. Wij laten ons niet overbluffen door een lawine van lawaai, noch door de valse bezadigdheid van een man, die heel gewoontjes wil doen in de hoop daar door op te vallen, noch door iemand die hoopt met een sullige indruk een verkiezingsstrijd te winnen. Wy strijden onversaagd voort voor de toe komst, onder de enige waardevolle leuze in deze strijd: WILT U DE BESTE HUWELUKSKANSEN BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN. Ook hier zijn de eerste voorpostgevechten geleverd. We willen hiermede niet alleen melden, dat de anti-blijheid-en-romantiek-held uit Oegstgeest ons dezer dagen een berichtje zond, dat we een aanval in de vorm van een ingezonden mededeling konden verwachten (we hebben nog niet gelachen, om onze krachten te sparen, totdat het epistel binnenkomt) maar ook, dat op het activiteitsfront in de komende weken grootse dingen te verwachten zijn. Nieuwkoop, Noorden en Zevenhoven opgepast! Houdt Zondagavond 4 November alvast vrij. Wij mogen nog niets meer vertellen, maar u bent in ieder geval tijdig gewaarschuwd. Ook in Leiden werpen grote gebeur tenissen hun schaduw vooruit. In een volgend bulletin hopen wij u hier over meer te kunnen vertellen. Schreven wij de vorige maal, dat wij be nieuwd waren, of een van de lezers van De Leidse Courant uitverkoren zou worden, om voor de K R.O. te spreken, thans werd ons bericht. De heer Evert Castelcin ontving Vrijdagmorgen bericht van het hoofdkwartier van Katholiek Nationaal Thuisfront, dat hij voor de microfoon verwacht wordt. Diezelfde avond hebben we kennis gemaakt met verschillenden van onze tegenstanders. We zouden onze lezers graag mee laten lachen, maar zij zul len geduld moeten hebben tot a.s Woensdag. Want tegelijk met die kennis making zijn we getuige geweest van de stemmenaanbieding voor de radio en daarover mogen we nog niets vertellen. Wanneer u morgenavond (Zen- dagavond) om 9 05 uur de radio aanzet, zult u kunnen horen, hoe grand cos de zegetocht van onze partij is. Uit alle streken van Nederland klonk sle<_nts één roep en het merendeel der stemmen verkondigde slechts één ideaal: geen lawaai, geen sufheid, geen geklets maar Blijheid en Romantiek. Ter geruststelling van het kiezerscorps kunnen we mededelen, dat Wim Jansen weer volledig hersteld is. Momenteel maakt hij een reportage-tocht per Argentijns transportschip De telegrammen, die men van boord ontvangt, tonen aan, dat Blijheid en (althans in dromige visioenen) de Romantiek ook op het zeekasteel de harten van kapitein en scheepsjongen en alies, wat daar tussen zit, veroverd heeft. Ten slotte nog een paar party - agenda-berichtjes: Doorlopend vernemen wij, dat er een te kort aan stembiljetten is. Stadskok (die natuurlijk óók lid is van de Partij van Blij heid en Romantiek) schreef deze week al in de Hutspot, dat de parochianen van de Dekenale Parochie stembiljetten kunnen halen bij de heer J. van Hees, Maresingel 43A tussen 5.30 uur en 7 uur. Tevens ligt een stapel stem biljetten bij de loketten van De Leidse Courant. En mét alle biljetten, die reeds in omloop zijn, zullen ook deze stemmen slechts uitgebracht worden op één partij, de enige partij die iets in deze verkiezingsstrijd te ze-rgen heeft, de Partij van Wim Jansen, de Partij van 2X1 1 met zijn strijd kreet: WILT U DE BESTE HUWELIJKSKANSEN????? BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN. KRONUS. HAMEA-GELEL De algemene secretaris der Katho lieke Volkspartij, dr. L. A. H. Albe- ring gaf daarna verslag over