Hertstgeheimen natuur Tunnelbouw bij Buiienhuizen? De tragische geschiedenis van ae zwervende pastoor Tex VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Plannen van een Zaans industrieel DE LANGE WACHTTIJDEN bij de ponten aan het Noordzeekanaal heb ben een Zaans industrieel doen overwegen, of er geen mogelijkheid bestaat dit probleem op een of andere manier te ondervangen, temeer daar de grote tunnel te Velsen zeker niet voor 1058 gereed zal zyn. Na diepgaande studie is hy, mede uit verkeerstechnisch oogpunt tot de conclusie gekomen, dat de bouw van een eenvoudige tunnel in Bui tenhuizen de beste oplossing zou zijn. De bouw van deze tunnel heeft deze industrieel gedacht van voorge spannen beton, waarvan hij drie stukken, elk van ongeveer 300 me ter, in een voorgebaggerde geul wil laten zakken. Vernauwing van het vaarprofiel van het kanaal wordt hiermede voorkomen en de scheep vaart heeft dan ook geen last van de tunnelbouw. De tunnel, die zeer eenvoudig van opzet zou moeten zyn en daardoor slechts een bouwtyd van ongeveer 1K jaar zou vorderen, is slechts voor eenrichtingsverkeer bedoeld. Met stoplichten moet het verkeer dus ge regeld worden. Wordt met een snel heid van ongeveer 40 km. gereden en houden de auto's een onderlinge afstand van 20 meter, dan kan in vier minuten tyd een file van ongeveer 130 wagens verwerkt worden. Op deze wijze moet het mogelijk zijn in één uur in beide richtingen zeker een 400 a 500 auto's het kanaal te laten passeren. Mede hierdoor zou de drukte bij de ponten aan de Hembrug en te Vel sen aanzienlijk worden verlicht en zou het oversteken van het kanaal voortaan zonder lange wachttijd kun nen geschieden. Dé constructie van de tunnel heeft deze Zaankanter zich als een cirkel vormige buis voorgesteld. De auto baan zou 3.50 meter breed worden, met aan weerskanten een rijwiel pad van 1.80 meter breed. De voetgangers wil hij in een bus door de tunnel vervoeren, welke bus dus geregeld heen en weer zou rijden. Kwte GOLF BINNENLAND „Weet wat U eet'" een vlees-ten toonstelling in het slachthuis te Den Haag trok op een dag 120.000 bezoekers. De 100.000e kreeg een week lang gratis vlees en vet. Wegens geheugenverlies van het slachtoffer staat de politie te Roden (Dr.) nog steeds voor het raadsel, wie de man is, die 16 Oct. waarschijnlijk tengevolge van een aanrijding ernstig gewond op de weg gevonden werd. „De school staat in brand" riep men gisteren te Hoogeveen, waar brand uitgebroken was in de Geref. school. De blijde verwachting van menig kind ging echter teloor. De brandweer bluste n.l. de brand en het onderwijs zal gewoon doorgang vinden. In een kapsalon te Deventer geraakte een pas besteld postpakket in brand. Er bleken brandbare stof fen in te zitten, die door broeimg ontvlamd waren. Het brandje was spoedig bedwongen, de dames in de kapsalon waren geschrokken en de verzender een Hagenees was boos, omdat hij een proces-verbaal kreeg. Een comité AmsterdamRijn kanaal 1952 zal plannen ontwerpen voor een nieuwe Rijnverbinding, waarschijnlijk volgend jaar Mei. Het comité is onlangs opgericht. Gespaard is er ook in Septem ber. In totaal werd bij de spaarban ken ingelegd 60.4 milioen gulden en terugbetaald 57.1 miilioen. In Aug. was de besparing groter, namelijk ongeveer 10 miilioen gulden, tegen September 3.3 miilioen. Het vijfjarig zoontje van de fa milie V. te Horst, dat op de trek- stang van een langzaam rijdende trailer was geklommen, werd ge dood, toen hij kwam te vallen en de wielen van de aanhangwagen over zich een kreeg. Tot voorzitter van het directo rium van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie is benoemd prof mr. B. H. de Hermesdorf, tot dusver hoogleeraar aan de R.K. universiteit te Nijmegen. Tengevolge van een dodelijk ongeval is Eindhoven gisteravond lange tijd van electriciteit verstoken geweest. Door een misverstand stapte een P.N.E.M.