Hoe moet spaarpotje Gemeente fonds besteed worden? Zondagswerk alleen als het landsbelang dit eist Veertien aannemers veroordeeld wegens „opzetje" LEKASIN Kinderpostzegelactie 1951 begint morgen DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Tweede Kamer Rijk „doet" al zoveel voor gemeenten (Lieftinck) Bij de gistermiddag in de Tweede Kamer voortgezette algemene be raadslaging over het wetsontwerp houdende voorzieningen ten aanzien van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten heeft de heer OUD (WD) betoogd, dat een misverstand ten grondslag ligt aan het voorstel. Men spreekt van een rijksuitkering aan de gemeenten, hetgeen leidt tot de opvatting als zouden de gemeenten met Rijksgeld gefinancierd worden. Het beginsel is een eigen belastinggebied van de gemeenten aan de ene kant en een eigen belastinggebied van het Rijk. Uitvoerig ging hij na hoe men is ko men te spreken over een uitkering. Toen het Gemeentefonds tot stand kwam is niemand op de gedachte ge komen, dat de gemeentefondsbelas ting Rijksgeld zou zijn. Het ongeluk is, dat tijdens de Duitse bezetting het hele systeem ondersteboven is geworpen. Technisch heeft men nog geen oplossing gevonden om aan de gemeenten een stukje individuele inkomsten)>elasting te geven. De in 1948 tot stand gekomen noodvoor ziening is met alle gebreken een re delijke oplossing gebleken. Nu we staan voor verlenging moet men voor ogen houden of ze nu op een zodanige wijze wordt verlengd, dat de financiële zelfstandigheid daar door zo al niet gevestigd dan toch bevorderd wordt. Naar het oordeel van de heer Oud is wat de regering doet precies het omgekeerde. Hij noemde het een belangrijke stap adhteruit, omdat het uitgangspunt verkeerd is. Er is in de voorgestelde regeling geen verdeling van belas ting, maar bedeling der gemeenten door het Rijk. Tegen het systeem van reservering op zich zelf zeide spr. geen bezwaar te hebben, maar men komt aanstonds voor de vraag te staan wie moet reserveren: het Rijk of de gemeente? Het bedrag van 280 millioen van het gemeente fonds maakt de minister het finan cieren gemakkelijk. De minister heeft een stuk van zijn schuld ren teloos bij de gemeenten staan en tegen die politiek zeide de heer Oud bezwaar te hebben. Z.i. zou gereser veerd moeten worden ten bate der individuele gemeenten, desnoods op een geblokkeerde rekening en met een redelijke rente. WEER EEN OP DE BRES. De heer HOFSTRA (Arb.) was van oordeel, dat het ontwerp de onbe vredigende stand van het vraagstuk der financiële verhouding illustreert. Hij zeide het een juist standpunt te achten, dat de gemeenten in staat zouden worden gesteld een deel van haar kapitaalbehoeften op dezelfde wijze te dekken als de regering dat doet. Wanneer men geen behoorlijke compensatie er voor wilde geven had men de ondernemingsbelasting niet moeten afschaffen. De gemeenten he/bben recht op volledige compen satie, maar men maakt z.i. deze kwestie belangrijker dan ze is. Tegen de gedachte van het reservefonds had spr. geen overwegende bezwa ren; voor de definitieve regeling be hield hij zich zijn oordeel voor. Hij adviseerde een collectieve reserve ring. Wil men de f 278 millioen in de pot houden, dan moet een me thode worden gezocht om de ge meenten meer bijstand in moeilijk heden te verlenen. Z.i. moet ge streefd worden naar een waarborg, dat de gemeenten in 1951 en 1952 naar behoeften op redelijke wijze kunnen bevredigen. Gewenst is een verhoging der voorgestelde uitke ringspercentages. De heer VAN DIS (SG) wenste de verzekering, dat de gereserveerde bedragen zullen worden aangewend ten behoeve der gemeenten. Hij had ernstige bezwaren tegen de com pensatieregeling. MINISTER LIEFTINCK VINDT ZICHZELF ROYAAL. De Minister van Financiën, de heer LIEFTINCK, zeide, dat de re gering het ontwerp bezwaarlijk eer der dan in November 1950 had kun nen indienen. Ook hij wenste de onzekerheid voor de gemeenten met betrekking tot de nieuwe regeling