de af gelopen twee jaren. Kernvorming heeft voor een zeer belangrijk deel de activiteit der K. V.P. in de twee achter ons liggende jaren beheerst. En dit streven vond zijn uitdrukking in een spectaculaire uitbouw van het voorlichtings- en vormingswerk, gecombineerd met De redactie van het „Katholiek Staatkundig Maandschrift" is er in geslaagd het maandschrift een ver diende reputatie te verschaffen. Het abonnementental blijft stationair. „De Opmars" wordt, blijkens vele reacties, beter dan vroeger gelezen. Echter vielen heel wat abonné's af uit de categorie van hen, die zich slechts abonneerden om de K.V.P. te steunen. De kringpropagandaleiders hebben toegezegd een actie voor „De Opmars' 'bij de verschillende kring- besturen aan te bevelen. De meest spectaculaire uiting der K.V.P. in de sector van vorming, voorlichting en contact, van menings uiting en beraad was volgens spr. de oprichting van het Vormingsinsti tuut te Baarn, een instituut, zoals Nederland nog niet kende. Toen op 1 Augustus jongstleden het eerste werkjaar werd afgesloten, hadden 1800 personen het instituut bezocht. Op 15 October was dit aan tal reeds gegroeid tot ruim 2100 per sonen. In het eerste werkjaar werden 93 bijeenkomsten van een of meer dagen georganiseerd; daaronder waren 35 kaderweekends, waarvan 9 speciaal bestemd voor leden der jongerenor ganisatie. Een belangrijk onderdeel van de activiteit van het vormingsinstituut bestond en zal blijven bestaan uit stu diedagen voor wethouders en ge meenteraadsleden. In het afgelopen seizoen werden acht van deze stu diedagen georganiseerd. Het instituut verleende vervolgens gastvrijheid aan vertegenwoordigers van verschillende groeperingen in het katholieke volksdeel. De regionale kaderdagen. die jaar lijks in grote getale over heel het land worden gehouden, zijn volgens spr. een uitstekend middel gebleken ter versterking van het contact tus sen de kaderleden. De oprichting van werkgroepen in de afdelingen der partij is het laat ste jaar stelselmatig bevorderd. Het ligt in de bedoeling het vo rig jaar is hiermee een zeer geslaag de proef genomen bijzondere weekends, speciaal voor leden van werkgroepen, in het vormingsinsti tuut te organiseren. Meer dan 160 werkgroepen zijn thans in de afdelin gen der partij werkzaam. In het kader van het vormingswerk der K.V.P., zo vervolgde spr., speelt last not least de jongerenorganisatie een belangrijke rol. In 1950 telde de jongeren-organi satie, verdeeld in haar afdelingen over de 18 kringen, in totaal 3000 con tribuerende leden. De K.V.P., besloot spr., heeft het grootste ledental, zowel absoluut als relatief van alle politieke partijen, haar centrale inkomsten zijn echter in verhouding lager als gevolg van de bescheiden contributie-afdracht per lid. HYPOTHtKEN ou voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw- en M akelaarsbwdrijf w.d. Drift Oude Vast 29 Leiden Tele». 20513 (Advertentie.) Geen slagersoorlogen meer Om unfaire concurrentie in de sla gersbranche zoals de bekende „slagers-oorlogen" tegen te gaan, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn goedkeuring gehecht aan de verorde ning Prijsvorming Slagersbedrijven 1951 van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees. Deze verordening verplicht iedere slager het voor verkoop bestemde vlees en al dan niet in eigen be drijf bereide vleeswaren tegen zo danige prijzen te verkopen, dat ge durende een tijdvak van ten minste zes maanden de totale bruto-op- brengst