TELEVISIE „Dobbelman's Duinen'1 door gemeente Noordwijk aangekocht Planje jubileert Kath. Paed School door deken A. Homulle geopend &e£eai&ie DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EBRSTE BLAD - PAGINA 3 Gisteren heeft ten overstaan van notaris mr C. Punt de afslag plaats gehad van de verkoping van Dob belman's Duinen", waarop gebouwd is Villa Stirum aan de Prins Hen- drikweg. De bepaling was hierbij ge maakt, dat de koper van de villa, het recht verkreeg de overige percelen Duingrond tegen de vastgestelde grondprijzen in zijn geheel te kun nen kopen. De villa welke was in gezet op 20,000.werd afgemijnd op 65000.door de gemeente Noordwijk. Het geheel was verka veld in 27 percelen, waarvan de ge meente Noordwijk 25 percelen kocht voor de somma van 73.800.—. Het koetshuis, waarin thans gevestigd de R.K. Kleuterschool van Noordwijk aan Zee werd aangekocht door mevr. A. M. Uyt den Bogaerd te 's-Graven- hage voor 10.000.en de tuin manswoning aan de Pieternelweg 9 door H. v. Saane uit Amsterdam voor 5950.Villa „Stirum" werd als één der eerste villa's in de bad plaats gebouwd in 1883 en op 17 October 1884 betrokken door de toen malige burgemeester van Noordwijk mr Hendrik Graaf v. Limburg Sti rum, In 1899 is deze bezitting over- NOORDWIJK Winterprogram K.A.B. In zijn openingswoord sprak de voorz. zijn vreugde uit ove r de grote belang stelling. De actie voor de Rome-reis is door het bestuur afgewerkt, met het resultaat, dat de g. a. kap. de Hartog en 3 leden deze reis mochten meemaken. Omdat op 12 Maart 1952 do afd. 40 jaren zal bestaan, heeft het bestuur een feestcommissie sa mengesteld uit de besturenraad en oud-leden, welke tot taak heeft de 8e lustrumviering te organiseren. Ingekomen was een schrijven van de afd. van Herw. Levenskracht, dat op 24 en 25 Oct. a.s. de Veren Noordwijkse spelers ten bate van Herw. Levenskr. het toneelstuk „De Kerstnacht van de bandiet" zullen opvoeren. De diocesaan voorz., de heer A. v. d. Veld zal wegens ziekte tijdelijk vervangen worden door de heer F. Keesen. Tot afgevaardigden naar de Bondsvergadering werden benoemd de heren P. Schenkelveld en A. Leijten. Aan de Kaderdag te houden op 17 en 18 Nov. a.s in „Vij- verduin'" te Bloemendaal zullen deelnemen de heren J. Meskers en v. Rossum, meerdere leden hiervoor kunnen zich opgeven bij de secre taris. Het winterprogram werd als volgt samengesteld: 17 Oct. algem. vergadering; 14 Nov. Ontwikkelings- avond, spreker de heer v. Rooijen uit Wassenaar en vertoning van de film „Hollands Glorie" j 1 Dec. St. Nicolaasfeest voor de kinderen van 6 tot 9 jaar; 5 Dec. St Nicolaasfeest voor kinderen van 10 tot en met 12 jaar met vertoning van enkele kin derfilms; 12 Dec. Ontwikkelings avond, praatavond door districtsbe stuurder Weeber en zo mogelijk de Rome-film; 8 Jan. Propaganda kaartavond; 5, 6, 7, 12 en 13 Febr. feestavonden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der afd met schets en blijspel door de Veren. Noordwijkse spelers; 2 Maart H. Mis tot intentie van overleden e. advi seurs en leden van de K.A.B 6. 7 en 8 Maart Triduum; 9 Maart 9 30 uur Plechtige H. Mis in de parochie van St Jeroen en Maria ter Zee met algemene H. Communie; recep tie van 15 tot 16.30 uur; 12 Maart jaarvergadering, tevens feestverga- dering gedenkdatum 40-jarig be staan. Op verzoek zal getracht wor den de grote film van Berg en Bos te vertonen, terwijl aan de K.A V. zal worden verzocht het organiseren van een coöperatie-avond De be groting 1952 werd vastgesteld op f 2700.inkomsten en 3100. aan uitgaven. Door de heer A. v. Bohemen werd een keurig en over zichtelijk verslag uitgebracht over de door hem meegemaakte Rome reis. De g. adv. bracht eveneens dank