-monteur in een contact vak, waar 10.00 volt op aangesloten stond. Hij werd onherkenbaar ver minkt. Een collega werd zwaar ge wond. BUITENLAND. De wervelstorm, welke onlangs over Japan heeft gewoed, blijkt vol gens opgaaf van de Japanse politie aan 555 personen het leven te heb ben gekost. Misschien aan nog wel meer want er worden nog 371 per sonen vermist. De passagiers van het Joegosla vische lijnviiegtuig, die onvrijwillig uitweken naar Zwitserland, zijn thans naar Belgrade teruggekeerd. In een trein bulten Bombay is paniek ontstaan, doordat iemand aan de noodrem trok. Honderden passa giers dachten, dat er brand was uit gebroken en sprongen uit de trein Acht personen kwamen om het leven en velen werden gewond, doordat juist een trein uit de andere richting passeerde. Het kan van alles regenen, zelfs bakstenen. Maar dat het sardientjes regent, hebben wij nog nooit ge hoord. Toc.i vertellen dat de boeren van het doro Alona aan de Grieks- Joegoslaviscr.e grens. Het dorp ligt op 100 km. tustand van de zee en de zer dagen zou het land bezaaid zyn geweest met sardientjes en andere visjes, die uit de lucht kwamen val len. Daar ventilatie van de tunnel een zeer kostbare geschiedenis is, wil deze industrieel deze bus, gelijk by de ondergrondse spoorwegen in Pa- rys en Londen, voor ventilatie laten zorgen. De vele auto's, die door de betrekkeiyk kleine tunnel ryden, zorgen reeds voor een behoorlijke luchtverversing, doch daarnaast wil hy de bus van profielklappen voor zien, waardoor het tunnelprofiel na genoeg gevuld wordt. Op deze wyze wordt de lucht in de tunnel geregeld ververst. De bouwkosten worden in totaal op ongeveer vijf miilioen geschat. De totale lengte van de tunnel zou 1040 meter bedragen, met een hel ling van een op 20 meter. Het plan van deze Zaanse indus trieel is thans in onderzoek bij de Rykswaterstaat, welke instantie zal nagaan of deze plannen inderdaad uitvoerbaar zijn. Koninain voor televisie Per film naar Amerika Koningin Juliana heeft 4]^ minuut voor de Amerikaanse televisie gespro ken. De vorige week riep een Ameri kaanse televisie-maatschappij de me dewerking in van de regeringsvoor lichtingsdienst voor de opneming van een televisie-film, waarop de Konin gin een excerpt van de bekende brief aan president Truman over het vluch telingenvraagstuk zou voorlezen. De Koningin bleek direct bereid aan het verzoek gehoor te geven en zo verschenen in de werkkamer van Hare Majesteit op het paleis Soest- dijk de televisie-apparaten voor de opneming van de film. In de Engelse taal heeft de Ko ningin gedeelten van de brief laten horen, waarby men H.M. nu eens van achter haar werktafel, dan weer van zeer dichtbij, kan volgen. De Konin gin maakte by de opneming nog het excuus, dat zy af en toe wel eens van een papiertje de tekst moest opne men, daar het de eerste maal was. dat zy voor de televisie sprak. De film is daarop per snelste ge legenheid over de oceaan gevlogen naar New York en reeds Dinsdag avond werd zy voor 50 Amerikaanse televisiestations vertoond. Dit week einde zal de uitzending voor nog 25 andere T.V.