van het bedrijf ten minste gelijk is aan de totale inkoopwaarde der verkochte waren, vermeerderd met de bedrijfsonkosten. Het concur- rentie-element wordt derhalve niet uitgeschakeld. Door de termijn van zes maanden zijn zelfs tijdelijk goed kopere aanbiedingen mogelijk, aldus de minister. Een commissie uit het bedrijfsleven zal eventuele klachten onderzoeken. De verordening treedt 21 October in werking. Arbeiders op een bouwwerk tracht ten de 15-jarige huipjongen J. S. op te hijsen aan een touw, dat zij om zijn lichaam hadden gebonden. De jongen was bijna bewusteloos toen de aannemer K. tussenbeide kwam. Het slachtoffer werd naar de neurologische kliniek vervoerd. De recherche stelt een onderzoek in naar de indentiteit van de daders. £!EFDE'S Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 21) Misschien werken die twee din gen samen. Nog steeds heb ik niet de juiste kyk op het wezen van de grijsaard, maar een ding moet ik u vandaag zeggen doctor, ik geloof ab soluut niet dat hy Dersoonlyk iets te maken heeft met de op zijn vrouw gepleegde moord, al weet hij er mis schien meer van dan hij wel laat merken. In ieder geval, graaf Kle- mens is geen moordenaar. Maar hoe zou Mare er toe ko men. hem daarvoor te houden? Want zijn stilzwijgen en zijn vertrek kun nen geen andere betekenis hebben. Op dat punt zyn we 't toch eens? Zeker, doch Marc's vermoeden moet or dwaling berusten. En juffrouw Motika. welke in druk heeft die op u gerrrankt? Om de waarheid te zeggen, geen goede, 't Schijnt dat zware geheimen op haar drukken. Ik ben overtuigd, dat zy aangaande de moord veel meer weet, dan al de anderen, 't Zou mij niet verwonderen, als zij de eni ge was, die de dader kent. Beschouwt u dit als mogelijk? Mogelijk? Ik ben er zelfs vast van overtuigd, al kan ik niet begrij pen, waarom zy tot nu toe zo hard nekkig gezwegen heeft. In ieder ge val moet zy haar redenen daarvoor hebben, maar ik hoop, dat 't my bij nadere kennismaking met haar zal gelukken althans een gedeelte van haar geheimen te weten te komen. Hebt u bemerkt dat zij nooit iemand recht in het gezicht kijkt? Ja, dat heeft mij al zeer dikwijls een onbehaaglijk gevoel gegeven. Is dat zo altijd geweest? Neen, eerst sinds de dood van Gravin Sabine. Vroeger was zij niet stuurs en terughoudend, en toen was haar blik altijd open en recht. Ziet u wel, dat geeft toch genoeg te denken. Daarin heeft u zeker gelijk, juf frouw Ilse; maar van de andere kant moet ik er uw aandacht op vestigen dat juffrouw Motika reeds meer dan dertig jaar haar meesters met waar lijk voorbeeldige kracht en toewij ding dient en dat zij hun met hart en ziel verknocht is. Aangenomen, dat zij iets verzwijgt; dat kan slechts l hierin zyn oorzaak vinden, dat het geen zij weet, niet ruchtbaar mag worden, in 't belang van haar mees ters. Dit alles zei Turba op zeer ernsti ge toon. Ilse was bleek geworden. Zij zweeg een ogenblik en vroeg toen. Is u daar zeker van?' Heel zeker, want ik ken juf frouw Motika al jaren en jaren, ik weet dat ze in de grond een braaf mens is; en ik weet ook, dat zé daar om het volle vertrouwen van Marc's overleden moeder genoot en die was een zeer verstandige vrouw met veel mensenkenis. Zij waren op een kruispunt geko men. waar hun wegen uiteen liepen maar als by afspraak bleven ze nog wat heen en weer drentelen. Ilse had het hoofd op de borst laten zinken. Turba's laatste woorden had den blijkbaar diepe indruk op haar gemaakt. Dan weet ik waarlijk niet meer wat te