voor de tegemoetkoming in zün afvaardiging. Nog zij vermeld, dat de bekende conferencier Arie Westgeest met een liedje en een kwinkslag tussen de bedrijven door de aanwezigen vermaakte, terwijl de „Blue Star Band" onder leiding van de heer W. Schelvis zorgde voor een muzikaal intermezzo. KATWIJK E.H.B.O. De EHBO hield een ledenvergadering, waarop besloten werd een propaganda-commissie in het leven te roepen. In plaats van de overleden voorz. wijlen L. Hue- ting, werd gekozen de heer A. Roos dorp, en in de vacature Korving werd tot commissaris gekozen de heer R. H. Verhoek. De gekozenen werden hierna door de heer v. d. Kamp geinstalleerd. Na een demon stratie gegeven door de oudere leden werd de vergadering gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN L.T.B. De LTB vergaderde o.l.v. voorz. F. C. Meijer. Het bestuurs voorstel om de contributie Vast te stellen als vorig jaar werd aangeno men. Bespreking van het winterpro- gramma was daarna aan de orde. Be sloten werd om evenals vorig, jaar diverse culturele avonden te beleg" gen. De eerste zal worden gehouden op 25 Oct. a.s. Ook zal er een feest avond worden georganiseerd. Met de andere standsorganisaties zal bespro ken worden het houden van meerde re culturele avonden. De Raad van Overleg zal hiervoor met voorstellen kunnen komen. Politie ging vissen De politie sportverenigingen van Katwijk en Noordwijk hebben gisteren een on derlinge viswedstrijd gehouden. Door de heren Korpscommandanten was een wisselbeker beschikbaar ge steld, die nu voor de 2de maal door Katwijk is gewonnen. Verder waren or 6 prijzen beschikbaat gesteld waarvan Noordwijk er 4 en Katwijk er 2 verwierf n.l. de eerste en de 4e prijs. gegaan aan de bekende Tabaksfa brikant Louis Dobbelman, door wie het grote en mooie duincomplex in de loop der jaren met enkele stuk ken werd uitgebreid. Naar wij ver nemen ligt het in de bedoeling der gemeente Noordwijk dit complex voor de Noord wij kers te ontsluiten hetwelk zeker de aantrekkelijkheid van de badplaats zal verhogen. Met de aankoop door de gemeente is te vens de wens, geuit door de geschied schrijver van Noordwijk Jan Kloos, in vervulling gegaan, nml. „Dat dit duinlandschap tot in lengte van ja ren in één hand moge bestendigd blijven ten gunste van Noordwijks schoon." VOORSCHOTEN Nieuwe straatnaam. A.s. Vrij dagavond zal de raad beslissen over de nieuwe naam van een straat in het complex Klein Langenhorst. Dit is dan de vijfde straat in dit com plex, welke is aangelegd. Aangezien de overige straatnamen aan de his torie van Voorschoten zijn ontleend, zijn B. en W. van mening ook deze straat een naam in dezelfde geest te moeten geven. Hierbij is de keus gevallen op de naam „Vredenhoeff- straat"'. Volgens de gegevens heeft in de 17e en 18e eeuw in onze ge meente een buiten van dezelfde naam gestaan. D.E.S. De uitslagen van de bor denwedstrijden van de Voorschoten- sc Damvereniging DES luiden: G. H. OostergoK. Ju 11; B van BemmelenA. Tempelman 02; W. H. OudshoornG. Oudshoorn 1—1; Overduin—W. van Egmond 1—1; W. H. OudshoornJ Overduin 11; van EgmondG. H. Oostergo 0—2; K. Ju—S. v d. Meij 0—2; H. v. d. VeldenF. C. Bakker 11; J. M. de BruynG van Kuyk 20; L. HemmesR. D. Thierry 02; J. Si monsPolitiek 20; J. v. d. Vel den—W K. J. Ju 0—2; W. J. v. d. Graaf—D. J. E. Tit 0—2. Schaken. De stand in de onder linge competitie van de Schaakver eniging „Voorschoten"' is: 1. Dr. P. Vermet 3 uit 3; 2. J. J. Braggaar 2l/2 uit 3; 3. N. Maarsen 2x/2 uit 3; 4. G. P. Sluiter 2 uit 3; 5 R. Oldeman 2 uit 4; 6 J. Verrips V/2 uit 3; 7. A. Verrips 1 uit 3; 8. C. van Renswouw 1 uit 3; 9. J. van Os V2 uit 1; 10. W. B. de Graaff V/2 uit 6; 11. G. Middel koop y2 uit 2; 12. H. Kool 0 uit 1; 13 A. Oudshoorn 0 uit 2; 14. 