-stations volgen. De Zaandammers zullen binnen kort in de gelegenheid wordt gesteld televisie te genieten, indien het col lege van B. en W. althans geen be zwaren heeft tegen het plan van de Zaandamse gemeenschap om iedere Vrydagavond in de open lucht een televisieuitzending op te vangen en weer te geven. Op een montagewagen van het ge meentelyk electriciteitsbedrijf zal dan een antenne en een scherm wor den geplaatst. Men is de mening toegedaan, dat elke Vrydagavond 4.000 mensen een „voorstelling" zul len kunnen bijwonen. De wagen zal iedere week in een ander stadsdeel worden geplaatst. Post voor de militairen van het aanvullingsdetachement N.D.V.N., op weg naar Korea, welke bestemd is voor uitreiking in de tussenhavens, moet ulteriyk op 22 en 31 October a.s. in Nederland ter post worden be- Jd. et adres moet de volgende aan duidingen bevatten: rang, naam en voorletters, legernummer. Aanvul lingsdetachement N.D.V.N. op weg naar Korea, Amsterdam Schiphol mi litair. De namen van het schip en van de vermoedelijke tussenhavens mogen dus niet worden vermeld. Na 22 November a.s. mag de aan duiding „Aanvullingsdetachement N. D.V.N." niet meer in het adres wor den opgenomen en moet als volgt worden geadresseerd: rang, naam en voorletters N.D.V.N. Napo 5100, Am sterdam Schiphol militair. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zullen op 1 November a,s. 26 militairen van het N.D.V.N. per troepenschip uit Korea in Ne derland arriveren. Bij hen bevinden zich onder meer enige militairen van het oorspron kelijke detachement, die indertijd om verschillende redenen in Korea zijn achtergebleven en enige zie ken en gewonden. In een vergadering van het ver tegenwoordigend lichaam van de Noordoostpolder, is een bespreking gewyd aan de ontwikkelingsstadia van het nieuwe land. Gewezen werd op het verschil in tempo tussen de ontwikkeling van het bedrijfsleven in de polder en die van de bevolking. De landdrost, dr. ir. S. Smeding gaf toe, dat de ontwikkeling van de mid denstand tot dusver bij die van de bevolking ten achter is gebleven. Het wachten is op de middenstandsfinan ciering, welke echter in gevorderde staat van voorbereiding verkeert. Voorts werd van gedachten gewis seld over het tekort van het Groene Kruis in de polder, dat een vrij be- langryk bedrag beloopt, ondanks de reeds ingevoerde contributie-ver hoging. Volgend jaar September zal de pol der tien jaren hebben bestaan, welk feit vermoedelyk in Juli zal worden gevierd. „EERST NAAR RAADHUIS, DAN PAS ZWEMMEN" „Als u naar het strand te Zand- voort gaat, moet u zich afvragen wa; wel en wat niet mag" aldus de kan tonrechter te Haarlem, mr. Th. F. Raedt, tegen de jeudige verpleegster A. M. Petri die gezwommen had voor een strandgedeelte, waar dit niet was toegestaan. De ambtnaar van het O.M., die wel wilde aannemen, dat verdachte niet had geweten, dat zy ter plaatse niet mocht baden, gaf haar een welge meende raad: .,In den vervolge doet u beter om, voor u gaat zwemmen, eerst naar het raadhuis te gaan en de verschillende verordeningen ter inzage te vragen. Dat doe ik ook altijd. Het is de ma nier om ongestraft te kunnen zwem men." Nu kostte het geld, want m'r. v. Oever vorderde ƒ1.of 1 dag. De rechter had daar geen bezwaar tegen en verdachte evenmin. „Tel". SCHOORSTEFNVFGER VAN DAK GEVALLEN De 52-jarige Rotterdamse havenar beider W. van Staaijeren uit de Ege lantierstraat was gisteren op het dak van een woning van een collega in de Kamperfoelistraat bezig de schoor steen te vegen. De man, die plotse ling uitgleed, greep zich aan een raamlijst vast, maar deze begaf het. De man viel acht meter naar bene den. Met een schedelbasisfractuur werd hij in het Zuiderziekenhuis opgeno men, waar hy korte tijd