spoedig opgeheven te zien. Hij be cijferde, dat de meest extreme desi derata, welke geuit zijn, een extra uitgave van f 570 millioen zouden vergen; men moet z.i. ook de positie der Rijksfinanciën in de beschouwin gen betrekken. Spr. merkte op, dat het Ryk al op velerlei wijze iets voor de gemeenten heeft gedaan. Tegen over de 280 mi'lioen, in het debat genoemd, staan de zeer belangrijke bedragen ter financiering van kapi taalbehoeften der gemeenten geput uit 's Rijks schatkist. Als motieven voor de voorgestelde reservering voerde hij aan, dat de financiële resultaten der gemeenten de laatste jaren zeker niet ongunstig zijn geweest. Dan is er de wenselijk heid voorbereid te zijn op eventueel lagere belastingopbrengsten en als derde motief gaf hij aan, dat de mo netaire omstandigheden het onge wenst deden voorkomen de bedragen uit het Gemeentefonds uit te keren. Het leek de minister beter de ge reserveerde bedragen uit het Ge meentefonds ter beschikking te hou den voor het conjuncturele doel, waarvoor ze bestemd zijn en als er omstandigheden intreden, dat ge bruik gemaakt moet worden van de middelen ze voor uitkering aan te wenden onder andere maatstaven, die dan aangepast aan de omstan digheden zul en gelden. De gelden blijven in het fonds; de beschikking erover is voorbehouden aan de be- der regering moet het fonds worden gehouden voor het doel, dat ervoor is aangegeven. Iets anders is of de status van de reserve moet worden veranderd. Spr. wilde het advies der commissie-Oud afwachten. DE UITKERINGEN. De minister verdedigde vervolgens de voorgestelde uitkeringspercenta ges. Hij zeide, dat de gemeenten kun nen rekenen op een na-uitkering bo ven de 135 van 5 over 1949 en dat het niet onmogelijk is, dat ook over 1948 een zodanige na-uitkering kan geschieden. In ieder geval is er bij een percentage van 10.3 voldoen de toevloeiing van middelen om in 1951 en 1952 redelijke behoeften te dekken. Stelt men nieuwe percenta ges vast dan is men gedwongen zich een voorstelling te maken van de opbrengst der belastingen en van de vember. redelijke behoeften der gemeenten. Die kan men niet alleen door de ge meenten doen bepalen. Spr. bestreed de opvatting, dat een onvolledige com pensatie voor het wegvallen der ondernemingsbelas ting wordt voorgesteld. OVERSPANNEN BEGRIPPEN. De Minister van Binnenlandse Za ken, de heer VAN MAARSEVEEN waarschuwde, tegen een overspan nen begrip der gemeentelijke auto nomie. Hij bestreed de mening, dat het ontwerp de gemeentelijke auto nomie aantast en hij oordeelde, dat men niet mag spreken van verkor ting van verkregen rechten als men tot reservering overgaat. De gehele zaak moet minder op de theoretische verdiensten dan op de practische be tekenis worden bezien, vond hij. Te kwart voor zeven is de verga dering verdaagd tot Donderdagmid dag een uur. In de loop der vergadering heeft de voorzitter nog medegedeeld, dat de interpellatie-Gortzak en -Droesen van de agenda van Dinsdag 23 Octo ber zijn afgevoerd. De Kamer zal de vo'gende week niet bijeenkomen. In de daarop volgende week zal de Kamer alleen op 30 en 31 October vergaderen en dan weer op 6 No- Jubilerende Kath. Fabrieksarbeidersbond e R.K. Falbrieksarbeidersbond „St. Willibrordus" heeft gisteren zijn 40-jarig bestaan herdacht. Aan de districtsbestuurder B. Wa- terlander uit Utrecht werd medege deeld, dat hij begiftigd zal worden met het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De oud-bondsvoorzitter de heer P. J. Kleijs en het oud- hoofd/bestuurslid de heer H. Braam, kregen het gouden eremetaal van de Katholieke Arbeidersbeweging. De leden boden een geschenk onder couvert aan, waarvan een handge knoopt tapijt voor de bestuurskamfer zal worden gekocht. In zijn „feestrede" verklaarde de voorzitter, de heer F. Brussel, dat alleen als het algemeen landsbelang dit dringend eist, de grootste fa brieksarbeidersbond in Nederland Sint Willibrordus de Zondagsrust zal prijsgeven. „Sinds 1912 