15. en 16. W Vergunst, H. Maat en J. Tu- renhout allen 0 uit 0. ïlo wmb-eA, BIJ PLANJE KOPEN, GRATIS STOKEN Planje het adres voer iedere beurs WASSENAAR R.K. MEISJESSOCIëTEIT GEOPEND. Voor R.K. meisjes, die in de paro chie van „De Goede Herder" in dienstbetrekking zijn en elders wo nen is op voorstel van pastoor H. M. van Spanje een sociëteit ingericht in Huize Duinzand aan de Groot Hae- sebroekseweg. Op iedere dag van de week en op elk uur zijn er voor deze meisjes twee gezellig ingerichte ka mers beschikbaar, waar zij hun vrije tijd op prettige wijze kunnen door brengen, een kopje thee kunnen drinken enzovoorts, zonder dat dit voor de meisjes kosten met zich mee brengt. Gisteravond is de sociëteit officieel geopend met korte toespra ken van mevr. de Wolf-Krans en van mej. Blonk, die de leiding van deze sociëteit heeft. In beide toespraken werd er de nadruk op gelegd, dat de meisjes in de sociëteit volkomen vrij zyn. De leidsters staan steeds klaar om te helpen, maar alle initiatieven moeten van de meisjes zelf uitgaan. Dat deze sociëteit in zulk een ideale omgeving verwezenlijkt kon worden ,is te danken aan de hartelij ke medewerking van de directrice van „Duinzand". Pastoor van Spanje was bij de ope ning aanwezig. Namens de meisjes, die op deze eerste avond met de so ciëteit kennis kwamen maken, werd Operettemiddag voor ouden van dagen. Gisteren heeft het comité, dat ieder jaar een uitgaansdagje or ganiseert voor de ouden van dagen aan de bejaarde ingezetenen een fees telijke middag aangeboden in he»t R.K. Verenigingsgebouw in de Kerk-, straat, dat voor dit doel gratis was beschikbaar gesteld. Medewerking verleende het Kinderoperettekoor van het personeel der H.T.M., dat het sprookje „Goudhaantje en de Trou badour" opvoerde. Voordat de jeugdige artisten aan het woord kwamen sprak de heer A. v. d. Ree de ouden van dagen toe namens het comité. Hij deelde me de, dat na het uitgaansdagje in de zo mer nog wat geld van het door de burgerij bijeengebrachte bedrag was overgebleven en dat daarvan deze middag kon worden aangeboden. Spr. zeide, dat de burgemeester had laten weten, tot zijn grote spijt ver hinderd te zijn deze middag bij te wonen. Daarna was het woord aan de heer Henk Hoogervorst. de lei der van het kinderkoor, die in grote trekken de inhoud van het sprookje verklaarde. De opvoering werd een groot suc ces en de oudjes amuseerden zich kostelijk. Tussen de bedrijven door speelde mevr. M. J. Boersma-Salm op de piano populaire wijsjes en in de pauze werd aan alle aanwezigen een hem hartelijke hulde gebracht voor I kopje thee met versnapering aange- zijn initiatief, dat elders zeer zeker boden, terwijl de heren nog werden navolging verdient! 1 getracteerd op een rokertje. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK LEIDSCHKNDAM WORDT GESCHIL QUO VADIS— R.K.A.V V. BIJGELEGD? Dp verzoek van Quo Vadis hield het bestuur van R.K.A.V.V. een ge combineerde vergadering met het be stuur van de supportersvereniging Quo Vadis. Op deze bijeenkomst stel de het bestuur van R.K.A.V.V. voor in overeenstemming met de richtlij nen aangaande supportersverenigin gen vastgesteld door de afd. Voet bal van de Ned. Kath Sportbond in het Bisdom Haarlem, dat de leden van Quo Vadis niet-spelende leden van R.K.A.V.V. zouden worden. Het bestuur van Quo Vadis begreep, dat R.K.A.V.V. in de gegeven omstandig heden niet anders kon handelen. De voorz. van Quo Vadis, de heer P Nap, zegde toe dit voorstel in een spoedig te beleggen algemene verga dering van Quo Vadis aan de orde te stellen. Middenstand. Voorz. Groenewe- gen vond het allesbehalve prettig, dat slechts 20 leden aanwezig waren bij de opening van het