daarna over leed. VALLENDE BLADEREN EN HERFSTDRADEN De weemoed van het najaar MET HET NAJAAR komt de wee- moed over ons. Terwijl we kachels zetten en kolenrekeningen betalen, werpen we zo nu en dan nog eens een blik naar buiten, waar het steeds guurder wordt. Plotseling is er dan een mooie herfstdag en wanneer het even kan gaan we er nog eens op uit voor een wandeling langs de overblijfselen van de gevallen zo mer. De hele natuur maakt in dit jaargetijde de indruk van een ten toonstellingsterrein dat wordt afge broken. Overal zien we de blade ren verkleuren en vallen. Een late bloem lacht ons nog tegen maar het is niet meer dan een herinnering aan het in likwidatie zijnde zomerfestijn. De herfst is gekomen. Overal is het inpakken geblazen in de natuur. De trekvogels verza melen zich in grote troepen en al snaterend en kwetterend vangt de grote reis naar het warme zuiden aan. Het blyft een mysterie waar die trekdrang bij de dieren vandaan komt «maar zij ligt wel voor de hand, waar immers de mensen hetzelfde doen, als zij tijd en geld hebben. De wegen naar de Rivièra zijn in het najaar niet minder in gebruik dan de luchten erboven, waarlangs onze ge- BEIDE BIK (KEN) OP DE BOK Het zal niet vaak voorkomen in de luchtvaart dat twee broeders op de stuurstoel van een vliegtuig plaats nemen, maar gistermiddag is dit dan toch gebeurd. Toen de heer F. C. Bik (33 jaar) en zijn broer L. P. Bik (28 jaar) samen de PH-TAM, Convair- liner voor Stockholm, van het plat form lieten rijden. Het was de eerste keer. dat deze resp. vier-bander en een-bander piloten gezamenlijk een lynvlucht maakten. De jongste gaat in December naar Indonesië om' eni ge jaren in Garuda-verband te vlie gen. Zij. hebben gisteravond in Stockholm samen gebikt. vederde vrienden de kou ontvluch ten. De grote trek van vogels is een bekend verschijnsel. Niet minder be kend doch minder besproken wordt het vallen der bladeren. Het is zo vanzelfsprekend en de verwondering bedwelmt ons eerst wanneer we on verwacht in het bos op een plek ko men, waar de kleurenpracht zo over weldigend is dat we stil staan. VALLENDE BLADEREN. VANWAAR die ryke verscheiden heid aan tinten? Hoe komt het dat de bladeren vallen? Elk blad aan de boom draagt een steentje by om het groeiproces gaan de te houden. Het grote aantal blad cellen bevat in de kernen het blad groen, dat in de herfst door de tem- peratuurswijziging een verandering ondergaat. Men kan spreken van een chemische werking. Nu weet ieder uit zijn schooljaren, dat er in de che mie steeds sprake is van verhitten en afkoelen. Door de afkoeling van dat bladgroen splitsen zich de kleur stofkorrels in een aantal blauwgroe ne, rode, gele en anders gekleurde deeltjes. Die blauwgroene korrels heeft de stam nodig om 's winsters te kunnen leven en dus worden ze opgezogen, terwijl de andere kleu ren in het blad achterblijven en de mens bekoren om daarna met het blad onder te gaan. Voordat het zover is moet dat blad eerst nog van de boom af. Nu wordt die bladval niet veroorzaakt door de herfstwinden, maar de boom ont doet zich zelf van de bladeren. Wan neer de wind daarvoor moest zor gen, zouden er heel wat bladeren aan de boom blijven hangen. Wanneer u 's zomers een tak van de bomen rukt, dan verdorren de bladeren wel maar ze vallen er niet af. In het na jaar krijgt het blad aan de voet een laagje dunne weefsels, die zeer on samenhangend zijn. Op dit punt wordt het blad van de boom gesto ten zonder dat de boom blijk geeft van dankbaarheid voor de bewezen diensten. Dit gebeurt ook zonder dat de wind enige hulp