is actie gevoerd voor de Zondagsrust, ondanks de aanslagen, die werden gedaan op dit moeizaam bevochten grote sociale goed." Voorzitter Brussel zei verder, dat in de Nota over de productiviteit, die Bunker spronq geluidloos uiteen ondertekend is door de ministers Albregts en Drees, ook weer een aanvai wordt gedaan op de Zondags rust. „Deze nota is onvolledig", ze: de heer Brussel „en de feiten, zoals zij worden medegedeeld, worden wel medegedeeld in een zeer vrije vertaling. De toestand van voor de oorlog wordt niet juist geschetst. De regering zal er ernstig rekening mee moeten houden, dat, als men om onvoldoende redenen aan de Zon dagsrust zou willen tornen, Sint Willibrordus ook wel eens een keer zijn macht zou kunnen tonen. Tege lijk Zondagsarbeid vragen en dezeifde bedrijfstak fabrieken stop zetten, is dwaasheid. Wij hebben te lang met het bijltje gehakt", aldus de heer Brussel, „om niet te begrijpen, dat nu via de regering wordt gepro beerd te bereiken wat via het over leg met de Uniebonden niet is ge lukt. Wij vertrouwen, dat ook de Kamerleden hier stelling tegen zul len nemen." Ook de heer A. C. de Bruyn er prof. A. Veraart voerden op deze jubileum-bij eenkomst het woord. De receptie was zeer druk bezocht. êên van de Behalve een lid van het Neder landse detachement in Korea zal ook een lid van de bemanning van de in Koreaanse wateren opererende tor- x I pedojager Van Ga^en een reis naar Met een niet noemenswaardige j Amerika mogen maken. De uitver- knal spatte gistermiddag een grote korene, matroos eerste klasse P. J. bunker uiteen, die op nog geen 200 Koldijk uit Rotterdam, die waar- meter afstand was gelegen van het j schijnlijk reeds naar Amerika is ver- sanatorium Zonnestraal, gelegen tus- trokken, zal gedurende dertig dagen sen Hilversum en Loosdrecht. Daar-1 een r0ndreis door de Verenigde Sta- mee hadden de genietroepen een ge- ten en Canada maken, slaagd experiment uitgevoerd, het eerste van deze soort in Nederland. Werden tot nu toe bunkers nor maal opgeblazen, hetgeen gepaard ging met een luide knal en een enorme luchtdrukverplaatsing, waar door de brokstukken tot ver in het rond vlogen, het experiment van gis termiddag was er juist op gericht de ze verschijnselen te voorkomen. Daartoe werd, nadat twee bussen van tien kilogram ammonal waren aan gebracht, de bunker met water uit een naburige ven volgepompt en daarna dichtgemetseld. Om precies half vier werd de bun ker, die door een aarden wal door een bulldozer opgeworpen was omringd, opgeblazen. Het proces ver liep geheel volgens de verwachtingen. Omdat water niet samendrukbaar is, werd de druk verdeeld. Het gevolg was, dat de muren aan brokken scheurden. Slechts werden omdat de lading bij dit experiment nog te zwaar was de brokstukken van het dak de lucht ingeslingerd, maar kwamen niet meer dan enkele tien tallen meters verder op de grond te recht. Om ook dit nog te voorkomen, zal bü volgende experimenten slechts de halve lading worden gebruikt. Dan zal evenals verder nu het geval was binnen de aarden wal een volkomen vernietigde, tot brokken gescheurde bunker in een krater, ge vuld met water, overblijven. In hoeverre of dit experiment tot opruiming zal kunnen leiden van in dichte woonwijken gelegen bunkers, bijvoorbeeld op het Museumplein te Amsterdam, kon nog niet worden medegedeeld. De moeilijkheid is na melijk, dat men niet weet hoe sterk gewapend de muren der bunkers zijn. Veertien aannemers stonden gisteren voor de Haarlemse economische politierechter terecht ter zake van hun handelingen bij de op 8 Dec. 1950 te Purmerend gehouden aanbesteding van 34 woningen. Zoals in de aannemerswereld meer voorkomt, hadden zij in een vooraf gehouden vergadering besloten een zogenaamd opzet-contract aan te gaan. Een der aannemers, de heer H. S., uit Volendam, werd door zijn collega's uitver koren dit werk uit te voeren. De andere aannemers zouden voor hogere dan het zijne, f 335.772, inschrijven en