winterprogram. Het winterprogram is weer na ernsti ge overwegingen opgesteld en biedt aan de middenstanders een reeks van interessante avonden. Op deze bij eenkomst werd gesproken over „on dernemer ziin stelt eisen". Deze ma terie zou behandeld worden door de heer H. J. M. Geyer, doch wegens plotselinge verhindering werd de spreekbeurt vervuld door de heer de Gruter uit den Haag. Tot slot wekte de voorz. op, dat de leden zouden deelnemen aan het tri duum dat mede voor de leden van K.A.B. en L.T.B. door rector Kraak man gehouden wordt 25, 26, 28 Oc tober a.s. ZOETERMEER Vergadering L.T.J. De tweede avond van het winterprogramma was niet druk bezocht, hetgeen in verband met het succes van de eer ste avond valt te betreuren. Na de gebruikelijke opening en voorlezing der notulen werd overgegaan tot punt 3 der agenda: „Wat zegt u er- \an". Ieder sprak enkele minuten over een vrij onderwerp en werd door de voorzitter op de goede en minder goede dingen gewezen Voor de volgende bijeenkomst werd aan ieder der aanwezigen een onder werp opgegeven. In verband met de beperkte opkomst werd agendapunt 4, te weten: „Zoeklicht over de brieven van Paulus", uitgesteld- tot de volgende vergadering. De rest van de avond stond in het teken van ontspanning. ALPHEN AAN DEN RIJN Lot en bestemming van oude ge meentehuizen. Naar wij verne men worden besprekingen met di verse instanties gevoerd i.v.m. de mogelijke onderbrenging van de ad ministratie van het Algemeen Zie kenfondskantoor in het oude raad huis in de Raadhuisstraat. Zoals men weet heeft de gemeente dit raadhuis destijds tekoop aangeboden en ver volgens in een openbare verkoping van de hand willen doen. De animo was echter zo gering, dat de gemeen te het geboden bedrag niet acceptabel achtte. Het ziekenfondskantoor is thans gevestigd in het oude gemeen tehuis aan de Julianastraathoek Doelmanstraat. Dit gebouw zal t.z.t. hoogstwaarschijnlijk in de loop van het volgend jaar reeds in het gedrang komen door de verbreding van de Pieter Doelmanstraat Het is begrijpelijk, dat het bestuur nu reeds naar een ander onderkomen uitziet, zoal niet van gemeentewege in die richting aandrang is uitgeoefend. Maar dat deze oplossing niet zo een voudig is, behoeft geen betoog. In dit gebouw is immers o.a het bij kantoor van het Leidse Gewestelijk arbeidsbureau gevestigd, alsmede een deel van de gem. nijverheids school voor meisjes. Dan zal toch ook hiervoor wel een oplossing gevon den moeten worden. In elk geval is het nog niet zo ver, want er zijn vele voetangels en klemmen. Garage Centraal" geopend Een groot aantal belangstellenden was Woensdagmiddag bijeen in Garage „Centraal" toen burgemeester Ed. C. Witschey tot de officiële opening overging van het gemoderniseerd garagebedrijf en het nieuwe smeer- station van de officiële Ford-dealers Gebrs. van Bunningen aan de Wil- helminalaan. Als hoofd van de ge meente was spr. dankbaar voor dit initiatief. Moge het zo zijn, aldus spr. dat dit bedrijf door energie ge stuwd, in betekenis zal toenemen en de omzet van zijn Ford-producten zelfs in Amsterdam zal opvalen Verschillende personen uit het autobedrijf boden hun gelukwensen aan en tot slot sprak de heer van Bunningen woorden van erkentelijk heid jegens de medewerkers uitvoer ders en technische adviseurs. Van deze gelegenheid maakte de heer Van Bunningen tevens gebruik om de heer Nic. Driehuis, de chef van het Alphen's bedrijf te compli menteren ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. Als stoffelijk blijk van waardering bood de heer Van Bunningen de jubilaris een geschenk onder couvert aan. BOSKOOP HAZERSWOUDE ERNSTIGE AANRIJDING TE LEIDEN. Gistermiddag bracht mevr. R. met haar tante een bezoek