biedt, al wordt die hulp vanzelfsprekend in bomen- AA.ltMe.n6e. Annalen. CIMON REYNIERS werd pastoor van Aarlanderveen. In 1703 te Amster- dam geboren, ging hij te Rome studeren in hel Urbaans college. Na zyn terugkeer In ons land werkte hy op verschillende plaatsen als kapelaan, onder meer te Amsterdam in de statie van de Heintje Hoeksteeg Hy bleef pastoor te Aarlanderveen tot zyn dood, 16 April 1743. De volgende pastoor was Henricus Fvanciscus Wilkens, een Groninger (1703), die pastoor te Obdam was. In 1753 werd hy verplaatst naar Ouder kerk en daar stierf hy in December 1769. Voor zijn pastoraat te Obdam was Wilkens enkele jaren lang kapelaan te Oud-Ade en had toen met zyn pastoor ook de zong gehad voor de katholieken van de statie Roelof arendsveen in de tyd, dat daar een Jansenistisch pastoor was. De nuntius getuigde in 1758 vankerkje; het tabernakel werd gefor- pastoor Wilkens, dat hy was „een ceerd en de H. Vaten gestolen. De man met voorbeeldige liefde jegens den H. Stoel, een alleszins bekwaam en volstrekt niet ongeletterd pries ter; deugdzaam van levenswandel." Toen hy als pastoor naar Ouder kerk vertrok werd te Aarlanderveen Leander Schonenbosch benoemd, die in 1720 te Doetichem werd geboren en in April 1775 overleed. De statie telde tydens zijn pastoraat 842 com municanten en de pastoor meende dat hy er best een kapelaan by kon gebruiken, ook al omdat men nog al tijd de zorg had voor de Alphense bijkerk. Er werd ook een kapelaan benoemd, maar de Staten van Hol land wilden geen toestemming ge ven en de pastoor bleef alleen. Eerst in 1783 kwam er een kapelaan naar Aarlanderveen. Toen was daar pas toor Joannes Pex, van geboorte een Amsterdammer. (1744). Hij was ka pelaan te Buitenveldert en werd en kele jaren later benoemd te Amster dam als kapelaan in de statie op de Boommarkt. Inbraak in de kerk. Nog geen jaar was Pex pastoor te Aarlanderveen of de statie werd op geschrikt door een inbraak in het andere morgen vond men het H Sa crament weggeworpen in de tuin. Pastoor Pex wist van het gemeente bestuur toestemming te verkrygen om het H, Sacrament in een plech tige processie naar de kerk terug te brengen, des te merkwaardiger om dat nog altijd elke openbare uiting van de katholieke eredienst verbo den was in de Republiek der ver enigde Nederlanden. In 1777 kreeg de pastoor verlof een nieuwe kerk te bouwen in de statie: Omdat het nieuwe kerkje op dezelfde plaats van het oude kwam te staan, werd zo lang kerk gehouden in de stal van Willem Ham. In 1778 werd het nieuwe kerkje op 14 October in gebruik genomen en op 2 December door aartspriester van de Capelle ingewyd bij welke gelegenheid pastoor Wltbols van Rhynsaterwoude de feestrede hield. Omdat de pastoor ziekeiyk werd en niet meer in staat was op Zon- en feestdagen ook nog in het bykerkje van Alphe- dienst te doen. werd hem ten slotte toegestaan een kapelaan te hebben, zij het dat voor deze goedgunstige beschikking aan de bal juw van Rijnland jaarlijks een be drag van 104 gulden moest betaald worden. In 1786 vroeg pastoor Pex verlof aan de nuntius om enkele maanden naar het buitenland te gaan. Tevens verzocht hij, dat hem by zijn terugkomst een andere sta tie zou worden aangeboden. De pas toor ging ook op bezoek bij de aarts priester om over zijn reisplannen te sperken; hy zou naar Philadelphia in de Ver. Staten gaan en wilde dat de statie Aarlanderveen zolang door een deservitor zou worden buiend, wanneer hij de verzekering niet kreeg, dat hij bij zijn terugkeer een andere statie aangeboden zou krij gen. Maar de nuntius wilde daarvan