de „opzet" van f 6000 zou onder de collegae worden verdeeld. verhouding staat tot het bedrag van de aanneemsom. Bij een redelijke opzet is geen sprake van prijsopdrij ving. Daarom is opzet op zichzelf geen strafbaar feit. Het systeem, al dus mr. Lieuwen dient om de scherp ste kanten van de concurrentie af te slijpen. Bij de inschrijving wordt het opzetcontract uitgelokt. De politierechter deelde de me ning van de advocaat niet. Hij sprak de heer H. S. uit Volendam vrij en veroordeelde overige verdachten totf geldboeten van vierhonderd gulden. „Trouw". Smakelijk eten per K.L.M. Met 27.000 gebakjes en 600 liter genever De service bij de K.L.M. is spreek woordelijk en het is overbekend, dat deze maatschappij zich na de oorlog ook toegelegd heeft, om de meest ver wende maag tijdens de reizen tevre den te stellen. Zij past daarvoor een speciale methode toe, waardoor het koken van de maaltijden op de grond kan geschieden, terwijl de passagier toch een malse biefstuk op zijn bord krijgt. De maaltijden worden in grote cen trale keukens bereid, en daarna in diepgevroren staat (40 gr. c. onder nul) in grote koelkasten bewaard. Het vliegtuig krijgt haar menue mee in grote koelkisten en een paar vlam metjes zijn nu voldoende om de meest uitgelezen maaltijd (16.000 per maand) te serveren. Verder gaan er aan hors d'oeuvre uit per maand: 2600 stuks; aan soep 4800 liter; aan vlees 3600 kg.; 15.000 gebakjes; 27.000 plakjes cake; 30.000 stuks fruit; 500 kippen, 38.000 brood jes; 50.000 eieren; 1500 kg. roomboter; 5000 liter melk; 3600 liter koffie. Aan dranken worden verstrekt o.a. 600 liter genever; 500 liter whisky; 450 liter cognac; 750 liter champagne; 600 liter sherry en eenzelfde hoeveel heid port; 400 liter limonadesiroop. Voorts 36.000 stuks proef flesjes en 6000 flessen bier. Aan eau de co logne wordt verstrekt: 150 liter en 3600 kleine flessen. Pakjes kauwgom 100.000; sigaretten 150.000; zakjes met suiker 220.000. Al deze hoeveel heden worden op Schiphol klaarge maakt door 435 personen. Daarvan werken er 118 alleen aan de bevoor rading van vliegtuigen. In het buiten land zijn 461 personen op dit gebied werkzaam. Bij aanbesteding woningbouw De aannemer S. besloot echter de f 6000 niet op het inschrijvingsbe drag te leggen doch zijn inschrijving van f 335.772 te handhaven, zodat zijn „blank cijfer" dus f 329.772 zou bedragen. Een der aannemers leverde echter inplaats van een inschrijvingsbiljet een biljet in, waarop de onderhand se afspraak uiteen werd gezet en de aandacht van het ministerie van we deropbouw viel op deze zaak. Het O.M., bij monde van mr. Wiar- da, eiste tegen alle verdachten, met uitzondering van de heer J d. V. uit Purmerend, die werd vrijgesproken, een geldboete van f 500, twee weken voorwaardelijke hechtenis en publi catie van het vonnis in het vakor gaan. In zijn requisitoir wees mr. Wiar- da er op dat de prijsopdrijving strij dig is met het algemeen belang. Ver scheidene aannemers maakten in werkelijkheid geen serieuze kosten berekening en trachtten door de prijs op te drijven, zelf enige honderden guldens in de wacht te slepen. Deze prijsopdrijving achtte hij in deze tijd van woningnood uit sociaal oogpunt ontoelaatbaar. Ook de bona fide in schrijvers die wel hun kostenbere kening gemaakt hebben hebben aan de opzet meegedaan en zijn dus ook strafbaar. De verdediger, mr. Lieuwen, be toogde aan de hand van de bestaan de jurisprudentie, dat het „opzet contract" geoorloofd is waneer het bedrag van de opzet in redelijke Emigranten, die schuld achterlaten In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken van Gelderland is de kwestie ter sprake gebracht van emigranten, die het land verlaten zonder hun schulden te betalen. In een van de vorige vergaderingen had reeds een van de leden voorgesteld, een lijst te doen circuleren van per sonen die wensen te emigreren, zo dat vorderingen tijdig kunnen wor den ingediend. Dit punt is ook door de Haarlemse