aan haar moe der in het Elisabeth Ziekenhuis te Leiden, Na het bezoek werden zij op de Stationsweg te Leiden door een solexrijder aangereden. Met een zware hersenschudding en twee gebroken ribben en verschillende hoofdwonden werd de tante van mevr. R. opgenomen, terwijl mevr. R. een lichte hersenschudding en een hoofdwond opliep. Beiden zijn met een ziekenauto van de geneeskundige dienst naar het ziekenhuis gebracht. Na aldaar te zijn verbonden, zijn beiden naar hun woning vervoerd. LEIMUIDEN Verkeersborden. Men is gereed gekomen met het plaatsen van tal rijke nieuwe verkeersborden. Op verschillende plaatsen van het dorp zijn thans de parkeergelegenheden gewijzigd, wat in verband met het drukke verkeer gewenst was. De mooie borden schijnen voor de jeugd een dankbaar object te zijn voor bal dadigheid. Gelukkig heeft dit nog geen ernstige vormen aangenomen, maar het zal toch van belang zijn, dat hier streng toegezien wordt. OUDE-WETERING Oliebollenactie geslaagd De de zer dagen gehouden oliebollenactie met het doel een reserve te vormen voor de te houden bazar van het Groene Kruis mag uitstekend ge slaagd genoemd worden. Niet minder dan 250 pnd. bloem is verbakken. De totale opbrengst beliep een bedrag van 563.00, waarbij opgemerkt zij, dat de grondstoffen werden geschon ken. TER AAR Nooit Gedacht Uitslag competi tie dammen: D. v. d. StarrenW. Swaterse 20; W. v. d. Starren—W. Esveldt Az. 0—2; H. C. A. Broer J. v. d. Starren 11; A. J. v. d. \êg- teW. v. d. Starren 02 Schaken: H. AaftihkAdr. Vliet 01; B. RietveldM. Heijns 0—1. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP De eerste praatavond. De eer ste praatavond is een volledig suc ces geworden. „De vreugde" was het teken, waarin zowel de inleiding van kapelaan Wesseling als het gebodene door Jan de Nijs uit Den Haag stonden. De vreugde van het kind schap Gods, die van iedere katholiek moet afstralen was het thema, dat kapelaan Wessellng behandelde. Jan van Nijs gaf met een uitgebreid reportoir het bewijs, dat er nog heel wat gezonde humor bestaat, waar men zijn zorgen bij kan vergeten. De tweede praatavond wordt ge houden Dinsdag 23 October, waar kapelaan Schinkel uit Den Haag zal spreken over het Sacrament van het huwelijk. Groot geluk voor kath. van Leiden e o. Misschien is de volle omvang nog niet te zien, maar het is zeer goed mogelijk, dat wat gisteravond In het Clubhuis, Mare 43, plaats vond, het begin was van iets groots, dat in de toekomst zal uitgroeien tot een in stituut van zegenrijk werk voor het katholieke volksdeel van Leiden en omgeving. Nog staat de Kath. Pae- dagogische School in haar kinder schoenen, nog zullen de eerste schre den ietwat aarzelend gezet worden, nog zullen er misschien wijzigingen moeten worden aangebracht, die de practijk zal ingeven. Maar het begin is er. En daarover mag de feest trompet gestoken worden! Deken A. Homulle, die door zijn bereidheid deze school te openen, het belang hiervan reeds onder streepte, heeft in een enthousiast openingswoord geen enkele twijfel laten bestaan over het nut en de noodzaak van een Kath. Paedago- gische School. Want de paedagogie is wel zo oud als de mensen zelf, al dus de deken, maar daarom is het nog niet zo, dat de mensen altijd goede paedagogen geweest zijn. Helaas niet. Paedagogie wil zeggen: het kind leiden. In de loop der eeuwen zijn er millioenen geweest, die dit of averechts of helemaal niet gedaan hebben. Een der Kerkvaders zegt, dat de Kunst der Kunsten is het besturen der zielen. Het is in derdaad een ars artium, een kunst der kunsten. Begrijpelijk daarom, dat zovelen hierin gefaald hebben. „Daarom ben ik zo verheugd", vervolgde de deken, „over deze opening, die een groot geluk bete kent voor de katholieken van Leiden en omstreken. Onder leiding van uit stekende docenten zal de „ars ar tium" in het licht gesteld worden tot heil van de oudera en hun kin deren. Moge daarom onder Gods zegen en met bijstand van Haar, die Door uitbreiding von onzoTocknlteko dlomt on service materiaal zijn wij In de gelegenheid bij U aan huls te demonstreren. REEDS VELEN PROFITEERDEN HIERVAN. Vraagt vrijblijvend Inlichtingen bij: PHILIPS RADIO IN TILKVISM- SPKCIALISTBN defaJ.P.VAN BERGE HENEGOUWEN AALMARKT IX TILIP. 