niet horen en bleef eisen, dat de pas toor zou afzien van alle aanspraken op Aarlanderveen. Dit gebeurde en Pex bedankte in het voorjaar van 1786. Pastoor Pex in ongenade. Niet bekend is of hij inderdaad naar Amerika gegaan is; in elk ge val liep hij in de herfst van 1781 „als een onnut meubel" in Roermond rond en wilde weer terug in de be diening. Van bevriende zijde pro beerde men van de aartspriester ge- 1 daan te krygen, dat hij tot pastoor van de Papegaai in Amsterdam zou benoemd worden. Maar deze wilde daarvan niets weten en achtte de i man volkomen ongeschikt voor die stadsstatie. Eigenlijk wist ten Hul- scher, de aartspriester, niet goed wat met hem te doen en hy vroeg advies bij het Haarlems kapittel, waar men de hele houding van Pex maar wat vreemd vond. omdat hij eerst zo slecht tevreden was geweest in Aar landerveen en ook vele katholieken daar niet al te best met hem hadden kunnen opschieten. „Wij hebben nooit iets aan hem gehad" zo schreef de proost van het kapittel, „en kun nen dit nu nog minder verwachten" Toen schreef Pex zelf aan de proost; hy bekende dat hij verkeerd had ge- daan en onvoorzichtig, maar nu ge-1 leerd had en vroeg consideratie te' willen gebruiken, nu hij als een on-1 nut meubel rondliep.. In October van dat Jaar kreeg hij toen de statie Oude Tonge, maar weldra bleek dat hy talmde er heen te gaan, volgens I zijn zeggen „wegens het besloten water", waardoor hij niet naar Over- flakkee kon varen. Eerst in Januari 1789 kwam hij in zijn nieuwe statie aan. Maar hij was er niet tevreden en vroeg al een maand later elders benoemd te worden. Flakkee wilde hem niet Ook zijn nieuwe parochianen wa ren weinig met hun nieuwe pastoor ingenomen en het regende klachten bij de aartspriester. Het bleef suk kelen, totdat de pastoor op 1 Novenv ber 1805 zelf vrijwillg afstand deed van de statie. Maar hij bleef op het eiland rondtrekken, wat tot allerlei moeilijkheden aanleiding gaf. Ein delijk wist de aartspriester hem on derdak te brengen in Megen, „bij een braaf burgerman, waar hij goed eten en drinken en een apart ver trekje tot zijn verbiyf heeft." Zo kwam Pex in Megen onder het bis dom Luik en daar geraakte hy weer in moeilykheden. De kapelaan daar wilde hem wel helpen, wanneer de aartspriester eveneens hulp wilde bieden en deze deed het op aanraden van de nuntius. Ten slotte stierf de ongelukkige Pex te Megen op 2 Oc tober 1816. Wy hebben ook de opgave van het aantal communicanten van de statie Aarlanderveen tydens het pas toraat van pastoor Pex. Merkwaar dig is dat het aantal achteruit liep. Was het onder zijn voorganger 842, in 1782 is dat getal 757 geworden en weer een jaar later is het gedaald tot 700. Die daling ging trouwens voort; in 1840 had Aarlanderveen nog maar 267 communicanten. In 1850 was het weer gestegen tot 924 katholieken. By het vertrek van pastoor Pex kwam de katholieken van Alphen, dat nog altyd tot de statie behoorde, met de wens voor de dag een zelfstandige statie te worden. Maar die van Aarlander veen, die pas een nieuwe kerk ge bouwd hadden, verzetten zich hef tig hiertegen en zij wonnen het pleit; nog bleef Alphen behoren tot de sta tie Aarlanderveen, waarover Fran- clscus van de Woestyne pastoor was. land zeer gewaardeerd, Dit afstoten van bladeren doet een boom uit noodzaak. Het blad zorgt 's zomers voor de verdamping van vocht, dat uit de grond wordt aan gevoerd. Wanneer nu die verdam ping in de winter zou voortgaan, zou de boom onherroepelijk sterven. Immers de aanvoer van vocht uit de koude grond stagneert, terwijl de temperatuur in