Kamer van Koophan del aangeroerd en ter kennis van de Minister gebracht. Uit het antwoord van de minister is gebleken, dat men ten departemente huiverig is voor een maatregel als werd voorgesteld. De gesignaleerde gevallen kunnen niet als een algemeen kwaad aange merkt worden. Ook is er geen sprake van een zich uitbreidend euvel en men acht dus geen maatregelen no dig. grotingswetgever. Naar het oordeel Th. Cals. H.M. DE KONINGIN WONNT JUBILEUMCONCERT BIJ. Gisteren werd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het „Resi dentie Orkest" een jubileum-uitvoe ring gegeven, die werd bijgewoond door H.M. Koningin Juliana. De Ko ningin werd verwelkomd door de directeur van het orkest, de heer G. Landre. Toen de Koningin de loge betrad, werd o.l.v. Willem v. Otterlo het volkslied gespeeld. Tij dens een receptie, die na afloop ge houden werd en waar o.m. tegen woordig was jhr. mr. F Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van Staten; de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. L. A. Kesper; zijn ambtge noot in de provincie UF.echt, de heer M A. Reinalda, voorzitter van de Nederlandse Toonkunstenaarsraad en de Zweedse gezant, de heer J. de Lagerberg, werd het woord gevoerd door de staatssecretaris mr. J. M. L. pifneri iWuknjrwi dooi B. en W. van Den Haag stellen aan de raad voor, een crediet te ver lenen van 2.780.000 voor de bouw van 140 woningen, 12 winkelwonin gen en 24 dagwinkels aan het Hees- wijkplein. Dit vormt het centrum van het uitbreidingsplan Moerwijk II. Tevergeefs hebben B. en W., in het bijzonder met het oog op de exploi tatie van de ontworpeh winkels, ge tracht de belangstelling van de par ticuliere bouwnijverheid voor het plan te wekken. Van deze zijde bleek hiervoor geen belangstelling te be staan. „STOOT DE KINDEREN NIET AF" ïy/IORGEN BEGINT DE KINDERPOSTZEGEL-ACTIE 1951. Opnieuw zullen duizenden leden van het onderwijspersoneel, honderdduizen den leerlingen en vele anderen, die de laatste jaren bij de actie worden ingeschakeld vrijwillig en onbaatzuchtig een veei tijd en moeite vergende taak op zich nemen. In een 10.000-tal klassen zullen morgen de bekende bestel-enveloppen worden uitgereikt, waarop het Nederlandse publiek zijn orders kan roteren voor de komende nieuwe kinderpostzegels, prentbrief kaarten, nieuwjaarskaarten en gelukwenskaartjes. kinderen, kinderen dus. die psychi sche afwijkingen vertonen, zoals zeer nerveuze, zeer angstige of zeer agres sieve kinderen. De kleine 5-jarige Frank was »_-j enige maanden geleden opgenomen. Een klein, bleek, be deesd. normaal gezichtje. Maar hij kon geen woord spreken en het leek ar op, alsof hij evenmin iets hoorde. Zeker is, dat hij niets begreep Met eindeloos geduld is men thans met hem bezig. Telkens met hetzelfde uit vouwbare kinderboekje waarop gro te tekeningen staan. Frank's kleine gezichtje lichtte op, toen hij ze zag. Zijn vinger'je wees er een aan „Bal' juichte hij. „Door het kind voor het kind" is de slagzin var. het Nederlandse comi té voor Kinderpostzegels te Den Haag dat het vorig jaar aan het slot van de actie ruim 800.000.aan zuivere winst kon uitkeren aan de honderden kinderinricntingen in ons land, die samen 50.00U misdeelde kinderen ver plegen. En met een andere slagzin' „het normale kind steunt het mis deelde" wordt de schooljeugd opge wekt aan de actie deel te nemen Het aandeel, dat de jeugd daarin heeft, is uniek en onontbeerlijk Het vorig jaar plaatsten 250.000 leerlingen van ca. 10.000 Klassen 2 millioen bestel lingen, die samen een bruto opbrengst vormden van 500.000. Een week lang zal op onze scholen de actie in het middelpunt van de belangstelling staan, zullen de kinde ren na schooltijd langs de huizen trekken, aanbellen er er bij u op aan dringen een order hoe bescheiden ook te plaatsen. Zij zullen het niet alleen doen voor de prijzen, die be schikbaar zijn gesteld voor de beste verkoop-prestaties, doch om hun steentje bij te dragen in het