2I7S2 (Advertentie) Leids Acad. Ziekenhuis krijgt Kobaltbestraling Het Leidse Kankercentrum van het Academisch Ziekenhuis wordt binnenkort verrijkt met een hoeveel heid van tieu gram radio-actief Ko balt, verpakt in een loden pot, die meer dan 1.000 kilo weegt! Maan dag is deze loden pot uit Amerika in Rotterdam aangekomen, nadat met grote voorzichtigheid de reis per „Westerdam" van de Holland Ame- rika-lijn gemaakt was. De loden pot, waarin het kobalt uit Amerika verzonden werd, stond tijdens de reis zorgvuldig afge schermd op het voordek van de „Westerdam". Men moest immer# voorkomen, dat de bemanning ge troffen zou kunnen worden door de sterke stralingen, die eventueel nog door de loden verpakking heen uitge zonden zouden kunnen worden. Reeds bij de verscheping in New- York ontstonden moeilijkheden De N.V. Wm H. Müller Co. heeft toen voor eigen rekening de verpakking naaT de eisen laten veranderen Vandaag wordt net kobalt, dat per binnenschip van Rotterdam naar Amsterdam vervoerd is, in het La boratorium voor Kernphysisch On derzoek verwacht om geijkt te wor den. Daarna vindt verzanding naar Leiden plaats. Men zal zich nog de mededeling van dr. G .J. van der Plaats in Maas tricht herinneren, die bekend maak te, dat de duizendmaal goedkopere bestraling van radio-actief Kobalt even goed is als de radiumbehande- ling van kanker-patiënten In het Acad. Ziekenhuis te Leiden, waar deze afdeling onder leiding staat van prof. dr. D. J Steenhuis, is thans een kamertje gereed gekoaricn met muren van een meter dikte, waarin de kobelt-bestraling zal worden toegepast. Deze tien gram kobalt zou een gelijkwaardige be stralingskracht hebben als 30 gram radium, dank zij een hogere kunst matige radio-activiteit Het is dus onjuist, dat kobajt alleen in grote hoeveelheden radium kan vervangen. Door B. en W. van Boskoop is de gelegenheid opengesteld voor de burgerij aanbiedingen te doen voor een lening, hetzij rechtstreeks of door tussenkomst van bank of nota ris. Aanbiedingen in gesloten enve loppe in ronde sommen van 100.tou.k.m 500 - of 1000.- worden Inge- «chool wacht vóór 1 November a.s. De ren te wordt gesteld op 3, 3V2 of 4% al naar gelang de looptijd van de bij voldoende deelneming te sluiten le ning. De reden van deze wijze van geldlenen is een gevolg van het ge brek aan kapitaal, waardoor het thans niet mogelijk is op de gebrui kelijke wijze geld te lenen en ver schillende werken, die voor het plaatselijk welzijn van belang zijn, niet kunnen worden uitgevoerd. HAZERSWOUDE (H. R.) De heer D. J. Dorrepaal slaagde aan de Techn. Hogeschool te Delft voor ingenieur (vliegtuigbouwkun- de) toenemen in kwantiteit en kwaliteit. Er is tenslotte altijd wel iets dat nog beter kan. En moge deze school ont- zage:ijk veel nut afwerpen voor huisgezin en nageslacht, tot zegen van Kerk en Vaderland". Hoe het begon. De initiatiefnemer van deze school was de Kath. Bond voor het Gezin, afd. Leiden, waarvan de voorzitter, de heer A. van Dijk, in zijn wel komstwoord herinnerde aan de eer ste reacties op het plan, dat verleden jaar bekend gemaakt werd. Pessi misten zeiden, dat zoiets in Leiden onmogelijk was. Anderen vroegen, of Kerk en School dan