de lucht dikwijls nog wel zo is, dat de verdamping kan voortgaan. Een boom zou op deze wijze worden uitgemergeld. Elke stam laat dus zijn groene jasje lou ter uit zelfbehoud vallen in een jaar getijde waarin wij er meer behoefte aan gevoelen om iets aan te trekken. DE HERFSTDRADEN. EEN ZEER MERKWAARDIG herfstgeheim vinden we in de herfst draden. Iedereen heeft er wel eens kennis mee gemaakt. Het zijn die glinsterende zeer fijne draadjes, die men aan boom en struik vindt in het najaar. .Zij verlenen de afgestorven heide soms nog een schitterend beeld en hangen als een late versie ring aan bomen en heesters als om iets te vergoeden van de vergane zomerweelde. We zien direct dat het geen gewo ne spinnewebben zijn en ze dienen dus niet om een vlieg of mug te ver schalken, die trouwens ook niet meer aanwezig zijn. Een nader onderzoek onthult ons de waarheid. De beschreven draden zijn inder daad afkomstig van een klein soort spinnen, de zgn krabbenspinnetjes. Dit zyn hele kleine diertjes, maar te oordelen naar het aantal herfstdra den komen ze in grote getale voor. Die krabbenspinnetjes trekken ook naar het Zuiden evenals de vogels. Ze hebben daarbij heel wat moeilijk heden te overwinnen. Vliegen kun nen ze niet en lopen gaat evenmin dus moeten ze zich zien te behelpen. De diertjes doen dit op zeer vernuf tige wijze. Als het kouder wordt klimmen de spinnetjes naar het eind van een tak in de wind. Hier begin nen ze een draadje te spinnen van een lymachtig eiwit dat steeds lan ger wordt, terwijl het in de Noorder- wind hangt en de spin het achter deel van het lichaam omhoog heft. Zy maakt dus een soort kopstand. Na verloop van tyd wordt de draad door de wind meegetrokken. Die trek wordt sterker al naarmate de draad langer wordt. Tenslotte kan het diertje zich niet meer vasthou den en wordt het door de wind aan de draad meegevoerd. De avontuur lijke tocht naar het Zuiden is begon nen. Als een soort miniatuur-para chutisten hangen deze spinnetjes aan hun draad in het luchtruim, ter- wyi de wind zorgt voor het vervoer. STEEDS OPNIEUW. HET IS EEN stoutmoedige onder neming vol gevaren. De draad kan aan huizen en bomen blijven hangen en dan kan het spinnetje zijn werk opnieuw beginnen. Mochten de dier tjes onderweg vallen dan zijn ze zel den dood, want ze zijn heel klein zo dat de uitwerking van de zwaarte kracht op hen gering is. Hun taaie volharding en doorzettingsvermogen staan meestal borg voor een succes volle tocht. Na een vermoeiende reis hebben de beestjes in het Zuiden tijd genoeg om weer krachten te win nen en in het voorjaar keren ze te rug. De versiering van herfstdraden, die wy elk najaar in de natuur te rugvinden is niets anders dan een froot aantal mislukte parachute raadjes waarmee krabspinnetjes zuidwaarts plegen te trekken Ze zijn een product van energie in de die renwereld en één van de vele won deren, waarvan de natuur zo rijk is. Helaas laat het jachtige leven der mensen hun weinig tijd om veel aandacht te schenken aan de wonde re wereld daarbuiten. Er blijven zo vele geheimen voor ons verborgen achter de sluier der onwetendheid, dat het werkelijk grote der schep ping aan ons dikwyls verloren gaat. Wanneer wy met enige kennis van zaken de herfstpracht gaan bezichti gen worden wy even stil van de ge weldige prestaties, die in het dieren rijk worden geleverd. Ons blijft da slechts diepe bewondering en d pijnlijke vraag of de dieren-gemee' schap evenzeer respect moet heb' voor hetgeen de mensheid in de 1 der eeuwen gewrocht heeft

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6