verzach ten van het leed der minder fortuin lijke kameraadjes. Ter voorlichting van het publiek heeft het comité vertegenwoordigers van de pers op een driedaagse excur sie een aantal der kinderinrichtingen laten zien. Van de vele op deze excur sie opgedane indrukken volgen hier enkele simpele voorbeeldjes. Aan de Vossiusstraat te Amster dam staat r.tt Paedologisch Instituut van prof. dr. J. Waterink. dat zich speciaal bezig houdt met abnormale Dicht bij de Duitse grens zaten we in de Rekkense inrichtingen voor „zeer moeilijk opvoedbare kinderen" Drie jonge serveuses bedienden ons Geroutineerde kellners zouden het niet beter of voorkomender hebben kunnen doen. De drie meisjes waren kinderen, die zich als gevolg van lich te psychopathische aanleg al op zeer jeugdige leeftijd in allerhande moei lijkheden hadden gebracht. In de St Maartenskliniek te Nij megen toonde de 14-jarige Henk. een mismaakte jongen, wiens zenuwen de boodschappen van de hersenen niet vloeiend naar de spieren overbren gen, zodat hii zijn lichaam niet in be dwang heeft, welke vorderingen hij dank zij grote wilskracht en inspan ning maakt bij het bedwingen van zijn schokkende bewegingen. Hij zwom er in het zwembad, samen met door kinderverlamming getroffen jongens w:i klom op de kant. met grote moeite en hij liet zich vol trots het water inrolleq. Al kon hij dan nog niet zijn armen vooruitstrek ken, hij dook toch. Flinke druppel op gloeiende plaat. Dit alles kost geld. Het bedrag van 800.000.verdeeld over de honder den inricht-ngen, is slechts een drup pel oo een gloe:ende plaat zij he' een flinke druppel. Vele der tehuizen ontvangen subsidie van de staat. Met de normale inkomsten kunnen de meeste het t oofd boven water hou den. Maar sommige beginnen aan ernstige tekorten te lijden Vele in richtingen steken de kachel pas aan. als de koude reeds door merg en been dringt om kosten te besparen In Zwitserland brengt een soortge lijke actie een veelvoud van deze f 800.000op. Ook in ons land is di* n:e* onmogelijk. De k:nderpostzegels zijn in trek bij Dhilatelisten Naar bekend betaalt men er extra toeslag op De frankeer- waarde van een serie (2. 5. 6 10 en 20 cent> is samen 43. De totalp toe slag daarop ?2 cenL zodat de verkoon nrijs 65 cer.t is Wanneer er 2 mil lioen van die series worden verkocht is de netto opbrengst na aftrek van organisatie- en drukkosten dus on?p- veer 400 000.—. Meer winst wordt naar verhouding gemaakt op de m-entbriefkaerten, waarvan er vijf millioen nieuwe eereed hegen van 15 opnf r>er stuk die samen dus bruto 750.000.— kunnen oobreneen Van de oude voorraad zullen nog kaarten voor 10 cent en dubbele Nieuwjaars kaarten, uiitrekkaarter. en poppen voor 25 cent worden ver> |ht Om te voorkomen, dat het publiek herhaaldelijk wordt lasM" gevallen en de actie aan populariteit zou ver leen. krijgen de schoolkinderen ze geitjes mede. die zij na een ontvan gen bestelling afgeven Deze zegel tjes kunnen dan op raam of deur wordpn geplakt, als bewiis, dat het betrokken adres is bezocht. Ook in de boekhandel zullen bin nenkort de kaarten kunnen woiden gekocht Dtze w;nkeliers betrekken ze met een korting van 40 procent van het com'té In tegenstelling tot vorige jaren mogen de kaarten niet (de postzegel wel) door de stands in de postkantoren worden verkocht Het hoofdbestuur de*1 i3 T T. gemeend dit te moeten verbieden Drie doden door de mist Op de rijksweg onder Deil zyn gisteren zoals reeds in 't kort vermeld drie auto-ongelukken ge beurd, die allen te wijten zijn aan het slechte zicht door mist. Een auto, waarin vier jongelui za ten, kwam op weg naar Utrecht in botsing met een bestelauto uit tegen overgestelde richting. Dat gebeurde by het passeren van een vóór ry- den auto. Drie der inzittenden werden gedood en een vierde licht gewond. Gedood werden de 22-jarige bestuurder Ka- rel Peijnenburg uit Den Bosch, Co van Dongen, eveneens uit Den Bosch en B. van der Linden uit St. Mi chielsgestel. De