niet voldoende deden in dit opzicht. Optimisten ech ter zagen de veelheid van moeilijk heden op maatschappelijk gebied, die de opvoedende taak der ouders zeker niet vergemakkelijkt hebben. Zij wa ren enthousiast en spoorden aan tot doorzetten. Deken Homulle gaf gaar ne zijn goedkeuring, de geestelijk ad viseur, kapelaan J. F. Franse, gaf bezielende leiding aan de plannen en dr. Sis Heyster kwam met een spreekbeurt de grote stoot geven. Toch dreigde alles nog te mislukken, omdat het aantal cursisten aanvan kelijk niet groot genoeg was. Maar toen zette de secretaris, de heer J. C Diergaarde, er zijn schouders on der. Als het voor Leiden onmogelijk was, dan moesten de dorpen rondom de stad helpen. Hij ging dorp na dorp af en het resultaat was, dat er thans 140 cursisten zijn, terwijl 100 vol doende was! Een gelukkige keuze werd gedaan ten aanzien van de docenten. Dr. Sis Heyster, aan iedereen bekend, zal de paedagogie en psychologie behande len; prof. A. Hammerstein uit War mond zal voor het godsdienstige deel zorg dragen en dokter F. Wijdicks neemt de medische zijde voor zijn rekening. Zeer gelukkig was het ook, dat men de beschikking kreeg over een bij uitstek katholiek cultureel centrum als het Clubhuis aan de Ma re. Men had niet durven hopen zo'n confortabel en gezellig gebouw voor dit doel te vinden! Zo werkt alles samen om tot een succesvolle start te komen. De heer van Dijk verwelkomde tenslotte deken Homulle. pastoor Beukers, wethouder Menken, dr. Zijerveld en de afgevaardigden van het hoofdbestuur, de heer en mevr. Abbing. Eerst zelfopvoeding Na een korte pauze ving dr. Sis Heyster reeds aan met de eerste les. Zij hield.de cursisten, die practisch allen aanwezig waren, om te begin nen duidelijk voor, dat kennis van de opvoeding niet voldoende is. Met techniek alleen komt men er niet, want liefde is niet te vervangen, en waar de warme offerbereidheid ont breekt, kan de opvoeding niet slagen Het is daarom nodig, dat ouders en toekomstige ouders eerst zichzelf op voeden, omdat zijzelf hun kinderen in het goede voorbeeld zullen moeten voorgaan. Er zij met nadruk op geweien, dat bij wijze van uitzondering de les van volgende week Woensdag niet in het Clubhuis, maar in de Romanuszaal, achter de Hartebrugkerk, zal wor den gegeven. Op bijgaande foto ziet men hoe de loden pot na aankomst in Rot terdam met een meetinstrument wordt gemeten om te controleren hoe sterk de stralen zijn, die nog door de loden wand neendringen. De uitstraling bleek zeer gering te zijn. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 October Groente Per 100 kg.: witte kool 67.50, rode kool 812, gele kool 8.809.40, eroene kool 510.80 boerenkool 6 60 rapen 5.605.90 prei 813, kroten 510, kroten gekookt f 18 —20, uien f 7 80—22.20, peen 8—10; spruiten 1255, andijvie 5—11.20. druiven 64—84, snijbonen 24107 atokbonen t 6166, pronkbonen 44 52, stambonen f 4571, witlof 18 57, postelein 610, winterpeen 8.909.80, spinazie 1934, toma ten A 1284; per 100 stuks, andijvie geen not.; komkommers 540. bloemkooly 851. meloenen f 11— 35, salade 28.40, knolselderie 8 —12 pieterselie 1.602.40, selderie 1.70—5.20, bleekselderie 18—21 peen f 1019. GOUDA, 18 October, Kaas. Aan voer 252 prat ij en. Prijzen: le soort 2.362.43; 2e soort f 2.30—2.35 en extra zware tot 2,64 per kg. Han del kalm. ROELOFARENDSVEEN, 17 Oct Groente. Aardbeien I 0.621.07. idem II f 4668 cent per 2 ons, to maten A 6291. idem B 56—83, idem C f 50—77, idem CC 18—38. idem afw. f 12—62, kropsla I 8.10 10.30, idem f 26 80 andijvie 5 —7, uien f 2023 per 100; snijbonen 3.205.50, kassnijbonen 7.208.90 idem stek 2 705 20, pronkbonen 1.20—2.60 per 10 kg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3