denken, sprak zei eindelijk. Als u gelijk had, zou men bijna de moed verliezen,omverdere po gingen aan te wenden Is dit bij u reeds het geval? Ilse schudde driftig het hoofd. Nee, nee. niets zal rrfljn overtui ging schokken. Ik wil ook niet versa gen. Jufrouw Motika kan ook om wille van haar meesteres zwijgen, om 'n andere reden dat wij vermoeden. En. en.ik zie nog altijd die mijn heer von Heiden op de donkere ach tergrond Zij zweeg plotseling en vestigde de blik op een flink gebouwd man, met sympathiek voorkomen, die, met de handen in de zakken, uit een zijweg kwam geslenterd en hen blijkbaar van zijn kant in het oog had gekre gen. Kurt Holder! Hoe onaangenaam dat hij ons hier samen ziet wandelen. Waarom onaangenaam juffrouw Ilse? Daar steekt toch geen kwaad achter? Nee, maar ik kan hem toch niet zeggen waarom Turba had reeds bij wijze van groet met zijn hoed gezwaaid, en Holder, die hen nu snel tegemoet kwam had die groet iewat afgemeten beant woord. Ilse's vrees bleek gegrond te zijn; hij toonde zich voor haar veel koeler dan gewoonlijk. Ilse trachtte hem door een opgeruimd gezicht en een luchtig gesprek in een goed hu meur te brengen .rnaar het gelukte haar niet. De jonge inspecteur bleef kalm met zyn woorden en zijn vor sende blik vestigde zich wantrouwig nu eens op Ilse dan weer op de bibliothecaris. Zy wandelden samen een poo6je over de veldweg in de richting van Krannebitten. Plotseling wees Turba met de hand voor zich uit en zei: Uw zuster juffrouw Ilse! Kijk maar ze komt ons tegemoet. En hij begon vlugger te lopen om spoediger bij Marianne te zijn. 't Was inderdaad Marianne die zeer nieuwsgierig naar de uitslag van 't bezoek op Kronstein de jongelui te gemoet kwam En daar men in het bijzijn van Hol der niet daar over kon spreken fluis terde Turba toen hij bij haar stond. Laten we een beetje sneller lo pen juffrouw Marianne dan kan ik u alles vertellen. Ilse begreep zijn bedoeling; zij bleef dus met Kurt wie dit zeer gelegen kwam een beetje achter nadat beiden Marianne hadden begroet. Nauwelijks bevonden zich Marian ne en Turba op enice afstand of Kurt bleef staan en keek Ilse donker aan. Wil je me nu vertellen Ilse wat 'e zonderling gedoe met Turba heeft 'e betekenen? Zonderling gedoe? Ik begrijp je niet. Je zult me toch niet op de mouw •villen spellen, dat je hem toevallig hebt ontmoet.en nog wel voor de eerste keer! zei Kurt opgewonden. Onlangs heb je ginds boven nog een samenkomst gehadzonder Ma rianne. Hoe weet je dat? Men heeft je beiden toevallig gezien en het kwam my ter ore. Of wil je dat loochenen? Helemaal niet. En gisteren heb je Turba in de bibliotheek een bezoek gebracht en bent er meer dan een uur gebleven. Ontzettende misdaad! poogde Ilse te schertsen. Als ik nu maar wist, waarom je dat zo opwindt, beste Kurt, enwat je ermee te maken hebt. Permitteer Ik ben toch geen klein kind en sta niet onder je voogdij. Maar je weet hee', goed, dat ik van je houd en wat je vader met ons voorheeft. En jij had sinds lang moeten weten, dat ik die plannen nooit heb goedgekeurd! Als vader openhartig voor je is geweest, moet hij je dat gezegd hebbenen ook de rede nen van mijn weigering. Zeker, hy heeft me gezegd, dat je van de jonge Kronstein houdt, maar ook, dat die liefde hopeloos is en dat dus alles bij het oude blijft. Ik moest voorlopig nog geduld oefe nen, je niet lastig vallen, je tijd la ten om die man te vergeten. Dat heb ik ook gedaan.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6