politie noemde het rijden van de jongelui onverantwoordelijk. De bestuurder van de bestelauto had geen letsel. Terzelfder tijd reed ongeveer 'n kilo meter vérder een personenauto uit Streefkerk tegen een grote vracht auto. De personenauto werd naar het rechter weggedeelte geslingerd, waarna nog eens een botsing volgde met een naderende vrachtauto met oplegger. De personenauto, bestuurd door de heer A. de H. wilde de vrachtauto met oplegger passeren. De H. werd ernstig gewond overge bracht naar het ziekenhuis te Gor- kum. Weer vijfhonderd meter verder werd een tot autobus verbouwde vrachtauto, die op weg was naar Rot terdam, geramd door een met ste nen beladen vrachtauto. De bus werd aan de zijkant opengereten. De twintig inzittende arbeiders kwamen met de schrik vrij. De mist wordt voor de aanrijdingen als be langrijke oorzaak genoemd. Op sommige delen van de weg was het zicht niet groter dan twintig meter. De K.R.O. is als eerste omroepver eniging overgegaan tot stichting van een eigen televisiehuis, waartoe het perceel Wernerlaan 16 te Hilversum, dicht bij de studio gelegen, is aan gekocht. Behalve de kantoren voor de televisiestaf komt er o.m. een zaal voor besprekingen en voor de eerste repetities, waarvoor de studio in Bussum nog niet behoeft te wor den gebruikt. Het perceel wordt thans verbouwd en rr hoopt dit over circa vijf wekea i ig^ruik te kunnen nemen. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Lichte muziek; 8.45 Gramofoon- muziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmu- ziek; 10.30 Morgendienst; 1100 Gra- mofoonmuziek; 11.15 Fluit en piano; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Amu sementsmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Lichte mu ziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Amusementsmuziek; 13.45 Gra mofoonmuziek; 14.00 „Het planten en snoeien van rozen", causerie; 14.15 Metropole orkest en soliste; 14.50 Gramofoonmuziek; 15.00 Mari nierskapel; 15.40 Voordracht; 16.00 Alt, altviool en piano; 16.15 Strijk orkest; 16.30 Voordracht; 16.50 Gra mofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 „H.M.'s vliegkampschip Karei Doorman", causerie; 17.40 Gramo foonmuziek; 17,45 Fries programma; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18.45 Een goed woord voor 'n goede zaak; 18.50 Gram.muz.; 19.15 Re geringsuitzending: Verklaring en toelichting". 19.35 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 „Vijf minuten". 20.15 „Jeanne d'Arc au Bücher" ora torium; 21.35 „Rheumatiekbestrij- ding in Nederland", causerie; 21.50 Pianorecital; 22.20 „Zwerftocht door het verre Oosten", 22.30 Orgelcon cert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten- 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA; 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.33 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen" causerie; 10.05 Morgenwijding VA RA: 10.20 Schoolradio; 10.50 Viool en piano; 11.15 Voordracht; 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gra mofoonmuziek; 13.30 Orkestconcert; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gramofoon muziek. (15.1515.35 Voordracht). VARA: 16.00 Dansmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Koorzang; 17.20 Mu zikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Pianospel. 1910 Voor emigranten. VPRO: 19.30 „De Nieu we Kerkorde", causerie; 19.50 Be richten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbe spreking; 20.15 Orkestmuziek; 20.30 „Benelux". 20.40 „Een sterk Volk", causerie. VARA: 21.00 Cabaret. 21.30 ,De Ducdalf", 21.50 Buitenlands weekoverzicht. 22.05 Moderne lichte muziek; 22.30 Gramofoomuziek. VP RO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In Huwelijk en Gezin", cau serie; 23.3024.00 Kamerorkest. AVRO-Televisile-uitzending. 20.1521.45 1. Weeroverzic't Televizier. 3. Documentaire film. Pauze 4. Telefoongesprekken

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6